Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mila01
31. máj 2010

Maatkka - odhalila jsi mě. 😀 😀 Spím s nimi kvůli nim i kvůli sobě.Nějak si nedovedu představit,že bych neslyšela jak dýchaj,nekontrolovala každé jejich otočení.Je to pro mě i pohodlnější,když třeba Kája kňourá,tak jí hned utišim a je klid,ani nemusim vstávat.Navíc když má záchvaty kašle,mohla jsem jí líp kontrolovat.Prostě kvočna,no. 😀 😉

Bera - už jsem si několikrát všimla,že jsme si názorově hodně podobné - máme hodně stejné smýšlení.Holky naštěstí nevylejzaj,ani se mi necpou na zem.Večer si normálně zalezou každá do své postele,vždy jsme četli pohádku,ale poslední měsíc pouštím dvd pohádku ( dnes byl zrovna Rumcajz ) - nemohla jsem číst,jak jsem měla boláky v puse a ˇod té doby mám takový kašel,že bez zakuckání řeknu stěží 2 věty,tak to zatím nahrazuju takle.Ale je to blbý,holky jsou rády,že mají dvd a děsí se toho,až přestanu kašlat,že nebudou mít pohádky v telce. 😠 U nás hodně funguje takové vyhrožování a výměný obchod - když budeš vylejzat a zlobit - nebude pohádka.

Denisse - tak doufám,že ty výtěry budou v pohodě.Nepřála bych vám žádný z těch problémů,co jsi psala.Ikdyž musim říct,že kamarádky malá má celiakii ( teď jí bude 7,vědí to od 3 let ),byl to šok,když se to dozvěděli,ale často o tom mluvíme a není už to tak hrozný.Je normálně začleněná do společnosti,chodí do školky jako Andrejka,dělají jí bezlepkovou dietu a dělá to i škola tady u nás na sídlišti - v jídelně jen u okénka zahlásí - bezlepková a je to,dostane svoje jídlo.Je to super,když si představím,jaké to muselo být dříve.Ale věřím,že to bude dobrý.Dej určitě vědět.

petrach
31. máj 2010

Ahoj holky,

denise s tím dudlíkem jste borci 😉 a nejak nechápu,co po vás ješte chtejí na rhb..už vás meli dávno vyřadit 😠 honí fakt jen body
matka jak jsi tuhle psala že jste vstali brzo,po 7 hodine..jsem se musela smát 😀 to u nás je když si přispíme..navrhuju mezinárodní vymenné pobyty detí česko-slovensko..my Julinku vy Šímu 😀 on stává kolem 5 hodky poptvurka a málokdy usne znovu..dm mu mlíko,bednu hrasček a ješte ležím 😉

merj jsem ráda že s jídlem není problém,že už muže toho malí víc jíst,co má rád..
bero s tím spaním..te chápu,to delala Eliška hooodne dlouho..skus spát s nima v pokojíku aspon na pár dní,na matraci..ale to usínání,nevím nevím..jak jsou dva tak se podporují v lumpárnách..nemáš to lehké 😀 musíš vymyslet neco,co na ne zabere..

fajn teber jsem se chtela zeptat,jestli jdou vydet pokroky po pobytu v lázních..jestli to jde nejak poznat...a kde máme slíbené fotky z besídky? 😉

holky my máme první botky,capáčky..máme 18tky a ješte velké 😀 ale jen do kočaru,kldyž budem třebas na hřišti,tak na chvilku,já ted nejak moc pracuju a nestíhám už psát..ale čtu poctive

merj
31. máj 2010

Petrach, neverila bys, ze on rad ji i tu ryzi, brambory,cuketu nebo mrkev 🙂 Ted je po veceri mel 190g ryzove kase s cuketou a bramborem a uz tu ukoristil housku a dojida se.
A u boticek se neraduj dlouho nevydrzi my v roce zacali na 19 a ted jsme mu uz kupovali 24
A ty trochu relaxuj a uzivej si Simonka a Elisku

leni96
31. máj 2010

Dneska jsem byl v poradně a vážím 4470 gramů a měřím 55cm, paní doktorka mě pochválila 🙂, že pěkně papám. Jen jsem chytl rýmu od ségry, tak má mamka o zábavu postaráno ☹ .
A takhle nám to sluší 😉 .

maatkka
31. máj 2010

Peti 😀 😀 😀 ze vymenny pobyt 😀 😀 😀 no neviem ako dlho by sme to bez nich vydrzali 😀 Ja mam totizto teraz taku dilemu: mm by chcel ist tento vikend s par kamaratmi na chatu - BEZ LILUSKY - uz to dlllho odkladame a v slabej chvilke som mu to tak trochu slubila (len na jednu noc) ale... vobec sa na to necitim. Ja viem ze som to tu uz riesila ale vzdy ked sme mali ist nejako som mu to vyhovorila alebo nieco do toho prislo. Aj ja by som rada isla a viem ze Lili si na mna ani nespomenie ked bude s nasimi a viem ze bude v najlepsich rukach a tak. Len je mi to hrozne luto - nezobudit sa rano pri nej... Viem ze ked to raz "prekonam" 😀 uz mi to asi tak nepride... len neviem ako sa donutit a nesmutnit???
Asi by som uz mala ist normalne k psychologovi - ja viem ze to mam stale v podvedomi tie noci co som s nou nemohla byt... a viem ze keby sme neboli po jej narodeni odlucene bolo by to uuuplne ine...

petrach
31. máj 2010

matka pokud se na to necítíš,tak nejezdi..stejne bys z toho nic nemela..na to musíš dozrát citove..veříš že já u Elin byla taky taková ? a ted co bych za to dala,kdyby si decka nekdo vzal aspon na 2 hodky a já mohla jen tak ležet 😝
máš první díte a ješte s takovím porodem,máš to ješte moc žive v pameti..

Leni paradní fotky i míry..Lenička je jak sluníčko kudrnaté..se ti deti náramne povedli,teda tatkovi 😉 s tou rymou je to blbé,Miška je na to moc maličky a musí se mu špatne dychat,ach jooo 😒

Merj já vím,že za 2 mesíce dáme jinou velikost,oni ty botky dyl stejne nevydrží 😀
vám nožka pekne porostla,naše Elin začla na 18tkách taky a ted má 29-30 velikost,jí vydrželi boty dlouho..až do doby motorek a odrážedel--to jsme jedny vyhodili po asi hodine na noze,mela špice jednu velkou díru.-.jo a ted jsem vydela,když o tom píšu-existují návleky na botky-takové gumové na špice práve na ty motorky,mají je pry u Bati,známá je ted koupila,kdo je vymyslel,by mel mít metál 😀

merj
31. máj 2010

Petrach, ty my ted objednali malemu s odrazedlem http://www.triorisky.cz/detail-2355/ochrany-na-... . Presne z toho duvodu, ze po hodine jdu vyhodit boty se mi zdalo neprijatelna.

mila01
1. jún 2010

Dobré ranko holky.

Tak u nás pro změnu prší a prší.Nic nového.Káju jsem nikam neodvezla,dohodla jsem se s našima,že pojede až příští týden,má být lepší počasí.

Maatkka - já jsem to cejtila stejně,tenkrát u prvního dítěte.Vojta to tehdy vyřešil za mě - už jsem to tu asi psala.Zavolal mi,ať sbalim věci,že jedeme k rodičům ( byl pátek ),tak jsem to připravila,on přijel i s dědou,podala jsem jim malou a šla se obouvat,ale Vojta jí dal dědovi do auta a ten odjel.Byl to na mě podraz,ale musim uznat,že jinak to nešlo.Tenkrát jsem probrečela celou noc,že je Andrejka osamělá,že si myslí,že jsem jí opustila,hned ráno jsme tam jeli - malá se chechtala na celé kolo,prospala v klídku celou noc a na nějakou mamku si ani nevzpomněla. 😀 😠 😀S Kájou to bylo jiný,když jí byli 3 měsíce,dostala jsem těžký zánět ledvin a musela do nemocnice.Celý týden ke mě nepustili ani jednu dceru,takže jsem byla od ní hned na začátku.Myslim si,že je dobré zvyknout děti i na spaní jinde,nikdy nevíš,co se stane ( ne že bych něco přivolávala ).Ale nezapomeň,je to jen vaše rozhodnutí,my vám můžem radit cokoli,záleží jen na tobě a manželovi. 😉 😉

Merj - to vám teda rychle roste nožička.My kupujeme také 24,25,podle typu bot.Minulý týden jsme kupovali balerínky,ty jsou 24,botasky máme 25 - přeci jenom lépe drží,tak jsem koupila větší.Máme nějaké nožičky záprdky.A Andrejka má 30 - to je stejné jako u Petrach.Ale hele,manželova sestřenka má 3 letého kluka ( teď koncem května mu byli tři ) - a ten má nohu 30!!!!! 😕 😕 😕No já když to viděla,tak jsem málem upadla.

Petrach - vydechni si trošku,odpočiň.K tomu vstávání se přidávám - také jsme raní ptáčátka. 😀 ☹

Jinak si musim postěžovat - Kája se začala v noci počůrávat.Ne každou noc,tak 2x do týdne - dám jí vyčůrat v 10,pak jdu kolem 3 a už je mokro. 😠 😠 ☹

argousek
1. jún 2010

leni krásné fotky 😀 😀 😀 My jdeme do poradny v pátek, tak jsem taky zvědavá na míry 🙂 My máme taky rýmu. Ne nijak velkou, ale trochu chrochtá, tak mu taky vždycky trochu odsaju. Adámek má od včera kašel a rýmu, tak nejde do školky a uvidíme, jestli to přejde nebo jestli se z toho něco vyvrbí. Je to tím počasím, už je to fakt hrozný 🙄

bera nevím jak to dopadne u vás ale u nás nakonec zvítězil Adámek s tím spaním. On tak 3 měsíce spal sám v pokojíčku, pak začal mít z ničeho nic noční děsy a ne a ne tam sám spát. Tak nakonec spí s námi v ložnici, manžel mu udělal postel a má jí přistrčenou u mně a Štěpán jí má před naší postelí, tak vegetujeme všichni v ložnici a spoléháme na to, že kloučky pak přestěhujeme do pokojíčku najednou.

maatka já jsem na tom byla stejně, taky bych Adámka nikam nedala, ale pak jsem musela být ten měsíc v nemocnici, tak jsem se s tím docela vyrovnala, i když probrečených nocí tam bylo taky dost. Teď mně pořád nahání moje mamka, že by si Adámka vzali na víkend. Ale na to nechci slyšet, oni bydlí 60km od nás a já bych si vůbec neodpočinula, protože bych se o něj pořád bála. Takhle na odpoledne půjčit to ji, ale na dýl ne. Zdají se mi na to ještě malí.

denisee ať vám dopadnou ty výsledky dobře 😉

denisee
1. jún 2010

Merj: tak to na tom budem asi s nožičkama na stejno, Vojtovi vydržela 24 tak 3 měsíce a už jsem objednala tenisky 25 http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=34384018&tab=5
manžel má 11,5 nohu. Tak doufám, že to neporoste jak psala Mila na číslo 30 😒

Holky já teda Vojtu dávám občas k našim, ale jen na jednu noc, jinak by se mi taky stýskalo 🙂

Za půl hodiny vyrážíme směr rehabilitace, asi dám Vojtovi normálně zimní bundu, jdem pěžky, svižnou chůzí je to půl hodiny. Odpoledne jsme se chtěli jít podívat na dětský den, ale v tomhle počasí, nevím když je Vojta i po tom očkování, ach jo ☹

simicak
1. jún 2010

Leni,mala je nadherna a teda radny macek 😵

Maatka,jeee,ty se mas,ja bych dala hned obe 😝 Nene,vim co myslis,ja tady nikdy nemela hlidani,tak byla na Veru upnuta,ale hrozne,ale pak jak tu byla mamka,kdyz jsem jezdila za viki do nemocnice,tak si zvykla a i ja si zvykla. Takze jak jsme byli v cesku,tak ji mela segra na vikend,ale to protoze ma stejne starou holcicku,jinak k babi nebo nekomu jinemu bych ji nedalala. A jeste tady byla pres noc u kamaradky,ale tu zna od narozeni a ani pak nechtela zpatky domu,potvora.
Bez Viki jsem byla jednou pres noc a to pred dvema tydny na vikend pryc,ale to byla doma s manzelem a ja mela s sebou jen Verunku,prvni jsem se bala,ze mi bude po ni smutno a pripadala jsem si jako macecha,ale nakoanec jsem si ten vikend krasne uzila. Musis si zacit hold pomalu zvykat a kdyz vis,ze je v dobrych rukach........ 😉

Jinak vstavani,my taky v 5rano,hruuuuuuuuuuza.

Dudliky,ja to u veru udelala tak,rekla jsem ji pribeh,jak u vily se na rodili miminka a nemaji dudlicky a ze ona je velka jeslti jim da svoje a ona ze NE 😀 tak jsem ji rikala,ze teda nemusi,ale ze oni budou asi plakat a ze by jejich maminka tinker byla mooooc rada a ze by ji urciate zato neco donesla. NO a druhy den si to rozmyslela a ze jim ho da,ale teda fakt premyslelal tezce,tak jsme ho vecer dali na okno a rano ji tam nechala pohadkove knizky,pak kouzelnou hulkuu a uz nevim co jeste. Doted ma z toho velky zazitek a jeste jsme pak na vilu z okna rvali,ze dekujeeeem. no a na dulik uz si nikdy nevzpomnela a spala bez problemu.

simicak
1. jún 2010

JO a my dneka k doktorovi pro recepty a hlavne ji necham poslechnout. Kamoska byla s tou svoji vcera a maji plicni infekci a infekci v uchu a pritom to vubec tak vazne nevypadalo,tak snad bude viki cista. porad cekam na ty krevni testy,snad to neprijde za mesic 😖

mila,teda kdyby mi to udelal chlap,nezbila jsi ho potom co ti unesl dite?? 😀 ale lecba sokem byla vzdycky dobra 😝

simicak
1. jún 2010

Je a jeste resite spani.

Tak Veru od roka v pokojicku,ale co se narodila Viki,tak se v noci stehuje k nam a manzel k ni. Takze ja spim loznici s obema. Ale pres leto by jsme meli kupovat detsky pokoj,veru novou postel a nabytek a pofici tam obe,tak uvidime jakto pujde. Verunka chce vsechno s motyli,tak hledam hledam.

Denisee,tak at mate vysledky testu taky v poradku!!!

A pocasi mame taky na prd

mispuli
1. jún 2010

dětičkám vše nej ke dni dětí,hlavně zdravíčko,pohodu a úměvy na tváři 😉

merj
1. jún 2010

holky, tak to ja si ani neodvedu predstavit, ze ja nebo muz jsme s malym nebyli. Zrovna nedavno jsme se o tom s muzem bavili, ze si to ani jeden nedovedeme predstavit. Ale u nas je to tim, ze u nas nikdo nefunguje na hlidani. A v zivote maleho neni od doby, co nas pustili z porodnice, hodina, kdy bych ho nehlidala ja nebo muz. nastesti muz nema problem cely den se o nej 100% postarat. A kdyz jednou za mesic dorazi babi a dedove, tak ve chvili, kdy se pokousime nekam treba i po byte zmizet, tak za chvili si pro nas dojde. no, hold tu pupecni snuru nejak spatne prestrihly 🙂

simicak
1. jún 2010

tak volalai z nemocnice,ze jim mam zavolat ohledne tech testu a domluvit si schuzku na dalsi testy,takze nam neco dopadlo asi hodne spatne. Ted mam uplne nervy holky. K tomu nemam na ne cislo,tak jdu shanet. Nechali jen hlasovou zpravu,takze z toho nic moc nevim 😢 😢 😢 😢 😢

mila01
1. jún 2010

Simi tak co,už ses tam dovolala?Čekám tady jak to dopadne.Určitě to bude ok.

simicak
1. jún 2010

jo,na sekretarku a ted cekame az nam zavola doktor zpatky. Taky bylo v te hlasovce,ze musi zahajit lecbu nejakou. Ja se uplne bojim,co kdyz m ne jakou akutni leukemii,nebo nejakou genetickou nemoc plilc nebo na co vse ji testovali. Hned jak budu vedet,tak napisu,mam uplne nervy na dranc

mila01
1. jún 2010

To ti věřím,držím moc palečky.Nesnášim tenhle způsob komunikace,může to být úplně nevinný,ale člověka to strašně vyděsí - hlasová schránka,sms apod.Dej hned vědět,čekám tu a moc na vás myslim.

maatkka
1. jún 2010

Jeee baby to ste ma potesili ze v tom nie som sama 😀 uz si aspon nepripadam uplne sisi 😉 Nakoniec chata zase odlozena viem ze sa na mna budu vsetci "hnevat" ale nech. Mm to berie - dohodli sme sa na kompromise ze dame Lilinku nasim pojdeme vecer sa niekam zabavit ale spat pojdeme k nasim za Lili. Ved to ze aj mne pride poroste este malicka ale asi vsetci nasi znami co maju aj mladsie deti v tom nejako nevidia problem... ani segra ta nechava synovca u nasich skoro kazdy druhy vikend uz hadam od jeho roku. Aby ste si nemysleli mne tiez niekedy dobre padne ked mm zoberie Juliu aj na dve-tri hodiny vonku alebo ju strazia nasi a my ideme niekam sami dvaja - len nie proste na noc nie zobudit sa bez nej...
Toto ale nie je vobec o Julii. Ona zaspi kludne u nasich hocikedy - mame tam normalne postielku (v mojej byvalej izbe 🙂 ) - staci ju polozit a odist (ci uz poobede alebo vecer) a spi ako doma. Viem ze by si na nas ani poriadne nespomenula - my ked sme napr. u nasich same dve bez mm tak ja sa vyvalim pred tv alebo internet a ona beha raz za starkou raz za dedom a ked maju nejaku robotu ze chcem aby bola chvilu so mnou tak aj tak zdrhne za nimi - vtedy ma proste vobec nepotrebuje ked ma ich 🙂 A nikdy nechce ist odtial. No a tym ze mam maleho synovca tak mamina znova nadobudla tu prax 😀 a vie sa o dieta uplne perfektne vo vsetkych smeroch postarat. Nastastie Julia na mne vobec nejako nevisi - to len ja na nej... Vsak aj ja raz na to psychycky dozrejem 😀
A baby vseeetkym detickam vsetko naj...naj...naj... k ich sviatku - hlavne nech su STASTNE 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵
My sme to vzdali - boli sme v Maxe - povozila sa tam na vsetkych tych autickach a vlacikoch. V Draciku si vybrala upratovaciu sadu sadu do piesku (uz asi piatu - ale tato bola v takom peknom rupsaciku 🙂 ) a naramok 🙂 My sme jej vybrali take male ruzove nafukovacie kreslo Hello Kitty a isli sme domov... no a cakame na svokra. No ale buduci vikend ma byt pekny tak si to hadam vynahradime a konecne pojdeme aj do tej ZOO. No a mm kamarat so zenou a skoro rocnou dcerkou nas volaju aj do Budapeste - je tam nejake ooobrovske akvarium akysi podvodny svet ci co to 😀 tak hned ako bude krajsie vyrazame aspon na jednu noc - to sa bude isto Lilu pacit 🙂

maatkka
1. jún 2010

Ja som nedocitala do konca... Simi skus moc nestresovat dopredu... viem si predstavit ako sa bojis... ☹ To ti radsej ani nemali nechavat takuto spravu 😠 ale povedat vsetko naraz ☹ Aj ja cakam... Myslim na vas a drzim palce!!!

denisee
1. jún 2010

Simi: ???????????

Vrátili jsme se z RHB, sestřička řekla, že chodí pěkně, ale že by určitě ještě to cvíčo 1x denně nechala, ale záleží na MUDR. Takže má Vojta ještě trochu vpadlý vnitřní kotníky a nohy do X a kulatý záda, že prý ho nechce kritizovat, že si klidně můžem pogratulovat co jsem s ním dokázali. A jestli nechci cvičit , je to na mě, že ale jestli nechci, qaby jako dospěl byl hrbatej a bla bla.....nechci to rozvádět. Takže stále 1xdenně 2cviky a až za 3 měsíce se máme přijít ukázat 😒

simicak
1. jún 2010

holky porad cekame,ja asi zcvoknu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

simicak
1. jún 2010

tak uz volala,ale vim prd vlastne. Nejake vysledky blbe,nejde to vysvetlit pres telefon,zitra rano jedem do nemocnice na dalsi testy atam mi to vic vysvetli a pak podle dalsich testu se uvidi. Pry ale neumre rikala,ale vi prd,kdyz musi delat dalsi testy co to je. A mluvil s ni manzela ten se nikdy nepta poradne. No tak snad to nebude nic smrtelne vazneho,jdu kourit. Jsem si jako nekurak i cigarety koupila na nervy. Jedu hned jak rano otevru oci.
Tak drzte palecky prosim

denisee
1. jún 2010

Simi: Ať to zítra dopadne v pořádku, moc vám to přeju!! Dnes se asi moc nevyspíte, jsou to hrozný nervy viď ☹ . Takhle strašit do telefonu a pořádně nic nevysvětlit ☹

merj
1. jún 2010

Simi, holka drz se, budu zitra drzet vsechno, co se da.

maatkka
1. jún 2010

Simi bodaj by to bola prinajhorsom nejaka alegria na nieco... Jasne ze drzim palce a daj vediet...

mila01
1. jún 2010

Simi - teď jsem přijela s holkama z kroužku a hned tu sedím,ještě jsem se ani nepřevlíkla.Celou dobu jsem na vás myslela - teda to je pech.Takle po telefonu,to je fakt naprd.Také budu držet vše,co se dá.A mysli na to,že kolikrát ty testy nejsou průkazný a při dalších se vše může vysvětlit.Já vim,že ti to moc nepomůže,ale jsme s tebou a dej prosím hned vědět,budem tu jak na trní.

Simi - omlouvám se,ale jsem trochu mimo - na co vám vlastně dělali testy a proč?

tinuskaha
1. jún 2010

@simicak drzim palce,myslim na vas

bera28
1. jún 2010

Ahoj holky,
tak to vezmu odzadu:
Simi, držím taky pěsti, ať to není nic hrozné, ale jen třeba nějaká nesnášenlivost nebo alergie.

Denisee, Kubajz má taky vpadlý kontíky a nohy křivule a už dávno necvičíme (ani na balonu). Prý má v létě hlavně chodit hodně bos po trávě a kamínkách. Jo a stejný tenisky jsem taky minulý týden svišťům objednala. Teda jiné barvy, ale ještě čekám, až budou oboje, aby mi je neposílala paní zvlášť.

Maatkka a merj, když to necítíte, že byste to bez dětiček zvládly, tak se do ničeho nenuťte. To já bych je zase dala hned, ale nikdo je nechce na víc, než půl dne😒 Já když jsem s nima, tak mě úplně energeticky vycucnou a dobíjet se musím bez nich někde jinde 🙂

Peti, určitě mají ty ochrany na špičky u Bati?? Já jsem se teď dívala na internet a nenašla jsem je. Asi spíš zajet do kamenné prodejny, viď?
Ani nevíš, jak ti závidím práci (ale teda hlavně přeju😉 )

Leni, myšáček je pořádný chlapák.

Dnes jsme měli budíček ve 4,30 a svišti už neusnuli. Takže jsem byla už tak zblblá, že jsem dala umytý hrnec do lednice místo do skříňky 😖 Fakt už jsem jak kdybych celou noc pracovala v dole. Tak dneska zkusíme další věc - šupneme je zase do malých postýlek k nám do ložnice. Jenže jestli z nich budou vyskakovat, tak si nabijou palice, protože to je celé přestavěné a skočí přímo na přední čelo naší postele. No ale jestli se jim konečně rozsvítí, tak jedině dobře 🙂
Mažu cvičit, abych se trochu vzpamatovala.