Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kikimaruska
24. okt 2010

@adajar 😀 , no vidíš, tak to tě tam mám...i si nakukujem do albíček...a já tam pořád hledala adajar 😅 . Jé, tak to budete mít zítra určitě hezký den 🙂 . Hrozně to letí...za půl roku už budou malému 3 roky...nějak to uteklo...

adajar
24. okt 2010

@kikimaruska ja vim ze se zname a nakukujem :D Jinak to leti silene rychle. No uvidis sama ve stredu.

kikimaruska
24. okt 2010

Určitě 😉 moc se.....netěšim...(abych to teda nezakřikla). Dneska sem si plánovala trasu...tak uvidíme, kdy dorazíme. Vidím to tak kolem 14-15 hod. A nazpátek bychom se chtěli stavit v Kladrubech nad Labem na koníky, když už jedem tak trochu kolem (obě mamky jsme milovnice koní a nějak na ně ted nemáme už docela dlouho nějak ani čas, ani hlídání a ni penízky...tak prohlídnout hřebčín) Sem zvědavá na všechny ty drobečky a jejich rodiče, jak vyrostli 🙂 . Mám tu jednu kamarádku s nedonošenýma dětičkama a byla to moje velká opora a rádkyně a i ted si spolu řešíme ty naše starosti a problémy, nebo se radujeme z pokroků...to dodá hodně síly i povzbuzení.

rovni
25. okt 2010

ahojte po dlhsej dobe,chcem sa vas spytat ci mate niekto skusenost s hypertonusom a prehynanim sa do obluku.My sme boli s Dankom na rehab.kontrole a Dr.nam to napisala do spravy.Cvicili sme aj stale cvicime 4x denne vojtovku.Myslite ze sa to tym spravi?alebo by bolo dobre cvicit aj nieco ine,prip.nejaky rehabilitacny bazen?Danko sa dost natahuje,aj ja citim ze je taky "tvrdsi" a niekedy ked je na rukach tvarou odo mna,tak sa cely tak zakloni akoby sa chcel pozriet u koho je na rukach a prehne do luku.Som z toho dost nestastna,ked je na chrbatiku vie pekne zdvihat nozicky,aj si ich chyta ale stale sa nepretaca na brusko,len trosku na bok.Snazimsa ho motivovat hrackami alebo si lahnem k nemu a rozpravam na naho,povzbudzujem ho ale zatial nic.Momentalne ma 5,5 mesiaca korigovane a rehabilitacna sa tvarila ze este ma 2 tyzdne na otocenie....

kikimaruska
25. okt 2010

@rovni :Ahojky. Prohýbání do luku jsme také řešili...bylo to v období kolem 5 měsíce korigovaně a také se nechtěl stále přetáčet na bříško. Na bok jen minimálně, hodně se snažil, při tom se i hodně takto prohýbal (a to bylo špatně). Chodili jsme též na RHB a dali nám jeden cvik na podporu otáčení na bříško. Výsledek byl do 1,5 měsíce, kdy se pak prvně poprvé sám přetočil a pak už to šlo ráz na ráz...kdy byl do měsíce na ručičkách,pak na 4 a už lezl... RHB také říkala, hodně motivovat hračkama...a jinak i nám říkala, že na přetáčení má malý ještě čas, že i donošené děti to v tomto věku někdy neumí (a je pravda, že kamarádky nyní 6 měs.klučík se na bříško sám ještě neotočí...hodně se snaží, ale nejde mu to...a je zcela zdravý 🙂 )

rovni
25. okt 2010

@kikimaruska dakujem velmi pekne za reakciu,ja som taky "sisino",strasne sa o maleho bojim,stale ho sledujem a hned vsetko vidim v najhorsich moznych scenaroch (ze skonci na voziku s obrnou atd....) inak je velmi vnimavy,vsetko sleduje,vela sa smeje,ja si tiez myslim ze ani niektore donosene deticky sa v pol roku este nepretacaju na brusko a Danko hoci bude mat pol roka korig.,ma narok aj neskor,kedze sa narodil taaak skoro.Stale cakam a dufam ze aj u nas to zacne-pretocenie na brusko a potom to uz pojde s dalsimi pokrokmi ked sa uz tolko trapime s cvicenim.niekedy by ma zaujimalo-cisto teoreticky-ze ako by to bolo keby sme necvicili Vojtovku,ci by bol ovela viac pozadu,ci mu to naozaj pomaha-ja to neviem velmi posudit

kikimaruska
25. okt 2010

@rovni ..tak o cvičení vojtovky asi takto...V nemocnici sem byla s kamarádkou, máme stejně staré děti, i ve stejném týdnu narozené...malý měl navíc komplikace s tím oboustranným pneumotoraxem a dlouho nechtěl příjmat mlíčko, byl dlouho na kyslíku (62 dní). Malá od kamarádky dýchala sama od začátku, příjmala mlíčko, zase prodělala infekce nějaké a zlatého stafilokoka atp.Domu šla dříve o 14 dní s tím, že vojtovku měla naindikovanou. My jsme odcházeli déle s tím, že nám ji nedali, že pohybově odpovídá novorozenci a není to třeba, ale hlavně Kuba byl extrémě ubrečené a doslova vzteklé miminko a stále brečel a brečel...(vynutil si i speciální péči sestřiček, které ho chovali a dávali mu papat častěji než jiným mimi, jako jediný měl dudana(dokonce mnohem víc)...jen aby nebrečel,protože se mu udělala příšerná pupeční kýla, která se stále zvětšovala každým brekem a přímo mi byla vojtovka prostě nedoporučena, jelikož u ní děti brečí a stačí, že brečel takto i "bezdůvodně". Ten cvik na RHB jsme pak dostali jen jeden, přímo na to bříško...a víceméně sem si to i vydupala já, jelikož jsem se o malého bála, že se ještě nepřetáčí, že nic necvičíme...ale hlavně to prohýbání do luku bylo rozhodující. V té době už jsme tu kýlu konečně zdolali po dlouhém úsilí a byl i trochu zklidněný, takže jsme se mohli dát do cvičení. jakmile se začal přetáčet, RHB nás vyřadila s tím, že už cvičit nemusíme...a sám se pak rozjel. Ta kamarádky holčička cvičila celou dobu a je pravda, že se postavila a rozchodila mnohem dřív, jak Kubík...ale zda na to měla hlavně vojtovka vliv nevím, jelikož ona má doma další 3 sourozence, se kterýma si hrála a byla s nima v kontaktu a celkově je hodně šikovná. Ve 2 letech už uměla mluvit ve větách a nyní i v malých souvětích a to my teda nee. Naopak zase je na tom stejně jako my a bojujeme s nočníkem co to dá 😖 . Malá třeba přijde k mamce a řekne: Mamí mám bobek, Martinka chce cistou pínu!....a na nočník prostě ne a ne a ne...ale ví, že je po ...a že chce přebalit...každý má něco 😅

rovni
25. okt 2010

@kikimaruska ak sa mozem spytat v ktorom tt sa tvoj maly narodil? ako dlho trvalo obdobie"prehynania sa do luku"?

kikimaruska
25. okt 2010

@rovni : narozen byl 28+3 tt. Jejda, jak dlouho to trvalo, no, nebude to asi přesné, ale měsíc a půl asi určitě. Vymizelo to pak tím cvičením, kdy se naučil otáčet jinak (jako přes nožičky) a ne přez hlavu a zádíčka (nevím jak to přesně napsat). Já měla radost nejprv, jak se snaží, ale dr.mě hned vyvedla z omylu, že to dělá špatně...takže pak přišla ta RHB.

petraguerra
25. okt 2010

Ahoj holky 🙂 Tak informace o slaveni.Od rana jsem litala jako pominuta dort zrovna dvakrat dobre nedopadl 😝 Mel to byt lev,ale tedy vypadal strasne se me trosku roztekl oblicej 😠 Frana udelal jeste jeden tak ten jsem dala se svickama.Prijeli 3z nedonosencu s rodinama a Alison s Amy -jeji braska v nemocnici zemrel a byl o 5dni mladsi nez Matej.My jsme spolu opravdu dobre kamaradky 🙂 Amy je 7let jsem se bala,, ze se nebude moc bavit s mrnatama,ale bylo to strasne fajn.Dort se svickama donesla Matejovi prave ona-strasne hrde 😵 Mates ten byl docela v pohode,ale lital tam porad se motal okolo stolu s jidlem ...ale hral si s detma docela dobre myslim.Rozbalovani darku-to byla fakt sranda,jsem ho mela na kline Lisa mu dala darek o kterej nejevil zajem jsem na nej zatukala a zpivala tap tap tap whot inside,Matej Matej whot inside tak hned se o to zacal zajimat co to vlastne je-my to zpivame jak s nim cvicim mluveni.Hned se okolo sebehli deti ,kdyz vybalil krabici vsichni jeeeeee to je krasny me se to libi.Jsem to otevrela byla to sada modelin s ruznyma vykrajovatkama..atd.Tak jsem prihlizejicim rozdala kazdymu neco ,aby si to prohlidli.Museli by jste videt ty obliceje 😀 😵 😵Potom donesla darky Amy tak jsem se zeptala jestli Matejovi pomuze s tim rozbalovanim uplne v transu tem deckam tak zarili oci.Tak tam mel sadu naradi zase jsem to podelila i mezi ostatni -to byl pocit jsem si pripadala jako Jezisek 😀...tak to probihalo se vsema darkama. A ty deti ty byli fakt uzasny,vsichni udelali strasny pokroky od lonskeho roku,Jessica ta mela 630g a lita mluvi-strasne sikovna 🙂 Samara se v loni nehla od maminky a vcera si ke me vlezla sama na klin,ale je proti tem ostatnim vic bazliva.Kyle ten taky skvely.Jeste jsem tam mela tu kamosku z Aberdeenu s dvema detma ty byli super taky,kdyz jsem se ji ptala jak se ji libi party tak byla nadsena z deti i rodicu-pekne cumela na to ,ze se ptala jestli tam budou i normalni deti nebo samy postizeny. 😖 Nevim co si myslela,ze budou sedet a kynklat se ze strany na stranu???? 😠 Bylo nas tam celkem 19.Fern co ji zmasakroval syna v lete se nakonec omluvila,ze ji odvolali do prace,ale myslim,ze mela strach, aby zase nebylo show 🙂 Me to tak je ted lito,ze nemam vic deti-tak jsem si vzdycky predstavovala svuj zivot hodne deti,rambajs,psi co se motaji pod nohama ,papouska co pokrikuje,kocky ,zelvy,kraliky....proste zivot v baraku 🙂 Kazdopadne vidim,ze by urcite Matej daleko lip prospival,kdyby mel sourozence a zejmena starsi.....Je ted tedy mezi tema detma nejhorsi s chovanim porad jenom lita a fakty ho nic moc nezajima -jo a ostatni uz mluvi 😒

janicka.slunicko
25. okt 2010

Petraguerra,tak to jste si pekne užily oslavu.

Adajar,napišes mi jestly ty pliny mam ti objednat hlavne velikost a kolik? ,a tvuj telefon, se mi vymazal seznam,to bych se stoho.. a eimal mi nejde?

Holky kdy jste začaly davat piškoty a jogurty?
Představte si segra ta přenaší dva dny mimi a dnes byla na kontole v deset ,tak jí poslaly domu a že ma přijít ve dve a že si ma jít pro veci a nechají si jí tam ,už před tim mela u nasich bolest tak šla pešky k našim a ješte do 5patra ,nejel vytah,a pak šla spatky, a ješte jí řekly at přitel priveze ppuncochače jí,tak to bych se picla že je nemají v nemocnici,ješte mi nevolala tak vubec nevím,tak držte palečky at je vše ok.

kikimaruska
25. okt 2010

@petraguerra : tak to byla určit pěkná oslava...plno dětí 🙂 . my máme vždycky jednu doma- já a babi s dědou, strejda a přítelka a sousedka-naše rodinná kamarádka) a pak ještě jednu, u té naší kamarádky se stejně starou holčičkou..slavíme vždycky u ní narozeninky a Vánoce 2x 🙂 .

@janicka.slunicko Dr. nám povolil jogurty v 8 měs.nekorigovaně, ale já jsem je dala stejně až trochu déle, na 10 měsících nekorigovaně. Piškoty teda dostal už na těch 8 měsících (lepek), ale rozdrcené v mlíčku nebo kaši, dlouho nechtěl kousat, to asi až někdy po 16 měsíci začal sám kousat, jinak se dávil a prostě je nejedl vcelku 😝

tanav
25. okt 2010

Ahojte,
@denisee, tak Ty si tehulka, mám veľkú radosť, držím palce. Manželova sestra je narodená 3.5. a môj manžel bude mať 18.mája 2011 40 rokov.
@maatkka želám Ti skoré uzdravenie a gratulujem k výsledkom z EEG. Lilinka je šikulka. Ja som absolvovala preventívnu kontrolu na gynde pred týždňom a vo štvrtok USG prsníkov. Ja tam taaak nerada chodím a to je môj gynekológ kamarát z detstva. 😀 😀
@petraguerra gratulujem Matejovi k narodeninkám, prajem hodne zdravíčka a šťastíčka. Pekné fotečky.

adajar
26. okt 2010

@janicka.slunicko velikost 4+ a telefon ti pisnu do IP jo.

zabka85
26. okt 2010

@rovni Malá mi šla taky do luku a po nějaký době jí to samotnou přešlo.
Jinak mi dobrý.V pondělí jdeme na očkování Tubery tak sem zvědavá jak to zvládneme.Myslím reakce. 🙂

argousek
27. okt 2010

@janicka.slunicko tak co už si teta?? My jsme jogurt dávali až po prvním roce korigovaně, já si myslím, že to kravský mlíko pro děti nic moc, tak jsem nespěchala.
@rovni Adámek taky šel do luku, ale jak píše zabka, pak to samo vymizelo

Holky Adámek ten zase má odmalička, že když má z něčeho radost, tak si dá ruce před sebe a třese s nima, jestli si umíte představit, co myslím. Nedělá to tady taky někdo? Musím se na to zeptat. Prý se tomu říká syndrom afektovaných rukou. Jestli to taky časem zmizí, neznám teda nikoho dospělýho, kdo by to dělal. Švagrová říkala, že jedna holčička od jejich známých to měla a že jí to zmizelo

fajn
27. okt 2010

@argousek Didka zase když se nudí tak točí hlavou. Onehdy tady byl manželův spolužák z vysoké školy a ten když ju viděl tak říkal že on to dělal taky že tam viděl světýlka ale nosil taky brýle jak Didina. Tak jsem se Didky ptala proč to dělá že spadne a ona mi řekla že když přestane točit tak tam vidí světýlka. Tak jsem to zkoušela taky ale světýlka jsem neviděla,asi nemám oční vadu jak má Didina a měl ten spolužák. Říkala jsem to neurologovi a ten mi řekl že se ji to asi líbí.
Ty ruce nevím někdy to taky dělá ale tomu jsem nevěnovala pozornost,mě spíš rozčiluje to točení hlavou. A nejhorší je když poslouchá písničky to tou hlavou dokáže motat i hodinu,to já bych byla zblitá jak prase už.
@janicka.slunicko mléčny výrobky určitě až od roku.

@tanav tak gynekolog a prsa je snad to nejhorší co může být. hlavně ty nervy čekání na výsledek.
@petraguerra tak to jste si pěkně užili a hlavně Matýsek.

janicka.slunicko
27. okt 2010

Ahoj holky dekuji.
Jo jo už jsem teta včera jsem se byla na Terezku kouknout mela padesat centaku a tři osumdesat. Je krasna.

argousek
27. okt 2010

@janicka.slunicko Gratuluju 😀 😀 😀

@fajn to se ti ani nedivím, že tě to rozčiluje.Mně hrozně rozčilovalo, když si Adámek dával ty věci před oči, jak jsem tady tenkrát psala. Teď už to nedělá, ale hrozně mně to vytáčelo 🙄

simicak
27. okt 2010

Petraguerra,tak to gratuuji k uspesne oslave a klobouk dolu,ze jsi zvladla v byte tolik lidi 😉 Co vsechno Matysek dostal?

Janicka.slunicko,gratuluji k neteri 😵 My davame jogurty od pul roka,dokonce to mame doporucene dok. a dietologem,je tam hodne vapniku a je to zdrave. Ale nedavam dospele jogurty,davam nejake co jsou pro male deti,tak ani nevim,jestli tam je kravi mliko 😖 Rozhodne si myslim,ze tim,ze das jogurt nevyvolas alergii na lepek. Me tak radila i pediatricka v cesku u Verunky,ze jogurty davat,jsou zdrave a piskoty taky davam od malicka.

Fajn,zavidis,ze nevidis svetylka? 😀 😀 😉 Asi totic pomalu a nebo blbym smerem 😝 A uz jste zdravi?

Argousky,urco z toho vyroste. Nase Veru,ma 4 roky,zase kdyz ma z neceho fakt velikou radost,tak se sebou triska na zem a o gauc - takze blazen 🙄 Proste to jsou silne emoce pro deti a neumi se s nima jeste vyporadat,tak jajko dospeli lidi. Urco to nebude delat ve 20ti 😉 A Vikous,kdyz ma radost,tak utece do jineho pokoje ( ji budem na vanoce asi hodnit u stromku 😀 )

simicak
27. okt 2010

Janicka slunicko,tak jsem se koukala schvalne naty nase jogurty a kravi mliko tam napsane neni,tak to asi neobsahuje mliko. Coz je divne,protoze to chutna jako ovocny ostravacek. Ale davaji se tady detem od pul roka.

fajn
27. okt 2010

@simicak asi jo

merj
27. okt 2010

Ahojte vsechny, hrozne dlouho jsem tu nebyla, ale obcas vas ctu. Zivot je obcas pekna mrcha a pak nejak nejde ani psat
@argousek Nas maly to co popisujes zacal delat cca pred mesicem a pul a vzdy je to kdyz ma nejakou velkou radost. Prosim, az se neco dozvis, tak dej vedet. diky

@denisee Moc a moc blahopreji k tehotenstvi a drzim palce at vse vyjde v pohode do 40tt. A moc si to tentokrat uzij a vsechny nevolnosti brzy utecou. Optrujse a drz se

argousek
27. okt 2010

@merj Adámek to dělá od malička, neurolog tenkrát říkal, že to je o dozrání CNS, ale se na to přeptám 😅

denisee
27. okt 2010

merj: je všechno v pohodě?

Holky já už z něj nemůžu 😠 ležím s ním od 20h v posteli a ne a ne spát, tak jsem v obýváku a on za mnou chodí snad každých 5 vteřin, před chvilkou mi přišel říct, že chce kakat a trochu měl v plíně a pak to dotvořil do nočníku. Přijde vám to asi směšný, ale já už jsem z těch jeho ho...nešťastná ☹ nejen, že to má pořád řídky, ale teď začal kakat ještě v úplně jiný časy. Tak sem si k němu zas lehla a už spí.

argousek
27. okt 2010

@denisee jej nevěs hlavu, ono se to poddá 😉 Zkus mu každý den k obědu uvařit mrkev, já jsem mu to jeden čas dávala taky každej den. Uvařila jsem mu ji a nakrájele ke všemu a bobík měl pěkně tuhej 😉

petraguerra
27. okt 2010

Ahoj holky 🙂 My jsme dneska meli super krasny den jen trosku foukalo.Zitra nam prijde zase ta pres mluveni tak ti Argousku nahraju video a od pristiho tydne ma chodit i ta ocupational therapistka-uz jsem si koupila sd karty. 🙂 Zitra jedeme do Readen centra na 3letou a snad se dozvim konecne ty vysledky z MRI. 😕 doufam,ze dr uvidi alespon trosku zmenu k lepsimu,me se obcas lepsi zda-ale vzdycky se vyskytne neco dalsiho-znate to 😖
Argousek Mates to taky dela s tema rukama nevim jestli stejne jako Adamek,ale dava ruce pred sebe jakoby pokrcene a trepe s nima.,jeste u toho slape na miste a ma dokoran pusu-krasnej pohled 🙂 ....

Fajn vydarila se moc uz je to o jinem,kdyz si deti vyhraji spolu a vubec jak davaji radost najevo. 😀 😵

Simicak dostal toho tolik ze si to ani nezaslouzil snad-svetr na zip rukavice2xpyjamo,soupravu,ovoce na suchac s tim nozikem a prkynkem,auto jako robota muze s tim jezdit i z toho cudlikem udelat robot a mluvi to,sadu z modelin vykrajovatka atd.,lego,cajovou plastovou soupravu,sadu naradi,sadu auta znacky a podlozka jako silnice,mr.Strong z tv pradu,batuzek,lahev na kolo,drzak na mydlo,pribehy vcelich medvidku s pucmelounem,bundu ,2x20£,svetr dalsi,cowboye z toy story co chodi,Waybaloo knizku magnetickou,salu rukavice,cepici,cd pisnicky vcelich medvidku.puzzle a jeste jsou na ceste nejake darky z cr,a jeste takova housenka a daji se do ni vkladat tvary a na ne potom navlikat dalsi tvary.to je vse 🙂 Jinak lidi jsem zvladla dobre vsichni byli spokojeni rikali,ze uz se tesili zase na to dobry jidlo-jsem se jich ptasla jestli jim chlebicky a jednohubky chutnaji rikali ze strasne,ze urco nemam muj jidelnicek na oslavu menit 😀 Ja jim vzdycky pokrajim i dort domu+kazdej vyfasoval alobal at si nabali chlebicky s sebou.Dobry je ze my tady mame velky pokoje tak to ujde.ja kdyby jsem pozvala zase vsechny tak se me sem ty lidi nevejdou,letos prijali vsichni co loni tak jsem ani uz dalsi nezvala.fakty by se nevesli 😒

argousek
28. okt 2010

@petraguerra jojo Peti, tak podle toho, co popisuješ, tak to dělají asi stejně, to jsem ráda, že nejsme jediní 😖

jinak to teda dostal dárků, to by jste si mohli otevřít hračkářství 😀
super že se oslava vydařila 😉

simicak
28. okt 2010

dobre ranko,

denisse,s tim si hlav nejamej. Delali mu nejaky testy na tu stolici a vse prece bylo negativni,ne? Zkus to s tou mrkvi a ze kaka jinak nez predtim........nase veru nekdy 5x za den nekdy 1x denne 😉 Hlavneze si pekne rika 🙂

Petraguerra,teda,to mel bohtatsi nez vanoce!!!!!!!!!! Sousedka jednou u nas jedla kure na smetane a upllne se oblizovala za usima,ze nic lepsiho nejedla a stejne se zel.polivkou zahustenou jiskou 😀

Me vcera volali z kliniky,ze mam prijit na vazeni,pritom mame prijist az dalsi tyden,no ale jdu stene vyzvednout leky dneska,se mi tam nechce,mam daleko dok. a i lekarnu,tak 40min.pesky a pak jdem s holkama do det.centra delat hallowen.kostym a at se trochu vyradi. Vcera byla Verunka s tatkou poprve na velkem fotbale 😵 Prisli az 22.30domu,to byl jeji rekord,ona vydrzi nejdyl do 8vecera 😀 No ale byla desne naddsena,moc se ji tam libilo. Obe vyfasovali ruzove zimni cepky Aston Vila a Veru ma i salu 😀 😀 Nekde se ten tatka nas musi vyradit 😀 Jo a ja vydlabala svoji prvni dyni a byo to fakt lehke. Holky si s tim pak hrali tady asi dve hodiny a Vikous ji jedla za syrova :-P

simicak
28. okt 2010