Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
30. mar 2009

někde jsem četla že kyfozu mají všechny děti do 9měsíce a jakmile si umí sednout tak už není

no u nás je to jak píše Janina...příjde mi že svlečený je hrbatý :( a křivý :(....no možná už blbnu....těžko říct 🙂

Janina věř mi že 32tt v žádném případě nestačí!!!!!! vydrž ležet nejméně do 36tt

Janina já takový cvik cvičit nemůžu :( David mi jde okamžitě do luku :( Když ho položím na balon bříškem aniž by se přidržoval rukama dokáže se úplně prolomit a udělat luk (je to úplně jak akrobat) až je mi z toho zle :( jak hooodně se dokáže naopak prohnout

vladimuraz
30. mar 2009

Jani, já vím, že strach bude stále, ale každý týden navíc je znát. Koukej se šetřit a na vaření zapomeň, ještě si ho užiješ dost. Já si v těhotenství vzala na okna Ukrajinku, chtěla 50,- Kč/hod a celý dvoupatrový dům měla umytý za dopoledne, tak jsem jí dala skoro dvojnásobek, bylo mi to trapné za takovou makačku dát 320,- Kč 😝 Jinak otrokář nejsem, jenže v těhotenství to fakt jinak nešlo.

Jinak ten cvik na bříšku jsme na balónu dělaly dlouho, ale Klárka se do toho luku začala prohýbat zas teď po roce a vypadá při tom asi jako Andulky Davídek. Prohýbala se jako mimino, pak to bylo dobré, ale teď je to hrůza, takové hodně nepřirozené. Ona se jí ta kyfóza (nemohla jsem si vybavit správný název 😵 ) právě začíná teď stáčet doleva, takže jednu nožičku má vybočenou hodně. Doufám, že to těmi očičky, jak píše Kikimaruška, nebude, nedovedu si představit, jak bych na ní udržela brýle. Objednám se na oční, už jsem to tu psala, naše doktorka nás nikam neposílá, tak si to vydupu.

Andulko, to je divné, že by kyfóza zmizela, když si dítě sedne, u nás je právě nejvíc vidět, když Klárka sedí.

andulka4
30. mar 2009

Vladi vyjádřila jsem se špatně....kyfozu mají všechny děti do cca 9měsíce (než umí samotné sedět) To už mají ty zádíčka natolik silné a svalíky je pěkně drží....což u nás a u vás nehrozí....proto mají kyfozu stále

jo a u nás je to jak píšeš....začal se tak prohýbat až teď...asi proto nám řekli že je pro nás balon nevhodný :(

a ty s malou cvičíš pořát Vojtu?

vladimuraz
30. mar 2009

No cvičím... spíš na to pěkně prdíme. Na přebalováku už necvičíme dlouho, tam malá řve, jen jí položím. Takže jí párkrát za den chytnu na koberci a drtím, ona si zatím myslí, že je to hra, tak se směje. Ale už na to asi přišla, dneska začala poprvé plakat. Ale určitě to nemá moc efekt, protože jí nedokážu udržet. Ona se vysmýkne a je hned pryč. Už jsme se s manželem domluvili, že teď v dubnu jedeme naposled na rehábku. My chodíme k té fanatičce K. do Budějovic a ta nám stejně jiné cviky neporadí než Vojtovku a já chci zkusit něco jiného. Nevím, jestli je Vojtovka tak všemocná, aby srovnala zádíčka, otočila nohu do správného směru... Zkusíme rehabilitaci tady v Táboře, holky si to tu chválí, tak uvidíme.
Holky, Vy co jste "vojtily", nemáte zkušenost, že by se stav dítěte po úplném vysazení cvičení zhoršil? Já mám jednu známou z plavání, které se to stalo, cvičili do půl roka, pak přestali a malý se přestal vyvíjet moroticky. V roce zase začaly a on jde hrozně rychle dopředu.

andulka4
30. mar 2009

Vladi spíš to bude tím kdy Vojtění ukončíš...
já mám taky RHB fanatičku a ta nám dala ještě jeden cvik ale RHB lékař už nám Vojtovku nedoporučil a napsala nám LTV tělocvik s prvky Bobatha

takže já ukončila cvičení v době kdy lezl...stál a obcházel nábytek....vývojově se tedy nezhoršil

naše cviky už provádím jen tak pro zábavu u TV...posadím si Davida na kolena (je otočený zády) a jedno koleno vždy dám níž než druhé....on musí balancovat a vyvažovat sed (posiluje tak záda)

v celku nám nic jiného už ani nedoporučili...a to mám při tom záda stále slabá

argousek
31. mar 2009

Vladi my jsme skončili s cvičením asi taky někdy v 18 měsících nekorigovaně a měla jsem toho plný kecky. Měla jsem taky rehabku fanatičku a docela jí Adámek dávala zabrat, když jsem jí říkala, že ho nemůžu udržet, tak mi nevěřila a když s ním pak cvičila a nešlo jí to, tak jsem se docela bavila 😀 My jsme skončili a Adámek ještě nechodil, jen se stavěl u nábytku, ale pak na neurologii řekli, že už je pevnej a že je vše O.K, že můžeme přestat cvičit. Ale já jsem stejně ještě dlouho s Adámkem cvičila na tom fitbale ale to je spíš takové hraní. Adámek začal chodit až 21 měsících nekorikovaně a rhb právě říkala, že to nevadí, že čím dýl poleze, tak si bude tím lezením posilovat břišní i zádový svaly a nakonec i ruce 😅 Mně neurolog říkal, že nejlepší je plavání, ale když ten náš kluk jen vidí bazén, tak řve jako když ho na nože berou 😅 Takže pokud máš v Táboře možnost, tak zkuste plavání 😉

andulka4
31. mar 2009

No a vidíš...nám všichni bazén a plavání zakázali :( jak pediatr, tak neurolog...dokonce o RHB lékař a všech 5 RHB sester které jsme měly

argousek
31. mar 2009

hmm tak to by mně zajímalo, jak by to ti doktoři konzultovali, kdyby se sešli. 🙄

vladimuraz
31. mar 2009

No to je právě ten problém - co doktor, to názor...

Argoušku, my chodíme plavat už od loňského července nepřetržitě, v létě jsem jezdila do ČB a od září chodíme tady, myslím, že to Klárce hodně pomohlo, předtím měla spodní polovinu těla úplně tuhou a ve vodě se parádně rozhýbala. Klárka lezla 5,6 měsíců, než začala chodit, ale bříško má pořád rozjeté (má mezeru mezi svaly) a ta záda raději nekomentuji.

habibi78
1. apr 2009

mne sa malá nadorila tiež 2 mesiace pred termínom, aj nám zakázali plávať...vraj je to kvôli nezrelým plúcam, sú náchylnejšie na ochorenia z baktérií čo sú vo vode na plávanie.... vraj až od jedného roka je to vhodné pre nedonosencov.... 😕

tamia
1. apr 2009

habibi78,
aj nám to zakázali práve kvoli rým dovodom o ktorých si napísala...

janina77
1. apr 2009

baby, s tym plavanim je to take osemetne... Na jednnej strane ozaj to nebezpecenstvo infekcii, na to nas fakt upozornoval asi kazdy lekar, s ktorym sme to konzultovali, na druhej strane asi kazda mamina, ktora sa napriek riziku infekcie na to da, vidi na dietati pokrok, ze mu teda ta voda pomohla.

Nechcem tymto nikoho presviedcat, kezda mama sa musi rozhodnut sama.
Ale schvalne:

Najde sa tu mamina, ktora ma prakticku skusenost s tym, ze by dojcenske plavanie dietatu niecim uskodilo - ci uz infekciou, alebo ze nezaznamenala po chodeni na plavanie u dietata pokrok?

(Prosim odpiste aj maminy, ktore sem inak nepisete, ak mate takuto skusenost, dakujem.)

mila01
1. apr 2009

skusim v skratke tiez opisat nas porod... wild horses - mali sme to dost podobne 🙂

Takze - rano v sobotu pred 5 mi zacali kontrakcie, o 3 poobede sme dosli do porodneho domu, to uz boli po 5 minutach. Midwife bola fajn, chcela nas poslat domov, lebo som podla nej bola prilis v pohode na to, aby som rodila 😀 ale ostali sme tam, dostali sme peknu porodnu salu s balonom, vanou zachodom, roznymi pomockami (pisem to preto, lebo na Slovensku by toto bol tazky nadstandard), pustili sme si hudbu, tancovala som brusne tance, predychavala kontrakcie, midwife nam uvarila caj (mala som specialny na kojenie este z domu) a priebezne nam nosila novy a toasty a lekvar 😀 potom mi napustila vanu, vliezla som si do nej a bola to prijemna ulava (kontrakcie som mala strasne bolestive - pomahalo mi ich predychavat a pri vydychu robit hlboky zvuk "vuuuuu". A este mi velmi pomahalo, ze ma manzel stale masiroval - mali sme to nacvicene z predporodneho kurzu, takze vedel presne, co ma robit, bol uzasny.). Ozaj, jest neodporucam - ja som si len hryzla z mueslitycinky a hned som sa z toho povracala. 😖 Ale pila som stale a vela. Potom, ked som tie bolesti uz nevedela vydrzat, poprosila som midwife, ci uz mozem ist do bazena a ona, ze este asi nie som dost otvorena, ale skontrolovala ma a zistila, ze uz som na 6 cm, tak hura do bazena 😀 no a tam to bolelo este viac, neskor mi ponukla ten entonox, tak som ho skusila a bolo to super 😀 som z toho bola uplne sfetovana 😀 no hej a mala som fakt ten orgasmic birth, takze je to pravda, da sa to. (midwife bola dost prekvapena z toho, ako rychlo sa otvaram a ako dobre predychavam kontrakcie, mala som zo seba velmi dobry pocit, som jej vysvetlila, ze robim jogu 😉 ) Potom akurat nastal problem, ze babatko akosi nechcelo ist von, kedze bolo asi take obrovske. Medzitym sa vymenili midwife a to bolo super, lebo ta druha midwife bola uplne uzasna a uz sme ju poznali - ona ma prijimala. Najprv ma len pozorovala, radila mi, co mam robit a ked to neslo, vyhlasila, ze ideme z bazena von, tak sme sli na stolicku, tam sa mi podarilo nieco vytlacit, ale babatko to nebolo 😅 (midwife ma velmi pochvalila a slo sa dalej), potom sme sli na postel a tlacila som v polosede, jednu nohu som mala zapretu do manzela a druhu do midwife. No a takto som tlacila asi 3 hodiny, lebo Zoranko asi cely cas spinkal 😀 . Myslela som si, ze umriem, ze ho nevytlacim, ze budem musiet mat cisarsky, nastrih, zvon a neviem co este, no a nakoniec sa nam to podarilo 😀 bol to ten najkrajsi pocit na svete, ked som pocitila, ze uz konecne ide von a potom, ked som ho uvidela - bol nadherny, najkrajsi na svete 😀 . Manzel si musel sadnut, lebo toho bolo nanho trochu moc (videl viac ako ja 😀 . Hned mi Zoranka polozili na brusko a prikryli nasim cervenym uterakom a tak sme tam nejaku dobu ostali a tesili sme sa. Potom mi pomohli prejst na stolicku, kde som vytlacila placentu (bez syntocinonu), midwife ju skontrolovala, ukazala nam ju (Zoranka medzitym drzal dojaty ocko). Potom som presla na postel, midwife ma skontrolovala, mala som male natrhnutie, ktore zasila (dala mi entonox a umrtvovaciu injekciu - vobec to nebolelo a bolo to hned). Potom mi prilozili Zoranka na prsia, ale cuckat sa mu nechcelo, tak sme sa len tak vytesovali. Potom som zaspala.
Idem kojit - dokoncim neskor 😉

fajn
1. apr 2009

Ahoj holky,já se nemůžu pořád vyhrabat z těch nemocí. Jezdím každej den na laeser na dutiny poněvadž je mám ucpany tak ještě 8 krát a uvidím jestli to pomůže . Mám znova antibiotika a vůbec nic nezabírá už toho mám fakt dost.
Didka naštěstí zdravá klep,klep a jak svítí sluníčko tak chce pořád ven ,no a kdo sní chodí ... no já. Takže nějaky vyležet nehrozí.A ať se vrátím k Didce ta se teď jaxsi 😉 změnila už si i víc pohraje sama ,oblíbila si mozaiku tak pořád skládá řady. Jinak jsem v pátek pekla dort a musím se pochlubit že se i povedl,uděla jsem ovál a na to pár zvířátek .Samozřejmě nesměli chybět kočky , pak jsem tam dala psa a myšičky a měl velkej úspěch. Pořád chodila jestli má ještě narozeniny a jestli může foukat do svíček a pořád ojídala to máslo.

Jani tobě už to fakt hezky přibívá ty týdny ,a už víte co to bude? A co jak už kope ? Mohla byses nám vyfotit aspoň ať vidíme to tvoje bříško 😉 .

Peťka už je určitě u Šimonka a už si spolu užívají první dny spolu .

My teda taky nechodíme plavat kvůli těm infekcím ,Didka je tak často nemocná že kdyby chodila ještě do vody tak nevím . Ale já si myslím že to asi vliv má ta voda že to ty svaly uvolní .

argousek
1. apr 2009

jéé fajn tak jsem na to pořád myslela až jsem to prošvihla. Dianka měla třicátého čtvrté narozeniny, viď. Tak opožděně ale přece přejeme vše nej, hooooodně zdraví, lásky a moc kamarádů 😀

fajn
1. apr 2009

argoušku díky za ni.

vladimuraz
1. apr 2009

Fajn, my také opožděně přejeme všechno nej, nej... hlavně zdraví a stále dobrou náladu!!!!!!!

Holky, nás teda před plaváním nikdo nevaroval, nás vyřadili z neonatologické poradny hned ve 4. měsíci a od té doby můžeme všechno dělat jako normálně narozené děti, páč naše pediatrička o nedonošencích nic neví 😝. Proto já pořád sonduju tady, abych něco nezanedbala 😀. A pomohlo to Klárce 100%.

mila01
1. apr 2009

Fajn - omlouvám se,nevěděla jsem,že máte takovou slávu.Přejeme Diance všechno nej nej nej,hlavně hodně zdravíčka. 😀 😀 😀

Vladimuraz - a oni vás jen tak vyloučili a už vás nesledujou?Tak to jsem ještě neslyšela,to je dobrý.My byli v půl roce,byli jsme na tom dobře,tak pak až v roce a protože nemá problémy,tak máme přijít ve dvou letech.Naše pediatrička má dost zkušeností s nedonošencema,ale nás vůbec neřeší.Vždycky když tam přijdeme,tak se chechtá - přišlas mi ztrhnout váhu,nedonošenečku? 😀 😀 😀 Hodně nám pomohla,protože nás psychicky hodně podržela,ikdyž nám strašně dlouho trvalo,než jsme měli nějaký pohybový pokrok,pořád hrozně povzbuzovala.Je to vážně Pani doktorka - máme štěstí.

vladimuraz
1. apr 2009

Milo, to určitě, to máte štěstí. Naše doktorka je nejradši, když nás nevidí a když se jí na nic neptám. Že máme nárok na Prevenar zdarma jsme jí musela říct já, děsně se tomu divila, ale byla ochotná a vyplnila žádost 😝 Pořád mi píše na papírky názvy nějakých přípravků jako výživu pro hubené děti, ale já nic nekupuju, Klárka sice moc nejí (teď má cca 9kg), ale žádnou chemii jí cpát nebudu. Navíc moc nemarodíme, - 1 zvracecí chřipka chycená od švagra a pak hned ty průdušky, to se mi zdá na 1,5 roku docela dobré - na to, že chodíme na plavání, na cvičení a minimálně jednou týdně si chodíme hrát s dalšími dětmi do herny. Přesto ona pořád řeší jen stravu a váhu. Teď jí chci poprosit, aby nás poslala aspoň na kontrolu na oční, nebyly jsme nikde rok.
Z té neonatologie nás propustili domů 20.12.- po 2,5 měsících, po Novém roce jsme přijely jednou na krev a když zjistili, že na transfuzi nemusíme, tak nás vyřadili z evidence. Já teda nechtěla, přece jen se člověk bojí, co bude, a dotazy se líp řeší s někým, kdo o problematice něco ví. A důvod? Jsme z Tábora, do Budějovic to máme daleko ( 🙂 ) navíc místem bydliště nespadáme pod ČB, ale pod neonatologii v Písku.

mispuli
1. apr 2009

vladi ke komu v táboře chodíš? my tady v Protivíně máme taky doktora,kterej se námi jako nedonošenci moc nezabývá,ale spíš je to proto,že jezdíme na kontroly k primáři do nemocnice do rizikovky,Honzík tam te´d dochází po roce a Míša asi bude taky,ale teď jde za 4 měsíce.protže chce vidět,jak už bude chodit 😵
taky opožděně přejeme
na plavčo jsme nechodili,ale když jsem se na to ptala,tak se tvářili na rehábě i v rizikovce,jako že no problem,jedinejproblém pro nás byl a je,že bysme museli dojíždět autobusem a to se mi nechtělo

andulka4
1. apr 2009

ad plavání....já jeden případ znám...vlastně znám dva
jedné holčičce po bazénu hnisaly uši a jedné to udělalo něco s psychomotorickým vývojem

nám to zakázali kvůli slabým zádům....voda by ho nadnášela a nezapojoval by to co by měl-byl silný hypotonik

mila01
1. apr 2009

Vladimuraz - a ten prevenar jste dostali?My totiž ne,musela jsem to Káje zaplatit,protože jsme sice nedonošenci,ale jsme nestonavý,takže nemáme nárok. 😠 😠 😠
Já to nechci nijak zlehčovat,ale tu váhu bych ani tak moc neřešila.Zrovna dneska jsem byla na procházce s kamarádkou,která má 15měsíčního syna a fakt dneska jsme se smáli tomu,že on se narodil a měl přes 4 kila a teď v 15 měsících má 9kg.Kája se narodila s kilem a teď v 21 měsících má kilo 13. 😀 😀
Jinak neboj,my také nikam nechodíme,jenom do Motola na to oční,protože má Kája světlé oční pozadí,ale jinak bysme už taky nikam nechodili.V červnu nás teda čeká ta dvouletá prohlídka v rizikové poradně,ale pokud to bude jako předtim - zvážili,změřili,zeptali se,jestli nemáme nějaký problém a šli jsme. 😀 😀

vladimuraz
1. apr 2009

Milo, dostali - a to jsme do té doby taky nestonali. Doktorka požádala a někde výš to schválili. Tak koukám, že riziková poradna je stejně o ničem 😀 😀 😀 Já váhu neřeším, jen bylo blbý, jak teď K. marodila, tak neměla moc z čeho brát a brzy byla dehydrovaná a zesláblá tak, že jsme musely do nemocnice na kapačku.

tamia
1. apr 2009

fajn,
pripájam sa ku gratuláciám, Didke všetko naj naj hlavne vela zdravička, šťastia a ostatné dorazí samo.

Pochvál sa ako ste to oslávili 😉

andulka4
1. apr 2009

Fajn taky přejeme vššššéééécičko nej nej nej 🙂

kikimaruska
1. apr 2009

Ahojky. Fajn:Tak i my zpětně vše nej nej 😵 . Nám o plavání nikdo nic neříkal že nesmíme, pediatr nám to schválil a plaváníčko se Kubíkovi moc líbí. Tak uvidíme. Jinak já ani nevědala, že mají nedonošeňátka nárok na prevenar? Já si vše platila sama a ani mě nikdo neinformoval, že to může někdo platit (pojišťovna)? Jinak se nám udělalo opravdu krásně, už aby to tak zůstalo. Jsme skoro celý den na zahrádce a větráme se. Kolik vážíme my už ani nevím, naposled jsme měli 6,7 kg...ale máme "už" 69 cm 🙂

andulka4
1. apr 2009

Kikimaruš to je neuvěřitelné jak je malinkatý 🙂 ale díky tomu má určo krásně pevné svalíky 🙂 a nakonec bude mít 190cm 🙂 🙂 🙂

já nikdy v nějaké rizikové poradně nebyla a na Prevenar zdarma se mi Dr vysmála :(

petrach
1. apr 2009

ahoj holky,moc vas zdravím,chybeli jste mi 😉

byli jsme tyden bez netu,takže jsem za vama nemohla,ale mam novinu 🙂 ..zitra nastupuju 🙂
v pondeli jsme překročili 2 kg,dostal transfuzi kvuli chudokrevnosti a druhy den začal pit cele davky mlika z flašky,dneska šel do postylky na Nanynku,byla jsem z toho paf,ješte v sobotu byl v inkubatoru,pak šel do termoboxu,proste to šlo rychle..mame za sebou to neuro,dr se pry libil,včera začal cvičit vojtovku,pry spiš jako prevenci,nedelam si iluze že bude všechno ružove,ale za tohle jsem rada,že nenašla nic važneho,očička se drží pořad stejne,dr řikala že 11 dní mame ješte povynnych,možna spiš 14,ale na tom už nesejde 😉

jinak gratuluju Kubičkovi k lození 🙂 je to šikulka šikovna
Diance k narozeninam 🙂
Honzikovi k super zpravam od psycholožky,bude už jen líp 😉
Adamkovi a Samkovi taky moc gratuluju 🙂

holky citim že letos ten rok bude plný dobrych vecí a zpráv,
že všechno špatne už jsme si vybrali a ted už bude jen dobře,
detičky nam budou delat jen radost,uvydíte 🙂

p.s.Jani myslela jsem na Tebe a mam radost že se držíš

kikimaruska
1. apr 2009

andulka: to jo, jsme prcci...ale 190 asi mít nebude, já mám 164 a taťka 175 cm 😀 ...
petrach: to je skvělá zprávička !!!! 😵 😵 😵 , tak se tam mějte moooc krásně, pozdravuj malého a ať jste brzy doma 😵 😵 😵

andulka4
1. apr 2009

Petrach parááááda 🙂 těším se společně s tebou 🙂