Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

merj
23. jan 2010

Dobre rano vsem,
kdyz vidim teplomer, tak se mi ani nechtelo z vyhrateho pelisku.
Mispuli, mam moc radost z Honzika.
Tak dalsi radostne a dnes hlavne hrejive zpravy 😉
Hezky den

mispuli
23. jan 2010

merj díky 😉

no mě se taky nechce,ale musím jít nakoupit,jinak pomřeme hlady ☹

bera28
23. jan 2010

Denisee, opravdu vypadají dobře a mně se hodí kvůli té kombinaci dřevo-bílá. A navíc je ten stolek o něco větší, než ten další, o kterém jsem uvažovala (Svala za 899 Kč). Takže tady si sednou oba a budou moc čmárat🙂 A matrace mají taky na výběr, my jsme zvolili tu, co měli vystavenou (Vyssa Slummer za 599 Kč). Jo a ještě mají k té postýlce i noční stolek, kdybys chtěla. Ten už by se nám ale nikam nevešel.

Merj, venku je fakt děsná kosa a bude hůř. Ještě že si máma vzala na víkend psa a já s ním nemusím ven 😉

merj
23. jan 2010

bera, ja psala,ze dnes jen hrejive zpravy a ty napises, ze bude hur, styd se 😉 😀

maatkka
23. jan 2010

no peti tak ja rozmyslam zatiel len nad tym ze dam Lili postielku k opacnej strane nech na nas aspon nevidi lebo teraz ju ma nalepenu na nasej posteli tak nech si potom lahsie zvykne. ona inak zaspava sama my vtedy nie sme pri nej v spalni a spi celu noc takze to uz nie je ani kvoli nej ale pre moj dobry pocit ze je tam s nami vnoci.

jecidlo juuuj ja by som ti ich vystiskala 🙂 smejkov zlatunkych 🙂

mispuli vidiiis - super 😉

baby vsak potom pofotite izbicky ? Som na ne zvedava 😵

maatkka
23. jan 2010

no a zima fakt strasnaaa... stale mame -15... dnes asi ani von nepojdeme 😕

bera28
23. jan 2010

Merj, tak už se kaju 😔 Tak to zkusím jinak - za necelé 2 měsíce bude jaro. Hurááááá 😀

Maatka, to víš, že vyfotím. Já to budu fotit před a po. Ale hotové to bude až koncem března.

andulka4
23. jan 2010

holky byla jsem v pátek znova na kontrole a mimi se posunulo nahoru a čípek je 45mm 😀
takže je vše ok a asi to bylo z toho jak tahám D na saních......takže raději ležím a naordinovala jsem si naprostý klid

tinuskaha
23. jan 2010

andulka blahozelaaaaaaaaam,len klud a oddych

fajn
23. jan 2010

supéééééééééééééééééééééééééééééééééééééééér držím pěsti a udělalas dobře že sis naordinovala klid 😀

argousek
24. jan 2010

Dobré rááánko holky

andulko super, já jsem měla před Vánoci čípek 37mm a teď mám 30mm. Taky asi tím, že přes Vánoce nebyl klid, samá návštěva, vaření atd. Včera tady byli naši a taky jsem moc neležela a večer jsem byla hrozně unavená 😒 Dneska už budu zase odpočívat 😉

jinak holky my máme velký úspěch, Adámek začal chodit na záchod. Ještě nedávno ho nechtěl ani vidět, bál se ho. A teď už chodí jen na záchod 😉 Naučil ho to taťka 😉

Jinak holky taky se chci zeptat, jaké máte zkušenosti s tříkolkama. Už se blíží jaro a tak už pokoukávám na netu, jakou tříkolku nebo kolo s kolečkama koupit. Ale asi koupím kolo s postraníma kolečkama, mně se na těch tříkolkách moc nelíbí, že mají šlapky na předním kole 😒 Taky se mi líbí takový to odrážedlo jako kolo bez šlapek, ale na to by Adámek se svojí motorikou asi nestačil 😅 Jaké zkušenosti máte vy?

gucz
24. jan 2010

argousek, andulka ja mám z Vás takú radosť, že sa bábätká pekne držia v bruškách 🙂, nebojte nakoniec to bude aj tých 40 😉 . Ja mám pocit, že snáď v januári ani neporodím, ja budem asi aj prenášať 😀

fajn
24. jan 2010

arg. já jsem loni tohle řešila taky kvůli těm šlápátkům a nakonec jsem koupila u nás v Litovli klasickou tříkolku a spokojenost za 3 dny šlapala jak divá.

No gucz já myslela že už chováš a ty ještě 2 v 1 🙂

maatkka
24. jan 2010

jeeeej co to tu citam za kraaasne spravy 😀 🙂 🙂 😀
andulka paraaada 🙂
argousek veeelikaaanska gratulacia Adamkovi - vy sa mate 😉
gucz kraaasa 🙂 strasne sa tesim s vami... ja som si aj myslela ze to takto dopadne a nakoniec budes este prenasat 😀

tinuskaha
24. jan 2010

argousek super spravy,pochvala tatkovi 🙂

tanav
24. jan 2010

Ahojte všetky maminky nedonosených pokladíkov. Čítam Vás na MK už od decembra minulého roku.
Volám sa Táňa. 19. novembra 2009 sa mi narodil tretí synček Alex, extrémne nedonosený v 25+2 gt.
Alex mal 820 g a 33 cm. Rodila som prirodzenou cestou. Odtiekla mi plodová voda, vraj som dostala infekciu.
Vôbec som to na sebe nespozorovala a pôrod sa už nedal zas

tanav
24. jan 2010

Prepáčte, omylom som odoslala odpoveď 🙂 . Takže pokračujem. Pôrod sa už nedal zastaviť, alebo lepšie povedané oddialiť. Môžem medzi Vás ? Potrebujem morálnu podporu a vymeniť si skúsenností.
Nie som na tom veľmi dobre psychicky. Veľmi sa bojím. Neviem čo má čaká. Rodina ma už nevie ako má utešiť.
Manžel mi je oporou, ale už asi tiež nemá síl. ☹

fajn
24. jan 2010

ahoj tanav,
samozřejmě můžeš mezi nás od toho toto téma je. Nejdřív popřeju Alexíkovi moc moc síly a hlavně hodně zdraví.
Tobě přeju ať se co nejdřív z toho dostaneš už kvůli tvým dalším dětem,které tě potřebují taky. Je těžké takhle reagovat,nevím jak na tom Alex je,jestli dýchá sám ,jestli toleruje mlíčko atd. Neboj malej to určitě zvládne .
Je dobře že ti tak všichni pomáhají,ale musíš jim říct jak ti mají pomoct a jestli vůbec chceš pomoc

mispuli
24. jan 2010

ahoj tanav,jsi na správné adrese 😉 ,jak je na tom alex ted?můžeš tam za ním chodit?je jasný že se bojíš a za to se nestyd,když máš potřebu,tak se vyplakej,ale před ním bud statečná,on moc cítí tvojí podporu,tvojí blízkost,alex na to že byl tak brzo,tak byl velkej a statečnej,zatím držím palečky a na cokoliv se chceš zeptat,tak se ptej a neboj,nejsi v tom sama 😉

bera28
24. jan 2010

Andulko, no paráda!!! A ne že Tě ta krásná zpráva uklidní natolik, že by ses přestala šetřit. Jen odpočívej, až bude mimčo venku, tak si zase užiješ🙂

Argousku, teda taťkovi velká pochvala. No a Adámkovi samozřejmě taky. Kup kolo , odmontuj šlapky a můžeš vyzkoušet, jak by zvládl držet rovnováhu. A máš to místo odrážedla, prostě 2v1🙂

Tanav, vítej. Psychicky na tom nebyla nejspíš dobře ani jedna z nás. To je naprosto přirozené. Tady se můžeš ptát na cokoliv, rádi vše zodpovíme, poradíme. A hlavně jsme tady všichni na stejné lodi, tak žádný strach. Napiš vše, z čeho by ses potřebovala vypsat a co se ti honí hlavou. A maličký má krásné míry na termín porodu!
A jak to zvládá??

petrach
24. jan 2010

ahoj holky..

tanav určite patříš sem mezi nás..prvne moc gratuluju k Alexovi,krásné jméno 😉 vím že je to desne težké,me rodina taky moc nepodržela,asi se bali,jen teda švagrová,té bych křivdila,s tou jsme o nem pořad mluvili..me pomohli hrozne tady holky,denne jsem hlasila jak je malemu a pokažde me podrželi..
musíš veřit,ti naši kulíšci jsou velicí bojovníčci,Alexek nebude vyjímka..tak se ptej,piš a klidne i smutni,jsme tu pro Tebe..

jen teda se musím přiznat,že se nevyznám ve slovenskych mesících,holky to je co? co je november 😕 prosinec že?

Argi nejdřív gratuluju Adamkovi,to je kluk šikovný a tatka taky..chce to odmenu 😉 a ty pekne lež a odpočívej,at se má miminko moooc dobře 🙂

Andulko supéééér,no to je fakt krásná zpráva..holky jen samé dobré zpravy ju?

Gucz to je paráda,40tt 🙂 🙂 🙂 🙂 už se teším na fotečky prdolky,a aspon 3,5 kg 😉 krásne jste vydrželi..už se tešíš? určite jo..tak přeju krasný porod a pořadne si to všechno vychutnej a za 4 dny domu 😅

andulka4
24. jan 2010

Tanav vítej...
Argousku no to moc blahopřeju-to je úžasné 😀
Gudz máš tp přímo na DAVÍDKOVÉ narozeniny

jinak já chci aby byl D tedka co nejdéle u našich abych měla klid.....nechci nic riskovat
on ještě potřebuje oblíknout,pomoct do vany,vyžaduje pozornost u hraní a to já mu bohužel nemůžu asistovat
naštěstí se má u babiček víc než dobře 😝

maatkka
24. jan 2010

petrach
november - listopad (11. mesiac)
december - prosinec (12. mesiac)
aspon dufam 🙂

tanav aj ja ta vitam medzi nami. ja mam sestru Tanku 🙂 bola mi veeelikou oporou ked sa mala narodila - ako vlastne vsetci z rodiny 😉 gratulujem k syncekovi a prajem tebe a celej tvojej rodine a hlavne drobcekovi veeela sil. napis nam o nom nieco blizsie - ako sa ma teraz? v ktorej nemocnici je? (odkial ste?) to ze si na tom psychycky nie najlepsie je prirodzene... to sme boli samozrejme vsetky... tu sa ti budeme snazit pomoct aspon psychycky najlepsie ako budeme vediet... tak len pis pytaj sa...

bera28
24. jan 2010

Holky, tak jsem včera začala s přípravo pokojíčku.Zakoupila jsem ty samolepicí folie a do noci oblepovala police a skříň. Dnes ještě d odělám 4 šuplíky a je to. Fakt to prokouklo. Další etaa je malování, ale to musím počkat na lepší počasí.

tanav
24. jan 2010

Ahoj Fajn, Mispuli a Bera !
Ďakujem Vám za privítanie. Alex sa narodil tak ako som Vám už písala. Po narodení dýchal sám, počula som ho plakať. Narodil sa večer o 18,30 hod. Asi o 21,30 hod prišla za mnou na izbu detská lekárka a povedala mi, že
Alex je podľa nej veľmi v dobrom stave a ona verí, že bude žiť. Povedala mi, že sa naň môžem ísť pozrieť, ak
vládzem. Tak ma spolu so sestričkou z gynekológie odviezli na oddelenie patologických novorodencov.
Alex je celkom môj manžel výzorom. Ani jeden zo starších synov sa naň tak veľmi nepodobá.
Hneď mi vysvetlila, že ráno vybavuje prevoz do Perinatologického centra v Prešove. Na druhý deň ráno preň prišla lekárka z toho centra a previezli ho do Prešova. Alex bol stabilizovaný, ale prekonal krvácanie do mozgu
I. st. Bol na pľúcnej ventilácii a potom na stroji, ktorý mi prifukával 25 % kyslík. Stravu toleruje už od začiatku.
Od 23.12.2009 t.j. 37 dní po narodení dýcha sám bez akejkoľvek podpory. Dostal 2 tranzfúzie krvi a bral 7 dní antibiotiká, pretože mal brušku niejakú baktériu pre ktorú zvracal. Mal dve kontroly očičiek. Obidve dopadli dobre. Momentálne má 1265 g a dnes by ho mali znovu vážiť. Chodíme s manželom k nemu každý druhý deň. Bývame v Poprade, takže je to asi 80 km do Prešova. Mám strašne málo mliečka, asi to bude tou psychikou. Snažím sa pravidelne jesť a veľa pijem. Keď som pri ňom tak klokankujeme. Skúšam ho prikladať k prsníku.
V stredu sa mám stretnúť so zástupkyňou primárky a dohodneme sa ako ďalej. Asi okolo 15.2.2010 nastúpim k nemu do nemocnice a budem s ním až do prepustenia. Nemohla som nechať chlapcov iba s manželom, pretože manžel je pracovne dosť vyťažený. Má svoju firmu a je na všetko sám. Petrík bude mať 14 rokov a Adriánko 9 rokov. Chcem sa Vás opýtať, neviete aké následky môže mať to jeho krvácanie do mozgu ? Kedy sa rozvíja retinopatia ?

Pozerala som fotky v albume. Didka, Anetka a Kubík sú veľmi zlatí.
Mispuli nájdem aj fotky Honzíka a Mišky ? Spomínam si, že niekde bol aj odkaz na video alebo fotky.

tanav
24. jan 2010

Ďakujem za privítanie aj Petrach, Andulke a Maatkke.

fajn
24. jan 2010

ta nav no to jsou super zprávy. Krvácení 1 stupně je celkem nic ,bude hyperaktivní nebo dyslektik ale určitě bude v pohodě. Didina krvácení neměla ale je hyperaktivní a hrozně vzteklá,teď se tady tak vzteká že bych ju vyhodila na mráz (u nás dnes -19 a teď -8) 😀 .ROP už by se určitě prokázala ,takže to vypadá taky dobře. Určitě budete cvičit Vojtu ale to se dá zvládnout. Tak nesmutni za chvilku ho máte doma a budete si užívat všichni spolu.

tanav
24. jan 2010

Fajn ďakujem Ti za odpoveď. Mne bude asi lepšie popísať si trochu s Vami maminkami, ktoré už máte
skúsenností. Moja rodina je super, ale ja viem, že aj oni sa trápia. Utešujú ma, že bude dobre.
Mamka mi pomáha, ale ja viem že vo vnútri je jej nanič. Bratia a švagriné mi pomôžu s čímkoľvek.
Najracionálnejšie uvažuje môj otec, pretože on je veľmi silný.
Fajn moji chlapci Petrík sa narodil v 41 gt mal 4700 g a 57 cm a Adriánko sa narodil v 38 gt s váhou
4000 g a 53 cm. Takže si vieš predstaviť ten rozdiel.

maatkka
24. jan 2010

tanav tak to su fakt super spravy 🙂 Alex je veeelmi sikovny a zvlada to paraaadne 😉
my sme mali krvacanie do mozgu az III. stupna ☹ v nemocnici nam najskor povedali ze II. a ze to nie je nic strasne ze to ma celkom dost predcasne narodenych deti... ze I-II. stupen sa vo vacsine pripadov vstreba a teda vacsinou nedochadza k nijakym nasledkom... no nasa neurologicka nam potvrdila III. stupen a pri tom to uz byva horsie - tam vraj uz ostavaju nejake zmeny na mozgu 😢 ale vy mate 1. stupen tak to by malo byt o.k.

bera28
24. jan 2010

Tanav, tak to je Alex šikovný klouček. K tomu krvácení - to měl Kubík také. Je důležité, kde se nacházelo. Kubík měl narušenou bílou hmotu (cystická perivenstrikulární leukomalacie) a tudíž poškozené centrum pohybu dolních končetin. No a vidíš už krásně chodí, a ani nemusíme po roce a půl cvičit Vojtovku. Tak se zeptej lékařů jak to s tím krvácením bylo, oni dokáží přesně určit v které části mozku a jaká je prognoza. Znám z porodky jednu mamku jejíž holčina měla také krvácení 1. st. a měla to v takovém místě, že to neovlivnilo žádné centrum pohybu, a představ si, že ani Vojtovku necvičili. Byla narozená ve 28 tt. Jo a chodí už asi od 15 měsíců.
Teda ale první dva kluky jsi měla pořádné macky!! Teď to tedy pro Tebe musel být šok.