Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
29. feb 2012

@potulka ta je méně agresivní, než klasická pšenice, ale mému synovi vadí i špadla.

potulka
1. mar 2012

@luthien.k a vy ste na vsetko, co malickeho drazdi, prisli skusanim, alebo ste boli aj na nejakych testoch? ako sa robi napriklad test na BKM? cosi sa mi mari, ze jedna moja znama musela ist kvoli tomu so synom na par dni do nemocnice. 😕
pozeram do tych papierov od doktorky - na "doliecenie" este odporuca aj Linolu. nieco som si o nej precitala a vyzera to sympaticky, ale internet znesie vsetko... 😅 co si o nej myslis ty?

luthien.k
1. mar 2012

@potulka eliminační dietou jsme na to přišli, vysadili vše podezřelé a zaváděli zpět, nic spolehlivějšího není. Expoziční test se dá dělat i v nemocnici.

Linola není špatná.

timbouctou
5. mar 2012

ahoj, já se k vám dnes přidám 😠 Náš starší měl v 7 měsících taky něco jako atopický exém, vyrazil se mu po první hodině plavání miminek a pak se vracel ještě dvě léta, hlavně když se potil. Měli jsme na něj nějakou kortikoidovou mast, pak Excipial u-lipolotio a pak excipial mast na promaštění. Už je v pořádku, ale on má zdravý kořínek. Zato mladší kluk, Metoděj, to je případ. Od 4 měsíců neustálé bronchitidy, zápal plic, teď je na inhalaci Seretidu. No a asi před 10 dny se mu objevila taková trochu vyrážka na bříšku, ale jen večer a ráno to bylo suché a jako vyléčené, ale večer se to vždycky vrátilo. Někdy míň, a dva dny dokonce to vypadalo jako že to úplně zmizelo. No a v sobotu jsme tu měli dětské grilování, nějaký popcorn, gumové medvídky, čokoládku a maso naložené do dětské grilovací směsi. A včera ráno jsem se úplně zděsila, jak měl to bříško rudé a pupínkovaté a rozšířilo se mu to až na podbřišek a měl flíček i pod kolínkem, tak jsme dnes letěli k dětské a ta řekla, že to je atopický exém, ale že je potenciální alergik a astmatik, tak že to může mít prakticky z čehokoliv 😅 A řekla, že nesmí jíst čokoládu, tropické ovoce, jahody, sladkosti stejně moc nejí. Ale jinak nevím, co všechno nesmí. Můžete mi poradit? Díky moc.

luthien.k
6. mar 2012

@timbouctou neustálé bronchitidy, atopický ekzém... To je hlavně na vysazení kravského mléka, to umí dělat paseku v dýchacích cestách (čili nejen mléko na pití, včetně UM, ale vše, co mléko obsahuje). Vysazuje se to na 2 - 3 týdny jako test, u těch s dýchacími potížemi na delší dobu, dala bych tomu tak 2 měsíce, aby byl vidět výsledek i v tom dýchání.

Jinak je nesmysl nedávat něco dítěti něco apriori, důležité je zjistit, co reálně vadí, takže vše nové zavádět hezky postupně a žádné experimenty typu grilování 😉 Mimochodem, maso na grilování je nejlepší nenaložené do ničeho, pěkně vysoký kousek masa, který se pak jen lehce dosolí 😉

Na tuto situaci, kdy je ve špatném stavu, bych dala na 14 dní hypoalergenní dietku a pak zaváděla jídlo, jak jsem psala,vždy alespoň 4 dny novou věc. Hlavně žádné kortikoidy, jsou zbytečné, pokud přestanou alergeny působit, stav se upraví, kortikoidy jen potlačují ten zánětlivý proces na kůži pod ní a neřeší absolutně příčinu.

timbouctou
6. mar 2012

@luthien.k díky 🙂 a jak s tím mlékem? To je u nás kapánek problém, malej ho vypije dost a hlavně s ním usíná. Nedokážu si vůbec představit, že mu ho nedám 😕 je nějaká hypoalergenní varianta? A ani tvrdý sýr nesmí?

timbouctou
6. mar 2012

@luthien.k myslím tím samozřejmě batolecí mléko, normální vůbec nedostává, jen v nějakém vařeném stavu, v jídle. Pije Nestlé bifidus junior 1+. Jinak na ten exém jsme dostali nějaký jako tekutý pudr, naše doktorka se právě kortikoidům snaží vyhnout, především proto, že nějaké obsahuje inhalátor, který užíváme. A po vysušení máme vitaminovou mast. A asi to nebude nijak zlé, po dvou dnech mírné diety a bez jogurtů má to bříško už jen na dotek drsné, ale barva normální, žádná zarudnutí.

luthien.k
6. mar 2012

@timbouctou samozřejmě jsou varianty mléka bez BKM (Nutrilon alergy care, Nestlé althera, reis drink calcium...). Částečné vysazení BKM (čili ponechání běžného UM, sýrů) je z pohledu alergie na BKM nanic, protože přísun se musí skutečně zastavit, ale je samozřejmě možné, že alergii na BKM nemá (lépe - že ty kožní potíže nemají souvislost s BKM) a je jen podrážděný tím, co snědl na té oslavě a zlepší se i bez diety bez BKM. Ale s ohledem na ty bronchitidy, kdyby měl opakované i do budoucna, tak bych do toho určitě šla a vyzkoušela to bez BKM zcela.

timbouctou
6. mar 2012

@luthien.k zatím to vyzkouším s normálním UM a uvidím, jestli to k něčemu bude. A taky jsem mu změnila jídelníček, včera čočková polévka, zřejmě to už stačilo aby se to zklidnilo. A dnes měl k obědu dušený porek s cuketou a mrkví a rýži.

luthien.k
6. mar 2012

@timbouctou určitě, jen píšu, jaké jsou možnosti, jak přijít na kloub těm bronchitidám, protože testy na potravinové alergeny jsou hodně nesměrodatné u dětí a tak jediná cesta je eliminace ze stravy a sledování, zda se situace zlepší.

kudrlinka82
7. mar 2012

@bigfree ahoj 🙂 pisem prvykrat do tejto debaty...mam 3 mesacnu dcerku, ktorej pred 3 tyzdnami sa objavili najskor na krku cervene flaky a postupne cervene olupujuce sa miesta aj na brusku, rucuckach, nozickach. Detska aj kozna to diagnostikovali ako seboroicku dermatitidu - dala nam protizapalove masti a kortikoidovu mast. Raz som ju tym natrela a do tyzdna mala kozicku krasne cistu. No pred tyzdnom sa jej znova zacali tvorit take iste fliacky na tych istych miestach...: ☹ tak som s nou sla k inej koznej a ta povedala, ze je to atopicka dermatitida :( som zufala 😢 , co si mam vybrat, ktoru diagnozu??? 😒 Inak som ju natierala lipobase kremom, modrou indulonou a teraz par dni pouzivam Excipial Kids. Myslis, ze aloe by mohlo uzivat aj take male babatko?
a ozaj babulky, ked ste kojili, dodrziavali ste nejaku specialnu dietu, napr. s vynechanim mlieka, mliec.vyrobkov a pod? Dakujem vam za rady, paa 😉

luthien.k
7. mar 2012

@kudrlinka82 seborrhoická dermatitida může někdy do atopické dermatitidy přejít, takže klidně mohly mít vpravdu všechny lékařky v tom daném čase. Dieta s vynecháním alergenů při kojení je u tak malých dětí důležitá, troufám si tvrdit, že zásadní.

kudrlinka82
7. mar 2012

@luthien.k dakujem za odpoved. 😉

potulka
7. mar 2012

my sme sa teraz dostali k Linole, citala som si zlozenie a dost ma zarazilo, ze jedna z hlavnych zloziek su arasidy. 😅 trochu sa bojim tym dieta natierat, ved to je dost agresivny alergen... natrela som mu pre zaciatok kus zdravej kože a reakcia ziadna. ale to bolo aj pri pupalkovom oleji a ked sme nim natreli ekzem, sodoma gomora. 🙄 mate niektora skusenosti s Linolou? dik.

timbouctou
7. mar 2012

@potulka linoly se neboj, my ji používali i u staršího a teď nám ji dr napsala taky. Je to promašťovací koupel, nezůstává to na té pokožce, takže podle mě je riziko nějaké reakce mizivé. Musíš to pořádně opláchnout, je to dost mastné, a doporučuju spíš sprchu, jinak budeš muset používat velké množství a budeš mít šíleně zadělanou vanu 😝

timbouctou
7. mar 2012

@potulka normálně se používá jako sprcháč.

potulka
7. mar 2012

@timbouctou dakujem. 🙂
my mame ale linolu fatt, to je masticka.
do kupela nam dr. odporucila oilatum. strasne prenikavo to vonia, zatial sme to neaplikovali.😅

timbouctou
7. mar 2012

@potulka aha 😀 tak my dostali nějakou namíchanou mast co příšerně smrdí na vysušení a protože to zázračně pomohlo hned tak teď promazáváme jinou namíchanou mastí vitaminovou, ta zas příjemně voní po kytičkách. Jinak to naše se jmenuje Linola Fatt Oilbad, a je to prakticky to samé jako oilatum.

potulka
7. mar 2012

@timbouctou nie je to smadlave nahodou ichtamol? my ho mame tiez, brutus. 🤐 ale pomaha, tak vydrzime. 🙂

timbouctou
7. mar 2012

@potulka no to nevím, není tam napsané, jen prý je v tom dehet či co 😝 no smrdí to jak bolavá noha teda, ale taky to moc pomohlo. Ale my to asi nemáme tak hrozné jak vy 😕

luthien.k
8. mar 2012

@potulka no to se nedivím s tím olejem, olej nesmí přijít na aktivní ekzém, protože to je pak skutečně katastrofa, a to ani do koupání.

@timbouctou, pokud je to barvy hnědé, je tam dehet, pokud světlé, je tam ichtamol.

danielita7
8. mar 2012

Ahoj Holky, jdu si k Vám pro radu... Malá budeme mít 3 mesíce a už více než mesíc bojujeme z AE. Před pár dny měla kůžiku krásnou, bez rudých flíčků jen prostě hroší kůži jak tomu já říkám, takže jsem mazala olejíkem z meruňkových pecek, a nebo namíchanou mastí od mudr takovou tu mléčnou. Včera malou manžel vykoupal v tom Oilatum a i ji tím pak i namazal no ráno pro probuzení šok...celá kůže rudá, flekatá ☹(( jak je to možné??? Takové hned 100% zhoršení? Už na ni nebylo nic znát jenom na dotek...Neustále si šahá ručikama na tvář musí mít proto neustále rukavičky. Dle meho názoru to může bát jen tím oilatumem, nebo myslíte že bio madlový a nebo bio meruňkový olej vhodný není?( Na Slovensku mne mudr překvapili,že prej temito oleji se díte mazat nemá tak nevím ) Díky za info.

danielita7
8. mar 2012

Jo a jeste mám dotaz co si myslíte o Menalind s tím jakoby pudrem? Nekde jsem četla že rudou kůžičku krásně vysuší, ale jeste jsem nezkoušela...

luthien.k
8. mar 2012

@danielita7 oleji se skutečně mazat nemá, protože olej dělá na kůži nepropustný film a obzvlášť z dlouhodobého hlediska je to naprosto nevhodné. Olej, když už, patří do koupele, ale nikdy na akutní, červenou fázi (fleky, pupínky) nebo do mokvání - to by byla naprostá katastrofa.
JInak ta reakce bude na 95% na Oilatum.
Viníkem číslo jedna u tak malých mimin je strava, píšu to tu zas a znovu, tu je třeba řešit na prvním místě, a to kojící maminky nebo přímo dítěte, pokud je na UM . Kosmetika je v tomto věku skutečně spíš podpora potíží.

luthien.k
8. mar 2012

Chtěla jsem napsat podpora proti potížím, někdy teda i obráceně, jak se to stalo u vás 😉 Já říkám, že méně je někdy více a vše nové se musí zkoušet na malém kousku kůže, i přísady do koupele.

danielita7
8. mar 2012

@luthien.k děkuji moc, ojeji nikdy nemazu červenou kůžičku, tu mívala jenom na obliejíčku ted uz bohužel všude. Olejem jsem mazala suchou hroší kůži...
Malá je na UM Nutrilon HA, jsem už fakt zoufalá, nakoupila jsem bio oleje jak mandlový tak z meruňkových pecek na tu suchou kůžičku, někdo mi to doporučil tak ji tím pak až to nebudu mít rudé mazat nemám?
Cetla jsem ze prej AE znamená poruchu tenkého nebo hrubého streva???Nemáte s tím zkušenosti?

danielita7
8. mar 2012

@luthien.k v tom Oilatum se malá koupala běžne tak nevím co se stalo spíš asi to, ze ji tím manžel pak i namazal taky si práve myslím ze je to tím...

luthien.k
8. mar 2012

@danielita7 jo namazal Oilatem...? Tak to jo, to je hrubá kosmetická chyba!

HA Nutrilon je špatně, při atopických potížích je nutné nasadit Nutrilon Alergy care. Bio olejíčky si nech na koupání, až malá nebude v té zhoršené fázi, ale jen v chronické, bez začervenání 😉

Se střevy souvisí AE hodně, v nich sídlí slizniční imunita, která rozhoduje o tom, na jaké potraviny bude tělo reagovat jako na alergeny... Je dobré ji podpořit (probiotika).

danielita7
8. mar 2012

@luthien.k Děkuji tak to dnes určitě koupím Nutrilon AC to jsem vůbec nevěděla, nám mudr ríkala ze mám koupit HA, no super tedy...
Myslíš že ho vhodné teď mazat malou tím menalindem, jestli ho mám koupit nebo ne? Obličejík a telíčko má rudý, také rudé flíčky ☹ nebo co bys mi doporučila? Až ji rudá kůže odezní a udělá se opět suchá čím promazávat?
Já znám v Mariánských Lázních jednu kliniku, která se zabírá nějakou terapii a umí léčit atop právě nějak pres střeva... Jen je tam dlouho čekací doba ☹ může nás objednat až na květen nebo červen

Jseš moc hodná děkuji moc

luthien.k
8. mar 2012

@danielita7 s tím Menalindem nemám zkušenost, musela bych pohledat složení atd. Mazání radím pouze na základě fotek, takhle se to moc spolehlivě nedá. Ale co je jisté, nic mastného, spíš jen hydratační emulzi nějakou, emolient na tuto fázi.
Podle mého mínění je taková léčba někde zbytečná, jde to i bez toho.