Dieťa s poruchou pozornosti sprevádzaná hyperaktivitou

mracik
6. sep 2006

Ahojte maminky, viem, že väčšinou máte ešte len malé batoliatka, ale predsa,
je tu niekto kto má dieťatko so syndrómom poruchy pozornosti a hyperaktivitou, prípadne dyslektika, dysgrafika a pod? Alebo týmto syndrómom trpí?
Môj hyperaktívny syn práve začal chodiť do školy a aj keď je to len nultý ročník, mám teda riadny strach ako to zvládbne on a aj jeho učiteľka...

yukki
21. nov 2011

@obrazek_nat vďaka,. Som zvedavá, no...ako to bude prebiehať a tak. Držte sa!

tin007
23. nov 2011

Ahojte, poradte, prosim. Maly bude mat o 3 tyzdne 3 roky, od septembra chodi do skolky, a vcera mi hovorila ucitelka, ze by sme mali zvazit konzultaciu so psychologom. A to z toho dovodu, ze sa podla nej minimalne zapaja do spolocnych aktivit, nepocuva, co mu hovori, pripadne robi pravy opak a tiez niekedy, ked mu nieco vysvetluju, ci dohovaraju, tak zacne kricat. Prvy mesiac (september) bol pre neho skutocne narocny, chvilu trvalo, kym si zvykol (kazdy den som sa pytala, co robil), potom od oktobra uz mi obcas hovorili uctelky, ze ci a ako sa zapojil, pripadne, ci robil to, co mu hovorili na prechadzke a pod. Sam si nasiel kamarata, resp. hovori o jednom chlapcovi z triedy, ze sa budu spolu hrat. Aj som uz videla par jeho "vytvorov", ked robili spolocne aktivity (obrazky, nakreslene, nalepene).
Je to s nim zaujimave, pretoze doma vidim, ze ked ho nejaka aktivita, ktoru navrhnem nebavi, tak ma uplne odignoruje a ide si robit svoje. Ale ked ho zaujme, tak sa hra aj hodinu (ci uz s nami, alebo sam). Dokaze triedit a skladat puzzle z cca 50 rozhadzanych obrazkov 6 motivov, ale musi chciet, ak nechce tak nebude. Ak ho do niecoho nutim (napr. umyt si zuby, tak zacne utekat, alebo kricat). Fakt je, ze ja, ani manzel, nei sme najtrpezlivejsie osoby na svete, takze obcas zvysime hlas a pri vaznych veciach uz aj dostal po zadku (napr. mi otvoril po asi 10tich upozorneniach horucu trubu). Takze sa s manzelom vzajomne podporujeme a odovzdavame si slovo, ak riesime nejaky vzdor a vidime, ze ten druhy ide do vyvrtky. Viem, ze maly je akcnejsi a menej poslusny ako ine deti, domnievam sa vsak, ze to suvisi s obdobim vzdoru a proste tym, ze ma povahu po mne; to co ma bavi, robim so zanietenim, nasadenim, dotiahnem do konca atd. ale ked ma nieco nebavi, tak (ak to ide) to ignorujem, alebo len rychlo urobim, aby nejako bolo. Rozmyslala som, ci nahodou nema maly poruchu pozornosti alebo bez hyperaktivity (nasla som, ze je taka diagnoza ADD), ale ak aj ano, tak mne (ako laikovi) by to prislo ako velmi mierna forma, resp. mozno nejaka prechodna faza, ci len osobnostna crta. Myslite si, ze mam ist s malym k psychologovi?

strociatka
23. nov 2011

@tin007 fiha, po takom kratkom case v kolektive vas posielaju k psychologovi? Mne sa to zda neprofesionalne, ved o ukonceni adaptacie v kolektive mozeme hovorit az po troch mesiacoch, takze ucitelke dostatocne nerozumiem! Chapem ju, ze s malickymi v obdobi vzdoru a sucasne v adaptacii je to tazke, ale ona to predsa studovala a mala by to aj velmi dobre vediet a pockat, nie hned posielat dieta k psychologovi. Psycholog dieta pred tretim rokom zivota vysetri len malokedy, povacsine vtedy, ked je problem vyrazny (pervazivne vyvinove poruchy, poruchy komunikacie a pod.)
Pokial maly nema problem s impulzivitou a zvladanim vlastneho spravania (pozor nie povaha!) tak nevidim dovod obavat sa o vyvin osobnosti s ADHD. To by ste mali vyrazne ine problemy. Ale clovek nikdy nevie. Maly je este moooc maly a nikto vam diagnozu v tomto veku rozhodne neda, ziadny dobry psycholog by sa pod to nepodpisal. Obdobie okolo tretieho roku je take velmi burlive - dietatko si uvedomuje a presadzuje vlastnu osobu, adaptuje sa v kolektive - socializuje sa, su nan kladene rozne naroky a ono to vsetko ma zvladnut a v klude? Nie kazde dieta na to ma aj povahu. Ja by som este pockala, kym sa aspon neuknoci adaptacia v kolektive a az potom by som si s ucitelkou dohodla individualny termin na pohovor, kde by som si s nou spisala vsetko, v com vidi problem, jej navrhy a pod. Az potom by som uvazovala nad navstevou psychologa.

janka_pn
23. nov 2011

@tin007 pises o mojej 3 rocnej dcere?? v skoke aj doma podobne... a nikam nas nikto neposiela 😉 skor ja sa chcem sama so sebou k psychologovi vypytat 😀

tin007
23. nov 2011

@strociatka napisala som ti ip, len by som este dodala, ze na ADHD to urcite nevidim a ani na PVP, skor to bude kombinacia vzdoru, sebauvedomenia (btw strasne rad si pozera fotky a ked sa vidi, tak krici: Tam je Matus!) si a tiez adaptacie do kolektivu. Zvazujem nejaky cieleny trening pozornosti (lebo naozaj, tak vidim slabinu) a pracu v kolektive, no na nejaky kruzok mi pride este maly (hoci moja suseda uz dava maleho - je o den mladsi na anglictinu).

strociatka
23. nov 2011

@tin007 neviem ci je vhodne ho pretazovat, ma toho v skolke celkom dost, im sa tam ozaj venuju a je to pre deticky prvy krat v kolektive aj unavujuce a zataz, treba este pockat, ved je tak malicky...

tin007
23. nov 2011

@strociatka pod pojmom cieleny trening pozornosti som myslela Logico Primo, nie kurz

strociatka
23. nov 2011

@tin007 ano, len ci je to ozaj nutne, ma problem s pozornostou, alebo s autoritou? treba to najskor dobre rozlisit, lebo podla toho co si pisala je to sikovny chlapcek a ked chce, vie sa aj sam hrat vyse hodiny 😉

janka_pn
23. nov 2011

@tin007 my mame logico, ale nevydrzi dlhsie ako jednu-dve stranky a nevidim ani, ze by sa to s vydrzou zlepsovalo....

strociatka
23. nov 2011

@janka_pn prosim poslite mi link ako to vyzera, rada si to pozriem 🙂

tin007
23. nov 2011

@janka_pn zhanam cez kamaratky, ci by mi ho niektora nepozicala, aby som videla, ci ma vyznam do neho investovat. nemyslim si, ze moje dieta je genius ale ani zaostale, ci s vaznou diagnozou; ako pisem, vidime s manzelom trosku problem s pozornostou, ale vacsinou vtedy, ked ide o nieco co ho nebavi a dufam,z e to casom prejde. asi je to teraz nestastna kombinacia adaptacie, sebauvedomenia si, obdobia vzdoru 😕

janka_pn
23. nov 2011

@strociatka http://www.logico.sk/ alebo si daj v you tube hladat, je tam zopar videi 😉

janka_pn
23. nov 2011

@tin007 ale ved je normalka, ked dakoho daco nebavi, ze sa na to nevie a ani nechce sustredit 😉

janka_pn
23. nov 2011

u nas vidim naj problem v nepocuvani, hadzani sa o zem, revani za kazdu blbost a sustredit sa nevie ani len na rozpravky v telke, pozrie tak max 15 minut a za tu dobu obehne 10x gauc, urobi zopar kotrmelcov, vylezie vsade kam sa da a potom jasne, ze meni cinnost... a v skolke teda nepocuva, malo sa zapaja, jeduje sa, ked sa jej daco hned nedari.... a pocuvam to od uciek pravidelne 😝

yukki
23. nov 2011

@strociatka ja to mám, to LOGICO PRIMO...prvý mesiac aj chcela, aj prstom vedela ukázať čo k čomu patrí, ale nakoľko je tam druhá úroveň, ďalšia vec, ktorú musí kontinuálne riešiť a to tie farebné gombíky...nie farba obrázku, ale šípka alebo farebné koliesko, tak to doteraz vidno jak jej zhoria kontakty pri tom a koniec....niekedy už urobí, keď sedím pri nej a spomaľujem ju...upozorňuje,m...aká je tam šípka..no.....ale šípka, akej farby je tam šípka...no, fialová, a ty berieš červenú....no, fialovú, a kam ju dáš? áno.... a v tej istej úlohe ju je ešte schopná bez pozerania vybrať zo správneho miesta a posunúť na nesprávne, pričom vidno, že riešenie správne vie, ale ešte to ošetriť tými farebnými gombíkmi je často nad jej sily....

janka_pn
23. nov 2011

@yukki taky tak. ukazat vie, ale gombiky tahat sa jej nechce, lebo ked zacne s gombikami, tak zabudne co chcela a riesi daco dalsie 😀

janka_pn
23. nov 2011

@sisstin pozerala som vsetky, je velmi sikovny 😉

sisstin
23. nov 2011

@janka_pn ono pro děti s ADHD to může být problém, že je tam těch operací najednou fakt hodně...a můžou je plíst ty barvy...

my ještě máme MiniLuK, je to trošku těžší a malinko jinej princip 😉

https://www.youtube.com/watch?v=Rk1dXeDOR08
sisstin
23. nov 2011

ale to Logico se mi líbí víc...ten Miniluk je spíš jenom na takový ty funkce: hledat něco stejnýho, jinýho, doplňovat atd...to Primo jde víc na ty věci, kde dítě musí chápat, co spolu souvisí, co k čemu patří...i mi to přijde takový zábavnější.... 😕

yukki
23. nov 2011

@janka_pn ta Kike sa chce, ale proste sa jej zadrú závity v mozgu jak makajú, začne sa skubať hádzať hlavou a dáva ich už len rýchlo bez rozmýšľania v nádeji že trafí...alebo prvé tri dá dobre...ale ďalšie len rýchlo migne bez rozmýšľania, v zásade posledné dva už len hocijak zasunie, pričom prstom si ukazuje na tabuľke správne čo k čomu by malo ísť len farby už okašle...

sisstin
23. nov 2011

@yukki tak nebude lepší, když si zatím budete jenom ukazovat...bez toho rámečku a čudlíků? 😕

janka_pn
23. nov 2011

@yukki u nas podobne, len ja dufam, ze je u mojej stale len to obdobie vzdoru, nakolko ma 3 a mesiac a zacala skolkovat, snad z toho vyrastie a skludni sa ☹

janka_pn
23. nov 2011

@sisstin u nas by to tak nefungovalo, lebo ona sa s tym cudlikmi rada hra, pre nu je to zaujimavejsie ako obrazky, tie su druhorade 😀 jej sa paci posuvanie farebnych gombikov a tesi sa ked potom obratime list a su gombiky spravne... 😎

tin007
23. nov 2011

@janka_pn tak taketo aktivity matus nerobi, o zem sa nehadze, fakt je ze sa obcas jeduje, ale to vtedy, ked nie je po jeho, nebyva to bez priciny, no netrva to dlho. co sa tyka pozerania, ked je zaujimava rozpravka, tak v kludne vydrzi pozerat celu (ale rozpravky ma iba vynimocne, skor pustame pesnicky a snazime sa citat si z kniziek), alebo si obcas vezme knizku a listuje si v nej aj 20 minut a ukazuje si obrazky, pripadne sa im prihovara (ze co maju a nemaju robit a pod.)

yukki
23. nov 2011

@sisstin keď to ju zas tak nebaví....to ukáže pomerne spoľahlivo, ak tam nie je priveľa farieb...ju to baví, ona chce prraďovať tie gombíky, aj ako píšem prvé tri štyri vydrží...len potom už buď tam som a spomaľujem ju...alebo to rafne rýchlo..ale aby som nebola nespravodlivá, za posledný týždeň už dva razy prekvapila, vyplnila sem-tam aj celý list dobre, sama...alebo teda len posledné dva prehodila... 😉

janka_pn
23. nov 2011

@tin007 ani u nas sa nepozeraju, lebo nechce... a ak, tak vynimocne ju bavia take typu bambulka, spievankovo, zazracna skolka.... a tiez vela hudby. pri knizke nevydrzi dlhsie ako 10 minut a aj to len ked si cita sama, ked citam ja, tak ma predbieha, pyta sa, ukazuje... ale pocuvat potichu nevydrzi.
ja problem u vas, teda daky nezvycanjny vobec nevidim 😉 , skratka trosku vzdoruje 😅

sisstin
23. nov 2011

@yukki
@janka_pn holky, nj..mně to nedošlo, že vlastně ty čudlíky jsou motivace, aby to chtěly děti dělat 🙂 on Tygr je v tomhle jinej, jeho to baví samo o sobě...nemusí mít k tomu žádnou motivaci..

no ovšem, kdyby se mu takhle chtělo i malovat, lepit, stříhat atd., to je katastrofa...doma to nechce dělat vůbec...ve školce to sice dělá, jenže jak mu to hned nejde, tak bulí...a to nemluvim o tom, že u něj musí učitelka u všeho sedět..a říkat mu: máš to dobře, neboj, dělej dál atd. Ve školce to Logico třeba mají, a pokud u něho učitelka nesedí a nekouká se, jak on to dělá....tak on by u toho seděl sám a tvářil se, že to v životě neviděl 😝 😠

erika160669822
23. nov 2011

@bimky Dobry den.Ako sa da zistit ze ma dieta ADHD?Mam 26 mesacneho predcasnika narodil sa v 28 tyzdni a vydrzat s nim je nieco hrozne.Co mu kazem ma celkom ignoruje cudzich sa neboji a ked mu aj nieco pekne poviem ze to nesmie za chvilku to urcite urobi clovek musi mat pri nom oci vsade a take ze pockaj chvilku hned ti to dam tak dovtedy to omiela dokola kym mu to konecne nedam.Da sa v takomto veku niekam obratit alebo je to normalne?Mam uz velke deti ale tie z daleka neboli take ako on.A tie jedy ktore on ma.Ma krsnu riaditelku v skolke len byva inde a ta ked tu bola hovorila ze ved je velmi sikovny a rozumny.Bojim sa tiez toho ked pojde do skolky ze ci sa z neho ucitelky nezblaznia.Slovu nie nerozumie.Dakujem za odpoved.

paula80
23. nov 2011

@yukki ja som si to logico pozerala teraz na stánke,čo dala link strociatka,ale nejaký mám z tej ich ponuky guláš,čo treba vlastne objednať,jasné,že rámček a potom do toho samostane tie súbory úloh,alebo celú sadu,neviem,čo si kúpila ty?náš pozná všetky farby,tvary nie,teraz začal rátať do 5 na prstoch,čo by bolo pre neho vhodné a neviem,či by pri tom obsedel a zaujalo ho to,je to naozaj zaujímavé,upúta to aj tie "naše" deti?ďakujem