Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

grettka
8. mar 2009

prepacte, ze sa vam do toho pletiem ja - este nie matka... len, ze pred par dnami kolegyna hovorila o svojej kamaratke, ktora teraz mala treti cisarsky a skoncila s rupturou maternice. Ale ma aspon tri zdrave deti. A zase tu na fore, sa objavila nejaka mamina, ktora ma styri deti, z toho iba prve mala sekciou, ostatne normalne..pokial si dobre pamatam. A do tretice, moja sesternica mala dva cisarske a po druhom jej odporucali sterilizaciu. Tolko skusenosti z mojho okolia.

ygreen
8. mar 2009

ronie - tobě taky někdy epidurál nezabral? a to se tě porodník ptal, aby to nějak líp sešil 😅 kde jsi rodila? Já byla na bulovce

brnka
13. mar 2009

ahojte, prosim poradte, co znamena jemne chvenie jazyka, prip. mierne myokymie? Resp. co z toho moze vyplynut? dakujem

andy.a
13. mar 2009

myokýmie a myoklónie sú pohyby alebo zášklby určitej svalovej skupiny ..dúfam,že som to dobre napísala..a v akej súvislosti sa na to pýtaš,Brnka ?? 😕

brnka
13. mar 2009

no dr.to napisal malemu do spravy, spadol mi z gauca, boli sme pre istotu u doktora a on sa ma pytal, ci sa mu to stava aj inokedy to chvenie jazyka....vsimla som si mozno 2-3x, ze sa mu chvel jazycek. tak ma zaujima, ci to moze nieco znamenat (napr. nejaku chorobu)

ronie
13. mar 2009

ygree-to on Svoboda jen tak vtipkoval, snažil se i tak, ale chtěla sem tim říct, že císař se může dělat i klidně 3 krát 😉 A ano při prvním císaři, který byl akutní,měla sem napíchnutý epidurál a tak se snim šlo i na císaře, tak mi píchali furt další dávku a já pořád cítila, naštěstí než řízli tak zkusili jen škrábnout a šlo se do celkový, ale bylo to zpusobený tim, že kanyla nejspíš vypadla-měla sem jí celej den. Prvně sem rodila u Apolináře, teď ve Vinohradský, spokojenější sem byla teď 😉

omlouvám se za off topic-se to nějak zvrhlo směr cs 😉

brnka já myslím, že to nic nebude-spíš jen nedozrálé nervové dráhy, pokud to doktor dál neřešil tak bych to nechala,jen sledovala, mělo by se zmírňovat až ustoupit 😉 🙂

ygreen
13. mar 2009

ronie - stejně, ještě že mě škrábly 😀

brnka
14. mar 2009

ronie, dakujem. aj ja dufam, ze to bude ok. 😉

dasa123
25. máj 2009

Ahojte, neviete co to znamena, ked je vyraznejsie CSP ? Skoro ziadne clanky som o tom nenasla. Je dovod sa niecoho obavat ? Vopred velmi pekne dakujem za odpoved, ak mi o tom niekto vie nieco blizsie napisat.

ikke
6. okt 2009

drygaer • Dnes o 21:30
Neurolog vysetr.: Lahky stupen axialnej hypotonie, ost. ronusovy a koordinacny nalez primerany veku, bez topiky, lateralizacie, menigealneho drazdenia

USG mozgu: v strednej ciare strbinovate CSP, komorovy system symetricky bez dilatacie, v oblasti frontalneho rohu vpraho hypoechogenna lezia velkosti do 5mm, kontrola o 1 mesiac

Povedali nam ze to je pohoda a ze to zvycajne zmizne do mesiaca, ze sa to vstreba ale vela istoty mi teda nedodali. Povie mi niekto co tato sprava znamena ?

lucenek
6. okt 2009

dasa123-no...ono je důl, kde přesně to septum pelludicum, má tři části a podle toho se dají opdvodit příznaky...výraznější nemusí nutně znamenat horší průběh 😉

drygaer- lhký stupeň svislé svalové ochablosti, ostatní tonus čili napětí svalů /ronus je překlep/ a koordinace přiměřená věku, bez nálezu bez ochrnutí či oslabení jedné poloviny těla, či její části, bez dráždění mozkových obalů.
SONO mozku-ve střední čáře štěrbonovita cysta v oblasti septup pelludicum /lat.název spojky mezi levou a pravou mozkovou hemosiférou/, komory bez rozšíření, symetrické, v oblasti čelního laloku snížená denzita, čili projasnění mozku o vel do 5mm

můj závěr- víc než ta cystička by mě znepokojila ta echogenita.....je to ložisko zrovna tak blbě uložené vefrontále, frontální mozkový lalok má za úkol sociální chování, jak vystupujeme, jak se projevujeme, že jíme příborem, nejsme prasatka atd.....může to být lehká hypoxie bez další progrese, proto by to možná vysvětlovalo i tu axiální čili svisle středovou hypotonii...to axiální je vyjádření směru.....hele radim vyčkat do další kontroly která je celkem brzo, pak napiš

andy.a
6. okt 2009

CSP..myslím cerebrospinálny priestor-teda mozgo-miešny 😕

Drygaer: ľahký stupeň źníženého napätia osového svalstva..ostatný nález,čo sa týka tonusu/svalového napätia/ a koordinácie adekvátny veku,bez preferencie určitého miesta,stranovej preferencie či dráždenia mozgových blán...

USG: štrbinovtý cerebrospin.priestor/aspoň si myslím,toto nie je môj odbor.../ ,komorový systém je súmerný,bez rozšírenia,v oblasti čelového rohu vpravo útvar veľk.do 5 mm,hypoechogénny/cysta???/

tiež si myslím,že je to OK,takéto nálezy má veľa novorodencov 😕 😉

lucenek
6. okt 2009

andy...ale na sono mozku by nepopisoval mozko mííšní prostor, to spíš na ct páteře.....a CSP není ofiko zkratka cerebrospinálního prostoru 😉

andy.a
6. okt 2009

lucenek,CSP je septum pellucidum ?? ty si neurologička ?? 😕 😉

andy.a
6. okt 2009

díky za vysvetlenie 😕 😅

lucenek
6. okt 2009

andy pracovala jsem 6let na neurochirurgii JIP a nyní na dětském ARU
jako když si přeložim první větu tak jak píšeš ty, absolutně mi nedává smysl

andy.a
6. okt 2009

no,teraz ani mne,snažila som sa to preložiť doslovne 😝 😔 a moc to nevyšlo 😝

lucenek
6. okt 2009

Andy v poho se stane 😉 ono doslovně to nejde vždy do souvislostí, pak v latině jedno slovo má i 7-8 jiných výrazů

drygaer
17. okt 2009

Dakujem vsetkym za odpoved, babetko sa zatial sprava normalne, vysetrenie ocneho pozadia a vysledky vynikajuce. Dalsia kontrola o 2 tyzdne ale aj tak mi to neda. Myslite ze lezia (cysta) moze poskodit malemu mozocek a ovplyvnit jeho vyvoj? BOlo nam povedane ze sa nemame obavat ale o taketo veci sa musim obavat. Specialne ked islo vyslovene o chybu lekarov kedze babatko bolo este aj na poslednom sono 2 dni pred tym uplne v pohode a namiesto toho aby manzelku dali hned na cisarky kvoli velkosti babatka (4.5kg) tak ju prve trapili 2 hodiny a potom zrazu do 3 minut bola na stole operovana a bola prevedena sekcia. Babetko sa vraj pridusilo lebo sa napilo plodovej vody, no proste vsetkemu sa podla mna dalo vyhnut keby islo o pripravenu sekciu. Teraz sa obavame ci nas maly na to nedoplati vo svojom zivote.

mayap
19. okt 2009

ja by som sa chcela spýtať (pre moju známu) čo to znamená, keď má na správe z USG mozgu napísané:
IR:0,63, PVE l - ll, hrubšie plexy

malá sa narodila CS, v 40 tt. 2900g, 50 cm
mala kardiorespiračnú depresiu (včasný asf. sy.)- ll st. kombinovaný typ
respiratory distress- transitorne tachypnoe
Antenatal perinatal cerebral distress ak.f (HIE l)- ľahký hypertonický sy

ďakujeme... 😕

lucenek
24. okt 2009

dryager-nemyslím, že cysta na mozku je výsledkem peripordoní hypoxie, to je spíš vývojovka a má to 50%dětí s normálním nálezem., pak záleží uda je to dutá cysta či cysta s vyplněnou dutinou, pak hovoříme o abscesu.cysta může sama zmizet stejně tak rychle a záhadně, jak se objevila

lucenek
24. okt 2009

mayap-k sonu, to číslo nevim v jaké souvislosti to je ale spíš šíře či rozměr nějkého prostoru.
k té zprávě, nejde přeložit slovo od slova, ale v závěru malá měla problémy v bříšku s dodávkou a substitucí kyslíku, vlivem toho došlo k prblémům s dýchanám a sreční kontraktilitou, čili stažlivostí.Transitorní tachypnoe je výsledkem nesouhry srce a plic jako takového systému a ta hypoxicko ischemická encefalopatie 1 je lehké postižení mozku nedpstatkem kyslíku trvalejšícho charakteru.
vychází mi že asi zpackali porod.....teda pokud šla CS akutně, že se mimi šprajclo či poroid nepostupoval jak má a před tím byly na CTG poklesy srdeční akce miminka.

mayap
24. okt 2009

lucenek,
ďakujeme ...
...viac menej sme sa k niektorým veciam dopracovali cez net,( ty si nám to podala zrozumiteľnejšie a súhrnnejšie), no nikde sa nám nepodarilo zistiť, čo znamenajú na tom sone mozgu tie hrubšie plexy...

už začali cvičiť Vojtovku, lebo malá je hypertonická... ☹ , ale vzhľadom k tomu, že Vojtovku som cvičila aj ja s menším synom, tak som ju presvedčila, že to nie je nič strašné a maličkej to pomôže...
ešte raz ´dakujeme... 🙂

lucenek
25. okt 2009

jo hrubší plexy jsou jako hrubší zářezy mozku, nebo ty krucánky, nebo nevím jak jinalk to vysvětlit...prostě ta mozková kresba není tak jemná 😉

mayap
25. okt 2009

lucenek, pochopili sme, ďakujeme... 😉

...to poškodenie mozgu bude asi iná sranda, no uvidia, ako sa bude malá vyvíjať ďalej... 😔

lucenek
25. okt 2009

mayap je to nejlehčí stupeň, může a nemusí se projevit ve smyslu hyperaktivity adhd syndromu, dyslexie, dysgrafie.......jak říkám, může a nemusí

bibi1711
26. okt 2009

Ahojte, mozem aj ja porosit o prelozenie?

Obj.Nalez
Dieta cule, pri vysetreni pacliva, inak reaguje veku primerane.
HOH 41,5cm, VF 1,1 cm
MNN v norme
HK/DK:hybnost symetricka, svalovy tonus primerany, RŠO sym.,pyr.jj.negat.Polohove testy sym, primerane, pri trakcii sa pritahuje, sama zatial neusedi.Z chrbatika sa pretaca, opacne zatiel nie, v polohe na brusku vzpor.na flekt.HK, hlavicku drzi(doma takto vydrzi vyse hodiny),otaca sa dookola. Asymetria drzania hlavicky uz uplne upravena.

Zaver:
Bez topickej symptomatologie, kineziologicka uroven II.trimenon-veku primerany nalez.
Diskretne nizsi tonus axialne.

Toto je nalez.
Mala je narodena skor o mesiac. Teraz ma 5 mesiacov a 2 tyzdne.
Boli sme na neurologiu odoslani pre hypertonus na DK v 2.mesiaci. Ten samovolne presiel do 3,5 mesiaca.
V 3 mesiaci preferovala pravu stranu pri drzani hlavicky, neskor si ju na lavu stranu nedala vobec. Kvoli tomu nas pediater odoslal na rehailitaciu, neurologicka to za nutne nepovazovala. Asymetria drzania hlavicky sa upravila sama, skor ako sme zacali cvicit vojtovou metodou. Tu cvicime kvoli hypotonusu, ktory nam diagnostikovali na rehabilitacii, kde sme sli pre hlavicku. Cvicime 2a pol mesiaca.
Mame dva cviky. Jeden tlacenie bodu pod bradavkou v polohe na chrbatiku. Druhy,v polohe na boku tlacim lopatku od seba a panvu k sebe.

Porod bol vyvolany, prirodzenou cestou, mala nebola kriesena, len odsavana, Apgar skore 8/9.

Toto je nasa dnesna kontrola. Od neurologicky. DOpisala este na zaver, ze odporuca vyradit z rehabilitacie. Na rehabke nam ale hovoria, ze mala musi cvicit do roka. Aky je vas nazor?

lucenek
27. okt 2009

bibi
Písnu to souhrně:
Malá je čilá, odpovídá věku, obvod hlavičky 41,5cm, velká fontanela 1x1cm=norma
Celkově ta zpráva vychátí jako nromální nález bez zvláštností
celkově vzato, hypotonus by snad diagnostikovali každému druhému miminku.....nebýt toho, že malá jako předčasně narozená musí do neurolog.poradny docházet tak jako tak....
Rehabiliťáci kdyby mohli cvičí vlastní děti, ale dala bych malé prostor.....at se sama naučí a má volné pole pro rozvoj, ne pro zapínání svalových skupin při Vojtovce.....nález má skvělý, zbytečně bych malou netrápila 😉

bibi1711
27. okt 2009

Lucenek,
velmi pekne dakujem. Mam len obavy, aby som nieco nezanedbala...Aby mi o dva mesiace nepovedali, ze mame cvicit zase...

lucenek
28. okt 2009

bibi neboj, uvidíte, někdy se vrací ke cvíču, ale nebuj 🙂