Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

michamicha
24. feb 2012

@luthien.k jj, to by šlo, u nás teď frčí vařený brambory s hami krůtí s brokolicí 😀 co je horší, že chce furt ochutnávat od nás z talíře 😠

euka210
24. feb 2012

baby, nemate niektora skusenost latkove plienky a AE? Ci maju na exem negativny vplyv alebo je to jedno. vdaka

michamicha
24. feb 2012

@euka210 u nás s látkovkama zkušenost jedině pozitivní 😉 naopak se nám stávalo, že s papírovkama se osypal nebo měl kůži v tříslech a na stehýnkách vysušenou ☹
jo a látkovat jsme začali až ve 14m 😅

euka210
24. feb 2012

@michamicha my latkujeme od 3t. a pred Vianocami nam prisiel exem na zadok...uz je to lepsie, ale v noci nelatkujem, lebo dlhe mokro mu suchy exem zacervena. Dobre su bavlnene, bambus, flis ci ine? Ci sa niecomu vyhnut.

larmimi
26. feb 2012

baby , u nas sa koza zlepsuje a zlepsuje, je uplne hladka, zacala som mazat s excipial kids , prestala som davat zeler do vyvaru a presli sme z plnotucneho ml. na polotucne 🙂 🙂 tak teraz neviem co to ovplyvnilo...

luthien.k
26. feb 2012

@larmimi tak změna mléka z plnotučného na polotučné určitě ne.

potulka
26. feb 2012

@euka210 moj osobny nazor je, ze latkovky su lepsie, lebo neuvlonuju do kože kadejake chemicke svinstva. koža narusena ekzemom to podla mna este viac nasava. akurat by som asi na vasom mieste castejsie prebalovala, aj v noci. moje kamaratky mnohe davaju stay dry vrstvu, najcastejsie fleece, ale mne sa to nepozdava. ano, trochu to odizoluje vlhko, to je pravda. no neverim, ze sa pokozka citi dobre, ved si len predstavme, ze by sme nosili nohavicky z fleecu. 😅 bleee. 😎

potulka
28. feb 2012

dnes sme boli u tej kožnej, co k nej chodi @kala33 so syncekom. nuz... co ja viem. vsetko, co tu bolo kalou napisane, bola svojim spodobom aj pravda. ale prehliadke venovala asi pol minuty. ked som povedala, ze malemu davame tekvicovy olej, tak to brala tak, ze nam teda uz o tom nemusi viac hovorit, kezde sme si to "zrejme uz nastudovali". ekzemy vraj mozu velmi casto sposobovat skryte parazity, ktore ona vie odhalit biorezonanciou za nie najmensie peniaze. zvysok z asi polhodiny, co sme tam boli, sa venovala vypisovaniu receptov na maste, informovanim ma, co ktora stoji a kedy sa ma natierat. no a kedze je sukromna a ma zmluvu iba s dvoma poistovnami (s nasou nie), tak nam tie recepty musi znova vystavit nejaky iny dermatolog, pripadne niektore aj pediater. 🙄 hmmmmm... mam dojem, ze sme dostali zhruba to, co by nam dal hocijaky iny kozny lekar, kedze tie alternativne veci sa daju podrobejsie pozistovat aj z inych zdrojov. okrem toho sedi vo fungl novych priestoroch, posobi to velmi nezabehanym dojmom. a aj ona bola taka volajaka roztrzita. mala som z toho pocit, ze sme jej prvy pokusni pacienti, esteze po nas prisli dalsi dvaja, tak to tam trosku ozilo.
akoze ano, hovorila, ze ekzem je vnutorna zalezitost a tie maste len ukludnuju prejavy. ale ocakavala som, ze sa budeme viac bavit o strave, ze sa nas aj popyta. nielen ze jej ja budem ponad klavesnicu, do ktorej tukala recepty, iniciativne hovorit, ze ovsene kupele nezabrali a ze sme vysadili mlieko. a stvu ma hlavne tie recepty, zasa to bude treba vybehavat niekde inde. 😠

@luthien.k po tyzdni skaredeho cerveneho podrazdenia vcera zacali synovi blednut vyrazky. 🙂 akoby to, co pojedol minuly vikend, sa konecne vyplavilo. tak som zacala experiment - jednym z podozrivych alergenov je unho surova mrkva. dostal ju na obed a co sa nestalo? uz sa zasa skrabe a vyrazky sa zasa rysuju. zeby sme nasli jedneho zakopaneho psa?
inak, ked som tej lekarke hovorila, ze mu ovsene kupele sposobovali ese vacsie podrazdenie, nadhodila, ze prasok mohol byt plesnivy. ze to sa niekedy ovsu vseobecne stava. 😲

wikinap
28. feb 2012

necitam vase prispevky nexcem vas obtazovat len poradit ja mam atopickx ekzem velmi silny tolko veci co mi vadi tak moja kozna povedala ze este ani nezazila mne nepomahalo nic´,ziadne maste lieky ani liecenia iba more 4 dni pri mori a mam 3 roky pokoj potom sa to vo velkom stadiu na komplet celom tele vrati, ked sa mi objavi zas tak musim vela sporit aby som mohla ist k moru baby more stoji to za je to drahy liék ale najlepsi ja som musela zhanat dovolenku novembri kde je pekne ale inu moznost som nemala tak drzim palce

kala33
28. feb 2012

@potulka ano to máš pravdu čo píšeš je to nová abm. ešte sa len zabeháva, výhoda je že sa pacienti objednávajú tak že prídeš a nečakáš v plnej ambulacii ideš hned dnu a má teda čas venovať sa dlhšie. Neviem teda nám venovala vyšetreniu viac času , na mňa pôsobila že chce podať strašne veľa info a mohlo to posobiť zbrlko. Tú biorezonanciu núkala aj mne, ale tiež nemá zatial záujem to skúšať. Tým že nemá ani moju poisťovňu lieky na recept by som si musela zaplatiť, ja som skočila detskej a za 5min mi recept napísala a vlastne nemusím už nikam ku kožnej chodiť môže to napísať aj detská.
Ja som sa od nej dozvedela okrem mastenia aj iné info a tomu som bola rada. Nám dala na kúpanie Oilathum gel, ovsené kúpele my sme ešte nerobili. Ja robievam z dubovej kôry a mu to veľmi pomáha. Vieš ono musíš prísť na to čo mu najlepšie zaberie, u každého zaberie niečo iné a treba na to prísť.
Naprílad sme boli u imunoalegrolog. ta hned zrušila vyšetrenie na intoleranciu laktozy , ktoré žiadala kožná vraj ju máme všetci a pokial nemal syn hnačky a iné tráviace problémy nevidí dôvod to robiť. Do konca nám poradila aj kopu iných užitočných rád. Na kúpanie používame mydlo Lipicar , a vraj nie je ani dobré dlhodobo natierať hydratačné mlieka, nie je všetko také zdravé bez konzervanov ako preferujú, najlepšie použiť modrú indulonu , tá je prírodná samozrejme ak to nie je začervenalé, a nemusí sa vôbec mastiť celé telo pokiaľ sa ekzém vyskytuje len na malej čati tela. My ho máme len na zápästiach. A pri akútnom stave nám pomáha zyrtec , na tom atopici fičia. Do konca mi povedal prečo musím v nutnom prípade použiť aj maste ktoré mi napísala, nie je to preto že by to ona chcela,ale pokial sa koža zapáli trebaju ju ukludniť , natrieť pár dní a potom pokračovať v mastení a vysušovaní. Vraj ked sa to po každé zanedbá , koža si vytvorí v porušených miestach imunnosť a neviem či to dobre poviem telo si vytvorí autoimunitu a potom mu už nebude mocť pomôcť. Tak že občas aj to má svoj význam. Čo sa týka stravy obe mi podali info že sa netreba veľmi obmedzovať v stravovaní aj ked na neho reaguje, dajú sa podávať aj citrusové plody , pokial má však reakciu nedať veľa a často, určite však obmedziť korenie, kečup a kakao- toto ma na rýchlo napadlo.
Ja som do teraz určité veci v strave vynechávala na ktoré mal reakciu ale už ich dávam do jedálnička a už na všetko nereaguje. Musím však povedať že kakao nám veľmi vadí, hned má reakciu. Sme však na tom lepšie a ešte nám to nikdy nemokvalo.Tak len tolko z mojich poznatkov🙂

potulka
28. feb 2012

@wikinap akurat som dnes s kamoskami rozoberala ekzemovu temu a jedna z nich mi poslala takyto link:
http://www.moje-pravdy.cz/index.php?option=com_......

dost zaujimave informacie.
teraz nad tym cely vecer dumam. na jednej strane zarabana mast s ichtamolom + oliatum + mast s kys. salicylovou, na druhej strane hormonalny advantan a nehormonalny elidel, na tretej stane odcevovanie vermoxom... 😅

@kala33 asi som mala velke ocakavania. 🙂 ako ste vy riesili tie recepty? co ste si dali predpisat a kym? mam zmatky v tom, co moze aj pediater a co musi dermatolog.

luthien.k
29. feb 2012

@potulka jojo, syrová mrkev může vadit, já sama na ni mám alergii a jsou na ni alergie samozřejmě i u dětí.

Ano, parazité mohou být problém, znám už děti, co je měli a byl s tím spojený ekzém. Tak obvykle není ale jen kožní problém jako symptom.

luthien.k
29. feb 2012

@wikinap i dospělí mohou mít spojené problémy s potravinami, zkoušela jsi to systematicky zjišťovat?

cervena_ciapocka
29. feb 2012

@luthien.k môže byť ekzém u dospelých spojený aj s hormonálnymi zmenami? Ja som mala ekzém ako dieťa, potom miernu formu v puberte a potom po 20 tke opäť zhoršenie. Tri roky som nemohla otehotnieť a mala som aj ekzém a tesne predtým ako som otehotnela úplne zmizol. Proste v priebehu jedného týždňa nebolo po ňom ani stopy. Počas tehotenstva nič a ani teraz ho nemám. Nikdy som neriešila svoj jedálniček, ani som nebrala lieky ani žiadne mastičky (len bežné na premasťovanie ktoré problém neriešia).

luthien.k
29. feb 2012

@cervena_ciapocka přesně jak píšeš, atopický ekzém u dospělých souvisí s hormonálními změnami hodně. Jsou maminky, co mají v těhotenství a při kojení od něj pokoj a naopak, co jim vyraší a nemohou se ho zbavit.

V každém případě je u dospělého ekzematika třeba mít v pořádku střeva, slizniční imunita v nich sídlící má velký vliv (probiotika, dostatek vlákniny atd.), potom samozřejmě psychika (dostatek spánku je důležitý), výběr dermatokosmetiky také, pozor na úklidovou chemii a i na ty dráždivé potraviny (co obsahují hodně histaminu nebo jsou schopny ho v těle "produkovat" - alkohol, kofein, zrající sýry, nakládané a kvašené potraviny, hodně zralé ovoce a zelenina, koření...).

Pokud jsou potíže ale výrazné a nezávislé na hormonech nebo psychice či těch dalších vlivech, je dobré stejně tak, jak to děláme u dětí, hledat systematicky příčinu i v tom jídle. Podle literatury cca 10% dospělých ekzematiků má problémy spojené s potravinovou alergií (u dětí je to mnohem větší číslo, údaje o něm se liší, z mých zkušeností je to naprostá většina dětí do tří, možná až pěti let).

wikinap
29. feb 2012

@luthien.k ja som skusala uplne vsetko uplne mna to trapi uz od detstva

luthien.k
29. feb 2012

@wikinap a i přísnou hypoalergenní dietu?

potulka
29. feb 2012

@wikinap po tom, co som si precitala o tych parazitoch mam pocit, ze by sme si vsetci ekzematici mali dat preventivne nieco odcervovacie. 😅

@luthien.k aj moj muz je alergicky na mrkvu, svrbia ho z nej usta.
premyslala som nad tymi parazitmi, ze ci ich syn fakt nema, ked uz vyse roka vazi zhruba rovnako, len rastie do vysky. 😅 take decko podla mna nema problem nieco chytit, ved furt nieco olizuje, rype sa v zemi...
dala som dnes v lekarni zarobit tie maste s ichtamolom a kys. salicylovou. a asi vezmeme aj elidel. moj muz trva na tom, ze treba mat doma nieco, co potlaci akutne svrbenie a potom dalej mozem robit tie svoje experimenty. 😅 😎

luthien.k
29. feb 2012

@potulka na rovinu - radši kortikoidy než Elidel u dítěte...

Na ty parazity existují krevní testy, pokud máš pochybnost, vyžádej si je 😉

potulka
29. feb 2012

@luthien.k to fakt? a preco?

luthien.k
29. feb 2012

@potulka protože u nich není vyloučený vliv na možný rozvoj rakoviny, tak proto. Jsou to nové léky, neprošly desetiletími používání, jako kortikoidy, které mají svá rizika, ale aspoň je dobře známe.

potulka
29. feb 2012

@luthien.k fuha, dakujem za informaciu. to je dost padny argument.
dr. nam este predpisala Advantan, to je kortikoid.
este by som sa chcela opytat - ked je koza podrazdena a svrbi, zvykne zabrat aj ten Ichtamol? ci ten je na dlhodobu liecbu, ked je uz akutny stav potlaceny povedzme tym advantanom?

luthien.k
29. feb 2012

@potulka Advantan je třetí nejsilnější kortikoid (ze čtyř)... Ichamol je na subakutní fázi (červené fleky, pupínky, svědění) dobrý. Jinak to píšeš přesně, Advantan potlačí akutní stav, nevyléčí. Přestaneš používat, máš to do týdne zpět i s úroky.
Já jsem pro použití kortikoidů pouze v některých případech, například při masivní infekci kůže (bakteriální například) jako prostředek pro rychlé zklidnění situace, jinak doporučuju nepoužívat, pravidelné mazání utváří bludný kruh - použiju - vysadím - ekzém se vrátí a tak dokola, než dojde ke ztenčení kůže, přestane působit a bude třeba silnější, objeví se strije, rosacea, častější infekce... To vše je s pravidelným použitím kortikoidů spjato.

potulka
29. feb 2012

@luthien.k hej, mne je to jasne. ja som ten advantan myslela len na den-dva, aby odznelo to najhorsie. ked napr. dieta zje nieco, co ho podrazdi a svrbi ho to. ale mozno by stacil aj ten ichtamol. 🙂
dakujem.

luthien.k
29. feb 2012

@potulka určitě zkus nejdřív ichtamol, ale mast s kys. salicylovou bych si rozmyslela, v jaké je to koncentraci? Není to náhodou s kys. mléčnou? Tu bych na promaštění brala, ale salic. ne, ta se vstřebává kůží a může mít vedlejší účinky - je toxická. Na akutní ekzém jako podklad vidím raději nějaký kvalitní emolient a na sušší chronická ložiska emolient se žlutou vazelínou například něbo některou z vitamínových mastí (buď přímo koupenou nebo doma vyrobenou).

potulka
29. feb 2012

@luthien.k je to kys. salicylova 1% s 3% ricinoveho oleja. uz sa nam to spolu s ichtamolom zaraba v lekarni.
dr. hovorila, ze to je na doliecenie - toto slovicko mi pripada dost vtipne, kedze ekzem je zalezitost chronicka. 😝 navrhla ichtamol na noc, oilatum gel na mokru pokozku a tu salicylku na doliecenie, pripadne namiesto nej Linolu.
a pri zhorsenom stave bud advantan alebo elidel.
mam z toho hlavu ako melon.

luthien.k
29. feb 2012

@potulka no, paní doktorka nemá nijak "pokrokové" metody, to, co navrhuje, je naprostá klasika od kožních lékařů...
Ta kys. salicylová 1% - to je hraniční koncentrace pro použití u takhle malých dětí, ale jen krátkodobě a na malé plochy, ale já to vidím jako zbytečné, na "doléčení" (rozuměj dohojení, promaštění) je dobrý Bepanthen či nějaká vitamínová mast.

potulka
29. feb 2012

@luthien.k ved to, tiez mam pocit, ze presne s tymito istymi receptami by sme odchadzali od hocijakeho ineho koziara. 🙄 odlisuje sa ale tym podozrievanim parazitov, chce, aby sme malemu dali urobit testy na BKM a lepok, odporuca tekvicovy olej... toz tak. dakujem.

luthien.k
29. feb 2012

@potulka testy OK, ale jediné směrodatné je stejně to vysadit a sledovat... Navíc "lepek" je nesmysl, alergizuje "pšenice", ne jen lepek (obsahuje daleko víc těch alergizujících látek, než jen lepek).

potulka
29. feb 2012

@luthien.k a co spalda? my doma robievame svoj chlieb a povacsine z cistej celozrnnej spaldovej muky.