Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

bera28
6. nov 2009

Holky, tak já se přiznám, že tu odsávačku na vysavač máme taky, ale já jí dávám ne k nosu, ale do nosu. Oni jsou svišťové jak z hadích ocásků a pokud bych ji držela jen u nosu, tak nic nevysaju. Takže ji lupnu dovnitř, pustím na plný výkon a už to jede🙂
Nanya, pokud se nepletu, tak jednou z autorek té knížky o nedonošencích je i MUDr. Fišárková z Centra komplexní péče v Motole a tam dávají snad šmahem všem nedonošencům místo Hexy tu druhou vakcínu - Hib. V Podolí zase doporučují rovnou Hexu a znám i většího prťavce, než byli naši (24 tt) taky dostal Hexu. Takže to nelze brát nijak striktně, to co se píše.
Fajn, jestli tě to uklidní, tak u nás lítaj facky taky. Když bezdůvodně vyvádí, tak jim jedna přilítne. I když v poslední době už mají z maminky asi vítr, protože stačí zvýšit hlas a je klid🙂 Donošenec, nedonošenec, když zlobí tak si žádné servítky neberu. Já jsem totiž alergická na rozmazlené děti, tak tady možná vládnu až příliš pevnou rukou🙂

argousek
6. nov 2009

jo a ještě k té hexe, my jsme tedy dostali tu čtyřkombinaci a veškeré očkování jsme tím měli posunuté, protože dětská obrna a žloutenka se pak očkovali zvlášť. Nám také řekli, že u nedonošenců hexu nedoporučují. Já osobně bych s tím očkováním byla opatrná, akort u extrémně nezralých, člověk nikdy neví, co to s tím dítětem může udělat. Teď jak jsme byli v lázních, tak tam jedna maminka tvrdila, že dítě bylo v pořádku a až po očkování hexou dostalo dětskou mozkovou obrnu. Možná by jí dostalo i tak, to se neví, ale náš neurolog říkal, že je lepší na ten nezralej nervovej systém jít pomalu.

mispuli
6. nov 2009

honzík měl taky tu čtyřkombinaci aveškeré očkování posunutý,jak jsem psala do dneška nemá trivivac,dávám tady dohromady starý oblečení nebo to ,co už nám není,skauti dělají charitativní sbírku,tak jim to tam odnosíme,aspon to někomu prospěje a nám to tu nebude zabírat místo 😉

maatkka
6. nov 2009

Fajn vsetko najlepsie Andrejke k stastnej trinastke 🙂
Inka chcela som sa spytat - dufam ze sa ta nejako nedotknem - vas "nestrasia" tym ze sa Didke pokazia ocka kvoli tomu skulaniu? Vies ja ked tak nad tym rozmyslam najradsej by som ked tak s tou operaciou este pockala ale vsetci tvrdia ze tym skulenim sa kazia ocka a tak moze mat nakoniec zbytocne (pretoze zatial ich ma O.K.) tupozrakost a operacii by sa aj tak nakoniec nevyhla. Neviem co mam robit. Rozmyslam ci ju to bude boliet a ako dlho ci bude mat nejake obvazy a ci si ich nebude chciet dat dolu ako vydrzime pred operaciou nepapat a nepit ci bude mat infuziu a ako to bude znasat... boze asi vam s tym uz leziem na nervy ale nemozem na to prestat mysliet.
Inak pozerala som vcera do karty a mame tam uz napisane Hirchberg +20 az +25 stupnov tak som z toho jelen lebo pred tym pol rokom mala +8 az +10 - to je sakra rozdiel!!! a mam z muzom sa prave zdalo ze sa jej to trocha zlepsilo...
My ked sme mali trochu nadchu tak nam tiez dr. radila rovno odsavacku hlienov na vysavac a to bola Lili este malicka a vobec nebola draha stala tusim asi 250 vtedy este SK. A je tam aj velkymi pismenami ze je uplne bezpecna na akykolvek vysavac 😉
Tinuska neviem to sice na 100% ale sa mi zda ze jedna mamina co bola s nami v nemocke s chlapcekom a operovali im pruh mali tiez ockovania posunute az po operacii. Ale to ti dr. urcite povie.
Mali aj velki marodi skore uzdravenie. Ja sa tiez bojim tej novej chripky ale tiez dufam ako tu niekto pisal ze to nakoniec dopadne ako s vtacou. Petrach dobre vediet ze to ockovanie odmietaju aj ti co o tom vedia asi najviac - zdravotnicky personal...
Fajn podla mna prave preto ze je Didka taka zvedava je taka mudra. Ale je sranda co "trapi" tie deti 😀 To by ma ani nenapadlo 🙂
Ja som Lili uz par krat capla po ruke ked sa ma naucila kvakat za vlasy ale uz ju to nastastie preslo ale teda synovec uz odo mna niekolko krat dostal na zadok a to som si kedysi hovorila ze nikdy ziadne dieta neudriem (ani nas nasi nebili - aspon co si pamatam co sa aj cudujem 😀 ) ale s nim sa niekedy fakt neda ani po dobrom ani po zlom - neviem ako na nho ked sa mi tiez hodi v obchode o zem a nic na nho neplati alebo robi vyslovene naschval. Normalne sa s nim bojim ist niekam sama. No a segra tiez uz na 99% nechce dalsie dieta (ma len jeho). Niekedy sa jej ani nedivim 😀
A ked uz o nom pisem - mispuli ako to riesite ked robi Honzik Miske zle alebo ju skriabe? Julia sa mojho synovca uz normalne boji - pre nho je napr. sranda ked urobi "hu" ona sa zlakne a strasi ju kym sa nerozplace a minule ju tiez postipal. On je taky nevyspitatelny. Niekedy je k nej dobrucky pozorny nosi jej hracky ale potom zase ziarli a robi jej zle. Uz sa mu zaciname normalne trochu aj vyhybat lebo mm je citlivy na svoje dievcatko 😀 A ja zase nechcem aby sa bala deti. To som si vsimla napr. vcera u tej ocnej ze s dievcatkami sa v pohode hrala a bol tam asi 2 rocny chlapcek a toho sa bala. Mm mal tak trochu nervy ze to ma "fobiu z bratranca"...

maatkka
6. nov 2009

No baby a teraz sa drzte ked pisem o tom mojo "malom" synovcekovi - krsniatku - tak on ma 4 roky 112 cm a 28 kiiil!!!!!!!!

mispuli
6. nov 2009

maatkka:tak to je ho pěknej kus 😅 😀 ,honzis má 116cm a necelých 16 kg a jak to řešíme ?Velice těžko ☹ ,jak píšeš,někdy si spolu vyhrajou a někdy jí škrábne nebo aspon popostrčí,domlouváme mu,občas mu jedna přilítne,ale zatím to moc nepomáhá ☹ ,už jsem ho štípla,kousla,ale nic,snad ho to brzy přejde.Jo a taky když se k ní blíží,tak už občas řve předem a přikrčí se 😢

mila01
6. nov 2009

ahojky - díky za soucit,ještě žiju. 😀 Nebo spíše přežívám.Vojta přijede až kolem 17hod a tchýně si vezme holky zítra.Tak jsem si tak v duchu řekla,že je mi to skoro naprd - to už zaberou antibiotika a bude snad líp.Ale taky dobrý.Tak se tu tak protloukáme.

S tou odsávačkou - já na tu na vysavač nedám dopustit,je skvělá.S tou normální jsem skoro nic nevysála a ještě jsem kolikrát holky v nosánku škrábla,jak se cukali a tekla i krev.

maatkka - to je fakt pěknej ousánek - Andrejce bude v únoru 6let,má 115cm a 22kg.A to si myslim,že je dost velká. 🙂

petrach
6. nov 2009

tinus je to sranda s tím jídlem co? no jsou to chlapi no 😉
dneska jsem mu koupila sušenky od 6 mesícu a ted přemyšlím,jestzli je v tom lepek 😲 jestli mu je dat nebo ne? říkala jsem si ke svačince s mlíkem rozpustit a ted váhám od kdy je mužu dát,sice je psano od 6 mesícu,ale ted fakt nevím..
hlavne že jim šmakuje 😉 Alex bude jako Šimonek..chlap každym coulem,líny se hnout 😀 😀 neboj jak říká naše rhb,pak to rozbalí a budem jen hledet 🙂

milo tak to si to vyžereš co? nemužem ani marodit..ja se včera stekala že nemám klid už ani na wc,pořad na me nekdo mluví

merj
6. nov 2009

Ahojte, rychle to tu procitam, jak maly dovoli a tak budu reagovat prubezne.
Nanya, my jsme pripad z ockovanim 4 vakcinou. Maly ma spatnou imunitu a tak nam nebyla doporucena hexa. Maleho zacali ockovat cca rok po narozeni (9 korig. m.) Zatim ma 2x 4 vakcinu a 1x Prevenar. Zrovna ted cekame na vysledky imunologie, kde se zjistovalo jak maly reaguje na ockovani a co se deje z celkovou imunitou.

maartinkaa
6. nov 2009

maatkka, ja vzdy tvrdim, ze deti su najkrajsie ked ceria tych par zubov 😀 😀 😀 😀 😀 beriem za nevestu 😀 😀 😀

maatkka
6. nov 2009

O.K. maartinkaa 😀 ale pre ktoreho??? 😀 😀 😀

maartinkaa
6. nov 2009

to je jedno, aj ja som od svojho muza o rok aj mesiac starsia a v pohode 😀 😀 😀

maartinkaa
6. nov 2009

a na tie prve dva zuby sa fakt strasne tesiiiim 😀 😀

mila01
6. nov 2009

maartinkaa - já jsem od manžela starší o 4 roky a 5 měsíců a taky v pohodě. 😀 😀 😀 Ze začátku mi to trochu vadilo,ale pak jsem si řekla co,když si rozumíme a jsme spolu šťastný,tak co.A jsme spolu už 11 let a máme dvě úžasné dcery.Moje sestra má s manželem " prý ideální " rozdíl - on starší o 5 let a rozvádějí se - v tom to fakt není.

maartinkaa
6. nov 2009

my uz sme zobraty tiez 11 rokov a to pred tym ani neratam a tiez sme stastny 😀 😀 😀 😀

maartinkaa
6. nov 2009

boooze v aprili to bude 12 rokov 😨

merj
6. nov 2009

Tak jsem zpet. Maly usnul, ale jeste predtim sejmul konvici s vodou a kdyz jsem to utirala, ta k tomu pridal talir i s jidlem. je to uz neskutecna chobotnicea dosahne vsude. U nas to s placnutim vubec neplati ☹ Vysmeje se mi. A karat ho uz nesmim , kdyz ho muz drzi. Minuly tyden jsem k nemu mela rec, ze nesmi trhat papiry, co mame v kuchyni s ruznymi vzkazy. Kdyz jsem skoncila tak ma mne zaprskal a otocil se na muze a regulernemu namlatil.

Fajn, dodatecne blahopreji a vlastne obema holkam. Andrejce k narozkam a i malemu chytrolinkovi Didce. Podle toho, co pises je to s ni obcas ocistec, ale pali ji to fantasticky.

Maatkka, vim, ze narkoza neni zadna vyhra, ale nas maly mel uz 2x uspani a zvladl to. Poprve mel v 35 tt narkozu, pri operaci akutni triselne kyly a to ho jeste prevazeli z porodnice do jine nemocnice a zase zpet. A na jare byl uspan, kvuli funkcnimu vysetreni plic, ale to mu davali uspavacku do zadecku. Je to asi stejne,co davaji Didce od Fajn. Vim, ze deti se na CT musi uspavat, protoze nevydrzi lezet v klidu.Tak se zkus zeptat,zda musi dostat klasickou narkozu nebo by nebylo nejake setrnejsi uspavadlo.

Pertach, v 99% pripadu pokud jsou susenky bezlepkove, tak je to tam uvedene. A pro jistotu se podivej na slozeni a to poznas hned. To ze je tam od 6 mesicu nezarucuje bezlepkovost.

Mam k vam vsem dotaz. Maly ma v poslednich dobe ve stolici cerne tecky vypada to jako cerny pisek nebo saze. K zadne vyrazne zmene jidla u neho nedoslo. Nesetkala jste se s tim nektera? Kdyz jsem to ukazala doktorce, tak ta to pry za svou praxi videla poprve a vysledky rozboru budou az za tyden ☹

jecidlo
6. nov 2009

petrach: ja uz jsem teda lepek zavedla, v tech susenkach skoro vzdycky je, a ja davam uz i v kasich, precetla jsem si nejake clanky k tomu a zase pisou, ze se to nema prilis oddalovat a ze idealni je ho podavat, kdyz jsou deti jeste na MM. Ne drive nez v 6ti mesicich, ale zase ne prilis pozde. Moji to zvladaji v pohode, zadne prujmy nic.

Vy dneska desne brebentite 😀 Nestiham cist

petrach
6. nov 2009

jecidlo o tom že se mají podavat při kojení jsem četla a slyšela taky,pry je to tak lepší,že je menší riziko alergii..musím to zítra pročíst

adajar
6. nov 2009

Ahoj holky tak teplotku uz nemame tak ja nevim co to bylo chrci porad no. Jinak nedocitam jsem utahana to vite odsavam ted po hodine a pul abych rozjela vetsi produkci mlicka po porade s laktacni poradkyni.

petrach
6. nov 2009

adajar musíš toho mít plná zuby co? te uplne chápu..
ja ted odsaju večer v 10h a dala jsem si už pauzu 6 hodin do 4 do rána,už jsem nebyla v noci schopná vylízt z postele,bylo toho už moc..proto tu ted straším 😀

adajar
6. nov 2009

petrach no jako malej si vezme uz sam z prsa, ale kdyz nema tolik kolik by potreboval hold musim odsat abych mu zvysila produkci, ale zatim to jde nahoru. Jinak manzel mi ho krmi a ja odsavam. Jinak driv jsem si tu odmlku davala taky. A spousta lidi se me pta proc se nato nevykaslu a nedavam mu jen bebu, ale me je to lito on ma to prso tak rad a kdyz uz jsem to vydrzela tak dlouho tak to prece nevzdam tu snahu. Kdyz to vezmu ze jednu dobu v nemocnici jsem odsala jen 5ml na jednou a ted vic tak se mi to nechce ukoncovat.

adajar
6. nov 2009

etrach jinak smekam pred tebou odsavas hodne dlouho. Muzu se jen ze zvedavosti zeptat proc vlastne jen odsavas a neprikladas?? Jsem moc zvedava.

nanya
6. nov 2009

adajar:

opravdu neuvažuješ o těch homeopatikách. Já měla o 100% více mlíčka, a to do dvou dnů 😉

adajar
6. nov 2009

nanya ja uz je brala a beru a nic moc porad to nestaci abych ho krmila jen mim mlickem.

nanya
6. nov 2009

adajar: 😒 ☹

jecidlo
7. nov 2009

adajar: VYDRZ! ja vim, ze je to na palici takhle odsavat, ja odsavala co 2 hodky kdyz byla krize, ale vyplatilo se. A kdyby to nepomohlo, tak aspon muzes mit klid v dusicce, ze jsi pro to udelala vsechno.

petrach
7. nov 2009

adajar on niv nevypije a ted už se ani nepřisaje,občas to skouším,ale bohužel no 😒 a vzdavat se me to taky nechce,jsem mezek..na neonatologii mi dr ted řekla at vydržím do jeho roku 😀 pry jestli me to obtežuje či co,dobry ne?

argousek
7. nov 2009

Holky,jestli by jste chtěla některá poslat recepty na příkrmy, tak mi písněte váš email do IP a já vám to pošlu, mám to většinou uložený ve wordu 😉

adajar
7. nov 2009

nanya me to stoji zato i ty kousky co dostane.

jecidlo drzim jen ted neodsavam po hodine a pul jsem hotova z noci se nam rozjela ta ryma a on je urvanej.

Petrach no mas muj obdiv a mezek jsem stejnej pulka lidi me odrazuje atz prestanu, ale me to stoji zato.