Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tamia
11. sep 2008

aha, tiež sme boli v nemocnici vraj so zápalom priedušiek, ale bolo to také neisté, lebo jedna lek. povedala, že má, druhá že nič tam také nepočuje... 😒
na tvojom mieste by som sa skúsila spýtať na krvné vysledky iunity.

andulka4
11. sep 2008

TAMI začal se přetáčet před týdnem 🙂 (Korigovaných 5měsíců a týden)

VLADI taky mám Casualplay a taky jsme byli na první dovolené u Š.plesa a bydleli jsme v tom hotelu co máš na fotografii 🙂 To je náááhoda co?

Prosím tě a když máte takové slabé záda kdy ti začala přitahovat trup a hlavu když si jí tahala za ruce?

Killi to je jasné že musí být pevní, vždyť jsme nemuseli nikdy cvičit 🙂 Buď ráda 🙂 🙂 🙂

andulka4
11. sep 2008

Holky a četli jste moje nové téma?
David nesnáší zeleninové příkrmy a ze všeho zvrací.....strašně moc....vyblije celý obsah žaludku i s žaludečníma šťávama. Taky má hnusnou reakci na TBC očkování....tak nevím jestli je nějak moc citlivý nebo co :(

Za 3dny mu mám dát maso a brambor :( Už teď se děsím co zas bude :(

vladimuraz
11. sep 2008

Andulko, já jsem Ti sem právě nedávno psala, že máme v albu téměř stejné fotky z dovolené 🙂 Jinak Klárka se začala přitahovat hodně pozdě, nějak kolem 7. měsíce myslím. Ale Dr. z toho nedělala žádné závěry, neboj, všechno bude dobrý, holt těm prckm některé věci dlouho trvají. Klárka dlouho nedělala nic a pak se během měsíce začala plazit, lézt po čtyřech i si stoupla, to bylo na přelomu 9.-10. měsíce. To zvracení je nepříjemný, já být Tebou, tak nezkouším zatím bramboru, ale zkouším jen jeden druh zeleniny, dokud si trochu nezvykne. Klárce chutnala nejvíc ta mrkev, ale taky ze začátku ublinkávala.

kili
autor
11. sep 2008

andulka, aj A. neznáša zeleninové príkrmy, všetko ostatné zje, ale MZ vždy zvracia aj keď ich už pekne je, že pri tom nevrieska, ale aj tak zrazu vyhodí von ☹

susika
11. sep 2008

andulka-a kolko toho spapá? tak skus po menej a dokrm radšej mliekom.a to po všetkej zelenine?

k tomu otáčaniu. včera som pozerala naše fotky a malá sa mi začala otáčať, ked mala 6 mesaicov a týžden, takže korigovaného veku 4 mesaice aj týžden. kamarátkin chlapček narodení presne v termíne sa prvýkrát otočil, ked mal neičo okolo 5 mesiaca. tak neviem, čo tí lekári okolo nedonosených stále stresujú....tak andulka super 😀 😀

imunita - nám ju tiež nikto nekontroluje. iba ked sme chodili na pneumlogiu na synagis, tak sa vypytovala lekárka, ale inak nikto nič.ale chorá enbýva, tak asi aj preto. pneumologička doporučuje vitamíny Cebion multy.ja jej ich dávam, ked mala soplíky a občas som dávala v zime. traz v lete nie.ale na jesen, ked sa mi nebude zdať, tak radšej pre istotu šupnem znova.

kili
autor
11. sep 2008

naši sa priťahovali dosť skoro, možno keď mali KV 2m 😕

andulka4
11. sep 2008

Kili no dyť říkám jsou šikovní 🙂

No a dala jsem mu včera mrkev asi 1dětskou lžičku takže půlku jako by kávové lžičky :(
Je jasné že je na to alergický. Killi a co mu teda dáváš když blije zeleninu, maso i brambory?

kili
autor
11. sep 2008

andulku, no ja mu to dávam aj tak, nech si zvyká, raz hádam blvať prestane. Zo začiatku mi blval aj s výživy, ibaže to len párkrát a potom prestal, si zvykol a teraz ju má najradšej. Dúfam, že ho to časom prejde aj pri obede.

andulka4
11. sep 2008

Killi ale on mi jen neublinkává....on úplně zezelená nehýbe se a zvrací i 2hodiny. Vyzvrací úplně všechno až pak nemá co a blije žaludeční šťávy. Rozhodně mu to nemůžu dávat jen tak aby si zvykal :(

Tobě taky tah hodně blinká? Nebo jen ublinkává? Já mu dala jen 1malou dětskou lžičku a tak to sním zamávalo že byl hotový...

kili
autor
11. sep 2008

on teda vyblije aj to, čo jedol predtým, ale len raz a koniec, nie 2h.
nedávno som sa až smiala, že kŕmim jedného a musím prezliekať 2 deti, lebo Adamko vyblil do dialky 1m, kde trafil Samka 😀 , ten to schytal v plnej palbe, len kukal, čo sa to deje 😀 .
Ale väčšinou to vyblije len na plienku, tak ho kŕmim ďalej.

andulka4
11. sep 2008

No to musí být šílené mít takové 2 raubíře 🙂 POčkej až budou větší 😝

janina77
11. sep 2008

ahojte, dnes sme boli po doktoroch.
Na ocnom - neviem, ako je to mozne, ale Domimu sa normalne upravila dioptria na pravom ocku. Pred 3 mesiacmi mal -3 a teraz 0 az +1. Riadne som nechapala, ked to dokina povedala, premerala este raz a povedala, ze ozaj tak. No ale lave ocko sa nezlepsilo, takze stale -4 dioptrie ☹. Tak nam predpisala aj okulky, a mame preliepat to zrdave ocko. Myslim, ze z toho velka slava nebude. Okulky pojdu dole za par sekund, a aj ked mu to prelepim bez okuliarov, pri jeho sikovnosti to dlho nevydrzi... Tak vyskusame dake finty 😀 .

Na neurologii bola z maleho nadsena, ze je super, to, ze nerozprava je u chlapcov vraj normalne. Akurat nas sprdla za chrbatik, ze ma kyfozu, a ze to ma z toho, ze sme ho davali sediet. OMYL! My sme ho sediet vobec nedavali. Este aj jedol po leziacky (z flase). Aj som jej to povedala, ale nechcela mi verit 😠 . Takze mame cvicit, aby sa mu vyrovnaval a nedavat ho sediet. No super! On sa prave naucil sam posadit a my ho nemame davat sediet. Dobra blbost, ale co uz. Ale vcelku som spokojna.

K tej imunite - ja nemam pocit, ze by sme ju mali znizenu, ani nam ju nikde neskumaju.

andulka4
11. sep 2008

Janina to je super 😅

tamia
11. sep 2008

andulka,
to je super 🙂. moja malá sa začala pretáčať keď mala okolo 10 mesiacov (korig. vek)

tamia
11. sep 2008

andulka,
ked ti toľko zvracia rozhodne tú mrkvu nedávaj, možeš u neho vyvolať (neviem presne ako sa to volá, možno reflux) stále zvracanie. Nie je dobré, že ti zvracia žalúdpčné šťavy.
Inak tento problém máme aj mi, a malá má už 21 mesiacov nekor. veku.

janina,
očká sú super. čo je tá kyfoza (zrejme skrivená chrbtica)? Určite by osm doktorku poslúchla a nedávalo ho sedieť predsa len je to chrbtica.

To vám fakt nerobia odbery na imunitu? Tak to potom mám skvelého doktora, že to sleduje. Aspoň viem na čom je a na čo sa mám pripraviť. Tiež nejak nebývame často chorý, chvála Panu Bohu.

janina77
11. sep 2008

kyfoza = zakrivenie chrbtice dovonka, tzv. gulaty chrbat, hrb. Domi to ma v driekovej casti.

tamia
11. sep 2008

janina,
máte nejaké cvičko na spevnenie chrbátika...? Mylsím, že si písala, že v 10/08 idete do DL, tam ti určite poradia..

andulka,
sorry, nie 10 mesiacov ale 7 mesiacov korig. veku

janina77
11. sep 2008

tamia, my sme tu kyfozku mali uz ked sme tam boli naposledy, v juli. Dali nam cvik, vpodstate vojtovka, a nemam pocit, ze by ssa to tym nejak upravovalo ☹. A prave dnes vazne uvazujem, ci do tej Luznej este ist, alebo nie, ci nevyskusam nejake ine cvicenie. Zatial sme rozhodnuty tak na 90%, ze ideme, ale stale zvazujem...
Oni tam tak razia tu vojtovku, ze mam pocit, ze ked budem od nich chciet, aby mi ukazali nejake cvicenia na ten chrbatik, aj tak ma budu presviedcat len o spravnosti vojtovky. A s vojtovkou je to s nim uz dost tazko. Proste ma uz pretlaci a malokedy ho spravne udrzim v polohe. Este taky tyzden ked sa odtial vratime, to zvladam, a potom naberie silu a uz sa nam to zakazdym nepodari 😒 .

andulka4
11. sep 2008

Janino já mám naprosto stejný názor jako ty. David má záda neuvěřitelně slabé.....když ho cizí lidi drží tak vždy řeknou že je měkký jak hadrová panenka :(

Protože mi blinkal kvůli příkrmům, jak už jsem psala, musela jsem polevit ve cvičení....a světe div se jako by mi někdo vyměnil dítě!!!!!!!!Je čilejší....více se hýbe, přetáčí se, rotuje dokola, odráží se nožkama, začíná si je chytat až u kotníčků, krásně drží hračky atd.....před 14ti dny to nedělal

V pondělí mi na RHB řekla že nebudeme u neuroložky pochváleni, že ty záda má stále slabá.....a když jsem se jí ptala co na to tedy je ať mi poradí....řekla že nic a že se to vývojem(i když pomalým srovná) Vojtovka prej na to vůbec není :( Ta je na to aby když se začne posunovat kupředu nedělal něco špatně. Takže u vás to bude třeba to že by měl lépe držet trup a záda se mu nebudou vykřivovat. Myslím si ale že jezdit tam už je zbytečné....daleko více práce sním uděláš doma v klidu a formou hry 🙂

Myslím si že Vojtovka je dobrá....ale přehání se to!!!!Já už jsem z toho naprosto hotová a vyčerpaná...S manželem jsme se dohodli že cvičit stále budeme ale nebudeme tomu podřizovat naše životy 🙂 Stále bylo vše naplánované jen tak abychom to stihly v tu a vtu dobu :( Už mne to štve...

andulka4
11. sep 2008

Tami a co jí dáváte když je na zeleninu alergická? A je alergická jen na tu ve skleničkách nebo na všechnu?

argousek
12. sep 2008

janina tak zkus cvičit na to míči Adámkovi se to moc líbilo, bral to jako hru. Já jsem ho dala s tím balonem před zrcadlo, aby se viděl a on to bral jako legraci a myslím, že nám to pomohlo. Když už jsme pak přestali cvičit Vojtovku, doporučili nám na zpevnění zad a trupu kondičně cvičit 2x denně na míči. Teď cvičíme už jen podle nálady, když se mu chce. Sám si pro něj dojde, že chce na něm hopsat 🙂

kili
autor
12. sep 2008

ja tiež odporúčam tú loptu, alebo hojdacieho koníka. Však na hypoterapii sa posilujú svaly, na to to je.

janina77
12. sep 2008

na lopte cvicime, presn tak, ako to argousek popisuje - pred zrkadlom. Ano, je to velka zabava a malemu sa to paci.

Hojdacieho konika mame tiez, aj sa mu na nom paci, nevie sa sice hojdat sam, ale ja ho len hojdam a on sa na nom udrzi. Ale na ten chrbatik to asi nie je to najlepsie, lebo tam nedrzi chrbatik rovny, ale ohnuty prave tak dovonka, ako ma zakrivenu chrbticu ☹.

Nikto ste nemali takyto problem s chrbticou? Fakt sa mi to zda divne, ze ako k tomu vobec doslo... 😕

janina77
12. sep 2008

inak, napada ma, ze by to mohol mat z "antirefluxnej polohy". Stale sme sa ho snazili davat tak, ze chrbatik a hlavicka vyvysene, aj tak spaval v postielke, aj v kociku, v autosedacne NEbyval dlho, ani v lehatku. lebo ine ma uz nic rozumne nenapada...

kili
autor
12. sep 2008

janina, naši boli v lehátku furt a nič im nie je, takže tým to asi nebude. Vyvíšene boli stále, aj v noci a to fakt dosť, akonáhle sme ich dali na rovné, tak grckali.

argousek
12. sep 2008

janina77 tak s ním cvič na tom míči ne aby seděl ale na břiše a pohybuj s ním dopředu dozadu do stran a kroživě, aby se snažil zvedat hlavu a namáhal ty záda opačným směrem (jakože je při sedu ohýbá, tak je bude prohýbat a snažit se zvedat hlavu)

andulka4
12. sep 2008

Na koníka ho určitě nedávej. Tam přece sedí. A křivé záda má určitě z toho že má slabé svaly takže se mu páteř vykřivuje....zdá se mi to logické a nejspíš to budeme mít taky

Vůbec ho neposazuj a snaž se ho co nejvíce motivovat ať leze do těch schodů. Při lezení svaly posílí nejlépe 🙂

janina77
12. sep 2008

baby, dik za rady. Napriek tomu - "neposazuj" - tak to je péodla mna dost tazke. On sa posadi uz sam, kedy chce a kde chce. A to som na to tolko cakala, ze teda ho za to vadit nebudem. A ked si sadne sam, tak nech sedi. Ved aj tak dlho nevydrzi, a o chvilu je uz zas inde. Cvicit napriek tomu budeme. 😉

tamia
12. sep 2008

andulka,
ona nie je alergická, len ked osm jej dávala niečo nové tak všetko kompletne grckala von. A to nám pretrváva do teraz, iné deti, to čo in nechutí vyplujú a je to, moja vygrcká všetko čo pred tým zjedla. Albo ked jej v jedle dám väčší kus tak všetko letí von, proste musí to byť mixované, a už mi to začína liezť na nervy. Teraz to robím tak, že ked jej chcem dať niečo nové tak jej to dám do ruky a ked si to dá sama so úst grcká menej, nechápem prečo ale je to tak.

janina,
to máš pravdu, že v DL preferujú vojtovku ale možno ti niečo nové ukážu aj z bobatha. u nás to fungovalo tak, že po návrate z DL malá začala behhom niekoľkých dní robiť to čo mala, takže ja som cvičila s nou málo, proste potrebovala iba trochu "potlačiť" vpred. klop klop, aby som to nepreriekla...
krivý chrbátik kludne može byť od tej vyvýšenej polohy, lebo nie každé dieťa ho má rovnaky, tvoj ho má slabší takže sa aj lahšie zakrivy. Deti kili ich máju pevné takže sa im nemusel zakriviť. Nerozumiem jednému, že má slabý chrbátik a už ti lezie po schodoch...? ved tam ho tiež potrebuje a na lezenie ho má dosť silný..?