Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

maartinkaa
4. nov 2011

@grelu tiez som toho nazoru co ty 😉 ja mam tiez nedonoseniatka a tiez som sem prispievala,,,,,,a doteraz sa sem rada vraciam a citam, tato temicka tu bude velmi chybat, lebo nie kazda s takymto osudom aj prispieva ☹

maartinkaa
4. nov 2011

uz je tu vela dobrych a poucnych tem uzamknutych,,,proste to uz nie je to, co bolo,,,,,,je to verejna stranka, ktora ma pomoct atd. a 70 % z nej tvoria uzamknute temy,,,smutne,,, 😨

zzuzana82
4. nov 2011

@grelu ale vsak nikto nehovori, ze tato tema sa zamkne,alebo konci, berryvajt chcela len, ze tam budem moct riesit veci, ktore nechce aby videli vsetci, osobnejsie alebo pre niekoho chulostivejsie 🙂 a ako si myslela ,ze tie ktore to caka? podls mna to maloktora maminka vie,ze sa jej narodi predcasniatko, vsak to je vacsinou otazka par dni ☹ (iba ak si myslela maminky na rizikovom ☹

vevericka23
4. nov 2011

@berryvajt aj mna si tam dala? 🙂

argousek
5. nov 2011

@berryvajt přidej i mně prosím, už moc nepřispívám, protože není moc čas, ale občas tady přijdu a ráda poradím 😉

beginka1
5. nov 2011

@berryvajt poprosila by som tiez o pridanie k vam, dakujem

kristaly
5. nov 2011

@berryvajt můžu se k vám taky přidat? Sice jsem nepřispívala, ale rozhodla se, že budu, mám předčasně narozená dvojčátka a toto téma (vaše zkušenosti, názory atd.) mě od začátku hodně psychicky pomohlo. Díky moc.

berryvajt
6. nov 2011

@argousek
@beginka1
@kristaly ahojte,ste pridané...tešíme sa na vás...

berryvajt
6. nov 2011

Akože prečo robíte z toho taký obrovský problém?Áno sú veci,ktoré by sme radi riešili medzi sebou,ale to neznamená,že niekto tú tému zamyká.Alebo,že sem už nikto neprispieva..Práve to je problém,že veľa mamičiek iba číta-číta,ale neprispieva.Prečo??

berryvajt
6. nov 2011

Priznám sa,ja som sem tiež moc neprispievala,iba na začiaku - prvé 3-4 mesiace,potom som len čítala..Začala som písať vtedy,keď sa lucie00123 narodili trojčiatka.ja som sa sem nevrátila s radosťou,pretože po pol roku tu bolo zase toľko nových mamičiek a pri takej téme,ako je táto?no neviem,či sa dá radosťou čítať,keď niekomu dieťa boj o prežite nevládze a zomrie.Ja si to neviem predstaviť a mnohé z nás tiež nie.Bohužial je tu dosť mamičiek,ktoré to prežili a smútia. ☹
Ja len dúfam a verím,že ani tu ,ani v súkromnej téme nebude veľa mamičiek,ktorým sa dietatko narodilo takto skoro..
a prajem každej tehuľke nech vydržia čo najdlhšie a nech pekne rodia na termín 😵

lucia00123
6. nov 2011

@berryvajt a mne si velmi pomohla v zaciatkoch ked som bola najviac zmetena a zato ti DAKUJEM, dodala si mi vela sil 😀

kijusqa
6. nov 2011

ja som tak isto v tejto tema nasla velmi vela,nemala som ani sajnu co je to predcasne narodene dieta a co dalej...a prave tato diskusia ma "postavila na nohy" po obrovskom soku a som rada ze to tu je a bude pokracovat pre druhe mamicky ktore to budu potrebovat a najdu tu skvele rady a povzbudenie ale zaroven som rada uzamknutej skupine kde baby viac menej poznam a je to urcite volnesia a otvorenejsia debata 🙂 takze diiik
@berryvajt

adra22
6. nov 2011

Mne to tu tiež veľmi pomohlo a dalo veľa aj keď je pravda že som veľmi neprispievala hlavne kvôli tomu že je to proste verejné. A v uzamknutej téme viem že čo napíšem tak si prečítaju iba baby ktoré tým prešli a zažili to isté čo ja, takže myslím si presn to čo ty @kijusqa o uzamnkutej téme. 🙂

rohacka
7. nov 2011

Baby, ktore ste z Presova a okolia, pozvanka na Medzinarodny den predcasne narodenych deti

https://docs.google.com/document/d/1p7T3NDH8gfm...

lucadra
7. nov 2011

Ahojte dievčatá. Prosím vás o radu. Kamaratka porodila dvojčatá, dievča a chlapca, obaja maju okolo 1100 gramov, su na tom kriticky, chcem sa len opýtať, že ako ju mám povzbudiť. V stredu ide domov a za detmi bude stale chodiť. Kedy ich asi pustia domov? Až ked budu mať vraj okolo 2000gramov. Kolko to asi bude trvať? Vraj jej povedali, že minimálne dva tri mesiace tam budú. Chlapček je na tom horšie. Neviem, ako ju mám povzbudiť, ako jej dodať silu. Som jej jediná kamoška, ktorej sa zverí so všetkým. ☹

berryvajt
7. nov 2011

@lucadra ahoj,je mi moc ľúto,čo prežíva tvoja kamarátka.Ja ti bohužiaľ nepomôžem,ako ju povzbudiť,podporovať,lebo mne nič nepomoholo.Strach,hnev,šok bol obrovský...hnevala som sa na celý svet,nenávidela som každého..je to ťažké.
Dokedy budú v nemocnici?Tiež ťažká otázka.Závisí od komplikácii.Jeden deň dobre,druhý deň zle.Ale tak určite kým nebudú mať 2200-2500g,budú schopní jesť z fľašky,alebo plne kojení.Treba rátať s tým,že tých 2,5 mesiaca budú v nemocnici. ☹

lucadra
7. nov 2011

@berryvajt Ahoj, dakujem pekne. Takže určite to bude s nou ťažké, ale hádam to nejak zvládneme. ☹

krpcek2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zzuzana82
7. nov 2011

@lucadra ahoj, tak ako hovori berryvajt, je tazko povedat co pomoze, kazdy je iny, kazdy reaguje na danu situaciu inak, a vela zalezi aj od toho ako na tom deticky su. Povzbudive slovo pomoze, nevravim ze nie, ale ja som bola rada, ze za mnou tiz chodila len jedna kamaratka a tej som sa vyzalovala, ja som nechcela aby ma kazdy lutoval a kazdemu vysvetlovat preco a co sa stalo . Je to tazke a hlavne na zaciatku,treba len vydrzat a dufat, ze vsetko dobre dopadne. ☹ a v nemocnici budu dovtedy kym nesplnia take zakladne body u nas to bolo udrzat si teplotu, pekne priberat a vediet sa najest,ale vacsinou do terminu porodu +- 2tyzdne ak nie su problemy. Prajem Tvojej kamaratke vela vela sil a malickym tiez ,ale hlavne vela vela zdravicka. a ked pride domov kludne ju odkaz na nase forum,je tu vela mamiciek ,ktore radi pomozu 😉

lucadra
7. nov 2011

@krpcek2 Idem si niečo objednať. Velmi pekne veci robí. 10 detí? Jeminenky, dosť vela 🙂

krpcek2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucadra
7. nov 2011

@zzuzana82 Ďakujem pekne, určite ju sem potom pošlem, nech sa vyžaluje a načerpá nejaké rady a skusenosti. dakujem ešte raz.

lucadra
7. nov 2011

@krpcek2 No mne by stačili úplne tri a to je tiež už maximum. a o peniazoch ani nehovorim. Ak sa môžem opýtať, tak to sú všetky vlastné? Asi určite nie 😀 Ved tolko detí sa nedá porodiť. Má adoptované, že? Velmi pekné má výtvory, zas si vyprazdim trochu penazenku 😀

krpcek2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lucadra
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
krpcek2
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
maya79
7. nov 2011

@lucadra já jsem po porodu nechtěla mluvit s nikým z "venku". Zvláště pak ty první dny, které byly tak nejisté. Nechtěla jsem poslouchat utěšování, že vše bude dobré a že nyní přece zachraňují daleko menší a nezralejší děti, tak proč vyšiluju. Co jsem potřebovala bylo mít možnost někomu říct, jak to skutečně vypadá, co všechno jim hrozí i to, že mohou v příštích hodinách či dnech zemřít, aniž by mi to někdo ihned nevyvracel. Ale každý je opravdu jiný, já potřebovala toto, někdo jiný zas něco jiného.....

lucadra
8. nov 2011

@maya79 Ahoj, ona mi povedala úplne všetko, že chlapček je na tom horšie a že v stredu ide domov a deti jej previezli do inej nemocnice, ja som ju utešila jedine tak, že som jej povedala, že už je osudom dané, či tu detičky ostanú medzi nami alebo nie, ich anjeli rozhodnú, či im bude lepšie v nebíčku. Ona je už dopredu psychicky pripravená, že sa môže stať aj to. Zvlášť chlapec je na tom horšie. Neviem si predstaviť, že by prežilo iba dievčatko. Ozaj neviem, čo by som robila v takej situacii ako matka. Určite by som sa sustredila na to, že druhé dieť ma potrebuje, no bolo by to ťažké. Je to nespravodlivé, že také malé deti už musia trpieť alebo maju nejakú chorobu. Predsa len trpieť a zomierať by sme mali všetci už ako starý a odžitý život. Neviem, ako sa zachovám, ked sa náhodou deťom niečo stane. Ozaj nemá nikoho, je viacmenej slobodná mamina, tak spolieha sa len na moju pomoc. Už len myslieť na nu a držať palce treba, iné urobiť asi pre nu neviem.

Len nechápem, že ako je možné, že bola na konci osmeho mesiaca ako tvrdila a tvrdili jej lekári a deti sú také malinke. 35 cm a okolo 1300gramov. Aj kebyže vydržia do termínu, tak by už asi moc nenarastli, že? Ďakujem ahoj

zzuzana82
8. nov 2011

@lucadra ona je este aj sama,chuda, tak potom dobre ze ma aspon taku dobru kamaratlku ako si Ty. to ze su malicky neznamena , ze to nezvladnu , moj maly tiez mal mat v 30tt minimalne okolo 1300gr a maly sme len 926gr, a dnes uz mame neuveritelnych 6kil!!! Ja viem ze je to strasne mysliet na to, ze ten chlapcek to nezvladne a zostane len dievcatko, ja sama si to ani neviem predstavit aka strasna bolest to musi byt pre matku, ked strati dieta, bohuzial su tu aj take mamicky ☹ 😢 je to nespravodlive, deti by nemali trpiet!!!!

lucadra
8. nov 2011

@zzuzana82 aj ja si myslím, že deti by nemali trpieť. Som teraz stále s nou v kontakte, rozprávame sa o všetkom a teraz sa mi zdá, možno sa mi to ozaj len zdá, no mám taký pocit, že zaujala taký postoj, že nejde sa trápiť nad tým všetkým, už ani o detoch nechce rozprávať, myslím, že sa vzdala, nechce sa asi nad tým až tak trápiť, pôsobí na mna normálne ako vždy, no a neviem, či to nie je chyba. Mala by na tie deti myslieť, im to pomôže, asi sa bojí na ne citovo moc naviazať, no neviem, taký čudný pocit mám z toho všetkého, neviem ako mám reagovať, ked zajtra dojde domov, či ju mám utišovať, povzbudzovať, alebo nerozpravať o tom..... ☹