Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petrach
29. nov 2009

jo me už je líp.. prsa už plasknou 😀
akorat jsem dnes vlezla na váhu 😲 😝 a teda desnyyyy,chce to fakt dietu,at mužu v lete mezi lidi...tak me to zkazilo náladu no

skoušelas malemu tu timianovou mastičku?? od justu..mažu s ní maleho a pomáhá,hlavne na to nachlazení,zahlenení a kašel..ted jsem 2 dny nemazala,že už je dobry zas chrčí a v noci pokašlával..
se mu nedivím že nechce pit,když nemuže skrz rymu dychat 😒

bera28
29. nov 2009

Hlásím návrat 😉
Simicak, Adajar,prckům držím palečky, ať už je jim líp.
Fajn, jen se pojď vybrečet, to pomůže.
Petrach, s váhou mi ani nemluv, já na ní teď radši nepolezu 😀
Tinuska, super, že už je to za váma.

Tak já se jdu s vámi podělit o zážitky:
Let byl mnohem lepší, než minulý. Prckové ho celý prospali, ale my jsme oka nezamhouřili (domů jsme dorazili dnes v 5,30 hod 😝 😝 ). Podařilo se vyblokovat jedno sedadlo, tak jsme mohli sedět na společné trojce a mezi námi bylo volno - tam chrupčil Kubík a Anetka byla přisátá na tatínkovi 😀 Denisee, fakt se není třeba obávat, že by nastaly nějaké problémy s dýcháním v letadle. Svišťáci byli úplně v pohodě. Co teda byla hrůza, tak to, jak jsme je museli mít při cestě tam na klíně. Tak jsme se zařekli, že s nima příští rok poletíme tak max. 2,5 hod., dýl ani náhodou.
Pobyt, výlety i ty davy lidí v hotelu zvládli taky na 1*. Až teda na to, jak řádili v hotelu. Myslím, že kdybychom se nepřestěhovali, tak nás během pár dnů vystěhují 😀 Pláž a moře se jim mooooc líbilo. Kuba teda nejdřív měl 2 dny základnu na dece, na písek se mu vůbec nechtělo, ale pak najednou vyrazil jak drak a nešel zastavit. I ten kašel, se kterým odlétal, ho tam ze dne na den přešel.
No a teď na co si dát pozor, hlavně pro dvojčatový mamči - ne všude mají standardní dveře 80 cm, tak jsme museli kočár pořád skládat a rozkládat 😝 No a s tím cestování v buse, představte si, že na Gran Canarii prostě nesmíte s kočárkem do autobusu. Musíte ho složit, dítě vzít na klín a kočár dát do zavazadlového prostoru. Jenže ne všechny autobusy mají dvířka do zavazadlovéhp prostoru tak široká, aby jimi náš kočár prolezl. Takže to fakt byla hrůůůůůza a už nikdy více! Jinak na výlety jsme je brali s sebou, akorát když jsme si pak sami chtěli zajezdit na velbloudech, tak jsme je nechali hlídat. A to zvládli taky v poho. Počasí bylo úžasný, požád mezi 25-30 stupni, v noci neklesala teplota pod 20 stupňů. Když jsme tam byli před 3 lety, tak jsme zažili "lahůdku" - přehnal se přes nás hurikán, což se teď naštěstí nestalo.S prckama jsme drandili i po večerech, tento týden tam probíhal mezinárodní festival gymnastickách družstev a předváděli vystpuení na náměsí, vždy od 20,00 hod. Anetce se to tak líbilo, že seděla tátovi za krkem a jen zírala. Kubajz spal🙂
Tak doufám, že jim to na ty jejich průdušky aspoň nějak pomohlo. Tady ale taky není zas tak hrozně na to, že je skoro prosinec.
A fotky jsou zde: http://bera.rajce.idnes.cz/Gran_Canaria/
Video snad stáhnu taky ještě dnes.
Zatím papa a hezkou neděli!

nanya
29. nov 2009

Ahoj holky.

Nestíhnu dočíst, ale něco jsem zvládla, ale zase opoměla, co kdo a tak. Takže se omlouvám, že nezareaguji na nic 😠

Já bych potřebovala pomoct. už 3 dny mě pobolívají kosti, nejvíce záda, jsem unavená a dnes jsem si naměřila 37,1 C teploty, zjistila jsem, že mě pobolívá jemně pravé prso, v levém, jsem již měla kdysi zánět, se kterým jsem si tak nějak poradila. Nyní je ale sitauce jiná, jde o druhé prso - pravé, malý mi prso ode dneška vůbec nechce a já asi zjistila proč, když jsem zkusila odsát odsávačkou, asi u 20ml odsátí mi začala téct krev. Mám tedy odsávat i přes tento problém s krví, nebo raději nechat prso na pokoji? Ještě na prsu nemám žádný červený pruh, nic takového, ale mám velké podezření, že to je začínající zánět, i když netuším, čím by to mohlo být. Malý pije často a dost a nemám ani žádné ragády 😒

petrach
29. nov 2009

bera tam je nádherne 🙂 jde vydet že si to prckové užili,u nektrych fotek jsem se nasmála..jsou moc pekné

a taky jsem skuskla i tu kde jsi v plavkách..proboha proč ty nechceš jít na vahu???? 😀 to mi řekni,dyt jsi jako lunt 😉

nanya nemáš na bradavkách takoví povlak bíly? bud je to bakterialní infekce,na to stačí canesten gelík z lekárny,nebo to budeš mít potrhané mlékovody..jako já
radši bež k dr,protože bud musíš odsavat nabo kojit,jinak přijdeš o mlíko a dostaneš zanet
mu to nechutná,že je tam ta krev..

nanya
29. nov 2009

petrach

na bradavce nemám nic, je úplně v pořádku, prso mě už pobolívalo tak 3 dny, ale nic strašného, ani nebylo nějak přeplněné, nikde jsem neprochladla.... tak fakt netuším, z čeho by to sakriš mohlo být, bojím se toho, že to mám to, co ty, ale já už dávno neodstřikávám, jen kojím, myslíš, že se to může stát i při kojení???? 😢 Dneska jsem mu dala první odstříkané mlíčko ještě bez krve z flašky a on mi teď řve u prsa, moje nervy, jestli začnu s příkrmy, tak končím s kojením, a to nadobro ☹ Z jednoho prsu ho asi neuživím, poslední dobou jí tolik, že je to fakt maras. Jí třeba i po hodince a ne zrovna málo. Sice ho nevážím před a po jídle, ale prso mi úplně vyžáhne. Není moc zvyklý tahat, takže mi řve hned, jak to přestane samo téct, ono to prso není zvyklé makat na 200%, a bude trvat minimálně 3 dny, než se to snad upraví, z druhého jen odsávám po každém kojení, kvůli té krvi mu ho ani nenabízím, což je ale divné, že z něj skoro nic neodsaju, max. 30 ml, a to fakt s dřinou 😠 Je mi z toho nanic......

petrach
29. nov 2009

nanya ta krev muže byt ze zanetu,třebas mu netekla a jen ted tobe odsavačkou..a ručne skoušelas,ale to jsou galeje,to ja nedala..odsavej dál a zajdi zítra k dr na gyndu..jo a skus napsat annag tady na koníkovi,me vždycky moc pomohla..

když jsem shánela o tom krvacení info,tak jsem našla příspevky i od kojících mamin,ale je to vzacné..

adajar
29. nov 2009

petrach nezkousela, ale zkusim. No dneska uz pil ohodne lip a docela dost no. ALe je videt ze mu neni uplne ok.
A ja teda ted mam prsa jako Dolly Baster pac jak pije co 2 hodiny tak se nalevaji a tecou uplne sami.

bera nadherne fotecky hlavne z toho pisku jak tam jsou oba dva ty jsou uzasne. Jinak jak popisujes let tak bych letela taky a hned.

sorbona13
29. nov 2009

bera: vítej zpátky, krásně jste si užili dovču a snad sis i pořádně odpočinula a načerpala síly 🙂 A teď jdu kouknout na fotky 🙂

argousek
29. nov 2009

bera náááááádherné fotky, jela bych taky hned. My jsme byli na Madeiře, když byl Adámkovi rok a půl a všechno zvládl taky úplně perfekně. Tam teda nebyli taková horka, bylo tam v průměru 25-28°C a to bylo teda docela vyhovující. Adámek je totiž hroznej na pití, nemá nějak potřebu nějak extra pít, takže si to v horkách neumím představit. Ale jinak výlety a let letadlem taky zvládl bez problémů, myslím, že není čeho se bát. Teď bych se spíš bála té prasečí chřipky 😕

jecidlo
29. nov 2009

Bera: teda nadhera, me je teplo jen vidim fotky🙂

my se hlasime mezi marody, Matej me dneska poblil, samy sopliky, Maruska 39 horecku, uz tyden bojujeme s rymou a zahlenenim a ted horecka. Tak nevim jestli uz vyrazit k doktorce nebo cekat jestli se to zlepsi samo.

petrach
29. nov 2009

jecidlo s takovou horečkou bych určite šla,ja letím i s kašlem..
a dofám že se brzo uzdraví..
Šimula dnes celí den grcá,o mlíku toho z nej hodne vyletí 😒 tak nevím,jestli je to tím UM,nebo je zahleneny,začíná zase kašlat..
ty nemoci me fakt štvou 😠

kikimaruska
29. nov 2009

Ahojky holky a prtouskové. Omlouvám se, že jsem tu dlouho nebyla, ale stěhovali jsme se a měli toho tento měsíc až nad hlavu 😝 . Navíc malý chytl nějakou chřipku a od něj já a mamka...tak si to užíváme všichni. naštěstí už to pomalu ustupuje. Máme tu nějakou novou maminku? Asi nezvládnu vše dočíst....ale tak zběžně jdu zkouknout, abych už to pak stíhala 🙂. Jinak 10.12 bude mít Kubík 19 měsíců, prozatím váha 9 kg, 75 cm a den ode dne chodí převážně už jen po dvou. Samozžejmě lezení je rychlejší, ale den ode dne je znát.Vy\padá to, že se vyplní proroctví neuroložky, která nám v létě řekla, že do Vánoc bude chodit plně sám. Vypadá to že ano. A co vy holky? Jen tak zběžně...koukám že taky choříte...rýma, chřipka 😖

kikimaruska
29. nov 2009

jejda, holky Vám to teda roste 🙂 🙂 🙂 . Argoušku ted koukám, že čekáte přírůstek 😵 , tak to moooc gratulujeme a budeme držet všechny prstíčky... 😉

bera28
30. nov 2009

Argousku, na Madeiře muselo být krásně. Taky bych tam hned vyrazila, prý je to takový malý Nový Zéland.
Kiki, Kubík je pašák, když už ti chodí po dvou.

Hplky, venku je krásně, svítí sluníčko, tak je pro nás ten přechod hned o něco příjemnější. Jinak svišťové včera prospali skoro celý den, zato se jim nechtělo spát večer a ráno by zase vychrupávali. Ale doufám, že do zítřka zase najedeme na pravidelný domácí režim🙂

Denisee, jak je Tobě a Vojtíkovi? A co ostatní marodi??

adajar
30. nov 2009

bera ty jo to mate jako u nas mladej zacal v noci vstavat po 2 hodinach a tatka byl nastvenej tak to byla takova blba noc a ted se blbe uspava

julianna78
30. nov 2009

Ahoj hoky 🙂
Vyprdnul sa nám pc tak som tu dlho nebola až som mala abstáky.Neviem kedy stihnem dočítat.Kiki gratulujem Kubíkovi k chodeniu,Adajar danýsek je krásny už je velký chlapík 🙂
Bera dovču v dobrom závidím,ja už som tiež mala balit kufre,ale rozhodli sme sa tento rok neíst predsa len 10 hod letu je moc a bojm sa jak by to malá zvládla.
Inak už papáme príkrmy a strašne jej chutí hlavne zelenina,ovocie moc nemusí a kašu vyplúva.Boli sme na velkej KO podla neur.všetko ok vraj už je predšie od korig.veku blíži sa k 5mesiacom.Teraz ideme na krv tak som zvedavá či sa tá anemia upravila.
A už prespí aj noc ide spat o 8mej a tahá do rána do 8mej.

petrach
30. nov 2009

maruš Kubíček je veiky šikulka,fotky už jsem skoukla minulí tyden,už me to nedalo,jak se máte a byla jsem špionit 😀

juli velká gratulace ke kontrole na neurologii 🙂
a jak s mlíkem,ješte odsáváš nebo máte UM?
nám příkrmy trvali dlouhop,než si zvykl,to je malá dobrá,že jí tak chutná 😉 jen tak dál..

denisee
30. nov 2009

Bera: To musela být nádherná dovolená, krásný fotky 🙂 , já se ani tak nebojím v letadle toho dýchání, ale právě, že bysme to tam s ním asi nevydrželi 😀 , když jsem viděla Anetku, jak tam spí v sedě nebo v leže na taťkovi, to u nás asi nehrozí. Chtěli jsem letět na Kanáry o jarní prázdniny, ale je to konec února tak nevím, aby tam bylo vůbec teplo a na koupání to asi mimo bazén taky nebude, nefoukal vám tam vítr?

Jinak já dostala včera pořádnou rýmu ☹ , mám strach, aby to nechytl malej, zatím má pořád trochu kašel. Průjem ustoupil, asi to jsou zuby, prořízla se mu teď jedna stolička. Holky, ale jak to čtu marodí snad každý ☹ , tak ať je všem brzy líp.

julianna78
30. nov 2009

Ahoj Petrach,mm sme mali do 6mesiacov,ja som odsala už len 20ml za celý den a to už nemalo zmysel tak sme minuli zásoby z mrazáku a už sme na um dávam nutrilon ha zatial 1ku.Nám dr povedala aby sme už začali s príkrmami lebo kým malá zje 1 lyžičku tak to potrvá no a ona zbaštila už po týždni celú dávku.
Bera musíš na lietadlo brat originál neotverené um?Možem mat prevarenú vodu v termoske?

adajar
30. nov 2009

holky tak jsme tu od doktorky a zitra nas ten motol ceka no.

petrach
30. nov 2009

adajar s tou kylou? ma to opuchlé? to je mi líto 😒

juli a vaše dr chtela at dáváš HA mlíko? ja jsem se naší neptala,chtela jsem volat,ale když už manža koupil sunar,tak jsme ho zkusili a malemu chutná..
vím že ho davali i jiné holky a dr na neonatologii to schvalila...
no my než jsme dali celou davku to trvalo 2 mesíce..snedl ale skoro hned přesnídavku,je mlsny a má rad sladké,to má po me 😀

simicak
30. nov 2009

Ahoj holky,,

Bera,moc krasne fotecky. Taky bych se jela nekde dovolenovat,ale jeste si pockam.

My dnes s Viki a nstesti ji to nesedlo na plice ani prudusky,ma nejakou obyc.chripku,ale uz tri dny peklo,tak umiram. Bobek je tak vyrizena,ze ani nebreci jen narika. Zato ta druha mura uz je z nejhorsiho venku,tak uz je drza 🙄 Ale jeste ji musime drzet v luzku.

Ja litam s Verunkou uz od 7mesicu a bez problemu. Ale urco cim je starsi,tak ji nebavi sedet v letadle.Na jare letime domu po dvou letech a to bude akce. Letim ja,Verunka 3 roky,Viki necely rok,dva 20kg kufry,kkocar a prirucni zavazadla,tak snad tam nikoho nebo neco nenecham. Uz jen jak jsem litala s Veru sama,tak to bylo peklo. Hlavne se dostat se vsim z letiste na nadrazi a z prahy do ostravy a do stupidniho pendolina se nevleze nic.

julianna78
30. nov 2009

Petrach mne dr na neonatologii kázala dávat HA dovtedy kým dávam aj mm,no to už nedávam tak sa jej teraz chcem spýtat či nadalej dávat ha a kedy dat 2.Ked malému sunar chutí tak by som už asi nemenila.
Peti ponúkaš malému mlieko ked sa naobeduje?Malá zbaští všetko a ešte si dá aj UM,neviem či jej už nemám dat radšej čajík.

denisee
30. nov 2009

adajar: budu na vás myslet, dobře to dopadne!

simicak: teda to musí být trošku chaos 🙂 takhle leťět sama s dětma, klobouk dolů.

Já hlásím příjezd tchýně, už jsme se chytli s manželem....už vím, po kom je tak urážlivej.

simicak
30. nov 2009

Ja to nestihla dopsat......

adajar,drzim moc palecky 😉

denisee,to si pis,ze to je chaoz,zatim litala jen s jednou,ted uz se dvema,tak to bude uplne chaoz. Protoze mi to zabere 2hod.vlakem s prestupem na letiste,dve hodky na letisti, 2 hod.letadlem, pul hodku busem na vl ak a pak 4 hod.vlakem a pak jeste 20min.tramvaji 😀 NO cely den. Nastesti Verunka je mooooc hodna,chodi jen za ruce a posloucha,pomaha,tak snad to nebude az takovy horor.
Tchyne 😀 jeste ze tu moji vidim jednou za dva roky 😀 😀Ta je uplne silena

Holky,ja se chtela zeptat s prikrmy. Kdy zacit?? Viki bude mit sest mesicu ted,do ted byla na mat.mleku a od vcera je jen na sunaru,tady rikaji,ze zacit v 6mesici,ale ona je jeste tak malicka,si to neumim predstavit. jak jste to delali vy???

petrach
30. nov 2009

juli mlíko už mu nedavam,co sní celou davku..čaj moc nechce,jen nekdy..asi nemá žízen..už bych jí ho nedavala,pkud sní tech 150-190g příkrmu

simocak my jsme začli v 6,5 mesíci je 28tt...ale moc mi to nechtel..pokud jí mlíko stačí,klidne počkej,myslím že naše dr to u nas uspechala..jinak ja všechno mixuju,začli jsme zeleninou celí mesíc,pak pomalu maso tak 2x tydne,a nakonec ovoce-přesnídavky

denise tak to te lituju 😀 ja mám tchyni rada,ale na noc bych to nedala 😀 tak se drž a ješte do toho tvoje nemoc..čoveče to je na panáka..nebo bys mohla težce lehnout,že je ti mooooc zle 😉 at se postarají spolu,ta by jela brzo domu 😅

simicak
30. nov 2009

petrach,ale kdyz je ted na sunaru,bude jit stacit???Tady je jiny system,ale rekli i to tak. Na poradne,ze zacit od prosince a doktor na ko nci ledna-to bude mit 8 mesicu.
A tady nejsou pediatri,doktor je ne co jak obvodak,co moc nevi o detech,vetsinou prd a na poradnach pracuji sestry,ktere delaji jen poradny s mimcama. NO asi udelam zlaty stred a zadnu zacatkem ledna,kdy ji bude 7 mesicu. Myslis,ze to je brzo??Kdyz je natom sunaru uz?

petrach
30. nov 2009

simicak ja myslím brzo to nebude,to poznáš kdyby pila víc jak litr denne,se říká začít s příkrmama dřív..

sunar jí stačit bude a když ne,tak se ozve,začala by ti pít častejc,než doted..nebo by se budila v noci dřív,to mužeš davat na noc kaše,i tím se dá začít..my spíme i po mlíku skoro celou noc,tak kaše nedáváme,nechci ho zbytečne cpát 😉
jinak holky v jiné diskuzi kam chodím začínali i třebas v 9 mesících,ale zas kojili..takže tech 7 mesícu bude akorat..
u nas naštestí jsou neonatologické poradny,tak řeknou hodne a nebo se ptám holek,ty ví kolikrat víc mež detská dr,proste nemá skušenosti s nedonošenci

julianna78
30. nov 2009

Ahoj simicak ja mám malú narodenú v 30tt a s príkrmami v 6mesiacoch,neonatologička povedala vraj sa nekoriguje a moja malá má silnú anemiu tak by strava mohla trošku pomoct.Názory sú však rôzne.
Či ti začne papat je len nanej,švagrininá malá je o 4dni mladšia má 9kg a papat nechcela no a moja krpana má 5200g a strašne jej od začiatku chutí.

simicak
30. nov 2009

petrach,takk to nepoznam,protoze mala do ted jedla co 2.5hod. ve dne v noci a ted je nemocna,tak skoro vubec neji. Urcite ale zacnu kasickama,treba zacne aspon spat 🙂
No ja tady chodim jednou za cca. 5 mesicu do nemocnice k pediatrum,ale ta jen poslechne srdce,o jidle vi prd,pak fyzio sestra,ta ma na starost jeji vyvoj a na jidlo jsou ty poradny. Jenze kazdy rika samozrejme neco jineho,tak si vyber 😖 A nikoho s nedonosenyma mimcama neznam a na poradne jsem snad jedina.
A uz ti Simonek leze po ctyrech?? ja mam docela z toho vyvoje hruzu,mala zatim jeste nepase konicky,je nato leniva,tak mi prijde,ze lezt bude snad jak bude mit tak rok a pul 😖