Diagnóza od neurológa. Vysvetlí mi ju niekto?

tina_
6. mar 2009

Ahojte,
chcem sa poradiť, či je to niekto so zdravotn. vzdelanim, alebo aj bez ale s podobnou diagnozou, som z toho totiž vôl, keď sa pýtam neurológa, čo to znamená, tak nikdy nedostanem nejakú normálnu odpoveď,, vždy len v zmysle: "je to ok, nezväčšuje sa to, zatiaľ to neriešte...", proste ma to vytáča také jednanie, chcela by som vedieť, čo to presne v mozgu má a čo by to prípadne do budúcna mohlo znamenať...

Tak tu je prepis:
Pretrváva nález centr.hypotonického sy. s axiálnou akcentáciou a centr. koordinačnou poruchou, s retardáciou vertikalizácie, kneziologicky na úrovni ukončeného I. trimenonu, bez evidentnej topiky, lateralizácie, mening. prejavov

USG mozgu: Bilat. sym. širšie F rohy bočných komôr do 6-7 mm, v strednej čiare CSP, mierne širší aj subdurálny priestor, ostatný nález primeraný k veku

Dg: CTP a CKP hypotonická in obs.
PV atrofia mozgu ľahk. st.
rizikové dieťa in obs.

Vďaka

lucenek
6. mar 2009

překlad:
Přetrvává centrální čili celkové nízké svalové napětí ve směru svislosti..jako představ si čáru od hlavy po patu to je vyjádření axilární....porucha koordinace spíše myšleno koordinace mozek ruka, mozek noha....nebo ruka noha nesouhra rukou a nohou , opoždění vzpřimování se, vývojově na konci třetího měsíce, bez zjevné léze není projev menigeál. dráždění ani ..lateralizace znamená postižení poloviny těla pravé, levé ve smyslu toho že třeba tu polovinu jak ruku tak nohu nepoužívá..takže to je vyloučené.

SONO mozku: oboustranně symetrické šíře, čelní rohybočních komor do 6-7mm, ve střední linii CSP nevim co je? 😅 ale celkově sono OK

závěr centrální mozková hypotonie v observaci čili sledování
periventrikulární čili podélkomorová atrofie to znamená méně kvalitně vyvinutá tkáň lekhého stupně

yasmina
6. mar 2009

lucenek klobuk dole 😉

erika107
6. mar 2009

ahojcek Lucanek

neviem ci si pamatas na mna vtedy si mi radila ohladne neurologickej spravicky 🙂 ... mam pre teba dalsiu boli sme na kontrole 🙂 hned ti ju napisem ak mozem

lucenek
6. mar 2009

erkia jasne jestli chceš klidně IP

erika107
6. mar 2009

to je jedno mozem aj sem to napisat 🙂 ako tebe je lepsie

lucenek
6. mar 2009

mě je to fuk jde o tvou intimitu 😉

erika107
6. mar 2009

uz som ti to hodila do ipecka 🙂

inac musime sa pochvalit uz mame dva zubky 🙂

lucenek
6. mar 2009

eri máš to tam šikulkové my taky 😀

tina_
autor
6. mar 2009

lucenek, velmi pekne dakujem...

Este sa chcem opytat na tie "čelné rohy bočných komôr", to je vraj to, čo je dôsledok toho nedostatku kyslíku po pôrode a čo by tam nemalo byť...
O čo sa vlastne jedná, čo to môže spôsobiť, že to tam je?

lucenek
6. mar 2009

no takhle ono se to blbě vysvětluje ale celkově rohy komor směrem k čelu jsou širší než mají tabulkově být a určitě si nemyslím, že je to stěžejní vada periporodní hypoxie to spíš by byla encefalopatie jako taková.....
komora jse dutý orgán v mozku, mozek má 4 komory celkem které jsou normálně naplněné mozkomíšním mokem, jde o to že se zvětšily ty rohy kraje směrem k čelu, frontální lalok čili čelní je odpovědný za duševní chování, že se chováme slušně v určitých situacích, jíme příborema ne rukama.....

ygreen
6. mar 2009

lucenek: fíha 😵 , jsi lékařka?

lucenek
6. mar 2009

ygreen ee nejsem

ygreen
6. mar 2009

tak to jsi dobrááááá 😵 můžu mít trochu nesouvisející dotaz?
Já mám z těhlech poruch mozku takový strach 😔 Můj syn měl při narození 4500kg a 55cm a šel císařem (po 15 hodinách, měl 4x šňůru kolem krku) a jsem ráda, bála bych se, že se někde zasekne a bude průser s kyslíkem ☹ myslíš, že je pro takhle velké dítě (počítám brzy s dalším obříkem) bezpečnější císař? Nevím jak bych se rozhodla, kdyby po mě zase chtěli, abych rodila normálně.
I když ráda bych tři děti a to mě zase straší, že 3 císaře ne ☹

lucenek
6. mar 2009

ygreen určitě bezpečnější jak pro tebe tak pro dítě nicméně tvému dotazu spíše odpoví porodní babička tady já jsem spíš přes ty hlavy než přes luladla 🙂

ygreen
6. mar 2009

luc: však mě šlo spíš o názor někoho přes hlavu 😉 děkuju za odpověď 😵 já se prostě přikláním k názoru, že i když někdo tvrdí že císařem člověk zničí dítěti život a zmrví jeho duševní vývoj, tak že je to bezpečnější, právě z pohledu poškození mozku.

lucenek
6. mar 2009

kdo to prosímtě tvrdí?????? 😲 😲 😲 😲

lalupa
6. mar 2009

CSP= cysta v obl. septum pellucidum, to ma skoro kazde 3-4 dieta, co pocuvam, nic podstatne 😉

vanish1
7. mar 2009

ygreen, aj mňa by zaujímalo, prečo cisársky zničí dieťaťu život a zmrví jeho duševný vývoj 😲 tak toto sa mi nechce veriť

erikasadek
7. mar 2009

aj mna by to zaujimalo.. 😕 ja mam dve cisarske za sebou.. 😕

erikasadek
7. mar 2009

a nemozem suhlasit.. 😉

ygreen
7. mar 2009

já jsem to četla v nějakém deníku, ale je to nesmysl 😉 možná by vám více řekli AP matky 🙂 je to myšleno tak nějak, že dítě jde na svět nepřipraveno. Že ho vyjmou dřív, než se připraví a že neprojde všemi stadii porodu. ALe neřeště to - je to blbost 🙂 stejně jako to, jestli má na duševní vývoj dítěte vliv, jestli se narodí doma nebo v porodnici 🙂 Já jsem vděčnááááááááááá za císaře, páč jinak bysme tu nebyli ani já ani syn 😉

erika: říkali ti zdravotníci něco na možnost mít třetí dítě?

erikasadek
7. mar 2009

ano tu sa robi, 5 bez problemov.. potom uz tazko , svalstvo, sa dava dop kopy, ale moj lekar bez problemu , do 5 v pohode.. 😉

ani moje by neprisli normalne na svet.. 😉

tina_
autor
7. mar 2009

Ja mam tiez dva cisarske za sebou a v pohode...
Rodila som prvu tak kvoli chrbtici a pri druhej uz aj tak nebol cas...

Ked sme uz pri tych cisarskych...tu lekari odporucaju dalsie tehotenstvo po cisarskom najskôr po 2 rokoch, co vy na to?

geminis
8. mar 2009

tina,
souhlas, myslím, že ví, o čem mluví...

erikasadek
8. mar 2009

tina ja som bola schopna byt znova tehotna, s pohladu lekarskeho po 6 mesiacoch..
pri prvom sa odporuca po roku, alepo druhom je to uz jedno , uz budes mat vzdy programovany cisarsky, a nemozes mat kontrakcie, takze to mas fuk, v momente ked je maternica zahojena, tak je to mozne.. 😉

teda aspon tu.. 😉

ygreen
8. mar 2009

tady hodně lékařů nabízí po 2 císaři sterilizaci 😕
ale s tou dobou - primář bulovky mi řekl, že jizva na děloze je po 1 roce hotová a už nesílí, tudíž po roce. Můj gynekolog, že raději to vidí po 2 letech, ale také nejdřív za rok. No a u nás na květnu gynekolog nechasl holku ať se snažej 3 měsíce po císaři (ale asi věděl, že na první čekali dost dlouho 😉 )

saska.t
8. mar 2009

erikasadek-ten kto rodi 1x cisarakom 2 porod moze mat prirodzeny nikde nie je napisane ze uz musis rodit len cisarskym, ak je jazva ok druhy porod moze byt prirodzene 😉

gedren
8. mar 2009

Ygreen, nejsem zdravotnik, ale zase jsem ta AP matka ;), tak se vyjadrim. Takovy teorie jako priprava ditete na zivot pruchodem porodnimi cestami, to fakt nevyznavam 🙂, u cisare je (z toho AP pohledu) asi hlavni problem to, ze matka muze chovat a kojit dite az po nejaky dobe, takze se pak treba i hur tvori mliko a tak. Ale nebrala bych to jako problem zasadni.

Nicmene co se tyce specifik Tvyho pripadu, divala bych se na to hlavne tak, ze pokud chces mit jeste treti dite, tak bych se (v zajmu Tveho zvlastniho zdravi, ne nejakejch AP dogmat) pokusila porodit druhe dite normalne. Ale to je jen muj pohled, pokud jsi mela fakt blbej porod, obri dite a mela bys tim padem logicky velkej strach pred druhym porodem (kterej by Ti ten prubeh porodu mohl zablokovat), tak mi prijde planovany cisar jako rozumna volba. Akorat proste musis pocitat s tim, ze Te treba nekdo blbe sesije nebo Te blbe sesil napoprve, a pak uz Ti treti tehotenstvi nedoporucej. (To nam rikala PA, ze zalezi na tom, jak moc si s tim sitim da doktor zalezet - ze kdyz tu delohu sesije po vrstvach, tak se to krasne zahoji, zatimco kdyz to sesije najednou, tak je to sice super rychle hotovy a doktor muze jit na kafe, ale pak ta jizva moc nevydrzi).

ygreen
8. mar 2009

gedren: no říkali mi že mám asi 40% šanci druhé porodit normálně. A já nemám strach z bolesti, i když to byl u mě děsnej mord (mě totiž porod museli po 8 dnech vyvolat, malej měl 4500g a 55cm, takže od rána oxytocin (celých 15 hodin jsem byla napíchlá na infuzi oxy), píchnutí plodovky, epidural na podporu otevření - takže vlastně celý porod i kontrakce byly uměle vyvolané - no a po 15 hodinách jsem byla na 9cm a necítili ani malýho hlavičku, žádné tlaky na konečník, nic, takže akutní císař, celková narkóza, protože po přidání epiduralu mě znecitlivěla jen levá polovina těla 😝 ; malej krom toho že byl obr, tak měl 4x otočenou šňůru kolem krku, která ho nepustila dolu). Bolest mi výrazně nevadí, ale museli by mě ujistit, že dítě nemá víc než 4 kila. Mám totiž strach z toho, že by se někde v porodních cestách zasek a pak by z toho mohlo být nějaké poškození mozku ☹ toho se fakt moc bojim. A vlastně, kdybych měla plánovanýho císaře, tak by to mohlo bejt jen s epiduralem, tentokrát by snad zabral 😅 takže bych malýho viděla hned, né jako Tobíka po 12 hodinách (ale byl s ním manžel 😵 ). Kojení se mi rozjíždělo dlouho, ale chyba byla hlavně v mejch velkejch ko*ách - ndokázal dát celou bradavku do pusy 😒

Jinak já bych ráda 3 děti - to mi přijde jako fajn, optimální počet 🙂 1 je málo, 2 je norma, 3 je pořádná sranda 😀

Tý jo Lada už má měsíc - to letí, děs 😉

ronie
8. mar 2009

ygreen, mě se teď přímo při operaci MUDr.Svoboda ptal kolik ještě chceme dětí, tak sem řekla, že možná ještě jedno a on na to, že to tam teda dobře připraví, se třetím dítětem naprosot žádný problémů..Já se zase bála ruptury, kdybych rodila normálně a pak by to třetí už spíš nebylo 😉 A taky mi tentokrát zabral epidurál, resp.spinál 🙂