Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mispuli
31. jan 2011

@vladimuraz jsem moc ráda,že se to nakonec takhle vysvětlilo,moc jsme na vás o víkendu myslela a když jsem byla v neděli nakoupit v Intersparu,tak jsem si vzpomněla,jak jsme tam spolu naposledy seděly,ale to jsi ještě byla těhule 😉

lilin
31. jan 2011

tak Nikča váží na 19 měsících při 77cm 6,5kg. Nikdo nám asi nic nepředepíše protože jsou rádi že přibejvá a nehubne - teda alespon takový má přístup naše pediatrička a ten zbytek jen blbě koukne a neřeší.
je tak pozadu protože krvácela do pravé hemisféry kuli čemu se jí rozvíjel hydrocefalus, multiorgánové selhání, mikrocefalie a spoooustu dalšího. přijde mi to docela vtipný ale má v papírech psanou i rustovou retardaci.

hej vy jste tu děsný aktivky... 😀 já vás vubec nestíhám dočítat ☹

mispuli
31. jan 2011

@lilin my toho taky máme hodně a nakonec je Honzis relativně v pohodě,jako na 7 let pořád ještě nemá,ale odhaduju ho ,že se blíží na 5 let,přesto nám kráva psycholožka napsala do zprávy do školy,že je středně těžce mentálně a fyzicky postiženej,jako mentálně beru,i když si nemyslím,že je až tak těžce,ale kde vzala to fyzický postižení,to fakt netuším,jestli tak usoudila podle toho,že jí jen lžící,neumí si zavázat tkaničkya a obout boty,ruce se mu prostě třesou,tedy když se musí na něco soustředit,jako netvrdím,že jsem tu zprávu neořvala,řvala jsem jak kravka tejden,ale už jsme se s tím nějak srovnala 😉

jak už tady bylo několikrát napsáno,ty jsi s ní denně a víš jaký pokroky dělá,přeju ať jsou co největší 😉

alinocka
31. jan 2011

Ahojte som tu dlho nebola naposledy tusim zaciatkom mesiaca.
No tam uz máme za sebou vyšetrenie na genetike(vysledky budu az o 2/3mesiace),to bola katastrofa ako vždy.Vanka si zapchala uši a konec sedela ticho ustrachana...Ked som jej dala dolu tricko aby doktorka pozrela plač neuveritelny spustila,ked som ju obliekla klud ale som jej zas dala dolu topanky a gate znova rev..a potom ked jej brali krv no súboj Titanov je velky prd oproti tomu co tam predviedla Vanesska.No dokina nám odporucila ísť za doktorkou Janosikovou do Detského integračneho centra(asi isto tam bude ten autizmus ☹ -som akosi stale trosku dufala ze je vse Ok ale nie je).
Ale sa Vaness naucila dve riekanky(ked je na wc jej spievam)u nás neuveritelne,síce si ich spieva uplne potichu aby sme ju náhodou nepočuli 😉

merj
31. jan 2011

@lilin, jak pise bera Fantomalt je doopravdy cisty zdroj energie a nemusis mit strach, ze by male ublizil, pod tim nazvem se schovava maltodextrin, coz je enzymove upraveny skrob. Je rozpustny i za studena a bez chuti a zapachu. Bohuzel pediatri ho moc nepredepisuji, protoze o tom ani moc nemaji prehled ☹ a vetsinou to nechavaji na nejake dietology.
A kdyz se vsichni divaji divne, ze vam mala neroste, delajli ji testy na rustovy hormon? Aspon nam tvrdili, ze to je jedna vec, ze kterou maji nedonosenci problem. Dokonce ted na KDDL VFN bezi nejaky vyzkum okolo rustoveho hormonu a extremne nedonosenych.

lilin
31. jan 2011

@mispuli já každého druhého doktora taky obulim... hlavně když si pak jejich pojmy vysvětlím s kamarádkou která studuje v oboru nebo něco dohledám na netu... doktoři moc sdílní nejsou a co se týče prognozy tak vubec.... ale to chápu.. už v HK nám říkali že muže být člověk co má malej nález na mozku a nic si neudělá a druhý co by podle doktoru s takovým nálezem neměl pomalu ani žít a člověk to na něm skoro nepozná... tak doufám že to budeme my... mužu se zeptat co má malý? obě děti se ti narodily brzy? přemášlíme nad druhým mimčem ale mě se vždy po další určené diagnoze u Nikči moc nechce, doktoři mi pořád opakují že za vše muže prenatální vývoj tak si trošku 😒 dávám vinu ☹

mejr@ teda já jen kulim oči, takový podrobný informace, super, děkuju, žádné testy, uzavřeli to diagnozou a hotovo já jsem taky prcek a dýlku má celkem dobrou, co to je to KDDL VFN prosím tě?

simicak
31. jan 2011

@lilin ani neuveris,jak jsem rada,ze je nekdo taky tak malicky 😉 My jsme pod dohledem dietologa a dali nam akorat spec.sunar,kde je vic kalorii na predpis a ze v srpnu,to bude mit mala korigovane 2roky musi mit 9kg,coz teda mit nebudem a to pak budou resit i jinak asi,ale nevim jak 😖 A delali nam teda hodne testu na travici hormony,ruzne nemoce atd.,jen nedelali na rustovy hormon zatim.

@merj ja pochpila,ze na rustovy hormon se delaji testy jen pokud neroste dite,ne kdyz ne bribira,tak to byo receno my,teda pokud jsem to dobre pochopila. A co to je ten Fantomalt?? Da se to normalne i koupit nebo to je jen na predpis? Me rekl nas dietolog,ze na pribirani nic neni,ze nam nic dat nemuze totiz.
@alinocka to je mala sikovna,ze si zpiva A ten autismus mate uz uplne potvrzeny??

lilin
31. jan 2011

@simicak no tak to my teda do dvou let na devět kilo taky nějak nestíháme 😀 vtipný... třeba nám ty testy udělají potom... uvidíme... aspon se mi s ní dobře cvičí když není tlouštík,, sílu má i tak

bera28
31. jan 2011

Merj, holka, už jsem si říkala kde vás je konec 🙂 🙂 Čtu, že je u vás všechno v poho, tak to je bezva! 🙂 🙂

Lilin, a kde Nikču sledují na nedonošeneckém?? To mi fakt příjde trochu divné, že při takové váze a výšce vám nic nepředepíší. Jasně, pediatrička tento přípravek předepsat nesmí, ale odborný lékař ano. Nám ho předepisovali v Podolí. Ale jinak se dá koupit i bez předpisu 😉
A jak píše merj, tak nám taky kdysi říkali, že pokud děti nebudu prospívat, tak se jim ve dvou letech dělá odběr na růstový hormon a kdyby byl problém, tak se začne hormon píchat. Naštěstí to u nás nehrozilo, oni jsou hubení, ale poměrně velcí.

Holky, jsem si koupila do ozdravovny knížku s příznačným názvem "Jak žít a nezbláznit se" 😀 😀

vladimuraz
31. jan 2011

@merj : gratuluju k super psychologickému výsledku, jste úžasní a je za tím určitě spousta práce 😉 Na odplenkování zřejmě ještě nepřišel čas, malý bude asi takový ten roztržitý vědec 🙂 Klárka má zase pořád plenky na noc, 14 dní se nepočůrá, tak se dohodneme, že je už nebudeme dávat, že je přece velká holka - a on ase počůrá klidně 2x za noc jako naschvál. Tak je zas vrátíme a situace se opakuje... pořád dokola.
Jak jsi psala o té dědičnosti genu CF, tak to mi vůbec neříkej, já jsem to nestudovala, na dědičnost jsem asi ve škole chyběla, moc do toho nevidím, ale každopádně manžel toto vyšetření má také, šli jsme na něj před IVF a on nositelem genu CF není, což jsem i doktorce řekla... takže vlastně neměla o této nemoci uvažovat vůbec???

vladimuraz
31. jan 2011

@lilin : proč myslíš, že by za Nikolky diagnózu mohl prenatální vývoj? Já myslela, že měla krvácení do mozku po porodu a bohužel měla smůlu, že to zanechalo následky... Já myslím, že druhého těhotenství jsme se tu bály asi všechny, ale u všechn to dobře dopadlo 😉

lilin
31. jan 2011

@vladimuraz protože zatím vše na co přišli tak říkají že je to prenatálním vývojem a ke krvácení prý došlo bud tesně před a nebo během porodu, má atrofický mozeček což nám ted ukázala MR a to prý je taky prenatálem, ve 24tt přestala rust a to je vlastně taky moje vina, hypoxie kuli sem tam cígu atd atd... a myslím že roli hraje i genetika.. já jsem narozená ve 33tt a měla jsem taky pouhých 1,5kg a měla jsem mít prý alespon dvě kilča
to ráda slyším že druhé mimi máte v pohodě

merj
31. jan 2011

@simicak fantomalt se da normalne koupit, neni vazan na predpis. Tedy nemaji ho uplne ve vsech lekarnach, ale ve vetsich ano nebo se da koupit pres net napr. - http://www.lekarna.cz/fantomalt-1x400gm-prasek-.... Maltodextrin totiz normalne pouzivaji sportovci, lide, kteri potrebuji vice energie - stari, nemocni - je take obsazen ve vetsine energy drinku.
- http://cs.wikipedia.org/wiki/Maltodextrin
- http://www.ordinace.cz/clanek/maltodextrin/
A rustovym hormonem, detem propustenym od Apolinare, aspon v tom nasem rocniku, nabirali vsem a jeho hladinu sleduji i nadale.

@lilin KDDL VFN - Klinika dětského a dorostového lékařství VFN a 1.LF UK - http://kddl.lf1.cuni.cz/

@bera28 - konec nam byl porad stejne 😉 jen podminky byly najednou trochu jine, ale s nad uz vse bude ok (tuk, tuk, tuk)

merj
31. jan 2011

@vladimuraz presne jak pises - http://sk.wikipedia.org/wiki/Cystická_fibróza - Aby sa narodilo dieťa s cystickou fibrózou, musia byť obaja jeho rodičia prenášačmi týchto génov a zároveň musí od oboch rodičov tieto gény zdediť - tuto informaci nam potvrdil i pneumotolg naseho syna, kdyz jsme s nim probirali rodinnou anamnezu

simicak
31. jan 2011

Tak proc nam nic na pribirani nedali????? Se nato zeptam u nas na klinice,jestli to vubec v Uk existuje,tady treba totiz neexistuji zadne leky na zastaveni prujmu!! Tak mozna ani tady to 😖 Ale zni to neco jako to co dostavala v nemocnici do mlika.....rozhodne se nato zeptam

@lilin to je divvne,ze vam nedelali zadne testy. My teda mame vahu s vyskou,takze nejsme podvyziveni a i tak delali hned hodne krev.testu,vysetreni a jsme pod dohledem.....vam nikdo nic nekontroloval,proc nepribira atd.? My meli kvuli toho nekolik odberu,uz ani nevim na co vsechno,vim ze ledviny,jatra pak i na cystickou fibrozu,proteiny v krvi,pak nejaky travici hormon nebo neco takoveho.....strasne moc a pak az stanovili diagnozu,ze mame rychle spalovani a ze bude malicka s tim,ze jsme moc doholedem dietologa a pediatra.
S druhym mimce,hodne mamin tady ted ma druhe mimca a nebo c ekaji druhe 😉 Ja moji prvni dceru donosila presne na den a mela jsem ukazkove tehotenstvi.

simicak
31. jan 2011

@merj diky za info,urcite na to kouknu. My ale zijem v Uk a tady se zadne testy nedelaji po narozeni a ani pozdeji,neni tu prevence a neockuje se ani tubera.....cele to tady je jine.

merj
31. jan 2011

@simicak maltodextrin urcite sezenes i v UK, je to celosvetova uprava skrobu. A dělá se z ruznych skrobu ted jsem se koukala na net a dokonce se maltodextriny delaji ze skrobu, ktere jsou v CR exoticke, jako tapioka - http://www.organicecj.com/tapioca.html.
A s urovni pece je to vsude ruzne ani v CR neni jednotny system. Vzpominam si, kdyz holky psaly, jak je vyrazuji z jednotlivych poraden a uz nemusi nikam jezdit, my porad nic. Maly je bez problemu a vse dohnal a predehnal (tuk, tuk, tuk), presto ve zprave z 2 korigovanych mame kontrola za rok. A ani nechtej vedet, co znamena kontrola - dite zmeri, zvazi, zeptaji se, co se stalo za rok (to se pta sestra a pise to do karty) a sli jsme. A nejdrsnejsi na tom je, ze do nedonosenecke poradny jsme prisli se zpravou z endokrynologie, kterou jsme meli den predtim a je jen o dvoje dvere dal, kde maleho take merili vazili a ptali se, co bylo za rok. Zabili jsme tim 2 dopoledne, protoze samozrejme nikde se nedostanes vcas na radu a vsichni krici, co maji prace, kdyz si ji sami takto umyslne generuji ☹ A kdyz byl jako miminko mel maly problemy, tak dr. nikdy nemela cas a pomoc jsme si nakonec sehnali uplne jinde.
A tu tuberu nemame take a i CR se od ni upousti. A i po konzultaci s nasim pneumotologem (v CR patri k tem hodne dobrym) zatim neockujeme a to nas maly ma zhorsenou imunitu.
Teda to jsem se rozepsala a omlouvam se vsem, ale nejak jsem na to nase zdravotnictvi nastvana. Porad vsichni krici jak nejsou finance. A na jednu stranu, rada spicek dela v mizernych podminkach a na druhe strane se duplikuji nesmyslne kontroly, jen aby se vykazovala cinnost, a na potrebnou peci neni cas. A k tomu se plati z pojistoven takovy amateri jako Hyneckova dr. nebo moje z orl ☹

bera28
31. jan 2011

Simi, pokud u vás prodávají Infatrini (jako že si ano, když to psala Petraguerra), tak by mohli mít i Fantomalt. Je to od stejné firmy - Nutricia. Schválně ti posílám stránku s jejich vysokoenergetickými produkty.
Hele a jak se to dělá, když u vás neexistují léky na průjem?? 😕 😕 😕

http://www.vyzivavnemoci.cz/?module=pripravky

bera28
31. jan 2011

@merj, tak to tvoje naštvání na naše zdravotnictví chápu. Mně taky příjde naprosto zbytečné, aby zdravé dítě muselo chodit rok co rok na prohlídky. Na to mi vyhovuje Podolí, že nás fakt vypustili jakmile byli svišti srovnaní. Zato nechápu postup, který je na Karlově, kde hlídají dítě snad do 5 let věku a rozbíhají tam speciální centrum pro nedonošence, kde by měli být sledovaní až do dospělosti! Jako chápu, že budou sledovat dítě, které má určité odchylky, ale proč proboha všechny??!! Kámoška tam chodí s nedonošencem (28 tt), teď mu budou 3 roky, je úplně v pohodě a zvou si je tam stále. To pak lítají peníze oknem. Totéž Motol, tam prý dítěti berou krev snad co kontrola - nechápu. Proč?? A proč se snaží skoro každého nedonošence nacpat po propuštění lékama (nemyslím vitamínama) aniž by to mnohdy bylo třeba? Si vzpomínám, jak byli svišti prvně hospitalizovaní kvůli nejedení, to jim byly asi 2 měs. korig. Leželi jsme na Karlově, péči na oddělení si tedy nemůžu vynachválit, ale dr. na nedonošence hned Anetě předepsala kortíky na dýchání. No nedala jsem jí je ani jednou a když nás propustili a nesla jsem zprávu naší pediatričce, tak ta taky říkala, ať jí je v žádném případě nedávám, že nemá jedinou indikaci k jejich nasazení. Navíc si myslím, že každá matka má cit a pozná, že něco není v pořádku. takže pak přeci není nic jednoduššího, než se ozvat a znovu se u dr. ukázat. Ale sledovat děti, které to nepotřebují, to je fakt zbytečné. pak se nedostává na ty, kteří by si zasloužili větší péči.
Navíc když je člověk víceméně ponořený do problému a vidí, jak to navíc v každém perinatologickém centru chodí jinak, to opravdu nestačím zírat.

merj
31. jan 2011

@bera28 s temi kortikoidani na Karlove je to anabaze sama pro sebe. My je meli take a taky naprosto zbytecne a dostli jsme je aniz by maly prosel jediny plicnim vysetrenim. Kdyz jsme si pak nasledne sehnali plicni, tak se tam na nas divali jak na exoty.
A centrum na Karlove nechapu take. Hold nekdo umi napsat projekt a nikdo uz nepremysli, zda to je to spravne misto. Pochopila bych to ve velke nemocnici, kde za kazdou specializaci, stoji cele oddeleni, ale na Karlove, zadna oddeleni nejsou a neurologii se musi jezdit na Budarnu k mistni obvodacce a dr. z poradny se pred nami o ni nevyjadrovala zrovna dobre. Bohuzel s Karlovem mam spis ty spatne. Jako miminko mel maly krev ve stolici , tak nas hospitalizovala nejaka doktorka, co byla na pohotosti, se slovy prto jistotu je nedonoseny a tyden jsme tam lezeli. Nic s nim nedelali 1x odber krve a po 3 dnech odber stolice uz ok. Presto ze maly byl nedonoseny, se spatnou imunitou, bylo chripkove obdobi, tak vodili k nam bandu mediku, aby si ho zkusili vysetrit a nase protesty nebrali vubec v uvahu. a kdyz nas propustili a meli jsme se to jit rici do poradny,tak jsme dostali od dr. vynadano, proc jsme tam lezeli, ze to bylo zbyztecne. ze tam mohl jen maly neco chytit. Bohuzel v dobe hospitalizace dr. z poradny nebyla, protoze ordinovala jen ob tyden.

simicak
31. jan 2011

@bera28 nic se nedava na prujem,jen ty pytlicky proti dehydrataci a cekas az to prejde. Nedava se totiz ani dieta. Plati,ze pokkud dite ma hlad,tak mu mas dat to co chce,at ma energii 😀 No a pak kapacky,kdzy prujmuje a blije hodne. Nase Veru trpela na prujmy,bliti dokupy a jsem uplne zirala............dok.tady zastavaji nazor,ze telo vi,proc prujmuje,je to prirozene a telo se s tim ma vporadat samo a nema se nic davat,takze se nic nerpodava a tusim ze tak to ma i Nemecko,ze nic nemaji na prujem. Pak jsem jednou skoncili v nemocnici s dehydrataci,tak ji dali jen neco na zvyseni cukru a pak ji dali smazeny rizek se smazenym bramborem a sli jsme domu 😀 A prujem prestal i potom rizku......ale myslim si,ze to musi byt zahul na telo 😖

Holky dik,tak ja na to mrknu a kdyz tak zacnem davat,ale radsi to zkonzuluji prvni s nekym. To je pravda s peci v Cr,ze litaji penize oknem,i za leky a za vse. Manzel delal v nemocnici v Cr 8let tusim nebo tak nejak a taky rika,ze to je hruza,ze tam lezi lidi,co muzou lezet doma,leky se davaji jak by to byly lentylky.......tady se zas k nejakemu vysestreni dostat je umeni. Ted ma byt nejaka reforma,moc ji teda nechapu,tak kjsem zvedava co z toho bude,ale pry to neni dobra reforma. Ja zatim zaslechla jen trosku,tak musim zjisti co planuji. Ale zas je supr,ze deti maji leky a vse zdaram,takze nezznam doplaceni za leky,nemocnici,sunar ( na predpis mame) a taky maji zadara tehotne a stari lidi,to je fer. Ale zas je na prd,ze pro deti tady nejsou pediatri ale obvodaci a obvodak je gyndar,kozar,pediatr...........a vlastne vi prd 😖 A taky ze je tady pristup prirodni,takze pokud nekdo krvaci v prvnim trimestru,tak je to nezajima,pokud mas donosit donosis....je to cele na prirode,nedavaji zadne leky na zastaveni krvaceni,udrzeni plodu nic.....ale za to pak u porodu muzes mit drog kolik chces 😖

simicak
31. jan 2011

@bera28 tak jem koukla na ten odkaz a neco asi takoveho mame. Mame totiz od dietologa mliko,ktere je vysoce kaloricke a je jen na predpis,v lekarne se to tady neda koupit,tak to bude asi ono akorat mame jinou znacku.

vladimuraz
31. jan 2011

@simicak : musím říct, že jsem ten anglický způsob léčby průjmu nedávno nasadila, po pros... noci jsem si dala k obědu grilovaná kuřecí stehýnka s česnekovou majonézou... a nebyl to dobrý způsob léčby průjmu, fakt ne 😀 😀 😀 Nechápu, jak tohle ty děti můžou přežít 😝

@lilin, já myslím, že pár cigaret nevadí, spíš to bude ta genetika 😖 Moje kamarádka má gyndařku silnou kuřačku a ta jí ke kouření v těhu dokonce ponoukala, prý je to pro tělo hrozný šok přestat najednou kouřit 😝

JInak k tomu předepisování léků - my jsme šly z nemocnice úplně bez léků, kromě Multitabsu (Vigantolu) jsem nedávala nic. Zato od té naší doktorky toho máme doma kupu. Jednou jdu s Klárkou já, že má zánět oka, dá jí kapky, za 14 dní jdu s Hynečkem, Klárka s námi, ona vidí, že jí teče z oka - napíše jí jiný kapky. Já že je nechci, že mám ještě ty minulé.. né, vyzkoušejte tyhle... To samé mastičky na exzém. K. má na těle asi 3 flíčky, které se nám nedaří vyléčit, jsou malé, nikomu nevadí, jen naší doktorce, já už mám snad 6 druhů mazání na 3 pidi suché flíčky, dokonce i kortikoidy nám naposled na to dala... O kašli nemluvím, pokaždé předepíše něco jiného, já už si nic neberu, mám plný šuplík přípravků, kterým zrovna nedůvěřuju (na co K. potřebuje Aerius?) Nakonec jsem koupila na dopoučení tety sirup Vincentka (je to jen jitrocelový sirup a Vincentka) a ten nám super zabírá. Hynečkovi napsala Aktiferin, rovnou 3 balení a při další návštěvě, kdy tam byl manžel, nám poslala zas Maltofer... neuvěřitelná. Nebo když předloni zemřel děda, to jsem nesla vrátit do lékárny 2 plné igelitky nepoužitých léků, určitě docela drahých.

simicak
31. jan 2011

@vladimuraz nevim,ja doma zavadi diety 😀 Banan,boruvky,suchy peceny toust.......Ale moje mamka na prujem v zasade mastny vyvar s nudlemi a masem a doted ji nikdo neni schopny vysvetlit,ze to neni dietni,tak samo jako moji babi,ze sladke bonbony obsahuji cukr,tudiz je nesmi lidi s cukrovkou 😀 😀

S temi leky mazec,koukam uplne. My na kasel max. ten inhalator na roztazeni dych.cest a paralen,nic vic tady dok.neda. Jo a antibiotika,ale jen pokud jsou nutne,v Cr jse je ja jedla 4x rocne a to behe zimy jenom. Viki je jen na vitaminech a inhalatorech o kterych vim,ze je fakt potrebuje a ty vitaminy mi rekla pediatr.,ze jelikoz je tak malicka,tak na nich bude asi dyl,jinak ostatni nedonosenci co znam je meli do roka.
Jo a moje babi ma doma taky silenou krabici leku a moje mamka ji davala svoje leky,na spani, a babi pak jedla kazdy vecer 4 rohypnoly a nemohla usnout 😀 😀 😖 A vzdycky rikala dedovi,at si taky preventivne jeden vezme 😀 Takze z me zkusenosti v Cr ti dok.napise cokoliv kdyz si reknes,nase obvodacka napsala mamce i antibiotika,protoze jsme meli psa nemocneho 😀 😀

karmenta
31. jan 2011

Ahojte, je nám dnes korigovaně měsíc, je něco co bychom už měly umět??? Otáčíme hlavičku, ale to je zatím vše.. Nemáte někdo tip na stránky apod. kde se dá najít co by mělo umět nedonošenátko? Díky

vladimuraz
31. jan 2011

Holky, jestli se chcete pobavit, tak mrkněte 🙂 Jo, na logopedii jsme už objednané 😉

https://www.youtube.com/watch?v=6OVTH2vEnUg
mispuli
1. feb 2011

Hynečkovi všechno nejlepší k svátku a ať už se mu konečně začnou vyhýbat nemoci a začne si to krásně užívat 😉

simicak
1. feb 2011

@argousek drzim dneska moooooooooooooooc palecky k te psycholozce!!!!! 😉 😉
@karmenta vubec nic nehledej,akorat te to vyplasi,donosene i nedonosene deti se vyviji jaak chcou,podle sebe. Nekdo chodi v 9 mesicich nekdo v 1,5roce 😉 Ze Viki zveda hlavicku v mesici je to,co ma umet,nic vic zatim 😉

simicak
1. feb 2011

@vladimuraz ta je sladka 😵 😵 😵 😵 😵 A povida krasne!! Neter ma 4 roky a m luvi uplne stejne a kdyz se segra ptala na logo,tak ji rekli,ze je jeste brzo,ze mluvi pekne na svuj vek ( ptala se logopeda co prisel do skolky) Klarka vypada jak andilek 😵

maatkka
1. feb 2011

Ahojte baby teda chvilu som tu nebola a mala som co robit aby som docitala - aj ked som uz polovicu veci pozabudala 😅 Napr. o tych inhalatoroch ci o com to pisete my nemame ani tusenia - nastastie... ani o tych "pripravkoch na priberanie"...
Vladi som takaaa rada ze je to takto 🙂 😉 🙂 😉 🙂 Vedela som ze to musi byt o.k. To o tom vysetreni novorodencov som citala tusim este vtedy ked sa to zaviedlo - to bol rok 2009 (?) ale som myslela ze ked vam to dr. nespomenula ze v tom je nejaky hacik... no ale nie a drobcovi ho robili... tak sa radsej k tej dr. ani nevyjadrujem... rovnako aj k ostatnym ktori vedia podat poniektore NEPOTVRDENE diagnozy - cize dohady - fakt "super empatickym" stylom... 😠
hlavne ze to bude o.k. a uz je Hyneckovi lepsie 😵 moooc sa tesim 😉
argousek veeelmi na vas myslim a este raz drzim palce!!!
bera super ze sa to u vas lepsi a ze odidete - ked sa na to tak tesis 😉
simi tak nech je babulka celkom o.k. 😉
mila gratulujeeem sikulke k vysvedceniu!!! 😵
lilin vitam ta 😉 Nikolka je krasna babika 😵
Inak u nas vsetko o.k. 🙂 Lilinka je uz par noci uuuplne bez plienky aj na noc 🙂 Myslim ze sa k nim asi este mozno obcas na noc vratime - ale je moooc sikovna 😵
Akurat sa tu navlieka do mm hokejoveho vystroja 😀 ma jeho prilbu rukavice a jeden chranic a spieva si ze je "hokejistka 😀 lebo ma pilbu lukavice a slanic" 😀 😀 😀