Detský atopický ekzém

dennis
13. nov 2006

ahojte maminy, mám taký problém s dcérkou, ktorá má 2 roky a má detský ekzém.
Prvý raz jej ho diagnostikovali v jan. t.r.keď sme boli zrovna na lyžovačke, tamojšia kožná lekárka nám predpísala hormonálnu masť, po ktorej jej ekzém zmizol ale teraz sa jej objavil znovu, tak už lekárka v našom meste nám dala zasa iné masti, že tie hormonálne nedoporučuje hneď, aspoň v našom prípade že nie su nutné. A zároveň ma nformovala o tom že ten ekzém môže mať celý život, a že by vlastne nič nemala jesť lebo sa nevie čo vlastne ten ekzém vyvoláva atd... No hrôza pri 2ročnom hladošovi, ktorý zje na čo príde a hlavne sladkosti. Tak teraz tým trpí aj starší syn /5r./, ktorý sa musí schovávať či s čokoládou alebo ovocím. Najlepšie je doma nemať vôbec nič. Ale to je dosť hrozná predstava tak prosím o radu, či niektorá nemáte podobnú skúsenosť a ako sa vám to podarilo zvládať. Za všetky odpovede ďakujem.

luthien.k
22. mar 2012

@luckaa214 to co popisuješ s jídlem, to jsou časté hitaminoliberanty (uvolňují v těle histamin, co může zhoršovat situaci), ale skutečné alergeny, které dávají kůži zabrat, jsou kravské mléko, vejce, sója, ryby, ořechy, celer, sezam....

lydus
22. mar 2012

@luckaa214 dakujem..dakujem kazdu radu si ceniim...dufam,ze z toho vyrastuu tie nase poklady

luckaa214
23. mar 2012

luthien.k mne je úplne jedno kto a ako to volá či sú to alergény alebo hitaminoliberanty, písala som to tak, aby to každý pochopil, že to nerobí dobre, pretože podľa mňa ani skutočné alergény ako ich voláš nespôsobujú to isté u každého, naša malá donedávna vôbec nejedla ani kravské mlieko ani vajcia a ani nič ostatné čo píšeš a ekzém mala stále a nejedla som to ani ja kým som ju kojila. a odkedy papá aj mlieko a vajcia sa nič nezmenilo.
ďakujem za radu, ale bohužiaľ u nás nezaberá, musíme len skúšať a zisťovať ďalej 🙂
a ako povedala lydus musíme asi len dúfať, že z toho tie naše poklady vyrastú... :D

luthien.k
23. mar 2012

@luckaa214 to by Ti nemělo být jedno, potraviny schopné vyvolat histamin obvykle v malém množství nevadí, třeba pár dílků mandarinky atd., vadí, když je jich moc, ale ty alergeny, co píšu, co způsobují 90% potr. alergií u dětí do tří let, tam vadí jakékoli množství (pokud na ně alergie je). Proto je třeba to rozlišovat. Mléko, když se to bere jako test, se nesmí v žádné formě, ani jogurt, ani v sušenkách atd., taktéž obyčejné UM ani matka při kojení nesmí konzumovat mléčné, to samé vejce - pokud se chce přijít na to, zda to na ekzém má vliv nebo ne.

korcek
23. mar 2012

Ahoj mate niekto skusenost s mastou protopic?neviem ci ju mam vobec pouzit:(

luthien.k
23. mar 2012

@korcek přečti si na předchozí straně mé příspěvky (15 března a předtím ten z odkazy), možná Ti to pomůže v rozhodování. Pokud nebylo vyzkoušeno opravdu vše včetně poctivé nízkoalergenní diety, tak imunomodulanci za mě nikdy a dítěti už vůbec ne.

korcek
24. mar 2012

@luthien.k ja som sa presne koli tomuto obavala dat ten protopic ,lebo v pribalovom letaku je to tiez spomenute.Takze krem urcite nepouzijem !!!

luthien.k
24. mar 2012

@korcek je řada jiných možností, jak dostat AE pod kontrolu 😉

lume
26. mar 2012

Ahojte, chcem sa opytat pouzival niekto mast na AO Ophthalmo-Hydrocortison u babatka? Teda dieta mladsie ako 1 rok? Podla pribaloveho letaku to mozu uzivat deti starsie ako 1 rok a kozna lekarka to predpisala nasej dcerke, ktora ma 3 mesiace.

terina25
26. mar 2012

dnes mojej dcérke diagnostikovali ekzém.chcem sa spýtať,či jej može pomocť pobyt pri mori?zatiaľ jej dali nejakú ,,robenú,,mastičku.syn je alergik na mlieko a vajce.dcére robili testy na alergiu min.rok a nezistila sa žiadna.manžel je tiež alergik 😒

luthien.k
26. mar 2012

@terina25 ano, jistě může, ale obvykle to není dlouhodobé řešení.... To, že na alergologii nepotvrdili alergie ještě neznamená, že žádné nemá - tam testy nejsou vůbec spolehlivé, jediné, co dokáže ukázat alergii na potravinu spolehlivě, je eliminačně expoziční test - vysadit hlavní alergeny a sledovat (velmi časté) zlepšení a pak postupně zavádět zpět.

dannii
27. mar 2012

Vzdy ked citam diskusie o detskych ekzemoch,mi je strasne.Moja dcerka sa narodila v 37tyzdni a od malicka mala problemy s imunitou,ekzemom,jedlom,proste vsetkym.Bola som zufala,poskusala vela masti,navstevovala lekarov,homeopatov,liecitelov,chodila k moru,snazila sa pre nu urobit vsetko aby som jej zmiernila jej svrbenie.Cela nasa materska sa tocila okolo ekzemu a angin,no proste des,hruza,ale aj tak to boli najkrajsie 3roky s mojou princeznou doma,Doktorka nam vravela,ze po tretom roku sa to upravi a ja som tomu vobec neverila a naozaj to preslo,pomalicky to same odoznelo.Na dovolenku som zabudla zobrat vsetky jej lieky,antihistamika,jedine,co som mala bol fenistil,salela som v Chorvatsku ako to zvladneme.Prvy den vysyp,druhy den sa osupala a treti sa jej kozicka skludnila,dala som jej jest vsetko co pytala a ked sme sa vratili,nebrali sme uz nic a doteraz neberieme,tak neviem,mozno to bolo vekom a mozno ocistou tela od vsetkych liekov 😉

mizulienka
30. mar 2012

ahojte dievcata, som tu nova, chcem sa vas opytat dievcata z BA a okolia, mozte mi odporucit dobreho, spolahliveho kozneho lekara?
Vyskusali sme uz viacerych ale zatial nam ani jeden nepomohol.
Mala ma ekzem, raz lepsi raz horsi, teraz momentalne velmi zly, ma ho na prstoch na rukach, az take mokvave miesta, a na nohach tiez pri prstoch.
Dakujem za vstky rady a tipy.

dannii
30. mar 2012

@mizulienka ahoj my sme chodili sem :

http://www.dermason.sk/

najlepsie dve lekarky ake mohla moja Emka mat,ak ta odporuci lekarka,je to zadarmo,ale ani cennik nie je taky strasny,urcite vyskusajte a dajte vediet ako ste dopadli 😉

luthien.k
30. mar 2012

@mizulienka a jaká byla opatření, co vše jste absolvovali, hledali jste systematicky potravinové alergeny například?

mizulienka
30. mar 2012

@dannii my sme tam uz chodili, k tej starsej pani doktorke, ale nezaznamenali sme ziadne zlepsenie, tak sme hladali dalej. A zacali sme chodit do samorina na koznu kliniku, ale tam ju doktorka vysetrovala tak, ze sa nahla ponade stol a tak jej vysetrovala kozicku...ani raz sa jej nechytila.
@luthien.k
kazdy kozny jej dal kortikoidnu mast, alebo ine maste, brali sme Zirtec a este jedny tabletky hmm teraz si presne nespomeniem ako sa volaju..tusim na D zacinaju...tie brala 2x denne stvrt tabletky.
teraz v aprili ju idu testovat, tak som zvedava

luthien.k
30. mar 2012

@mizulienka aha, takže klasický přístup bez řešení příčiny... Ono od testování nečekej zázraky, asi 50% dětí, co v reálu na potraviny reagují, tak mají výsledky testů negativní (spíš je jich ještě víc), protože mají nonIgE alergie a ty testy neumí odhalit a mnozí lékaři se tak tváří, jako kdyby neexistovaly. Takže jediné spolehlivé řešení, jak odhalit, nakolik do toho potraviny vstupují, je nasadit nízkoalergenní dietu bez mléka, sóji, vajec, ořechů ryby, hlavních histaminoliberačních potravin atd. Většina dětí se po ní zlepší a pak se cíleně testuje jedna potravina po druhé, která z nich měla ten zásadní vliv. A to je i moje rada. Nový kožní vám nepomůže podle mého názoru, testy na alergologii jsou fajn, ale také nemusí vypovědět (moje obě děti mají nonIgE alergie, testy v pořádku, reálně reakce jak hrom na mléko, vejce, pšenici...).

mizulienka
30. mar 2012

@luthien.k aj tvoje deticky maju ekzem?
nemas prosim ta nejaky sisrsi zoznam, co vsetko patri do histaminoliberacnich potravin? dakujem

luthien.k
30. mar 2012

@mizulienka ano, jsou to atopici, stabiliizovaní, pokud zrovna netestujeme nějakou novou potravinu 🙂

Nejčastějšími histaminoliber. jsou: hodně zralé ovoce a zelenina (obligátní jahody, rajčata...), citrusy, čokoláda (kakao), kofein, alkohol, všechny kvašené nebo nakládané či konzervované potraviny, ryby, zrající sýry (i ty tvrdé).

dannii
30. mar 2012

@mizulienka asi ste brali Denerel,to brala aj moja,bude to dobre,postupne prejde,je mast ,ktora neobsahuje kortikoidy a vola sa protopic,len mam pocit,ze je to mozne pouzivat az od dva a pol roka a nam velmi este pomohla taka mast zarobena z lekarne,bola taka biela presne ako sadra a v kombinaciii s modrou indulonou bola velmi upokojiva

a este mojej malej nenormalne vadil banan a zelene jablcko,pritom,by banan mal byt jeden z mala ovoci,co neskodi atopikom,malej velmi vadil a aj mrkva ju vysypavala,ryba ziadna ani len kapor,pritom je sladkovodny,vaili nam vajecne cestoviny aj vajicko,bolo toho strasne vela,ale ten banan bol u nas najhorsi,plus jablcko,skus popremyslat,ci jej ho nahodou nedavas a sprchovavala som aj 3krat za den,malej pomahala ta vodicka bez mydla,potom natriet a vzdusne oblecenie,noci boli najhorsie,mavala biele bavlnene ponozky na rukach a na konci 2obvazy zviazane na maslicku,aby si nedavala zo spanku dole,prali sme len v Dm prasku zelenom aloe vera a kupovali Kuschen avivaz v Rakusku,taku bielu mackovu,nepila ziadne umele caje,hipky,nic podobne,mali sme domaci broskynovy sirup a pila cviklovu stavu s jablckom,kupovala som v Dm,je to vyborne na precistenie organizmu,obcas som ju okupala v zihlave,skludnilo pokozku aspon na chvilku,lebo mala byvala velmi svrbiva,,ale aj tak najkrajsie chvilky boli ked nam ustupil exzem aj ked len na par dni a ozaj pisala som si taky zosit,kde boli vsetky jedla co v den jedla a robila osm si kombinacie

luthien.k
30. mar 2012

@mizulienka prosímtě, hlavně ne Protopic, patří mezi imunomudulancia a americký vládní úřad pro léčiva o něm vydal varování, že může způsobovat rakovinu jako "vedlejší účinek" a v řadě případů se tak i stalo. Zasahuje přímo do imunitních dějů, je pro opravdu beznadějné případy, kdy všechny možnosti stabilizace selžou a vzhledem k tomu, že vy jste zdaleka nevyzkoušely všechny (strava!!!!), tak bych do něj nešla (já tedy nikdy, to raději krátkodobě kortikoidy, o těch se alespoň ví všechna rizika, za ta léta používání, toto je na trhu relativně krátce a ten vliv na rakovinu se pořád zkoumá).

@dannii banán je velmi častý alergen, dcera mojí kamarádky a "učitelky" přes atopický ekzém měla po něm anafylaktický šok. Aviváž je pro atopiky nevhodná zcela bez výjimky 😉

mizulienka
30. mar 2012

@dannii ano je to denerol, my sme ho brali pol roka ale nejako to neustalo...
urcite ako vravi @luthien.k musime si ustrazit stravu, ja mam podozrenie, ze zhorsuje sa nam to po mliecnych vyrobkoch, vajickach....teraz sme asi tyzden u babky a tak velmi sa jej to zhorsilo, ze uvazujeme, ze sa vratime domov 😕
neviem vobec, ako jej to mam stabilizovat, aby sa to aspon nezhorsovalo, lebo na prstekoch a medzi prstami na rukach to ma na par miestach take mokvave, v noci to je najhorsie, vkuse sa skriabe, nechce spat.

dannii
30. mar 2012

@luthien.k nam pomohol,vzdy sme davali len den dva,ulavil.No a avivaz sa nema avat to je pravda,ale mala som tuto vyskusanu a nic malej nerobila,po cistych praskoch sa vysypavala,ale kolko deti tolko diagnoz,mozno moje dieta znasalo nieco lepsie a nieco horsie 😉

dannii
30. mar 2012

@mizulienka je najhorsie,ked nevies ako pomoct,neznasala som tento stav,a tie noci cele vyskriabane,mala som pocit,ze uz nic nemoze,ze vsetko jej vadi.poradit ani viac nejde,lebo kazde dieta je ine ,ale aj tak sa opytam,co presne jej na to davas,aj podkladovu masticku

lenkax7
30. mar 2012

Aj nam vcera potvrdili AE,som zvedava,co nas caka ☹

potulka
30. mar 2012

@mizulienka suhlasim s luthien.k a jej nazorom na testovanie. ake testy vam navrhli? ak tie klasicke vpichove, tak tie su v pripade oneskorenych alergickych reakcii uplne zbytocne. citala som o tom z viacerych zdrojov. vedia nieco napovedat, ak napriklad cloveku po zjedeni papriky opuchnu pery, alebo ak pri cisteni surovych zemiakov zacne hned kychat. ale ked sa ako mojmu synovi zhorsi ekzem pol dna po zjedeni surovej mrkvy, to by testy velmi pravdepodobne nepreukazali. tym nechcem povedat, ze testovanie je uplne nafigu, ale nestaci sa spoliehat len na ne. skus si zapisovat vsetko, co malicka zje + stav ekzemu, mozno zacnes vidiet zaujimave suvislosti.

hausknechtova
31. mar 2012

Ahojte aj ja sa ku vam pridam moja dcera bude mat v maji 4 roky a tiež nam diagnostikovali atopicky ekzem boli sme na kožnom mame dost mastičiek aj sirup ale neako jej to nezabera len jej to troska potlacilo mame to na rukach od laktou po prsty a na tvary v auguste sme objednany na alergologiu na liečeny sme neboli neni to asi take akutne a neviam ci by nas tam poslali ked to nema tak velmi vazne

luthien.k
1. apr 2012

@hausknechtova ahoj, a jak dlouho má projevy a jaké přesně? Máte v rodině nějaké alergie, astma, ekzémy?

hausknechtova
1. apr 2012

@luthien.k moja mala sa od detstva obcas vyhadzala no vzdy som si myslela ze to je z ovocia aj detska doktorka mi to tvrdila teraz ma prejavy stale u nas v rodine nie je nikto alergicky z manzelovej rodiny neviem nakolko spolu nezijeme ani nie sme v kontakte uvidim ako dopadnu testy snad mi tam nieco povedia ale vsimla som si ze ked vydeme von tak jej to hned ocervenie a to sa nemusi ani v piesku hrat to nam teraz kozna zakazala no uvidime.Prejavy ma taku suchu pokozku obcas aj neaky pupacik a pokozka je drsnejsia ako krupica alebo piesok a byvava to cervene a dost ju to svrbi

luthien.k
1. apr 2012

@hausknechtova no, testy nejsou bohužel příliš směrodatné u potr. alergií, důležitá je reakce v reálu, tj. nasadit v takovém případě, jako je váš, hypoalergenní režim (je tu o tom dost psáno dříve), určitě je dobré absolvovat testy na inhalační alergeny, ty už mohou v tomto věku být a mít vliv i na ekzém.
Jinak malá byla kojená nebo na UM?