Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

nanik88
10. feb 2016

Mohli by ste mi prosím vysvetliť lekár.správu môjho trojmesačného synčeka? Po distokii ramienok pri pôrode mal perinatálnu asfyxiu a bol oživovaný. Správa zo sona mozgu: "Koronárny rez na frontálne rohy. Frontálne rohy sú asymetrické. V pravo je roh cípovitý, naväzuje naň anechognna zona 5,6mm. V centre imponuje ako cavum speti pellucidi.ň 3, komora bez diltácie, gyrifikácia nie je pravidelná, skôr atypická. Periventikulárne početné hyperechogenity. V parasagitálnom reze atypické členenie bočných komôr na frontálny roh vpravo nasadá anechognne ložisko 5,6 mm. Záver: Atypické členenie bočných komôr s periventikulárnou maláciou l.dx.frontálne." Veľmi sa o neho bojím. Bude mať nejaké postihnutie? Ďakujem

nealko
10. feb 2016

@nanik88 absolutne netusim co to tam ti doktori vedia popisat,als verim ze vsetko bude v poriadku.My ideme teraz na kontrolu o 2tyzdne uz teraz nespavam ze co mi povedia

nanik88
11. feb 2016

@nealko To poznám ten strach, čo zase zistia a len dúfam, že konečne povedia, že je všetko v poriadku. Malý sa narodil síce až v 37.týždni, ale od pôrodu som stále v strese. My máme o dva týždne kontrolu na neurológii a už sa desím výkladu správy zo sona. Celkom ste šikovný, my ešte ani len hračky do ručičiek nechytáme, ale džavoce pekne aj ma vníma. Nebyť toho nešťastného pôrodu a lekárskych správ, ani by som nepovedala, že je niečo v neporiadku. Asi sa ukludním, až keď mi malinký nastúpi do školy a všetko bude dovtedy v poriadku

nanik88
11. feb 2016

@janickadr @erni Dobrý deň, mohli by ste mi prosím vysvetliť lekár.správu môjho trojmesačného synčeka? Po distokii ramienok pri pôrode mal perinatálnu asfyxiu a bol oživovaný. Správa zo sona mozgu: "Koronárny rez na frontálne rohy. Frontálne rohy sú asymetrické. V pravo je roh cípovitý, naväzuje naň anechognna zona 5,6mm. V centre imponuje ako cavum speti pellucidi.ň 3, komora bez diltácie, gyrifikácia nie je pravidelná, skôr atypická. Periventikulárne početné hyperechogenity. V parasagitálnom reze atypické členenie bočných komôr na frontálny roh vpravo nasadá anechognne ložisko 5,6 mm. Záver: Atypické členenie bočných komôr s periventikulárnou maláciou l.dx.frontálne." Veľmi sa o neho bojím. Bude mať nejaké postihnutie? Ďakujem

nealko
26. feb 2016

Ajojte tak sme boli dnes na kontrole toho mozgu a vsetko sa upravilo ma zdravy mozocek ;)

nanik88
26. feb 2016

To je skvelá správa, teším sa s Vami a želám Vám už len krásne chvíle bez stresov so synčekom 🙂

nealko
26. feb 2016

@nanik88 dakujem vam krasne,uz som taka kludna konecne.Ale sla som tam s takym strachom ze som sa cela triasla.Ale ked som pocula vsetko je v poriadku netreba uz ani kontrolu padol mi kamen zo srdca.A vy ste ako dopadli?

janickadr
26. feb 2016

@nealko Super, velmi sa tesim. Niet nad zdrave dieta a stastnych rodicov. 🙂

ali08
26. feb 2016

@nanik88 prečo si sa neopytala doktora?nato sú tu a ty aby si sa pytala. Môj syn pred 4rokmi prekonal encefalitídu a ver mi keď som mala pred sebou správu z magnetickéj rezonancii prvé čo bolo kopec otázok a potom doma Google. Určite by som nevydržala čakať a pýtať sa na MK žien ktoré poväčšinou ani nevedia čo sú to latinské názvy v záznamoch.inak tebe aj dieťatku držím plače nech všetko dobre dopadne

nanik88
26. feb 2016

@ali08 ďakujem, nuž zrejme preto, lebo na sone mi doktorka spomínala len tú cystu, o ktorej som už vedela a všetko ostatné, čo popísala do správy som zistila až doma a ujo Google mi s tým prekladom tiež nepomohol.

nanik88
26. feb 2016

@nealko Verím Vám, naštastie je to za Vami a treba to hodiť za hlavu a tešiť sa už len na všetko pekné, čo Vás so synčekom čaká. My sme boli včera u doktorky, pochválila malinkého, že je s ním spokojná, len pre istotu nám predpísala detskú gymnastiku na ručičku, inak cystu budú ešte sledovať a o dva týždne nás čaká ďaľšie sono, tak som zvedavá, ako to tentoraz dopadne.

ali08
27. feb 2016

@nanik88 ak by to bolo niečo vážne určite by ti to povedali.mne keď Dr.oznamil herpeticka encefalitída nikdy som o tom nepočula a Dr.mi len vysvetlil že je to zápal mozgových blán ostatné mi pomohol ujo Google a slovník.neboj všetko bude ok. Aj náš Dr uistoval že bude všetko ok detský mozog sa rýchlo mení obnovuje.

nanik88
27. feb 2016

To je síce peknè, žiaľ je trošku niečo iné študovať si na googli všetko podstatné o konkrétnej diagnóze ako si skúsiť poskladať podľa latinského opisu nálezov, o aký problém by sa mohlo jednať a na odpovede od doktora si treba počkať pár týždňov na termín. Na sone vám nikto nebude robiť súkromne školenia, keď na chodbe čaká ďaľších 10 mamičiek s bábätkami, ktoré treba vyšetriť do hodiny. A v tom časopriestore, keďže vám to nedá od zúfalstva spávať, snažíte sa hľadať odpovede skutočne všade - aj tu, hlavne, keď si prečítate pár príspevkov a vidíte, že sa tu z času-načas predsa len objaví niekto, kto sa tomu aspoň trošku rozumie. Dúfam a modlím sa, aby sa to upravilo, všetko sa uvidí až časom a treba to ešte sledovať.

ingalelo
1. apr 2016

Ahojte,prosím vás pekne vysvetlí mi ju niekto?
Usg mozgu:komorový systém primeranej veľkosti aj tvaru,subependymalna hyperechogenita bilat,F-P, na okcipitalne rohy BK viac vpravo nasada oblacikovita hyperechogwnita. Biela hmota periventrikularne bez c PVL.
SAP a IHR echoprazdne ,šírka V norme.Pri placi zachyteny pohyb v BK bazalne-ako zaklope ,viac vľavo.
HOH-36.2 -v norme.
Ďakujem vám vopred😕

ingalelo
1. apr 2016

@ingalelo oblacikovita hyperechogenita

petjka
4. apr 2016

Ahojte mohli by ste mi prosím vysvetliť našu správy zo sona? Dcerka bude mať 6 mesiacov o týždeň.narodena s modrou maskou. Fr. Rohy prim sirky, hyperechogenna konturacia, 3 a 4 komora bpn, SAP a gyrifikacia prim.....môže to znamenať mentálne postihnutie? Dakujem

ella2015
4. apr 2016
majdik97
22. apr 2016

Dobrý den, jsem 32tt a dr. zjistil rozšíření postranních mozkových komor 22mm. Mohl by mi někdo prosím vysvětlit, co to vlastně znamená , co me čeká, a jakej to může mít dopad na moje dite? Jsem odpbjednana do FN Motol, ale nevim co mě čeká..Moc děkuji za odpověď

lazika
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kamiladodekova
12. dec 2016

Poprosim Vas o pomoc,,,mag.rez.nalez T1W sag,T2W sag,STIR sag.,T2W tra,,,,dakujem velmi,,vobec neviem co to znamena,,,,Dakujem

ewellina
19. júl 2017

Nevie niekto nahodou, co znamena skratka MN?

miminkanase
26. júl 2017

Ahoj, neviem, ci to tu este funguje.
Prosim vas, vedel by mi niekto vysvetlit, co u 5 mesacneho chlapceka znamena neurologicky nalez na sono "pretrvavaju periventrikularne hyperechogenity P-O bilat, III. a IV. komora nerozsirena
Dakujem

renat77
22. nov 2017

Zdravim, nasla jsem Vasi diskuzi a chtela bych se tez zeptat. Muzete mi prosim nekdo vysvetlit laicky?

Komorovy system ukozen ve stredni care bez deformace, frontalni roh prave postranni komory sire 5.9 mm, frontalni roh lrve postranni komory sire 7,1 mm.
Treti a ctvrta komora bez dilatace.
SA prostory vpravo sire 8.7, vlevo 8.4 a interhemisferalni ryha 9 mm.
Zaver: mirna dilatace postrannich komor, rozsireni SA prostoru bilat a interhemisferalni ryhy. Dopor. Kontr za 6 tydnu. Jinak norm.nalez

Jsem z toho spatna. Muze mi to prosim nekdo vysvetlit? Moc dekuji

nykyta0071
16. sep 2022

@lucenek mozeš mi prosim poradit ohladom spravy USG mozgu mojej maličkej dcerky ?

januarkids
23. sep 2023

@tina_ Dobrý deň, prosím Vás,ako sa vám dieťa vyvíja po rokoch.... Už viete povedať, poradiť...
Mám takmer 3 ročného synčeka s obdobným dg., pohybovo je na úrovni cca polročného, vnímaním asi ako ročné dieťa. A ťažko mi je prijať, že to s ním nenapreduje, napriek snahe...