Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

danielita7
8. mar 2012

@luthien.k no já nevím já jsem ochotná pro malou udělat cokoliv a zaplatit taky o tom zádná,vypadá opravdu hrozně,takhle ošklivý to nikdy neměla ☹ děkuji ti moc

potulka
8. mar 2012

@luthien.k hej, teraz uz vieme, ze olej nie. na chybach sa clovek uci... 🤐
a to je pravda s tym ichtamolom, ze je biely? 😕 my sme v lekarni dostali dve masticky, v rovnakych kelimkoch, ale az doma som si vsimla, ze na nich nie je napsiane, ktora je ktora. jedno mal byt ichtamol a druhe kys. salicylova s ricinovym olejom. jedna je hneda a husta, taka pasta, vysusuje. druha je riedka a biela, to sme nepouzili. tak ktore je ktore? 😲 dr. nam hovorila, ze ten ichtamol je na noc, ze mame davat stare pyzamo a ak je treba, ze sa da zmyt nejakym olejom. preto som si myslela, ze ichtamol bude ten husty hnedy. asi by som mala zavolat skor do lekarne, ako tu teba spovedat cez dve republiky...

milek
8. mar 2012

@potulka Ichtamolová mast zarábaná v lekárni je určite hnedá a má taký špecifický zápach a ta salicylová mast je tá biela alebo može byt aj žltá podla toho do akého mastového základu je zarobená

potulka
8. mar 2012

@milek dakujem, ulavilo sa mi. 🙂 ta salicylka ma byt s ricinovym olejom, aj preto som si myslela, ze je to to tekutejsie. a to druhe smrdi na dvesto honov. 😎

luthien.k
8. mar 2012

@potulka ichtamol nebo také ichtyol (to je to samé) může být bílý nebo hnědý, v komerčních přípravcích se používá bílý a v míchaných mastech od kožních obvykle ten hnědý. Takže je to tak, jak píše @milek.

potulka
8. mar 2012

@luthien.k dakujem. som rada, ze som to nesplietla. 🙂

natty07
11. mar 2012

Aj ja sa k vam pridavat, taktiez bojujeme uz dve mesiace s AE. Synceka kojim, davam pozor na alergeny, kozmetiku, pracie prosriedky a stale sa mu to opakuje. Kozna mu neustale predpisuje kortikoidy, ale dve dni je dobre a exem je tu opät. Som z toho zufala, teraz som vylucila mlieko zo stravy, je to zatial iba tyzden, ale exem sa pred dvoma dnami obnovil, ale to je mozno kratka doba. A chcem sa opytat, co je najlepsie davat ked to ma take cervene, mokrave a co je dobre davat pocas hojenia. Zatial pouzivam Infadolan a modru indulonu.

bigfree
13. mar 2012

@kudrlinka82 Ahoj, na webe som našla, že sa môže používať od narodenia. Príp. kontaktuj nejakého lekára, napr. tu http://​aloeveraprodukty.sk/​?section=16

bigfree
13. mar 2012

@slivka3 Ja som kúpila aloe v lekárni. 99% šťava nie gel, normálne taká voda. od firmy Barnys aloeActiv sa to volá.

maca_p
13. mar 2012

kocky, pouzivali ste niektora na mazanie deti protopic 0,03 % mast? ake boli vysledky?

slivka3
13. mar 2012

@bigfree Ahoj už som to kúpila aj ja,ale čo som sa pýtala lekárov zas to neodporučajú,ale zatiaľ mu to dávam tak uvidíme aký bude po tom,či sa nám to zlepší......

zlatusik28
14. mar 2012

@maca_p ahoj, môjmu malému to predpísala kožná a veľmi mu to pomohlo. Predtým mal všelijaké mastičky a nič a protopic behom pár dní, teraz už nenatierame každý deň, ale stačí len dvakrát do týždňa aspoň 2 mesiace.

marikabibi
14. mar 2012

aj moja malinka ma sice uz dva a pol roka tez tym trpy a ano je to dlha liecba mojej bianke pomaha len kozmetyka seba med a zehlenie ale napriek tomu sa raz zacas objavy no vraj treba vydrzat neda sa.uz ked vidim tak davam jej kyselinu mliecnu na premastenie

lydus
14. mar 2012

Ahojte,nasla som tuto diskusiu..a prisla som si po radu,ak sa najde dobra dusa 🙂 moja dcerka ma nabeh na atopicky ekzem..boli sme dnes u dr..ale nie zatial u koznej..a nasa dr. nam predpisala fenistil a kremik Lipobase..ze ak sa to nezlepsi tak pojdeme ku koznej. Jedno co mi povedala aby som vyradila exoticke ovocie zo stravy a ze vsetko kysle. Nemam vobec z tymto ekzemom ziadne skusenosti,nikto v rodine nema a ani blizke kamaratky. Upresnili by ste mi comu sa mame vyhybat? ci uz strava alebo hocico ine..? Velmi pekne Vam vopred Dakujem

luthien.k
15. mar 2012

@zlatusik28 a to doporučila tomu mladšímu nebo staršímu? Do dvou let se používat nesmí, není známo, co dělají s nevyzrálou dětskou imunitou. Vždy je i jiná cesta, kterou je možné vyzkoušet, zejména důsledné vyloučení všech možných spouštěčů v čele s potravinovými alergeny.

@lydus, a jaké má projevy, jak dlouho? Jako miminko byla v pořádku? Co kojenecké koliky, špatné přibírání, chudokrevnost, častá nemocnost, nebyly...?

luthien.k
15. mar 2012

Ještě k tomu Protopicu - americký vládní úřad pro potraviny a léčiva vydal varování o tom, že může mít rakovinotvorné účinky, proto jeho používání doporučují jen velmi omezeně, pokud selžou všechny ostatní možnosti, pro ty malé děti vůbec atd. Píšu to pro Ty, co si neotevřou ty odkazy, co jsem dávala... (@maca_p , @zlatusik28...) Pokud nebyla důsledná hypoalergenní dieta, tak ještě všechny možnosti neselhaly 😉 Ta dítěti narozdíl od tohoto preparátu ublížit nemůže.

Kdo chce vědět více, čtěte: http://www.proalergiky.cz/deti-do-tri-let/

lydus
15. mar 2012

@luthien.k prejavy ma asi take ze ma suche fliacky na predlakti,na zahyboch pod kolienkami,na hrudnicku..niekedy to ma viac niekedy menej..ale zatial sa mi nejako neskrabe..Ma to asi 2 mesiace. Ako miminko mala do 3M koliky..trapili sme sa s kojenim ,malo priberala,niekedy nic... okolo toho 3M. Mliecko mi uplne odmieta od jedneho roku. Chora nebyva casto...klop klop )a ani jej nezistili chudokrvnost.

zlatusik28
15. mar 2012

@luthien.k ale nie mladšiemu, staršiemu, ten bude mať o chvíľu 7 rokov 🙂 Ja viem, že do dvoch rokov sa to nesmie používať 😉

zlatusik28
15. mar 2012

@luthien.k a ešte k tomu čo si písala, môj malý, ten 7 ročný 🙂, vyskúšal už asi všetko, trvalo to dobré 4 mesiace a veľmi sa to zhoršovalo, vyzeralo to, ako keby ani nemal pokožku, do krvi zoškrabané, samé pľuzgieriky ☹ Na rýchlych testoch z alergologie nám zistili, na čo je malý alergický, a ten Protopic prišiel ako na zavolanie. Už sa na to nedalo pozerať ☹

luthien.k
15. mar 2012

@zlatusik28, a on je atopik od malinka? Tu dietu, co ji popisuje kam.zyk ve svých článcích jste zkoušeli? Ono to může pomoci i starším dětem a někdy i dospělým. Testy na alergologii nejsou zdaleka tak spolehlivé. Roli v tomto věku samozřejmě mohou hrát už i inhalační alergeny, s některými se dá pracovat dobře (roztoči, prach), s jinými hůře (pyly, venkovní plísně atd....). Jaké alergie mu zjistili? Pokud je stabilizovaný a víte, co vadí, Protopic bych už určitě vysadila (já u svého dítěte, já bych ho tedy asi ani nenasadila, jak říkám, vždy jsou i jiné cesty).

luthien.k
15. mar 2012

@lydus a ty flíčky mají jakou barvu, je to jen suchá hrubá kůže nebo je to červené - fleky, pupínky? Ty koliky, odmítání mléka, špatné přibírání... Může to vše souviset s alergií na BKM, jedině úplné vysazení mléčného včetně výrobků z mléka, sušenek atd., kozího, ovčího i sójového by to ukázalo.

lydus
15. mar 2012

@luthien.k fliacky suu cervene,taka sucha hrubsia koza. Ale napr. na hrudnicku,chrbatiku a po bokoch ma akoby miestami taku ..ako by som to nazvala "hrošiu kozu" ale to zasa nema cervene...tak mi radis aby som uplne vysadila mliecne vyrobky?? a co s tym ovocim a zeleninou? aj to? no kazdopadne ak sa to nezlepsii pojdeme ku koznej...len by som bola stastna ak by sa to nezhorsilo,to asi kazdy 🙂

mummy01
15. mar 2012

skusali ste uz terapeuticke pradlo Dermasilk?Super pre deticky ktore si loziska skriabu a potom trpia ifekciami,hlavne na noc.
@lydus urcite by som mlieko a vsetko z mlieka vylucila,nam to velmi pomohlo.Potom paradajky,citrusy a exoticke ovocie,jahody,maliny...Fajn je uzivat probiotika,pokozku premastovat ale len takymi kremami ktore sa do pokozky vpiju a nenechavaju mastny film na pokozke a dobre je kozu aj hydratovat,casto prevliekat postelnu bielizen,prat len v mydlovych vlockach bez avivaze vsetko co prichadza do kontaktu s dietatkom,vyborne je pridat do kupela morsku sol,odvar z dubovej kory alebo ovseny kupel a neumyvat dietatko s beznou detskou kozmetikou ale iba s ovsenym mydlom a na vlasky tiez kupit v lekarni nieco bez obsahu mydla a drazdivych latok.Oblecenie iba bavlnene,svetle podla moznosti nefarbene.To su take zakladne pravidla,casom si sama odsledujes co jej robi problem.A velmi dolezita je psychicka pohoda v rodine,dieta aj ty musite byt v pohode a ekzem akceptovat.Vlete mozes skusit pobyt pri mori,fajn je Chorvatsko.Ekzem je boj na dlhe trate ale da sa dostat ho pod kontrolu.Prajem vela sil 🙂

luthien.k
15. mar 2012

@lydus , @mummy01 radí perfektně, je vidět, že to mají s ekzémem zmáknuté 😉

mummy01
15. mar 2012

@luthien.k 😀 😀 😀 to su 2rocne skusenosti,rada poradim 😉

lydus
15. mar 2012

@mummy01 veeelmi pekne Ti dakujem..velmi si mi pomohla..vela zdraviicka detickam 🙂

mummy01
20. mar 2012

@lydus ak budes mat este otazky kludne sa ozvi,kedykolvek poradim

luckaa214
22. mar 2012

@lydus
Ahojte Mamičky spolutrpiteľky 🙂
naša maličká má 18mes. a atopický ekzém má od 3mesiacov, zo začiatku to tiež bola veľká tragédia a nevedeli sme čo skôr, ale časom sme si našli svoj systém a zvykli na veci okolo 🙂) asi nám iné ani nezostáva kým to neprejde 🙂
Vyskúšali sme už celú kopu mastičiek a kadečoho iného, momentálen skúšame zase morskú soľ do kúpeľa a zatiaľ to vyzerá, že pomáha - dosť vysušuje, takže sa najprv zhoršil, ale teraz sa už zlepšuje.
Taakže moje rady by boli asi - hlavne veeľa veľa krémovať premasťujúcimi masťami aj 3-4 krát denne podľa toho ako veľmi suchá je pokožka - nám najviac pomáha miešaná masť s kyselinou mliečnou a klasická kalciová mastička - tá je na nezaplatenie a na zapálené miesta máme ichtylovú masť tiež je super a tak nám ani netreba kortikoidy - len výnimočne a samozrejme slniečko - to je najlepší lekár 🙂
V strave si musíš dávať pozor na červenú papriku - tá je veľmi silný alergén a dráždi pokožku - ja som ju so stravy vylúčila úplne a varím bez nej, žiadne citrusy, najlepšie sú naše ovocia - jablká, slivky, hrušky, banány tiež nevadia a so zeleniny radšej vylúč paradajky, papriku a všetko exotické. ďalej dráždi všetko kyslé takže žiadne kyslé uhorky, kapusta, dokonca našej malej vadí aj šošovica, žiadny ocot do jedla, škoricu, kari korenie a čierne korenie, najlepšie pre takéto detičky a celkovo ľudí je všetko prírodné - bylinky čerstvé sú úplne super.
Ale aj tak všetky prechodové obdobia sa určite kožtička zhorší, pri prechode zima - jar a zima - teda kúrenie je veľmi ťažká na takúto kožtičku, v lete je to oveľa lepšie.
ale aj tak keď budeš robiť všetko čo treba sa určite sem tam stane, že sa jej kožtička zhorší a nezmeníš to, na to sa asi zvyká najhoršie, pri každom zúbku, alebo nejakej chorobe a bolesti sa zvykne pohoršiť a tiež pri emočných zmenách.
každopádne všetko sú len rady, ktoré si musíte vyskúšať sami a až časom uvidíš čo ju dráždi najviac a čo treba vylúčiť, nám napr. nikto nepovedal, že aj paprika je dráždivá a tá jej vadí asi najviac ostatné len niekedy 🙂
hlavne sa človek nad to musí trochu povzniesť, lebo aspoň mňa to veľmi trápilo, že som jej nevedela pomôcť, keď sa škriabala.
najlepšie je bavlnené oblečenie svetlých farieb, žiadne umelé látky, dosť vadia aj pančušky, lebo pre takéto detičky je najlepšie vzdušné oblečenie aj na leto - keď sa veľa škriabe najlepšie je, aby bola oblečená celá ale priedušne 🙂 naša malá nemôže mať holý ani kúsok tela inak sa hneď škriabe a to ani nemusí mať žiadne vonkajšie prejavy na pokožke a nepomáhajú jej ani žiadne kvapky a sirupčeky proti svrbeniu.
Dokonca sme skúsili už aj to oblečenie proti svrbeniu, ale nepomáha to :(
Dúfam, že som aspoň trochu pomohla a keby niečo kľudne píš, rada pomôžem 🙂
a daj si ešte pozor, aby si každé krémovanie spravila zábavným inak sa jej to sprotivý a bude to každodenný boj :(

luckaa214
22. mar 2012

@mummy01
ahoj my sme už skúšali také návleky na predpis tiež od tej firmy, ale sú na predpis (nie také drahé ako ich oblečenie) ale našej malej to nepomohlo...
tak sa skús spýtať svojej kožnej, nech vám najprv predpíše toto na skúšku 🙂