Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

argousek
11. aug 2008

Jo a ještě k tomu posazení mezi nožičkama, rehabka mi říkala, že takhle by sedávat neměl. Říkala ale že má Áďa dobré postavní nožiček i dobrou chůzi, tak to asi nevadí, ale vždycky když uvidím, že tak sedí, abych ho opravovala a strkala mu nožičky pod sebe, aby si seděl na patách. Jinak to ale asi nic není, spousta lidí mi říkala, že takhle sedávali, když byli malí. Oni jsou ty dětičky takový gumová. Zkoušela jsem si tak sednout i já a docela mě to bolelo. Je to asi nepřirozené pro postavení kyčlí

kili
autor
11. aug 2008

leni, ani Samko nie a nie jesť rožok, kôrku, piškot ani chrumky, nič takéto nechce. Kúsky v jedle už zvládne, aj mäso mu už nemixujem, jedol už aj chleba z maslom, ale zas to už aj odmieta, jedol to snáď len 2-3x.
a prečo nejde zmerať sluch?
u nás Samkovi zmerala v pohode, potom išiel Adamko, a ten tak reval, že sa nedalo. Tak som si ho dala do manduci na chrbát a za 5min. zaspal, tak to zmerala, ibaže len jedno ucho a na druhú stranu nie a nie ho pretočiť 😀 , ale napokon sme to zvládli.

janina77
11. aug 2008

tamia - ano, infekcia sa da preliecit, ale to sa musi zachytit vcas. Mne ju zistili az ked som uz mala horucky a CRP 105 (tehotne maju mat CRP do 4) ☹

Leni96 - a Lenocka ti uz sedi pekne rovno bez opory? Uska mame my bezproblemov, vysetrenie ok.

K tomu jedeniu - no u nas je to hroza! Ked ma lepsi den a lepsiu chut do jedla, tak mu male kusky vobec nevadia - napr. Hami prikrm co je od 10 mesiacov zje vpohode par lyziciek a potom zacne vymyslat, nevlozim mu do pusy uz nic, iba flasu. Takze to pomixujem, kus zriedim a svihnem do flase a bezproblemov to z nej zje. Niekedy na obed ani usta neotvori, tak jeme len z flase. Takze vacsinou mu davam rovno z flase, vsetko pomixovane nahladko, vtedy sa vpohode naje. Ale chlebik alebo rozok s maslom papa, sem-tam sa drhne, ale vacsinou zje. Flasu si drzi, ale len malu s vodou, lebo s nou robi po chvili blbosti, tak ine ho nenecham si drzat. No a ked mu dam pribinacik, tak ten papa lyzickou, jogurty ziadne, lebo po nich grcka. A vyzivy tak isto len z flase.

Utesujem sa tym, ze do skolka snad s flasou nepojde, a mlieko som aj ja pila este ako prvacka z flase, prestala som az ked som ju rozbila a porezala sa na nej, a odvtedy som uz mlieko pila s odporom, zacalo mi chutit az ako dospelej 🙂.

tamia
11. aug 2008

ahoj,
kili, to je super, že malý už vyhadzuje, čo chvíla ti začne upretovať do krabice a potom budeš stavať komíny o dušu a čakať, že sa pridá a položí na vrch kocku 🙂. I ked moja malá ich nestavia do teraz, max. 2 -3 kocky a potom búra. Nebaví ju to.

lencici,
to je super, že sa to podarilo udržať tak dlho....

susika,
ako to, že vám tak skoro diagnostikovali hyperakt. a to druhé? A aká doktorka to diagnostikovala? Myslím, že by to mala diagnostikovať neurologička a žiadna iná dr. Tá instabilita spočíva iba v tom kopaní nožičkami? Moja malá tiež kope. Nie je to tak, že ked kope nevie pevne stáť...?

s papním to máme tak, že malá ešte vobec nechce papať kúsky, všetko mixujeme, aj ked v poslednom čase sa jej snažím dať kus chlebu aleo niečo iné. ale ona to preste odhryzne a hned vypluje. Zúbkov už má dosť na to, aby mohla hryzkať. Chce to asi čas.

agrousek,
moja malá do teraz tak sedí, že si sedí akoby na nožičkách, ale vlastne sedí na riťke a nožička ma vedla seba.... tiež sa to na reahb. nepáčilo, ale veľmi to neriešili...
Adamko už chodí?

Ked ste mali infekciu, nemali ste žiadne príznaky, napr. svrbenie, alebo výtok.... (nejak túto problematiku nepoznám, našťastie)

argousek
11. aug 2008

Tamia ještě nechodíme. Nevím, nevím. Když ho vedu za jednu ručičku ani ho skoro nedržím, tak si říkám, ten se pustí a půjde, vždyť jde sám a ne a ne se pustit. Jakmile ho pustím, lekne se a jde na bobek a čeká až ho zase chytnu za ruce. Včera se dokonce sám postavil do stoje aniž by se o něco přidržoval, prostě uprostřed místnosti si stoupnul. Byli jsme z toho úplně uvytržení, takže mi přijde i pevnej, že už by mohl sám jít. No uvidíme, snad už to bude brzy. Zkoušeli jsme vozit ten kočár, jak si mi radila, ale to ho baví jen chvíli a pak už kouká, kam by se vrtnul. Nejvíc se mu líbí v dílně nebo v garáži u aut. Přidržuje se jednou rukou o auto a obchází ho. Ach jo.
No a s těmi kostkami, jak píšeš že dá Laurinka jednu až tři na sebe, tak to je moc šikovná. Adámek to vůbec nechce dělat, asi ho to nezaujalo, tak mu to pořád ukazuju a snad to pak začne dělat sám. Dívala jsem se na dovednosti, které by měl zvládat v tomto věku a tohle tam patří.

tamia
11. aug 2008

ahoj,

ešte sa chcem spýtať ako ste na to tom s imunitou a ako často bývajú vaše dietky choré? My budeme brať od 9/2008 - 11/2008 bronchovaxom na posilnenie inunity.
Malá bola cez zimu na antibiot. 2x a raz sme boli v nemocnici kvoli črevnej chrípke.

leni96
11. aug 2008

janina77-ano sedíme pěkně bez opory, posadila se úplně sama, když jsme byli před měsícem na dovolené,před tím to bylo takové spíš nesedění, ale nikdy jsme ji nepodpíraly a v kočárku furt ležela, řekla jsem si, že až se posadí tak to bude, žádné pomáhámí 😅 , no a teď sedí parádně.
Ty ouška nám prý ukazují nějaké špatné hodnoty, ale pak doktor říkal, že ta metoda hodně zkresluje a není moc spolehlivá 😒 , zvláštní co? Tak by chtěl malou uspat, aby byla v naprostém klidu a mohl provést podrobnější vyšetření, které spolehlivé je, no jen se modlíme, aby to všechno dobře dopadlo. Tak jak to budem mít za sebou tak vám určitě písnu jak jsme na tom 😉 .

fajn
11. aug 2008

leni96 tak budem držet pěsti

kili
autor
11. aug 2008

tamia, o infenkcii som nemala ani tušenie, žiaden príznak. Síce som mala výtok, ale čo som čítala, tak v tehotenstve je to normálne, tak som to neriešila. Mala som to celé tehotenstvo hneď od začiatku, tak to asi bolo OK.

argousek, jedna baba písala, že malú vodí tak, že drží palicu, malá tak nemá natiahnutú ruku do hora a tak nekriví chrbticu. No u teba by to mohlo mať výhodu, že by si ho časom oklamala a palicu pustila, on by ju síce držal, ale už chodil sám

kili
autor
11. aug 2008

jo, a čo sa týka drženia flašky, tak Samko nemá problém už dosť dlho udržať sám sklenenú flašku s 230ml mlieka a celú ju vychlomtať. Pije už len sám 🙂

janina77
11. aug 2008

tamia, ja som tiez o infekcii netusila, hoci mi tvrdlo brucho od 4. mesiaca, ale moj lekar to riesil len magneziom, a ine tehulky to spominali tiez, tak som to brala normalne. A posledny tyzden pred porodom som mala taky zvyseny vytok, ale to mi uz pravdepodobne odtekala voda ☹. Bola som v nemocke uz 3 dni pred porodom a to ma poslali domov, ze mi nic nie je ☹, ale mam lezat.

no a s imunitou - klop, klop - u nas to zatial vyzera dobre, aj ked je v kontakte s inymi detmi, tak zatial nechytil nic ine okrem soplikov, aj to bolo dost davno. A teraz som mala obavy z ovcich kiahnov, boli sme v kontakte s dietatkom v inkubacnej dobe, ale nastastie nic. No, vyzera to na dobru imunitu - klop, klop.

leni, Domi este nesedi, hoci uz lozi. Sedi len tak, ze sa jednou rukou kdesi pridrziava. Dnes som s nim prvy krat isla tak, ze v kociku sedel, uz sa ani dopredu nevalal, ani nemusel obhryzat hrazdicku. Tak sme sli cca 15 minut, a potom som ho dala lezat a hned zaspal. Ja viem, ze by som este nemala...

kili, s tou flaskou u vas je to logicke, pri dvoch detoch nutne musis nechat sem-tam niektore same na seba, a tak sa skor naucia niektore veci. Ja to nepisem ako kritiku, myslim si ze je dobre detom doverovat v ich schopnosti a nechat ich rozvinut.
Ja som chcela mat dvojcata, lebo zo psychologickeho pohladu sa pri dvojcatach urobi ovela menej vychovnych chyb ako pri detoch s rozdielnym vekom. Takmer nikto ma v tomto smere nechapal. A teraz uz o tom nie som az tak presvedcena, lebo vidim, kolko roboty je okolo jedneho 😀. No a este keby mali byt dve predcasniatka, tak myslim, ze je to zaberak kvalitny!

kili
autor
11. aug 2008

no Samko jedáva už len sám, a vždy ho dám do postielky, lebo keď je niekde inde, tak sa stane, že to nedoje, lebo sa uteká hrať, keď sa už trošku zasíti. Ale jedáva mlieko už len ráno a večer a cez deň vodu. Má síce na zemi flašku, vie si ju sám chytiť a piť, ale piť nechce, zoberie si ju, len keď je už moc hladný, tak vtedy sa napije.

kili
autor
11. aug 2008

baby, keď dieťa búra vežičku, akým spôsobom to robí?
lebo Samko ju vždy zbúra, ale nie účelne, že chce, aby spadli, ale vždy chce tie kocky a tak bere a bere, až kým veža celá nespadne. Niekedy berie z prostriedka, potom to ide rýchlejšie 😀

tamia
12. aug 2008

kili,
to je podla jedno akým sposobom to búra, hlavne, že má o kocky záujem a vie, že sa to dá. Ty len pekne stavaj a skús ho učiť aby dal kocku na vrch. Pridrž mu ostatné kocky, aby nespadli a potom sa teš, že sa mu podarila dať kocka na samý vrrch komína 😀 .
s tým papaním z flaše ste jednička... moja malá ju chytí iba na chvílu a potom mi ju dá, že mám držať ja.... 😉 čo by sa unúvala ked nemusí 😉

kili
autor
12. aug 2008

tamia, tak tá tvoja je lepšia, Samko mi niečo nevie dať, takže si to musí robiť sám 😀
dávanie kocky na vrch, tak to je ešte ďaleká budúcnosť. A keď ho za niečo pochválim a teším sa z toho, čo spravil, tak aposlútny nezájem 🙄
jeho vždy tie kocky, čo sú na sebe strašne zaújmajú a chce ich, takže ich chce zobrať a tým ich zhodí, normálne búranie to nie je.
Najlepší je, keď sú kocky porozhadzované, on si medzi ne sadne, začne ich rozhadzovať, potom si presadne, zas párkrát zahrabe rukou, že lietajú, potom si zas presadne, atď. 😀

tamia
12. aug 2008

kili,
aj moja to tak isto robila s tými kockami, v žiadnom prípade nemohli byť na sebe lebo ona chcela práve tú spodnú 😀 . To je na dobrej ceste, neboj... všetko má svoj čas.... Len to chce obrovskú dávku trpezlivosti.
Ked ho chváliš, skús tlieskať.... možno to bude chceiť po tebe opakovať a tak sa nauči tapušky....

Moju tiež určitý čas nezaujímalo, že som ju pochválila a potom to prišlo tak samé od seba a teraz si už aj sama zaťapká ked sa jej niečo podarí... 🙂

kili
autor
12. aug 2008

tamia, ja tlieskam, ale žiaden záujem. Opakovať ešte vôbec nechce, takže robiť niečo pred ním, že to potom bude robiť aj on nemá význam, aj keď teda to robím.

tamia
12. aug 2008

hmmm, tak treba čakať kým trochu zmúdrie a potom to pojde. Kili ja to veľmi dobre poznám, nám ide tiež všetko veľmi pomaly, a zdá sa mi, že strašne veľa meškáme oproti jej sesternici s ktorou sa mala moja malá narodiť v rovnakom termíne. Ona už behala ako 13 mesačná, moja ako 18-3=15mesač., ona už hovorí 3 - oj slabičné slová a moja skoro nič.... ver mi tiež je to na zbláznenie, ked oni sa chváli čo všetko vie a moja je stále pozadu... ☹ .

kili
autor
12. aug 2008

ale som rada, že viem, že je to normálne, to ma uteší, a aj to, že sa to neskôr naučí.

janina77
12. aug 2008

kili, ale to, ze tie kocky rozhadzuje to je uz prvy krok k buraniu. Skus mu dat len dve na seba, ci ich zhodi. Potom 3 a tak postupne.

janina77
13. aug 2008

Ako maminy? Nejak nam to tu stichlo, normalne som musela nasu temu hladat kdesi dole.... 😉

elinka27
13. aug 2008

ja sem sice nepatrim,ale nakukla som sem, my sme presny opak, sme extremne velky nedonosenci, narodil sa s vahou 2700g 😀

leni96
13. aug 2008

Ahoj holky, dneska jsem malou trošku zlobila, ráda bych, aby se naučila aspoň držet ouška u láhve, tak jsem jí podsunula mlíčko a čekala jsem jestli si to sama chytne a bude pít 😒 , asi bych se načekala dlouho, tak jsem jí pomohla a podržela, pak jsem ji nechala ať si poradí sama, ale nic, žádná snaha si to podržet sama 😠 . Takže jsem jí zase dělala držák a když jsme dopili a položila jsem láhev na stůl to jste měli vidět jak po ní drapla chytla za uši a chtělůa pít, to je potvůrka 😵 . Asi jí budu muset zlobit častěji, aby se k něčemu měla.
Jinak bourání komínů to je u nás oblíbená činnost, vždycky přileze a natáhne ruku a dělá bác a hrozně se jí to líbí 🙂 .

kili
autor
13. aug 2008

leni, skús na budúce jej dať trošku napiť a potom postaviť pred ňu, či si zoberie

Samko tiež keď sú 2 kocky na sebe, tak ho lákajú ale nebúra cielene. Ale aspoň niečo. Myslím, že na takéto veci ešte nedospel, ani nič nechce opakovať, takže to chce čas.

leni96
13. aug 2008

kili přesně to jsem zkoušela a dala jí vždycky trochu upít a pak to položila před ní. Mně se zdá, že když byla menší, tak snad byla i šikovnější a flašku si uměla v lehu podržet i sama 😅 . Taky si dneska konečně sama kousla do sušenky a do piškotu a spolkla to, sice se u toho tvářila jako když jí citron 😀 , ale aspoň něco a taky se napila z obyčejného hrnku, takže aspoň něco.

janina77
13. aug 2008

leni, aj moj maly si davnejsie drzal flasku s vodou bezproblemov, ale neskor zacal spekulovat, ze ta flaska sa da otacat a poobhryzat z viacerych stran, tak odvtedy ju otaca, polieva vsetko mozne, hryzie odspodu a pod. Inak ja mu davam flasku vzdy bez usok, ked su tam tie uska, tak s tym robi este vacsi cirkus.

fajn
13. aug 2008

ahojte holky,Dianka má 3 roky a ta si flašu nepodrží ani kdyby před ní stála celej dej. Pořád volá mama mama. Je líná jak veška. A sušenku tu si sní sama a lentilky to máte vidět ,ale rohlík to drží jak kdyby byl otrávenej .
Kili a s tou trpělivostí to je někdy opravdu na nervy. Někdy ji vysvětluju něco půl hodiny pak chytne nerva ona i já a je po učení. Prostě co nechce sama udělat neudělá. Když jí řeknu ať si vyzuje boty tak řve ne,ale když jí řeknu že půjde do vany tak ví že může chodit po bosky tak to umí velice rychle a bez řvaní.Někdy je to opravdu nápor na nervy. A ještě když se něco nedaří tak je to na ožrání . Tak nám všem přeju hodně pevných nervů. 🙂 😉

tamia
13. aug 2008

fajn,
ako ste na tom s imunitou ked sa Dianka narodila tak skoro? Moja malá ju nemá ktovie akú, skoro všetko čo ide okolo musí dostať aj ona. Kedy ti malá začala hovoriť?

kijonkova.k
13. aug 2008

Ahojte maminy,tak jsem si prohlížela vaše fotky a musela jsem vám napsat.Máte KRÁSNÉ DĚTIČKY!!! 🙂 Určitě to muselo být ze začátku pro vás těžké,vůbec si to nedokážu představit.Ještě,že je ta medicína tak daleko.Přeju vám hodně trpělivosti a vašim dětem hodně zdraví.Mějte se!

fajn
13. aug 2008

tamia,Dianka taky byla pořád nemocná ,ale dr. nám napsala Ribomunil dává se myslím od 1 roku ale nevím to přesně. A já ji kupuju ještě Pikovit sirup tak teď to docela jde tak se zkus zeptat. Nejhorší je zima a inverze ☹