Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

janina77
11. mar 2009

Ahojky, potrebovala by som poradit 🙂 .

Domi sa uz pekne pohybuje po 2 - chodi si kde chce, aj cez prahy, takmer nepada, ale postavit sa vie len pri niecom, coho sa drzi. Takze napr. naprostred miestnosti, ked tam nic nie je sa nepostavi. Da sa to nejako natrenovat, alebo musi na to prist sam?

argousek
11. mar 2009

janina nevím u nás to bylo tedy tak, že na to přišel časem sám. Začal to dělat tak, že si stoupnul na čtyři a postavil jakoby komín a tak to zkoušel a z ničeho nic to začal dělat sám. Podle mně je to taky hodně o tom, že se bude postupně zpevňovat, tak to zvládne sám. Adámek se teď už postaví i tak, že jde ze sedu do dřepu a ze dřepu se postaví. Je podle mně pořád dobré cvičení na tom fitbalu, posilovat rovnováhu 😉

andulka4
11. mar 2009

Janina jojo určo to zvládne ale musí ještě zesílet....nám už ale fitloptu ani gymbalon nedoporučují

argousek
12. mar 2009

Andulko a proč vám ho nedoporučují?? Mně právě říkala rehabilitační sestra, když jsme u ní minulý týden byli, že to je dobré cvičit pořád, že si tím děti cvičí rovnováhu a posilují svaly. Starší dítě na tom moc dlouho nevydrží, ale taková pětiminutovka denně stačí. Dítě už necvičí na míči na břiše ale třeba v sedě nebo v kleče, cvičí se tím taky obranné reakce při prudším vychýlení vpřed, vzad nebo do stran. Já si myslím, že pokud už se necvičí Vojta, je to takové dobré cvičení, možná už bych tomu ani cvičení neříkala, protože třeba Adámka to hrozně baví a má z toho legraci, takže spíš takové hraní 😉

licina
12. mar 2009

Ahoj holky, nevím, jestli si vzpomenete, ale kdysi, když se narodil náš Kubík jsem sem za vámi chodívala poměrně často.
Tak jsem si pročítala jak kdo na tom jste.... 😉
My jsme na tom nic moc. Máme toho moc za sebou, ale i před sebou - toho asi bude jetě hoooodně. Ale nevzdáváme se a makáme.....

mila01
12. mar 2009

Mispuli - my na těch potenciálech už byli 2x,je to fakt hrozný vyšetření.Poprvé jí bylo půl roku a pomohlo,že jsem jí udělala flašku mlíka a ona u toho jedla,tak aspoň chvilku ležela jakžtakž v klidu a teď jsme na tom byli na podzim,to už jí byl rok a půl,chvíli ležela a zajímalo jí to,apak se začala mrskat,tak jsem jí držela za ruku a celou dobu jí zpívala a řikala říkadla - mám jí na to naučenou,že jí to zklidní,tak se to taky docela dalo.Zase na to jdeme na podzim,tak uvidíme,to už jí bude 2,5.Máš pravdu,chodíme do centra zrakových vad,tam jsme už byli 3x a zatim máme výborný výsledky,teď naposledy řikala doktorka,že se musí vejít do limitu pro 16měsíců a ona udělala limit na horní hranici pro 24 měsíců.Ale stejně tam musíme pořád jezdit,prý minimálně do puberty.Ale na druhou stranu je to lepší,aspoň jí hlídaj - akorát jsou to nervi. 😠 😠

Janina - u nás to bylo tak,že Kája se taky zvedala jenom u něčeho,pak se začala postupně zlepšovat,začala si sedat u hraček na bobeček a zvedla se z bobečku a nakonec se jí podařilo,že se opřela o ruce a zvedla se.Neboj,já myslim,že se to naučí sám,musí na to prostě přijít,třeba zatim nemá potřebu,vystačí si s tim,že se zvedne u nábytku.Třeba až bude lepší počasí a bude běhat venku,spadne a zjistí,že se nemá u čeho zvednout,tak to začne zkoušet. 🙂 🙂

Holky,já vim,že zas vypadám jako trdlo,ale co je to fitlopta a gymbalon?To jsou ty velké míče na skákání a cvičení?Nám je teda rehábka taky doporučila - všechno,na čem je potřeba držet stabilita - včetně opičích drah,prolejzaček,těch různejch houpaček ( nejlepší je prý jen to prkýnko,aby musela vyrovnávat ).

andulka4
12. mar 2009

Licinko ahooooj to víš že si pamatujeme 🙂

honem napiš jak vám to jde/nejde a co umíte?

co cvičení? Děláš nakonec i něco jiného než toho Vojtu????

Argousku....není to pro nás vhodné protože je David tele a když je na 4ech je neudržitelný a leze dolů...naprosto na míči nespolupracuje a pokud už ho drřím pevně....tak se okamžitě propne do luku

jsem s toho na nervy jelikož se začíná projevovat jeho povaha....a když se zlobí tak se okamžitě začne zaklánět a udělá most :(....tu hlavu dokáže zaklonit takovým způsobem že mi je z toho až zle když to vidím

jinak je hrozně šikovný...pěkně ťapká okolo nábytku....dokonce si už i dřepá(samo že s oporou) a někdy....když o tom neví...stojí na místě bez držení(jenže jakmile to zjistí že jsem ho postavila a je bez opory tak spadne)

tamia
12. mar 2009

ahojte,
vladimuraz,
nie je to tak, že mi vobec nechodíme medzi deti, práve naopak vždy sa snažím byť medzi deťmi, len proste musím dávať ovela väčší pozor na ňu ako ostatné mamičky. Robím to tak, že občas zajdeme ku kamoške s pobodne starím dieťaťom, alebo k jej sesternici, alebo je vonku medzi detmi ale nie medzi vela detmi, cca tak 4-5 detí to nám úplne stačí. a potom ked chce isť medzi väčšie deti tak ju nechám nech ide a oni sa s nou torchu pohrajú a ptom ideme preč. lebo samozrejme tie väčšie deti sa chcu inak hrať a malá im tam len vadí ale chvílka ich nezabije 😉 .

mispuli,
malý je borec, klobúk dolu!

janina,
nám rehabka ukazovala cvik na toto vstávanie taký, že malá čupí s celými chodidlami na zemi a ja nej ich držím a ona sa musí sama postaviť bez držania. je to dobrý cvik na posilnenie svalstva..

fajn,
didka je velmi šikovná a hlevne smelá,ked dokimu povie, že mu klákne 😀 , dobre som sa pobavila, je jednička...

tamia
12. mar 2009

licina,
v čom je problém??

tamia
12. mar 2009

andulka,
a nie je to náhodou tak, že fit loptu vám odporúčajú, len malý je na nej neudržatelný. lebo tkaý istý problem sme mali aj my. Ale nepriek tomu nám loptu rehab. odporučila, len ja osm ju nevedela na nej udržať...

fajn
12. mar 2009

tamia pro druhy je to sranda ,ale co já potom? 😉 Kdyby to slyšel tak nevím co bych dělala ,akorát sestřička se smála.

Jinak dnes nám přišlo to vyjádření té psycholožky tak je to tak že jsme se opravdu dozvěděli to co víme. Máme potvrzeno ADHD(porucha pozornosti s hyperaktivitou) .Ještě tady píše že dominuje hyperaktivita,impulsivita,vnitřní dráždění a sklon k vzdorovitému až afektivnímu chování v situaci kdy není Diance vyhověno. (tak jsem to doufám opsala dobře) .Tak to je diagnoza jak prase a matko poraď si ☹
Jinak už umíme namalovat prej náznak hlavonožce s detailem nosu ,očí,a úst.
Jo a pak tady taky máme že se vyíjí velmi pěkně. Mentální a motorické schopnosti a dovednosti jsou nerovnoměrně rozloženy a to ve prospěch schopností mentálních ,které se pohybují v pásmu širší normy.Tak a teď se děvčata vyjádřete co si o tom myslíte 😀 . Je to opsany všechno slovo od slova .

mispuli
12. mar 2009

licina:taky jsem se chtěla zeptat,jak se daří,všimla jsem si,že má Kubík na fotkách náplast na hlavě,pokud se ti o tom nechce mluvit,klidně mi můžeš písnout do IP
mila do centra zrakových vad jsme chodili taky,ale Honzis absolutně nespolupracoval a ta doktorka na něj byla pěkně nepříjemná,teď už jsme tam stašně dlouho nebyli,Honzík strašně šilhal a ten úraz,jak mu to tam všude tlačilo mu paradoxně pomoh,protože,když ten otok splasknul,tak mu to přestalo tlačit na nerv a oko se mu samo stočilo zpátky 😅
janina:určo na to přijde sám 😎

tamia
12. mar 2009

fajn,
ved dianka je ešte malá a v podstate ešte poriadne ani nevie čo komu povie 😉 no aaaa ked si to zaslúžil 😉 .

čo vám povedala na tú diagnozu ADHD? dá sa to nejak liečiť, alebo aký bude ´další postup?
Noo máš mudre dieťa.... 🙂

fajn
12. mar 2009

no léčit asi ne ,ale asi jak půjde do školy tak možná dostane nějaky léky na zklidnění aby se z toho pančelka nesesypala. No a já je dostanu taky abych to všechno vydržela 😀

fajn
12. mar 2009

Já už to tak nějak beru asi z nadhledem protože jinak by mě asi trefilo.

mispuli
12. mar 2009

fajn:dianka je prostě silná osobnost a ty jsi super matka,která si s tím umí poradit,myslím,že tě asi ani moc nepřekvapilo,co tam napsala nebo jo?Že je hyperaktivní a impulsivní jsi myslím už psala,takže já si myslím,že to všechno děláš dobře,teď to máš jen potvrzený
Nás čeká vyšetření u psycholožky teď 23.3.,vy aspoň máte nějaký náznaky při malování,oči,pusa..,náš honzis jen čárá,i když teď se s ním ce školce moc snaží,ale doma to dělat nechce

fajn
12. mar 2009

ne nepřekvapilo . jak píšeš akorát je to potvrzeno a orazítkováno

mispuli
12. mar 2009

Fajn:než půjde didka do školy tak se toho může spousta změnit,honzík byl vždycky strašně akční,nepolapitelnej,u ničeho nevydržel,pořád jen poskakoval a najednou se zklidnil,říkají to všichni okolo a i my to zpozorovali,asi k tomu hodně přispěla ta školka
a taky určitě by k sobě kdyžtak mohla mít asistenta,já počítám s tím,že honzík bude mít minimálně 2 roky odklad a pak se uvidí,ne že by byl hloupěj,to ani náhodou,má neskutečnýho pamatováka,ale musí dospět sociálně,a to ještě chvíli potrvá

fajn
12. mar 2009

já jsem chtěla asistenta do školky ale ředitelka nechce. No mě je to jedno oni se budou muset starat

fajn
12. mar 2009

a Honzík už je bez plínek úplně nebo ještě má. Didka má ještě na noc to se nám nedaří. Ta psycholožka říkala že ji mám dát na noc látkovy .

tamia
12. mar 2009

fajn
to je neskutočné ako to ty všetko dokážeš zobrať s nadhladom... mať tak tvoje nervy a povahu 🙂 .
Didka má tri, a určite sa toho moc zmení kým pojde do školy.... myslím is, že aj školka urobí svoje. Dostane sa medzi deti a už to bude iné.

Ja osobne mám strach z toho, ked budeme náhodou potrebovať odklad zo škody. malej aj tak budú zle padať roky a ešte s tým odkaldom sa to predlži, no bude medzi detmi o dosť staršia 😒

mispuli,
prečo si mylsíš, že bude musieť mať odklad...?

tamia
12. mar 2009

baby,
tak ma napadlo - kam sa chystáte na dovolenku tento rok?

mispuli
12. mar 2009

Honzis je přes den bez,ale na noc je ještě má ☹ ,jsem zvědavá co nám na to psycholožka řekne,chtěla bych začít až bude teplo přestat dávat na noc
Honzík nechodí do normální školky,tam by asistenta musel mít a ve školce,kam jsem ho chtěla,tak na něj taky nechtěli přistoupit,museli by snížit počet dětí ve třídě,ubyly by jim peníze atd...Honzíka vozíme denně 15 km do Písku do speciální školky,která funguje u klubu Krteček,nejdřív jsem ho tam nechtěla dát,lae nakonecjsem vděčná,je jich tam pár,jsou tam i postižený dětičky,nikdo se mu nesměje,že špatně mluví,že něco neumí a maximálně se jim tam věnujou,mají keramiku,jezdí na hippoterapie,teď budou jezdit do solný jeskyně,dokonce je tam poradkyně,která si ho jednou týdně na hodinu bere k sobě a dělá s ním motoriku,takže strašně bezva

mispuli
12. mar 2009

tamia:jsempovoláním učitelka,takže vím,že není sociálně zralej,je prostě ještě jenom dítě
my se chystáme autem do Itálie,tak doufám,že se nám to povede,s honzíkem už jsme tam byli 2x jezdíme do Lignana a moc se nám tam líbí,tak věřím,že se nám to podaří uskutečnit i s malou,no už jí v tý době bude rok a půl,tak by to neměl být problém,asi si půjčíme i větší auto,aby s námi mohli jet babičky 😵

fajn
12. mar 2009

tamia to tak možná vyzní. Neboj taky tady někdy sedím a mám z toho všeho depku a brečím,ale potom když jdu na cvičení a vidím tam ty děti a donošeny děti tak mi máme vyhráno. Je to někdy hroznej pohled a to mě dostane zase zpátky na zem. To si vždycky řeknu ty seš fakt blbá ,mohlas dopadnout daleko hůř než Didka je. To že je nestabilní se snad srovná a to ostatní už nějak uděláme. Vždycky si říkám hlavně aby si dokázala kolem sebe podělat a podepsat důchod 😉 .Však co vidí,slyší,mluví ,chodí a facku doktorovi taky střelí 😀 .
Teď na mě volala že už je vyspinkaná přitom oko ještě nezavřela. Když jsem došla do pokoje tak povídá že mě dá pusu 😉 no tak potom měj depku. A když mě joooooo chytne tak to spraví 3 až 4 panáky Bechera nebo ořechovky.

fajn
12. mar 2009

mispuli a shunt budete mít pořád? Vím že do cvičení chodí chlapeček ten vážil při narození 450g a má ho taky. Vím že stím taky měli hodně problémů a byly hodněkrát na operaci.

mispuli
12. mar 2009

Fajn tyhle pocity taky znám,pak stačí jet na kontrolu do Motola a vidět to kolem sebe a hned si řekneš,co bysme chtěli víc,máme skvělý dítě,který ti rozumí,komunikuje stebou atd..Vždycky když má někdo narážku,že se třeba honzík neumí chovat,tak si vzpomenu jak bezmocně ležel v nemocnici a hážu to za hlavu,jsem ráda za to,že je takovej jakej je

mispuli
12. mar 2009

Zatím to vypadá,že na pořád,ale věda jde dál,tak se uvidí

fajn
12. mar 2009

tak tohle si já říkám z očima

tamia
12. mar 2009

baby, prepáčte čo je to shunt? a Motol to je mesto..:?