Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

jecidlo
19. aug 2009

Petrach: kolik merime nemam vubec tuseni, naposledy v prukazce mame 51 a 55cm, ale Matej nosi ted 62 oblecky a Maruska 68, na pulrocni prohlidce jsme jeste nebyli, tak si pockam az si nas zmeri tam. No ja o tech prikrmech hodne hledam, ale dost se doctes, ze donosene dite muzes plne kojit do ukonceneho 6.mesice, tedy vlastne do zacatku 7., coz budemem mit v zari, tak si rikam, ze to jeste zkusim vydrzet, to budou mit 4,5 mesice, ale prijde mi ze vyvojove uz to trochu dohanime, takze budeme nekde mezi tema dvema datumama. Ja uz bych aj rada zacala, mela bych pak pocit, ze uz jsem jako velici, kdyz papame prikrmy, ale na druhou stranu jsou spokojeni, pribiraji, tak na to nechci spechat. Nekojene deti muzou s prikrmama zacinat drive. Docela jsem se docetla o prikrmech zase na www.kojeni.net

maatkka
19. aug 2009

A my vraj uz tento rok na prevenar nemame narok lebo sme mali len 1 den CPAP a nemali sme umelu plucnu ventilaciu a to nam pri prepustani vraveli ze podla noveho zakona vsetky deti narodene do 34. tt. nan maju narok do dvoch rokov veku...

bera28
19. aug 2009

Tak já se na ten let ještě zeptám pediatričky. Ale stejně už to máme objednané🙂
Maatka, Tobě jsem zapomněla pogratulovat k vyřazení z RHB. To je paráda. U Kubajze to ještě nehrozí. Poslední týden jsem s ním místo cvičení bojovala. Je hubenej jak vyžle, ale sílu teda má. V pondělí jedeme na RHB, tak už jsem jí informovala, že budeme potřebovat jiný cvik. Stejně ještě pořád stojí na těch chodidlech špatně.

bera28
19. aug 2009

Denisee, chodili jste přes léto na to plavání?? Jak se to Vojtíkovi líbilo?

jecidlo
19. aug 2009

Maatka: me ten muj des pediatr rekl, ze na to nemame narok, ze jsme zdravi 😖 teda ne ze bych nebyla rada, ze opravdu jsme, ale to odkovani je snad prevemtivni,ne?Az budeme nemocni, tak je pozde a Matej na umele ventilaci byl a stejne pry nic, jako ja ty penize ozelim, ale stve me, ze proste zalezi na doktorovi jak rozhodne.

maatkka
19. aug 2009

Bera dik 🙂
Jecidlo - u nas o tom rozhoduje poistovna 😠 Nam sa dr. z rizik. poradne snazili prevenar vybavit aj tento rok ale poistovna nam to s tymto odvovodnenim zamietla... Chcela by som vediet ci je to pravda o tom zakone alebo su tam aj ine podmienky - no asi su... Ma to mrzi lebo ja si myslim ze prave preto Julia minuly rok v zime (a vlastne doteraz) vobec nebola chora.

jecidlo
19. aug 2009

Maatka: no u nas se o to doktor ani nepokusil 😠 mozna ze ta pravidla zase zmenili aby STAT usetril! 😖 I kdyz nechapu, ze s tim delaji takove cavyky, kdyz to puvodne meli letos uz dostat uplne vsechny deti zdarma 😨

merj
19. aug 2009

Ahoj holky, uz jednou jsem tu psala jak je to v CR s placenim prevenaru a jelikoz jsem v mezidobe ziskala dalsi info, tak doplnuji. Info mam z OZP.
Proplaceni ockovani prevenarem lekari neprobiha jako u iineho leceni tzn. lekar-zdravotni pojistovna, ale lekar-hygienicka stanice- stat. Zdravotni pojistovna se v tomto pripade do hry vubec nedostava. Vse se ridi vyhlaskou c. 537/2006 Sb (http://www.ozp.cz/pro-klienty/slovo-lekare/83-p...). Takze zalezi na aktualnich diagnozach ditete a s jakymi diagnozami bylo dite propousteno z porodnice. Jedine co muze udelat zdravotni pojistovna, tak pokud ma pro klienty bonusovy system, muze z neho primo pacientovi po predlozeni uctu cast proplatit.

kikimaruska
19. aug 2009

ahojky, teda holky vy jste se rozepsaly...
bera: dovolená musela být krásná, pobavila se mě s tím ukradeným rohlíkem 😀
Jinak všem děkujeme za pochvalu.
Petrach: my měli taky cvik na otáčení na bok a na bříško, po měsícíi cvičení se pak začal otáčet na bok, a na bříško v zápětí. Byl to vlastně jediný cvik co jsme měli. Určitě se mu to taky srovná. Já nejdřív chtěla kupovat tuhle houpačku:
http://www.zdravotniprodejny.cz/index.php?nid=2...

ale nebyly penízky a pak už se to zlepšilo, tak jsme ji nakonec nekoupili.
a ta houpačka do dvěří je tato...máme ji na posilovací hrazdičce.
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=25343870&tab=1

kikimaruska
19. aug 2009

K tomu létání, my asi vyrazíme příští rok na léto za babi do USA, to už bude ale prckovi přez 2 roky....puvodně jsme ale taky plánovali už letos, ale penízky jaksi nensou, tak až déle.
adajar: krásně přibírá prdolka malej a opravdu je moc dobře, že se o malé můžete takhle sami starat a ještě vám říkají co a jak...a kde jsi vlastně porodila? Někde v Praze?

A koukám že řešíte Prevenar: my už máme očkovaný dva a třetí ve dvou letech bude. Naše pojištovna - ZPMVČR ho proplácí jako každé jiné očkování po předložení účtenky a očkovacího průkazu max.do 1500 kč myslím. Ještě jsem tam s tím nebyla. za ty dva Prevenary sem dávala 2x 1980 kč myslím....no aspon že část by proplatili, ale celý ne. A je jim myslím jedno zda je nedonočený, propplácení to všem dětem co si vezmou tenhle balíček-očkování. My měli jako nedonošenci jen plně proplacený ty RS viy a to zajištovala riziková poradna všechno...

maartinkaa
19. aug 2009

baby, co je to prenevar?
ja to prvy krat pocujem

maartinkaa
19. aug 2009

prevenar

kikimaruska
19. aug 2009

maartinka: tady si to můžeš pročíst
http://www.prevenar.cz/Home/Pneumokokovéinfekce...

je to očkování proti pneumokokovým onemocněním. Tady v ČR se i uvažovalo zda ho nedát povinně zadarmo očkovat, ale nějak to zase neprošlo, protože jsou na něj různé názory, že zdravé dítě je tím někdy zbytečně zatěžované (očkováním, nežádoucí účinky) a nefunguje na všechno...ale právě pro nedonošená miminka a děti ohrožené dýchacími problémy je to doporučované (ale názory jsou různé). Běží na to snad i reklama v televizi.

andulka4
19. aug 2009

Holky my jsme v 30tt a nám prevenar nedali zdarmaa dokonce nám ho i neurolog, neonatolog a pediatr vymlouvali ať ho nedáváme že to zatěžuje. Přesně jak píše Kikimaruška mají to děti co mají předpoklad že budou mít nebo měli dýchací problémy.

maartinkaa
19. aug 2009

aha, myslim, ze u nas je ockovanie proti pneumokokom zadarmo pre vsetky deti do dvoch rokov, lebo mne to hovorila nasa lekarka, len som nevedela, ze sa to vola prevenar 😉

andulka4
19. aug 2009

nené i na Slovensku se Prevenar platí

kikimaruska
19. aug 2009

maartinkaa: no holky to tu zrovna řeší, že na Slovensku by měl být zdarma...tady zatím nee. My jsme tedy na dýchacím přístroji byli a máme dysplazii plic...takže i sám dr.nám ho doporučoval. Ale zdravým dítkám moc ne...

gucz
19. aug 2009

ahojte my sme mali prevenar zdarma, platila som len nejakých 80 korún, lebo doktorka zabudla na recept napísať v ktorom týždni sa malá narodila a tak isto sme mali zdarma aj synagis

kikimaruska
19. aug 2009

jo synagis by měli být ty RS viry, to jsme měli zdarma, jelikžo jsme byli vybraní mezi vyvolený, jinak se hradí, ale normální člověk to není schopen zaplatit... 😒 . jedna mamča tam tenkrát volala, že má holčičku trochu dříve a bylo jí řečeno že když nebyla vybraná, tak by si to musela platit. lae aby to mělo efekt, musí se aplikovat všechny dávky (asi 5) a celkem to tu v ČR vyšlo asi na 150 tis. 😝

anesim
19. aug 2009

Prepáčte, že Vám sem tak padám, ale ja som dávala malú očkovať prevenarom minulý rok, to mala 4 rokya sme ho platili celý, ale deti do dvoch rokov ho neplatili a to potrebovali dve dávky, teda doplácali nejakých 80 Sk, ale vždy je to menej ako my bolo to niečo cez 1300 Sk 🙂

gucz
19. aug 2009

aj u nás to tak stálo myslím. Malá mala len tých 5 dávok v prvú zimu (preplatené poisťovňou), druhú zimu jej to už neschválili

kikimaruska
19. aug 2009

Tady se synagis dává také jen první rok, at je ten druhý dítko nemocné jak chce... A txy kriteria pro výběr jsou snad aby bylo miminko déle jak 42 dní na kyslíku, my měli 62 dní. Tohle zjištovala známá co má nedonošeného chlapečka a nyní i holčičku a ta se tam už o 3 dny nevešla, tak nebyla vybraná. Já ani netušila že něco takového je, rovnou nám přišla pozvánka a pak jsme chodili pravidelně.

gucz
19. aug 2009

kikimaruska moja malá bola na umelej pľúcnej ventilácii 3 dni, tak potom neviem ako je to s tým schvaľovaním, ale mne povedali, že jej to dali, lebo malá ťažké pľúcne zlyhanie. A ešte to dali aj chlapčekovi čo tam bol s nami, tiež sa narodil v 34 týždni, mal okolo 2kg a on sa zasa zabúdal nadýchnuť. Tak neviem podľa čoho sa to schvaľuje tu u nás. Nám to vybavovala primárka. Najprv hovorili, že sa to dáva do 2 rokov, ale potom nám to neschválili

kikimaruska
19. aug 2009

bůhví podle čeho to schvalují... 😒

jecidlo
19. aug 2009

no ale ze vsech tech diskuzi je patrne, ze na Slovensku mate jina pravidla a svete div se, v tomhle mate teda navrch 😉

petrach
19. aug 2009

nam v rizikovce řekli že na Sinagis maji narok deti do 26tt,nebo ty co šli domu s inhalatorem,nebo tak..proste co maji problemy
s tou higienou jak pišeš merj to už zas pry neplati,řikala nam to včera detská dr,že už se tam nevyřizuje očkovaní..takže nam to bude zjištovat a dam pak vedet

merj
19. aug 2009

Petrach, ta informace z hygienou je ze vcerejska z OZP. Pro mysacka jsme prvni davku museli koupit, protoze ji v dobe ockovani nemeli v ockovacim centru, jinak se na nej vztahuje, vyse uvedena vyhlaska na bezplatne ockovani Prevenarem. A protoze ted zjistujeme, kdo nam prvni davku v plne vysi proplati, tak komunikujeme s ruznymi subjekty. A nejcerstvejsi odpoved byla z OZP a tu jsem sem napsala. Jenda se mi o plnou uhradu.
Prosim, pokud neco noveho zjistis, tak dej urcite vedet. diky
A jinak k Synagisu. Pro koho je urceny najdes na webu SUKLu na adrese http://www.sukl.cz/uploads/Uredni_deska/rozhodn... na druhe strance dokumentu.

julianna78
19. aug 2009

Ahojky 🙂
Pár dní som to tu načítala a tu je pokrokooov.Gratulejem každému prckovi 🙂
Adajar malý je strašne šikovný,my sme klokankovali až na 14 den a prebalovali na 6.Mali sme tiež štastie na prístup,všetko sme mohli robit sami aj malú vyberat z inkubátoru.Ked budete takto krásne papkat tak raz dva ste doma.
My máme dnes mini oslavu,krpana má 3kilá a včera mi krásne zdvihla hlavičku,tak že sa oprela o lakte.
Baby,kedy Vám prckovia začali dvíhat hlavu alebo sa usmievat?Ja nemám šajnu kedy má čo robit.
S tým lietaním som teraz na vážkach.Manža má pracovnú ponuku do Azie,chceli sme íst s ním cca na 1,5 mesiaca.Ale ked mi povedala uznávaná primárka na plúcnom,že nesmieme tak nechcem riskovat.Plánovali sme íst v januári to bude mat 8 mesiacov.Bývali by sme pri mori a lekárska starostlivost je tam na vysokej úrovni keby dačo.Moja malá nemala problém z dýchaním bola,len 20 hodín na N-CPAP či jak sa to píše.
Teraz fakt neviem,čo by ste robili?

adajar
19. aug 2009

maatka jojo ted uz je lip manzel mi to vymluvil. 😀

adajar
19. aug 2009

julianna gratuluji k oslavicce a zvednute hlavicce.

No dneska klokankoval tatka a malej si teplotu udrzel. JInak malej ma 860g zase za den dal 20g. No prej je sikulak dobrej a uz rve teda. 😀