Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

myriel
7. aug 2010

@lucenek moc děkuji za odpověď, zvonem nešla, nechali mě tlačit jak o život! Lucenek, 7 dětí normálních a ty 3 postižené....(bojím se to i napsat). Je šance, že se to spraví samo? Jak je možné, že v porodnici se to přechodně zlepšilo a teď je to zase horší?
P.S. nevěděla jsem, jak to tady funguje a jestli navštěvuješ fórum, tak jsem Tě oprudila i interní poštou, promiň.

lucenek
7. aug 2010

@myriel nic se neděje 🙂
na tvou otázku není jedoznačná odpověd...doktoři řeknou nejhorší možnou variantu tam kde s eobjeví krvácení co by mohlo být za postižení, ALE nikdo to nedokáže říct na 100% dětský mozek má opravdu neuvěřitelnou schopnost regenerace, ač samotný neuron je buňka, která se nikdy plně neobnoví.Fakt nevím, nemůžu říct můžu s tebou jen doufat

myriel
7. aug 2010

@lucenek děkuju, taky budu doufat, 3.9 máme další uzv, tak dám vědět. Je něco, co na tu hlavičku škodí, čemu se vyhnout aby se to nezhoršovalo?

lucenek
7. aug 2010

@myriel spíš se vyhnout dlouhodobému pláči až vztekání což vede ke zvýšení nitrolebního tlaku, silý suchý kašel atlačení na stolici

myriel
7. aug 2010

@lucenek pokusím se, ale tlačení na stolici asi neovlivním a navíc se u toho Kaji vzteká ☹

myriel
7. aug 2010

@lucenek jo a cvičíme vojtovku a u toho se vzteká příííšerně! Tak nevím....

lucenek
7. aug 2010

@myriel tak lactulosku sirup to může 😉 myslím dlouhodobé cca 10 min a více
to vztekání k vojtovce patří

zara81
7. aug 2010

Ahoj Lucenek,

byli jsme zase na konzultaci u dr.Lipiny ohledně toho hydrocefalu, syn má postanní komory 18mm a 17,8mm. Do zprávy mi Lipina napsal ventrikulomegalie lehká. Z tvého pohledu...není to zvětšení komor nějak zásadní? Pořád se bojím 😔 . Neuroložka konstatovala, že je asi o dva měsíce motoricky opožděn, v 10měsících nesedí, neleze, snaží se pouze trochu plazit. Tak taky cvičíme.
Dr.Lipina synovi diagnostikoval ještě k tomu polohový zadní plagiocefalus levostranný a doporučil nám remodelační ortézu - helmičku. Syn ji zatím dlouho nesnese, je z toho nervózní, pláče a za půl hodiny po nasazení helmy má hlavu úplně mokrou. Vyrovná se ta hlavička alespoň částečně i bez helmičky, tím jak poroste? Děkuju ti.

lucenek
7. aug 2010

@zara81 s tou hlavičkou esli se to samo spraví to netuším, a Lipina by ti řekl, esli kje to zásadní změna myslím že ne...moje dcera se plazila od 9m, sedla si v 11m a 20 dnech, lezla po čtyřech když měla rok a 3 ndy a chodit začala ve 20měsících.....a to neměla v hlavě nic 😉 nebuj mysli pozitivně a s tpou helmou no musí to cvrček vydržet, at němá placatou kebulku ☹

myriel
7. aug 2010

@lucenek , dávám probiotické kapky. Ještě se mi na noc rozležela jedna otázka, můžu Ti napsat na IP ať tady pořád nezabírám místo?Potřebuju trochu uklidnit.....

lucenek
7. aug 2010

@myriel jj

sisiska
3. sep 2010

Lucenek, prosim,

mohla by si sa mrknut na tuto diagnozu? Mam hrozny strach, dr. povedala, ze je tam mierna asymetria, vraj nic strasneho, ale predsa...a kazala nam uzivat Lipovitan, mate s tym niekto skusenost?

USG CNS: kom. systém vo fr nt. rohoch sym. IV index 4,0 cm, IHR 1 cm, reziduál CSP, KOm. III hraničná 1 cm, oblasť B sym, prim velkosti a echogenity , okcpitálne rohy hran. asymetria aj tvarová, bilat. reziuál.
PVE I st. gyrifikácia napreduje, zadná jama bez patológie
Z: nález v medziach normy,
reziudál. CSP

Diky moc za info.

lucenek
3. sep 2010

@sisiska sisi potřebuju vědět co předcházelo..porod, diagnoza, co umí, neumí.....

lucenek
3. sep 2010

lipovitan?? se spletla ne????

lucenek
3. sep 2010

to dáváme alkoholikům na játra.....

lucenek
3. sep 2010

pochopím inotropika obecně, piracetam, geratam...ale lipovitan...to asi fakt těžko

sisiska
3. sep 2010

lucenek,

cisarsky rez v 38 tt kvoli tachykardii babatka, ked mala dva mesiace zistili jej na sone periventrikularnu echogenitu PVE I. st. ale na druhej kontrole nam povedali, ze sa to vyrazne zlepsilo, a nalez sice nie je este idealny, ale uz je v medziach normy...a teraz na tretom sone nam napisali to, co som napisala vyssie...pretaca sa z chrbatika na brusko v obidvoch smeroch, z bruska na chrbatik dokaze tiez v obidcoch smeroch, ale ked si moze vybrat, uprednostnuje jednu stranu...dr. vravela, ze to moze byt kvoli tej miernej asymetrii...sediet este sama nesedi, ked ju posadim, este sa sama neudrzi dlho vzpriamena, ale myslim, ze sa to postupne zlepsuje...lozit este nelozi...cvicime teraz na to Vojtovku...aj ked nam fyzioterapeutka povedala, ze podla nej by to nebolo ani az take nutne cvicit, lebo ze vraj nema nejake vyrazne chyby...tak neviem, co este potrebujes vediet...napis, ak este nieco....

lucenek
3. sep 2010

@sisiska
to mi stačí....závěr je jasný celkem v normě, jde o to že tu periventrikulární echogenitu má témeř každé třetí mimčo bez podkladu....(u tebeb donošené miminko, tachykardie nesvědčí pro periporodní nebo intrauterinní hypoxii plodu) takýže zásadního poškození mozku bych se nebála.Sedat ji nedávej dokud si nesedne sama 😉 a hlavinka bude ouká, nebuj 🙂

lucenek
3. sep 2010

A TEN ¨LIPOVITAN TI FAKT NAPSALA??????

lucenek
3. sep 2010

LIPOVITAN
Složení cholin 100 mg; inositol 50 mg; methionin 25 mg; vitamin E 5 mg; vitamin B3 5 mg; vitamin B5 3 mg; vitamin B1 1 mg; vitamin B2 1 mg ; vitamin B6 1 mg; vitamin B12 3mg
Popis LIPOVITAN : Potravinový doplněk obsahující vitamíny a další specifické látky (cholin, inositol, methionin), které zlepšují činnost jater, chrání jaterní buňky před působením volných radikálů, škodlivých a toxických látek (alkohol, průmyslové jedy,..) a před ztukovatěním. Přípravek je vhodný k dlouhodobému užívání zejména u pacientů trpících nechutenstvím, podvýživou nebo jednostrannou výživou. Vhodný je rovněž pro osoby po prodělaných těžších onemocněních, při zvýšené fyzické zátěži, podrážděnosti, nervozitě, snížené schopnosti soustředění, napomáhá odbourávat cholesterol. Doporučené dávkování: Dospělí a děti od 12 let 3 x denně 2 tablety, při dlouhodobém užívání 3 x denně 1 tableta. Děti ve věku 5 – 12 let 3 x denně 1 tableta. Tablety se užívají celé, nerozkousané, nejlépe po jídle. Nepřekračujte doporučené dávkování. Nevhodné pro děti mladší 5 let, těhotné a kojící ženy.

sisiska
3. sep 2010

lucenek, takze zasadne poskodenie mozgu podla teba velmi nehrozi....a nezasadne poskodenie mozgu je co napr.? lebo ja fakt neviem, co mozem ocakavat pri takejto diagnoze...pokial by islo len o to, ze sa nauci neskor sediet alebo chodit, to by som este prezila, ale ja som na nete nasla, ze asymetria mozg. komor moze byt pricinou napr. schizofrenie...tak teraz neviem, a fakt by ma zaujimalo, kebyze napises nejaky priklad nezasadneho poskodenia mozgu....len tak pre moje zorientovanie sa...inak som ti velmi vdacna za odpoved🙂

sisiska
3. sep 2010

lucenek, ona mi ho nepredpisala, ani do karty nezaznacila, iba mi na listocek napisala, ako ho mam malej davkovat a povedala, ze nam ho doporucuje...najprv sa pytala, ci uzivame pyridoxin, ked sme prisli, a potom si rozmyslela a ze uvidime podla vysetrenia, ze mozno bude treba nieco silnejsie...a nakoniec vysetrenia nam doporucila ten Lipovitan s tym, ze povedala, ze je to na pecen, ale ze su tam vsetky vitaminy skupiny B a este aj ten cholin spominala....tak ja som z toho teraz uplny magor, lebo aj fyzioterapeutky na Vojtovke som sa na to pytala, ci sa s tym stretla, a tiez sa na mna pozerala ako na blazna...normalne sa teraz bojim ho malej dalej davat, aby som jej neuskodila...davame kazdy den 1/3 tablety denne prvy mesiac a potom az do kontroly (zaciatok listopadu) 1/4 denne

lucenek
4. sep 2010

@sisiska nedávej jí to fakt.......ten Lipovitan radši pokračuj v pyridoxinu 😉
zásadní poškození mozku : ischemie posthemoragické komplikace ve smyslu rezidua, rekrvácení..ty nezásadní bych považala za ADHDsyndrom, dysgrafie, dyslexie.....poruchy chování.....

sisiska
4. sep 2010

lucenek, my sme pyridoxin vobec nebrali, dr. nam ho len na poslednej kontrole chcela dat, ale po vysetreni zmenila nazor a doporucila nam ten Lipovitan...ale nebudem jej ho teda davat, ja som si len myslela, ze nam ho dala kvoli tej asymetrii mozgu (resp. mozgovych komor, neviem, ako je to spravne povedane)...a diky moc za odpoved...snad to bude dobre...musime dufat

virivka
9. sep 2010

Ahojte. ?oja dcerka je pozorovana kvoli asymetrii komoroveho systemu. Zistili ju na sone uz po narodeni, ked sme boli asi v 4. tyzdni na sone bolo mierne zlepsenie a teraz, ked ma 7 tyzdnov sa zase asymetria trochu prehlbila. Zaujima ma ake nasledky to moze mat na jej vyoj a zdravotny stav?

lucenek
9. sep 2010

asymetrie je řekla bych celkem častý a normální jev, nic určitého to neznamená, pokud je jen asymetrie a nic jiného

zara81
20. sep 2010

Lucenek, dneska jsme byli na KO: je patrna dilatace komor. systému - postranní komory dilatované, zaoblené, dnes billat. 23mm, tj. ve srovnání s nálezem z 6/10 je patrna progrese /minule 18mm/, 4. komora je také dilatována - 18 mm, 3.komora bez progrese od 6/10, tj. 7,5 mm. V parenchmu mozku nejsou patrny ložisk. změny. Plexy s prav. nálezem. Ré: vnitřní hydrocephalus, zevní liquor. prostory bez dilatace.

Jak se řeší se ten to nález pokud by se komory dále zvětšovaly operativně zavedením shuntu?

Zítra jdeme k dr. Lipinovi, tak uvidíme co on na to.

Ještě mám na tebe jednu otázku, zajímalo by mě jakou funkci mají vlastně mozkové komory v těle?

Moc ti děkuji

lucenek
20. sep 2010

@zara81 no Lipina určo něco vymyslí, dobré je to že nic jiného tam není, ten hydrošek, no pokud je shunt tak se to reguluje tlakem propustnosti toho ventilu....čím víc tekutiny tím větší tlak na membránu co to má pustit do bříška, takže se upravují ty tlakové parametry.
jak se to řeší ehm to s dovolením nechám na Lipinovi 😉 já nejsem studovaná až tak moc 😀
Mozkové komory....jsou 4 a fungují jako systém spojených nádob (jako ve fyzice), vyrovnávají tlaky tekutin, únik tekutin do třetích prostor

lucenek
20. sep 2010

tady máš obrázek komor, v podstatě pokud se nahromadí likvor talčí na okolní tkáň a to je ten největší problém....

zara81
21. sep 2010

Lucenek, děkuji za obrázek, teď si to už dokážu představit lépe 🙂

Dali jsme Lipinovi zprávu ze sona, jak jsem tu včera psala. On to zhodnotil takto: UZ hlavy - 3.komory bez progrese, postranní komory popisovány širší-ale v rámci odchylky měření. Obj. OH 47,8cm, VF 1x0,5cm, pod niveau
Ré: ventrikulomegalie, bez známek aktivního hydrocefalu. KO za dva měsíce.

Dr. ke které chodíme na sono tvrdí, že syn má hydrocefalus a dr.Lipina to pokaždé vyvrátí s tím, že se jedná jen o rozšíření komor...věřím samozřejmě víc jemu, ale už si připadám jako blázen 😨