Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

dasa27
6. nov 2009

Ahoj Lucenek,

ja mozem poprosit o odpoved? Nasa malinka sa narodila 7.10. a na CT mozgu v porodnici jej zistili asymetriu pravej a lavej prednej komory. Jedna je 15mm a druha 31,5 mm. Aky je vlastne "normal"? ...bud je jedna mala alebo ta druha velka... NA bud. tyzden ideme na kontrolne sono a ja mam velikansky strach... je mozne, ze sa to casom "dorovna" a obidve komory budu rovnakej velkosti a bez nasledkov? Keby bola nejako "postihnuta" uz by som to na mesacnom dietatku zbadala? ...dakujem za odpoved! este podotykam, ze celkovy neurologicky nalez bol pri odchode z nemocnice negativny.

lucenek
6. nov 2009

Ahoj dasa27
takže ta nesouměronost může znamenat hydrocefalus, čili moc mozkomíšního likvoru, právě v komorách, ale tím, že je jedna tak velká asi nefunguje vyrovnávání tekutiny mezi všemi 4mi komorami stejně.normal není dán proto, že mozek roste takže se normalizuje úměrou, ale ta komora co má 31,5mm je moc velká a může utlačovat okolní tkán.na kontrolním sonu může ale nemusí dojít ke spontánní úpravě poměrů obou komor a postižení momentálně bys nepoznala ani náhodou, ta velikost komor pokud je saama o sobě jen ta velikost bez organického nálezu.TAKŽE vyčkej do kontrolního sona a pak písni asi si vás proklepne i neurolog

dasa27
11. nov 2009

ahoj Lucenek,

dakujem za odpoved. Dnes sme boli na sone a pani dr. nam povedala, ze sa to neupravilo, ze ta jedna komora je stale velka a jasne, ze nas odporucila na neurologiu. Povedala este tolko, ze sa meria aj celkova sirka (to je obe komory dokopy) a tato sirka nepresahuje "normal". Povedala, ze aj ostatne deti s este vacsou asymetriou su v poriadku... tak to ma trosku upokojilo. opisem ti presne, co nam dr. napisala do dnesneho nalezu:
OBJ: USG CNS: Gyrif. primerana, pretvava asymetric dilat. postr. komor -nalez idem ako minule.
IVD 2,73 cm. LPK dilat. PPK v norme. stihla. Mozg.tkanivo bez patol. morf. zmien
Dg. zaver. Z380

Vies z toho vycitat nieco viac?
Po vysetreni od neurologa (este nemame termin - musime sa objednat) sa este ozvem. Bojim, bojim...

lucenek
11. nov 2009

ahoj daši
celkem to co řekla dr. odpovídá tomu psanému nálezu, takže na neurologii se uvidí..opravud je to tak že malá může být naprosto v pohodě a ta zvětšená komora je jen kosmetická vada bez následků

zuzzie1111
3. dec 2009

ahoj, chcela by som poprosiť o pomoc pri "preložení" tejto správy zo zdravotnej karty môjho malého ... : stagnačná cyanóza tváre, sono mozgu PVE II.st
Ďakujem.

emanka
3. dec 2009

lucenek, si macher 😀 😀 😀
Táto téma by sa mala volať Dr. Lucenek radí... 😵 😵 😵 .......viem, že nie si lekárka, ale si fakt dobrá, klobúk dolu!!

Dúfam, že nikdy nebudem potrebovať tvoju pomoc.

lucenek
3. dec 2009

zuz
divej se zkratkou PVE na Slovensku, tedy od Vás Slovenek, mám trochu problém, neb v čr je užívána zkratka na encefalopatii čili změnu tkáně uvnitř komor...i když je to diskutabilní tenhle nález takže ti v tomhle moc neporadím, prostě slovenští lékaři neužívají ofiko zkratky, což ani češi ne, ale jim rozumim.
Jinak si teda myslim, že stagnační cyanoza tváře je strašně divnej termín....jako že malý máfialovou pusu, obličej? tohle je doslovný překlad, a obecně vzato , pro mě je lepší , když mi napíšte celý text, ne jen závěr nebo kousek, ono to vytržené z kontextu znamená třeba naprosto odlišnou věc, než když ji čtu v textu.......
A ty stupně v neurologii se užívaj tři I nejlehčí III nejhorří.....

eman 😅 😅 no zas tak dobrá nejsem, ale baví mě můj obor

lucenek
19. jan 2010

Takže upřesňuji význam zkrattky PVE
je to malacie respektice stupen malatické tkáně kolem komor bývá to po krvácení do mozku jako klasická intracerebrál nebo intraventrikulární doi komor.Malacie znaená definitivně poškozená rozbředlá tká%n, která se nikdy nezhojí kvalitní buňkou, pouze nefunkční tkání, ještě to vystihuje dobře slovo rozbředlá rkáň......

vita
19. feb 2010

chcem sa poradiľ,čo znamená výsledok z magnetickej rezonancii...bez zretelných ložiskových či difuznych odchylok signálu mozgového tkanivá...bez patomorfologických zmien v oblasti pontocerebelárnych uhlov a vnútorných zvukovodov...menšia retenčná cysta v pravej maxilárnej dutine...známky miernej pansinusitídy...dakujem

lucenek
5. mar 2010

vita
takže závěr magnetu je naprosto Ok čili v pořádku, ta cysta není v mozku ale v čelistní dutině...známky pansinusitidy jsou v překladu známky zánětu dutin, takže prcek nebo kdo to byl má rýmu....

pia22
5. mar 2010

Lucenek mozem IP?

lucenek
5. mar 2010

jj

sisiska
4. apr 2010

Ahojte, mamicky,

prosim pekne o radu niekoho, kto sa trochu vyzna v medicine alebo niekoho, kto ma osobnu skusenost alebo nejake vedomosti o diagnoze PVE II. st. I.dx . Mam hrozny strach, ze nasa dojmesacna dcerka nebude v poriadku. Viem len tolko, ze ide vraj o mierne nedokyslicenie mozgu, ale ake to moze mat nasledky ani nic podobne som sa nedozvedela. Dakujem.

lucenek
4. apr 2010

sis pár řádek výš a mám popsáno PVE....ale potřebuju celou zprávu tohle je jen jedna věta nejlíp kdybys mi ji napsala celou třeba do IP 😉

sisiska
4. apr 2010

lucenek, zatial dik, nemam momentalne tu spravu pri sebe, ale urcite, ked ju budem mat, tak ti ju poslem ...nam len lekarka povedala,na sono, ze je tam taky mierny zavoj nedokyslicenia mozgu v jednej oblasti, ale ze dost casto sa to zvykne stratit, ale ako to bude u nas sa uvidi casom, 11. 6. ideme na kontrolne sono, tak mam strasny strach, co tam uvidime...inak ja to nechapem, vsetko vyzeralo ok, az ked sme boli na roznych vystreniach pre istotu kvoli tomu, ze nam pipal apnoe monitor, tak na neurologii nam nahodou zistili tuto diagnozu...dovtedy vobec ziadne priznaky

lucenek
4. apr 2010

tato dg je častěji s krvácením do mozkových komor ne kvůli hypoxii, takže až budeš ,mít písni

sisiska
4. apr 2010

lucenek, co to znamena, ze je castejsia s krvacanim do mozgovych komor a nie kvoli hypoxii? co je hypoxia?

lucenek
4. apr 2010

no tahle dg vzniká často u dětí, které prodělaly krvácení do mozku resp. mozkových komor, hypoxie je nedostatek kyslíku delší dobu, čili ty apnoe omu odpovídají...ale takhle ti víc nepovim dokud nebudu mít celou zprávu

zelmirka1
8. apr 2010

ahoj lucenek neviem ci este sledujes obcas tuto temu, tiez by som ta chcela poprosit o vysvetlenie nalezu:
tesne po narodeni:
kom.syst. lahko asymetricky, gyrifikacia veku prim., PVE I. st. 1. utr.
1.d. - fr.r.2,3mm, centr. cast postr. kom. 5,0mm, occipi roh s plexom 12,5mm
1.sin-postr. kom. štrbinova, do 2,5mm

kontrolne sono:
kom. system lahko asymetricky, PVE I.st. 1.utr., gyrifikacia veku primer
v C reze CSP, IV index 31,5mm
v S reze 1.dx. - fr r. 3,3mm, centr. cast 3,8mm, mohutnejsi pl choioid. occipit. roh sa nezobrazuje

posledne sono:
komorovy system normalneho tvaru a velkosti,
PVE II. st. plexy normalneho tvaru a velkosti
SA priestory nie su rozsirene, mozg. struktury bez patologie
zaver fyziolog.nalez
CTP axialny hypotonus

Nechapem hlavne to PVE I. st. a zrazu II. stupna, uz sa sono hlavicky robit neda, ale boli sme sledovani na neurologii a dost rozporuplne vysvetlenia mi tam davali preto s apytam. Dakujem

zelmirka1
8. apr 2010

prosim do IP lucenek 😉

lucenek
8. apr 2010

máš to tam...téma mám v oblíbených hned vidím novej dotaz 😉

draga
14. apr 2010

ahoj lucenek tak i já se přidávám s prosbou o *překlad* 🙂 něco chápu a le něco nevím co je...díky moc za tohle téma a pomoc 🙂

malej měl febrilní křeč a teď po dvou měsících jsme byli na ko u neurologa

zpráva:
Obj. spolupracuje, bez fatické poruchy, MN v mezích, šíje volná, spine sing negat.
HK a DK: rr živé, sym, py jevy iri a zá negat, taxe správná, stisk sym., čití bpn
stoj a chůze bez titubací

Závěr: stp. febrilních křečích 2/10. EEG bez specifických změn

lucenek
14. apr 2010

draga prcek je naprosto OK oni mudři každé febrilní křeče...neb velmi věrohodně imitují epileptické křeče typu grand mal posílají na neurolg. kontrolu, v podstatě nález nefativní a na 100%se jednalo o febrilní křeče bez organického podkladu na CNS
klidně ti to můžu přeložit slovo od slova...ale myslím že to momentálně postrádá smysl 😉

draga
14. apr 2010

lucenek díky moc...jsi moc hodná...já jsem jako věděla že to asi je v poho ale to víš když tě tady máme 🙂

lucenek
16. apr 2010

není zač 😉

zara81
27. apr 2010

Lucenek, mohu poprosit? Sono hlavičky mého 6,5m syna.

V UZ obraze je gyrifikace mozku pravidelná, středové struktury nejsou stranově posunuty, není patrna kolekce tekutiny pod kalvou. Postranní komory dilatované, zaoblené, pravá 19,6mm a levá 20,3mm, plexy bez výraznější patologie, 3. komora je taktéž lehce dilatována 7,4 mm.
Ré:počínající vnitřní hydrocephalus, zevní liquor. prostory bez dilatace

Ve čtvrtek jdeme ještě na CT.

Jsou mozkové komory zvětšené nebo je to v normě?

lucenek
28. apr 2010

zara jsou zvětšené a opravdu nález jeví znímky počínajícího hydrocefalu
Malý je předčasně narozený nebo byly dřív nějaké komplikace? proč jste na to sono šly?
To CT bude přesnější tak pak napiš co a jak , já ti to pak vysvětlím

zara81
28. apr 2010

Děkuju. Dnes večer nastupujeme do nemocnice, doufám, že malý vše zvládne. Pořád jenom brečím a brečím, nemůžu to pobrat a myslím na to nejhorší. Jak budem doma, napíšu jak jsme dopadli. Jak se pak dále postupuje s takovou diagnózou?
Je z dvojčat, narození jsou 33+3 a žádné komplikace dosud nebyly ani po porodu. Doktorka nás poslala na to sono, protože dle měření obvodu hlavičky, za 2,5 měsíce vyrostla o 4cm a dále se jí nezdála lehce vystouplá fontanelka.

lucenek
28. apr 2010

zara neplakej tohle je dg.která se vyskytuje až u 30% dětí, které se narodí předčasně
ty známky obvod a fontanelka...super doktorka a ještě je čas vše napravit
tady je důležité zjistit příčinu toho hydrocefalu, jestli je posthemoragická (proběhlé skyryté krvácení), nebo jiná (infekce spontánní atd......
pokud se tato dg potvrdí lečbou je vždy operace jinak se to korigovat nedá
dělá se ventrikulo-peritoneální drenáž, zkratka VP drenáž, zavede se hadička do jedné z komor (všechny 4 komory spolu komunikuj vede se za uchem(nejde vidět a vývod teda svod toho přebytečného likvoru je do břicha do peritonea, tam se to vstřebává.....jen jsou nutné reoperace s růstem dítka....jak roste prodlužuje se vzdálenost hadička komora hadička bříško tak je nutné je nastavovat, ale jsou to zpravidla max 30-50minutové výkony
naše kolegyně má prcka s touto VP drenáží a je naprosto v poho a nic není vidět a je normální!!!!!!
Kdyby tu drenáž neměl má velkou hlavu, opožděný vývoj, mentální retatrdace.....

lucenek
28. apr 2010

tak mi pak písni ju? a nezoufej 🙂