Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kessiee
7. júl 2009

petrach dakujem za tvoje slova, si zlata 😉 ja si niekedy stale este neuvedomujem, ze uz to mame takmer za sebou, aj ked horko-tazko, ale na to uz teraz ani nemyslim 🙂
matka ta vasa malinka je uzasna 😉 je to sikovna holcinka a strasne krasna 🙂

nanya
7. júl 2009

Ahojky,

tak se hlásím po delší době, nestíhám ani zapnout PC, jíst, spát, malý mě prostě chce za každou cenu zničit 😖 Chytil rýmu, která se den ode dne zhoršuje, špatně pije, spí a je protivný. U kojení se zakuckává, až modrá kolem pusinky ☹ musím ho štípat do zádiček, aby se nadechnul. Nosík pořád jen odsávám a odsávám, kapu kapičky /Libenar a Vincentku ve speji/, ale i tak ho má pořád ucpaný, chrochtá a dýchá tak trhavě. Musela jsem koupit tu hadičkovou odsávačku, už jsem si i několikrát cucla 😀 🙄 blééé, ale dalo se to přežít, moje chyba, chytila jsem za špatný konec... 😀 Jinak ta hadička je asi ostře zakončena, malého jsem s tou hadičkou asi v nosánku někde škrábla či co, trošku krvičky v hadičce, moje nervy, tak jsem koupila ještě tu balonkovou a dala ten gumový nádstavec na tu hadičku, už to ostré není, ale zase to hůř saje..... Božeee, kdy ta proklatá rýma skončí ☹ A to věčné odsávání, snad mu to nijak neubližuje. Kojí se mi teď tak špatně, že mi včera od 20:00 hodin pil až do 00:30 hodin, málem jsem usla ve stoje, prso na šrot, bradavka samý puchýř, v zádech mě štípalo. Já už fakt nevím, jak mu pomoct..... Prý se rýma nijak léčit nedá..... Jinak jsme byli na odběrech krve, museli mu to brát z hlavičky, nenašli žádnou pořádnou žilku, vzali jí mu tolik, že pak jen spal a spal a spal...... Výseldky na prd, pořád musíme brát všechny prášky, navíc za 14 dní opět na krev, upíři jedni, nedají mu chvíli klid.... ☹ Jinak ty naše otoky, nevím, jestli jsem to tady už psala, víčka už se zlepšila, ale nártíky otékají pořád, tak mu doktorka vzala krev i na ledviny + ultrazvuk ledvin + moč, vše v pořádku, srdíčko taky v pořádku, tak to asi fakt bude nějakým hormonem či co, snad se to brzy zpraví. Pročítala jsem si tady vaše příspěvky, pěkně tady válíte, vše jsem zapoměla 😨 🤐 Akorád Sorbona, fakt úžasný, kluci roustou jako houby po dešti, je to fakt nádhera, za chvíli je budeš mít doma. To bude z novinek asi tak vše, rýma rýma a zase rýma, nejraději bych si ji vzala já, nevím, jestli to má z toho počasí a nebo mi někdo, kdo se byl na něj podívat, zatajil rýmu...... Božatko moje téď tak trpí... a já samozřejmě s ním. No nic, už tam zase huláká na celou ložnici, jdu zase kojit.... snad mě nezničí jako včera... Tak pa pa Jana

fajn
7. júl 2009

Jani kup si osávačku na vysavač je super. Zkus jestli ti dr. nenapíše kapky GARASONE jsou perfektní na rýmu Didka ji má za dva dny pryč. Peti když tak to Janě písni mobilem nevím jestli sem půjde. Jinak u nás taky nic nového ,akorát zítra si jdem pro toho Holtra tak už teď se toho bojím jak bude celej den umrčená.

Všechny zdravím a doufám že ta hnusná voda se všem vyhnula

sorbona13
7. júl 2009

ahoj holky, tak jsem dnes první den ubytovaná na ložnici matek a je to tady zatím celkem fajn, jsme tady 4 a docela ten čas tady letí, jak furt kecáme 🙂 Kubík dnes stojí na váze, má 1400g a Honzík přibral 30g, má 1560g. Kuba zase dnes vypil 45ml a Honzík jen 20ml, zbytek savičkou. V kartě máme napsáno 2x denně kojení, včera tam bylo 2x kojení a 2x savičkou a ptala jsem se doktora Melichara, jestli místo savičkou můžou dostat z prsu a prý to není problém...tak teď nevím, jestli tedy mám kojit 4x denně, nebo 2x denně a zbytek sondičkou ☹
Nechci je zase moc unavovat, aby jim to krásné kojení vydrželo. A holky držte se, dneska se přisáli i bez kloboučku, jenom měli problém udržet bradavku v pusince, jak jí mají malou, tak přišla starší sesta a poradila mi, abych ještě kojila přes kloboučky, že si časem tu bradavku určitě vytáhnou a budeme kojit i bez.
Petrach: věci doma už mám, tchýně mi vyprala a vyžehlila všechno oblečení, když jsem byla v nemocnici, je zlatá, kočár máme u tchánovců, zbývá jen sestavit postýlky a povlíct je, ale to zvládne manža.
nanya: já jsem slyšela, že se dá koupit obyč. odsávačka na hleny, stojí asi 20Kč v lékárně a potom jenom přidělat na vysavač kelímek od jogurtu, zalepit izolepou a do toho nasadit tu odsávačku, splní to stejnej účel jako drahá odsávačka na vysavač a stojí pakatel.

argousek
7. júl 2009

Tak já používám taky tu odsavačku na vysavač, stála teda asi 199,- ale už jí používáme druhým rokem a určitě se to vyplatí. Osobně si myslím, že je lepší originál, taky kvůli hygieně. Krásně se to propláchne a nástavec do nosu jednou začas vyvařím. Fakt super. Jinak já jsem koupila mořskou sůl ve spreji a to je také super, můžeš to stříkat častěji než kapky a zabírá to 😉

nanya
7. júl 2009

Používám tu hadičkovou odsávačku z lékárny cca za 30,-Kč, já hadičku do pusy, pak kelímek a druhý konec hadičky do nosánku Danečkovi, vysaju toho celkem dost, ale mohla bych to dělat od rána do večera, pořád je zahledněný, používám ty kapičky od Libenaru + tu Vincentku ve spreji, ale rýmu už máme přes týden a ne a ne se jí zbavit, spíš bych řekla, že je to den ode dne horší, Daneček vůbec nespí, pořád tam skuhrá, chrchle a špatně pije 😔 Navíc nevím, jestli mu tím neustálým odsáváním nemůžu nějak UBLÍŽIT 😖 , třeba, jestli mu to tam nestrkám hluboko, nebo zase málo, jestli mu nesaju vzduch, odkud bych neměla, blízko u nosánku je mozek, zda mu to nemůže uškodit.... bože, asi vypadám jako největší pipina, co řeší první rýmu, ale u tak malého dítěte je to fakt maras.... Navíc by se prý rýma u kojence neměla podceňovat..... ☹ Jsem úplně bezradná, teď si vypil z prsu jen 20 ml, vstává co půl hoďky, protože má zase hlad, prsa mám narvané k prasknutí, z těch jeho 150ml si udělal 20 ml, takže se není čemu divit, ještě, že mám tu odsávačku. Já už fakt nevím, kdy jsem naposledy spala.....

jecidlo
7. júl 2009

nanya: ja mam taky tu na vysavac a u te se ani nemusis bat, ze ji strcis hluboku, jdi do ni vyplati se ti. moc doufam, ze se brzy uzdravite a budete krasne pit jako pred tim. Ale jestli ti pije tak malo, tak hlidej aby za ten den vubec vypil dost

Sorbona: jsem ti rikala, ze na pokoji matek bylo pozitivni ta "drbarna" s druhyma maminkama🙂)

my meli jit zitra na prvni ockovani hexavakcinou a Matej ma teplotu a cely den spi, byl vzhuru asi hodinu, bojim bojim ze chytil mojeho bacila 😠 ☹ uvidime ale na ockovani to teda nevypada

jecidlo
7. júl 2009

tak uz ma 39 horecku, je to nase prvni nemoc , dostal cipek, ale jsem z toho cela vyjukana, snad mu to zabere ☹

evelina0007
7. júl 2009

Ahoj holky 😉 zase jsem se přišla podívat jak bojujete a koukám tady samé dobré zprávy 😉 všem moc držím palce 🙂

Sorbona,kluci jsou fakt úžasní 🙂 Já,když byla loni na pokoji matek tak nás tam bylo 7 😉

fajn
7. júl 2009

evelino za chvilku bude slavit rok to bude slávy viď 😉

evelina0007
7. júl 2009

Fajn,jj už chystáme oslavu😀

maatkka
8. júl 2009

Denisee dakujem velmi pekne za pochvalu 🙂 A ako si spokojna s novym ucesom? Ani my stale nestvornozkujeme mam pocit ze sa ho chystame preskocit lebo len vstavame a vstavame. Naposledy som rehabku pochopila tak ze by to nebola az taka tragedia kedze sa aspon plazime ale neviem ci som to pochopila spravne... Jasne ze chcem aby aj stvornozkovala - to my pride ako najlepsi cvik na chbatik aby sa pripravil na tu zataz pri soji hm.
Kessiee aj tebe moc dakujem a este raz gratulujem ze ste tam kde ste 😉 To uz musi byt super pocit pomaly sa len tesit kedy to pride a chystat sa. Aj ja by som si to velmi priala raz zazit...
Nanya presne si pamatam ten zmetok tie prve mesiace ked sme prisli z nemocky. Ked sme vyriesili jedem problem vyskytol sa iny. Neboj uz to bude len lepsie. Velmi zelam nech tie sopliky co najskor prejdu. Upchaty nos je neprijemny pre dospeleho cloveka tak co potom miminko... U deticiek je este nebezpecne aj to ze im tie hlieny mozu stekat do usiek. Na odhlienenie su vraj dobre kvapky Sinupret. Aspon moja sestra ich chvali. A o odsavani som citala ze by sa malo max. 3-4 krat denne lebo to asi drazdi tu sliznicu - mozno aj s toho ta troska krvicky. Nech je to uz za vami...
Vam tiez skore uzdravenie jecidlo. Je mi strasne luto ze uz pri takom drobcekovi sa musite trapit s takou teplotou ☹ Uz je lepsie?

jecidlo
8. júl 2009

maatka: je i neni. Doba zprava je ze po cipku to klesne, spatna, ze i Maruska rano vstala s teplotou 39,2 noc ani nebudu popisovat:( porad spinkaji, aspon ze papaji. Volala jsem Mudr a rikal, ze kdyz to nebude zitra lepsi tak mame prijit. Me stresuje, ze trochu kaslou. Nejsem holt jeste moc zkusena matka v detskych nemocech a teplotach, tak nechcu nic zanedbat ☹

fajn
8. júl 2009

ahojte holky všem marodům brzské uzdravení.
já už jsem slovy sežrala 3 nanuky jaky mám nervy. Dnes dostala Didka ten Holter a to jsou tlaky jak kráva když ji ho měří normálně v ordinaci tak má 90/50 a u oběda v klidu kdy sedí a čučí na telku tak měla 137/88 to jsem myslela že mě trefí .

Matka super zprávy a fotky

fajn
8. júl 2009

pozdravuje vás Petrach a nejde jim počítač. A mal8ej prej nemá uza0vřenou duče´´j

denisee
8. júl 2009

Maatkka: Účes jsem si představovala, trochu jinak, ale takhle to dopadne vždycky ☹ , a to jsem měla sebou obrázek 😒 My jdem na rehabilitaci po měsíci příští týden, tak uvidím co nám řekne, že taky nelezeme.

fajn: a kolik by měla mít tlak normální(hodnoty)????. Pozdravuj Petrach, Vojta měl taky otevřenou Dučej, ale operovali ho už když byl v inkubátoru v Praze v Motole

maatkka
9. júl 2009

Ahojte
Jecidlo tak ako? Aka bola dnesna noc? Boli ste u dr.? Musim na vas stale mysliet. A tebe je ako? Ja som sa tiez bala ked bol mm chory a ja som to od neho chytila ze sa od nas nakazi aj Lili. Behali sme okolo nej v ruskach na tvarach aj postieku sme jej premiestnili vedla do izby aby nebola cez noc v tych nasich baciloch stale sme vetrali uprostrd zimy ale nastastie od nas neochorela.
Fajn ako to vcera pokracovalo s tym meranim? To sa potom berie nejaky priemer z celeho toho dna? Didke merali tlak pri beznej prehliadke ci ako vam na to vlastne prisli?
Som si aj myslela ze petrach ma nieco s Pc ked sa dlhsie neozvala. Ducej je duktus? Ta prepazka na srdiecku? Ak ano tak to sa vraj nestihne uzavriet vacsine predcasne narodenym detom. Nam sa uzavrela asi v 5 mesiacoch a Adelke od ededik (pisala som si s nou o tom prednedavnom v teme Nedonosenatka...) este trosku neskor takze si myslim ze to chce len cas a ze sa uzavrie sama.
Dneska sme boli na rehab. a to s tym plazenim som asi dobre nepochopila 😝 lebo sa nas rehabka hned vo dverach pytala "no ako stvornozite???" No ale zase nas vychvalila ze sa pekne dobre plazi ze sa spravne stavia - z jedneho kolienka na jednu nozku a potom na druhu a ze ma velmi pekne postavenie chodidiel - nespickuje a nevytaca ich ani von ani dnu a je teda predpoklad ze bude pekne chodit a ze celkovo je spokojna a mysli sa ze coskoro rozlucime. A ko nam dala az o mesiac - doteraz sme chodili kazdy tyzden maximalne kazde dva 😀

jecidlo
9. júl 2009

Maatka: koukam, ze je tady vice novych ucesu 😉slusi!
jo dekuju za optani, dobri jeste nejsou, Maruska se vzbudila v 11 a zase skoro 39, tak dostala zas cipek a spinkala az do rana, Matysek mel uz pod 38, tak jsem cipek nedavala, ale chtel vyjimecne papat 2x za noc.
Uplne fit jeste nejsou, ale moc se mi oddychlo, ze to opravdu vypada jenom na nejakou virozku. Ja piju jitrocelovy sirup a obcas lupnu paralen, ale myslim, ze jsme na dobre ceste k uzdraveni 🙂 dneska jsou bez cipku teplotka pod 38, ted zase spinkaji.

Fajn: taky by me zajimalo jake rozmezi hodnot tlaku je pro dite normalni? a mate to jenom kontrolovat nebo mate aj nejake leky?

Tak snad sem Petrach brzy zavita, me teda jen udivuje, ze jim na tu dujcej prisli az ted? To nebylo v porodnici videt?Nebo jak? A to je nejake specialni vysetreni nebo jak se na to prijde? a jestli to chapu spravne tak podle velikosti te diry v srdicku se bud ceka az se uzavre sama nebo se to pripadne resi operativne je to tak?

jecidlo
9. júl 2009

maatka: jo a u Mudr jsme nebyli jen jsem mu volala a rekl, ze kdyz t bude dneska lepsi, tak nemusime... 😨

fajn
9. júl 2009

Holky ahojte. Já jsem z těch nervů včera sežrala na co jsem přišla. Ještě večer jsem volala dr. jestli můžu dnes přijít a tak jsem ráno jela. Říkala že nemám nervačit předčasně že se to musí vyhodnotit a pak se uvidí. Když ji dělali EKG a ultr. srdíčka tak tam nic nebylo. Za týden mám volat tak uvidím . Manžel to ráno odvážel a říkal sestrám že jsem z toho byla na infarkt a ty taky říkali ať nedivočím .Tak nevím ale tlak kterej měla 157/118 jsem myslela že má dospělej. Vždycky když ji měří tlak tak má 90/50 .
Didka chodí pravidelně měřit tlak kvůli tomu že když byla v inkubátoru tak dostala trombózu renální žíly a ta ji přestala okysličovat ledvinu .Takže ona má jednu ledvinu větší než tu druhou a ta ji funguje jen na 11% takže ta zdravá převzala tu funkci(y) za tu špatnou. Tak chodíme na kontroly a zatím dobry .

maatkka
9. júl 2009

Jecidlo tak to sa tesim 🙂
Nam na ten duktus prisiel kardiolog hned na prvom sone este v porodnici. Vravel ze ak to nie je defekt ak je to len tym ze sa skoro narodila tak sa to uzavrie samo. Operovalo by sa to len keby to defekt bol. A ze kedze si nikto nemoze byt na sto percent isty ze je to len predcasnym narodenim tak nas musel castejsie sledovat ale ze kedze tam nevidel ziaden iny problem tak ze je to skoro urcite len predcasnym porodom (duktus sa vraj donosenym detom uzatvara hned po narodeni ale tym ze sa narodi babo skor ako sa malo tak sa to uzavriet hned nemusi). No a bolo to samozrejme len tym a uzavrelo sa to samo ked mala Julia 5 mesiacov aj nieco. A Adelke sa to uzatvorilo az asi v 9 mesiacoch (dufam ze sa ededik nenahneva ze o nich pisem 🙂 ale chcem ukludnit petrach ked to bude citat). Teraz mame ist na kardiologiu len pre istotu okolo jedneho roka a to by nas mali rovno vyradit. Len sa bojim toho vysetrenia lebo Lili tam vzdy strasne vyvadzala nechcela tam lezat a plakala a ten dr. bol z toho nervozny lebo sa mu to tak nedalo vysetrit. Takze to bude o nervy 😒

maatkka
9. júl 2009

Kessiee naaaaadherneeeee tehu fotecky 🙂

maalinkate
9. júl 2009

ahijky baby, chcem sa vas len spytat... sme tyzden po transfuzii, a tak sa mi zda ze mi malinky zacina blednut.neviemci si to iba namyslam, alebo je to tak..moze to byt uz po tyzdni? na kontrolu ideme o dva tyzdne...

denisee
9. júl 2009

maatkka: teda to jsou změny, tak vy brzy ukončíte rehabilitaci, to je perfektní a moc vám to přeju, ať se daří i dál. 🙂 🙂
Já mám z naší kontroly hrůzu už teď (chodíme už taky 1 za měsíc, ale pořád se bojím co na nás zase objeví 😒 )
Dneska proběhlo 1 plavání a bylo to krásnýýý, Vojtík neplakal, líbilo se mu, teda všechno možný okolo 😀 , ale chvilkama už ho to moc nebavilo, ale vydrželi jsme a jsem ráda, že jsem nás přihlásila, takže vřele doporučuju.

ededik
9. júl 2009

Ahojte holky, nemám vôbec času sem chodiť, len teraz som si ho trošku ukradla...ešte pred cvičením.....
Maatkka, ahoj....jasné že sa nehnevám....áno máš pravdu, nám sa ten duktus uzavrel nejak medzi 6 až 9 mesiacom..nevie sa presne kedy, lebo sme tam chodili 1x za 3 mesiace..ja som už nedúfala, najmä keď mi dr povedala, že si už nemyslí, že sa to spontálne upraví...a stalo sa...😀 ináč.....malá je šikulka, naša sa len teraz začala akože plaziť dokola a dozadu...ale nie moc....neva...podľa termínu dokáže presne to, čo má.....
Fajn držím palce...

kikimaruska
10. júl 2009

Ahojky, tak se hlásíme...
petrach-tedy to jste brzy vyřazeni z kyčlí, to je super, nás vyřadili před nedávnem a už konečně taky ok 😉
sorbona: teda ty máš krásné jedlíky,...Kubík pil jak už sem psala 45 ml na 2045 g když nás pouštěli domů...a tvoji chlapečci to vysajou už teď 🙂

Jinak všem dětičkám přejeme a posíláme zase hodně zdravíčka a síly 🙂

Jinak my a neštovice...už jsme celý osypaný...uplně všude. Na tělíčku všude pudr, hlavičku celou fialovou...dáváme fenistil kapičky na svědění a panadol na teplotku. Dnes už ale spal líp než včera, asi ho to kouše ☹ ...jinak je srandovní, když Kubík leze po zemi, má dupky a body, aby si to nedrbal a celou fialovou hlavu...děda říká, že je jak indián co se plížína válečnou stezku 😀 . 15.7 máme kontrolu, tak snad už to bude pak pomalu na ústupu....

kikimaruska
10. júl 2009

😀 as těma ponožkama v postýlce, my když nemáme dupky, tak taky věčně chodí nebo leze jen s jednou fuseklí 😀 a to ji obklíkneme,,,,a ne, během pár sekund ji serve a ještě nám ji hrdě ukazuje, že si ji máme vzít zpátky, že mu stačí jen jedna...je skromnej 🙂

argousek
10. júl 2009

kikimaruško teď jsem schlédla fotky, chudák malej, tak ať to máte brzy za sebou ☹

jecidlo
10. júl 2009

kikimaruska: no ty fotky vypadaji, chudacek malej, ale koukam, ze dneska se maze genciankou?Za nas se mazalo tekutym pudrem, to uz se nedela?

denisee
10. júl 2009

kikimaruska: tak to máte doma všechno fialový ne?? Ať jste z toho brzy venku.