Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

jecidlo
21. mar 2011

leeenka: kez by to bylo lepsi 😔 , myslime na tebe i na Samuela

leeenka26
21. mar 2011

@mila01
@deina
dievcata asi sa blizi uz koniec...je mi tazko na dusi, citim obrovsku bolest, povedali nam, ze sa mame s nasim samkom rozlucit. Verite na zazraky? Prave to teraz potrebujem, samko moze kazdu chvilu umriet, je to zle, velmi zle, zazili ste to niekto?? ako ste zili dalej??? akoby sa nic nestalo? ja neviem ci to zvladnem....co bude dalej ak mi zomrie...

denisee
21. mar 2011

leeenka26: ☹ . Nemám slov. ☹ Určitě se ještě ozvi. Holčička nám po třech týdnech zemřela. Doufám, že vy máte ještě naději.

simicak
21. mar 2011

@leeenka26 nevim ani co napsat 😔 Verim na zazraky a doufam,ze jeden se stane u vas!! Moc me to mrzi a stale drzim palecky at to Samko vybojuje!!

kikimaruska
21. mar 2011

@leeenka26 Též na na Vás moc myslíme.... 😔 Držíme taky všechny prstíky co máme, ať se stav malého co nejdříve zlepší.

leeenka26
21. mar 2011

dakujem vam vsetkym, len visim na telefone a cakam na ortiel...ani neviem co bude dalej, ale snazim sa drzat aj hlavne priatela, ten to zvlada este horsie, ja som uz asi vytrpela toho dost doteraz a uz asi nedokazem dalej, uz ani plakat nedokazem, nechavam si rezervy na to ked to pride.... stale verim v zazrak a nadej umiera posledna sa hovori, nechcem byt ale naivna ani optimisticka, ale snad sa stane zazrak, ved zazraky sa predsa deju, keby to bol aj moj pripad bola by som ten najstastnejsi clovek a do konca zivota by som neprestala dakovat hlavne bohu za jeho zivot. Stale si hovorim, ze je to len zly sen, akoby ma niekto preklial. Ja viem ze nie som sama, ale stale sa pytam, co som urobila zle....Vyse roka sme sa snazili otehotniet. Aku mam teraz sancu znova otehotniet? Ja neviem, take otazky nezmyselne mi behaju po rozume, co bude teraz dalej? ako mam s tym zit? Som na materskej, dokedy aj budem ak malicky odide? co dalej? ako mam vybavovat vsetky veci ked toho nebudem schopna?
@denisee ako si sa vyrovnala so smrtou dievcatka? :( co sa jej stalo? :(

kikimaruska
21. mar 2011

@leeenka26 Nechci to přivolávat a ztrácet naději...ale když se ptáš...kamarádka porodila a když ji syn zemřel za pár hodin 😔 , zustala doma šestinedělí (protože tělo maminky se tak jako tak musí zregenerovat) a po šestinědělí musela nastoupit do práce...ona si tenkrát domluvila tedy ještě dovolenou a nastoupila déle...(to bylo v roce 2007)

maova
21. mar 2011

@leeenka26 leni, chodím sem už nějakou dobu, jen teď moc nepřispívám, ale od začátku vám držím moc palečky. Šance je asi vždycky, ale podle toho co píšeš, už to bohužel nevypadá dobře ☹, ale i zázraky se dějí. Nám Matyášek zemřel po 14ti dnech a začátky jsou strašné, každý se s tím vyrovnává jinak a strašně moc důležité je, abyste v tuhle chvíli byli oporou s manželem jeden druhému. Doma jsem zůstala ještě asi dva měsíce, nedokázala jsem jít do práce dřív. Pořád budu doufat s vámi, že se stane zázrak, myslím na vás ... .

leeenka26
21. mar 2011

@maova aj samko ma dnes 14 dni. :( zlaticko nase keby ma tak neopustil co by som za to dala, ale viem ze uz je to len v rukach bozich. Co sa stalo matyaskovi? :( nemusis odpovedat

denisee
21. mar 2011

leeenka26: to co píšeš, ty myšlenky co se ti honí hlavou, to jsem měla úplně stejně. Dvojčátka jsme měli po IVF, holčičce se nedařilo už v bříšku, ale kupodivu po porodu byla v pořádku a zvládala to překvapivě dobře, pak najednu po 3 týdnech zpět na ventilátor a odpoledne mi volali, že se jí zastavilo srdíčko ☹ . Kdykoliv na to vzpomínám, zadržuji pláč. Pomůže ti jen čas, tu bolest prostě otupí. Navíc jsme měli v nemocnici ještě přeci chlapečka, tak nás držel nad vodou. Každý se s tím vyrovná asi po svém. Já jak teď s odstupem času zjišťuji jsem před okolím prý vypadala velmi statečně. Brečela jsem si prostě sama doma.
Strašně ráda bych ti pomohla. Tímhle si s partnerem, ale musíte projít sami ☹ , bohužel člověk tomu všemu nemá kam utéct ☹ . Moc na vás myslím!!!

maova
21. mar 2011

@leeenka26 Matyášek se narodil hodně předčasně, ve 23+5 a i když to první tři dny zvládal překvapivě dobře, potom přišly problémy s jídlem, bříškem, do toho infekce a na tu bohužel nezabírala ani nesilnější antibiotika a všechno se to horšilo, až nebyla šance. Vlastně přišlo takové celkové selhání.
A jak píše denisee, moc ráda bych vám pomohla, ale bohužel to nejde ☹ a taky jsem před okolím vypadala moc statečně, ale bohužel to taky není dobře, ovšem, to už je na jiné povídání. Dělej co cítíš, nesnaž se být před ostatníma pořád jenom statečná, poplakej si, když to budeš potřebovat, ať už jsi kdekoliv. Moc mě to mrzí, co teď musíte prožívat ☹

leeenka26
21. mar 2011

@denisee
@maova
dakujem vam...preco mi ale nevolaju? na jednej strane chcem aby zil najviac na svete, ale na druhej uz chcem aby som to mal a sebou. Ja neviem ci existuje este nejaka sanca aby prezil, ale ak by co i len mla bola, urobila by som cokolvek na svete, fakt cokolvek. Ja sa strasne bojim baby, ze to nezvladnem, ze ked mi zavolaju sa zosypem, ja uz nevladzem. Ja ledva dycham, nedokazem zit. Som uplne na dne, take pekne tehotenstvo som mala uplne bez problemov a moja gynekologicka to totalne zbabrala, ale teraz je uz neskoro na obvinovanie. Stao sa co sa stalo, ale cloveka to o to viac trapi, ze predsa len sa nam to podarilo az po vyse roku otehotniet. tak sme sa z toho tesili, mam nakupene vecicky doma, ktore cakali nanho mna to tak boli, strasne, nevladzem o tom ani pisat, vy viete presne ako sa taky clovek citi. Stale davam samkovi nadej, aj ked sama viem ze asi to uz nevyhrame. 😔

maova
21. mar 2011

@leeenka26 nevolají, protože Samko pořád bojuje, snad to bude velký bojovníček. Naprosto chápu tvoje pocity, kdo si to neprožil, asi to pochopit nemůže, je to hrozné. Pořád doufej, dokud je i minimální šance, tyhle dětičky jsou někdy fakt velicí bojovníci. A to, že jsi teď otěhotněla po dlouhé době neznamená, že podruhé to bude stejné, koukám, že jsi i mladá ... neboj, na to teď zkus nemyslet.

mila01
21. mar 2011

leeenka - velmi mě to mrzí.Samozřejmě ti nedokážu pomoci,ale jsme s tebou.Moc se za malého modlím,ať ten boj vybojuje.Maova má pravdu - kdo to nezažil,nepochopí,my se k tomu pocitu dokážeme dost přiblížit,tak vím,kolik síly teď budeš potřebovat.Stále věřím.

Denisee - nevěděla jsem,že je Vojtíšek z dvojčat.Smekám - jsi velmi silná.Fakt tě obdivuju.My měli z dvojčat Andrejku,přišli jsme o její dvojčátko hned ze začátku a dodnes mám z toho svírání u srdce - ale tohle si fakt neumím představit.

denisee
21. mar 2011

Holky: mně je dneska od dopolední kontroly tak ouzko ☹ a navíc takové smutné zprávy od leeenka26 ☹ .
Náš druhej prcek pořád málo přibírá jsem dnes 33+6tt. Všechny rozměry odpovídaj týdnu těhotenství, ale to bříško už je o 3 týdny menší , váha prý 1845g, takže za 2 týdny přibral 200g. Průtoky v pořádku, čípek taky drží, monitr taky OK. Takže asi bude problém v placentě, jenže to oni teď nepoznaj. Hospitalizaci jsem zatím odmítla. Takže za týden znovu průtoky a monitor a hned v pátek jdu do nemocnice znovu a udělá se ultrazvuk a měření. A pak už pravděpodobně příjem v tom 36tt. A možná ukončení těhotenství porodem.

mila01: člověk je asi silnej , protože mu nic jiného nezbývá a neví do čeho jde. Za to teď jsem z toho všeho víc špatná, aby to dopadlo dobře. Každej mi teď říká ve 36tt je už mimi skoro hotový a takový ty řeči, ale prostě měl by tam být do 40tt a vážit víc.

jecidlo
21. mar 2011

denisee: to je mi moc lito, ze mas zase nejake stresy a komplikace, ale tak snad nebude uplne stradat, aby zustal v brisku co nejdele a jeste neco pribere. ale uprimne ja si druhe tehu teda taky vubec neuzivam, bricho mi tvrdne porad, jenze ted se pomalu blizi prechod mezi tim, kdy bych jeste potratila a kdy uz by mimco melo sanci prezit a myslim na to 100x za den.

leeemla; kez bys pro nas mela dobre zpravy 😔

andulka4
21. mar 2011

Denise neboj to nic není.....kamarádka to měla taky-nakonec jí to 37+1 tt vyvolávaly ale vše ok akorát mimi bylo mneší

nezapomen že důležitý je tt a né kolik kdo váží 😉

leeenka26
21. mar 2011

@denisee to ti voec nezavidim, snad vsetko dobre dopadne, verim tomu ze to zvladnete.
baby ja som tam teraz vecer volala, aj ked mi poobede povedali nepriamo ze sa mame s nim rozlucit, ja nemozem cakat na telefone len na zle spravy. Uz som sa ani tak toho telefonatu neobavaa kedze som uz naozaj nastavena na to najhorsie. Doktor s ktorym som telefonovala mi povedal ze samko sa trosku rozcikal, nebudem davat ziadneho smejka, pretoze sa nechcem a nesmiem tesit. Sam mi povedal ze to nic neznamena, on sa rozcikal na zaklade podaneho adrenalinu (adrenalin mu podali na zvysenie tlaku) a adrenalin ho teda stablizoval a samko sa rozcikal aj co je podla mna aj tak take male plus kedze od piatka necikal, puchol a hromadili sa mu v tele odpadove latky :( verim aj poslednemu, vyzera to tak ze samko chce naozaj velmi zit. Dufam ze to nevzda
@mila01
@maova vsetkym vam dakujem za podporu ktoru mi davate. Stale som pripravena aj cez to vsetko na to najhorsie, ale nadej mi nevezme aj tak nikto. Aj minimalna sanca je pre mna sanca nech si doktorici hovoria co chcu, som im za vsetko veeeelmi vdacna lebo vidim ze bojuju do posledneho , ale nesmiem sa vzdat. Pokial samusko neumrel, stale je tu sanca.

mila01
21. mar 2011

leeenka - mám uplně stejný názor jako ty,dokud je aspoň minimální šance,nevzdávej se.

denisee - chápu tvoje pocity a tvuj strach,ale pevně věřím,že to bude dobré.Máš sice pravdu,že těhotenství má být 40tt,ale myslím si,že lepší porodit dříve a mít zdravé dítě,než trvat na dalších týdnech udržování a třeba tím miminko ohrozit.Pokud by se mu v bříšku nedařilo,myslím si že je lepší ho vyndat.Ono stejně nezbyde nic jiného,než věřit doktorům.Navíc kdyby to bylo nějaké hodně vážné a prckaohrožující,myslim že by tě vůbec nepustili domu.Já vim že u druhého dítěte koukaj na to,že doma jedno máš a musíš ho tam nechat,ale když je to vážné,tak se na nic neptají a hospitalizují.Se mnou na pokoji ležela maminka,která měla doma 3letého kluka a v nemocnici byla už 4 měsíce a ještě jí pár týdnů čekalo,byla tenkrát něco málo přes 30tt.Zahoď chmurný myšlenky,bude dobře. 😉

denisee
21. mar 2011

jecidlo: já tedy musím říct, že mě 2.těhu nijak neomezuje, bříško tvrdne, ale v normě. Hlavně mi žádné nenarostlo, hodím vám sem 2 fotky 😉 a to jsem se těšila, jak mi konečně naroste pořádnej pupík. Jinak tvé pocity okolo toho 23 týdne jsem měla taky . Hlavně po tom čím jsme si tu všechn prošli je pochopitelné, že se víc strachujeme. První meta byla aspoň 30týden, ale ted bych samozřejmě chtěla vydržet co nejdýl to bude jen možné. Moc ti držím palce, ať to u tebe probíhá bez komplikací 😉

andulka4: díky za povzbuzení. Taky jsem četla, že je rozdíl nedonošené a malá váha, než vyšší týden a malá váha. Ale znáte to, máme o ty miminečka prostě strach.

denisee
21. mar 2011

Ta srdíčková a s Vojtíkem jsem 28+3tt a ta jak ležím je ve 32+5tt.

simicak
21. mar 2011

Teda tady to je dneska cele smutne 😔 😔 😔 😔
@denisee ja moc nechapu,co se jim nelibi,kdyz miminko je velke jak ma byt a brisko o tri tydny mensi?? neni dulezite,ze mimi roste a ne bricho?? Moc drzim palecky a doufam,ze jak se vratime z prazdnin,tak budes mit lepsi zpravy 😉 A mila ma pravdu,lepsi je nekdy porodit driv nez to prodluzovat. Me u Viki nic nezastavovali a nic nedavali,doktori reklize jestli ji chce telo ven,tak vi proc a nikdo z nich nevi,co se v brisku deje,tak do toho zasahovat nebudou. A je pravd,zze tydny uz mas krasneee,i kdyz to slyset nechces a chtela bys vydrzet do konce a mit to bez stresu. Hlavni je,ze doktori nic nenasli a malicky roste. Proste bude mensi. Podivej na nasi Viki jak je malinkata. Nekdo hold ma malinkate miminka. Moc moc vam budu drzet palecky a hlavne at ten cas rychle utika a uz mas drobecka zdraveho,krasneho u sebe 🙂 Podivej jak se uz dlouho drzite,treba jeste dokonce vydrzite a nebo aspon tesne do konce 🙂 Ale verim,ze se moc bojis,protoze jsi v nejsitote a nevis co se deje ☹ A jak ti meri brisko? Ja vim jak mi merili u Viki,tak se sestra sekla o 7cm apak mi dok.vysvetlovala,zze to nejde nikdy presne zmerit,ze zalezi v jake je mimi poloze a jak je natocene.

@leeenka26 to jsou docela pekne zpravy. Porad na vvas myslim a drzim palecky. Je to veliky bojovnik a modlim se za nej,at to cele vybojuje. Jak jsi psala,nadeje umira posledni a u nedonosencu uz byo tolik zazraku!!!!!!! Snad se stane jeden i u vas!!

simicak
21. mar 2011

Holky ja se s vama jinak loucim,zitra tu jeste urcite nakouknu jak je se Samikem a odpoledne uz letime. Tak nam taky drzte palce,protoze jak vite,ja mam fobii z letadel,takze uz mam prujem a asi ani neusnu jak se bojim. Ja si proste nikdy nezvyknu a to muzu litat 20x rocne ☹ Snad doletime v poradku.
Doufam,ze jak se vratime,ze tu budou jen same dobre zpravicky!!!!!!!!!!! Na vsechny miminka v brisku a i ty co bojuji s necim budu moc myslet/
Jinak psala petraguerra,ze se ji vcera narodil synovec,jeji bracha ma kluka a vazi 870g,takze je taky driv o dost asi. Vic nepsala.

simicak
21. mar 2011

@denisee tak laickym okem mas stejne brisko,jak ja mela u verunky v tom samem tydnu. Jak jsem sla rodit,tak mi i v porodnici a i ma dok.rikala,ze budu mit male miminko. Mala mela 3,2kg jak se narodila. Moje segra tkay mela pidi mini pupik. Treba to jeste naroste 😉 A mate moooc krasne fotecky 😵 😵 😵

irsina83
21. mar 2011

@leeenka26 ahoj, moja ver na zazrak, mozno sa stane. moja mala bola vykrvacana a hodnoty krvneho obrazu boli nezlucitelne so zivotom a mala to zvladla. ale mojej znamej sa narodil syncek v 27tt priblizne ako tebe, mal velmi kriticky stav, bol v kome a primarka oddelenia im dala podpisat papier aby maleho neozivovali lebo ze je to velmi zle, beznadejny pripad...povedala im doslovne...ona to nechcela podpisat a tak to podpisal manzel a hovorila mi ze od vtedy ako to podpisal tak maly sa im obratil a terz ma 5 mesiacov. nieje sice uplne fit, mal hydrocefalus ktory mu operovali ale robi vsetko co ma na svoj korigovany vek...a to jej povedali, ze bude leziaci a nebude napredovat... treba verit..chcela som ta len povzbudit...viem co citis, prezivala som daco podobne...drzim palce... 😔

irsina83
21. mar 2011

@denisee aj kamaratkin maly mal pri meraniach mensie brusko a porodila v 40tt 3240g. malu bude vysoky a stihly po rodicoch...proste genetika..mne zas dr. tvrdil, ze mojej male hlacicka zaostava o 3 tyzdne a nakoniec vysvitlo ze ju pritlacila placenta a malinka ma hlavinku krasnu, v poriadku 😉 naboj sa, malinky len bude stihlejsi. aj moja mala je dlhe a stihlejsie babo a pritom pekne papa 😉

irsina83
21. mar 2011

@irsina83 aj my sme mali na zaciatku problem ze mala necikala ale potom sa jej to rozbehlo, tiez nam vtedy naznacovali ze to nieje dobre...musis verit, drzim palce moooccc

najjulinka
21. mar 2011

Ahojte. Co vedeli Vaši prckovia v roku??? Naša prvorodená je 32. týžden 1250g (vzali sme si ju z domova)... jej sestrička je 27.týžden 930g a proste je to uuplne čosi ine......... 😔 velký rozdiel...... preto ma to zaujima ... či sa obávať velmi 😔

leeenka26
21. mar 2011

@simicak
@mila01
ste velmi velmi zlate fakt, velmi si vazim co pre mna robite a nie su to len slova.
a aj teb @irsina83 VELKE DAKUJEM, si ma velmi povzbudila, takychto slov nie je nikdy dost. Dost ma to pozdvihlo.

kikimaruska
21. mar 2011

@denisee i Na Tebe moc myslíme...aby mimi zůstalo v bříšku co nejdéle...Drž se a pozdravujem malého 🙂