Dieťa má malý kaz, ktorý nebolí. Išli by ste k zubárke?

danculik
13. jún 2012

Ahojte,xcem vas poziadat o radu,s dcerkou xodim k zubarke uz dlhsie..boli sme teraz na preventivnej prehliadke v maji..zuby kt.jej robila predtym su ok..ale nasla jej tam hore na stolickax dva male kazy..isto su male a nebolia ju..dcera ma 5 rokov,ma mliecne zubky vsetky..zubarka nas objednala..len ja mam pocit,naco trapit dceru a rozvrtat jej zubky ked ju nebolia?..ked idem s dcerou k zubarke tak jumusim drzat ja,sestricka a este aj doktor ovedla a zubarka vrta..je to horor..a zubky kt.jej robila predtym tak sme tam boli az ked ju boleli..rozvrtala jej to,dala plomby..po ani nie 3 mesiacox jej vypadli,potom tam dala vlozkuze to bude liecit..po 1 mesiaci jej to vybrala..dala zasa plombu..a potom zhruba po3 mesiacox sa jej tam vytvoril hnis..tak jej zubznova rozvrtala..hnis vytiahla zubky ma otvorene..ma tam diery..takze sa este raz na zaver pytam,ist s noukzubarke aj ked ju to neboli a su to male kazy..a takto ju trapit a zazivat znova ten isty kolotoc..a vsetko stoji,nemale peniaze..tak poradte..co robit?..ved tie mliecne jej aj tak vypadnu,kedy neviete?vopred dakujem za odpovede..a nazory

lalinko2010
13. jún 2012

zmeň zubárku!

petkave
13. jún 2012

Tak teraz sa snažím spomenúť si na svoje detstvo, keďže skúsenosť s mojím synom ešte nemám. My sme ako škôlkári a školáci chodili na preventívne prehliadky celá trieda vždy spolu. A pamätám si, že stoličky mi vypadli až niekedy na 1. stupni ZŠ. Jednu som mala ale takú zničenú, že mi ju musel zubár vytrhnúť, keďže sama vypadnúť nechcela. Nemala som ju plombovanú, ale asi "rozožratú" od kazu 😝 Nikdy mi s ňou zubár nič nerobil, ani ma to nikdy nebolelo. Ale už keď bola vo veľmi zlom stave a nechcela vypadnúť, tak mi ju pomocou injekcie vytrhol. 😅

martuska75
13. jún 2012

My dávame opravovať všetky mliečne zuby. Aspoň jej dlhšie vydržia. Podľa mňa lepšie opraviť kým ju nebolia a nemusia sa liečiť. To mám plombu hotovú šup-šup. ☹ Tie čo má už dopelé som jej okem toho dala pre istotu zapečatiť. Chodíme aj na dentálnu hygienu. Zadarmo to nie je ale chup má človek len jeden.

anjelicek26
13. jún 2012

Mliecne zuby samozrejma MAJU NERV, takze mozu boliet! Ze mliecne zuby nebolia je blud!

U dcerky bol z bodocky, ktoru zubar odignoroval - do troch mesiacov mala tak hlboky kaz, ze to bolelo aj mna, ked som to videla - uz U NOVEHO ZUBARA. Ten vdaka bohu vsetko opravil na jednotku.

To, co tvoja zubarka robi je babractvo, zmen ju. Vypadnu ano - ale kedy? Stolicky az ked bud mat 9-10 rokov. Dovtedy budu chore zuby infikovat tie nove, trvale. Toto nie je to spravne riesenie... kazy sa budu prehlbovat a budu aj boliet.

zuzana32
13. jún 2012

Ahoj, keďže sú to stoličky, určite by som dala opraviť, keďže tie vypadávajú oveľa neskôr ako ostatné mliečne.

digysa
13. jún 2012

URcite chod k lekarke. Mliecene zuby jej nevypadnu cez noc, je to dlhodobejsi proces (trva aj niekolko rokov). Kazdy kaz sa musi opravitit, ci je to mliecny zub, alebo normalny.

Ale tak isto by som asi zmenila zubara.

xlucia
13. jún 2012

presne pre toto ma tvoje dieta take zuby. kazy sa maju opravit vzdy aj na mliecnych zuboch, a hlavne ked su male, nie az ked to ma hlboke. ja som sa so starsim prave vratila od zubara, tiez mu opravili kaz na 5 mliecnej.
ved ked nechces vrtat, chod jej to dat zaozonovat. neboli to a malinke kazy sa stratia, vacsie sa aspon fixuju a nesiria. stoji to cca 17e

cicimon
13. jún 2012

aj dospeli si davaju opravovat kazy aj ked nebolia, preco by deti pri mliecnych mali toto ignorovat? a to ze neboli moze byt len otazka casu

brisilda
13. jún 2012

pozeram, ze mas 5 rocne dievcatko...pokial sa boji zubara tak ju zbytocne nestresuj mliecne zubky coskoro vypadnu....
Moj syn siel k zubarovi najskor ako na navstevu kedy si ordinaciu poobzeral a mal moznost vidiet ako pan zubar vrta zub manzelovi ,nasledne si sadol on do kresla a zubar sa nanho len pozrel nic nevrtal a ked sme uz isli na ostro tak krasne spolupracoval a to mal pod zubkom hnis a bolel ho , zubar sa s nim cely cas rozpraval aby ho ukludnil teraz nemame ziaden problem ...zatial 😀 No ani raz nam po vyvrtani mliecneho zubka nedavali plombu ......vraj sa to nedava tak neviem...kazdy zubar robi asi inak

anniera
13. jún 2012

fúha, teda toto zažívať v 5.-tich rokoch??? Akože nič v zlom, ale umývate zúbky? Môj starší syn má 5 rokov, ATB berie dosť často, sladkosti požiera na kilá ale zúbky umýva poriadne 3x denne a má bezkazový chrup. V každom prípade si myslím že netreba zanedbávať umývanie zubov (ja aj 5 ročnému ešte dočisťujem keď si ich sám umyje) a určite treba každý zubný kaz ošetriť, hoci aj malý. Toľko môj názor. Neodkladaj návštevu zubára, otvorené zuby a kazy nemajú v detských pusinkách čo robiť. Držím palce aby ste natrafili na dobrého zubára / zubárku.

vlasa
13. jún 2012

nam zubarka osetruje kazy ozonom a dcera je uplne v poho,ziadne vrtanie,ziadny strach 😉

usiko
13. jún 2012

po prve : zmenit zubarku, ak pises pravdu,tak nie je 4x profesionalna...ak teda je vobecmozne opravit zub zmietajucemu sa dietku....takze nechcem byt subjektivna

po druhe: treba opravovat vsetky mliecne zuby, lebo kazy prejdu na nove zuby copo nich vyrastu...takisto ako kazy dieta nachyta z pusy na usta, z lizania matkinej alebo tatovej lyzicky, po tom co matka s nou jedla, aj z toho,ze matka najprv ocmula cumel na flasi z vyskusa ci je cas teply.......tak isto prejdu bakterie z mleicneho zuba na trvaly a mas zase problemy...takze radsej opravovatteraz ako potom cely zivot a ponicit trvale zuby.......

ludkasasa1
13. jún 2012

Suhlasim, treba ist moja ma 6 rokov a uz sme opravovali zubky asi 4 x a to teda nie preto ze som nezodpovedna matka🙂 ale aj stryko nas zubar nan potvrdil ze ma sklon ku kazivosti, odporucam 1 navstevu spojit s veeelmi prijemnym pre det, kupila som barbinu a akoze ju dostala od zubara, teraz sa uh neboji y statocne zatina paste ked yj trochu zaboli, my sme preventivne chodili od prveho zuba a uz sa neviem dockat zapecatenia

stanuska84
13. jún 2012

ahojte ja som dnes bola s dcerkou u zubarky ma 4 bolela ju stolicka tak som jej ju dala vytrhnut mozno som urobila somarinu a mohli sme ho zachranit ale aspon mame pokoj a nebude ju nic boliet

darinkazv
13. jún 2012

v prvom rade treba ísť k zubárovi s dieťaťom, kým zub nebolí, lebo tak si deti vytvárajú len zbytočný strach zo zubárov. no a druhá rada je, že zmeň zubárku, keď jej tak dorobila so zubami. lebo zúbky aj keď sú mliečne, treba ošetrovať, pretože tie sú základom k trvalým. keď sú zlé mliečne, budú zlé aj trvalé. s peniažkami je ťažko v dnešnej dobe, ale na deťoch a zdraví netreba šetriť.

vodnarky
13. jún 2012

urcite by som isla,kym neboli..aspon by som predisla tym bolestiam a nemusela by sa potom trapit..nepoznam nic horsie,ako ked dieta trpi od bolesti.. 😔

frick
13. jún 2012

Môj mal tiež kazy zubár vyvŕtal zaplomboval a tiež plomby vypadli a keď nevypadli tak mal hnisavé vačky.ale my sme neplatili za nič.A myslím že to závisí aj od zubov . kedysi deťom zubári len kazové zuby vyvŕtali a nechali tak ale keď tak čítam tvoj prípad myslím že si pre tvoju zubárku dobrý kšeft.Určite by som ju zmenila a nenechala dieťa trápiť.Zubár musí mať aj dobrý prístup k deťom aby sa nebáli.Ale je pravda že ak má pokazené mliečne budú sa od nich nové zúbky kaziť.

ivett1
13. jún 2012

ťažko radiť...nemám takú skúsenosť s plombovaním mliečnych zúbkov...my sme boli nedávno na preventívnej prehliadke u zubárky - obe moje deti - a majú zúbky našťastie v poriadku, bez kazov...trvalé dve stoličky, ktoré dcérke už narástli, sme jej dali zapečatiť...stálo to dosť, ale z vlastnej veľmi zlej skúsenosti dobre viem, ako vedia boľavé zuby "potrápiť" a tak nechcem, aby to moje deti museli zažiť...
...inak, dcérka je tiež nervózny pacient (má nedobré spomienky na odber krvi ...a keď vidí nejakého lekára s nástrojom v ruke, tak "amen-tma") a aj na tej preventívke som ju musela držať za ruku a sestrička tiež...a aj tak nechcela otvoriť ústa, tak sme ju tam tri dospelé baby asi 10 minút prehovárali...takže veľmi živo si viem predstaviť ako asi prebieha to ošetrenie u vás 😅

katka1981
13. jún 2012

prave preto sa robia preventivky, aby sa nasli este male kazy, kt. nebolia. Pretoze ked sa vrta bolavi zub, boli to sialene. Nebolavi zub pri vrtani boliet nemusi. Ak nie si spokojna so zubarkou, tak ju zmen, ale urcite by som kazy riesila. Kaz je infekcny a siri sa do dalsich zubkov, a prave trvale si to mozu odniest.

kefalinek
13. jún 2012

Urcite treba ist k zubarke, aj my chodime na preventivky, a pred tydnom malej vrtala jeden zubok a uplne v pohodicke, mame detsku zubnu lekarku a ma vyborny pristup k detom

rebecca2006
13. jún 2012

rozhodne jej ich daj zaplombovať Zubný kaz je infekčná záležitosť- ak má teraz na 2 zúbkoch, rozšíri sa jej to rýchlo aj na ostatné- a ak jej o chvíľu zúbky vypadnú, tak jej infikuje aj trvaýchrup... tajže nie je pravda, že "len mleične zúbky, tie netreba ošetrovať". A treba jje to dať spraviť rýchlo, kým sa jej kazy nerozšíria, lebo keĎ ju bube ošetrenie pri veľkom kaze bolieť, máte o problém vac. Nehovorím už o tom, že kazovú zúbky môžu začať bolieť kedykoľvek, cez víkedn, cez prázdniny- budeš potom lietať po pohotovostiach? Môjmu synčekovi v necelých 3 rokoch robil zubár 2 uzuby, no, so smiechom to nebolo, ale vydržal- sedel mi na kolenách a manžel mu držal nohy. DOma sa teraz hrá len na zubára. Ak nemáš dobrý pocit so zbárky, nádi dcérke inú, u detí je dôležitý prístup- napr. synčeka najpr povozili na kresle, mohol zapínať lampu, na dlaničke mu skúšali nástroje, za statočnosť dostal plyšáčika, kefku a pastu. A finančná záležitosť- áno, zuby sú drahá vec, ale za melír 30E vysolí bez reptania a za zuby 10 s blbým pocitom tak sme naučení, ale už to tak nebude....

evickapooh
13. jún 2012

ano ist s nou k zubarovi ale k druhemu....inak ja som este ani raz neplatila u detskej zubarke

euffra
13. jún 2012

urcite treba ist, lebo z maleho kazu bude velky a ten potom bude aj boliet, ale sla by som k inej zubarke. malu musis pred navstevou riadne namotivovat a slubit odmenu. moja mala ma tri roky, uz ma opravenych 7 stoliciek, zubky poctivo umyvame, vecer po umyti uz nic, len cistu vodu maximalne dostane, (poznam deti co este mlieko do postele dostavaju do flasky a nemaju kazy). uz som sa s tym zmierila, ze ma jednoducho kazive zubky, musime sa viac starat a sladkosti ma obmedzene na max. jednu za den a cukriky a lizatka ziadne. uz pred prvou navstevou som ju riadne namotivovala, vsetko do podrobnosti povysvetlovala co jej bude robit a mala ked tam prisla, vobec sa nebala, sadla, otvorila usta, doktorka vyvrtala, zablombovala, mala povyplachovala usta a bolo. potom dostala slubenu odmenu a bola najvacsia hrdinka na svete 🙂 kazda navsteva ma stoji 30 e.
inak, viem ze detom opravuju kazy aj pod narkozou, tak ked to s tou tvojou bolo take zle, tak nechapem, preco doktorka nevolila tuto moznost ale ju trapila a malej mozno vytvorila dozivotnu fobiu zo zubarov.

stanislavao
13. jún 2012

no u nas mliecne zuby neblombuju, cize by som nesla. a este pokial to dieta zle znasa a nechce tam sediet, tak mi to pride aj zbytocne. a o nejaky cas jej zuby aj tak vypadnu.

zuzanale
13. jún 2012

ja mám tiež skúsenosť s kazmi zlú dcéra bude mať 6 rokov zúbky pekné ani predné sa nechystajú vypadnúť ale 2 stoličky nám zaplombovala zubárka lebo boli kazy a o pár týždňov museli plomby von keďže sa na ďasne začali tvoriť vačky s hnisom teraz tiež čistíme diery po plombách a umývame elmexom je to pracnejšie ale sme bez vačkov a aj bez ďalších kazov takže ošetriť ale plombovať určite nie za každú cenu ... ak je kaz plytký tak daj "zbrúsiť" ale neplombovať nás mimochodom stála každá plomba 10€ a sú v čudy 😅 😀

polyana
13. jún 2012

MOj malý 5 ročný-to práve teraz v pondelok absolvoval po prvýkrát. V nedelu som mu našla kaz na stoličke, a rano nás hned zobrali, opravili. Bolo len troška plaču-lebo sa zlakol zvuku vrtačky. Ako by asi plakal keby mu vrtala bolavý zub. ??? Takže radšej opraviť kým neboli, a hlavne aby sa neinfikovali dalšie zuby. Potom mu zubárka dovolila zabaviť sa s kreslom ,vozil sa hore a dole, vyskúšal si vrtačku, a aj iné nástroje. Takže mal z toho nakoniec aj zážitok, čo všetko tam videl 🙂 🙂 Ale dúfam, že tam nebudeme musieť opäť tak skoro.

denisabi
15. jún 2012

Môj syn má deväť rokov a nemá žiadny kaz,čiže ani plombu.Raz ho bolel zub keď mal 7r. a to mal medzizubný kaz a ten mu museli vytrhnúť. Dcérka má 6r.a po kaze ani chýru- klop,klop,klop.O detské zuby sa treba veľmi starať,nezanedbávať.Tým nechcem nikoho uraziť,ale u nás na Slovensku majú niektoré deti v strašnom stave chrup.Určite by som išla hneď k zubárke spraviť malý kaz ako trápiť dieťa s ošetrovaním boľavého zubu.Ak sa chodí 2x do roka na preventívku tak veľký kaz by sa nemal vytvoriť.

jolinka
15. jún 2012

aj mliecne zuby sa plombuju...ja som dala zablombovat 5 rocnej dcere 5-tky...na ktorych mala kazy, aby sa od nich nepokazili sestky, ktore vychadzaju ako prve trvale zuby...znasala to super, zubar bol z nej nadseny, dokonca dcera prehlasila, ze "skoda ze nemam dalsi kaz, a nemozem este ist k zubarovi" 😀 😀 😀

ivankaalenka
29. jan 2013

Ano, samozrejme opravit, my sme tiez dali taky pidi kazik, ze som ho ani pomaly nevidela opravit a dala by som kazdy dalsi, neexistuje, ze by mi zubar povedal, ze to netreba, by som ho poslala niekam. Mame detskeho cez poistovnu a ten odmietol dat malej zubny kamen dolu, tak som hned sla sukromnej do BA a bolo to super, zase sa chystam, lebo ma nabeh na ten kamen, aj ked maximalne dodrziavame umyvanie, aj manzel to ma, takze neriesim preco, ale to, ze to treba dat dolu. Ten kaz jej osetril kamos zubar, takze to bolo v pohode. Hned daj kazdy zubok opravit.