Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
23. okt 2009

Denise jojo nám to trvalo to samostatné vstávání v prostoru 4týdny po samostatné chůzi 😒 Ale jsme hypotonici takže nevím jak to bude u vás

Bero super foto 🙂 No a řekni mi že když vidí Kubík Anetku chodit tak nemá motivaci to zkoušet 😕

bera28
24. okt 2009

Andulko, on Kubajz chodí tak, že před sebou něco tlačí😀 Sám nebo jen za jednu ruku ani náhodou. Takhle nám odstěhoval před pár dny konferenční stolek z obýváku😀 RHB mu teď dokonce povolila chodítko co jsem pro ně měla na hraní (Activity od Chicca). Takže Anetka jde sama a za ní "stěhovák" Kuba se stolkem, podnožkou, židlí nebo postýlkou🙂

maatkka
24. okt 2009

bera to su ale ciiisla 😀😀😀
baby Julia sa zase uz par krat postavila sama v priestore. nie je to cudne ked este sama nechodi?

adajar
24. okt 2009

bera fotecka byla uzasna-

tady posilam Danyska uz doma https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

petrach
24. okt 2009

adajar to je bobíšek 🙂 pekne ho hyčkej,hrozne to utíká 🙂
cvičíte vojtovku?

mattka Julinka jede podle sveho řadu,přece nebude jako ostatní ne 😀
bera uplne jsem si je představila 😀

maartinkaa
24. okt 2009

uzasne babatka 😀 😀 😀 😀 😀

denisee
24. okt 2009

maatkka: známý co mají holčičku a druzí chlapečka, tak u nich to probíhalo jako u vás, taky obchází... a staví se sami v prostoru, ale ještě sami nechodí, já myslím, že je to tak dobře. 😉

mia81
24. okt 2009

adajar maly je strasne zlatucky. 🙂

adajar
24. okt 2009

petrach cvicime vojtovku 2xdenne zatim jen tu hrudni 1. A neboj hyckam si ho hodne.

bera28
24. okt 2009

Maatkaa, s tím stavěním Julinky je to v pořádku. Anetka taky nejdřív hoooodně dlouho stála sama v prostoru nebo si i ve stoje hrála a chodit začala až pak. Já si myslím, že tak je to správně. Přiznám se, že mě ani nenapadlo, že by to třeba mělo být opačně🙂

Adajar, Danýsek je kouzelný.

Holky, vyhlašuji soutěž o titul "tatínek střívko" (slušně řečeno) a hned tam přihlašuji toho našeho. To, že šel Anetku jednou koupat v ponožkách bych ještě pochopila, ale dneska perlil. Kubu dal spát do postele v botech, Anetku zapomněl přebalit a pak jí ještě obouval levou botu na pravou nohu a hrozně se rozčiloval, co je to za pitomé botky (jsou to sandálky, takže tam se opravdu nedá splést levá s pravou🙂 Buď má ženskou nebo je opravdu tak blbej😀 😀 Radši jsem je poslala ven, abych si odpočinula.

adajar
24. okt 2009

bera no tak to ja se muzu pripojit ze mama tatinka ne strivko, ale nemysliciho tvora. Danyska obstara v pohode, ale to ze prvni den si nas privezl a vecer sel na volejbal tady spoust nic neudelal a tak v pohode. no v patek jsme byli venku a ja prisla v 5 a Danysek zacal hykat hlady tak jsem ho sla koupat no jo, ale to bych musela mit v cem ja mu rikam ze musi hlavne vymejt vanicku (nebyla a chudak Danysek rval)

petrach
24. okt 2009

pokud se počítá že dnes dopolko stravil Šimonek v pyžamku,protože jsem šla pryč a nenachystala oblečení..tak se taky přihlašujem.. 😀 a pak mi hrde pravil..ale přebalenej je 😀

holky objevila jsem paní co delá kalendaře z fotek i s tiskem,za A4 chce první kus za 320kč a další už jen 180kč..kdyby jste nekdo chteli,pošlu na mail kontakt,ja je budu delat babičkám na vánoce 😉

arwenka
24. okt 2009

Ahoj holky.
Omlouvam se, ze vam lezu do diskuse, ale chtela bych se poradit. Mam donosena dvoumesicni dvojcatka, ale lekari maji silne podezreni, ze chlapecek je mladsi nez holcicka. Odpovida tomu i jeho vyvoj, prestoze meli naprosto stejnou porodni vahu. Znamenalo by to, ze je tedy Nikysek take nedonoseny.
Divala jsem se na fotky vasich malickych a chtela bych se zeptat, jestli vasim detem lekari delali ultrazvuk mozku a s jakymi vysledky.
Moc vam dekuji.

bera28
24. okt 2009

Arwenka, to je nějaká blbina, ne? A kdy ti na UZ zjistili, že čekáš dvojky? Vždyť při každém měření se zobrazí podle velikosti plodu odpovídající týden. V jakém tt se děti narodily?? Pokud po 36tt, tak jsou jako dvojky donošené. Aby byl kluk braný jako nedonošený, muselo by dojít k oplodnění druhého vajíčka třeba o měsíc později a určitě by to bylo zřejmé z UZ v těhu.
Ale samozřejmě je možné, že má jen opožděnější vývoj, ale to neznamená, že je nedonošený. Fakt nechápu, kde ti takovou hovadinu řekli?

bera28
24. okt 2009

Jo a k tomu Z mozku, exxtrémním nedonošencům se dělá pravidelně ještě v porodce a pokud dojde k neurologickým odchylkám, tak se kontroluje i následně. Výsledky mohou být různé - krvácení, atrofie,...

adajar
24. okt 2009

arwenka myslim ze to co rikali nam plati na vsechny rodice nikdy nesrovnavej deti mezi sebou kazdy ma sve tempo kazde dite je jedinecne a nekdo hold je sikovnejsi pohybove a nekdo zase psychicky. Proste bych to nehrotila a hlavne kluci byvaji linejsi.

Jinak nam delali UTZ mozku se zaverem ze je extreme nezrali bez dalsich zmen.

jaja25
24. okt 2009

arwenka. Neviem ako to funguje v Čechách, ale sono mozgu patrí na Slovensku k povinným skríningom a robí sa každému bábatku. Aspoň v Bratislave určite...

bobicek5
24. okt 2009

bera28, veruze je to pravda pravduca. Mam znamu, co ovulovala este aj ked bola tehotna (nanestastie potratila). Vraj sa obcas stava podobna "porucha" a dochadza znovu k oplodneniu a uhniezdeniu. Ale stava sa to naozaj len v prvom trimestri. Taketo deti sa normalne donosia s tym, ze mladsi surodenec je o mesiac "nedonosenejsi". Moj porodnik vraj uz sa svoju prax mal takyto pripad.

petrach
24. okt 2009

arwenka holky už napsali všechno 😉

tak co s tou souteží,nic noveho 😀 😀

bera28
24. okt 2009

Bobicek, ale to přeci museli vidět už na UZ v těhu a ne až 2 měsíce po porodu dětí?????

petrach
24. okt 2009

me to přijde taky divná,dyt sami víte jak to v tehu pokažde dr meří a řeší tabulky..
arwenko ja bych byla v klidu,co u nich je byt pozadu ve 2 mesících..hlavne se nenervuj jo?

jecidlo
25. okt 2009

tak prihlaska do souteze: koupani s ponozkama mame taky za sebou🙂 vekere cinnosti tykajici se deti musim presne a jasne specifikovat jinak se bezne stane, ze mu dam veci at oblece jedno dite, treba kalhoty, tricko, mikinu, ale jelikoz jsem pred tim jasne nerekla, ze musi sundat pyzamko, tak to dostane na nej 😀 😀 😀 a kdyby bylo jenom na tatinkovi,t ak jsou deti nekolikrat asi oparene nebo podchlazene pri koupani, protoze on ten kohoutek dava preci pokazde stejne tak jak to muze byt jinak teple 😅 ach jo, obavam se ze by se na nej naslo i vic 😎

Arwenka: mozne to sice je, ale jak pise Bera, prislo by se na to uz v tehu, takhle to bude jen, ze jsou deti rozdilne, u tech mojich vidim taky rozdil snad 2 mesice, ael pocati byli stejne 😉

arwenka
25. okt 2009

Holky, dekuji za nazory, ale uz v tehu byl Nicolasek mensi nez Sandulka a po porodu se podezreni jen potvrdilo. Ano, oba jsou donoseni, presto je Nikysek daleko mensi a krehci a nemluvim o vyvoji motorickem, ale fyzickem.l
Na UTZ mozku po porodu se objevily cysty a na kontrole za mesic se, bohuzel, objevilo podezreni na tenzni ventrikulomegalii (rozsireni komoroveho systemu ). Musime hlidat prutok mozkomisniho moku a pokud by se ta nemoc potvrdila, je to hodne na pytel ☹
Proto jsem se ptala, zda je normalni delat nedonosenym detem UTZ mozku - nevim totiz vubec, jak doktory napadlo vubec nam ho delat. Neni podle terminu nedonoseny, ale pokud je mladsi a vznikl o cyklus dele, nedonoseny by byl. Vim, ze to zni nepravdepodobne, ale stat se to muze a takovych pripadu uz bylo popsanio hodne...

petrach
25. okt 2009

arwenka u nedonošenych detí se se uTZ mozku delá bežne..i nekolikrat..
budu Vám držet palce at je vše v pořadku..

jecidlo přesne 😀 no jo chlapi 🙂
chtela jsem se te zeptat,jak často se Maruška přetáčí? malí opet stavkuje potvurka,max na bok a stačí mu to..
v utery mame rhb a jsem zvedava co řekne sprave od neuroložky,vemu kartu sebou,at mi to přeloží

bera28
25. okt 2009

Jecidlo, koukám, že váš taťka aspiruje na vítěze soutěže😀 Ale Petrach a Adajar taky dobrýýýýýý🙂 S tím polopaticým vysvětlováním je to přesné. Já se kolikrát dozvím, že něco neudělal jen proto, že jsem mu to neřekla. Jako třeba dát dětem napít🙂
Arwenka, tak jestli už to bylo zřejmé v těhu, tak to jo. Já jsem se divila, že by na to přišli až takovou dobu po narození 😕 😕
Držím palce, ať jste v poho (aspoň v rámci možností). Pokud by se hromadil mozkomíšní mok, tak by malému mohli voperovat shunt a s tím se dá běžně žít. Nic není ztracené!

adajar
25. okt 2009

bera no jako vysvetlovani a nerikani veci je taky dobry to u nas je taky, ale u nas ikdyz se to rekne a nepripomene jeste 5x tak to zapomene behem 5 minut.- 😀 😀

adajar
25. okt 2009
petrach
25. okt 2009

adajar musíš to davat písemne 😀
holky ja mam dneska kopr,manža v praci,obed se vaří skoro sám a prcek spí 😀

adajar
25. okt 2009

petrach no jako pisemne nezabira neboj se stejnak pulka veci je zapomenuta. 😀
Jinak ja mam taky docela pohodu mam tu sestru co mi pomaha ted takze stiham hodne veci udelat. Ted teda snidam zrovna.

arwenka
25. okt 2009

bera: Ja vim, ale proste ve vztahu k tak malemu miminku je mi to proti srsti ☹ ☹
Vy, holky z tehle diskuse, jste si prosly silenymi vecmi, obdivuju vas, my mame "zatim jen" podezreni a ja uz silim...
K tomu shuntu - v CR je jen jedina nemocnice v Plzni, kde operuji jinou metodou, kdy se da i tak male mimco bez problemu odoperovat, jenomze pomroce uz je shunt kratky a je nutna reoperace a tak to jde proste cely zivot ☹
Zbyva mi jen doufat v zazrak.