Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

andulka4
21. aug 2008

Kili myslím že o té váze miminka to až tak není.Chodím i na jiný chat a tam se paní narodila dcerka 24tt a měla jen 670g no a holčička má přes rok a půl a už chodí 🙂

Jde prostě o souhru více faktorů a někdo má prostě více štěstí a jiný né. 😒

Tím jsem tě ale nechtěla rozhněvat... jen tím chci říct že třeba na nedonošencích jsou děti narozené v 33tt a výš a zdá se mi jako by byli naprosto bez problémů a dohnali už své vrstevníky. Zatímco někteří donošení mají třeba problémy.....prostě zjišťuju že ty rozdíly jsou strašně velké a zatímco jeden se narodí třeba v 28tt a je na tom lépe než ten co je 34tt.

kili
autor
21. aug 2008

andulka, tak to je jasné, že ide aj o šťastie, však niektoré deti majú problémy a narodia sa v termíne. Ale u tých exktrémnych je to o niečo horšie. Napr. deti nad kilo sa často dostanú z nemocnice skôr ako je termín pôrodu, ale deti pod kilo väčšinou až okolo termínu. U nás Samko na termín a Adamko až o 1,5m neskôr.

siravka
21. aug 2008

nam v intenzivke povedali jednu zaujimavu informaciu - najhorsie s vyvojom na tom su biely chlapci a najlepsie cernosske dievcatka. pamatam, ako som manzelovi hovorila pri adamkovom inkubatore, ze keby som to vedela tak si objednam malu cernosku 😀 vravel, ze to by som mu musela hold nieco potom vysvetlit 😉
ale je to ozaj tak. takisto dievcatka vseobecne napreduju ovela rychlejsie v akejkolvek rase. bianca bola od adamka ovela mensia - ale mala sa k zivotu a vo vsetkom ho predbehla az teraz v rozpravani je on pred nou. kili, tvoji mali su sikulky...pamatam sa ked sa narodili a rozpravala som s mojim lekarom tu v New Yorku o tebe a o nich a vravel mi aky je to uspech, ze sa im takto dari 😵 moj adamko by to nebol prezil. nasi lekari nas stale vravia NEPOROVNAVAT!!! A este korigovat vek (do 2 alebo aj 3 rokov).

mila01
21. aug 2008

Ahojky - Kili,já nechci porovnávat,ani říkat,jak hrozně na tom Kája byla,napsala jsem jenom,jak to bylo.Navíc mi doktoři říkali,že je to paradoxní,ale malá se narodila obézní,podle stupně vývoje měla mít 800 až 900 gramů.Jsem šťastná,že to takle dopadlo a jsem šťastná i za vás ostatní,že se takle daří.pro mě bylo nejhorší,že jsem celou dobu byla s ní v nemocnici ( 10 týdnů ) a doma jsem měla 3 a půl letou Andrejku.

S tima očičkama je to problém,doktoři mi řekli,že má světlé oční pozadí a nevědí proč.Že je možné,že má málo očních nervů,což se nedá léčit a hrozí,že bude slabozraká - to má tři stupně,slabá,silná a slepota.Je ještě malá na to,aby udělali objektivní vyšetření,ale byli jsme na očních vadách a tam nám vyšlo,že vidí výborně.Tak snad to vydrží,každý den se za to modlim. 🙂

kili
autor
21. aug 2008

mila, ja viem, že pre každú matku je hrozné to, čo prežila. Mne keby sa teraz narodilo 1,5 kilové dieťa, tak si poviem, že to je v pohode, však je veľké 😀 . Ale keď som ešte tehotná ležala v nemocnici, tak tam bola jedna, čo sa jej narodil prvý syn 1590g a hovorila, že to bolo strašné... a teraz mi to príde, ako pohoda 😅

mila01
21. aug 2008

Kili máš naprostou pravdu a to,co nás potkalo,mi změnilo pohled na svět.V nemocnici byla holka,co měla první dítě,malá měla 2.20kg,ale oni tam pouštěj až při 2,50kg a ona tam dělala hysterický scény.Taky jsem tam zažila 3 děti,které odváželi i s inkubátorem na infekční,protože chytli infekci ( Káji inkubátor stál přesně mezi nima,byla jediná,která v té místnůstce zůstala - to byl taky okamžik,kdy jsem se nejvíc rozklepala ),kamarádky synek tam zústal v ústavu,zauzlovali se mu střeva,po operaci byl v umělém spánku,došlo k nedookysličení mozku a má hydrocefalus.Tohle všechno člověka dost změní - jsem šťastná za to co máme.

tamia
21. aug 2008

kili,
presne tak, mám jednu takú známu ktorej sa narodilo dievčatko cca mesiac pred termínom s váhou okolo 2kg a hysačila, že musela byť v inkubátore zopár dní...
Ja som práve v tom čase prišla z nemocnice domov bez malej ktorá vážila pri porode 490g. Tak si vieš predstaviť ako som sa cítila....(bola najmenšia na oddelení) mojej trvalo 2 mesiace kým sa dostala na porodnú váhu toho druheho dievčatka. To boli ťažké časy. A ten kto to nezažil, tomu ťažko vysvetlíš, že nedonosené deti sú iné.... oni si povedia, ved to dobehne... ale nevidia aký kus práce je za tým, že za každý úspech treba tvrdo makať, pokial ostatné deti zvládajú všetko bez problémov.

Našťastie všetky deti, ktoré boli v tom čase na oddelení boli v poriadku. Dokonca jednej babe sa narodilo dievčatko v 29.tt (600g) a vobec nemala žiadne problémy. doteraz s nou nechodí nikam k lekárom, okrem plucneho. /plne všetko je ok.

kili
autor
21. aug 2008

tamia, to vážne sa ti za 2 m dostala na váhu 2kg 😲 , tak to ste fakt dobrý. Mne sa Samko dostal na váhu 2150g za 3m a Adamko na váhu 1730g za 4,5m.
ono je aj rozdiel, kedy sa dieťa narodí, nie len váha. Ak v 29tt, to znamená, že pravdepodobne malo nejakú poruchu vo výžive a tým pádom mala byť vyššia a aj keď bola taká malá, v brušku bola 29tt čomu zodpovedal vývoj.

andulka4
21. aug 2008

Kili ačkoli i lékaři tvrdí že každý týden je k dobru většinou to neplatí.Vy máte problémy s jídlem a David třeba s motorikou.Myslím že to zvládáte naprosto perfektně....jsi víc než obdivuhodná žena 🙂 Už jednou jsem ti psala že ti to kluci jednou vrátí....a musím to napsat zase. "Není to jen fráze" Jsem o tom naprosto přesvědčena.

Já mám z porodnice zase takové kamarádky že jejich děti byli narozené mnohem dříve a byli daleko menší a nemají naprosto žádné problémy.No a David problémy má a musíme cvičit :(
Neonatologie je pro mne naprosto šílený obor....člověk nikdy nemůže nic odhadnout dopředu....je tam tolik věcí jako třeba i povaha dítěte a to jakou má chuť bojovat.

martina46
21. aug 2008

Maminky,
nedá mi to, ja vás tu čítam a obdivujem vás! My sme sa narodili 3 týždne skôr, čo je samozrejme nič, všetko ok a aká som bola vyplašená...
A tiež vidím, aké je to všetko úžasné v tejto dobe, že medicína je na takej úrovni, že dokáže zachrániť tak malinké bábätká! Všetkým vám držím palce a máte úžasné detičky a aj vy ste úžasné 🙂

tamia
21. aug 2008

kili,
ano, bolo to cca 2 mesiace.... ona začala dobre papkať a tek išla s váhou rýchlo hore, museli jej znižovať dávky mlieka lebo rýchlo priberala, čo nemožem povedať potom, ked sme prišli z nemocnice. Bola chorá na atb. a potom už nemala taký apetít.... a to jej trvá do dnes... ☹

hej, tá baba mala problém, že dieťatko nevyživovala placenta preto predčasný porod.... a bábo bolo ok, žiadna operácia očiek, proste vobec nič....

argousek
22. aug 2008

Adámek taky rychle přibýral, když se narodil tak měl 1050g, spadnul se na 950g a domů jsme šli s váhou 2590g, byl tam z nich největší 🙂 Když jsme přišli domů, tak se to přibýrání taky zpomalilo. Ale říkali nám, že takhle rychle přibýrá taky díky kortikoidům, které dostával kvůli dýchání. Doma jsme taky pak měli problém, že nechtěl jíst, nakonec mu zjistili infekci v močových cestách a přeléčili to antibiotiky. To bylo nejhořší období, co jsme s ním doma zažili. Prostě vůbec nechtěl jíst, tak jsem si říkala, nechám ho vyhladovět, tak jsem ho nechala i 5 hodin, jak pak bude jíst, protože normálně jsem mu dávala po 2 hodinách, tak jsem si říkala, že třeba pak vypiji víc a vypil 20ml a byl hotovej. Naší doktorce jsem vůbec nemohla vysvětlit, že to není normální, tvrdila, že nedonošenci pijí méně. Kačena jedna. Trvalo to asi měsíc, pořád jsem za ní lítala, že nejí a nepřibýrá. Bála jsem se, aby se dobře vyvíjel, když pořád nechtěl jíst, tak jsem mu to dávala na tvrdo do pusy stříkačkou. Doktorka mu vzala moč a nic nezjistila, tak nás poslala do nemocnice a z uritestu zjistili infekci v močových cestách. No hrůza. Dneska už jí celkem dobře. Je mu 21 měsíců a má 10kg.
Fajn jak si psala, že Dianka má 11kg a má 3roky, tak já mám přibuznou ta má taky tříletou podotýkám donošenou holčičku a ta má taky 3 roky a 11kg. Je taková drobnější, ale nikdo to neřeší. Takže si s tím vůbec nedělej hlavu. Taky jsem se tě chtěla zeptat na to učení těch kousků, jak to u té logopedky probíhalo? To jsi vzala vzorky jídla a ona to s ní zkoušela?? Neumím si to nějak představit. Já jsem taky začala dávat sušenky od Hami a vařenou bramboru a musím to zkoušet. Přijde mi, že se něco taky nedaří tím, že nejsem důsledná, protože jakmile Adámkovi něco nejde, tak mě to odradí a přestanu to dělat.
Jinak ty odkazy co sem vložila siravka jsou super, my jsme taky takhle cvičili, našla jsem si vždycky tyhle cviky v té knížce Cvičíme s kojenci a batolaty a pak jsem to vždycky probrala s rehabkou, jestli to děláme správně a jestli je to pro něj vhodný. Ona byla super, byla otevřená všemu s čím jsem přišla.
Taky se vám musíme pochlubit, že Adámek včera udělal svoje první samostatné krůčky. Drželi jsme ho za triko a šel bez držení za ruce (on se musí pořád něčeho přidržovat, jinak se necítí) no a pak jsme ho pustili a on si nevšimnul, že ho nikdo nedrží a šel, pak se ohlédl a zjistil, že už ho nikdo nedrží, tak si sednul na bobek a čekal, kdo pro něj přijde 🙂 Myslím, že fyzicky už je na to připravenej, ale má asi psychyckej blok, asi si víc uvědomuje riziko pádu.
janina77 četla jsem tvou otázku, zda vodit malého, když ještě nesedí. Já osobně bych to nedělala a když tak jen třeba po 2 minutách. Nezakazovala bych mu ale jeho pokusy, jestli se sám staví u nábytku nebo v postýlce, tak to je dobře, tak se bude posilovat. Ale myslím, že je pro něj v tuto chvíli nejdůležitější lezení. Tím si nejvíce teď posiluje souhru břišních svalů, zad a posilování rukou. Čim dýl poleze tak se dřív posadí. On to bude i sám zkoušet, protože si bude chtít s něčím hrát a bude se zkoušet u toho posadit.
Uf to jsem se rozepsala. Všechny vás moc zdravíme a hoooodně sluníčka

mila01
22. aug 2008

Ahojky,přeji všem dobré ráno.Myslim si,že " argousek " má s tim chozením pravdu.Já s Kájou chodim pravidelně na rehabilitace,máme hlavně posilovací cviky na břicho a na záda,aby se jí svalstvo propojilo a začla se víc hýbat a zabírá to.Říkala nám rehábka,že v žádném případě nepostavovat a nevodit,že ty svaly nejsou vyvinuté a nejvíc se vyvinou lezením,že jí musíme udržet na 4.Zatim se daří a musim říct,že poslední dobou dělá velké pokroky.V neděli se přesně na 14 měsících poprvé sama posadila,byla jsem z toho hotová.Teď jí počítám každý úspěšný pokus,od té doby se sama posadila 14x. 😀 Leze tu okolo mě po břiše a je to moc fajn.Já si myslim,že nic se nemá uspěchat - ani u donošených dětí,natož u našich robátek. 🙂 🙂

katy1979
22. aug 2008

kili ak hladáš materské centrá tak ty más v okolí dve o ktorých viem. jedno je u salezianov, ale myslím že nie je len pre katolíkov. my k nim chodievame aj na ihrisko a je to verejné prístupné, žiadne naboženstvo.
Ale to ich MC musíme vyskusať a druhé je pri dostihovej dráhe.
kludne chodievaj s chalanmi do centier aj nasi tam chodili a to mali pol roka. aj ked nič nevedia nevadí. ty si pokecas s ostatnými a chalani môžu očumovať a niečo sa podučiť. Budu videť vzor vacsích detí ktoré lietaju behaju a hraju sa. niečo ako starší surodenci.

tamia viem že to nikto nepochopí kto to nezažil, nikto nehovorí že však oni to dobehnu aj ked v podstate ano. naučia sa všetko, len to fakt treba tu trpezlivosť.
baby vieme že vás to stojí hodne nervov a nekonečnu trpezlivosť. klobuk dole pred vami. už ste si toho odskákali dosť.
a prepáčte že som vám vliezla do temy

tamia
22. aug 2008

katy 1979,
ja som nemyslela, že tu na MK to niekto hovorí ale v mojom okolí....

agrousek,
blahoželám adamkovi k prvým kročikom, super.... 🙂

janina,
argousek má pravdu, netreba ho vodiť za rúčky, nechaj to na neho.... ešte zrejme nemá vyvynuté všetky potrebné svaly na chodenie.... kým lezie je dobre, a nech lezie dlho, aby si posiloval chrbticu... stavanie na nožky je ok, ale dávaj pozor, bay sa ti nazačal stavať na špičky, lebo potom neskor može byť, že mu to zostane..

Dnes sme boli na kontrole u neurologičky, vraj malá je dobrá, brušné svaly má pekné, vraj pre týchto deťoch može byť, že im bruško ovísa... nožičky má pekné až na tie prstíky, na ľavej nohe má už peknú klenbu a na pravej ešte nie, dúfam, že to bude ok....

Ozaj, dávate deti chodiť vonku bosé?

kili
autor
22. aug 2008

katy, a kde je to u tých saleziánov? o tom som nepočula. Na stránkach o MC tam neboli. A to pri dostižke? to tiež tam nebolo, tak to fakt nechápem.

tamia
22. aug 2008

fajn,
aj mňa by azujímalo ako to na tej logopédii prebiaha - to učenie papanie kúskov jedla....popíš o tom, prosím...

kili
autor
22. aug 2008

aj ja som sa na tú logopediu chcela opýtať, ale akosi som zabudla 😅 no už nás je tu dosť, čo čakajú na odpoveď

leni96
22. aug 2008

Ahoj holky, zase tolik nových příspěvků, nestíhám číst 😉. My jsme byli s malou na kontrole na rehabilitaci a máme si dát měsíc pauzu se cvičením, tak si aspoň trošku oddechnem. Zatím jetě nechodíme, jen dělá krůčky okolo nábytku, ale sem tam se stane, že vykročí a ani se nedrží, jenže to pak končí spadnutím na zadek, ale je fakt, že se moc snaží.
Jinak s jídlem nám ta naše princezna začíná vymýšlet, co dřív jedla tak teď nad tím ohrnuje noc, asi má nějaké blbé období. Už nevím co bych jí uvařila ☹ .
Taky si začíná pěkně žvatlat mama, baba ....... no úplně zírám.
Chození za ruky máme taky zakázané, jen je to problém vysvětlit babičce a dědovi, malá totiž doleze k nim a postaví se a oni hned, že asi chce chodit, tak už ji tahají za ruky a mně to pořád dokola nebaví vysvětlovat, naštěstí to není moc často 😒 .

fajn
22. aug 2008

Ahojte, Na té logopedii to není cvičení. Tam vám ukáže jak dětem dávat lžičku do pusy při krmení a jak dávat ty kousky. Každá si myslíme že to není nic dát lžičku do pusy ,ale to že to dětem otřem o vrchní ret tak to je chyba. Musí si to zté lžičky vzít samo . Je to těžké to takhle popsat. Já jsem si myslela že je to pěkná blbost ale když nám ukázala jak krmit tak Dianka do půl roku jedla kousky a začala mluvit.
Kili hned jak se mi ozve mgr. Kejíková tak ti dám vědět. Jinak její emailová adresa je

fajn
22. aug 2008

ta adresa je akejikova@ seznam.cz ,tak jí klidně můžete napsat o radu a ona vám určitě ráda odpoví. Říkala jsem jí o vás tak o vás ví. Tak to zkuste

kili
autor
22. aug 2008

fajn, hmm, no ja si myslím, že Samko je dobre, že si to z tej lyžičky berie sám, ale takto ťažko kpovedať a kŕmiť ho budem až v nedeľu, takže do vtedy to neodskúšam.
ako písať jej, to fakt neviem, čo mám písať, takže to asi nechám na osobné stretnutie.

tamia
24. aug 2008

fajn,
popíš ako si to má sama zobrať z lyžičky a ako tú lyžičku dať do pusy...a ako kúsky..? a čo je dobré, polovicu obeda pomixovať a druhú roztlačiť vidličkou zmiešať a tak dať obed, alebo ako inak...?

fajn, ty si tu na roztrhanie, lebo máš z nás myslím najstaršie nedonosené bábo..... 😉

baby,
pýtala osmsa či dávate deti behať vonku po dvore bosé? Nikto nič...?? Samozrejme sa to týka tých, ktorým už drobci chodia, prípadne sa učia chodiť.

janina77
24. aug 2008

tamia, fajn, bolo by super, keby sa nieco take - o jedeni lyzickou - naslo na you tube, alebo niekde ako video 🙂 . to by nam asi viacerym pomohlo....

chodenie naboso- ja myslim ze po trave je to super, tam by som ho kludne nechala pobehovat naboso, len pozor na osy!

argousek
24. aug 2008

tamia já Adámka bosky chodit nenechávám, protože se taky bojím vos, teď už si myslím, že je to bezpředmětné, protože už je čas sběru ovoce a těch vos je moc. Musí se s tím začít někdy na začátku léta, nejlepší někde na dovolený po oblázkách, písku nebo i v trávě 🙂
Jinak já jsem s těma kouskama bezradná, první den se mi zdálo, že se snaží i kousat a teď to všechno plive. Když mu dám sušenku od hami nebo piškot, tak to rozkousne a drobky plive a nesnaží se kousat. Zkusila jsem mu taky rozmočit piškoty v mlíce, tak něco snědl, ale nijak nadšenej nebyl. Nevím, nevím tak se snažím věci co jsou měkké jen rozmačkat, jak to psala tamia, jako třeba banán nebo brambory a dávám mu toho na lžičku málo, aby s tím neměl takové potíže. Tak snad se nám to podaří. Včera už mě z toho ale chytl rapl a když to Adámek všechno plival, řekla jsem mu, že je hrozný nemehlo, ani jsem na něj nijak nezvýšila hlas a on začal plakat, asi mi rozuměl ☹ Včera jsme Adámkovi poprvé oblékli dospělácké pyžamo, vložím foto, vypadá jako kus chlapa 🙂

fajn
24. aug 2008

arg. to že jsi mu řekla že je nemehlo z toho si nic nedělej. Já jsem to řekla už hodněkrát a pak jsem to obrečela. Ale taky mě chytne rapl když jí něco vysvětluju a ona nic tak mi to taky ujede.
A to krmení ty kousky by se měli dává ne na jazyk ,ale jakoby za škraň (za tvář) a jak to vyplivne tak znovu a znovu. Mgr. Kejková mi říkala že jak dlouho nejí kousky tak dlouho trvá než se to naučí. A měla pravdu trvalo to dlouho. Chce to trpělivost ☹ 😢 🙂 .
Jinak včera nám Dianka zakopla na zahradě a spadla tak nešikovně že pod sebou nechala ruku. Nejdřív jsem myslela že ji má zlomenou a asi je to jenom naražené. Zítra sní půjdu raději k doktorce ať na ni mrkne. Je to fakt o nervy. ☹ . tak držím pěstičky

fajn
24. aug 2008

fakt je to kus chlapa 🙂 🙂 🙂 😀

argousek
24. aug 2008

fajn koukám, že máte doma malou muzikantku 🙂 Snad bude mít ručičku dobrou. Tady je taky jeden klouček, který už taky sám chodí a je pořád celej potlučenej 🙂
Jinak díky moc za tip s těmi kousky, hned jsem to šla vyzkoušet a opravdu to funguje. Dala jsem mu to do tváře a on se snažil to odtud dostat a začal žvýkat a snědl to. Úplně úžasný 😉

fajn
24. aug 2008

jsem tedy opravdu ráda že aspoň takhle jsem mohla pomoct *ono se to těžko popisuje 🙂 🙂 😉 😀

kili
autor
24. aug 2008

ja tomu s tým kŕmiením nerozumiem 😕 , kam mu mám dať tie kúsky? to mu ich mám prilepiť na líce či kam 😀