Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

fajn
21. mar 2009

Tamia díky za optání. Dianko jo,akorát já skončila na antibiotikách . Nemůžu smrkat mám ucpanou rýmu a odkašlávat mi taky nejde. Už jsem se zkusila napařit tak uvidím jestli to pomůže. A co vy jste zdraví,teď je toho všude tolik.

andulka4
22. mar 2009

Jani nááádherné video 🙂

Davídek se už sem tam na několk sekund sám pustí....no je to sranda ho pozorovat jak ví že sám stojí bez držení a jakmile to zjistí....hned spadne....no na samostatnou chuzi to u nás ještě ale není 🙂

tamia
22. mar 2009

fajn, to ma mrzí, že si chorá.. ☹ Malá sa zatial drží, klop klop na drevo... TTrochu sa nám oteplilo tak sme aj viacej vonku tak dúfam, že nič nenachytá a že neprechladne..

fajn
22. mar 2009

tami tak budu držet pěsti ať už to vydržíte bez nachlazení. U nás pořád strašně fouká vítr tak moc ven nechodíme a já když jsem teď nemocná tak taky ne. Manžel s ní nejde nebo jinak řečeno ona nechce s ním.Já už se taky těším až budem venku nebudu ani uklízet .Už toho obýváku mám plny zuby a Didka taky ,už nevím čím ju zabavit. Onehdy jsem vytáhla barvy a malovala ,no papír měla velkej jak plachtu a malovala si po rukách až po lokty. 😀 .ale byl chvilku klid.

Andulko však se ještě nachodí,má na to celej život. Didka začala hóóóódně pozdě už přesně nevím kdy ale asi ve dvou letech .

andulka4
22. mar 2009

Fajn to víš že jo 🙂já na chůzi nespěchám 🙂.....hlavně ať jsme zdraví

janina77
22. mar 2009

baby, dakujeme za pochvaly, ste zlate. Dnes bol maly cez obed s ocikom vonku a uz sa trochu aj sam vozil na 4-kolke s elektromotorom, tak, ze si sam stlacal nozickou aby isiel. Doteraz sa toho bal 😀. Tamia, myslim, ze ty si v niektorej teme pisala, ze pre ake dieta je to vhodne, nie?

No a inak on uz u nasich via dnuka po koberci aj na odrazadle, pekne sa sam nozkami odraza, ale volantom toci hocikde, takze ide kade-tade.

A vecer ho MM strihal spolu s mojou mamcou, strojcekom, no to bolo revu!!! Doteraz sme to vzdy zvladli bez slz, ale uz asi dostava rozum... 😒

andulka4
22. mar 2009

Holky používali jste pro děti aktivní chodítko? a co hopsadlo? Někde jsem četl aže je to dobré na zpevnění zad a bříška 🙂

andulka4
22. mar 2009

Tamia prosím tě poradila by jsi mi nějaké cviky na té malé filoptě?

petrach
22. mar 2009

ahoj holky,
jani gratuluju Domkovi,je to šikulka,vydiš jak ti dela radost 😉

tamia transfuzi mel nekolikrat,zitra ma zas očaře,tak doufam,že se to nezhorší..večer ješte neuroložku,z toho mam taky hruzu

fajn te dohanim s tema nemocema,dneska jsme byli na pohotovosti,rano jsem mela 40tky,pry si mam dat paralen 3x denne,dobry ne? tak si davam vic a mliko vylivam,zitra pujdu ke sve dr.
nejvic me štve,že nemužu za malím,zitra pojede MM,bude ted jezdit aspon o

andulko dyt Davidek ma ješte čas,s tou chuzí,ja vim že nebudu jiná u Šimonka,ale u vas je opravdu ješte brzo,
pokroky dela
😉

janina77
22. mar 2009

andulka, my sme kupili aktivne choditko, ale ako pomoc k samostatnej chodzi to bolo nanic. Kym sam pevne nestal, tak s tym padal, potom sa hocikedy prevazoval dozadu, teraz ked uz vie chodit, tak ho to s nim bavi. Kym nechodil, tak len na zabavu- pustat melodie, tocit kolieskami....

andulka4
22. mar 2009

Petrach však já si taky myslím že má na samostatnou chuzi ještě čas 🙂

Jani myslela jsem že tím trochu posílí nožky 😒 ale asi se mílím....když ho držím za pas a zkouším aby šel tak se mi zdá že chodí divně 🙂...jako by nožky nespolupracovaly...ale asi je to normální u všech dětí že?

minulý týden jsem byla v MC a měli tam kočárek pro holčičky a za ním mu to šlo pěkně...proto mne napadlo to chodítko 🙂 ale asi by to bylo další heblo do bytu 🙂

andulka4
22. mar 2009

Janina a už vás viděl neurolog jak pěkně chodíí???Doufám že už jo 😀

vladimuraz
22. mar 2009

Ahoj holky, zdravíme. Teda tolik marůdků, přejeme všem dospělákům i dětem brzské uzdravení!!! Klárka taky dneska celý den poplakává, tak doufám, že se z toho nic nevyklube... ale vůbec bych se nedivila, v pátek si vzal malou tchán, že půjdou pěšky na poštu-300m. Vrátili se za 2 hodiny, malá úplně promočená, zmrzlá, venku vichr, sněžilo... měla jsem 100 chutí ho zabít, tohle udělá týden po dobrání antibiotik. Doufám, že to nic nebude.

Janina, dobrýýý 🙂

Petrach, očička se malému určitě nezhorší, ta se můžou maximálně zlepšit 😉 . Já úplně koukám, jak strašně rychle Šimonek přibývá, my šly domů po 3 měsících s váhou 1890g 😒 . Je to silnej chlap, uvidíš, že bude mít všechno v pořádku. Klárce taky hodně dlouho trvalo, než se jí dovyvinula očka, jezdili jsme na kontroly půl roku, ale obešlo se to bez operací. Neuroložka bude v pohodě, cvičení Vám asi stejně naordinuje preventivně. My touhle dobou už cvičily (při 1135g).

Andulko, Klárka se s tím chodítkem docela vyblbla, každé dítě je prostě jiné. Sotva začala chodit kolem nábytku, už s ním lítala po bytě a dost jí to bavilo. Ale pokud máte doma plovoucí podlahu, tak ho nekupuj, dítě to musí tlačit, což u nás na vysokém chlupatém koberci nebyl problém. Na podlaze by to Davídkovi ujelo a padal by. A navíc by byl hodně prohnutý, jak by se to snažil dohnat- na to se nás naše rhb ptala, když jsem jí o tom chodítku říkala.

Jinak já pořád peru oteplovačky, Klárka neustále něco zkoumá a válí se venku po zemi, lehne si k díře v chodníku, ke kameni, co se jí líbí, ke klackům, k psím ho.... no děs běs. Už aby bylo tepleji, tohle počasí je na procházky příšerné. Perné chvilky mně asi ještě čekají, dneska se jí nechtělo čekat, až vezmu v obchodě košík, tak podlezla po kolenou tu závoru a já jí naháněla po supermarketu 😝 - ona zatím nahryzla 2 jablka, co vzala z bedny. Zlaté kočárkové období 😀

mila01
23. mar 2009

Ahoj holky,tak jsem se sem po víkendu konečně dostala - a to je teda pokroků.

Jani - supeeer,in je šikulka.Dělaj úžasný pokroky,na všechno přijde. 😀 😀 A co ty,co to tvrdnutí?Kouká,že už 27tt,to je paráda - ještě aspoň 10,jo? 🙂 🙂 😉

Andulka - aktivní chodítko,to je to,jak se u něj dítě postaví a tlačí ho před sebou?My ho máme,ale v chůzi jí to vůbec nepomohlo.Kupovali jsme ho,že je tzo hrací centrum - spousta mačkátek,hejblátek a tak.My jsme jí nebrali ani za ruce,aby chodila,všechno vážně udělala sama,začala se stavět u nábytku,pak okolo něj ručkovat,pak už se jen přidržovala a nakonec se pustila a šla.Když už se ti sám na chvilku pouští,tak ho nech,do měsíce máte běhouna,uvidíš.A věkově je to paráda - uplně jako donošený.My začli až v 18 měsících.

Fajn - představ si,že se mi dneska zdálo,že jste u nás byli s malou na dovolené.Já už fakt bláznim. 😀 😀 😀 Co rýma,je to lepší?Zkus solx lampu,mě vždycky pomůže.U nás se taky vrátila rýma - zatim Káje,čekám,kdy se to přenese na ostatní.Není to tak hrozný,akorát máme jít tenhle týden na třetí prevenar,tak uvidíme. 😕 😕

kili
autor
23. mar 2009

jani, pozerám, že malí v pohode nosí už tie okuliarky. ako dlho si zvykal? S. tiež bude mať, +1 dioptria, koľko má tvoj? A. nemusí mať.

fajn
23. mar 2009

milo mě se o vás taky kolikrát už zdálo. Člověk asi jak to tady pořád čte tak to prožívá ,aspoň já to tady prožívám každej váš úspěch .
Dnes se mě Didka ptala co je dneska. Tak jsem jí řekla že pondělí a ona prej a co mám dělat že je pondělí 😀 .Někdy mě fakt těma hláškama odrovná.

Rýma pořád stejny jsem furt zahuhňaná jak hrom už mě to štve. ☹

tamia
23. mar 2009

andulka, rada poradím..
my sme mali velkú fit loptu, nevadí?
malú sme používali vyslovene len ked bola malá a začínali sme s vojtovkou..

a na velkej to boli cviky na udržanie rovnováhy: malú som dala klaknuť na loptu, ale tak bay nesedela na nohách.. a potom som ju hojdala zo strany na stranu a ona mala držať rovnováhu. a potom sme mali ešte náročnejši cvik, malá klačala na jednej nohe a druhú mala akoby pripravenú na postavenie, čiže bola na chodidle a z tohto postaje sa mala postaviť... nikdy to neurobila, vždy som ju pridržiavala. no a ešte jeden taký, že stála na lopte a tiež som ju hojdala zo strany na stranu, ale to musela byť trochu o mna opretá... neviem, snad somto vysvetlila zrozumitelne 😉 . ak nie, kludne sa pýtaj, ono sa to ťažko takto popisuje..

janina77
23. mar 2009

kili, domi ma na lavom oku -2 diptrie - to na okulkach, inaak ma namerane -4 dioptrie, ale na zaciatok sa dava polovicna dioptria. Na pravom mu vtedy namerali 0, tak tam nema ziadnu dioptriu ale na dalsej kontrole mal -3, ale okulky sme nemenili.
Zo zaciatku ich nechcel vobec. Potom nas na kontrole zjazdili, ze musime byt doraznejsi, aby ich nosil... To uz ku nam chodila ta opatrovatelka, a ta mu ich prvy den zalozila asi 20x, furt ich strhol, dalsi den uz strhol len 10x, a po 3 dnoch mu uz nevadili. Teraz mu ich davame hlavne dnuka, pri hrani, pozerani telky, pozerani kniziek, pri jedeni nie, a vydrzi s nimi aj viac ako hodinu, nedava ich skoo obec dole - klop, klop.

Vonku ich nenosime. Vy ked mate plusky, tak to su skor na vonka, nie?

kikimaruska
23. mar 2009

Ahojky. Koukám jak Šimonek roste a roste 😀 , krása. A i ostatní dětičky hezky bojujou. 🙂 My aktivní chodítko máme, přinesl ho Ježíšek, ale ještě je zabalené v krabici, tak uvidíme jak se bude líbit. Zkoušela sem s malým jestli třeba nebude chtít navlékat takové ty plastové kroužky na tyčku, nebo dávat kostičky do šněka, ale je to asi ještě brzy...nemám odhad, je to první mimi, jen mi z Rodiny přišlo, že tak staré děti už to umí (samozřejmě že je nám tedy míň, ale zajímalo mě to)...on co vidí, to hned strčí do pusinky a to je nejlepší zábava. Máme teda ještě takový panýlek farma a na to pořád mačká a hraje (zvířátka dělají reálné zvuky) a to se mu moc líbí...nebo točí balonkem na kolotoči a on svítí...a točí a točí...ten nejí 😀 , líbí se mu svítící věci a koukat do ohně (asi to bude pyroman po strejdovi a tátovi). Jinak máme novinku, ode dneška sami lezeme 😵 . Pravidelně střídá ručičky i nožičky...ale zatím s rozvahou....tak ted už to jen pilovat a přidávat na rychlosti 😀 . Doma se snažil, ale do toho se plazil a šli jsme dnes ke známé, ta měla zapálené krbovky a Kubu jsme dali na deku 5m od nich, on se otočil, viděl ohen a upaloval k němu (lezl) a já čučela, div mi oči nevypadly.... 🙂 .

andulka4
24. mar 2009

Kikimaruško blahopřeju k lezení 🙂 to je paráááda 🙂

na navlékaní kroužků a vkládání tvarů máte ještě čas 🙂 i podle bio věku natož podle korigovaného 🙂

fajn
24. mar 2009

Maruško Kubík je taky moc šikovnej a taky gratuluju k lezení.

A co ty Peti už jsi v nemocnici pro Šimonka?

Jinak my jsme dnes byly na kontrole u neurologa a Didka dopadla na výbornou. Ta chůze se prej ještě upraví a motorika taky prej to musí všechno uzrát. Jinak mu tam namalovala ten svůj oblíbenej křížek a kolečko v tom oči ,nos a pusu to je kočka kdybyste to náhodou nevěděli 😀 . Říkal že křížek je těžkej že je šikovná. Jinak tam spolu seděli na židli a on psal na počítači a ona na stroju ,no důležitá byla jak hrom. Říkala že píše jak on a pak dodala ty doktore 😀 . Tak sem tomu tak ráda.
Akorát já mám zápal plic a lítám sní po všech čertech ,ale už snad bude klid. Jo a na kontrolu prej máme přijít za rok . Hoooooolky já jsem tak ráda že nevím jak vám to mám tu svou radost ukázat

argousek
24. mar 2009

Kikimaruško tak to je machr 😀 A s těmi kroužky a tvary a kostkami, to má opravdu čas 😉 Adámek začal dávat kroužky tak v 1,5 roce, stavět kostky pořádně do komínu až teď a tvary to ho nechytlo ještě teď 😅

Jinak fajn to jsou super zprávy. Dianka je hvězda 😀 Tak to jsi to pěkně dopracovala k zápalu plic, tak aby jsi byla brzy zdravá 😉 O víkendu snad už má vysvitnout sluníčko, tak snad už. My tady máme úplně hrozně, chvíli svítí slunko, pak se najednou hrozně zatáhne a sněží. Fouká vítr a jsou 2°C. Tak jsme doma zalezlí, ale už je to na hlavu, protože Adámek je doma k neutahání 😅
Fajn ještě jsem se tě chtěla zeptat na motoriku. Mně pořád trápí ta Adámkova chůza, on chodí dobře, doma lítá jako ďas a venku je už opatrnější, ale co nezvládá je chůze z kopce. To prostě jde asi vahou těla až se rozeběhne, neumí jít z kopce pomalu. Nemáš s tím zkušenost?? A ještě jsem se chtěla zeptat, jestli by jsi mi poradila, jak mám naučit Adámka chodit ze schodů. Do schodů mu to jde dobře, snaží se jít i po dvou, ručkuje podle zábradlí, ale dolů to nesvede. Jo a taky je problém, když je rovina, pak schod a zase rovina, to on prostě bez podržení za ruce nezvládne.

fajn
24. mar 2009

arg. to tak ten kopec je u nás taky problém musím držet za ruku. Jinak schody nám to zas nejde do schodů. Jak nemá zábradlí tak leze po 4. Když jde ze schodů tak já jdu před ní mám pořád strach aby nespadla ,protože ona se dívá všude možně jen ne na cestu. Sama nevím jak na to ,dnes po ni chtěl i doktor aby vyskočila a to taky neumíme ,ale neřekl nic. Jo a taky stát na jedné noze ale to se jí dnes povedlo na obou . Tak se nezlob ale to fakt netuším ,ale i tak je šikovnej že jde do schodů. Snad se to naučí (oba)

zuziacik83
24. mar 2009

Ahojte, chcem sem prispiet, lebo vas uz dlho sledujem, kedze mi hrozil od 23tt predcasny porod..nakoniec som donosila do 38tt..ale o to nejde.
Mozno vas to aspon trosku upokoji a povzbudi. Moj otec sa narodil v roku 1955 v 30tt a mal 1320g. Tesne po porode ho vraj dali do nejakej misy kovovej s tym ze ide o potrat a ze zrazu len po chvili s tej "nadoby sa ozval plac tak ho skusili kriesit a zahrievat. Inkubatory neboli, lezal vraj v nejakom kosiku a obkladali ho horucimi flasami. Az po tyzdni ho previezli aj s mojou starkou do Zvolena kde mali vtedy jeden z prvych inkubatorov na SVK. Nechapem ako to prezil vtedy a v tej dobe to nechapali ani lekari ze dycha vobec. Starka doteraz nerada o tom vsetkom hovori, vraj to bolo neskutocne tazke, bola uplne sama a prvorodicka. Povedala ale, ze mala vtedy obrovske stastie na vtedajsie kapacity pediatricke, co jej radili ako to zvladnut a vymyslali akom otca zachranit. Ale ziadnu vojtovku vraj necvicila. NO a moj otec je teraz jedna z najuznavanejsich europskych kapacit vo oblasti vyskumu lesneho hospodarstva. Je prof. Dr. honoris causa..ci ako sa to pise. Je to proste "mozog". Ine je to uz s nim vo vzajomnych vztahoch, kedze vedci su svihnuti vo vseobecnosti, ale vzdy ma fascinovalo, ze aky sa norodil, v akej dobe a ze kam to dotiahol.
Viem, ze to mate s detickami velmi tazke a obdivujem vas vsetky mamicky a drzim vasim drobcekom palce.

fajn
24. mar 2009

Zuzi díky

argousek
24. mar 2009

hmm Zuziacik měl prostě vůli žít, možná to byli osud, třeba má na tomto světě nějakou úlohu nebo poslání 😉
Je to opravdu magický příběh 😉
Já už jsem to tady asi psala a věřím tomu, že když se nám ti drobečci narodili dříve, že to má nějaký význam. Vždyť numerologicky a podle zvěrokruhu se pro ně vše změnilo než to mělo být podle termínu porodu. Já osobně si myslím, že to má skrytý význam. Náš Adámek se narodil třeba 11.11. (a měl být 17.2. ) ale on si prostě vybral tohle datum no a mít čtyři jedničky v rodným čísle tak na tom něco je 😉 Vždycky se mně ptají kolik že těch jedniček tam má, jestli jsem se nespletla 😀

andulka4
24. mar 2009

Argi víš že jsem nad tím taky přemýšlela 🙂 David má taky pěkné datum narození 🙂

argousek
24. mar 2009

Andulko to jo, to máš, převládají mu tam osmičky viď, to může být také znamení 😉 Opravdu by mně zajímalo, kdybych mluvila s někým, kdo tomu rozumí, třeba numerologii, co by na to říkal 😅

Fajn alespoň jsi mně uklidnila, že jste s tím také bojovali, já vždycky když o tom někomu říkám, tak mně má za exota, nikdo takové věci neřešil, holt extrémáci 😉

andulka4
24. mar 2009

Argi to víš že jsem mluvila a řekl že kdyby se narodil v termínu něco škaredého by se přihodilo.....to těžko tomu věřit ale těžko to i vyvrátit 🙂

argousek
24. mar 2009

hmm tak to je zajímavý, tak třeba jste se opravdu něčemu vyhnuli 😉 Tahle varianta mně nenapadla. Každopádně si opravdu myslím, že to není jen tak a vše má nějaký důvod
Andulko a ty jsi kontaktovala nějakého numerologa?? Nebo máš nějakého známého, kdo třeba vykládá z karet 😕