Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

zara81
28. apr 2010

Děkuju, děkuju. Určitě hned napíšu, jak budem doma.

zara81
29. apr 2010

Lucenek, tak jsme zpátky.
CT vyšetření mozku:
-dilatace komorového systému mozku ve všech oddílech bez porušení stranové symetrie-IV.komora měří příčně 14mm, III.komora měří příčně 12mm, postranní komory mozku měří příčně 13mm.
-Prostorné subarachnoidální prostory frontoparietálně bez porušení stranové symetrie.
-Střední linie je bez dislokace.
-Není krvácení intrakraniálně.
-Neprokazuji obstrukci mokových cest.

Dále byla doplněna laboratoř - v pořádku a oční vyšetření bez patologie.

Nález konzultovali s lékaři z OV a ti uvedli, že není indikace k urgentnímu NCH výkonu a předali nás do péče dr.Lipiny z OV se kterým máme konzultaci příští týden, rozhodne co dál.

Jinak nám řekli, že možná bude potřeba upřesnit nález na magnetické rezonanci a docela mě dr. uklidnil, že i kdyby se musela zavést ta hadička, není to na celý život a malý se bude vyvíjet normálně.

Jak to vidíš? A neříká ti něco náhodou jméno neurochirurga Lipiny?
Děkuju

zara81
29. apr 2010

Ptala jsem se ještě na příčinu, bylo mi řečeno, že to už se asi nezjistí, že mohlo třeba proběhnout skryté krvácení nebo infekce a že u předčasně narozených dětí se to prostě stává, tak jak jsi mi psala.
Jinak závěr neuroložky, která ho taky vyšetřila je, že neurologicky po odečtení prematurity odpovídá.

lucenek
29. apr 2010

zara Lipina je můj kolega 😉 je odborník na děti 🙂
ten nejlepší
takže ten nález je asi jednorázově zjištěný hydroš
takže super uvidíte co na to Lipina 🙂

zara81
29. apr 2010

Jééé tak to jsi mi udělala radost, jsem ráda, že malý bude v péči toho nejlepšího 🙂 .
Konzultaci máme v úterý tady ve F-M, prý tu jednou měsíčně dojíždí.
Pak se ozvu. A děkuju ti moc moc 🙂

lucenek
29. apr 2010

JJ OZVI SE....a držím pěsti

zara81
4. máj 2010

Ahoj Lucenek,

Lipina super 🙂 . Vyloučil hydrocefalus a diagnóza je ventrikulomegalie a rozšíření SA prostor - můžeš prosím vysvětlit?
Říkal něco o atrofii mozku, že u malého zřejmě mohlo dojít ještě před porodem nebo i krátce po něm ke krvácení, že v hlavičce zabírala místo tekutina a že mozek nemohl tak rychle růst, proto má více místa mezi mozkem a lebkou. Prý se to u většiny dětí do roka a půl všechno srovná, pokud by se tekutina nevstřebávala dostatečně bude nutná ta drenáž, ale jen na nějakou dobu. Zatím ho bude jen sledovat, za dva měsíme máme zase příjd se snímky ze sona. A vysvětloval nám, že je důležité, jak rychle hlavička poroste, nesmí být velké skoky, musí to být rovnoměrně.
Mohla by jsi mi to ještě všechno nějak vysvětlit, nevím, zda jsem to všecko pochopila správně?
Tak nevím, jestli jsme na tom s touto diagnózou líp než s hydrocefalem?

lucenek
4. máj 2010

zaro jj ventrikulomegalie je jen zvětšení komor a množství likvoru zůstává stejně u hdyrocefalu mluvíme i o zmnožení likovoru jako takového...vlastně ten uměle zvětšuje komory, teda jeho množství, širší SA prostory= subarachnoideální prostor, prostor mězi moukem a pavoučnicí to je nejtěsněji naléhající obal mozku...jako takhle bych to oklasifikovala:
1. mozek
kousek místa
2.arachnoidea-pavoučnice
kousek místa
3. pia mater- měkká plena mozková
kousek místa
4. dura mater-tvrdá plena mozková
trochu více místa
5.lebka

u vás mezi 1a 2 je trochu víc mésta než je zdrávo ale to se srovná

zara81
4. máj 2010

Lucenek, díky moc, že jsi mi vše vysvětlila, pro mě je to věda. A ty zvětšené komory představují nějaký problém nebo se to taky může časem srovnat?

lucenek
4. máj 2010

může se to srovnat tím jak poroste hlava mozek celkově...dojde k úpravě poměrů 😉

lucenek
4. máj 2010

ježiš ty překlepy..... 😲

venika86
10. jún 2010

Zdravím,
našla jsem náhodou Vaši diskuzi a ráda bych se zeptala na pár věcí. Ve 20.tt mi na UTZ našli nález na mozku mého syna. Ve zprávě je napsáno: dilatace post. komor 10,5 a 13 mm, cerebelum 16,5mm, v.s. rozvolněné str. echo, CSP jednozn. nevidět. Chápu, že máme zvětšené ty komůrky, které mohou utlačovat mozek. Nevím ale, co je to cerebelum a zda je dobře nebo špatně to CSP. Můžete mi k tomu prosím říct více? Nejsem z toho moc moudrá. Také jsme obědnaní na mag. rezonanci mozku malého.
Mockrát Vám děkuji za odpověď!!!

Veronika

lucenek
10. jún 2010

venika IP

martinka03
18. jún 2010

pekny den,
poprosim aj ja, ak mozem. Melemu diagnostikovali po porode nalez na sone mozgu, po kontrole v 3 mesiacoch mame takyto zaver:
Parenchym mozgu bez loziskovych zmien, postranne komory stihle, symetricke, III.bpn., v levom choroid. plexe anechogenne lozisko o priemere 3,8mm, gyrifikacia primerana, subararchnoidealne a interhemisferalne priestory v norme.
Doktorka vravela, ze sa to v podstate nezmenilo (ze je to cysta, teda povedela konkretne "take redsie pletivo") , ze bud to do roka zmizne, alebo to tam zostane, pricom povedala, ze by to nemalo mat negativny vplyv na vyvoj maleho. Narodil sa trosku vacsi, mal 4730g a 58cm (aj prve dietatko som mala nad 4 kilo), ale aj tehotenstvo, aj porod v pohode, porod bol presne na termin, spontanny, bez komplikacii). Maly ma teraz tie 3 mesiace, zda sa mi v pohode, ale pojdeme este do rizikovej poradne, tak uvidime... ale je to v konecnom dosledku hrozne, ked vam v porodnici povedia, ze dietatko ma nalez na mozgu...

lucenek
19. jún 2010

martinak dr má pravdu nález je lokalizovaný a teprve se ukáže co to je protože cysta a echogenita je trochu rozdíl řekla bych, nezbývá než čekat

martinka03
21. jún 2010

dakujem, dnes sme boli v rizikovej poradni, doktorka vravela, ze je vsetko o.k. - teda s malym, ze je velmi sikovny. Tak uvidime po sono kontrole v pol roku...

lucenek
21. jún 2010

marti jj ono to prostě tak je neřeknou nic na 100% až do doby než dítko povyroste a objeví se třeba nějkaé nesrovnalosti ve vývoji, které by s tím korenspodovaly, budu držet pěsti 😉

martinka03
22. jún 2010

hej, dik, budeme cakat co dalej, nekazali nam ani nic cvicit, maly sa uz pekne prevracia aj nabok (mame 7,2 kilo, kojim). Doktorka povedala, ze je to drobna cysticka, pravdepodobne ze som asi v tehotenstve prekonala daky virus ☹, tak fakt len cakat na dalsie sono ako sa to vyvinie. Pa a dakujem.

zara81
22. jún 2010

Ahoj Lucenek,

30.6. jdeme s malým zase na sono hlavičky a v červenci pak k dr. Lipinovi. Hlavička mu povyrostla za dva měsíce asi o centimetr, tak už nás doktorka hnala na sono, že u něj se musí hlídat každý centimetr. A je to dobře, než aby se něco zanedbalo. Věřím, že dopadneme dobře, že nedochází k nějakému zhoršení.
Martinko, držte se. Je to šílený šok, když vám lékaří sdělí, že vaše dítě má nález na mozku ap. A nejhorší je ta nejistota, přesně jak píše Lucenek, že neřeknou progózu na 100% tak ani tak, že nezbyde nic jiného než doufat a čekat, že dítě bude bez následků. Posílám vám hodně sil.

martinka03
22. jún 2010

dik zara, dufame 🙂

martinka03
22. jún 2010

drzime palce aj vam 🙂

zara81
30. jún 2010

Lucenek, mohu zase poprosit?
V UZ obraze je gyrifikace mozku pravidelná, středové struktury nejsou stranově posunuty, není patrna kolekce tekutiny pod kalvou, intermemisf. štěrbina jen hraniční šíře, max. 4,3mm. Postranní komory dilatované, zaoblené, pravá 18mm, levá 17,8mm, plexy bez výraznější patologie, 3.komora taktéž lehce dilatována - max.7,24mm. V parenyhmu mozku nejsou patrny ložisk. změny.

Potřebovala bych se tě ještě zeptat, možná to budeš vědět...dr.Lipina dělá i tyto sona u sebe na pracovišti? Raději bych jezdila s malým přímo k němu, takhle mám pro něj jen zprávičku od jiné lékařky. Byla bych klidnější, kdyby to přímo viděl on.

Děkuju ti moc

lucenek
30. jún 2010

zaro nález krásný 😵 😵 😵
Lipna je konsiliární lékař pro dětskou kliniku, u nás na neurochirurgii vlastní ambulanci kde dělá děti nemá, to má nějak přes to dětské....zkus zavolat na 597371111 a na informacích se optej jak je to s ambulancí dětskou neurochirurgickoiu ...

zara81
1. júl 2010

Lucenek, děkuju děkuju a ještě jednou děkuju 🙂 13.7. máme konzultaci s doktorem Lipinou.

Mohla by jsi mi prosím vysvětlit ještě ten pojem intermemisf. štěrbina jen hraniční šíře...?

lucenek
2. júl 2010

zara no je to štěrbina volný prostor mezi polokoulemi mozku, hemisférami vzheledem k velikosti mozku se určuje ta hraniční nebo normální hodnota, aleted to myslím nemá moc významu, jak říkám doktor nejsem 😉

krny13
7. júl 2010

Pekny den

Potreboval by som poradit z diagnozou:

dilatacia bocnych komor s periventikularnym anechogennym utvarom 1.dx

krny13
7. júl 2010

Pekny den

Potreboval by som poradit z diagnozou:

obj: komorovy system - obe bocne komory dilatovane vyraznejsie vpravo bifrontalny rozmer 3,55cm. Na spodinu pravej bocnej komory nasada echoprazdny priestor diametro 0,54cm akoby premosteny septom od tela bocnek komory. 3 a 4 komora bez diolatacie. Plexy sym. Zadna jama bez str. zmien

Zaver:
dilatacia bocnych komor s periventikularnym anechogennym utvarom 1.dx

Dakujem

lucenek
7. júl 2010

krny asi na cystu to vypadá-....to víš ty popisy kdybby byly se snímkem.....a rozšířené komory jejich čelní rohy jak u I tak u II komory....asi máte pak i kontrolní Ct kde se zjistí s odstupem času progrese nálezu

myriel
7. aug 2010

lucenek prosím, mohla bys mi říct více k diagnóze mojí Karolínky-narozená 34.týden,47cm,2,5kg, těžší porod, nemohla jsem ji vytlačit, po 25minutách s otokem hlavičky(jedna velká modřina přes celou hlavičku=výrazný porodní traumatismus),vdechnutí plod.vody.
První kontrolní uzv(31.5) v pořádku,PKK symetrické 1mm,plexy hladké,parenchym bpn, druhý uzv(7.6) PKK symetrické,rozšířené 7-8mm,plesy plné,laločnaté,parenchym s PVE I.st,bez ložiskové patologie,poslední uzv při propouštění z porodnice PKK symetr.,mírná regrese nálezu 6mm,plexy plné,laločnaté,parenchym norm.textace a echogenity.
Poté kontrola za 3týdny v rizik.poradně Brno (Obilní Trh), nález už nemám, předala jsem obvoďačce, ale PKK 10mm, lehce dilat.III.komora
Poslední kontrola na Obilňáku30.7.-PKK symetr. 10-12mm,III.komora není patrná,laločnaté plexy,st.p.IVH i. st. bil.,SAS,FIH norma,PVE homogení bez PVL
Obvod hlavičky:30.5-14.6.-32,5cm, 25.6.-33,5cm, 16.7.-35cm
Prosím moc o odpověď, moc se o Kaji bojím, je to moje první mimi, těhotenství až na tvrdnutá břicha v pohodě, všechny uzv byly v pořádku. Doktoři mi neřekli nic kloudného, v porodnici se na mě všichni koukali jak o pohřbu...
na posledním uzv v rizik. poradně doktorka říkala, že nález je stejný jak předtím (přestože bylo 10mm, nyní 10-12mm-prý může být odchylka v měření?!), prý to podle cév vypadá, že proběhlo skryté krvácení, beze škod, snad se to prý vstřebá. Tak jsem to celá šťastná nesla na neurologii, tam se doktorka zase tvářila, že zatím uvidíme, kdyžtak CT mozku a zase jsem v nejistotě!!! Moc se bojím
Omlouvám se za dlouhý příspěvek, snad jsem příliš nenudila, pokud ses tím Lucenek prokousala až sem moc prosím o reakci. Děkuju a přeji všem krásný den.

lucenek
7. aug 2010

@myriel uf teda tak je to tam IVh intraventrikulární hematom a zašlá III komora tomu odpovídají, ty spontání mozkové krvácení se často vstřebají, ALE hrozí posthemoragický hydrocefalus, zmožení likvoru a tím utlačení mozku, samo že to budou hlídat ale říkám k tomu může a nemusí dojít....co znám z praxe toto má 10 dětí a 7 je normálních......asi šla s VEXem že? tím zvonem ven.....