Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
23. okt 2008

Jani však víš že u nás byly problémy hodně velké....já počítám že taky bude jíst kousky hodně pozdě, jen mi příjde 22měsíců už hodně ☹

argousek
23. okt 2008

Andulko nezlob se ale ty jsi hrozná divizna 😅 Já se po zkušenostech s nedonošencem už ničemu nedivím, oni k tomu taky dojdou, ale prostě později 😉

argousek
23. okt 2008

Adámek si vůbec nechce sám držet třeba flašku už jsem to tady psala a vidím úplně lidi jako ty, co se hned diví. "Ale to je velkej klouček,on nepije sám? " Ještě než to uslyším tak se už předem hroutím.
Jestli jste se dívali na ten dokument děti z krabičky, vkládám sem link http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1016962130...

Tak tam přesně jedna maminka říkala, že dokud miminko leží v kočárku, tak se nad ním všichni rozplývají a nikdo nevidí rozdíl mezi donošeným a nedonošeným děckem. Potom prostě nějaké rozdíly vidět jsou a maminky to divení okolí musí ustát.

fajn
24. okt 2008

arg. úplně stebou souhlasím. Bydlíme na dědině asi o 300 lidech já tomu říkám prdel světa a každej si vidí do talíře a to je pořád už dělá to a to . A jak to budeš mít s penězma když když už bude mít 4 roky a prostě furt něco. Někdy se usmívám a řeknu že to neřeším že až to přijde tak to budu řešit. Pak přijdu dom a nadávám jak špaček já se taky nikomu neseru do důchodu nebo do sociálek. 😠 . A tak je to se vším . Kdybych bydlela ve městě tak si tě skoro nikdo nevšimne. No už raděj končím protože už je tady ta moje pisatelka a taky by mě to mohla vymazat a znovu už bych to nepsala. 😀 😝

janina77
24. okt 2008

fajn, ani v meste to nie je ine. Mozno nie az take osobne, ale ja pridavam skusenost - nedavno som stretla "kamaratku" s ktorou sa uz nestretavam asi 4 roky, a ta mi hovori - pocula som, co soa vam stalo (akoze sa maly skoro narodil). A ja jej na to - kto ti to hovoril - odpoved bola sestra mojej byvalej spoluziacky zo zakladnej skoly, s ktorou som sa nevidela a nerozpravala minimalne 10 rokov. Tak som dobre neodpadla, ze kto vsetko o tom vie 😀 .

Ale na druhej strane sa to dalo cakat, lebo ja som ucila na najvacsej skole v meste, a vpodstate vsetky decka, rodicia, ucitelia odtial o tom vedia, a takymto sposobom je to aj v 30.000 meste takmer kazdy druhy 😀

andulka4
24. okt 2008

Argi promiň nemyslela jsem to zle.

Mě s toho taky jednou praskne hlava :( David vypadá na 9ti měsíční děcko.....nikdo by si ani nááááhodou netypl že je předčasně narozený....až do doby než si ho veme do ruky nebo začne pozorovat jeho pohyby :(

U nás ve 30tis. městě všichni vědí že mám nedonošené dítě.....a všichni vědí že je mentálně na úrovni korigovaného atd atd.

Přesto to ale nemá vůbec nic společného stím že se divím že 22měsíční dítě neumí polknout kousky. Dost se obávám že u nás to bude mít stejný průběh ☹

Jestli Adámek neumí pít z flašky to už podle mne z nedonošeností nemá nic společného....to se mu prostě nechce a jako správný kluk je líný se to naučit nebo pochopit to

argousek
24. okt 2008

Fajn tak to nebydlíš v zas tak velký pr.... Já bydlím na vesnici o 126 obyvatelích 😅 Ale my jsme tady šťastní a moc se nám tu líbí. Ale máš pravdu, že tady každej vidí každýmu do talíře 😀

Andulko myslím si, že nemáš pravdu. Je pravdou, že kloučci jsou línější a v některých věcech pomalejší, ale aby si dvouletý dítě neumělo držet samo flašku ☹ Myslím si, že to je prostě spojený s motorikou. Ale já jsem spíš chtěla poukázat na to divení, já vím, že je to překvapující, že dvouletý dítě neumí jíst kousky, ale ne pro toho, kdo má nedonošence taky doma a ví, co to všechno obnáší. Možná to taky vyznělo nějak nepříjemně, ale taky sem tím nic nemyslela, jen mně to prostě nakoplo.

zezulka
24. okt 2008

Ahoj holky,
doufám, že nebude vadit, když se k vám připojím. Nám se Nicolka narodila 25tt s váhou 700g.Taď je jí rok a korigovaně 8měsíců a týden, váží 8kg a měří něco málo přes 70cm.. Je zdravá, očička uši ani žádné krvácení do mozku nebo něco takového nenastalo, ale byly to nervy, no však sami víte.Docela pěkně se rozlezla, ale kolem más jsou maminy s podobně starejma dětma a všichni už stojí obchází nábytek a tak. Tak mě teď vrtá hlavou kdy tak tyhle dětičky začínaj chodit, neuroložka tvrdí, že má dost času a že je šikovná, ale já mám pořád strach.Tak se chci zeptat pokud jsou tu maminky kterým už děti ťapu, kdy začali? Děkuji

zezulka
24. okt 2008

zapoměla jsem napsat, že jsme samozřejmě cvičili a snažíme se o to pořád, ale už to moc nejde.chodíme na rhb, neorologii a absolvovali jsme vyšetření očší, uší, hlavy a snad všeho po propuštění z nemocnice, jo a Nicolí sice lozí, ale sama se ještě neposadí a ni nestoupne.tak snad začne někdy si říkám že po tom co už zvládla je velká šikulka, ale stejně se pořád bojím

kili
autor
24. okt 2008

zezulka, tak to máte fakt parádnu váhu, toľko má nás ten väčší teraz 😅
a je fakt moc šikovná, nestresuj. je podľa mňa šikovnejšia ako mnohé donosené deti, však veľa detí v 8m ani neleze a nikto si z toho hlavu nerobí. na všetko má čas a keď už lozí, tak sa neboj, že bude aj chodiť, aj keby to mali byť v 1,5r. U nás zatiaľ chodí len Samko (ten väčší), A. len teraz začína a vôbec si z toho hlavu nerobím. len už by som chcela, aby chodili, aby nemuseli byť vonku len v kočíku, lebo to už je pre nich nuda a z oboma za ruky je to o držku. včera sme tak boli a to som ich furt vyťahovala za bundy, aby sa postavili 😀

zezulka
24. okt 2008

Kili děkuji a kolik klučíkům je? (korigovaně)
Jo jo váha je dobrá však jídlo nám šlo od začátku jo a spaní od 4m korig. spí celou noc, no teď je to horší, lezou nám zuby.Asi není kam spěchat a snad to nejhorší je za náma, ale teď je takové stekací období v kočárku být nechce, jen když spí, chodit neumí,těžká je a ještě když ji teď navleču vždycky doleze tam kam nemá (šuplíky zásuvky a podobně)pak řve když jí dám pryč.
No děs uhlídat a dvojčátka, to tě obdivuju a smekám

kili
autor
24. okt 2008

zezulka, myslím, že naši nie sú tipcké dvočjata a ani deti, sú fakt dobrí a pekne sa hrajú. len treba niečo ustrážiť, ale to je v pohode.
naši majú skoro 19m - 3m, keď sa mišou nastavíš na niekoho fotku, tak sa ti objavia údaje

andulka4
24. okt 2008

Zezulka no já nevím ale mě tvrdí RHB že nebudeme chodit dříve jak v 1,5roce a to možná i později :( Jenže u nás je problém hypotonie.

emamamamu
24. okt 2008

ahoj holky, dneska jsem se zase v praci nudila, tak jsme vas konecne docetla..k tomu neni co rict, jste nejlepsi a tecka🙂
a ty vase deti...bych je snedla...🙂) nechcete mi je treba pujcit a na chvili si odpocinout?🙂)))) 😎

tamia
25. okt 2008

andulka4 ahoj,
zrejme si s tym papanim kuskov narazala na moju malu kedze ona ma 22 mesiacov. no vidis zial je to tak, ale nehovor hop kym nepreskocis, lahko sa to moze stat aj tvojmu malemu. moja mala mala problemy okrem ineho s crievkami, ale to vy tu ani jedna nemate... takze mam trochu pocit, ze to moze byt aj z toho.
a ako tvoj maly uz papa?
chcela som rady a nie komentovanie a zhrozenie sa, ze 22 mesacne nepapa kusky... to my a psychike neprida... 😢

andulka4
25. okt 2008

Tami já jsem si téměř jistá že mne to čeká taky :( Pokud mu to nerozmixuju úplně do hladka tak ho to nadavuje a může to výt sebemenší drobeček a prostě néééééé on to nepolkne :(

Takže mé udivení bylo myšleno spíš tak že se hrozím toho že budu tak dlouho mixovat :(

Na druhou stranu okolí ví že je David hodně nedonošený a myslím si že i kdyby nejedl kousky ve 3letech je to všem putna :( a budou to chápak. Já osobně si ale myslím že už by to v tak vysokém věku nemělo být spojováno s nedonošeností ale prostě s tím že to děťátko neumí. Kolik máte zubu? A dáváš jí třeba nějaké sušenky?

tamia
25. okt 2008

andulka,
samozrejme, davam susienky, len ona ich necha v puse rozpustit a nehryzie ich. zubky su uz vonku vsetky //dorastaju stolicky/ okrem zadnych stoliciek ale tie maju este trochu casu.

fajn
25. okt 2008

tamia myslím si že má malá ještě čas. Já jsem to řešila taky ale potom to začalo ze dne na den chce to jenom trpělivost a pořád zkoušet. Když nechtěla jíst tak jsem krmila tak že stála na okně a dívala se ven a já do ní nacpala co jsem potřebovala. Když jsme chodili do Rané péče tak nás tam byla spousta s tímto problémem. Tak se neboj ono to fakt příjde.
Dianka si dnes hrála opět na vaření a dnes vařila kočičí topinky kde na tom byla nevím. Měla vytaženou moji pánvu a na ní plyšovou kočku a pořád jí obracečkou otáčela. když budeš chtít podpořit napiš a já ti zase trošku zkusím podpořit 🙂

andulka4
25. okt 2008

Tami a co takhle jí nechat ať to papká sama třeba rukama. Já myslela že ti to neveme do pusinky vůbec tak jako David mě. Myslím jen že se jí to tak lépe jí tak proto si to rozpustí v pusince a pak až polkne. Na pořádné kousání má čas

argousek
25. okt 2008

Fajn to jsi mi připomněla s tou kočičkou, taky legrační příhodu. Dnes měla tchýně padesátiny a taky se tam grilovaly kuřata. Adámek je vždycky ohněm úplně unešenej. No a tak tam pořád zalíbeně čučel do toho ohně a teta mu povídá "Adámku to je ale kráásný masíčko, viď" a já jí řikám "no ještě, že jsi neřekla kuřátko" to by se asi divil, co se to s ním děje 😀

argousek
27. okt 2008

kili teď jsem náhodou nahlédla do vašeho fotoalba, máte tam spoustu nových fotek. Nejvíc se mí líbí, jak Adamko zaspal na tom klavíru a naslintal do něj 🙂 Jinak jsem si taky všimla té poslední fotky s tím roláčkem, teď nám teta upletla úplně stejný (i barvou) Tak taky vložím foto 🙂 Kluci jsou moc šikovní, za chvíli budou oba běhat jak o závod a nebudeš je stíhat 🙂

kili
autor
27. okt 2008

arg, dík 🙂
tie roláčiky sú super, netreba viazať šálu, len šup cez hlavu.

dnes som S. dávala veku s maslom na raňajky, keďže mlieko už moc nechce. prvý krajec som do neho tlačila ale každý kúsok pekne spapal, dala som mu to do kraja úst. len to strkanie bolo na silu, on si vôbec nenechá siahnuť do pusy, ani umývať zuby nie. a pri druhom ma napadlo, že som mu tie kúsky dávala vidličkou a tiež som sa snažila tak na bok úst a tiež celkom pekne jedol. potom som mu k tomu dala strúhaný syr, ale po pár kúskov začal odmietať, tak neviem, či tým syrom, alebo bol už plný. ale asi tým syrom, takže na budúce už nedám. škoda, že on sám si do pusy nevloží nič na jedenie, okrem teda nejakých tyčiniek a takých vecí.

argousek
27. okt 2008

Tak mu zkus nakrájet tu veku na kostičky, jestli si nevezme sám. No a to bude určitě tím sýrem. Adámek třeba nechce chleba moc namazaný taveným sýrem, raději má máslem a jen tak lehce. Taky jsem doporučovala takový ten Kinder mléčný řez, Adámkovi to moc chutná, je to měkké, takže si to ukousne i sám.

kili
autor
27. okt 2008

arg, on si sám práveže nezoberie, teda zoberie, ale začne to stláčať v ruke a patlať to medzi prstami 😝 , porozpráva sa s tým kúskom a zahodí, zoberie ďalší...

argousek
27. okt 2008

No tak to přesně dělá Adámek vezme si to mačká do toho, dokud to úplně nerozdloube, ale do pusy si to nevezme. Zkoušíme teď jíst lžičkou, ale musím mu ji přidržovat, když jí pustím, tak si s ní začne hrát a do pusy si to nedá. Taky začal vše negovat, takže mu něco řeknu a na všechno říká nene 😅 Někdy se musím začít úplně smát, protože úplně odsekne a je to legrační. Třeba řeknu Adámku, dej mi pusinku a on řekne neee a začne kroutit hlavou, že jako ne. Teď si začal otvírat vrátka, který jsme tady měli udělaný, aby nám se nechodil pes a Adámek se to naučil otvírat a pořád mu otvírá 🙄

tamia
30. okt 2008

fajn,
dakujem za povzbudive slova. este by som sa chcela spytat ako to bolo u vas, papala hned cely obed nepomixovany alebo ste zacinali iba s niekolkymi sustami a potom si dokrmila pomixovanym jedlom?
kolko vam to trvalo? mne niekedy spapa nepomixovane a inokedy zase nechce. napr pred vcerom spapala zapekany karfiol a vcera ho uz nechcela ☹ .

vy mate kocici topinky a mi sme vcera smazili svietiacu meduzu 🙂 aj s pokrievkov lebo inak by nam usla 😀

tamia
30. okt 2008

oprava - s pokrievkou 😀 😀

kili
autor
30. okt 2008

tamia, ja som mixovala že čoraz na hrubšie. sem tam kúsok vyplul. a tiež to bolo tak, že mi na druhý deň nechcel. potom som to rozmixovala a pridala buď trochu vody al. mlieka. myslím, že to bolo tým, že sa voda v tom vyparila, tak to bolo suchšie a horšie sa im to je.

fajn
30. okt 2008

Ahoj tamia. Je to tak jak píšeš taky to bylo že jeden den to snědla a druhej ne , Trvalo to určitě tak půl roku ☹ . Dnes nás doktorka poslala na řeč ,tak od příštího měsíce budem chodit. No už ju vidím jak něco opakuje a poslouchá půl hodiny logopedku. Sice ju znám chodila jsem i z Andreou a ta seděla jak hříbek . Ale Didka to je větr. 🙂
Jinak dnes už jíme i Fazolovou polívku a čočkovou to jsou její nejoblíbenější. Dnes měla kolínka s máčkou a jedla jak o život, Tamia netlač na pilu chce to fakt čas. Já jsem kolikrát vypěnila a dnes si říkám že to fakt chtělo jenom čas a klid. 😀

susika
30. okt 2008

ahojte. dávno som tu nebola, akosi nestíham a po večeroch dobieham, čo sa dá.ale už sa to dalo trošk do poriadku,malej sa menil spánkový režim...
dnes sme boli v poradni. takže 15.mesiacov, korigovane 13.váha 7760g (za 6 týždnov pribrala len 400g)a dlžka 76cm(za 6 týždnov 1,5cm).váha nie je podstatná, kryvka ide hore a to je doležité, povedala dokina. očkovalii nás proti osýpkam a ružienke a ešte niečomu.
a bolo tam jedno dievčatko rovnakého veku, narodené normálne, porodná váha okolo 3500g a terajšia váha je len 8300g.tiež taký drobec ako moja, len o 2 cm vyššia.ale to sa nezbadá, optori tomu, aký drobec bola moja, dnes jej nikto nehádal, že bola predčasniatko, ani sa nikto nečudoval, že nechodí sama.
dokina sa pýtala, či stavia 3-5 kociek na seba a vkladá veci do krabiceš a nechá ich tam a na požiadanie podá. tak z tohto nám vychádza iba to na požiadanie podá, lebo ona neche pri tom stavaní a vkladaní, túp kocku tam nehcať.))vraj má stále na to nárok🙂)inak ostatné veci, čo by mala vedieť vie uplne super, aj sa predviedla🙂)a vraj kolko vie slov🙂sa dokina smiala🙂)prišla s pozdravom "ahoj" a odchádzali sme s "čau".a okomentovala to tam samými citoslovciami🙂sme sa pobavili. a včera som ju skušasla, čo vie, že aby som to dnes vedela, tak som kukala, že vie aj to, čo som nemyslela.
killi-aj ona sa rozpráva s jedlom.tou lyžičkou sa do pusy trafí, no nie vždy na nej moc toho ostane, to potom pozbiera rukami🙂)neriešim to, príde na to sama.neviem, či to je jemná, alebo hrubá motorika, ale v tej jemnejšej sme stále pozadu.
maminy, poradte niečo mliečne namiesto jogurtu, pudingu a krupice (tú mi nechce).malej už pudingy a jogurty idú krkom a začína odmietať.ránoa večer vypije flašu mlieka. bielkovín a ostatných vecí má dosť, dnes to zistili z moču, čo som doniesla....