Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
19. mar 2011

no tak já jsem se musela smát na 8m kontrole kdy nás chtěla dr s Kačkou poslat na rhb že neleze (ona je o necelé 3týdny dříve) tak jsem jí poprosila o 3týdny k dobru a ona se božatko hned na druhý den postavila a plazila 😀

takže kdybych to měla brát podle tt tak stojí od 7měsíců a týdne 😉
vůbec jí neučím paci paci ani pápá a jiné trapnosti a je mi vrcholně šumák co kdo kdy a kde dělá
já měla tu prioritu rodit po 37tt a to se mi podařilo takže to vše nechávám na Kačence----takže Sisstin pevně věřím že u druhého to opravdu necháš být a případné odchylky nebudeš řešit

sisstin
19. mar 2011

@andulka4 no u druhého to naopak budu řešit extrémně 😉

sisstin
19. mar 2011

@andulka4 Tygr není nedonošenec, naopak 😉 a já věděla, že je něco blbě už tak v roce..kdybych právě řešila, tak na tom mohl být ještě líp 😉

sisstin
19. mar 2011

@andulka4 já jsem právě to paci paci a pápá taky považovala za blbosti, Tygr to nedělal....a až ted vím, jak nesmírně jsou tyhle věci důležité 😉 prostě jsem neměla ani šajnu o nějakým vývoji, komunikaci atd....myslela jsem, že když se mi narodilo normální přenášený dítě s pohodovým porodem, že se jako už nic nemůže stát 😝 jak naivní, že 😝

bera28
20. mar 2011

Čauky ženský, tady se to teď ale rozjelo 😉

Andulko, Kubajz zůstane hypotonikem asi taky napořád. Schody vyjde i sejde už bez problémů, ale snožmo skáče jenom když ho držím za ruce a ještě ne vždy. Jinak hopsá jak čertík 🙂 A pořád má trochu vpadlé kontíky, tak chci zaprudit, ať mu taky udělají vložky do bot. Jenže naše RHB to odmítá, páč prá se dětem vyvíjí nožka/klenba až do 6 let a je prý tendence takto brzo žádné korekce (pokud to tedy nění jo patologické) dělat. Už jsme do objednala na konec dubna na kontrolu, tak jsem zvědavá s čím příjdu. Ale docela ráda bych si to vydupala.

No a k těm dovednostem, souhlasím se @sisstin, že takové to pápá, paci paci, ukazování, ... je fakt důležité. Aspoň nás se na to pořád doktoři ptali, jestli už to dělají a jakmile jim to předvedli, tak byl klid.
Jinak je jasný, že každé dítě baví něco jiného, stačí mi vidět rozdíl u svišťů. Aneta napočítá do 20 už někdy od Vánoc, sama pořád prudila s tím, že chce počítat. Ale ne, že by to jen tak vyjmenovala (to dělá Kuba), ale ona prstíčkem ukazuje na věci a počítá a počítá a i ví, jak které číslo vypadá😀 Takže ta bude asi matematička 😀 😀 Zato zase komolí barvy, když jí řeknu ať ukáže jednotlivé barvy, tak to jo, ale když se jí zeptám, jakou má něco barvu, tak to mi vyjmenuje všechny, než se strefí. No a v tom je zase borec Kubajz. Já si říkám, aby fakt věděli od každého něco a až budou větší, tak se holt budou rozvíjet tím směrem, který jim bude nejpřirozenější. Kubajz rozhodně nebude vynikat ve sportu, to budu ráda, když nebude z těláku osvobozenej 😀 😀 Zato Aneta si dá pomalu nohu za krk a ještě se u toho směje 😀
Je pravda, že já teda se svištěma nijak cíleně žádné učení nedělám. Spíš vždyky koupím nějakou knihu a čekám, co z toho je zaujme. Zato jsem se ale hodně zaměřovala na sebeobsluhu, přeci jen je lepší, když se umí o sebe sami postarat, než že mě musí mít furt za zadkem. Takže svlévání, oblékání, zapínání (až na knoflíky a levá přezka u sandálků - fakt nechápu proč levá ne a pravá ano 🙂, mytí, ... to je vše v jejich režii. Zato s jídlem jim stále pomáhám, protože by dobrovolně snědli tři lžíce a šlus 😠

andulka4
20. mar 2011

Beruš no je to přesně jak píšeš i o výchově-měla jsi 2 takže se museli oblékat sami nebo jsi o to usilovala at to umí co nejdříve
u mne ta nutnost přišla až s Katkou kdy pro mne bylo utrpení oblíkat dva atd takže jsme to učili dle mne pozdě
u nás ale zase s jídlem nejsou problémy a jí sám a pěkně(ale až od narození Kačky)

no a vzhledem k tomu že jsem u D byla motivováním až posedlá tak u K jsem zvolnila a myslím že dělám dobře

andulka4
20. mar 2011

Sisstin a proč malého učíš ty věci? má to pak vliv na tu řeč?

já zkoušela s D ty hry co máš na youtube a super.....podal správnou barvu i dobrý počet kostek bez problémů no a super bylo to s těma hrnkama tam vůbec nevěděl co znamená mezi ně-ale stačilo mu to ukázat a už to ví a když jsem mu řekla na hrnek tak ho neotočil ale figurku přidržel na okraji hrnku(což považuju za správné řešení taky)

jsou to moooc užitečné věci 😉

já většinou ty hry pro něj spíš vymýšlím a vyrábím

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 jo, aby dítě mohlo mluvit, tak musí mít dobrou jemnou a hrubou motoriku, musí mít dobré porozumění řeči atd. Dysfázka není "jenom" o tom, že dítě pozdě a špatně mluví, ona zasahuje v různých poměrech všechny složky jako to zrakové vnímání, fonematické rozlišování, motoriku atd. 😉 Ta řeč jakoby vyleze nejdřív, podle toho poznáš, že je něco špatně...ale zase se jako první rovná. Ale pak ve škole dál dysfázka trvá ve specifických poruchách učení.

Tygr má tu dysfázku slabší, jednak už trošku mluví ( asi jako 20-max.24m dítě), to děti s těžší formou v tomhle věku nemluví vůbec, nebo mají tak 10 slov... takže u něj ty ostatní složky narušený nijak zvlášt nejsou, nejhorší má asi tu hrubou motoriku - nestřídá nohy do a ze schodů, skočí snožmo asi 5mm nad zem, neumí šlapat atd., a grafomotorika - jakž takž, napodobí povahu a směr tahu...ale třeba spontánní kresba nebo vymalovávání..to vůbec, nebaví ho to...nemá vyhraněnou lateralitu pořád atd.

Já se snažím ty specifický poruchy učení minimalizovat už ted, dost se to dá ovlivnit, než dítě nastoupí do školy... páč, i když jsou děti normálně nebo i nadprůměrně inteligentní, ale mají ty SPÚ...tak stačí, aby chytnul v první třídě nějakou blbou učitelku, a je všechno v háji 😒

kámoška má taky klučinu s expresivní dysfázkou, je v první třídě...zatím zvládá mít samý jedničky, ale příprava do školy jsou klidně i 2-3 hodiny denně 😉

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 proto většina dětí s dysfázkou chodí na učnák, i kdyt IQ potenciál mají..protože to učení je pro ně 20x náročnější... třeba oni neslyší správně písmenka ve slově - musí se to těžce a složitě učit, takže pak psaní samozřejmě horor. Zdravé dítě ti vyjmenuje všechny hlásky, které jsou ve slově...dysfatik to neslyší, takže to pak neumí ani správně napsat 😉 cizí jazyky u dysfatiků taky děs, těžší dysfatici jsou úplně osvobozeni od cizích jazyků a mají i individuál na jazyk rodný.

já jako vůbec nemám ty ambice, aby šel na VS apod., budu ráda, když se třeba něčím vyučí a bude mít normální spokojenej život... ta dysfázka není žádná prdel, je to docela závažné postižení 😉

sisstin
20. mar 2011

já se jinak snažím dost dělat osvětu, páč fakt hrozná spousta lidí neřeší, že jejich dítě nemluví..asi to znáte, že ten a ten nemluvil do 3(4,5) a je z něj pan inženýr atd. 😝 pak někomu dysfázku diagnostikujou až v pěti, rodiče vůbec neví, co to obnáší...si jako myslej, že dítě půjde o rok dýl do školy a tím to hasne 😝 že když se dítě naučí mluvit, tak už maj vyhráno.... ale tak to vůbec není...to je pak už celoživotní boj...

ono je takové nespravedlivé, že pak dysfatici jakoby nejsou na nic nadaní, v ničem nevynikají.... nejsou z nich žádní řečníci, ale nejsou dobří ani na sporty ( zasažená hrubá motorika), nejde jim kreslení ( grafomotorika), nejsou většinou šikovní na ruce ( narušená jemná motorika). Ono je to pak pro toho člověka hrozně demotivující...a je mu k prdu, že má třeba IQ 130, že 😝

bera28
20. mar 2011

sisstin, to jsi napsala naprosto výstižně. Ještě bych k tomu dodala, že čas na opravdové mluvení je fakt do tří let věku, ale tomu musí předcházet to, že dítě ví, co se po něm chce, reaguje na pokyny, rozumí a skutečně i něco z pusy vypustí. Ne že bude opravdu do tří let mlčet a občas maximálně něco zahuhlá, na pokyny nereaguje, pozornost nesdílí atd.

Holky, já jsem včera koupila golfky a je to teda strašný!!! Ty vezmeme fakt jen na dovču, jinak budu stále jezdit s naším dobrým kočárem 🙂 Babička prohlásila, že jestli po ní budu chtít, aby je vozila v golfkách, tak to ani náhodou. Je to neskutečný rozdíl - těžký to je, drncá to, pořádně se s ním nedá manévrovat, no hnus fialovej 😖 😖

sisstin
20. mar 2011

@bera28 tak ono je mluvení jako mluvení...on mi občas někdo napíše, že jeho třeba 2 a 3/4 staré dítě nemluví....ale pak z něj vyteze, že má třeba 50 slov že 😝 to je fakt jenom opožděný vývoj řeči....Tygr do 3 fakt neřekl ani ň...tak těsně před 3 narozeninama měl asi 10 citoslovcí ( zvuky zvířátek). Ted má asi 200-250 slov, spojuje dvě slova, pomalu začíná tvořit krátký tříslovný větičky..ale šíleně patlá, nesklonuje, nečasuje atd. 😝

sisstin
20. mar 2011

jinak my máme taky furt "jenom" opožděný vývoj řeči...dysfázku nemá diagnostikovanou pořád...tak za měsíc uvidíme 😝

kikimaruska
20. mar 2011

Ahojky.
@bera28 jé, ahoj Beruško🙂. Ha, s tím jídlem si mě pobavila...sami by snědli 3 lžíce a šlus...u nás to samý, jo, sám si sní Bobíka atp.to si i vyškrábe sám celej kelímek, až by ho prodřel, ale oběd, jídlo? To když má náladu, tak se štourá, občas taky sní, ale když ho chci nakrmit, tak taky šiškuju jak husu 😝 a ještě musí bejt v židličce, jinak bych ho naháněla po celým baráku 😝 . Naštěstí mi už aspon chleba jí normálně na gauči a neutíká, ráno, když koukáme na Máju...jinak hruza.Na zadku nevydrží dýl jak minutu. Už aby byl ve školce, tam se opičil po dětech a dokonce i u stolu jim chvilku vydržel. Copak máte za golfky? To jsou asi nějaký duplo ne...nebo máte 2 samostatný? Já vim, jak jsou kolikrát jednoduchý golfky příšerně ovladatelný...a ty dvojitý to maj asi dvojnásob ☹ .Docela sem obdivovala jednu maminu, měla trojčata a od narození měla dvojgolfky a jedny golfky a na tom korbičky, pak brzy šli mimi do sportáku...a ona je odvozila všechny na tech prtavých kolečkách a jen v golfkách a s palicema...no to fakt smekám 😅 , to musela bejt fuška...ale třeba oni tu nešílej a nejezděj denně po lesích a loukách a nejsou venku klidně pul nebo celej den, jako já...že 😀

andulka4
20. mar 2011

Sistin moc mne mrzí že máte takové potíže....vůbec jsem netušila že to jde ruku v ruce s jemnou i hrubou motorikou ☹ to je potom opravdu demotivující a může se jevit jako strašně nešikovný

já jsem drylovala Davida od narození, vojtovka, bobath, heandling, na internetu jsem vysela několik hodin denně , kde jsem hledala všechna možná cvičení a příběhy matek s takovými dětmy

u nás to bylo právě naopak-já už od narození byla dr strašená co všechno může a nemůže mít že chudák ve 2letech uměl říct své jméno, příjmení, ulici kde bydlí atd

dneska je rozhodně mentálně napřed a myslím že za to vděčím taky sama sobě a hlavně Vojtově metodě

andulka4
20. mar 2011

Beruš a na co kočárek? já mněla Davida naposledy v kočárku když mu bylo 21měsíců!!!!!! a od té doby šlapě pěšo-ale je fakt že s dvojkama je to naprosto o něčem jiném ale ve 3letech už bych jim kočárek nedávala 😉

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 tak ta motorika u něj jakž takž jde...ta jemná je v normě, u té hrubé je to horší...ale není to nějak nápadné pro okolí 😉 Tygr má sluchovou percepci někde na úrovni 5 let - už třeba ve dvou letech poznal v Logu fučící vítr a k tomu přiřadil obrázek 😅 určí povahu a směr zvuku jako o dva roky starší dítě... s písmenkama zatím netušíme, na to je moc malej...

porozumění okolo 4 let, obrovská pasivní slovní zásoba - zná slovo jako tubus, krychle, klíční kost a takovýhle blbiny 😅 😅 podle Kr. měl ve třech letech matematický a logický myšlení min. opět na 4 roky a bla bla..

ale stačí, aby někde otevřel pusu a působí jak s prominutím "retard" 😝

sisstin
20. mar 2011

ony ty mluvící děti jsou vždycky považované za šikovné...a nemluvící za "blbé"...přitom třeba Tygr fakt umí věci, který jiný děti vůbec neumí, i když krásně mluví ve větách.... ale samozřejmě pro okolí to pak působí úplně jinak 😝

jako on je Tygr hodně drobnej a malej, si lidi myslí, že je mu tak 2-2,5 roku...takže jakoby ještě mluví adekvátně k tomu, jak vypadá....ale ono to bude horší zřejmě časem, a fakt jsem moc zvědavá na "chytré" rady okolí...jak na něj mám mluvit a máme si hodně číst a bla bla 😝

kikimaruska
20. mar 2011

@sisstin to máš pravdu...nejlepší je, když raděj maminy, který se těm svým dětem takto ani nevěnují...ale prostě ty dítka jedou i bez nějakýho čtení a učení navíc...Ty se tu tak snažíš a je to opravdu vidět...a pak nějakej blbeček si šušká, hele, to dítě jak je velký a neumí mluvit, to na něj ta máma pěkně kašle...a určitě mu nečte...atp 😝 😠 .
@andulka4 my máme taky kočárek. A jsme stejně starý jako Berušky děti 😉 , ale není to, že by jezdil denně, ale jezdím za kamarádkama, když jedu třeba k dr.60 km a malej mi poo v něm spinká...takže ho bereme na spinkání a hlavně já lítám pořád po venku, malej chodí a ujde dost, ale třeba 8 km mi fakt neujde a pak se veze. Já abych zabila čas a stereotyp...a myšlení na blbiny, který mě ubíjej (vztah ex a jeho současný...)...tak raděj jdeme na celý den ven, když je pěkně...a to bez kočáru nejde. V létě se chystáme na Slovensko a taky ho ještě bereme...abychom nemuseli 2-3 hodiny po obědě sedět doma, ale když pojedem na celodenák, aby si odpočinul.

bera28
20. mar 2011

Andulko, svišti stále po obědě tak 2 hoďky spí, takže to je lupnu do kočáru a sjedu s nimi co potřebuji. Jinak taky běhají po svých, ale pořád mi příjde lepší s nimi být odpol venku, než dřepět každý den doma a čekat, kdy se vzbudí. Navíc na dovče s námi budou absolvovat i cesty po ostrově, tak proto kočár. Přeci jen si nedokážu představit, že by zvládli být celý den na nohou. A my nejsme takoví, že bychom se rozvalili na pláži a po 14 dnech se zvedli 😀 Svišti krásně zvládli výlety i na Kanárech, tak proč ne teď 😉

Kiki, jsou to Chicco golfky pro dvojky. Nejde o tu značku, ale prostě o golfky jako takové. Pro mě fakt jen v nouzi.

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 ne každý dítě umí cílesměrně chodit tahle brzo...v průměru tohle děti zvládají ve 24měsících - že umí jít za ruku a určitým směrem, některé třeba až ve 2,5....některé děti se vozí do 4 let , ne pořád..ale prostě jsou unavená třeba za celý den..já na tom nevidim nic divnýho...

Tygr jezdil čistě do 2,5...pak do dvou měsíců byl bez kočáru uplně, ted chodíme třeba 12km denně..ale každý dítě je jiný 🙂

kikimaruska
20. mar 2011

@bera28 jo, souhlasím...já se s těma palicema taky nesžila na pravidelný používání a zas sem na podzim sehnala lehkej, ale se spojenou rukojetí... a taky ho máme na spinkání 😵 . Mě maminy říkaj, že jim vv kočárku dítě neusne třeba od roka...a my klidně v pohodě i ve 3 letech 😅 ,ale jsem ráda, aspon je venku, já taky...Vždycky jdem ven s kamarádkou, kluci se prospěj, pak se vzbuděj, najedí a blbnou až do večera. Když se nevyspal,tak byl hrozně uknouranej, otrávejen, vzteklej...ale u cizích se nevyspal..takže hups do kočáru a je tuhej 🙂

sisstin
20. mar 2011

to cílesměrný chození není o lenosti, ale o mozečku...dokud dítě není v hrubé motorice na +-24 měsíců...tak prostě cílesměrné chození nechápe.... takže pak ty klidné děti se chtějí vozit, taková ta éra utíkají nekontrolovatelně jiným směrem 😉

sisstin
20. mar 2011

jinak Tygr taky v kočáře neusnul asi od 18měsíců, od dvou let spal po o velmi sporadicky..a ted už jako nespí ani omylem odpoledne 😝

kikimaruska
20. mar 2011

@sisstin no, u nás na vesnici je problém, že tu jsou strašně uzký chodníky, obrovskej provoz, kamion za kamionem a malej se třeba nechce nechat držet za ruku...tam jde, ale nazpět už sám sám a to si tu vubec nemužu dovolit, no a třeba dát ho na odrážedlo, at jede předemnou sám, to neexistuje.By vjel pod první auto do pár vteřin a ještě by spadl z toho vysokýho, ale uzkýho chodníku, kde máme všude uprostřed sloupy 😖 😠 . Zkoušela sem i ty kšíry, jednou trhnul a karabina se utrhla..je jak třeštidlo...a za ruku se dlouho nenechá, na odrážedle to nejde vubec...tak chodíme dálky, že ho odvezu pryč do luk a lesních cest, tam když chce, tak chodí a blbne a pak zas šup do kočáru po té hrozné silnici 😒 .Navíc pořád trénujeme poslušnost (je to je jak na psa 😅 ),protože když má prostě tu svoji náladu a energii navíc(což je asi 24 hodin),tak lítá jako pometlo hlava nehlava a nechce ani poslouchat na zastavení, aby počkal atp...Je k neutahání a já už nevím, vysvětluju, ukazuju, říkám...řekne jo, dvakrát poslechne a po třetí by klidně vlítl pod auto ☹ . Minule jsme šli do města s kamarádkou, chtěl po svých, ok...šli jsme přes přechod a na té straně dál, odkud jsme šli měla holčička balonek na špagátu(on je miluje),začal hysterickej řev, svíjet se, přetahoval mě a chtěl ten balonek ...pak si málem lehl na zem, tak sem ho odtahla pracně z toho přechodu, řvoucího, že chce balonek...no hruza... 😅 😖

sisstin
20. mar 2011

@kikimaruska no tohle právě řešila kámoška s klukem, v pátek byli u Krejčířový kvůli podezření na ADHD a nemá ho 😉 a fakt ted, skoro ve 3,5 už je schopnej za ruku jít a nikam neutíkat a tak...ono to vykrystalizuje většinou 😉

Tygr je zas takovej, že my fakt prochodíme denodenně víc jak 10km za ruku, drží se mě jak klíště 😅 každý dítě je prostě jiný 😉

já už takový věci jako to, že někdo má dudáka, plíny, kočár atd., fakt neřešim...to jsou blbiny 😉

andulka4
20. mar 2011

no to je přesně ten rozdíl mezi Davidem a Tygrem-my prostě to slovo řekneme, takže slovo klíční kost zná a vysloví asi od 2let ale jaké má IQ nebo znalosti na svůj věk vůbec netuším

nevím co znamená ukázat povahu a směr zvuku

a s tím chozením-no prostě jsem měla rizikové těhu tak musel chodit pěšky a basta 😉

andulka4
20. mar 2011

já s D když jdu sama tak je poslušný ale jak je to s kamarádkou a jejíma dětma tak je to horor ☹ .....ale my jsme dospěli do stádia kdy si s náma nikdio nechce hrát

sisstin
20. mar 2011

@andulka4 no ale třeba běžný tříletý dítě ti neukáže, kde má klíční kost 😉 on je David asi opravdu hodně napřed, šikovnej a chytrej 😉 povahu zvuku je to, že když slyší zvuk, tak umí určit, co ho způsobuje (vydává atd.)... a směr, že umí ukázat, z jaké strany ten zvuk přichází...to je pro děti dost těžký 😉

já tohle vím, protože jsme byli na foniatrii atd., běžný matky tohle samozřejmě znát nemusej...proč 😉 😅 😅

třeba Tygr by ve 21měsících neudělal bez kočáru ani krok, prostě by seděl na zemi a řval...nechápal to...nebyl na to mentálně zralej, to bys prostě musela s ním jezdit na kočáru 😉 nebo sedět teda doma pořád 😉

andulka4
20. mar 2011

Sistin a co rhb? děláte spolu nějaké cviky na tu chůzi do schodů?