Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

drtka
10. okt 2011

@juliach A v ktorej nemocnici teraz ste?

saskah7
10. okt 2011

@drtka my sme boli raz na tyzden (druhe dvojca az 2tyzdne), to boli cca 4mesacni, ale nebolo to planovane presunutie z porodnice... to uz medzitym boli doma a bez kyslika, ale ked sme prisli do Biskupic na beznu objednanu kontrolu, tak nas tam hned aj zavreli a mensi odtial uz odchadzal domov s kyslikom ☹ a druhykrat sme boli asi na 4 dni ked mali cca 8 mesiacov, ale to bola "len" bezna obstrukcia...

simicak
10. okt 2011

@amelia17 a co ti rek doktor nato ze mas ve 23tt. cely den tvrdnuti?? Mas rizikove?

drtka
10. okt 2011

@saskah7 Fúha....a prečo musel odtiaľ odchádzať s kyslíkom keď ho dovtedy nepotreboval?? Ako ste teraz na tom? Beriete aj nejaké spreje alebo inhalujete?

amelia17
10. okt 2011

@simicak ja som mu to nehovorila.. bola som tam minuly stvrtok a on mi preventivne kazal 5 hodin denne lezat... nuz a po jeho navsteve mi zacalo tvrdnut brucho, zatial som mu nevolala, nezda sa mi to az tak zle... ked lezim, je to ok

saskah7
10. okt 2011

@drtka proste ked ho prepustali z porodky (to mal 3 mesiace), tak zrejme to uz nepotreboval... lenze potom mu klesla saturacia dost a tak mu robili kyslikovy test (zavislost od kyslika) a tam na to prisli... ten kyslik sme mali doma asi 3,5mesiaca, cize celkom slusny cas, nie ako niektore baby, co mali aj ovela viac mesiacov deti na DDOT 😉 potom po uplnom vysadeni kyslika (co bolo postupne pocas niekolkych tyzdnov znizovania hodin) bol v pohode, ale neskor schytali obaja obstrukcie priedusiek, ale to je "normalna" vec u predcasniatok... a vtedy dostali spreje a potom uz len podla potreby (ked po case zas mali chytene priedusky, cize piskali v hrudi), tak sme doma sprejovali 😉 no a teraz su uz stastne v milujucej adoptivnej rodinke, kde ich miluju minimalne tak ako sme ich milovali my, takze uz to s nimi bude len a len lepsie 😉 😵 😵 😵 (ja som ich mala tu cest lubit 7 mesiacov ako profesionalna mama 😉 )
neboj, zvladnete to aj vy.. potrebuju vela lasky a dotykov tieto deticky 😵

amelia17
10. okt 2011

@diid dikes moc... musim este vyspekulovat ako vylozit nohy hore, lebo ja lezim na obycajnej posteli, snazim sa mat hlavu iba na malinkom vankusi, aby som nebola v polosede (to mi doktor zakazal), ale ked opieram nohy napr. o stenu, tak o chvilku mi uz tak trpnu, ze ich musim dat dole...
vie niekdo aky dlhy by mal byt krcok, ktory je v poriadku?? resp. kedy je uz problem, ze je krcok maly? kolko to je centimetrov a ako rychlo sa da k takemuto skrateniu dopracovat? takze otazky.... 😀

diid
10. okt 2011

@amelia17 nohy treba vylozit ked sedis, ale ked nemozes sediet tak staci lezat, netreba nohy do hora, pripadne ked chces tak maly vankus pod zadok, to aby netlacilo na krcok.

juliach
11. okt 2011

@amelia17 no krcok sa ti dokaze skratit za par hodin, ja som mala v noci o druhej skrateny na 2 cm a o 3 hodiny uz bol 0 a otvorena na 2 cm, takze to moze ist rychlo ale poznam aj baby ktorym sa skracoval postupne pomaly, vela lezali s nohami hore a vydrzali skoro do terminu.

juliach
11. okt 2011

@amelia17 mne zacalo nepravidelne tvrdnut brucho v 16. tyzdni a hovorili mi ze je to v pohode, v 19. uz som zacala mat pravidelne kontrakcie ktore trvali 3 hodky ale presli a v 25. uz to nepreslo ........ urcite vela lez s nohami hore a minimalne sa namahaj a zavolaj preistotu lekarovi

juliach
11. okt 2011

@drtka Filipko je v Martine - stale na JIS, ja tam s nim nie som, lebo doma mam este 6-rocneho chlapca, tak som s nim. Chodim do nemocky kazdy 2. den, kedže byvam 70 km od Martina. Ked ho budu mat prepustit, tak potom pojdem na par dni, aby som sa zaucila a potom do tych Biskupic samozrejme. Kedy nas prepustia zatial neviem, ale tak tajne dufam, ze v piatok mu vyberu stehy a buduci tyzden uz by nas aj mohli do tych Biskupic poslat, lebo ved korigovane uz ma 2 tyzdne, vahu ma tiez peknu, papa, kaka - len to dychanie je velkym problemom ale na to su tie Biskupice.

simicak
11. okt 2011

@amelie17 mela bys jit k doktorovi,muzou ti dat neco na to tvrdnuti bricha nebo oddalit pripadne hrozici porod. S tim krcek neporadim,me zacalo v pondeli trvdnout brichno,trvdlo tri dny,pak prestalo a v sobotu jsem zacala rodit,krcek se mi vubec nezkracoval,proste z niceho nic prisel porod. Navic me z tvrdnutim bricha hned poslali do n emocnice,muze to byt znamka zacinajiciho porodu,ja bych si vubec nezahravala

simicak
11. okt 2011

@amelia17 nechci te strasit,ale uz se treba muzes otvirat,muzes mit proste kontrakce ( tvrdnuti bricha jsou kontrakce) a ty si lezis doma s nohama nahore. Ale samozrejme to nic nemusi byt,rozhodne bez k lekari at se pak nebijes do hlavy,ze jsi neco zameskala 😉 Drzim palecky

amelia17
11. okt 2011

@simicak ahoj, to je jasne, ja pobezim akonahle to bude vazne... to, ze mi tvrdne postojacky je asi normalne a nie je to stale, navyse mam silne traviace problemy a castokrat si myslim, ze tvrdne a su to iba plyny... praveze stale lezim a potom sa tie plyny nemaju ako dostat von. Ale diky za starostlivost, akonahle to bude nejake vaznejsie, urcite za lekarom pobezim... pa pa a dakujem

amelia17
11. okt 2011

@juliach velmi ti drzim palce, aby to s malym islo coraz k lepsiemu... riadne ma tu vsetci vystrasili, uff, uz len lezim a nic nerobim, fakt...

amelia17
11. okt 2011

@diid aha, ja zatial lezim s nohami vystretymi... tak si dam aspon ten vankusik, dikes

amelia17
11. okt 2011

@simicak ja mam rizikove uz od zaciatku, tym, ze som stara... a tym, ze mam dvojicky, na tvrdnutie som sa ho este nepytala... zacalo mi tvrdnut po minulotyzdnovej navsteve

vevericka23
12. okt 2011

Ahojte baby, ako to bolo u vašich deti co absolvovali operáciu očičiek ako to bolo po operácií ako to zvládali?

nanya
12. okt 2011

Ahoj holky. Tak se hlásím po delší době. Dočteno, přiznám se, nemám vůbec, jen občas zaskočím.
Jinak pondělní poradna 29+6tt - 1800g malý lumpík a já 10,5 kg nahoře. Průtoky vpořádku. Tak snad to doklepeme co nejdále. Cítím sedocela dobře. Akorát usínání mi dělá problém, většinou zaberu až ve dvě ráno 😠 Daneček už se trošku zklidnil, neboť poslední dobou byl opravdu na zabití. Už ho nesmím toliko zvedat, bolí a pálí mě pak jizva po císaři. Jinak mi dost často tvrdne břicho, ale porodní cesty ok, tak snad to nic není.

lucia00123
12. okt 2011

pomoooooc Damianko dnes je treti den co stratil chut do jedla co mam robit doktorka brala krv a CRP je v poriadku neurologicek v púoriadku a aj ocne co mam robiit vobec nechce papkat dnes nejakych 200ml za cely den inakedy ma 170ml a 4 hod a teraz nechce nic jaj nestastna som. co mam robit&,?

saskah7
12. okt 2011

@lucia00123 a doktorka ti neporadila nic? ved to je uz na infuzie, ked ma len 200 za den a uz je to tri dni... ved to hrozi dehydratacia... to ta poslala len tak domov? predpokladam, ze vodu nepije este... 😕

pehu
12. okt 2011

@lucia00123 Určitě bych volala obvodní (naše je super 🙂. My už jsme po 3. měsíci korig. dávali během dne sinlac kaši (byla hodně nařaděná, aby protekla cumlem). Bylo to vysvobození aspoň na 2 krmení, protože malý nechtěl mléko.

irsina83
12. okt 2011

@lucia00123 davaj mu aspon vodicku aby nebol dehydratovany a kazdopadne pohotovost alebo zajtra pediatricka...nam sa to stalo ked sme boli hospitalizovany na onko a tak vcas lekari zasiahli, hned infuzia a pod... treba ist k lekarovi a maleho zavodnuj 😉

lucia00123
13. okt 2011

ved som bola u pediatricky aj neurolog a vsetko v poriadku ale Damik nechce papkat veeelmi malicko minimum teraz rano spapkal 60ml viac nechcel, uvidim ako to bude dnes, lebo ked sa zobudi tak je usmiaty a celý veselý

juliach
13. okt 2011

@vevericka23 ahoj, Filipkovi operovali ocka ked mal 11 tyzdnov, operacia ako tak narocna nebola, operovali ho laserom, horsia je ta anesteza, hlavne ked maju deticky problemy s dychanim ako moj drobec, po operacii ho odpojili z ventilacie a na druhy den ho museli naspät napajat, lebo nevladal a to mi lekarka hovorila ze to zvlada este pekne, za 4 dni mal uz len kyslikove okuliare, ale on vo vseobecnosti tieto anestezy zvlada zle, hernie mu operovali az na 2. krat, lebo pri 1. pokuse skolaboval a doslova ho zachranovali namiesto operovali

juliach
13. okt 2011

@lucia00123 ja by som sa tiez bala aby nebol dehydrovany, mozno je to len prechodny stav ze nema chut na mliecko ale ja by som skusila doplnit tekutiny a aspon vodickou alebo cajikom

lucia00123
13. okt 2011

@juliach skusam stale skusam ale nechce troska cucne a pusti cumlik, ved som sa tolko pri nom naplakala

simicak
13. okt 2011

@nanya teda ty uz jsi krasne daleko 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵 😵

@lucia00123 nikdo ti s tim nepomuze,pije aspon malicko,takze dehydratace mu nehrozi, mozna na neho neco leze a nebo ma zrovna obdobi nepiti. U nas trva obdobi diet i tyden,oni to ty deti ale pak dozenou zase,tak se nestresuj. Uvidis na dalsim vazeni, ale i kdyby schudnul,tak s tim nikdo nic neudela, donutit ho nejde 😉 Jenom hlidej,jestli cura.

matita
13. okt 2011

@lucia00123 skusaj co sa da... dat mu jest aj po hodine, skusit inu flasu, iny cumel (ak nekojis), pripadne striekackou...pripadne ak je na umelom mlieku tak zmenit mlieko.

berryvajt
13. okt 2011

@lucia00123 to mala aj Johanka,bol deň,keď zjedla iba 170ml!Ja som jej dala v polopsánku,vtedy vypila celú dávku.Po dvoch týždňoch som vymenila mlieko,lebo sa to nezlepšilo.Odvtedy bolo všetko ok.