Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

fajn
22. apr 2009

Peti díky to je fakt dobry. Přidala jsem dvě nové ,ale jak ztáhnu fotky z počítače tak dám určitě další

petrach
22. apr 2009

maruš zatím ma jen moje,rozjelo se to,mam ho ted dost,taky jsem odstřikavala ve dne v noci,ale stojí to zato
Kubik ma nadherne udelaný album,to ty sama?
a velka pochvala jak krasne stojí 🙂

fajn ja jsem antitalent na težke programy a hlavne samouk,mame pc chvilku
jinak jak koukam tak Dianka bude pracant 😀 to budeš mít pohodičku,asž doroste 😉

milo tak doufam že už se jí fakt uleví,jak to snaší beruška?

kikimaruska
22. apr 2009

Ahojky...

Mila: myslím sem tě zahlédla...viděla sem jednu mamku ještě s jednou paní...ale fakt jen matně...koukám co má kdo za kočárek a zrovna sem si říkala, že jedete i s babi...určitě sem tě viděla, ale ne v obličeji 😀, jo jo, byli jsme s golfíkama - s kamarádkou v ZOO (auto u Lidlu) a pak do DM a domu... 😉 ...no jasně že vyrazíme. Tam do parku chodíme také, auto máme vždy u Labe dole...třeba příští týden? Určitě můžeme 🙂

Jinak ty 3 fotky vedle sebe, já to dělám v Adobe Photoshopu....je to grafický program...je to trochu náročnější, upravovat velikosti i kvalitu, ale když to umíš, jde to pak rychleji...jsou to jen takové malé úpravy.

petrach: jo jo, to já sama všechno...jen je tak malé...3 alba jsou pro mě málo... ☹ 😀 ..tak časem umazávám a měním. To je super že ses rozkojila...je to o nejlepší co mu dáš...(ikdyž nejde to vždycky, my to vydrželi do 3 měsíců..) 😉

kikimaruska
22. apr 2009

fajn: teda to máš pomocnici 😉 ...

fajn
23. apr 2009

Ahojte ,tak jsem se konečně dostala na PC.
Tak v nefru dobry máme přijít zase za rok. Dnes jsem ,ale byla s Didkou u naší dr. protože kapeme týdem Pamycon a rýma pořád stejná a do toho dnes kašel. Tak ji udělala výtěry z krku a zítra si mám volat. A když jsme tam tak ji změří tlak a měla ho 90/60 tak prej je vyšší tak za 14 dní znova. A kdyby to bylo zase tak na kardiologii ☹ ,já už nevím kam bych s ní chodila. My už snad chodíme všude. Ale udělala mi taky radost že prej šla dnes Didka hezky jak velká holka . Kterej si den šla po dědině a měla ruce dole a ne na horu. Holky a kdybyste viděli jak lítá na odrážečce to je fofr. Na jednu stranu máte radost a pak přijde zase nějaká podpásovka a pak sežeru 2 tatranky abych si obalila nervy. Už mě to nebaví.

Mili a co Kája už je jí líp?
Maruško Kubík je fakt borec musíš mít velkou radost. Didka je pomocnice velká akorát to někdy strašně otravuje když zrovna spěcháš a ona chce pomáhat. Zrovna včera večer jsem šla zatopit ať má na koupání teplo a než se otočím tak ona v uhláku a štárala se v popelu. Co na to řeknou její plíce nevím 😀 ,ale to se fakt uhlídat ani nedá přijde mi jak ten králík duracel . Prostě ona ty baterky má pořád nabity.V sobotu jsem čistila slepicím a ona že prej se chce taky šťárat v kuřincích no prostě mazec. Když něco krájím tak stojí vedle a drží se mnou nůž a krajíme spolu,takže to co mám uděláno sama za 5 min tak s ní za půl hodiny.

Peti a ještě jednou dík ,já jsem taky samouk a někdy Andrea přijde a řekne proč to děláš tak blbě když to jde takhle. Připadám si jak blb někdy. 😀
A co malej hodňouškuje?

fajn
23. apr 2009

jééééé to jsem toho teda napsala

argousek
23. apr 2009

Fajn Dianka už je fakt slečna 😉 Buď ráda, že chce se vší pomáhat, alespoň se všechno naučí a pak budeš mít zastání 😀
K nám měla včera přijet ta paní z té rané péče, tak jsem si přivstala a upekla jsem buchtu,abych jí měla co nabídnout a ona mi napsala, že je nemocná a že to odkládá, takže jsme buchtu zblajzli sami 😀
Jinak s těma ručičkama mně právě taky neurolog upozornil, že ta Adámkova chůze není dobrá, protože nemá ruce volně svěšené dolů, ale má je v pase a pomáhá si s nima vyrovnávat a to že už by neměl ☹
Mila snad už to bude mít Kája dobrý, je to určitě po těch antibiotikách, Adámek po nich má taky vždycky hnačku. Zkus jí uvařit samotnou mrkev, ta staví, Adámek ji jí rád samotnou 😉

petrach
23. apr 2009

ahojky holky,
dneska jsme byli na očička,ma to stejne,ani lepší,ani horší,kontrola za 14 dní znova,tak snad už to bude dobre,byl tak uřvany z toho vyšetření,že nechtel ani pit,jedl o 2 hodky pozdej a ted spí
potkala jsem tam holky co leželi s nama,tak jsme pokecali a zjistila jsem,že s tím pitím to mají snad všichni,že se občas zapomenou,u nas je to furt lepší a lepší

akorat občas nestihnem vojtit 4x denne,mam pak vyčitky svedomí,ale když to fakt občas nejde zvladnout,když se ma třeba koupat a pozde se budí,musim se polepšit 😝
chtela jsem se zeptat,jak jezdite po doktorech,jezdite nekdo i busem? a odkdy tak se muže?

petrach
23. apr 2009

fajn ješte k tem tatrankam,ja valím zrovna čokolady 😀 a ted celkem hodne,naštestí jak odstříkavam to mliko,tak zatím vaha nejde nahoru,budu s tím muset neco udelat,ale nevím kdy 😉

argousku asi jsem to přehlidla,kvuli čemu ta paní z rane peče?

argousek
23. apr 2009

petrach Adámek je pozadu ve vývoji a tak jsem je kontaktovala, aby nám poradili. Mají s tím zkušenosti, je to psychoterapeutka, sama si ho vyšetří a sestaví mu program, co je potřeba dohnat. 😉

petrach
23. apr 2009

aha,tak to už asi vím,moje kamaradka ma chlapečka 6 let,taky 28+3 narozeneho a chodila k nejake terapeutce a meli denní plan co s ním delat,ted jde po prazdninach do 1 třídy a všechno dohnal,ma jen rok odklad

fajn
23. apr 2009

peti zkus taky tu ranou péči není tam žádnej denní plán . Prostě ona k vám přijede půjčí spoustu hraček a pomůže ohledně soc. dávek atd. Nám třeba řekla že si můžem zažádat o příspěvek na péči a nech jim to když to můžeme mít doma. 😉 Od státu musíš získat co nejvíc oni na nás taky neberou ohledy. Máme i příspěvek na auto a to všechno nám poradila ona. podívej se na intern.stránky a najdi si ve vašem okolí a zeptej se za to nic nedáš,už jenom to že je nedonošenej extrémně.

Arg. to pomáhání mi ani tak nevadí ale to že někdy fakt jenom zavazí. 😉 Je zajímavy že u normalních děcek si člověk ani nevšímá jestli má ruce dole nebo ne. Já vždycky když mi rehábka něco řekne tak hledím jak puk. Prej ty ruce má tak proto ,myslím tak navrch že prej si myslí že se něčeho drží

mispuli
23. apr 2009

fajn,s těma rukama je to pravda,taky by mě to nikdy nenapadlo,až když se na to ptala ta nová rehabilitační,tak mi došlo,že to strašně dlouho dělal a další obrovskej pokrok byl,když začal chodit pomalu,předtím pořád utíkal nebo chodil rychle,pak zakopával a padal

my jsme tenkrát tu ranou péči zanedbali,tím,že nebydlíme ve velkým městě,tak jsme nechtěli,aby k nám musel někdo dojíždět,blbá výmluva,ale honzík byl šikovnej,je tedy pravda.že nás nikdo neinformoval o tom příspěvku,i když by měl dětskej lékař,prej tedy,dozvěděla jsem se o tom až když jsme byli v lázních po tom úraze.Ženský tam na mě koukaly jak puci,že na něj nic neberu,tak když mi skončila mateřská,tak jsme zažádali,zrovna nedávno tady zadse po roce byli,aby zjistili,jak je na to,jestli nám to znova přiklepnou.Slečna říkala,že jí to znova vychází na druhej stupeň,jaký máte zařazení vy?Tak teď je to zrovna u nějakýho revizáka.taky nám přišla pozvánka na neurologii,to zas bude zážitek

petrach
23. apr 2009

holky a na to myslite mame taky narok?
ja se v tomhle nevyznam vubec

mispuli
23. apr 2009

jasně že máte,nebo spíš budete mít, od jednoho roku,aspoň myslím,ale když se zeptáš buď v tý raný péči,na tu máte nárok hned,kamarádka,co se jí narodil chlapeček ve 30.týdnu a má problémy s očičkama i s pohybem, jí využívá a je s nima moc spokojená,nebo na sociálce,oni ti řeknou.Všechny tyhle výhody v tom příspěvku jsou,jak říká fajn,přece jim to nenecháme,tu práci s ním máš neskutečnou a nikdo ti to nezaplatí,tak aspoň tímhle způsobem 😉

mila01
23. apr 2009

Ahoj holky.

Tak jsem Káje už 2x dala večer kaši,už to prostě nešlo vydržet,pořád průjmíme,ale už to není voda,ale kaše a není už tak řídká.Ale je to pořád tak 6x denně.Dneska měla poprvé k svačině jogurt,tak uvidim,co to udělá.A pro změnu,když jsem dneska přišla do školky pro Andrejku,tak mi učitelka řikala,že po spinkání zvracela,když jsme přišli domu,tak šla na záchod - a čistá voda.Mě fakt picne,se toho nezbavíme. 😠 😠 Tak leží a kouká na pohádky - u nás teď frčí Barbie. ( a dopoledne u Káji frčí Svět Elmo - dneska 2 hodiny 😕 😕 ,už mi z toho šibe).Naštěstí přišla babička a hraje si s Kájou v obýváku,mám nějak dost. Fajn - jak to můžeš vydržet bez babiček a bez nějaké větší opory?Fakt tě obdivuju.
Jinak jsem se těšila,že nám zítra přijede taťka a pak má týden dovolenou,tak mě zpražil,jel do Švýcarska,tam má naložit zpátky do Německa,tam do Belgie a až potom domu.No a ráno ho nepustili přes Německo-Švýcarské hranice,má prý moc vysoký kamion,takže tam ještě teď stojí a nevědí co dál.No mě fakt trefí. 😒 😒 😠

Holky já vůbec nevěděla o nějaké péči.Petrach,já jsem taky jak v Jiříkově vidění,když se postupně dozvídám,na co všechno jsme měli nárok.My prostě přišli domu z porodnice a až na to,že jsme pořád běhali po doktorech,tak jsme fungovali jako každý jiný.I tim autobudem jsem jezdila hned,normálně mezi lidi,po týdnu doma jsme šli všichni na svatbu a Kája tam šla z ruky do ruky,každý jí chtěl vidět. 😕 😕 😕

Petrach - jsem ráda,že píšeš,že je to pořád lepší a lepší - myslim to zapomínání se.To je důležitý.S těma očičkama si nic nedělej,my tam taky běhali každých 14 dní.

Fajn - doufám,že až zítra zavoláš doktorce,že to bude v pohodě.Taky v tom pořád lítáte,co?Je to hrůza - ať už je pohoooooda. 😉

Jani - tak co,kolikátý týden?Tak hezky to přibývá,že ztrácim přehled. 😉

fajn
23. apr 2009

peti tu ranou péči máš už od teď a jestli uznají že tam patříte tak by byla škoda to nevyužít. Nic neplatíš a spoustu věcí ti poradí a Eliška si taky vyhraje. Na péči je nárok od jednoho roku .

Mispuli zvládám to proto ,protože musím ale někdy jsem z nervama v pr....Moje mamka bydlí ze ségrou (na kole to má k nám min),ale přijede tak krát do roka. Ségra má tři děcka tak hlídá tam a ještě místo poděkování dostane vynadáno že není vyžehleno a uvařeno. To já bych ji určitě nenadávala. No a tchýně ta se Didky pořád bojííů.,mlkjokllkl,l,llmkpúklkk Andreu si vezme kdikoliv ,ale Didku ne. Musím to nějak vydržet nic jinýho mě nezbude. Nejhorší je že ani můj chlap mi moc nepomůže, on akorát když se Didka vzteká tak ještě přilívá do ohně a to já potom vybuchnu a srovnám to raz dva. To řvu jak tygr a Didka čím víc ječím tak se tomu strašně směje a já potom nevím jestli mám ječet nebo se smát tomu jak se ona řehtá. Dnes mě říkala že mě vezme a zahodí pod kopřivu ,no a já ji říkám co bude beze mě dělat. No prej tam půjde se mnou tak to jsem fakt ráda že ani pod touu kopřivou nebudu sama 😀 o

fajn
23. apr 2009

p=léokoooklkok,lkl,pooo ==ppiooookllů=klpéooopkklplé,ooiklllo ,.okklo,=lkm,km,kjžhiřč+jzrržřzčýuzlúj,dsdseešddde+ěštjutjtýu uh uuř

argousek
23. apr 2009

no mně říkala ta pedopsycholožka, že tam máme přijít za 2 měsíce a pokud se nějak radikálně ten vývoj nepohne, tak nás odkáže na logopeda a tu ranou péči. Tak jsem si to hned dohodla sama, protože nevím, na co bychom měli čekat. Na konci června se všichni vidí na dovolený a nikdo se s námu už zabývat nebude. Ona to asi ta pedopsycholožka začala honit, protože si myslím, že dětičky vyřazuje nejpozději do tří let a Adámkovi je 2 a půl a srovnanej není. Taky si myslím, že jsme s tím měli dělat něco od začátku, ale taky jsme o tom moc nevěděli. Tak jsem na to zvědavá. Myslím, že je Adámek šikovnej, ale potřebuje trochu postrčit, teď už si nemyslím, že se to samo srovná. 😒

mispuli
23. apr 2009

Argousek:vy jste k tý pedopsycholožce chodili hned od začátku?Pořád nějak nerozumím tomu,jak může porovnávat a vyřazovat dětičky ještě před 3.rokem.Spousta normálně narozených dětí ještě ve 3 letech nedělá to co jejich jiní vrstevníci,natož předčasně narozený dětičky.Nás primář poslal k psycholožce až ve 4 letech,aby vůbec mohla něco srovnávat a to vlastně ještě kvůli tomu,že kdybysme chtěli Honzíka do normální školky,tak by potřeboval posudek a potvrzení na asistenta.Je dobře,že jsi si zajistila logopeda.Někdy je lepší dřív než později a ona/on/ už ti řekne,jestli to malej potřebuje nebo ne 😉 Už jste byli na koníčkách?

afjn:didka napsala podrobnou zprávu,co? 😀 😀 😀

kersty
23. apr 2009

Ahojte baby,chcem sa vas spytat kedy vasi drobci asi zacali lozit?moj drobcek sa narodil na 25+1tt s vahou 730g-mame uz jeden rocik a vsetko ostatne mu ide na jednotku-len lozit sa mu nechce-aj sa stava na nozicky v postielke a k nabytku.ked ho dam na styry-zostane v tej polohe-s rucickami sa vie pohnut,ale nozicky sa mu hned rozcania,ked sa pohne s rukami.....

argousek
23. apr 2009

mispuli na koníčky jdeme v polovině května. Zatím jsem si zajistila tu ranou péči, s logopedem ještě chvíli počkám, přece jen říkají, že ti kluci jsou na to pomalejší
holky, tak už se to stalo. Adámek jak se naučil lézt na tu sedačku, tak tam pořád dokola lezl a dělal hlouposti. Až dneska spadl po hlavě dolů, my máme plovoucí podlahu, tak to byla docela rána. No není to zas taková výška, tak z toho snad nic nebude. Ale kousl se do horního ho rtu, krve jak z vola, že jsem myslela, že si vyrazil zub. Tak zuby ma vsechny, ale rozkousl si horni ret a ma to natekly a vypada jak kacer. 🙄

fajn
23. apr 2009

AHOJ KERSTY. Tak Dianka začala lozit když měla rok a půl takže ve 14 měsících. A chodíte cvičit nebo ne.?Některé děti ani nelozí a hned chodí,a co na to dětská doktorka nebo doktor?

kersty
23. apr 2009

AHOJ FAJN-cvicili sme asi mesiac-maly nepotreboval viac rehabilitacie.na buduci tyzden ideme na velku kontrolu do Ba,takl neviem co na to povedia-no naposledy co sme boli na kontrole(to bolo v januari)vraveli-ziadne chodenie pokial nebude stvornozkovat

argousek
23. apr 2009

kersty tak třeba lézt nebude. Moje obě neteřinky nelezly a šoupaly se po zadku a pak začaly rovnou chodit, takže jestli sedí, tak třeba se budou sunout v sedě a pak začne sám chodit, uvidíš. Jinak náš Adámek začal lézt ve 13 měsících, takže korigovaně v 10měsících

fajn
23. apr 2009

Arg. tak to je mi Adámka líto,ale hlavně aby byl v pořádku. Toho se taky pořád bojím aby se Didka nezřítila ze sedačky. Teď se naučila lozit přes ty opěrky ,ale můžu furt říkat že se tam neleze. Ale ona stejně i kdyby spadla tak za půl hodiny je tam znovu.

andulka4
23. apr 2009

Fajn dneska bylo na ČT1v pořadu Diagnoza o hyperaktivních dětech. Podívej se na to!!!Bylo to moooc zajímavé.

mám bobana aby nás to taky nepotkalo :( Docela mne překvapilo že tam říkali že děti co mají oslabené svaly na lopatkách pak špatně mluví a musí navštěvovat Logopeda :( No svět se nezboří 🙂

petrach
23. apr 2009

milo ja prave ted řeším,jestli furt nekoho otravovat jezdit autem,nebo jestli mužu tim busem,dr ti na to neřekla nic?
fajn Didka nam to pekne šifruje,ta bude u tajnych 😀 agentka FBI
kersty malí je teda borec a moc šikovny,ušel už taky kus cesty,mate hezke fotečky 😉
arg tak snad to nic nebude,je to taky čislo ten Áda 🙂 zase se ale snaží o pokroky
doufam že vam to dsobře dopadne!!!
mispuli diky za onfo,zjistim si to

mila01
23. apr 2009

Tak holky,před chvílí Andrejka zase zvracela a na záchodě to byla opět čistá voda.Mě fakt jebne.Navíc brečí,že nechce průjem.Už spinká,byla z toho hodně unavená,tak uvidíme,jak to bude v noci.Zvracet už nemá co,tak snad se tam aspoň ty šťávy udrží.Kája byla za odpoledne 3x,taky pořád průjem.

Kersty - mě se Kája začala otáčet na 10 měsících,na 14 měsících si poprvé sedla a lést začala na 15 měsících.A teď lítá jak torpédo,jezdí na odrážedle,na motorce,na tříkolce.Je jí 22 měsíců.Ale je pravda,že některé děti vůbec nelezou.

Holky logopedie se nebojte,přesně jak píše Andulka - svět se nezboří,já tam chodim i s Andrejkou,protože neumí ř a nejdou jí sykavky a nemyslim si,že by to byla nějaká ostuda nebo nějaký extra velký problém.Navíc u nás chodí třičtvrtě školky.

mila01
23. apr 2009

Argoušku - co malej paragán,leze tam pořád?Jsou to nervi,co?Nám už Kája taky spadla,z gauče přímo na hlavu a pak ze židle od počítače - to je dost vysoko,ale naštěstí dobrý - oni to docela umí,to padání.

Petrach - já když o tom tak přemýšlim,tak my jsme tyhle věci vůbec neřešili,až teď mě napadá,že jsme možná měli být opatrnější,nevim.Na druhou stranu,tím,že jsem všechno brala tak nějak normálně,tak jsme se doma rychle aklimatizovali a bylo nám fajn.V pátek nás pustili domu z porodnice,malá měla přesně 2kg a v neděli jsme s ní už prošmejdili Tesco a dokonce jsme tam obědvali.Týden po propuštění začal manžel předělávat předsíň - včetně zdění z itongu,bordel to byl hroznej a já tam s nedonošencem. 😉 Dokonce jsem třeba nikdy nepoužívala kojeneckou vodu,vždy jsem jen převařovala tu z kohoutku,nikdy jsem neprala holek prádlo odděleně,naházela jsem tam ty pidibodýčka s našima ponožkama 😕 😕 .Asi si někdo řekne,že jsem nezodpovědná nebo tak něco,ale my to vážně brali tak nějak normálně. 😨