Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

fajn
11. aug 2011

Zuzko vše nejlepší k svátku 😉

argousek
11. aug 2011

@simicak jj Simi já mám stejnej názor, taky je výhoda, že jsme nemuseli kupovat nové věci a Štěpán dědí po Adámkovi modré 😉 a taky auta, kdyby jsme kupovali ještě panenky nevím, kam by se nám to vešlo. Takže já jsem opravdu ráda 😉

@fajn děkuju 😉

simicak
12. aug 2011

@argousek taky opozdene vse nej. k svatku 😉 Tak tak a i jak budou vetsi,tak muzou byt spolu v jednom pokoji,ale kdyz je kkuk a holka,tak uz to je blbsi. Ja to porad vysvetluji manzelovi,ze kluk se proste nehodi,cele by nam to tady zkazil 😀 😀

Holky,ja ted zacla studovat dalsi kurz,abych mohla ucit ve skolce a jeslickach,tak mi prisli uz nejake skripta pres net a cetla jsem prvni stranku a vse si docela pamauji se stredni jeste,tak uvidime,jak to bude dal. Zatim se musim soustredit na anglinu a matiku,v zari mam zkousky.
Manzel vzal holky dnes na vyletjeli do cokoladovny,tak budu mit cely den klid,dopo poklidim trosku a odpo mam skolu a ppak se budu ucit,tot muj plan i na vikend. Jinak uz mame klidek tady,vyhnal je z ulic asi dest 😝

bubu4125
12. aug 2011

ahojte, chcem sa spýtať!
môže byť, že malá má trošku zvýšenú teplotu z toho, že sa trápi kvôli brušku???
má problém sa vykakať a aj prdkať!
v konečníku mala 38,3°C...vraj do 38,0°C je to ok! a pod pazuchou mala 37,3°C...to zase do 37,2°C je vraj ok!!!

argousek
12. aug 2011

@bubu4125 já myslím, že teplota s prdíkama nesouvisí 😒 ale nevím. 38,3 měla po odečtení?? Protože pokud měříš v zadečku, tak se odečítá 0,5 😒 Pokud ji trápí prdíky, vyzkoušel rektální rourku 😉 Nám to pomohlo. Jinak dobré je nahřívat bříškou teplou žínkou a promasírovat po směru hodinových ručiček. Také jsou dobré kapičky sab simplex nebo bio gaya 😉

berryvajt
13. aug 2011

@bubu4125 pomôže aj krém pupík.

bera28
13. aug 2011

ahoj holky, tak jsme definitivně zpět z prázdnin. teď už mě čeký jen práce, práce a zase práce.
Moc jste toho tady nenakrafaly, tak jsem to aspoň v rychlosti prolítla.

Kmoor, gratulace k pokrokům 🙂 😉

Berryvajt, opožděně vše neeeeej holčičkám k narozkám. Hlavně zdravíčko a ať ti dělají jen samou radost.

Nanya, tobě gratulace k dalšímu chlapákovi 🙂 Hlavně ať těhu stále probíhá jak má😉

Argousku, k tomu teploměru - já jsem nikdy neměřila svišťům teplotu v zadečku, pouze v podpaží, a to digitálem. Není sice nad klasický rtuťák, ale ten už nekoupíš. Digitál mi taky měří jednou 37, podruhé 37,5, ale stejně rozděluji teplotu jen na "do 38,5" a "nad 38,5" no a na to digitál bohatě stačí.

Jinak my jsme si minulý týden "užívali". Dorazili jsme v sobotu do Dobronic, v neděli přijela babička. Od pondělí měli být svišti v družstvu 3letých prcků. Takže tam byli akorát jedno dopoledne, v pondělí odpol dostal Kuba teplotu 38,5, v noci už měl 40,0. Po Nurofenu mu to hned kleslo, zase řádil, to mu vydrželo zhruba 5 hodin a zase 39. Tak jsme si tam odchytla pediatričku, ta ho zkoukla a protože měl nafouklý břicho (což má už od rotavirů), tak řekla, ať s ním jedu radši do Tábora do nemocnice na odběry. Odběry byly OK, jen nějaká alabá viroza. Tak mi na něj pak pediatrička chodila koukat vždycky 2x denně. Takhle to trvalo přesně 3 dny, pak jako když utne, po horečce utrum a v pátek se osypal. S doktorkou jsem se bavila, jestli to může být šestá nemoc, která je jen do 2 let věku dětí. Tak prý u extr. nedonošených dětí a oslabených lze mít šestou nemoc i později. Že se prostě tyhle děti fakt vymykají skoro všem teoriím. Každopádně jsme tam s ní probírala i to jeho nafouklé břicho a poradila mi, ať mu k probiotikům přidávám ještě 14 dní Hylak. Holky a světe div se, břicho po třech dnech zase standardně propadlé, takže dobrý 🙂 🙂 Stejně mu ale chci nechat udělat testy na ABKM, protože ty rotaviry ho fakt dost rozhodili. Jsem se tam bavila s kámoškou doktorkou (mimo jiné manželkou toho mého kamaráda -doktora z infekčního na Bulovce) a jí se stalo před 3/4 rokem po střevní viroze to samé - nafouklá jak balon, břicho jí bolelo, jíst pomalu nemohla. No a nakonec zjistila, že se jí poškodil enzym štěpící laktázu, takže nemůže jíst nic s laktázou. Kubajz měl 14 dní bezmléčnou dietu a ta mu teda nepomohla vůbec. No a o laktáze se mi dr. vůbec nezmínila 😠 Takže Anetka byla párkrát v družstvu bez Kuby, ale to jen v případě, že soutěžili v areálu. Jakmile šli na výlet, tak odmítla bez Kuby odejít. Tenhle týden už byl fakt, až teda zprvu na počasí. Nejdřív jsem si říkala, že to snad zabalím a odjedu do Prahy, ale nakonec se v úterý udělalo krásně a vyplatilo se zůstat. Přeci jen teď už budeme jen v Praze. Svišti si to teda letos fakt užívali. Ale Kubajz je naprostý sportovní antitalent 😖 😖 Přitom na cykloodrážedle jezdí naprosto suveréně, rovnováhu drží bezvadně, ale jakmile má s dětma soutěžit, tak ani náhodou. Max běžel slalom, házel míčkem neo bo kopal, ale skoku se vyhýbal.
Tak to od nás ve zkratce vše. Až stáhnu fotky, tak vám je sem šoupnu.

bera28
13. aug 2011

Holky, proč se upravil název diskuse??? 😕 😕 😕 😕

simicak
13. aug 2011

@bera28 bych si ani ne vsimla,kdybys nenapsala 😨 Asi aby to bylo mezinarodnejsi 😀 😝
Krasne fotecky mate z leta,prazdniny jak z pohadky pro deti a i pro me teda 😵 😵 😵 😵 😵 😵 a kdy nastupujes do prace? Uz si asi tesis,co? Nebo jeste nekam vyraizte na chvilku?

argousek
14. aug 2011

Holky ty názvy mění admini, mění to skoro u všech stálých diskusí 😝

bera28
14. aug 2011

Dobré ráno všem 🙂
já už od šesti žehlila, tak myslím, že už mám pro dnešek odpracováno 🙂 🙂

Simi, do práce nastupuji 1.9. A těším se úplně neskutečně, až mám z toho strach. protože já když se na něco hrozně moc těším, tak je to pak totální propadák. Se snažím vsugerovat, že se mi tam vlastně vůbec nechce, ale nějak se nedaří 🙂 Teď už budeme v Praze, protože mám tady takových úkolů, že bych potřebovala, aby měl den tak 48 hodin. A do toho už k nám bude docházet chůva, aby si na ní svišti zvykli. a 22.8. mají svišti očkování - druhá dávka Priorix-Tetra.

Argousku, díky za vysvětlení. Právě jsem si všera všimla změny názvu i u další diskuse. Jenže tam se ten název změnil tak, že z toho teď nějak není zřejmé vo co go. No co, admini jsou na MK všemocní 😀
Zuzi a ty žádná dovča?? 😕

maatkka
14. aug 2011

Dobre rano kocky
my sme dnas vstavali uz o osmej a ja som sa nemohla vyhrabat z postele... som zvedava ako budem vstavat do roboty 😀 ja mam pocit ze na nu zabudnem 😀 ked som sla na matersku stale som sa budila s tym ze som zabudla ist do prace a teraz naopak 😀
@bera28 super fotky a (az na tu chorobu) paradne stravena dovca 😉
a inak k tomu ci je "lepsie" mat deti rovnakeho pohlavia alebo parik... podla mna je kazdy nakoniec stastny a spokojny s tym co ma 😀 ja to vidim aj na mm - ten si tak "tajne" prial viac syna a teraz by nemenil ani za 100 chlapcov a som si ista ze by to tak bolo aj so mnou keby to bolo naopak 🙂 a tak by to bolo aj pri druhom (aj pri stvrtom 😀 ) dietatku 😉 vy ste baby napr. radi ze nemusite kupovat nove veci a hracky a niekto (napr. moja kamoska) sa zase vyziva v tom ze po satickach nakupuje "chlapske" veci a po babikach auticka 🙂 v konecnom dosledku je to aj tak jedno 😀

maatkka
14. aug 2011

@bera28 a este som chcela napisat - lebo viem ze ty budes chapat moju radost 😉 (lebo nikto v mojom okoli nechape ako ma tesi) - aky je z Julie velky jedak! 😀 pamatam si ked sme si este pisali ze ci sa niekedy u nasich deti zmeni ten neprirodzeny vztah k jedlu tak Lilu si konecne vypyta jest ked je hladna a zje co jej nachystam... vsetko od ovocia zeleniny masa mliecnych vyrobkov peciva cestovin strukovin vsetko... ma uz 18kg 😀

argousek
14. aug 2011

@bera28 letos žádná dovča, nejsou šušně 😀 Ale nestěžuju si, my to tu máme prima, máme zahradu, do lesa kousek. Měla jsem tu na návštěvě na 3 dny kamarádku, co jsme spolu ležely v nemocnici, má taky nedonošence a moc jsme si to užili 😉 Akorát teda škoda, že není lepší počasí, že jsme si letos moc neužili vodu, no 😒

simicak
14. aug 2011

@bera28 ty sis to oddovolenovala za nas za vsechny 😀 😀

bera28
14. aug 2011

Tak já mám "zprávu" dne: Aneta má zlomenou nohu. Byli před obědem s tatínkem venku, zakopla a domů jí musel donést. Pořád fňukala, že jí bolí noha, tak jeli do Motola na pohotovost a teď chlap volal, že to má zlomený a bude mít na 3 týdny nechodící sádru ☹ ☹ ☹ Opravdu krásný závěr prázdnin.

Simi, to víš, já jsem si dala na letošek předsevzetí, že každý měsíc, kdy nebudu pracovat, tak na minimálně týden zmizím s dětmi z Prahy. A fakt se mi to od ledna až do teď podařilo dodržet.

Maatkka, tak to naprosto chápu, jakou máš radost 🙂 A jak tak čtu tu váhu, tak to budeš Julince muset pomalu omezovat apetit 😀 😀
No a k tomu jaké pohlaví dětí kdo preferuje, tak já,když jsem se dozvěděla, že čekáme dvojky, jsem si přála ať je to páreček. Druhé v pořadí jsem měla dva kluky a dvě holky až naposled. Já totiž nesnáším růžovou 😀 😀 a nějak mě holčičí svět míjí. Aneta je naštěstí takový rošťák, takže mám pocit, že mám doma tak 1,5 kluka a 0,5 holky🙂

Argousku, já mít barák, tak si myslím, že bych taky tolik nedovolenkovala. Ale takhle zdrhám jen co to jde
😉

bera28
14. aug 2011

Najdi 5 rozdílů 🙂 🙂

merj
14. aug 2011

Ahojte,
jen projizdim pres domov vyprat a zcivilnit to tu. S mladym musime kocovat, protoze pres tyden tu u nas predelavaji strechu a mesic a uz tyden tu mlati a jeste 3 budou ☹, samozrejme bydlime v poslednim patre. Zatim jsem vas nedocetla, ale @bera28 vim, ze je venku hnusne, ale na kozacku je snad cas 🙂 , Anetky mi je uprime lito a obema vam preji na nasledujici tri tydny pevne nervy.

maatkka
14. aug 2011

Juuuj Anetka chudiatko 😢 ale zvlada to teda statocne zlaticko... prajem skore uzdravenie!

argousek
14. aug 2011

@bera28 jaj tak to budou mít Anetka s Kubajzem na co kreslit 😀 😀 😀 😀 Jinak teda pech, ale zase lepší než kdyby se vám to stalo na dovče, takhle už jste doma a v pohodě 😉 Držím palce ať jí to brzo sundají 😉

bubu4125
15. aug 2011

@argousek
@berryvajt malá berie SAB Simplex! aj pupíkom som ju natierala! nakoniec ona prdíky má, len vykakať sa nevie!
ja som ešte v ten večer zbehla do lekárne a kúpila rektálnu rúrku a odporučili mi tam Lactecon sirup! to som jej dala aj s rúrkou cca okolo 20.00hod a už okolo 01.00hod nemala teplotu! mala iba 36,7°C pod pazuchou a v konečníku 37,1°C ešte pred odčítaním! vykakala sa a poprdkala...a od vtedy nemá ani len náznak zvýšenej teploty! v sobotu bolo ok, a včera už zase problémy! tak som jej dala zase ten sirup, no je lepšie, ale ten sirup jej nemôžem dávať dlhodobo! a aj pije dosť vodičky čistej! no, neviem, pije Nutrilon Nenatal1...počula som veľa sťažností na Nutrilon! vy ste pili tento Nenatal??? a potom ste na aké mlieka prešli mne sa celkom zapáčilo BEBA Sensitive 0+...

berryvajt
15. aug 2011

@bubu4125 ja ti poviem pravdu.My sme nenatal vôbec nepili.Ja som nato úplne zabudla,dokonca sme nepili ani sensitive,ani AR,AH a neviem aké mlieko.Deti dostali mm a dokrmovala som najprv ńutrilon1(to iba 2 dni),potom BEBA1 (to sme mali cca.2 mesiace),potom Sunar (2 mesiace) a skončili sme pri Hami.Sofi tolerovala Bebu,ale Hanke tieto mlieká nevyhovovali,takže akonáhle som zistila,že Johanke vyhovuje Hami,naučila som na to aj Sofiu.Pijú už dlho a odvtedy sme nemali žiadne problémy.Teraz už pijeme Hami 2-3 a zatiaľ všetko je tak,ako má byť.Ale každé dieťa je iné.Aj my sme sa trápili (hlavne Johanka),kým sme našli to,čo nám vyhovuje.Bolo obdobie,že úplne odmietala mlieko.2 týždne nechcela piť vôbec a vtedy som menila.Spýtaj sa lekárky,alebo zavolaj sem do nemocnice dr.Dancziovej aké mlieko by si mohla skúsiť namiesto nutrilonu.

bubu4125
15. aug 2011

@berryvajt bola som u dr!
takže ona mi to mlieko nechce meniť! keďže malá má opuchnuté genitálie z nedostatku bielkovýn, tak mi neodporučí meniť mlieko, lebo toto má práve zvýšený ten obsah! a že toto mlieko je pre tie bielkoviny ťažšie, preto ona môže mať tie bolesti! ale, že ak sa tie bolesti ešte vyskytnú, tak nás pošle na gastro! a pýtala som sa, že čo jej teraz môžem dať a ako jej pomôcť! tak, že tou rúrkou! tak som sa nahnevala, že ju mám učiť na rúrku!!! 😠 😠 😠
som jej spomenula to BEBE Sensitive, tak uvažovala nad tým, ale že ani dovtedy nechce meniť, pokiaľ nás nezavolajú do ambulancie pre nedonosené deti! že oni tam skôr rozhodnú! ozaj a vás po akom čase volali do ambulancie??? ja som ešte nedostala predvolanie!!!

mila01
15. aug 2011

Ahoj holky
hlásim se po strašně dlouhé době,snažila jsem se průběžně dočíst,ale moc mi to nešlo. 😠 Málo času,snažila jsem se udělat holkám hezké prázdniny,takže pořád někde lítáme a tak.Udělám album,tak pak dám vědět.Holky dneska odjeli až do pátku k babičce a dědovi na chatu,manžel je v práci,přijede až na víkend,tak mám pár dní pro sebe. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

Musím ale pogratulovat Ječidlu k Aničce - to jsem nestihla,moc moc gratuluju a přeju hoooodně štěstí do života.

Bubu - četla jsem vaše trápení v kakáním a prdíkama a je to,jako bys psala o nás.Kája měla ve 3 měsících velké problémy s prdíkama,kakala pouze s rektální rourkou ( používali jsme jí opravdu každý den a to několik týdnů,jinak by se vůbec nevykakala ) a kakala zásadně ve 4 v noci.Trvalo to fakt několik týdnů a pak doktorka zjistila,že má zúžený konečník.Je to docela častá věc,zkus se na to zeptat.Existuje na to docela jednoduchá pomoc - pokud tě někdo bude strašit,tak tomu nevěř,mě známí strašili a není to pravda.Do 3 týdnů jsme měli po starostech.Zkus se na to zeptat.Mlíko bych taky neměnila,hodně věřím své pediatričce a na její doporučení jsme také byli na Nutrilonu.

berryvajt
15. aug 2011

@bubu4125 nám to hneď povedali pri prepustení,ak si dobre pamätám,alebo som mala volať na to číslo,čo bolo na prepúšťacej správe a dohodnúť sa?Už ani neviem.A taktisto sme vtedy riešili sono hlavičky a očkovanie.
A mila01má pravdu.Každé dieťa je iné.Keď malej to mlieko vyhovuje,negrcká - tak zbytočne nemeň značku.Hlavne keď ti doktorka neodporúča.Nám vtedy horovila,že mám skúsiť inú značku.Aj my sme boli aj na gastro,ale som aj zavolala na rizikovú a poradila sa s doktorkou.Skús aj ty,za to nič nedáš.Ona je veľmi milá,určite ti niečo poradí.

simicak
16. aug 2011

Ahoj holky,ja potrebuju radu. Ted jsem zase zacla ss holkama plavat a po dvou dnech bazenu uz Verunku opet boli usi ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ Jestli pamatujete,tak pres zimu mela asi 5 usnich i nfekci snad..............jak se mam tomu vyhnout?? Se nikdy nenuci plavat a zrovna je to chytlo a obe dve se potapi a i Viki umi krasne pod vodou byt a neutopit se 😝

mila01
16. aug 2011

Simi - a co zkusit špunty do uší?A hnedka jak vyleze z vody,tak uši do sucha vytřít těma ušníma špachtličkama?Nebo myslíš,že to bude z nastydnutí - infekce?Na to nám pomáhali kapky,když jsem neměla ušní,doktorka mi poradila normálně nosní kapky - nasivin,olynt,a ledovat tu kost za uchem.Rozehnali jsme tim posledních pár zánětů.Držím palce,ať je Verunka ok,jsou to šikulky s tim potápěním,u nás se hned řve - ona na mě cákla,pojď mě utřít. 😀 😀 😀

simicak
17. aug 2011

@mila01 usi vypadaji ok. a jak to delas s tema kapkama? Kdyz ji zacne bolet ucho,zacnes kapat do nosu a ledovat tu kost za uchem? Nemuze z toho chlazeni nachladnout jeste? Prave pres rok jsme to meli z nachlazeni vsechno, z kazde rymy. Snazila jsem se najit typy jak tomu predchazet a nasla jsem,vyhybat se det.kolektivu,myt si ruce 😀
Viki taky nesnasi vodu na obliceji,plive celou dobu v bazene kolem sebe 😀 Ale ja ji proste potapim i kdy zuri,jinak by se to nenaucila a vcera dokonce skakala do vody,tak jsem ji nechala potopit a pak ji jen vytahla 😝
Jo a kdyz ji dam spunty do usi,tak me v tom bazene neuslysi,ne? Diky moc za tipy 😉

lillika
17. aug 2011

@bubu4125 ahoj.aj nam dali hned pri prepusteni cislo,na ktorom sme sa mali objednat do nedonoseneckej poradne.mrkni do prepustacej spravy,malo by tam byt. 😉