Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

jecidlo
18. dec 2010

argousek: no ja se citim podobne ze jsem tehu jsem si udelala test nahodne bo jsem si chtela vzit takovy hnusy prasek, tak sjem si rekla pro jistotu... a hle
simicak: ja bych zvraceni klidne ozelela, jen ze si ted proste ani tehotne neprijdu, ale asi bych mela byt rada s tema dvema raubirama
a jsem zvedava jak to dopadne, ale uz ted vam schvalne rikam,z emam pocit, ze to bude kluk, tak uvidime 😉

suzy_27
18. dec 2010

ahojte mozem sa k vam pridat ?? nam sa pred 3 dnami narodil takyto malinky Tobias 🙂

saskah7
18. dec 2010

@suzy_27 ahoj, vitaj... gratulujeme k Tobiaskovi a napis o nom nieco... ako sa ma? drobulinky teda je 😉

suzy_27
18. dec 2010

@saskah7 no ma sa zatial dobre..je velmi malinky 🙂 len ked som ho tam videla tak mi bolo luto..chudacik moj malinky 😉 hned by som si ho vzala na rucky ale nedalo sa..ooj ☹

saskah7
18. dec 2010

@suzy_27 nebojkaj, cochvila sa za nim dostanes castejsie a vynahradite si to... 😉

suzy_27
18. dec 2010

@saskah7 no to dufam 🙂 a prosim ta nevies ze asi kedy si ho budem moct vziat na ruky alebo klokankovat ? 😅

simicak
18. dec 2010

@suzy_27 gratuluji k Tobiaskovi a preji mu hodne zdravicka a stesticka do zivota 😵 😵 s klokankovanim zalezni jak nato je zdravotne,jeslti je na kysliku a dalsi. Snad to nebude dlouho trvat a budes ho mit u sebe 😉 Se asi nemoh dockat vanoc a nadelil se vam 🙂

suzy_27
18. dec 2010

@simicak ďakujeme 🙂 aha tak ja sa najblizsie spytam ked budem pri nom 🙂

bera28
18. dec 2010

zuzka72, jj, svišti už chodí do školky. U nás v okolí je hooodně školek a valná většina bere děti od 2,5 roku. takže v říjnu nastoupili. Ale mají to jen na 5 dní v měsíci, až od dubna budou na plný😉

Simi, držím palečky, ať to u synovce není nic vážného! Kdyžtak jen ty zuby 😉 A hezky bobujte 🙂 🙂

Jecidlo, já jsem si žádost o ozdravovnu od doktorky vyzvedla sama a odvezla jsem si jí přímo na pojišťovnu. V Říčanech jsem si blokla místo ještě před tím, než jsem celou akci rozjela 🙂 Takže teď už jen čekám, až to příjde schválené, ale je mi vcelku fuk kdy, protože místo máme rezervované.
A to je áhodou super, že ti nic není 😵 Tak si to užívej 😉

suzy_27, vítej u nás a Tobiášek, ať se drží!

Holky, já mám totální depku ☹ Včera se povedlo té osobě, co se mnou přebývá v bytě totálně smazat veškeré věci z počítače. A to tak, že nenávratně. Dneska se na to byl podívat kámoš a říkal, že to teda bylo velký umění, takhle to sprasit. Takže nemám vůbec nic. Ještě minulý týden jsem měla zazálohováno na notebooku, ale v sobotu to tady dával kámoš do kupy a tak jsem to hned všechno nahrála zpátky a už jsem kromě fotek svišťů nic nezazálohovala. Navíc nemám už ani všechna instalační CD k programům, které tady byly nainstalované, prostě nic. A úplně ze všeho nejvíc mě mrzí, že tady byly fotky, co fotil táta a pár písniček, které měl moc rád. A ty už nikdy neuvidím ani neuslyším 😢 😢 😢
Jo a ještě se mu podařilo zničit Kubovi fučák (nástavec na foukání sprejů na průdušky). Naštěstí teď nefoukáme, ale jsem zvědavá, kde seženu nový. Fakt tady začíná být velmi třaskavá atmosféra, to asi budeme na Štědrý den prskat místo prskavek 😖 😖

maatkka
18. dec 2010

Ahoooj baby 🙂
simi a ako Viki? co usko? synovcovi drzim palce nech uz je vsetko o.k. a mozu ist domov... a uzivajte si sneh - u nas je ho az moc ale vraj asi nevydrzi do Vianoc ☹ ma sa oteplovat a prsat 😠
jecidlo tak tomu sa hovori prekvapko s tym testom 😀 😀 😀 zlateee 😀 a nech sa ti teda tie nevolnosti naozaj uplne vyhnu 😉 ja som prevracala asi celych sedem mesiacov tehu - ale nejako mi to vtedy nevadilo 😅
bera to je mi fakt luto 😔 😔 😔
suzy aj ja vam gratulujem k syncekovi... a veeeeeeeelmi mu prajem aby sa mu vyhli vsetky mozne problemy a nech pekne rastie aby ste si ho mohli co najskor vziat domov a byt vsetci spolu!!!

bera28
18. dec 2010

Maatkka, a jak je u vás?? Už jste s Lili lepší?? S tím sněhem je to u nás stejné - od pondělí má být nad nulou a v nížinách pršet, takže to bude zase přes noc ledovka 😖 😖

simicak
18. dec 2010

@maatkka u nas dobre. Ousko asi neboli,mala je hrava a pekne i papa. Vcera sice pred spanim brecela,tak jsme ji dali paralen a pak spala pekne. Takze bez antibiotik. Snad se zadari a bude moct jit s nama zitra na boby na chvilku 😉
A jak Lili,uz je lepsi a co ty?

@bera28 to je na prd s chlapem. To se neda ani komentovat 😒 Moc me to mrzi. Nam jak zdechne pocitac tak s nim i vsechny videa a fotky,protoze patrime mezi ty zodpovedne,co zalohuji jednou za dva rokky!!!!! A ani ty pisnicky se ti nepodari sehnat casem?? Neda se to nekde stahnout? Snad bude do vanoc lip a uzijete si stedreho dne i tak 😉 Prinejhorsim muzes neco spolubydlicimu hodit do polivky 😝

suzy_27
18. dec 2010

prosim vas neviete ze ako je to s krmenim takeho malinkeho bábätka ? mliecko mu davaju cez sondu alebo ako ?

pehu
18. dec 2010

@suzy_27
Ahoj,
ano, tak malé děti se krmí přes sondičku. Mám také narozené miminko (chlapce) v 25+0tt a už 3 den dostával přes sondu mé mléko. Napřed po 1ml a pak se mu dávky navyšovaly. Sondovaný byl delší dobu, protože nedokázal sát a dýchat zároveń, ale to se před propuštěním naučil. Takže jsme šli domů a uměl pít z falšky (na prs se už nenaučil).

zabka85
18. dec 2010

@suzy_27 Ahoj hlavně gratuluju k malému přeju at jen roste a přibívá bez komplikací a moc tě tu vítám 😀 .Malej má sondu to tušíš zprávně budou mu pomalu zvedat dávky po ml pokud bude tolerovat tvoje mlíčko.Až bude mít dostačující dávku budou mu brát postupně infuze.Držím palce at máš mlíčko a at ti vydrží.Až bude malej dostatečně veliký aby měl sílu tak budeš zkoušet přikládat a kojit. 😎

suzy_27
18. dec 2010

@pehu aha tak díík..lebo ja som vobec nevedela ze ako mu davaju to moje mliecko 🙂 jááj a to az tak dlho bude cez sondu ? a kolko mesiacov ste boli v nemocnici ?

suzy_27
18. dec 2010

@zabka85 aháá tak ďakujem 🙂 a nevies asi za kolko dni si ho budem moct vziat na ruky ?

zabka85
18. dec 2010

@suzy_27 Já byla v nemocnici 3měsíce a 3 týdny rodila sem 15.října a domu šli 26ledna.Měla sem docela slabí mlíko a malá přibívala pomalu ale hlavně že jsem kojila a to plně do 5 měsíců částečně do 6.Byla sem tam celou dobu s ní a doma sem byla pár hodin po dvou měsících a pak už né.Plně sem kojila tak už mě nepustily.Ale mohli sme jezdit normálně na propustky.Je to různý ale mohla bys sem napsat kde ležíte někdo z holek tam třeba rodil a řekne ti to přesněji protože všude to dělají trochu jinak.Já rodila v Mostě.Malou jsem si poprvé podržela než jí vyměnily domeček a to bylo asi týden po porodu a dva týdny po porodu sem jí prvně sama koupala.Po asi 5 dnech sem si jí poprvé přebalila.Ale záleží i na tom jak na tom tvuj princ bude zdravotně.

pehu
18. dec 2010

@suzy_27
My jsme byli dlouho na plicní ventilaci, cpapu a kyslíku do inkubátoru, proto to jídlo bylo horší. Ale jestli si malej dýchá sám, tak to je super a určitě bude papat z flašky dříve než Kubča.
My byli v nemocnici 98 dní ☹. Říkali nám, že většinou propuštění vychází kolem termínu porodu (my to stihli o týden dříve, než byl termín). K tomu musí mít miminko váhu na propuštění, samo dýchat a umět papat. Vím, že se sondičkou domů moc nepouští. Malej se to určitě naučí, chce to mít jen trpělivost. Vím, že to čekání je hrozné.
My jsme za Kubíčkem jezdili denně s mlíčkem, protože říkali, že mateřina je pro něho velmi důležitá. Klokánkovat jsme začali asi po měsíci, protože ho odpojili od plicní ventilace a dřív to nešlo. Ono to hodně záleží na zdravotním stavu, jak psala zabka85 a každé zdravotnické zařízení má i jiný přístup.
Jinak u nás vyšla úžasná kniha od nakladatelství Portál - Narodilo se předčasně a tam je spousta informací o nemocech, vývoji a jiných problémech těchto dětí.
Přeji malému hodně sil, zdravíčka a brzké klokánkování 🙂

zabka85
18. dec 2010

A stím jak dlouho tam budete zleží taky v kolika kg propuští my čekaly na 2400g

suzy_27
18. dec 2010

@zabka85
@pehu aha tak dakujem za rady 🙂

simicak
19. dec 2010

Dobre ranko ze zamrzle Anglie. Normalne mame - 20,manzel do prace jel taxikem,nic nejezdi,takze dal majlant za taxika. Ted sleduju bbc a plno lidi nema olej,palivo na topeni a hodne lidi nema penize aby tak hodne topilo ( anglicani topi tak 3hod.denne a kdyz je 2stupne,tak netopii vubec cely den,je to tu fakt drahe),takze lide mrznou. Fakt kalamita,hruza. Nemluvne ze vse zamrzlo a nikde se nesype,nesoli,nejezdi a zpravy rikaji,ze se nema ani vyjizdet. No uplne zavidim tem,co jsou na letistich a tkay tem,co nemaji nic ready na vanoce 😖 Protoze plno obchodu urcite kvuli zime budou muset zavrit,protoze nemaji vybavve topeni nato. A policiste uzavreli plno cest kvui mrazu. Moc anglany nechapu,jelikoz vedeli,ze prijdou tuhe mrazy a nic nato nepripavili,ted to zrovna resi s politiky,ze to cele posrali. Jeste ze bydlime ve velko meste a mame elektriku. Kamoska topi na plyn a ten jim kazdou noc zamrzne a proste se netopi a zamrza horka voda vsechno,asi taky mrznou chudaci.
Jo a jelikoz manzel mel mit vyplatu okolo svatku,tak jim ji posunuli o tyden pozdeji,tak jsem bez penez,idioti. Misto aby ji dali o den driv,tak ji dali o tyden pozdejc a samo ten tyden musime platit ucty 😖 Same lepsi zpravy.

akdar1
19. dec 2010

@maatkka Ahoj. Je to velice slozita teorie a vetsina zen vi jen tu cast s injekci, dalsi veci se tezko nekde dohledavaji... Bohuzel... Dostala jsem injekci po porodu i potratu, ale jiz od 16 tt se mi zacaly protilatky mnozit takovou rychlosti, ze jsem jezdila az do Prahy na UZ, kdy sledovali prutok krve mozkem a vodnateni. V porodnici jsem se pak setkala s cerstvou prvorodici maminkou, ktere uz ani injekce nebyla nepodana, nebot by uz zadne protilatky neodstranila - po porodu se jich vytvorilo promisenim krvi velmi moc! Ja uz jsem ted take zadnou nedostala...
Nase mala mela prave take anemii - zavaznou - byla stale bleda (na Apgaru vzdy 0)...moje protilatky zpusobovaly rozpad jejich cervenych krvinek, a tim se i vytvarelo vysoke mnozstvi bilirubunu - proto byla po porodu pres 150 hod. pod modrym svetlem (v kuse). Zajimalo by me tedy, kdy se na krevni obrazu ukazal vzrust novych mladych cervenych krvinek (retikulocytu)... První transfuzi dostala po porodu, druhou asi za 18 dni... Rikal vam lekar, ze to muze take neco zpusobit do budoucna, kdyz nema dostatek cerv. krvinek, ktere zajistuji mnoho funkci? Dekuji.

bera28
19. dec 2010

Ahoj holky,
tak koukám, že sdnes tu bylo mrtvo. To jste asi dodělávaly vánoční přípravy, ne?

Simi, tak si hezky užijte pravou zimu 😀 😀 I když teda upřímně, musí to u vás být docela hrozné 😖 😖 Když tam nejsou vůbec připraveni na takové mrazy, brrr. A co u vás v bytě?? Můžete aspoň pořádně topit?? Nebo je to řízené nějak centrálně?

Já jsem dneska ráno sbalila Kubajze a sáňky a odjeli jsme spolu k babičce🙂 Měla sem totiž namířeno švagrová s rodinku, že vyzvednou chlapa a pojednou na předvánoční výlet po příbuzných. A na to jsem teda neměla náladu ani v nejmenším. Jenže oni si s sebou chtěli vzít oba sviště, což by ovšem znamenalo, že by museli jet ještě jedním autem a já bych nebyla mobilní. Tak jsem jim nechala jen Anetku 😉
Úžasně jsem si to s Kubajzem užila. teď to neberte jako rouhání, ale mít jen jedno dítě, to je taková pohodička 😵 😵 😵 Navíc nemusel soupeřit s Anetkou, tak byl fakt zlatíčko. i u stolu způsobně seděl a obědval, žádné vylomeniny. No akorát nechtěl u babičky spát, tak jsem místo něj vytuhla já a ona s ním byla sáňkovat 🙂 🙂 A vůbec se mu nechtělo domů, pořád říkal, že bude bydlet u babičky, že tam bude doma. A když jsme teď dorazili, tak se tady tak srdceryvně rozbrečel, že musí zavolat babičce a říct jí, že chce bydlet u ní. No, kdyby tomu byla přístupná, tak já bych tam s radostí odlifrovala oba dva 😀
A dnes mám kupodivu i dvě veselé historky: když jsem oblíkala Kubajze, tak mi praskly trochu manžestráky na zadku. Ovšem když jsem nastupovala do auta, tak mi praskla komplet celá prdel 😀 😀 Ještě že už byla tma a nikdo to neviděl. Ale povím vám, že i ten kousek z parkoviště domů se mi tam asi udělaly rampouchy.
A druhá historka - švagrová přivezla svišťům letní kraťasy - velikost na 3-6 měsíců!!! Možná si ještě některá z Vás vzpomene, jak jsme tady zhruba před rokem a půl nadávala, jak nám vozí šílený velikosti oblečení. No jak vidíte, i když jsem jí snad 1000x řekla ať bere max. o půl roku menší, tak přiveze toto. Ona je celá jejich rodinka asi nějak mimo 😠 Takže holky, které z vás by se pro děti hodily?? Jsou úplně nové, ještě s cedulkou, zn. Cherokee, jedny červené a druhé béžovo-hnědé pruhované. @denisee, tobě by to pro malého velikostně mohlo na léto vyhovovat, ne? Já za ně nic nechci, pošlu je zadarmo, zbytečně by mi tu strašily.

maatkka
19. dec 2010

@akdar1 hm... tak to je fakt este zlozitejsie ako som si myslela...
my sme mali dve transfuzie lebo po prvej transfuzii sice este raz hodnoty klesli ale akonahle dozrela kostna dren tak uz si sama krvinky vytvarala - pretoze to bolo len tou nezrelostou... takze nam nevraveli co by nedostatok krviniek mohol sposobit lebo akonahle klesli na taku hranicu dostala transfuziu a potom sa to uz same lepsilo...
vobec neviem ako je to v pripade ked nebol dovod nezrelost kostnej drene ale vlastne tie protilatky... ale veeeeeeelmi drzim palce aby bolo co najskor vsetko o.k.!!!
bera simi dakujem za opytanie 🙂 ja som uz zdrava... dneska som uz bola aj vonku (asi po piatich dnoch!!!) Lilinka este nebola lebo ma este trochu nadchu a nechcem ju este tahat do zimy ked aj dr. povedala ze to hrdlo ma dost chytene... nech este (do utorka) douziva lieky a bude to dobre 😉 inak jej nic nie je - zle spavala asi tri noci ale uz aj to je o.k. 🙂

simicak
19. dec 2010

@bera28 😀 😀 aspon se ti provetrala ritka 😀 Doma si pritopit nemuzem,mame spec.inteligentni topeni,tzv. ekonomic heating,ktere se zapina od 4-6 rano na levny proud a pak nic. Teda asi do 5vecera hreje a mame tri malicke topeni na 3+1. Takze v kuchyni asi 5stupnu,tam zande neni,v predsini taky neni a ani v koupelne neni. Ale moc nemrznem,uz jsme zvykli,ale vy by sjte zmrzli. Ale nestezuji si,kamoska ma na 3+1 dve topeni 😅 Takze spi vsichni v jedne loznici,v d.pokoji topeni neni. Maji jen v loznici a v predsini a desne malicke. Ale stejne si tu zimu uzivam 😵 😵 Jen je blbe,ze nemame zimni obuv a obleceni a samo deti nejsou zvykle,tak mrznou hned a breci 😀 Vikouse ani neberu v tech jeji platenakach a navic nechce chodit po snehu a asi by promrzla bobek.
To verim,ze bylo supr s jednim prckem. 😉 A svagrova je dobre psycho s oblecenim 😀 😀

@akdar1 tak to netusim,,jestli to muze zanechat nejake nasledky,doktoru ses neptala na rizika?

simicak
19. dec 2010

@bera28 a anglani jsou tupi,vi,ze kazdy rok je ta zima horsi a bude to tak i nadale,tak by meli neco zacit delat. VSichni jezdi po ledovce,nesypanych cesta na letnich gumach,i autobosy a to nemluvim o tom,ze lidi vubec na snehu jezdit neumi a maloktere budovy jsou vybavene topenim na takovou zimu,takze se vse zavira,protoze vsichni vsude mrznou.Proto zavviraji skoly,skolky,knihovny atd.maji treba jedno pidi topeni na 2mistnosti a buh vi jak to je ve skolach. Anglani jsou hodne otuzili a netopi normalne,takze je nepotrebuji,jenze kdyz jsou ted mrazy,tak jsou zapotrebi. A tady je el.,plyn a vsechno hdone drahe,takze si nikdo nemuze dovolit topit cely den. Vetsinou to vsude funguje tak,ze si zatopi v 6 rano nez jdou do prace a pak na dve hodky vecer a hotovo. Od kamosky manzel bezne sedi v obyvaku v zimni budne perove 😀 Nastesti jak tam jsme,tak kvuli Viki topi na noc. NO a pak prijedem do ceskeho panelaku nebo k moji babi,ktera ma doma 23stupnu a umiram horkem a vsude otviram okna,protoze tady neni tak teplo ani v lete 😀 😀 To mi normalne Viki vypila za noc flasku vody a to tady v noci nepije 😀 A kamoska z nedonosencu,je samozivitelka a ta si nemuze dovolit topit,takze loni musela k rodicum a letos nevim jak to dela,protoze se od nich daleko odstehovala,tak typuju,ze si usela nekde pujcit penize at si zatopi pres den aspon v obyvaku 😖

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirinav
20. dec 2010

Ahojte. Ja mám malé dvojičky a rada by som sa k vám pripojila 🙂. V tehotenstve som bola stále na fóre pre budúce mamičky dvojičiek, ale ako sa mi narodili, akosi sa tam neviem zaradiť. Moje dievčatá prišli na svet v 30,týždni cisárskym rezom. Na bežnej poradni zistili, že prietoky pre jedno z detí sú poruchové - vynechávajú, tak ma ihneď odvážali do špecializovanej kliniky. Natálka prišla na svet 15.09.2010, váha 1300g, Simonka 1520g. Dva mesiace strávili v nemocnici, teraz ich mám už mesiac doma 🙂.

denisee
20. dec 2010

mirinav: moc ti gratuluji k holčičkám 😵 A jak se vám daří, už jste se doma po měsíci asi zaběhly.

bera: Já ti věřím, že jste si to s Kubíkem sami dva moc užili a plně chápu 😉 Kraťasy nevím jestli už užijeme, v srpnu by mu měly být teprv 3měsíce, to mu budou ještě velké ne? A už nebude ani takový teplo. Ale když je někde neudáš, tak bych si je vzala, třeba mu budou příští rok. Vojta nosil kraťasy taky 2 léta. 🙂

Holky, mi byli s manželem na romantickém víkendu v jednom hotelu. Bylo to super, ale strašně jsme se tam přežírali, že mám žaludeční potíže ještě dnes a dali jsme si za úkol vymyslet jméno pro chlapečka a zatím jsme nic nevymysleli 😒