Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

merj
17. jan 2010

mispuli, ve skole,kam chete dat Honzika a prosim, prosim, ted to neber nijak osklive, jsou asistenti u deti, ktere maji nejaky fyzicky nedostatek nebo jsou tam i deti "pomaleji" chapajici?

mispuli
17. jan 2010

právě že obojí,začalo to u těch pomalu chápajících,pak tam byla nedoslýchavá holčička s naslouchadlem a jedna na vozíku,ale nejdřív to začalo na druhým stupni u těch pomalejch

merj
17. jan 2010

To je dost zvlastni, ze se takovemu dalsimu clovicku brani, a podle toho,co pises. si nemyslim, ze Honzik je nejak vyznamne pozadu. Neslo by se te kamaradky mezi ctyrma ocima na rovinu zeptat, proc se Honzikovi, tak brani. Muze v tom byt i to, ze ve skole uz je to s detmi,ktere nejakym zpusobem "narusuji" standardni vyuku nebavi. Nejaky duvod to mit musi, kdyz doted deti prijimaji vsechny a tobe ted delaji potize. Moc ti drzim palcem at se s reditelem domluvis.

mispuli
17. jan 2010

merj dík\ moc,možná je to prostě tím,že zná od začátku celý náš příběh,čím vším si prošel a u těch jinejch to prostě neví,děkuju moc za podporu,snad se to nějak vyřeší,vždyt má ještě rok a půl čas,než by měl nastoupit do první třídy 😢 a na zápis ho natruc vezmu,aby viděli,že blbej není,umí počítat do 12,zná bary,kus abecedy,básniček a písniček zná,že by mu mohli jiní závidět,už umí si sám dojít na záchod,válčíme s tím,aby se najed sám,tedy polívku už zvládne,ale vidlička a nůž jsou mu cizí,protože se mu klepou ruce,a moc nerozumí různým pravidlům,je ještě dětskej,ale myslím si,že by za tu dobu moh vyspět 😒

já bych ho právě chtěla k nám na školu,že když už tam učím,tak abych ho měla pod kontrolou

mispuli
17. jan 2010

holky zná barvy,i když místní bary taky,chodíme kolem nich 😀 😀

merj
17. jan 2010

Mispuli, holka zlata, v 5 a 1/2 umi vic nez dost,za to by se nestydel prvnak v pololeti. A ze se nenaji poradne nozem a vidlickou? To neumi rada lidi, kteri na prvni stupen vzpominaji jako na davnou historii. a nemaji zadny problem, tohle uz je podruznost, ktera seda vzdy nejak vyresit. Jestli chce kamaradka na zaklade toho Honzikovi zneprijemnit chozeni do skoly u vas, tak dela z komara velblouda.
A pokud ta "kamaradka" zna vas pribeh od zacatku, tak musi vedet jak je moc sikovny a jak jde dopredu a pokud by to byla spravana uca, tak by vedela,ze "normalni" koilektiv to ditaawe dokaze nakopnout poradne dopredu.
Bohuzel mam dost spatny pocit z toho, jak verejnost chape nedonosene deti, a cyklus minuly tyden na CT tomu moc nepomohl. Cely tyden se mluvilo jen o tom, cim deti prochazeli a jake mohou mit nasledky, ale nikde nebylo slyset, ze rada deti je v pohode. A ze stejne problemy, ktere muze mit nedonosene dite se vyskytuje i u deti donosenych. Ano v populaci nedonosenych deti se komplikace vyskytuji vice, ale nedonosene deti nelze chapat standardne jako deti problemove.

mispuli
17. jan 2010

merj abych nezapomněla,obrovský problémy mu zatím dělá tužka a kreslení,neumí nic jen čmáranice ani kolečko nenakreslí,ale to budeme pilovat

díky moc,moc jsi mi pomohla a na týden v sama doma mám stejný názor

díky moc,fakt jsi mi zvedla náladu

merj
17. jan 2010

🙂 Dobrou

petrach
17. jan 2010

mispuli me to teda taky hodne nazvedlo 😠 😠 a taky mi přijde že nechce mít víc prace...přitom ten asistent by jim ulehčil prave tu praci..
Honzík za ten rok udelá velky pokrok,sama to vydím na Elišce,je to taky pořád takové díte..ješte loni neumela pořadne kreslit a letos už kreslí moc hezky..už jsem z toho mela taky obavy,byli to jen čmáranice 😉
o basničkách nemluve..nekteré deto dozravají opravdu pozdej..moje kamaradka má chlapečka ted v 1 tříde,už jsem tu o ní psala,26tt a hrozne komlikací..ve 4 letech nemluvil...v 7 krásne spívá..před rokem jí řekli že pujde tak max do zvlaštní školy..chodí do lidovky 😉 ..je proste pomalejší,víc mu vše trvá,ale učitelka si ho moc chvalí,hrozne se snaží a jde mu to..

nenech si nic namluvit,sama víš jaky Honzík je..je šikovný a statečny kluk...a on jim to ukáže,to mi veř...
moc vám držím pesti,at vyjde ten pohovor u ředitele...

denisee
18. jan 2010

Holky, holky: tak jsem si po víkendu přečetla vaše příspěvky ☹ . Je mi líto, čím každá z vás prochází, ale na druhou stranu se aspoň necítím jako exotka, která má kolikrát slzy nakrajíčku, z nervama v pr... Všude okolo vidím usmívající se maminky, v TV atd...., že jsem si někdy říkala, že na to být matkou asi nejsem stavěná, když mi kolikrát ujedou nervy a pak si to vyčítám. Ale je to asi normální, jen když jsem byla těhu, tak jsem si to tak nepředstavovala. 😒
Já jinak prožila a tím vás nechci teď naštvat 🙂 hezký víkend, sobotu jsme měli jen pro sebe s manželem 😉 a včera večer jsme Vojtu dali už do svýho pokojíčku, noc bez problému, ale teď už tam po obědě vyvádí cca hodiny 😠 , tak snad si zvykne.

petrach
18. jan 2010

denise to jec šikulka,že tam usnul večer sám 🙂 hod fotečku pokojíčku,jsem zvedavá 😉

u nas se malí konečne dal do pohody a furt tak neřve,jako poslední tyden..bylo to psycho 😒
dnes jsme meli rhb,máme cvičit 2x denne,upravila nám šikmy sed..a pry do 3 tydnu poleze..no jenže to říká od listopadu,já už to vzdávám..hrozne jsem si přála,aby se v roce aspon plazil..jinak ho moc chválila,pohyby atd..že je má vzorové..

fajn
18. jan 2010

mispuli moc ti toho nenapíšu,protože už ti to tady holky všechno napsaly. Honzík je šikovnej a ty to nevzdávej,úča bude mít víc práce a ne pohodlíčko.
Deniso fakt teda neštvy jo 😉 😀 to se dělá nedržet partu.Já když vidím v televizi Verešovou jak taje nad děckama tak bych ji Didinu půjčila aspoň na 14 dní,Pak by klidně mohla házet ksychty na kameru.

Peti neboj on se rozleze a pak bude jak tarantule že nebudeš vědět kam dřív vletět.
Já jsem dnes jala s Andreou k zubařovi ,protože ji včera praskl zub. Naštěstí ještě mléčnej. Didina hned jak jsme tam vlezly tak mu říká ..vytrhni ji to prosím tě on ji praskl zub... 😀

zebrafa
18. jan 2010

ahoj holky, omlouvám se, že vám lezu do diskuze, ale... potřebovala bych poradit, jak povzbudit a být oporou mojí sestře, které se cca před týdnem narodila předčasně malinkatá dcerunka - 890 gramů na 27.týdnu. Malá se má poměrně dobře k světu, na váze přibejvá, ale dneska ji dr. řekli, že má malá zápal plic, takže ségra propadla velké depresi a samozřejmě strachu o malou. Dá se nějak pomoct, podpořit? aby třebas nepřišla o mlíko a tak, fatk si nevím rady... děkuju moc

denisee
18. jan 2010

petrach: vyloženě pokojíček ještě udělanej nemá, máme tam válendu a cvičební stůl 😝 jediný co jsem už sbalila je přebalovací stůl, ale do alba to dám 😉 a u Šimonka koukej na korigovanej věk. Má ještě opravdu čas 😉 a když je rehabka v klidu, ty můžeš být taky.

fajn: s Verešovou si mě pobavila, tohle přesně jsem měla na mysli 🙂

pavcik
18. jan 2010

zebrafa: no jak poradit. Být ji samozřejmě oporou,dělat jí společnost,vyslechnout jí a pokud to jde tak ve volných chvílích s ní třeba někam vyrazit když nebude u malé. Když píšeš že malé se celkem daří tak by zapal měl zvládnout. Můj šmudla ho měl taky a taky to zvládnul. Jak nepřijít o mlíko je těžký dle mě radit. Je důležitý jak dlouho budou s malou od sebe. Samozřejmě odsávat odsávat odsávat a pravidelně jíst a pít feniklový čaje a tekutiny vůbec,třeba i homeopatika na podporu laktace. Ale to se dozví i od laktační v nemocnici,v časopisech atak. Já malýho skoro neměla možnost přiložit,páč když už mohla být možnost tak chytl infekci,přestali ho krmit a tak se to oddálilo až jsem něměla mlíko a to ještě byl v porodinici. To se hold nedá nic dělat kdyby se tak stalo. V dobré se to obrátí až třeba bude mít možnost klokánkovat,to jí šíleně dobije baterky 😉 Každopádně držim palce a kdyžtak at sem za náma skočí si pokecat 🙂

Holky,z části jsem vás dočetla ale psaly jste jak šílený tak ne všechno....
Cítím s váma,vím jak vám je. I já mám občas hrozný období. A taky mě nejvíc nase..když vidim v televizi jak všechny maminky jsou štastný,hubený,krásný,bohatý a tim pádem bez problémů. Mají tři prde.. příbuzných na hlídání nebo těma penězma si zaplatěj uklizečku a dítěti se věnujou a nemusí nic jinýho řešit. Viz mě pobavila Verešová,dvě děti,stíhá péči o domácnost,ještě peče,stíhá chodit do společnosti...bud ta modelína kecá nebo jsem asi neschopná matka pouze s jedním dítětem co si věčně stěžuje 😠 a z komára dělám velblouda 😀
S těma penězma to stát opravdu nemá vychytaný. Mít jak píšete jedny peníze na dvě děti,....to jste asi kouzelnice.
Taky bych potřebovala někam vypadnout od všech....ale jak to udělat??? Nemá kdo hlídat,Kuba musí makat..to je prostě furt dokola.
Tak jak nám do diskuze přišla depka tak rychle odejde a zase přijde dobrá nálada. Věřte tomu

No a ted něco o našem víkendu..jeli jsme na chalupu. Tam nám poprvé hlídali známí Matýska skoro 6hodin v kuse a já si zkusila zalyžovat. Bylo to celkem fajn ale nějak jsem nedobila baterky jak jsem si myslela. Nějak mě vysiluje to věčný balení a vybalování,takže ted nějakou dobu zůstanu doma 😠
No a dnes jsme byli na dalším plavání a Matýskovi se to tentokrát nelíbilo a plakal tak jsme po 10 minutách odešli. Byla mu asi zima či co. To co minule nebyl problém dnes bylo se šíleným řevem.
No a jak píšete o papání tak já mám zase problém že Mates by žral jak kyselina. To předtím nebylo. A na jednou za 11 dní přibral 400g což jindy nepřibral za celý měsíc. Takže asi něco dělám blbě páč za chvíli by timhle tempem byl trojnásobnej. Zítra jdeme na rhb tak jsem zvědavá a ve čt jdeme na oční k doktorce která prohlíží děti v podolí.
Fuj to jsem se zase rozepsala...no nic jdu žehlit 😖

pavcik
18. jan 2010

aniž bych četla posledních pár příspěvků před mým tak se taky zmiňovala Verešová 😀 asi na ní máme všichni stejný názor 😀

zebrafa
18. jan 2010

pavcik, díky moc za rady... a ještě se zeptám, na netu jsem to nenašla, od kdy se tak začíná s klokánkováním?

pavcik
18. jan 2010

to sami doktoři uznají za vhodné..musí být stabilizovaná a tak. Je to víc faktorů. Ale neboj,lékaři je o to neošidí,vědí že to oboum stranám prospívá. Jen at se třeba sestra pravidelně připomíná a je to.

petrach
18. jan 2010

zebrafa hodne pomuže si s ní o malé vykladat,koukat s ní na fotky,povzbuzovat ji..me hodne pomohli prave příbehy detí co to mají za sebou a jsou moc šikovné..
ted yšla super knížka..narodilo se předčasne...tu jí určite kupte,je tam opravdu všechno co ji bude zajímat.
mlíko se udržet dá,ja nekojila ani jednou,malí dostal hned láhev a odsavala jsem mu 10 mesícu mlíko a davala z flašky..na druhou stranu je to fakt pakárna a až ted vydím,kolik me to stalo síly..je spoustas super náhrad,kdyby jí to nevyšlo..
pokud je sestra doma,pozvi ji sem za náma,to taky moc pomuže se vypsat s nekým,kdo ví o čem to je..řekni jí že jim držíme moc moc pesti,at se maličké daří a at bojuje
😉

jo holky s tou Vereškou je to fakt pravda 😀 já když mám teda uklizeno a čisto,tak lítám s neumytou hlavou 😝
o hlídaní si mužem nechat zdát..chteli jsme jít na ples,ale tchyxne mi řekla,at si řeknu našim o hlídaní...jenže malí s nima v noci nebude,takže máme vyřešeno...task sedíme večer občas u tv a pijem vínko 😅 tot celá naše kultura..jo a ješte nakup v kaufu 😀

pavcik
18. jan 2010

já tu knížku narodilo se předčasně mám,je dobrá

fajn
18. jan 2010

zebrafa taky držím sestře i malé pěsti . Ať přijde mezi nás ,je nás tady spousta a hodně si myslím pomáháme.

Peti tak já dnes uklidila upekla postarala se o děcka a staříka a včera si umyla hlavu .Dnes jsem vyhrnovala sníh a hlavu mám jak zmoklá slepice. A moje kultura ? Večer u televize a od 8 hodiny do 9 až 9.30 běhám obejvák pokojíček protože nutně mi Didina potřebuje něco říct a když dosednu tak potřebuje čůrat,kakat,něco napít a já potom vyteču a kultura je v prde... 😀 No ale dnes jsem si otevřela flašku a už ho mám jak z praku. Zrovna jsem Andree říkala že je mi nejlíp pěkně v postely a že až umřu tak ne že mě tam položí na záda to mám křeče v nohách,že chci na břicho do stabilizované polohy a můj polštář. A běda ji jestli to neudělá tak ju budu chodit strašit 😀
Pavčík buď ráda že mu chutná ,ta naše na svačinu sežrala sáček mandlí a toť vše. Ale pekla jsem buchty a řekla mi že je mám krásně dozlatova 😀

maatkka
18. jan 2010

zebrafa no keby bola na tom tvoja sestra ako ja po porode (co dufam ze nie je jej pripad) tak mne sa mohli snazit pomahat vsetci aj sa teda naozaj veeelmi snazili (rodicia sestry svokrovci a hlavne manzel) ale jedine co mi naozaj pomahalo boli dobre spravy a zlepsujuci sa stav malej a klokankovanie a cas straveny s nou... pomahalo mi to vedomie ze su pri mne a ze sa na nich mozem kedykolvek s cimkolvek obratit ale oni mi vtedy pomoct nemohli... ja to neviem tak dobre napisat len chcem napisat ze sestre pomoze to ze si s nou ale bude jej cim dalej lepsie cim lepsie bude malickej a to ty nemozes urychlit... ja som si napr. az neskor uvedomila aka som bola vtedy hrozna ze vsetci naozaj robili vsetko co bolo v ich silach a ja som si to nedokazala ani vazit - myslela som proste len na malu - az casom som si uvedomila aka som im a navzdy budem vdacna ze mi zachranili moje psychycke zdravie proste len tym ze boli s nami - nic viac spravit nemozes... no a mne teda pomahali pribehy predcasne narodenych deti so stastnym koncom (napr. na JISke bola taka nastenka kde boli fotky predcasne narodenych deticiek po narodeni a potom po nejakom case ake z nich vyrastli krasne deti) tak jej povec o nas 🙂 nech nakukne pozrie si fotoalbumy - mne je aj teraz luto ze som nevedela vtedy na zaciatku o MK a tejto teme...
a zapal pluc mala aj moja zabka - ono to je caste u tychto malinkych deticiek - rychlo zabrali lieky a bolo dobre a od vtedy do teraz nebola chora 🙂
veeelmi drzim sestre a jej malej bojovnicke paste!!!

babulky uz nedepkarme... ono som si vsimla ze v zime aj tu mame akusi depresivnejsiu naladu ako v lete... tak to musime vydrzat 😉
mne je uz aj blbe pisat nieco vesele aby som sa vas nejako "nedotkla" 🤐 ale na druhej strane mozno sa nieco na vas nalepi a zdvihnem vam naladu 😉
ja mam napr. panicku hrozu z toho hrozneho EEG (na ko ideme v marci)... stale musim mysliet na tu ocnu operaciu ked si to predstavim je mi na vracanie a na odpadnutie zaroven... takze to krmenie mi nepride az take zle pretoze ona teda vacsinou spapa aspon nieco... ale aj tak pre mna je toto take krasne obdobie... ja myslim na to ze sa uz nevrati a ze uz mozno nikdy nezazijem ake je to mat mimco v prave tomto veku a ze tak rychlo rastie a musim si ju uzivat a ked spravi alebo povie nieco nove (hociaku drobnost napr. sa naucila hovorit "brrr" ked jej je zima 🙂) mne az stisne srdce pri predstave ze vsetko mohlo byt inak...

fajn
18. jan 2010

matka kdyby tady byl smajlík s prstem nahoře tak ti jich dám 1 000 0000

petrach
18. jan 2010

fajn já když te čtu tak se tak chechtám... 😀 s tou hlavou jsem si ted říkala,že než rano odhažu sníh,budu jako zmoklá slepice taky.. 😉
matka klidne piš i pozitivne 😀 a víš jak se to říká??? odříkaného nejvetší krajíc..bude ješte bráška 🙂

myslím na Lenku a Argouska..snad je všechno v pořádku

merj
18. jan 2010

Denisee, styd se mit pohodovy vikend 😀 😀 😀 Budiz ti to prano.

Holky, neblaznete nereste matky v TV nebo mediich, je to jen marketing. Kdyz vam bude mizerne a budete si rikat, jak to ty krasne matky delaji, tak kamera nebo fotak jsou u nich kdyz to cekaji a jeste k tomu prijde vizazista. A uprimne proc by se nekdo prezentoval jako zoufala matka, to byl sam proti sobe a spolecenska preztiz sla dolu. Holky, vsem detem rostou zuby, kazde dite cas od casu ma svuj den a je jedno jestli rodic je "celebrita" nebo "lopata", tem malym tvoreckum je to jedno. Kaslete na bulvar.

zebrafa, holky ti tu daly hafo rad, je to hrozne tezke pro obe strany. Aleted je nejdulezitejsi,aby byla segra v pohode. Proto ji dobre naslouchejte,zda chce o problemumluvit nebo,zda si to chcenejprve odzit a pak rici a respektujteji. A nesnazte se ji pomahat proti jeji vuli. Mozna ji zkus nasmerovat k nam, kdyz uvidi, ze v tom neni sama a hlavne, a ted se nezlob za uprimnost, kdo si neprozije nepochopi a bohuzel i pomoc se casto mine ucinkem. Segre drzim moc palce. Pred rokem se mi narodil kluk v 27 tydnu s porodni vahou 845g a ted tu vedle mne v postylce spi velky kluk 10,5 kg a 83 cm, ktery kdyz je vzhuru chvilineposedi a vse ho zajima.

fajn
19. jan 2010

HOLKY JSME TO ALE M8MY ŠIKOVNY

fajn
19. jan 2010

MÁMY

pavcik
19. jan 2010

Dobré ráno holky,tak já jsi jdu umýt hlavu kterou furt odkládám 🙂 naposledy jsem si jí myla ve středu 😖 já vim jsem ostuda ale vždy když si řikám že večer až bude Matýsek spát si jí umyju tak už padám na hubu a zase se to odloží 🙂
Jinak už mě ale opravdu odvezou 😠 ...v noci musim Matějovi minimálně 10 krát nahazovat dudlík a do toho plus dvě krmění. Takovou závislost co má na dudlíku to jsme v životě neviděla. Jsem se dnseka naštvala a řekla si že už budu pomalu odučovat od dudlíku ale vím že je na to ještě malej ale nebýt dudlíku tak je noc naprosto v klidu jen s krmením. Ale jakmile mu vypadne dudlík,to je knourání až jéjéj 😒
Dneska přes den to zkusim mu ho občas nedat a radši nechat vyknourat či vybrečet,protože já už moc nahazovacích nocí nevydržim. ☹

nanya
19. jan 2010

Ahoj holky.

Vím, že to se VŮBEC nepatří, ale můžu vás poprosit o klik ? na : http://nanya007.mondozoo.com - stačí tuto stránku jen otevřít a hned zavřít, mě to posune ve hře na FB kupředu k dárkům. Předem děkuji 😅

petrach
19. jan 2010

pavcik jsi me předbehla 😀 už letím taky umyvat..malí šel chrnet,huráááá..ješte uvařit 😝
nanya pokusila jsem se..😉 tak snad se povedlo

pavcik u nas ta zavyslost přešla sama,na cumlu..ted ho má jen na usínáví v postylce a jinak ho plive..neklubou se vám zuby??
dneska dostal malí poprve do jogurtu jahodu 2ks,tak doufám že neoleze 😉 moc mu to šmakovalo..no mu teda chutná všechno 😀
holky kdy jste přestali mixovat jídlo??