Dostanem materskú?

dankolia
7. feb 2017

Maminky chcem sa vas opytat od Augusta som nastupila do prace zmluvu mam do konca juna mimnko sa nam narodi v maji a chcela by som vediet ci dostanem v maji a juni matersku alebo nie neviem ako to chodi nakolko som prvy krat zamestnana dakujem za kazdu radu.

majusqa77
7. feb 2017

ak splnis do dna porodu 270dni nemocenskeho poistenia, tak dostanes

dankolia
autor
7. feb 2017

@majusqa77 A ak nesplnim budem bez koruniek az kym nedostanem rodicak ci

majusqa77
7. feb 2017
moni244
7. feb 2017

@dankolia matersku vyplaca socialna poistovna, nie zamestnavatel, zaklad je mat splnenych 270 dni

dankolia
autor
7. feb 2017

@moni244 270 dni vkuse za sebou? to tusim ze nemam takze budem bez korunky a zamestnavatel uz neplati nic od tej chvile ked pojdem tych 6 tyzdnou pred pôrodom na matersku ci?

dankolia
autor
7. feb 2017

A este sa opytam zienky ked porodim v maji termin mam 23 tak rodicovsky dostanem v juni alebo az v juli dakujem za odpoved

papalinka7
7. feb 2017

Od dna porodu dostanes rodicovsky ked nesplnas podmienky na matersku. Takze bez koruny neostanes.

janickacrazy
7. feb 2017

@dankolia Kedy presne si nastúpila do práce? 1.8. 2016? Kedy máš termín porodu? Ak ti medzi týmito dvomi termínmi vyjde 270dní bud odpracovaných alebo budeš na PN, tak ti materská patrí. Ak by si porodila výrazne skor, tak to možno nestihneš a dostaneš len rodičák, ale ten až po porode.

papalinka7
7. feb 2017

Ak porodis v maji tak prvy dostanes v juni za maj.

bzsiska
7. feb 2017

@dankolia Ako písali vyššie, musíš mať pred plánovaným dátumom pôrodu odpracovaných 270 dní. Nemusí byť v kuse. Počítajú sa posledné dva roky. Ak si nastúpila v auguste, tak by si mala mať nárok na materské. Je to totiž vypočítané tak, že sa zamestnáš ešte keď nie si tehotná. Teraz je to 70 %. Ak nemáš splnenú túto podmienku, tak síce nebudeš mať nárok na materské, ale nejaké peniaze určite dostaneš. Ale to už neviem, či ako sociálnu dávku alebo rovno rodičák, čo je tých 203€.

dankolia
autor
7. feb 2017

@bzsiska Tak za posledne dva roky urcite by som mala mat matersku no ale neviem ci ju dostanem nakolko mam zmluvu len do toho juna

bzsiska
7. feb 2017

@dankolia to nie je podstatné, čo je po vzniku nároku na materské. Rozhodujúce je obdobie pred. Takže ak ti nárok vznikne, tak ti materská bude vyplácaná počas celého obdobia, teda cca do pol roka veku tvojho dieťaťa.

dankolia
autor
7. feb 2017

@bzsiska a po pol roku do 3r.rodicak?

katriona1
7. feb 2017

@dankolia koukala jsem, že termín porodu máš 23.5., takže na MD bys měla nastoupit 11.4., jestli jsi nastoupila do zaměstnání od 1.8.2016, tak k datumu nástupu na MD bys měla mít odpracovaných 253 dní a to je málo, takže bude záležet kdy přesně porodíš, ale nejlépe bude když si dojdeš na příslušný úřad a tam se to dozvíš přesně 🙂

bzsiska
7. feb 2017

@dankolia áno, presne tak. 🙂 Štandardne, ako všetky mamičky, ktoré sú doma s malým.

bzsiska
7. feb 2017

@katriona1 Pre nárok na materské sa počíta dátum pôrodu, ktorý určí lekár, nie dátum nástupu na materskú. Ak by sa dieťa narodilo predčasne a nebola by v tom prípade splnená tá podmienka 270 dní, tak vtedy sa materská kráti.

katriona1
7. feb 2017

@bzsiska ano ona musí mít odpracovaných 270 dní do datumu porodu, takže když porodí dřív a těch 270 dní mít teda nebude, tak nedostane ani tu MD, ale jenom RD, ne že se MD krátí a někde jsem tu četla, že když nemá splněných 270 dní do nástupu na MD, tak zatím MD nedostane vyplacenou a čeká se až na přesný termín porodu, a když potom do porodu splní těch 270 dní, tak se MD doplatí spětně, jestli to tak není tak at mě někdo opraví 🙂 já jsem to takto pochopila

majusqa77
7. feb 2017

@bzsiska ak by sa dieta narodilo predcasne a nebola by splnena podmienka 270dni, narok na materske nevznikne

katriona1
7. feb 2017

@majusqa77 podle toho co jsem počítala by neměla porodit dřív jak 28.4. aby tu MD dostala

majusqa77
7. feb 2017

@katriona1 ja som to nepocitala a ani nemienim 🙂 tolko snad zvladne aj zakladatelka temy ;)

katriona1
7. feb 2017

@majusqa77 no jelikož má skoro stejný termín porodu jako já, tak to byly jednoduché počty 🙂

bzsiska
7. feb 2017

@katriona1 je to možné. Možno som to zle pochopila. Aj keď mi to príde trošku nelogické. Takto do detailov to fakt neovládam. V každom prípade, dankolia píše, že ešte nejaké dni má za posledné dva roky odrobené a že podmienku dní splní. Hlavná otázka bola, či jej bude patriť materská aj po skončení pracovného pomeru počas jej trvania. Tu je to jednoznačné.

majusqa77
7. feb 2017

@bzsiska a preco by jej nepatrila? akonahle na matersku narok splni, nikto viac jej ju nezoberie 🙂

katriona1
7. feb 2017

@bzsiska pokud bude mít splněné dny tak mateřskou bude normálně dostávat i po skončení PP

evittam
7. feb 2017

@bzsiska Len ta opravim,tych 270dni nemusi mat odpracovanych! Hlavna podmienka naroku na MD je mat 270dni NP za posledne 2roky pred porodom. Ak ma termin porodu

evittam
7. feb 2017

@bzsiska ...termin porodu 23.5.tak u nej sa posudzuje obdobie od 23.5.2015-23.5.2017,ak za toto obdobie ma NP len napr.od toho 1.8.2016 tak SP bude cakat na termin porodu a az potom jej vyplati MD ak splni podmienku naroku. Ak nie tak dostane len RP od narodenia dietata a prispevok pri narodeni dietata a rodinne pridavky.

bzsiska
7. feb 2017

@majusqa77 no to sa práve dankolia pýta. Ona má zmluvu na dobu určitú, teda do júna. A pýta sa, či ju bude dostávať počas celého obdobia, ak jej vznikne nárok, alebo len do júna. Písala som vyššie, že ak jej nárok vznikne, tak to normálne bude brať za celé obdobie, teda 34 týždňov. Ukončenie pracovného pomeru počas trvania materskej nemá žiadny vplyv na dĺžku jej vyplácania. 🙂

bzsiska
7. feb 2017

@evittam áno, to viem, aj tomu rozumiem. Len tu vyššie písali, že sp bude čakať, či sa bábo nenarodí náhodou skôr... Toto mi príde nelogické, lebo ako píšeš SP berie do úvahy pre výpočet nároku predpokladaný termín pôrodu, ktorý určí lekár. Ale ako hovorím, neviem, ako v týchto prípadoch postupuje sociálna. Kdesi som čítala len tak mimochodom, že ak sa narodí skôr, tak materské krátia a dostane ho len za obdobie, kedy ešte bábo nie je na svete. Ale sa nehádam, lebo v tomto smere si nie som istá. Nepoznám nikoho, komu by tie dátumy tak natesno vychádzali.😕

majusqa77
7. feb 2017

@bzsiska oni beru 2 datumy - datum nastupu na md a tp. Ak splnas v oboch, dostanes materske hned, ako ma byt. Ak 6tyzdnov pred tp nesplnas, cakaju do datumu porodu a prehodnotia - a bud priznaju, alebo zamietnu

bzsiska
7. feb 2017

@majusqa77 Aha. Super, ďakujem za vysvetlenie. To som nevedela.
Tak držím palce dankolia, nech sa bábo narodí tak, ako má. 😉
A nielen kvôli materskej. 😎