Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

drtka
25. aug 2011

@vevericka23 Ahoj. No čaká Vás (ešte aj nás) veľmi dlhá cesta. Treba veľa síl a hlavne trpezlivosti. Nie vždy to bude ľahké. U takýchto detí je to tak. Jeden krok dopredu, dva dozadu. Doktori sami nevedia ako ktoré dieťa dopadne. Treba len veriť , že všetko dobre dopadne 🙂 🙂

vevericka23
25. aug 2011

@drtka no tak to ano to nas caka este dlha cesta. Uz by som ho chcela mat doma ale este to potrva. ved to dr. raz povedia dobru spravu raz zasa zlu :( musime cakat a verit.
A vam sa ako dari?

lucia00123
26. aug 2011

dievcata kam chodite cvicit vojtovu metodu? a ako casto?

simicak
26. aug 2011

@vevericka23 gratuluji k narozeni Michalkovi a preju mu moooc zdravicka hlave a tobe at je brzo doma 😉 Tak jak uz ti to psali,ted to bude kolotoc a hodne nervu. Me jednou rekla rehabka v nemocnici,kdyz jsem se ptala,jeslti bude Viki zdrava,ze to nikdo nevi,stejne jak to nikdo nevi uz normalne narozeneho miminka. 😉 Proste musis verit,ze vse bude ok. A koukam,ze mas doma jeste druheho drobecka,o to to je tezsi,behat mezi nemocnici a Milankem. Ja doma taky mela dcerku malou,tak vim,jake to byly nervy. A jak se dari Misovi? Drzim moc palecky. Nase Viki je ve 29tt.,uz ma dva rocky a je to velice chytra a zdrava holcicka,dokonce predehnala svoje vrstevniky 😉 V nemocnici jsme byli 7tydnu. A uz ti dali maleho pochovat? Slysela jsi o klokankovani?

vevericka23
26. aug 2011

@simicak Ahoj. Dakujeme velmi pekne. No snazim sa verit ze bude vsetko OK len niekedy to je dost narocne a este ked mame doma Milanka, a ked si predstavim ake to este len bude tazke. Ale mam skveleho manzela ktory mi dodava odvahu a trpezlivost a ja jeme. Miskovi sa raz dari dobre inokedy zasa zle, je to zlozite :( mal zvyseny cukor davali mu glukemiu ale uz je v norme, davaju mu infuzie a najvedsi problem mu robia asi crievka, sa mu nafukuje brusko obcas. Nie este mi ho nedali podrzat este ma len 2 tt a 750 g tak neviem kedy mi ho daju. Hej pocula som o klokankovani, aj vy ste sa klokankovali? Ake to bolo, uzastne hej ze?
Aj my vam prajeme vele stastia a zdravia.

dai
26. aug 2011

ahojte,
ja vlastne do tejto temy nepatrim - malinky sa narodil v 36 tt a mal az 2700g.
Chcem vas ale povzbudit a zaroven naozaj potvrdit ze clovek ani pri zdravom miminku nevie - moj malinky sa narodil indikovane lebo som mala zle prietoky. po narodeni isiel medzi zdrave babatka, potom bol ale prelozeny na Jisku lebo mal velke problemy s dychanim. On je oznaceny za hranicne nezrele dietatko a ani mne lekarky ziadnu prognozu nechceli a teraz chapem ze vlastne ani nevedeli dat. Jedine co treba je byt trpezlivy... Nas vdaka tomu ze malinky sa rychlo chytil a vlastne uz po tyzdni mohol byt odpojeny z kyslika pustili uz po 2-och tyzdnoch domov. Na oddeleni patologickych novorodencov som si kupila knizku Narodili sme sa nezreli - uz ju mam precitanu - je tam vela odpovedi na mnohe otazky. Vevericka23 spytaj sa na tu knizku, myslim ze pomoze sa zorientovat.
Moj syncek bol na Jiske s 2-mi detickami ktore mali okolo 700g a poviem vam ze tie boli poriadne zivotaschopne - kyslika sa zbavili skor ako moj maly - lekarky hovorili ze tyto drobcekovia ked zabojuju tak su velky sikovnici, ze skor ti hranicny su taky lenivci🙂 My napr. zial uz asi nebudeme papat z prsnika, maly si moc v nemocnici zvykol na flasku, ale ja som rada ze toleruje vobec jedlo ( prvy tyzden dostaval stravu cez sondu a viac menej mu vobec netravilo ) a ze sa napapa z flasky ( v nemocke sme sa nenormalne natrapili pokial som do neho to jedlo dostala☹ )

dievcata, drzim vam vsetkym palce, ti malicky ktorych som ja videla boli velky bojovnici a z vlastnej skusenosti viem ze stav dietatka sa niekedy zlepsi rychlo ( ako sa dokaze aj pri zdravom zhorsit☹ )
drzte sa, vevericka, vela trpezlivosti a viery, malinky ma sancu byt zdravucky, ty musis byt pozitivna - tvoja energia mu moze velmi pomoct...

drtka
26. aug 2011

@vevericka23 Klokankovnie je úžasný pocit. Konečne môžeš svoje dieťa po dlhej dobe držať v náručí. Nie v každej nemocnici sa to ale robí. A v BA je to tak, že musí mať cca 1 kg a hlavne musí byť na to pripravený aj on zdravotne. Ja som doteraz klokankovala len 3x ☹ Ale keď nás pustia domov tak si to vynahradíme. A tých pusiniek čo odo mňa podostáva 🙂

bubu4125
26. aug 2011

@drtka no, super!
my sme boli včera na kontrole po mesiaci, tak to vyzerá veeeeeľmi dobre!!! ďalšia kontrola až 17.10.!!! supeeer...
včera len dobré správy...boli sme aj s uškami, tak tie fungujú na 100%!
my sme mali retinopatiu I-II st....a je to ok!!!

drtka
26. aug 2011

Mamičky predčasniatok akú značku monitoru dychu používate Vy? Poraďte aký si mám kúpiť 😉

drtka
26. aug 2011

@bubu4125 Tak to je super. Teším sa s Vami. Už nech sú v živote len samé dobré správy a tie zlé nech nás ďaleko obchádzajú 😀

vevericka23
26. aug 2011

@drtka tak to ano nie v kazdej nemocnici sa to da, som citala. Aj ja by som chcela uz drobceka drzat v naruci 🙂 no uvidime. A kedy vas pustia domov?

drtka
26. aug 2011

@vevericka23 To by som aj ja rada vedela 😅 Ja to beriem tak, že termín som mala až 2.10. takže dovtedy mal byť v brušku. Skôr ani nerátam, že by sme išli domov. A hlavné je aby si už začal konečne sám dýchať. A váhu musím mať nad 2000 gramov. Tak dúfam, že v októbri ho už budeme mať doma 😵

vevericka23
26. aug 2011

Tak to určite do termínu bude doma, on je veľký bojovník 🙂 Ja som mala termín 5.11 a ako to vyzerá s dýchaním? Aj mu uberajú počet dychov?

adra22
26. aug 2011

@drtkaja mám tento Babysence II Sewex a som s ním veľmi spokojná, máme ho stále. A čo sa týka klokankovania tak napr. v B. Bystrici to vôbec nefunguje, ja som Dávidka prvý krát držala po 46 dňoch keď ho vybrali z inkubátora.

@drtka
@vevericka23 Baby treba veriť že všetko bude v poriadku, sú to bojovníci.

@drtka pozerám že máme rovnaký príbeh.

vevericka23
26. aug 2011

@adra22 tak to áno sú to VEĽKÝ bojovníci, niekedy mam pocit že Miško dodáva silu mne 🙂

drtka
26. aug 2011

@adra22 Bohužiaľ máme asi rovnaký osud ☹ ale čo už život ide ďalej a naši drobci majú silu aj za drobcov v nebíčku 😉 Viem, že v BB neklokankujete ale máte zas výhodu, že deti vyberajú skôr z inkubátora do postieľok. V BA vyberajú až keď majú 2 kg ☹

adra22
26. aug 2011

@drtka No my sme mali 1800 gramov keď ho vybrali z inkubátora. Veru ti poviem že určite majú silu aj za našich anjelikov v nebičku. 😉
@vevericka23 aj ja som mala ten pocit vždy keď som ho videla chytil ma za rúčku alebo sa usmial vtedy som mala sily aj na rozdávanie 🙂

simicak
26. aug 2011

@vevericka23 pocit to byl krasny,me ji dali jeste na JIP drzet,byla 3dny stara 😵 Zeptej se na to primo doktora 😉 My zijem v zahranici,tak tady to je jine,ja mela malou i 3hodky venku a to byla na JIP,proste mi ji nechali jak jsem chtela a vim,ze druha maminka mela dvojcata a ti byli jeste na kysliku a taky klokankovala,ono ale fakt hodne zalezi na zdrav.stavu,preju ti,aby sis ho brzo taky pomazlila 😉 Jinak my jak byli v nemocnici,tak ja panikarila porad a porad jsem se bala,ono se to lehce rika,musis vert atd.,ale hur se to dela. Ted si uz na nemocnici ani nevzpomenu 😉 A domu jsme sli tyden pred terminem co se mela mala narodit,jinak nam ale rikali,ze se chodi vetsinou v termin.......lekari hodne mluvi tak,abys pak nebyla nicim zklamana a nebo prekvapena. Proto nedelaji zadne prognozy a nic neslubuji,asi to je tak i lepsi.

simicak
26. aug 2011

@drtka vy uz to budete mit s malym za par a bude ti delat kraval doma 😉 A jak se malickemu ted dari?

drtka
26. aug 2011

@simicak No už aby to bolo 🙂 Darí sa nám tak, že raz dobre, raz zle. Veď sama to asi poznáš. Pred týždňom sme mali opäť zápal plúc, teraz vo štvrtok operáciu očiek, takže bol zaintubovaný. Inak sa celkom rozbehol, vážime už 1460 gramov ale stále si sám nedýcha ☹ Neviem kedy mu tie plúcka chcú dozrieť 😒

argousek
26. aug 2011

@vevericka23 teď se nenervuj, jak to někdy bude, žij vždycky přítomností a raduj se z každého pokroku. My máme kloučka narozeného 26tt 1050g. Bylo to hodně nervů, trpělivosti a zkoušeli jsme všechno možné. Všechno se přehouplo po čtvrtém roce, teď je z něj úplně normální kluk. Motorika není ještě úplně stoprocentní, ale řekla bych, že je celkem v normě. Byli jsme ve třech letech v lázních a to mu hodně pomohlo. Dlouho nemluvil, teď už mluví celkem dobře. Dlouho nechtěl kousat kousky, doteď se neumí pořádně napít z flašky, najíst, ani obléknout. Ale pracujeme na tom, je to taky spíš tím, že je i dost pohodlnej a ví, že mamka se vším pomůže. Od září jde do školky s asistentem. Vkládám videjko, je to úplně normoš kluk 😉 Tak s neboj, zvládnete to 😉

https://www.youtube.com/watch?v=Sri-5oJgm3g
zzuzana82
26. aug 2011

@vevericka23 gratulujem k babetku a prajem hlavne vela vela zdravicka drobcekovi a Tebe vela sil. na zaciatku je to strasne tazke , hlavne ked s tymito detickami je to raz hore raz dole, my sme boli v nemocnici 10tyzdnov domov sme sli par dni po termine az , ale teraz ked sme doma my to uz nepride ani tak ze sme tam boli tak dlho 🙂 a kloksnkovali sme uz po tyzdni, ale ja som tiez ako simicak v Uk a tu to neberu asi tak, prisne, ak je babo viac menej ok tak ho bez problemov daju mamke aj na par hodin,my sme klokankovali non stop a bolo to super a teraz mam doma takeho maznaka ze koniec 😀
@drtka som rada ze sa malemu dari, a neboj plucka mu dozreju, nas maly dychal na zaciatku sam a po 2tyzdnoch sme sli na kyslik, este stale aj sme a to uz sme mesiac doma, najprv som sa strasne bala ze to bude dost tazke ked nebudem vidiet tie monitry a vsetko ,ze ako budem vediet aku ma saturaciu, ale je to fajn,sama som prekvapena, pomalinky sa nam to znizuje tak dufam ze coskoro sa toho zbavime uplne, 😉 jedina nevyhoda je ze musime stale davat pozor na kabel a dost ta to obmedzuje v pohybe 😠 ale inak ok a ja mam monitor Tomme tippee myslim ze su aj na SVK a ja som s nim zatial spokojna 🙂

argousek
26. aug 2011

Holky prodávám knížky Cvičíme s kojenci a batolaty, Masáže dětí a kojenců, Cvičení pro rozvoj řeči a Hry pro rozvoj mozku, Knížku o kojení Pokud by jste některá měla o některou z nich zájem napište mi do IP 😉

simicak
27. aug 2011

@zzuzana82 vy jste v Uk a kde? To mi nejak uteklo a nebo jsem to zapomnela 😝 😀
@drtka nebo,on se rozdycha driv nebo pozdeji 😉

zzuzana82
27. aug 2011

@simicak ja som pri manchestri ,ale pravdu povediac uz by som najradsej sla domov ☹ nejak sa mi tu prestava pacit,ale holt musime este chvilku vydrzat kvoli malemu 🙂

denisee
29. aug 2011

@maatkka : Dodatečně Liliance, vše nejlepší k 3. narozeninám! Ať se jí líbí ve školce, najde si spoustu milých kamarádů a super paní učitelku. 🙂 .
Tobě, ať se daří v práci 😉

maatkka
29. aug 2011

@denisee dakujem velmi pekne za mileee prianie 😵
pre baby co nemam na fb pridavam par narodeninkovych fotos:

maatkka
29. aug 2011

a este par letnych 🙂

mispuli
29. aug 2011

@maatkka ty děti tak rostou,z Lili je nádherná slečna,fakt se strašně změnila 😉 😉

i já už zařezávám v práci,zatím je to v pohodě,páč máme přípravný dny bez dětí,to pravý nastane až příští týden 😕 😕

Honzis jde ve čtvrtek poprvý do školy,nějak mi to pořád nedochází,že už z něj bude školák prvňáček 😅

maatkka
29. aug 2011

@mispuli dakujem 😉
joooj a este tieto fotky musiiim: 😵