Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

denisee
22. jún 2009

Petrach: mě se to stalo asi 2x, že měl malej modřinku a ani nevím jak ☹ . Možná jsem tlačila až moc, ale to tím, že ho nemůžu udržet. Šimonek se ještě nevzpouzí ne? 🙂 Ať to manžel nevzdává 😉 je fajn, že se zapojuje. Podívej na mě jak se mi to teď hodí. 🙂 A co vaši, jak snáší to cvičení s malým?

petrach
22. jún 2009

No mamka delá ve zdravotnictví,takže si zjištuje všechno co jde,takže ví,že to jinak nejde..ale dobře jí u toho není..včera ho pak pestovala a litovala,dokonce i nakrmila,sice pod dohledem,ale je to uspech..pořad se bala,že se jí udusí,ale pije už krasne..
včera si pry na noční smene našla v lekařskem pokoji knížku o vojtení a co by mimi melo kdy umet a pry četla 2 hodky 😀

ja fakt nevím z čeho jineho by ji mel,tu modřinu 😲
ješte jsem se te chtela zeptat,nechali jsme si udelat na stul cvičíci podložku a davaš na ni ješte fixies papirovou ,nerbo plenku? ja jo,aby ho to nestudilo,ale při cviku na břiše,se mi zdá,že se mu to hrne a blbe se mu pasou kone,tak nevím,jestli ji dat pryč

bera28
23. jún 2009

Denisee, Kubajz měl taky párkrát modřiny. Jenže on se vyloženě se mnou pere, tak ať se pak nediví, že zatlačím🙂 Objednala jsem si knížku Dítě ve Vojtově terapii, jsou tam i tipy, jak na ně vyzrát, když dělají ty svoje úniky. Sice s ním cvičím už jen 3x denně 1 cvik, ale stejně mě to zajímá.
Petrach, plenku ani podložku pod něj nedávej. Ta chvilka, co ho to bude studit, ho nezabije a pak se zahřeje cvičením. Na plence ani podložce nemá pořádnou oporu, klouže to a musí se na tom cvičit dost blbě.

denisee
23. jún 2009

Petrach: tak to je dobře, že se mamka o to takhle zajímá 🙂 , moje sice není zdravotnice, ale zas hledá na netu, a taky mě hlídá abych to neflákala a cvičila poctivě 4x denně 😀 Naopak tchýně ☹ internet má doma a tam si to nepřečtě a pořád jen lituje.....a když jí to chci vysvětlit, tak stejně neposlouchá.
Jak píše bera - bez podložky 🙂 , já si na takový pevný molitan ušila potah
ze silnějšího igelit.ubrusu. a je fakt, že to studí, ale jen ten první moment nebo jsem to zahřála rukou. Vojtík pravidleně u cvičení čůrá i kaká 🙂 , tak máme pěknou spotřebu paiírových utěrek 🙂

bera: tu knížku prodávaj u nás v tom Vojtově centru, kam chodíme a ta doktorka co tam pracuje s tím té překladatelce pomáhla, uvažuji taky o koupi, jak se ti líbí????

nanya
23. jún 2009

Ahoj Holky, zase tápu v péči o Danečka. Prosím vás, nevíte, jak sundat Aktiferin=železo, kapky na anemii, z košilek? Mám to všude, a ne všechny věcičky jsou moje. Připadá mi, že bych to ani kyselinou nesundala ☹ A koupila jsem Danečkovi dětský čajíček, abych mu s ním dávala ty kapičky Aktiferinu, moc mu nechutnají, tak abych ho tak netrápila, ale nevím, jestli můžu použít normální vodu z vodovodu, kterou převařím. Na čaji je napsáno smíchat s vodou vhodnou pro kojence. Asi si řeknete, že jsem pěkné pako, že nevím takto banální věci, ale jenom kojím, takže vodu jsem zatím ještě pro něj nepotřebovala. Předem díky za pomoc. Pa Jana

jecidlo
23. jún 2009

Nanya: tak jak to vyprat nevim, my mame Maltofer a ten vyprat jde, nastesti! Ja jim to davam do male strikacky (2ml) odmerim a davam jim to primo do pusniky pri kojeni abych jim prave nemusela davat flasku s zadnym cajickem. Takze vlastne neporadim 😖

maatkka
23. jún 2009

Nanya nam pediatricka zakazovala davat caje ked som kojila. Ja som to zo zaciatku davala do odstriekaneho mliecka a to striekackou. A vodu sme davali asi do 8 mesiacov vzdy len prevarenu dojcensku uplne neperlivu Lucku. Az teraz davame prevarenu z vodovodu. Ale my sme na um tak preto.
Petrach my mame sportovy kocik uz dlho asi od 6 mesiacov ale to v nom len lezala. Pouzivame ho hlavne preto ze mame maly vytah a hlboky sa nam do nho nevosiel. A so sportakom sa celkovo ovela lahsie manipuluje.
A kamaratkyn syncek mal tiez modriny po cviceni a to aj s rehabilitacnou sestrou. Ale nastastie uz necvicia.
Denisee mna zase s tym cvicenim uplne deptal svokor. To este zo zaciatku ked to aj mne samej robilo problemy a plakala som niekedy spolu s malou a on ked bol u nas odchadzal s poznamkami ze sa nemoze divat ako ju trapim. Tiez si to nenechal vysvetlit...

denisee
23. jún 2009

Nany, taky jsem dávala Aktiferin a bohužel dolů to nešlo, možná wanisch oxygen. Já jsem dala kapky na lžičku a do toho odstříkala trošku mlíčka. Naučil se to rychle, a pak nebyl problém se lžičkou, ani když jsme začli s příkrmama 🙂

maatkka: tyhle řeči jsou nejhorší, já vím, že je jim ho líto a co já??? Mně tyhle řeči přece nepomůžou!!!Nepotřebujem litovat, ale podpořit a myslet a mluvit v pozitivním duchu, ale někdo to prostě nechce pochopit. Já už, nechci cvičit je to už dlouho asi mám zas depky, potože Vojta je dnes celý den a hlavně u cvičení ubrečenej. Za 14 dnů jsem objednaná už konečně k ortopedovi. Holky v Budějovicích lije už snad 3 dny v kuse ☹

nanya
23. jún 2009

Holky moje, taky bych to dala do mlíčka, ale prý se to nemá, protože se Aktiferin na něj váže a je to, jako bych prý dítěti žádné železo nedala, že to vyloučí, tak teď nevím ☹

fajn
23. jún 2009

Nany vyprat to nejde ,taky mám pár věcí takhle pokapanejch.Já jsem to Didce dávala jenom na lžičku ,ale ona ještě brala zirtek a vigantol tak jsem to šupla na dvakrát a bylo. a kolik toho máte toho železa já už si to přesně nepamatuju ale myslím že to bylo pár kapek ne,

Holky já jsem dnes byla s Didkou na očkování proti TBC a v pátek znovu ,ale to budu asi brečet taky. Dnes to měla do ruky a v pátek do ramene. To jste neviděli jak řvala a furt chodí a říká jak ječela a jestli já taky ječím když mě očkujou. Tak jsem ji říkala že se na ňu nezlobím že očkování někdy štípe a že já taky někdy musím zatnout zuby aby mě to nebolelo. Kočička moje malá ,už vidím jak tam půjdem v pátek tak to bude mazec to bude blok hned u dveří. A ta sestra ještě kolem toho nadělala keců místo aby to píchla a bylo. A ještě se jí to vysmeklo tak ji píchala na dvakrát.

A co Jana jakpak se asi drží.

Peti a vy už chcete jít do sporťáku? Já jsem Didku vozila dlouho v hlubokym než šla do sporťáku ona stejně neseděla a když ječela že nevidí tak jsem ju otočila hlavou do noh a na břicho a viděla všechno. 😀

U nás taky hnus teď jsem poslala manžela zatopit nebudu tady sedět ve dvaceti stupních a zmrzat. Mám mikinu a je mi zima jak psovi. Andrea jde zítra ze školou na rafty no to su zvědavá jak jim vyjde to počasí. Jestli jim bude pršet tak myslím bude akorát nemocná. Někdy ti učitelé mají nápady jak prase.

denisee
23. jún 2009

Nany: no já to vlastně dávala Vojtovi taky samotný, a když se mi chtělo tak jsem tam trochu odstříkla, časem si na tu divnou chuť zvykl. Někde radí na fleky citrón 😒 tohle jsem ještě našla:
Dobrý den,
Aktiferin kapky podávejte 1/2 - 1 hodinu před jídlem nebo 1/2 - 1 hodinu po jídle (neboli nalačno). Nemíchat s mlékem, nezapíjet mlékem, obojí snižuje vstřebání železa. Pokud jsou kapky kyselé, podejte je s trochou ovocné šťávy nebo ovocného čaje, přislaďte dle potřeby nebo je přimíchejte do trošky ovoce či ovocné přesnídávky. Zkoušejte je holčičce podávat, nikoliv násilím, a pokud je nechce teď a začne je polykat až za několik dní, myslím, že to nevadí, protože v tomto případě, myslím, nehrozí nebezpečí zprodlení

susika
23. jún 2009

nany- a vanish si neskušala? ja som všetky flaky prala v nom. najprv na flak a potom som to ešte normálne vyprala a lebo som do práčky s prachom dala ešte aj vanish. ale len trochu, soms a bála, aby malá nemala nejakú reakciu nan...

inak mi sme brali Maltofe, ale tiež neodporučali do mlieka. dávala som na lyžičku a trocha vody aleob slabého čaju. ja som robila doma čajík, taký slabý medovkový, ten pila v pohode, alebo ked už granulovaý, tak na 100ml som dala len asi štvrť lyžičky. malá mi aj tak dlho nechcešl anič sladké a tie kupované veru boli raidne. ostatné vitamíny, čo sme dávali, museli do mlieka, koli vitamínom rozpustným v tukoch.

no a tiež som veru počula, že netreba detičky, čo sú kojené dopovať čajom. ved dosť tekutín majú v mliečku, potom by sa poriadne neńajedli.

kto sa to tu pýtal na športový kočík? malá bopla v nom od 9 alebo 10 mesaica a aj to som si nadávala, lebo sa jej v nom zležala hlavička. totiž ona spávala v nom vonku a hlavinu si vtedy nedávala tak moc nabok, iba ked som jej ju otočila, ale hned bola zasa rovno🙂 ale sedela v nom až po jej prvých narodkách, ked už vedela sedieť sama. do vtedy ani rehabky neodporučali a ja som jej nechela pokaziť chrbátik. inak sa stále dávala nabok. aj jej ten zvyk trocha ostal. vylebedí sa doboku zošuchne sa dole a už len "pivčo" jej chýba🙂)

nanya
23. jún 2009

Fajn: bere jen pět kapek Aktiferinu 3x denně, já mu to kapala přímo do pusinky, zdálo se, že to spolknul, i když se u toho dost křivil, ale asi po chvíli začal slintat a všechno bylo na oblečkách, takže jsem to chtěla nějak vyřešit, třeba i tím čajem, třeba jen 2 ml do stříkačky, já mu to tak dnes dala a žunknul to, jakoby mu to chutnalo, ale fakt nevím, zda může tu převařenou vodu z vodovodu či musím koupít nějakou tu kupnou pro kojence. Potřebuji jí fakt jen těch 6 ml na den, protože aktiferinu bere 5 kapek 3x denně. Bere taky Pyridoxin, Vigantol a Ca a P, ale to vše dávám do mlíčka, takže s tím není problém, ale ten Aktiferin se prý fakt do mlíčka dávat nemá. Zdá se mi, že si na tu chuť i trošku zvykl, ale i tak to vždycky najdu na oblečkách a vyprat to fakt nejde.... 😒 Moje dětská Dr. je pro dávat čajík, jiní zase těžce proti.... tak si pak máme vybrat 😖

maatkka
23. jún 2009

Jaj nanya tak Aktiferin to neviem... My berieme Maltofer a ten ma aj v pribalovom letaciku napisane ze sa uziva s jedlom a moze sa pridat do flasky na krmenie... Tak sme to tak robili... A na tie flaky by som tiez vyskusala ten Vanish. My sme v nom tiez prali flaky a potom som dala tie vecicky este raz oprat v Lovele ale teraz uz nie...
V tom nasom sportaku je mala vlastne ako v hlbokom kociku len z neho lepsie vidi...

nanya
23. jún 2009

Holkyyy, takže citrón prohlašuji, že zabíráááááááá, fleky jsou okamžitě dolůůůůůů, Wanisch nezabral 😠 Takže velkéééé díky DENISEE 😉

fajn
23. jún 2009

Nany já jsem dávala převařenou vodu z kohoutku od jednoho roku. Když tak si kup nějakou jenom v půl litru jestli něco existuje.
Já mám doma takovy placaty lžičky na zmrzlinu a tak jsem to nakapala vždycky nakraj té lžičky a šup do pusy.

fajn
23. jún 2009

Sorbono kde jsi? Co kluci jsou v pohodě?

Mispule a ty seš kde?

argousek
23. jún 2009

Ahoj holky,
teda vy toho tady prokrafete 😀 😝, že nestíhám dočítat 😅

jinak to s tím aktiferinem jsem nevěděla, že se to nesmí dávat s mlíkem 😒 Taky jsme pár věcí zničili a trvalo nám dlouho než jsme zjistili z čeho to je. Protože Adámek těch vitamínů měl víc. 😒

Andulko moooooc gratuluju 😀 Měli jste to vydřený 😉

Jinak holky musím vám říct, že mám hroznou depku. Nejen kvůli počasí, to je děs běs. Ale včera jsme byli na té foniatrii. Našel mu na hlasivkách nějaké uzlíky a protože jsou docela velké, tak nás objednal na konec září a Adámkovi v celkové anestezii jeden ten uzlík odstraní a zjistí, jestli je to jen uzlík nebo papylom (nezhoubný nádor) nebo by to mohl být i nádor, ale to říkal, že je to velice nepravděpodobné. Myslí si, že jsou to jen uzlíky, ale vědět to nemůže, musí se udělat rozbor. Štve mně, že bude muset na tu anestezii. Pořád se rozmýšlíme a nevíme, co dělat. Asi bychom rádi ještě zkusili konzultaci ještě s jiným foniatrem, jestli bude stejného názoru. Zdá se mi to dost razantní krok, raději bych, kdyby ho třeba kontrolovali, jestli se to nezvětšuje a až kdyby bylo potřeba, tak podnikli nějaké kroky. Přijde mi nesmysl u malých dětí podnikat takové kroky jako vyndavání mandlí v plné anestezii, když to kolikrát není ani potřeba. Před rokem nás poslali na vyndání mandle, nenechali jsme to Adámkovi udělat, protože neměl potíže a dnes tvrdí na orl, že to není potřeba. Už jsme se taky kolikrát přesvědčila, že co doktor to názor. Doufám, že jsem to nenapsala moc zmateně. Holky poraďte, co by jste dělaly vy?? ☹

petrach
23. jún 2009

ahoj holky,
nanya už jsem chtela psat že nevypereš,leda citronem pokapat,ale ty už jednou s tím vyprane,pujdou blbe dolu,berem ho taky..ja ho davam do mlíka a zabírá,ono v tom letaku je psane vubec ne s mlíkem,a co nadeláš? dr říkala že to neva a my ho tak brali i u Elin..tu vodu bych z kohoutku nedavala,ješte radši počkej
a jak se má náš brouček????????

mispule je na dovče,holky,zavidím to teplíčko

holky ja mam hluboky,ale s fusakem nevlezem,aspon myslím,je celkem malí,holt jsem to nedomyslela,jde z neho udelat sportak,ale jen na sedo,takže ho prodám..dneska jsme byli kuknout na sportáky a meli tento tyden desny vyprodej,takže jsme ho koupili a skováme,až nevleze do hlubokeho,task vytahnem..akorat me teda překvapilo,že u tech sportáku jsou ty ležo polohy takové ne moc pevne,jak v hlubokem..tam je to cele pevne a rovne,sportak mam strach o zada,nevíte jestli mu to muže ublížit?????

jinak holky dnešní váha 4700gramu 😀 53cm
a neuroložka....pry mame 5 korigovane,ja to mám spočítané na 7 tydnu,ale je to dr,tak se nebudu hadat,že? 😀
pry odpovídame gestačnímu veku 🙂 past ješte nemusí,kdo pry mi to řekl? RHB 😉 kdo asi,že?
pry kontrola za 2 mesíce a past už bude,byla uplne jak vymenená,byl s nama tatka,asi proto..uplne jsem byla v šoku,mela jsem nervy co tam uslyším,až jsem zvracela a ona vše o.k...sice v karte bylo neco i navíc,o te CKPa tak,ale kdyby to bylo špatné,tak asi řekne

tak jsem mu za to koupila ten kočár a tatku pustila na ryby 😀
mattko vyřid tvojemu,že chytl svou první štiku,fuj je to hnusna ryba,ty zuby 😝 a pekne velká
tak mame radost oba,akorat jsem dnes prvne vynechala jedno cvičení,skrz ty dr 😒

fajn chudatko Dianka,takhle ji trápit,musíš koupit bolestné
a co tu tříkolku jste sehnali?

denisee
23. jún 2009

Argousek: teda to je pořád něco ☹ , těžko radit, ale asi bych to taky ještě někde zkonzultovala, jestli je ten nález opravdu tak velký a nutný hned operovat. Zas, aby ty uzlíky zbytečně nějak ty hlasivky nezatěžovali a nebyli pak větší problémy.

gabika25
23. jún 2009

ahojte,
chcem sa opytat kedy ste zacali prikrmovat? Krpci uz budu mat 4 mesiace a citala som, ze deti na umelom mlieku by mali byt prikrmovane od 4 mesiacov. Moja doktorka mi vsak povedala, ze musime brat do uvahy korigovany vek. To by som ich prikrmovala az pomaly v siedmych mesiacoch. Problem vidim v tom, ze mame mlieko, ktore nie je odstupnovane 1, 2, 3... pretoze musime davat bezlaktozove mlieko koli intolerancii laktozy. Mam pocit, ze to im az do takmer siedmych mesiacov stacit nebude.

petrach
23. jún 2009

argousku taky bych mela depku,určite skus ješte jineho dr,mam ty skušenosti i s Elin,že nektere veci byli zbytečné,taky například ty mandle.držím palce at to je o.k.

gabika neporadím,ale myslím,že se to fakt koriguje o to,o co jsou dřív,nekde jsem četla,že stačí jen o pulku tydnu

denisee
23. jún 2009

petrach: to je teda váha 🙂 krásně vám Šimonek prospívá 🙂 Nám rehabka taky vždycky vypočítá věk o 2 týdny míň, maj to prý nějak v počítači, ale tím líp pro nás, aspoń pak nechtěj už bůhví co, abysme uměli 🙂
Takže jste dopadli dobře, to ti moc přeju a chápu ty nervy před tím. Taky nespím a zprávu vám nějakou pro dětskou dala????
a jaký kočárek jste koupili. Jsem zvědavka, zvědavá 🙂

Gabika: já tedy kojila a začala jsem přikrmovat v 5měsících korig. , protože už jsme tolik nepřibírali.

argousek
23. jún 2009

gabika já jsem začala s přikrmováním podle toho korigovaného věku, tak někdy v 9měsících nekorigovaného věku a v 6 měsících korigovaného. Já jsem malého krmila s flašky odstříkaným, tak jsem to brala jako když byl kojenej. Nevím, co doktor to názor. Znám maminky, které to podle korigovaného věku nepočítali. Nám zase v poradně radili začít až podle korigovaného, tak nevím.

petrach
23. jún 2009

denise ve zprave je neco o tom CKPdiparetickeho typu,pak ješte nejake udaje o tech testech,moc to neumím popsat,jak ho vyšetřovala a jak to vypada,tomu stejne nerozumím..a nakonec je napsano že je to nepodstatne,že odpovída gestačnímu veku,tak jsem z toho byla jelen,noo 😝
ale zas si říkám,že kdyby bylo neco zle,tak řekne a ona rada straší,tak doufam,že to bude v pořadku
kočar zítra nafotím a hodím fotku

nanya
23. jún 2009

Petrach: jj, Daneček se má dobře, si myslím, teda 😀 Má vše, na co si vzpomene. Skvrny od Aktiferrinu pustily a já začínám mít jiné starosti. Už asi 3 dny neodstřikávám a jen kojím, ještě včera se mi prsa odpoledne nalily a od té doby nic, jsou takové vláčné, bojím se, že laktaci ztratím. Nevím, jestli mám zase začít raději odstřikávat. Malý byl dnes u prsa dost nespokojený, pil cca 5 - 8 minut a pak prso pustil, hodně začal brečet, pak ho zase vzal do pusy, chvíli žižlal a zase pustil a brečel, já z něj ručně ještě odstříkala 50 ml, holkyy, já fakt nemůžu mít chvíli klid, myslíte, že mu mlíčko v prsu už nestačí? Nalívají se celé kojení prsa? Nebo po nějaké době ne a vytváří se mlíčko přímo při kojení? Nevím, co mám dělat. Mám o kojení takový strach, že si myslím, že to možná ovlivňuju psychikou, pořád prsa kontroluju, zda se nalila či ne, i když se vždy nalila, pořád mám strach. Večer jsem už ani nevěděla, ze kterého jsem kojila předešlé kojení, byla obě stejně vláčná........ Jak jste to dělaly vy, co kojíte? Budu vděčná za jakoukoli radu. Jana

petrach
23. jún 2009

Jani ja je teda nalite už nemám a mlíko je,jen už ne kvanta..skus homeopatika Ricinum Comunis,me vždycky zaberou a mlíko rozjedou,ted ješte mi poradili holky Řecké seno-neboli Pískavici,3x denne lžičku rozmíchat ve trošce vody,ja teda max 2x denne a jwen když už fakt nic neteče a zabíra taky,jen chut teda nic moc

andulka4
23. jún 2009

Argousku ježišmarjá co to je za doktora blba :( Zajdi raději ještě k jinému :( to se mi taky nějak nezdá

Petrach tobě řekla RHB že by měl pást koníky? To taky trochu přestřelila,né?

petrach
23. jún 2009

andulko řekla že past a že pase blbe,ma pry levou ruku špatne,ja mela depku a vydíš...
pak se v tom vyznej

sorbona13
24. jún 2009

Ahoj holky, hlásím se po delší době, nestíhám vás poslední dobou dočítat. Kluci mají 1305g a 1160g a zítra je stěhují na OPNII, tak počítám, že do 14ti dnů už budu s nimi v nemocnici. Jenom tam bude problém s roomingem, stěhují dvě oddělení do jednoho kvůli prázdninovému provozu a zruší 3 pokoje matek, tak se trochu bojím, že se na rooming jen tak nedostaneme. Zatím jim dávají při sondování dudlíka, aby měli sací reflex, ale moc ho nedudají, tak mám strach, aby se nakonec rozkojili, mlíka mám dost, na jedno odstříkání 130-190ml, tak by jim to mělo stačit aspoň ze začátku a pak se uvidí. Dnes jsou přesně 33+0 a Honzík má svátek 🙂