Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

fajn
24. mar 2009

Didka ta má datum 30.3.2005

argousek
24. mar 2009

Té se tam zase opakují trojky, že 😉 Vždyť to říkám, je to záhada 😀

andulka4
24. mar 2009

Moje tchýně byla u lidového léčitele 🙂 a aniž by mu řekla že je dříve narozený tak to poznal (samozřejmě tam s Davidem nebyla...poznal to na dálku) a řekl jí že to mělo své důvody že se mu v bříšku nelíbilo a bylo by to jenom horší...atd atd....no vůbec...zamrazilo mne jen to že uhodl že je narozený předčasně 😲

argousek
24. mar 2009

hmm také my z toho jde mráz po zádech 😒

mispuli
24. mar 2009

holky,když jste u těch dat,nikdy by mě nenapadlo nad tím přemýšlet,ale Honzík se narodil 24.2.2004 Já jsem 12.6. a Míša 6.3.,takže půlka ze mě,docela síla
jinak dlouho jsem se tu neobjevila,byli jsme u našich a bylo to děsně bezva,blahopřeju všem k úspěchům,my jdem s Honzíkem ve čtvrtek k psycholožce,tak už jsem předem připravená,že mi řekne,že je ma úrovni 3 letýho dítěte,a já vím,že má pravdu,ale jsem vděčná i za to,pokroky jsou znát i primář v rizikovce z něj byl nadšenej,jak se rozmluvil,už mu jen chybí,aby mu bylo líp rozumět

argousek
24. mar 2009

mispuli teď je ještě malej tak třeba je nějakej rozdíl vidět, ale on to postupně dožene 😉 A až mu bude dvacet, tak bude prohánět holky a bude O.K 😉

andulka4
24. mar 2009

Mispuli přesně tak....

maatkka
24. mar 2009

Nasa Lilinka sa mala narodit 11.11. a narodila sa 28.8.2008 tiez pekny datum...

mispuli
24. mar 2009

holky díky,já vím,vždyť když chtěl ven dřív,tak ať si aspoň užije dlouhý dětství 😀 😀 ,maatka fakt si uměla vybrat data 😵

andulka4
24. mar 2009

Matka no a my jsme 28.1.2008...taky pěkné 🙂

vladimuraz
24. mar 2009

Holky, to je zajímavé, samá pěkná data, přidáváme se do klubu - 7.10.2007

Fajn, Dianka je fakt hvězda 🙂 aTy jsi superžena, páč tam, kde teď je, jsi jí dotáhla Ty!!!

Mispuli, až pojedete příště, můžem zajít na kávu 😉

Kikimaruško, na kroužky si myslím, má Kubík ještě čas. Klárku to nebaví, ta radši obstarává panenky. Na neurologii se mně na ty kroužky ptali, já řekla, že to Klárka neumí a minulý týden tu byla na návštěvě dvojčata, která navlékala stále dokola. Klárka samozřejmě zrovna nutně ty kroužky potřebovala, tak jim je vzala, sundala, navlékla a šla od toho a víc si toho nevšimne. Tak jsem se uklidnila, vím, že to umí, ale prostě jí to nebaví. Ten šnek s tvary, to je to samé. Vezme první tvar, nejde jí tam strčit, tak otevře ta dvířka a nafláká tam všechny tvar najednou, co by se s tím patlala po jednom 😝

mispuli
24. mar 2009

jasně vladi 🙂 .my absolvovali človíčkov,dokonce jeden den 2x 😀 ,ale to moc na kávičku není,ale určitě se můžeme nějak domluvit 🙂
Kiki taky si myslím,že je na to brzo,našeho Honzíka to nebaví do dneška,přesně jak píše Vladi,když to u někoho vidí nebo když se to náhodně dostane do ruky Míše,tak to hned musí mít,ale brzy ztrácí zájem,tvary nevkládá do dneška strašně se u toho vzteká,ale zase umí spoustu písniček a některý pohádky téměř nazpamět a to i s obměnama,protože třeba takovej Křemílek a Vochomůrka je jinak v knížce,jinak na dvd a jinak na desce,spíš ho bavili hračky,který hrály,telefon od fisher price,díky němu se naučil číslice a abecedu a taky miloval tu knížku s říkankama od fisher price

argousek
25. mar 2009

holky já myslím, že to ty děti nemusí nutně ovládat, ani by vás to nijak nenapadlo, že by to měli umět, kdyby se na to doktoři neptali. Já jsem se také ptala známe, že Adámek nechce vkládat tvary, jak na tom bylo její dítě a ona jen mávla rukou a říkala, že ho to vůbec nebavilo, že si s tím nikdy nehrál 😉 .
Adámka taky baví hudební hračky jako xylofon, pianko nebo hrací hračky a lego z mega bloků. Ale vkládat tvary teda ne 😅
Jo a holky s těma datumama jste mně opět přesvědčily, že na tom něco je 😀

mila01
25. mar 2009

Ahoj holky,my vám ty datumy asi trochu pokazíme,Kája se narodila 17.6.2007 - to mi přijde dost obyčejný.Ale možná to bude tim,že jí se v bříšku líbilo,nechtěla ven,ale já chytla infekci a prostě jí museli vyndat,jinak bysme obě umřeli. 😠 😠 😠

Fajn - přidáváme se do klubu - Kája má rýmu a kašel,je dost zahleněná,tak čekám,co se z toho vyvrbí a já jsem klasicky nachcípaná - pálí mě oči,v nose,v krku,trubice do plic. 😠 ☹ Tak si to tu "užíváme",táta nám přijede až na víkend,do té doby to musim zvládnout sama.

všem gratuluju k pokrokům - myslim si,že tady jsou jenom samé super matky a super ženy - ale ty prďolkové to dokážou vrátit.

A pokud vám někomu nechtěj děti něco dělat,to přece nic neznamená,Andrejka taky nikdy nenavlíkala kroužky - prostě jí to nebavilo a nikoho nenapadlo,že by to nebylo normální.Někoho mu jde to a jinýmu zase něco jiného - nemáme doma tabulky,ale děti.Naše Kája zase bojkotuje nočník - sedí na něm,ale čůrá zásadně do plíny. 😠 😠

maatkka
25. mar 2009

...ja som sa narodila v 33.tt 16.6. ... 😀

kikimaruska
25. mar 2009

Ahojky...koukám že tu řešíte numerologiji jo? Tak já jsem 4.4.1984 , tatka 10.11.1982...Kubík je 10.5.2008 - ale též ho museli na svět vyklubat doktoři, protože se dusil...Takže místo lvíčka je to bejček 😀
vladimuraz: s tím jak si otevře šneka a nahází ty tvary malá dovnitř si mě pobavila, jsem si ji hned představila jak to dělá 😀 ...na co ty dětičky nepřijdou. Kubík má rád mobily a ovladače, ale ty mu beru...rád leží pod takovou hrazdičkou na kterou sahá a ona vydává zvuky moře a má rád ten zvukový panel se zvířátkama. taky řádí s tím válcem na lezení...ale nejraděj pořád něco kouše nebo tahá kachnu a mačká ji nohu - a ona kváká. Ted se ale zamiloval do vysavače a ovíjí se hadicí a je š'tastnej...jsem někde četla, že předčasně narozený mimi maj rádi hadičky a kabely...to co viděli pořád po narození v inkubártoru a asi jo. on miluje tkaničky, ze všeho je hned vytaáí, rozváže mašle. Dala jsem je pryč i z capáčků na doma, z kostky...ze všeho. Jen kachna ji má naštěstí napevno 😀 (tu mašli)

maatkka
25. mar 2009

andulka tak Davidko je preste raz tak "stary" ako Julia 🙂
kikimaruska je vobec Jakubko v niecom pozadu? mne teda pride moooc sikovny na 10 mesiacikov 🙂 a ze 28 tt. ??? je to sikulka!
petrach a vy ako? si sa dlhsie neozvala ci sa mi to len zda? alebo uz ste doma??? 🙂
mila karolinka a vsetci marodi prajem skore uzdravenie... a vobec nech uz je konecne po tomto chorlavom obdobi... este nikdy v zivote sa mi ta zima nezdala taka dlha ako tento rok... no to dube tym ze som sa nikdy tak netesila na jar... tento rok je vsetko ine 😀 som mama 😀 😀 😀

mila01
26. mar 2009

Ahoj holky.Tak u nás pořád rýma a kašel,ale zatim bez teplot a malá řádí jak drak,tak snad bude dobře.Už jsem dnes po ní vytírala celou koupelnu ( rozpatlala tam džus z lahvičky - hezky v tom seděla,cákala ho pod sebe a rozpatlávala prstíčkem ),čeká mě pokojíček - tam rozházela všechny kostky co mají a teď právě vyrabovala stojan s cd a dvd.Vyloženě nemocné dítě. 😠 😀 😠 .Neberu to jako nemoc,chodíme i normálně ven - jsme prostě nastydlé.

Maatkka - líbí se mi ta tvoje poslední věta - je to hezky napsaný. 🙂 🙂 Fakt jsem se nad tim musela pousmát.

Ale máš pravdu,už dlouho nejsou zprávy od Petrach a taky od Janinky - holky ozvěte se - jste ok?

janina77
26. mar 2009

Ahojte, u nas vsetko po starom, ja lezim, nic nove. Maleho dnes zobral ocik do BB na ockovanie - posledna davka Synagis, no dufam, ze to sami dvaja nejak zvladnu. Domco tam robi vecne taky cirkus pri tom pichani, tak uvidime o kolko sedivych vlasov naviac dnes ocko pride 😀.

mila01
26. mar 2009

Ahoj Jani,to je dobře,že jsi v pohodě,moc na tebe myslim.Co bříško,netvrdne?A co kontroly,všechno v pohodě?Asi jo,když tě nechávaj v klidu doma.Držim pěstičky a jen tak dál. 🙂 🙂 😉

A dej vědět,jestli jsi manžela poznala,když přijeli - jak moc zešedivěl. 😀 😀 😀 Jen ať si taky tatínkové užívaj.Můj manžel třeba zásadně nepřebaluje,když je malá pokakaná - ani u jedné holky to nedělal,dělá se mu z toho špatně.No a když byly Káje 3 měsíce,tak mě chytly ledviny a musela jsem na týden do nemocnice.Hodně jsem tehdy manžela obdivovala ( můžu to sem napsat,protože sem nechodí 😉 ),protože nedal holky k babičce,ikdyž mu to nabízela a zůstal s nima doma.Kája měla zúžený konečník a každou noc musel kolem 4 hodiny ( nevim proč si to vymyslela takle blbě,ale trvalo to asi měsíc - fakt každou noc ☹ 😖 ) tahat hovínka rektální rourkou. 😀 😀 No a taky to zvládnul. 😀 😀

maatkka
26. mar 2009

nam prave volali z rizik. poradne ze im zatial poistovna synagis neposlala tak nemame chodit... dufam ze len zatial... neviete ci by bol ucinok rovnaky keby tu poslednu davku nedostala?
teraz sme prisli z rehabilitacii... boli sme aj ja kontrole u primarky a vypoculi sme si uplne opacny postoj ako ten co nam vravia v rizikovej... ze nie je spravne brat malu podla korigovaneho veku... ze mame byt na nu narocnejsi a chciet od nej to co by mala v original 7 mesiacoch vediet... tak mam teraz trochu depresiu lebo ona sa stale nepretaca co by uz teda mala neudrzi sa na brusku na vystretych rukach co by vraj mala a teda ma nizko to tazisko co by mala mat pri pupku ma na hrudniku...
inak podla nasej rehab. sestricky tonus v norme - podla primarky pretrvava mierny hypotonus
podla rehabky pekne drzanie rovny chrbatik - podla primarky mierna skolioza
podla rehabky sa bude vediet zanedlho plazit a stvornozkovat a bude tak cvicit sama - podla primarky to bude este na dlllho ☹

gucz
26. mar 2009

maatkka u nás vždy brali podľa korigovného, a to malej chýba len 6 týždňov, tak si nerob hlavu.... ako môžu čakať, že bude dačo robiť ako normálne narodené mimino keď aj medzi donosencami sú velikánske rozdiely čo sa vývoja týka.... 😕 🙄

janina77
26. mar 2009

maatkka, vobec si z toho nic nerob, rehabilitacne byvaju na tie decka vacsinou prisnejsie.
Ja si vsak myslim, ze je blbost pozerat sa na dieta narodene v 6. mesiaci rovnako ako na dieta narodene v 9. mesiaci tehotenstva. Je to proti zdravemu rozumu. Co to dietatko moze napredovat v pohybe, ked lezi v inkubatore a bojuje o holy zivot, o dychanie, o zvladnutie prijimania potravy atd.... Tieto veci donosene deti neriesia. Aspon nie tak ako nasi drobci.
Moj maly sa zacal otacat v 11. mesiacoch!!! Bola som z toho na nervy, revala som kazdy druhy den, a potom to zrazu prislo ako ta najsamozrejmejsia vec v zivote. Jasne ze sme cvicili, ale tym mojim trapenim som nic nedosiahla. Tak som si vtedy poévedala - dost! Na vsetko ma cas, na vsetko raz dojde, skor ci neskor, jeho vec. Tak isto zacal z nicho nic 4nozkovat, stat, sediet, chodit, atd.
Teraz nerozprava ziadne zmysluplne slova okrem mama. No a co? Ked bude mat chut, tak zacne, a ja s tym, ze sa nad tym budem trapit nic nevyriesim. Tak to neriesim. Nocnik nechce ani vidiet, nie to nan sadnut. No a co? Ved raz to pochopi, a bude sa pytat. Plienky kupim v akcii a manzel ho prebali 😀 .

Proste - netrap sa nad recami premudrelej primarky. Vidis sama - ani odbornici v tom nemaju jasno, tak co sa nad tym budemem my vzrusovat. 🙂

K tomu synagisu - ak poslednu davku nedostane tak sa nic nedeje, akurat, ze ta ochrana proti virusom bude trvat kratsie. To ockovanie je preto po cca mesiaci, lebo zhruba taky cas chrani vakcina dieta pred ochorenim. Nie je to ako preockovanie napr. pri hexe, toto su hotove protilatky, ktore su aktivne cca 1 mesiac. V lete ti uz toto ockovanie nic nepomoze proti virusom. Ale vtedy uz nie su take rozsirene 🙂.

ededik
26. mar 2009

Ahojte kočky...
Ten duktus sa nám ešte stále neuzatvoril ☹ a to máme už 6 mesiacov.... Ešte počkáme 3 mesiace a potom ideme asi do Blavy.....
Baby je to niektorá z Vás, ktorej dieťatku operovali duktus pri srdiečku...????
Ono vlastne to nie je ani operácia, ale aj tak sa toho desím.....
Maatka - plne súhlasím s janinou, vidím to sama na našej Adelke, ona más do 3 mesiacov skoro vôbec nevnímala, však to mala byť ešte v brušku...teda nemôžme od nej čakať zázraky....Koníky pasie už krásne, vydrží aj 2 minúty...
a to pretáčanie ...na to si ešte počkáme....nič sa nedeje...aj ja som začala chodť ako 1,5 ročná - a to som narodená na 38 týždeň.

andulka4
26. mar 2009

Taky naprosto souhlasím s Janinou....na všechno je času dost. David všechno dohnal a to že zatím nechodí je úplně fuk 🙂

tvary jsem ho vkládat nikdy neučila a sám to umí, kostky ho nebaví takže nehrozí že by jsme daly nějaké na sebe, zato ho baví balony a umí je podat....hodit, umí kutululů

dokonce mluví:balon, haf, kyti(kytička), tikytiky(hodiny), mimi(miminko),gaga(kačena), balon atd

každé dítě je jiné a jen my to tady řešíme....jestli není náhodou něco v nepořádku 🙂

takže hlavu vzhůru A HLAVNĚ ZDRAVÍ

mila01
26. mar 2009

Maatkka - holky mají absolutně pravdu.U nás se teda taky nikdy nepočítal korigovaný věk,to jsem začala počítat až tady s váma,vždycky když se mě někdo zeptá,uvádim normální věk,kdy se narodila,i doktoři to tak berou.Naše malá se začala otáčet na 10 měsících,na 14 měsících se poprvé posadila,na 15 měsících začala lést a na 17 měsích začala chodit.No a?Nic jí neuteklo,teď lítá jak blázen,všude leze - hlavně po vejškách,staví kostky,vkládá tvary,krásně mluví ( dokonce i ve větách - kde je Ája,Ája není,kde je bumbí....),hodně rozumí,když jí řeknu - hoď to do koše,tak jde a vyhodí to,přines kostku - jde a přinese jí.Nočník neumí,sice na něm sedí,ale nic neudělá,pak jí dám plínu a v tu ránu to je tam - no a co?A před rokem touhle dobou ještě jenom ležela na zádech,ani se pořádně nezvedla na rukách,aby pořádně pásla koníky.Přesně jak píše Janina - taky jsem tu nad ní brečela a teď se tomu musím smát.Dej jí čas,všechno bude.Věř nám.Oni mají tabulky - my zkušenosti. 😉 😉 😉

Ededik - neboj,snad se to srovná - nás vyřadili v lednu nebo v únoru ( nepamatuju si přesný datum ),malá je rozená v červnu,takže v 7 - 8 měsících.

maatkka
26. mar 2009

Baby moooc dakujem za moralnu podporu hned mi je lepsie... 🙂 ja som dufala ze mi na to nieco podobne napisete... viem ze mate pravdu... len som vchadzala do tej ordinacie cela pysna aka je mala super a vysla som od tial taka zdeptana...
Ededik to mi je luto som bola fakt presvedcena ze vam na kardio povedia dobru spravu ale este by som to nevzdavala... pockaj mam ip mozno od teba tak najprv precitam... 😀

argousek
26. mar 2009

maatkka tak to je teda pěkná blbost, my jsme odečítali korigovaný věk až do dvou let a vždycky se dívali na jeho dovednosti podle toho. A když byl ještě pozadu než korigovaný věk tak to nikdo nehrotil, protože s tím nikdo nic neudělá. To dítě má svoje tempo a nikdo s tím nic nenadělá. Ba naopak nás vždy povzbuzovali a chválili, protože věděli, co máme všechno za sebou. Kdyby mně tam takhle doktorka sjela, tak se jí tam asi zhroutim ☹ Vždyť po vší té dřině s cvičením, odstříkáváním a tak si člověk zaslouží povzbudit a dodat odvahy, aby pokračoval a ne aby ho takhle někdo srážel k zemi. 🙄 Tohle mně teda docela štve, kdyby ti tohle řekla nějaká kačena sousedka, ale že to řekne doktor, tak to je teda k zamyšlení a kort u nedonošenců. Možná vstala špatnou nohou, měla blbej den a na tobě si trochu schladila žáhu. Takže bych si to tebou nebrala ani do paty. Raduj se z každého pokroku, ať je sebemenší 😉

ededik držíme palce 😉

janina jsem ráda, že je ti dobře, jen tak dál 😉

maatkka
26. mar 2009

dakujem argousek... ona este povedala ked nas objednavala ze - objednam vas o dva tyzdne ratam s tym ze to uz sa bude pretacat... mala som sa sto chuti spytat - a co ak nie???
nam v rizik. poradni tiez odjakziva vek koriguju... aj dotazniky -co by malo vediet vase dieta v 3 mesiacoch - nam dali vyplnovat v piatich a - co by malo vediet v siestich - nam kazali doniest na konci aprila ked bude mat osem...

argousek
26. mar 2009

maatkka třeba až tam půjdete příště, tak bude mít lepší náladu. A když ne, tak bych normálně uvažovala o změně doktora, pokud by jsi měla tu možnost, vždyť neznamená, že když je ona doktorka, že si musíš nechat všechno líbít 🙄