Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kili
autor
17. aug 2008

andulka, možno musí len viac trénovať. Ťažko povedať, či som to správne pochopila podľa tvojho popisu. Fakt netuším, či to tak má byť, už si to ani moc nepamätám, čo robili naši. Ale keď to tak robí, tak ho nechaj, alebo mu pomôž, že mu budeš ruku držať a hrkálkovať s ním, mylsím, že mu budeš tú hrkálku držať jeho pästičkou, aby ju nemohol pustiť. Ale ktovie, či sa mu to bude páčiť.

fajn
18. aug 2008

Ahoj andulka
Dianka je narozená o 17 týdnů dřív a s hrazdičkou si začala hrát v 5 měsících jako by po tom co se měla narodit ,neboj vše přijde třeba pozdě ale přijde držím pěstičky a těš se ztoho co mu jde jinak se ztoho zblázníš

argousek
18. aug 2008

janina 77 my jsme to aktivní chodítko (trošku jiné vložím foto, jsem s ním taky spokojená) taky koupili na www.mimibazar.cz ale koukala jsem že se dá taky nakupovat přes www.mimibazar.sk tak tam zkus zadat aktivní chodítko

argousek
18. aug 2008

janina77 Zadej tam do použitého zboží jen chodítko - mají to vše dohromady, ale na těch slovenských stránkách toho moc není, na těch českých je toho víc, kdyby jsi se tam s někým domluvila, třeba by ti to na Slovensko poslali 🙂 Uvidíš 🙂

janina77
18. aug 2008

argousek, este nam to tak moc nesuri, Domi ma este slabucky chrbatik, ani nesedi, len sa stava kde kade, tak ked zosilnie, tak potom budeme spekulovat o chodeni 🙂

andulka, to s tymi pokrcenymi ruckami, to poznam. Nas to robil kvoli hypertonusu, on ani nenatiahol rucku za hrackou, vzdy ju mal v lakti pokrcenu. Hrazdicka bola len na obzeranie, buchat do hraciek na hrazdicke zacal len pred par mesiacmi, ked uz vedel vystriet rucku. Na to nam rehabilitacna poradila, ze ked uz chytal hrkalky, tak sme mu ich nemali vkladat do ruk, ale vzdy podavat trosku dalej, aby bol nuteny natahovat rucicky a siahat si za hrackami. Postupne to preslo, dnes uz natiahne ruku ze ba som si ani nemyslela, ze tak daleko dotiahne 🙂.

andulka4
18. aug 2008

Jani když má hračky na hrazdičce tak je ochmatává velmi pěkně ale nesmí být příliš vysoko. Když mu podám do ruky třeba moje hodinky tak on si je ze zvědavosti osahá ale jakmile je pustím já pustí ten předmět i on :(

No nevím budemem trénovat a dnes jdu na RHB tak se jí zeptám co na to 🙂 Myslím že to možná souvisí s tím že máme tu Hypotonii a že má ruce hodně slabé

andulka4
18. aug 2008

Tak jsem byla dneska na těch RHB a vše jí řekla a dozvěděla jsem se že díky té silné hypotonii je opožděný dost hodně a díky ní má tak narušenou motoriku že nezvládne natáhnout ruce tak aby si hračky sám udržel a díval se na ně :( Prý až posílí ty záda a bude si víc jistý tak pak to sand půjde......

Už mi s toho všeho hrabe..... ☹ ☹ ☹

Koupila jsem mu před 2dny ten nafukovací válec takže nám dnes ukázala pár blbinek co sním můžem dělat.....no snad to pomůže.......jse ale pořád v nějakém stresu a shonu že nedokáže pořádně to nebo ono....A TO JEŠTĚ MÁME KUS CESTY PŘED SEBOU 🙂

Chtěla bych si ho užívat jen a jen bez nějakých pochybností zda to či ono dělá dobře......to jeho šmírování už mi vadí....ale mám to z těch doktorů a z internetu

Díky že jsem se mohla vypsat

fajn
18. aug 2008

andulko ,já jsem si chtěla taky užívat a zatím 4krát denně cvičím vojtovku už 3 roky . Teď ještě od září zkusíme Bobatha tak uvidíme jak to půjde . A stím stresem to opravdu nepřeháněj věř mi protože já jsem ztoho skončila na práškách. Já se totiž neměla komu svěřit a vše dusím v sobě a to je nejhorší. Tak se snažím aspoň tady vypovídat a předat nějakou radu. Máme toho s Diankou taky hodně za sebou. Opravdu se těš ztoho co umí a ostatní přijde 🙂 Já jsem učila Dianku na nočník půl roku a už mě ztoho taky hrabalo vždycky se počůrala a přišla že prý co to je ,je to moky (mokry) a pak jsem zakázala pohádky že když se bude počůrávat tak je nedostane. A během týdne začala říkat že jí tlačí pipina a už to umíme . Teď hlásí vždycky čůrat,kakat ,prdět prostě vše naráz. NebojDavídek je šikovnej dívala jsem se na fotečky .
Můžu se zeptat odkud jsi?

tamia
18. aug 2008

ahoj fajn,
možem sa spýtať prečo tak dlho cvičíte vojtovku ked už malá chodí? My teraz necvičime nič ale obávam sa, že ked pojdeme na kontrolu k rehabilitačnej (povedala, že nás chce vidieť posledný krát v 9/2008) tak mnám niečo určite dá cvičiť. Zdá sa mi, že malá chodí tak trochu divoko, rýchlo a dosť vrtí plieckami, chodí cca 2 mesiace.

fajn
18. aug 2008

ahoj tamia ,já nevím nechtějí nás pustit oni si vždycky najdou něco mají ztoho peníze ,teď máme dva měsíce prázdniny a pak se uvidí. Dianka chodí ,ale má širokou chůzy tak asi proto aby ty nožky dala ještě k sobě. Ale hlavně že chodí 🙂

tamia
18. aug 2008

fajn,
ako dlho chodí, písala si, že začala v 30mesiacoch? dobre si to pamätám...?
a ako cvičíte...?

argousek
18. aug 2008

fajn jak si psala o své druhé dcerce, ta se narodila v termínu ?? A jak si psala, že si myslíš, že nejste ještě srovnaní, tak v čem konkrétně si to myslíš? To cvičení musí být hroznej vopruz 🙂 My už cvičit nemusíme, ale přestali jsme taky nedávno, sice ještě sám Adámek nechodí, ale záda vše už má zpevněné, tak to chce jen čas. Taky na mě někdy padne depka, ale pak si zase říkám, že můžeme být vděční, že to je jak to je a že z toho takhle vyváznul.
Andulko dřív jsi psala, že by jsi chtěla jít do práce až budou Davídkovi 2 roky. Můžu se zeptat na tvou profesi? A to by jsi měla obstarané hlídání nebo by jsi to dělala z domova? Víš, že Adámkovi teď budou v listopadu 2 roky a neumím si představit, že bych šla už do práce, ale já bych musela na plný úvazek
janina77 s tím chodítkem je to určitě dobrý nápad, tak až to bude u vás aktuální tak se po něčem takovém koukni. Rozhodně nám neurolog to klasické chodítko zakázal, že si tak dítě zapamatuje špatné motorické vzorce (že se spíš odráží než samo jde, svádí to k chůzu po špičkách) Taky jak si psala, že ještě nesedíte, tak zkus dělat to co dělávaly naše mamky a babičky, vem si malého na koleno a přidržuj mu ruce a dělej " Takhle jedou páni, takhle zase kmáni......" a ať si sám vyrovnává taky je dobrý cvičit na tom velkém míči vyrovnávání rovnováhy.
Tak se holky mějte a pište pište 🙂

fajn
19. aug 2008

arg,Andrea se narodila v termínu. To cvičení je otřesny ale co už . Nejsme srovnaní určitě v motorice a ještě nemluví o sobě jako já ale ona . Ale to se prý srovná tak uvidíme. 😉

janina77
19. aug 2008

argousek, tu hru co si mi opisala - dieta na kolenach pri mame, to nepoznam. Ani ma nic podobne nenapada co by sme na SK robili 😕 . Ak mozes, tak mi to trosku blizsie opis, aj ked viem, ze je to dost kompliikovane takto vysvetlovat 😉 . No a na lopte cvicime len na brusku, alebo na chrbte, a najnovsie sa mu zapacilo skakat na lopte, ked opriem loptu o stenu a drzim ho za ruky, to sa na tom veeeelmi bavi. Ale neviem, ci to ma nejaky hlbsi vyznam, alebo je to skor na skodu, ale ked ma z toho radost, tak hopsame 🙂. Ukazovali mi aj take sedenie a vyrovnavanie rovnovahy, ze ho drzim len za panvu a on sedi na lopte, ale to sa mi bud velmi krci dopredu alebo nejak vysmykuje, tak to necvicime ☹.

argousek
19. aug 2008

Fajn já si myslím, že to Dianka všechno moc dobře dohnala, teď to už jen doladí 🙂 Stálo tě to sice nervy 🙂 ale jste obě moc silný ženský, takže jste to krásně zvládli. A ještě jsem se chtěla zeptat, co to je to bobatha? To je taky nějaké cvičení? A jak to vypadá?
Janina77 Takže si vezmeš dítě na klín a posadíš si ho buď na jednu nebo na obě nohy na jednou, aby seděl obkročmo buď čelem nebo zády k tobě (ale myslím, že je lepší čelem k tobě, aby jsi se na něj smála a povzbuzovala ho, že je to legrace) chytíš ho za pánev a když bude šikovnější tak za ruce a pak poklepáváš nohou nebo oběma nohama podle toho jak ti sedí do rytmu a říkáš "Takhle jedou páni, takhle zase kmáni, takhle jedou dragouni, takhle jedou sedláci unavení po práci (při té poslední části ho přehupuješ na noze ze strany na stranu jako že jede unavený sedlák, který usíná)" . Nevím, jestli jsem ti to napsala srozumitelně, kdyžtak se zkus zeptat tvé mamky jestli to nezná, naši to s námi dělali když jsme byli malí a je to taky tip z knihy Ivy Dolínkové Cvičíme s kojenci a batolaty. Jsou tam různé rady a tipy cvičení nebo her, i polohování na tom míči. My když jsme skončili s tím Vojtou, tak nám doporučili ještě kondiční cvičení na tomhle míči a Adámkovi se to moc líbilo, bral to jaku hru 🙂

andulka4
19. aug 2008

Argousku já chtěla hned za 2roky otěhotnět znova a jít okamžitě na nemocenskou. No ale už je mi to stejně jedno....musím jít na ty 3roky takže se pokusíme o druhé o něco později.Dr mi řekl že bych aspoň 1,5roku měla s druhým počkat.

PS: Mám maminku doma takže ta mi Davídka pohlídá

fajn
19. aug 2008

arg. Já to pořádně taky nevím jak se ten Bobatha cvičí jedem teď 9 září tak pak písnu a dala bych i kontakt kdyby to mělo pomoct. Jinak na ty kousky jídla jsme jezdili do Prostějova tak kdyby jste někdo chtěla kontakt tak řeknete 🙂

andulka4
19. aug 2008

Já jezdím do Ostravy na neurologii a tam toho Bobatha cvičí taky....tedy vlastně jako první v republice začali.
Minule mi dávala neuroložka na výběr co chci cvičit ale říkala že je to vesměs stejné a když chodím na rehabky k nám do města kde umí jen Vojtu nemá pro nás Bobatk smysl.Každopádně už se chystám na září a poprosím jí ať nám nějaké cviky ukážou. Cvičíme už pes 4měsíce a jsme motoricky stále na úrovni 2-3měsíčního dítěte :( A to nám bude 7měsíců.Samozřejmě pokrok ve vývoji tam je ale ty záda nesou prakticky celé tělo a bez jejich aspoň "jákého si zlepšení" se nepohneme z místa. No stále pevně věřím že tím cvičením se vše zlepší.
Koupila jsem si i ten nafukovací válec a RHB nám ukázala jak na něm cvičit.....takže nic nevzdáváme a pokračujeme dál 🙂

tamia
19. aug 2008

fajn,
možem sa spýtať? vy ste chodili nejakému lekárovi, aby naučil dianku papať kúsky jedla.....? ☹ alebo som to úplne zle pochopila...? Laura taktiež nechce papať kúsky, stále mixujeme..... ☹

tamia
19. aug 2008

andulka4, prečo si rodila tak skoro?

andulka4
19. aug 2008

Měla jsem silnou těhu cukrovku David byl velký a tlačil mi na ledvinu.....no a ta tlačila na dělohu a vyvolala předčasné kontrakce :(

Jinak celé těhu naprosto bez problémů a o těhu cukrovce jsem neměla ani ponětí.Manžel je velký takže když mi Dr řekl že porodnáí váha bude asi okolo 4,5kg tak všichnio tvrdili že bude asi po manželovi velký.Já rodila sice v 31tt ale podle UTZ mozku a podle ovulace máme být 30tt.Takže na to že byl tak brzo všechny jeho porodní váha překvapila.

siravka
19. aug 2008

ahojte holky, drzim vam vsetkym palceky!!! my mame dvojicky narodene o dva mesiace skor. takmer sa nam narodili v 24tt ale podarilo sa nam to zastavit a udrzat este par dalsich. boli v inkubatore mesiac.
my byvame v USA a tu mame program, ktory sa vola Early Intervention a maju siet terapeutov, ktori chodia s detickami cvicit k nam domov alebo maju centra kam mozme chodit (pokial sa teda deticky kvalifikuju - maju na to testy - ako velmi su pozadu a podobne). nasi zacali cvicit 2x tyzdenne po 45 minut kazdy najprv physical therapy (to bude asi u vas volane hruba motorika) a 2x 45 min occupational therapy (to bude asi jemna motorika). videli sme neuveritelne pokroky niekedy zo dna na den a bola som sokovana ked Bianca sedela sama v 7 mesiacoch (corrected age 5 mesiacov), Adamko o mesiac neskor. Bianca na svoje prve narodeniny zacala chodit (CA 10 mesiacov). Adamko je pozadu asi 6 tyzdnov. teraz maju 14.5 mesiacov a vedia vyliezt na gauc a lozit hore schodmi - naucila ich to terapeutka. je to neuveritelne, clovek nechce verit ze su nedonoseni, len ked pozrie na to aki su stale mali 😲
biancu uz z programu vylucili lebo napredovala velmi rychlo tak to uz nepotrebuje, ale adamko ma stale 4x tyzdnenne 2 terapeutov. uz vieme, ze bude potrebovat ortopedicke topanocky lebo vykrivuje nozky, ale snazime sa korigovat. jemna motorika sa mu upravila uz po prvom mesiaci. bol presne ako kilin samko, vsetko len hadzal a nemal zaujem sa nejako hrat. po prvych dvoch hodinach sa hned zacali ukazovat vysledky.. bol to pre nas neskutocny pocit. bianca sa momentalne kvalifikovala na speech threapy - neviem ako sa to u vas vola ale je to o reci (prepacte mi za moju slovencinu - ja som v US 16 rokov a uz som vela zabudla tak som niekedy ako hotentot 😀 😝 )
nechcem sem pisat celostranovy prispevok ale rada vam poviem viac o tom cviceni ak by ste chceli - mozno je to podobne niektorym postupom na sk a v cz - ja to nepoznam len ste spominali Vojtovu metodu tak neviem, ci je to podobne. adamko napriklad cvici chodenie so zavaziami okolo clenkov aby sa mu posilnili svaly na nozkach a ozaj to vidno...alebo pisilnovanie chrbatika na fitness lopte...
drzim vam babenky a vasim detickam palceky nech rychlo dobiehaju svojich rovesnikov. myslim, ze u nas vravia ze do 2-3 rokov takmer vsetky nedonoseniatka dobehnu ostatne deticky 😵 😵

andulka4
19. aug 2008

Siravka to tam máte suprovní že se dětem takto věnují.To tu ještě chybí :( Docela bych to brala aby někdo s Davídkem cvičil místo mě....ale zase vás to musí omezovat časově....nemůžeš se hnout z domu, že?

fajn
19. aug 2008

tamia, je to mgr.Kejíková a je to logoped a pomohla nám naučit jíst kousky protože já musela vše taky mixovat. Má nějakou kolegyni i v bratislavě tak kdybys chtěla tak řekni. Jezdili jsme tak jednou za půl roku kní. Tak to nebylo nejhorší. Někdy stačí nahrát to krmení na video a poslat jí to a ona poradí nebo se ozve. 🙂

fajn
19. aug 2008

taky bych to brala kdyby někdo takhle chodil aspoň bychom se vyvarovali kontaktu s nemocnejma ,protože Dianka hned všechno chytne.

kili
autor
19. aug 2008

siravka, tak to vám závidím, taktúto starostlivosť 😔
hrubú motoriku cvičiť ani nemusia, len tú jemnú. Aké sú cviky na tú jemnú motoriku? to by som rada vedela, nech si to viem predstaviť. Ako padne september, tak idem do nejakého materského centra, nech je kdekoľvek. Potom ako otvoria v Petržalke, tak budem asi chodiť tam, lebo tý možno otvoria až v Oktobri, lebo sa sťahujú.

janina77
19. aug 2008

siravka, to co pises, vyzera fantasticky!! No, zase amerika o hodny kus pred nami! (nic v zlom) Ja vidim vyhodu hlavne v tom, ze ti chodia terapeuti domov, a cvicenim nie je "zatazovana" matka. Alebo som to zle pochopila?

Ja sa ta chcem opytat - tie cvicenia co s detickami robia - deti pri tom neplacu? Lebo pri Vojtovke je to des!
A vedela by si mi poradit nejake cvicenie na "sedenie" - Domi ma hypotonicky chrbatik a aj ked lezie po 4, stava sa na nohy kde sa len da chytit, stale sam nesedi. Iba tak, ze sa jednou rucickou pridrziava zeme alebo niecoho.
Vopred dakujem.

andulka4
19. aug 2008

Pokud už jsme u těch rad , je mi to blbé ale taky bych chtěla poradit jak na slabé záda.Na baloně nám to nepomáhá :(

siravka
19. aug 2008

holky, ja pracujem takze s detickami je doma moja nanny - ona je tiez terapeutka (recova) a pred tym pracovala s trojickami tak sme mali obrovske stastie - aj ked tento piatok je jej posledny den a pride nam nova au pair z Brazilie (moj manzel je Brazilcan 😵 😀 )

je ozaj strasne vyborne, ze maju takyto program a ze nemusime nikam s malymi chodit na tie cvicenia. hlavne minulu zimu cez RSV sezonu - to by boli asi v kuse chori a takto sme este ani raz neboli 😅 (klopem na drevo)..

janina, adamko mal strasne slabucke svaly (to je vlastne ta hypotonia). na chrbatik s nim cvicia tak, ze ho posadia na fitloptu, drzia za bedra celkom dole a pohybuju s loptou dopredu, dozadu, zo strany na stranu a on si musi udrziavat rovnovahu aby ostal sediet.
tu je kratke video ako to priblizne vyzera z youtube

https://www.youtube.com/watch?v=bfT2dlg9uKY


cvicenie je spojene s hrou takze to celkom dobre nesu ale po 45 minutach maju ozaj dost. potom napriklad donesu hracky (musia by ine ako tie nase aby bol zaujem) a rozmiestnia ich v urcitej vzdialenosti vedla adamka tak aby sa musel trocha otachat aby ich dociahol a natahoval si trup. na nozicky ma take tie zavazia so suchym zipsom a tie mu davalu okolo kotnickov aby sa mu spevnili svaly na nozkach. asi by som mala nafilmovat jednu session a dat vam linku..mne sa paci, ze to nie je "cvicenie - trapenie" ale skor "cvicenie - hra" takze sa stale tesia ked pride terapeutka alebo terapeut k nam. dojdu stale s vrecom novych hraciek a robia to ako zabavu a nie ako cvicenie..mne sa vidi, ze tie metody na sk a v cz su dost take "lekarske' a pristup je troska iny, co asi pre deticky nie je velmi fun a potom su z toho nervozne a samozrejme aj maminky. ved ked mi dietatko place kazdy raz ked mame cvicit tak sa na to lahko vybodnem....

kili, na jemnu motoriku mame terapeuta, vola sa Matt. najprv som nevedela, ci chlap a babo je dobre kombo ale adamko je z neho paf. ked dojde, tak maly k nemu vystreli a vyskiera sa 😀 Matt ho naucil tlieskat, kyvat bye bye, davat "high five' a hlavne sam sa krmit. vsetko je to cez hracky - pohladam tiez nejake video linky, mozno nieco najdem specialne pre teba...zatial si pozrite tieto..

https://www.youtube.com/watch?v=8M9V4pM0b5M


https://www.youtube.com/watch?v=3ms_FCTUWIw


https://www.youtube.com/watch?v=c3tBZ0UT7vQ
kili
autor
19. aug 2008

siravka, moc ďakujem, zajtra pozriem, teraz už tu nechcem strašiť zo zvukom.