Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

argousek
15. aug 2009

adajar Adámek byl taky 26+0 1050g 38cm, domů jsme šli po 2,5 měsících (asi 3 týdny před plánovaným termínem porodu)

merj
15. aug 2009

adajar, nas misacek se narodil s vahou 850 g, delkou 35 cm v 27. tydnu. Po a po 11 tydnech jsme si odnaseli domu 2400g a 45 cm chlapaka. drzte se a ver malemu a davejmu svoji lasku a silu.

adajar
15. aug 2009

maat no jako ted jsem prijela od maleho a kakal uz i to nazloutle ne jen smolku coz je super streva mame pry v poradku.

argou ty jo to byl velikej oproti nam. No jako pocitam ze driv jak v listopadu to nebude.

mej no lasky ma snad dost ja i manzel tam jsme co nejvic to jde. 😉

julianna78
15. aug 2009

Ahoj Adajar gratulujem k miminku a prajem vela zdravíčka.Neboj raz dva ste doma,ani nebudeš vediet jak ti ten čas ubehne.Mne sa malá narodila 12.5. mala 960g a domov sme šli 3.7. ked mala 1720 g.Dnes už má 2900g,takže budúci týžden už asi konečne oslávime 3kilá.
My sa teraz trošku trápime s kolikami,tak masírujem,rúrkujem a v noci nosím na rukách.
Sorbonka dúfam,že krvičku budete mat OK a ak náhodou nie,tak tej tranzfúzky sa neboj.My sme ju dostali a malá je odvtedy jak vymenená,neviem neviem či nedostala aj red bull do tej krvi.
Petrach mne sa malá už točí nabok,len neviem či je to také točenie jak myslíte vy.Sem tam sa na mna už aj usmeje a začína dvíhat hlavičku.Už sa neviem dočkat septembra,ked ideme na kontrolu čo nám povedia.Zatial som si vybavila súkromnu rehabku podla mna cvičením nič nepokazím aj ked nám nekázali cvičit.

luccii
15. aug 2009

adajar, preju vam hodne sil a hlavne zdravicka!!! 🙂

susika
15. aug 2009

kikimaruš -som pozerala malje záznamy a bola skro rovnaká, ked mala 1,5 roka. 7760g, výška 76,5 cm a obvod halvičky 42 cm.tá hlavka mi začína robiť starosti, i ked ona má mať po kom malú hlavičku. raz som ku neurologičke vzala aj jej tatina a on má malú hlavu oproti telu.kolko krát mu hovorím, že to telo k tej hlave akoby nepasovalo, robil totiť zápasenie v minulosti, svaly ostali ale hlava nenarástla 😀 😀 😀 o pol roka na to, to je v marci, mala hlávku 42,5 cm, takže vela nenarástla. ked mala 10 mesiacov mi spadla z postele. samozrejme si otrepala aj hlávku, mala riadne krvné vydureniny (tak som ich ja nazvala, lebo to neboli hrče, ale akoby krvné podliatiny, tak mi to vysvetlila lekárka, že sa to nalialo krvičkou,a ko ked sa urobí modrina, ale kosť sa neuhne,teda lepoka, tak so potlačilo pokožku).malá bola v pihode, pozorovali ju 3 dni v nemocke, aj neurolog, aj sono a aj rongen mala. všetko OK, ale či sa tam niečo neporuchalo, že by pomalšie rástla.vzhladom k tomu, že je to šikovnica...neviem, aby sa niečo nepokazilo. každá matka má strach. tak ma neurologička potešila, že až na tú hlavku a hrozne ploché nožky to dobehla super.

s tým rozprávaním si nerobte starošti, hlavne maminky chlapčekov. kamoškin sa rozkvákal len nedávno, dosť nezrozumitelne.aj sestrin malý má 10 mesiacov a hovorí ovela menej ako moja v jeho veku a to myslím nekorigovane, korigovane by mala približne 7 mesiacov a to by bolo skoro. v 1,5 roku už vedela básničky s mojou pomocou, viac menej doplnovala a teraz sa jej pusa nezastaví po celý den 😀 😀 😀

s tým cvičením. my sme tiež vynechávali, ked sa nestíhalo.na začiatku som nevedela, že stačí 3x za den a ja som ju trápila aj 5 a viackrát. potom sme to znížili na 3x a ked som nestíhala večer, tak som ju nechala, lebo potom by vraj nespala. ešte sa názory roznili, kedy cvičiť, cvičíte pred kupaním alebo po kupaní?jedna sestrička vravela pred kupaním, že to sa zapotí a potom je dobre okupať a druhá , že je lepšie po kupaní, lebo svaly sa zohrejú...ja osm ju pred kupaním, aby jej potom nebolo zima....

argousek
16. aug 2009

susika my máme také menší hlavu. Adámkovi budou v listopadu 3 a má obvod hlavičky 48cm, podle neurologa na spodní hranici, ale prý je to v pořádku. Tak snad ano, nedělej si z toho hlavu 😉

adajar
16. aug 2009

juliana dekuji ty jo to jste sli docela rychle domu co???

luci dekujeme moc.

agrus no tady ctu a zkoumam co nas ceka s prckem. 😀 Jinak chcete ukazat video???

andulka4
16. aug 2009

Holky tak s tím obvodem hlavy to naprosto neřešte. David má v 1,5roce OH 52cm a já mám ve svých 30ti letech 53cm a to mám Vysokou školu 😀 😀 😀

jediný problém který mám je to že na sebe nemůžu sehnat čepice 🙂
takže klííííídek 😝

mila01
16. aug 2009

Ahoj holky.Tak místo toho,abysme dneska odvezli Andrejku k našim na chatu na prázdniny,tak sedíme doma - Andrejka v pátek jednou zvracela ( byla s tetou na výletě a ona jí k obědu dala párek v rohlíku a jahodového nanuka a pak šli pěknou štreku pěšky - malá byla hrozně unavená a pak se pozvracela ).Celou dobu byla v pohodě,ale dneska v noci šli zase šťávy,tak pokračujem v dietě a jsme doma. ☹ 😠 Doufám že tak v úterý jí povezu. 🙂

Kája je u babičky,spala tam a babička ráno volala,že se malá ráno vzbudila a volala - babí,čůrat,honem,tak jí posadila,měla suchou plínu a nočník byl plnej. 😀 😀 To je první suchá noc.Nemyslim,že by se to někdy brzo opakovalo ( to by mi udělala naschvál,v pátek jsem koupila 3 balíky plen - 160ks,měli akci dva + jeden balík zdarma ).

Adajar - četla jsem tvůj příběh a koukla na fotky.Malý je opravdu nádherný a máš pravdu,je jak panenka.Strašně vám držim palce,dávej hodně vědět.Sice jsem teď bez pc,rozbil se nám a notebook si manžel bere na cesty,ale budu poctivě chodit ke tchýni a sledovat.A na video se moc ráda podívám,když sem dáš odkaz.A neboj,je to bojovníček.Ono to vážně hrozně rychle uteče a za chvíli budete spolu na pokoji.Je lepší,že počítáš s listopadem,ale myslim si,že to bude rychlejší. 😉 Je to hroznej zázrak,co doktoři dokážou.My jsme jim také hodně věřili a nikdy jsme nepochybovali,že bude Kája v pořádku.To hrozně posiluje.

jecidlo
16. aug 2009

adajar: no sem s tim videem, rada se podivam, je super, ze jsi plna optimismu 😉 😵

maatkka
16. aug 2009

Adajar aj ja chcem video 🙂
Inak ked nas sestricka v rizik. poradni merala zdalo sa mi ze je Julia nejako uplne krivo k tomu metru tak mi to dnes nedalo a zmerala som ju a namerala som 80 cm (ona len 73 cm) zeby sa az o tolko sekla?
Docitam ked bude krpcek spat lebo sa do teraz bavila vyhadzovanim opratej bielizne z pracky (pomaha 😀 ) ale uz skoncila a ma v rukach avivaz tak radsej beziiim 🙂

susika
16. aug 2009

ahojky.andulka, tiežť som sa divila, ako by mohlo mať dieťa velikánsku hlavičku, synovci majú po 7 roikov a majú OH 53 cm🙂)))ale kamoškin malý (ten, čo som spomínala, že nedávno začal hovoriť a má už viac ako 2,5 roka) má hlavičku oproti telu obrovskú.vravela, že aj dokina hovorila od mala, že ju má velikú.a mala problém pre neho zohnať čiapky🙂))ja pre mojho drobca mám rovnaký problém, iba že my potrebujeme menšie🙂)tak vyrábam doma, aby nemusela nosiť miminovské čiapočky 😀 😀 poslednú zimu nosila čiapočku zo súpravičky vel. 68.nosila ju aj ked sa narodila, ale pod nu ešte jednu čiapočku 😀

mila-super, gratulujem🙂))ja mám v pláne zajtra kupiť plienky. tak som zvedavá, ako to malej trkne, či už budeme bez nich. ale na spanie nehrozí, to ešte potrvá, lebo polienka je trojtonová, ked sa zobudí 😀 😀 😀 kým sme doma, tak ten nočník zvládame, a vonku znova nulové, už mi zlyháva fantázia, čo jej slubiť 😀 😀

maatka-dlháčka je tá tvoja Julinka. my máme poradnu o 2 týždne, nechám sa prekvapiť, kde majú lepší meter 😀 😀 malá dnes zjedla po dllllhej dobe 2 chody na obed, to som onemela, tak snád aj podrastie a niečo sa na nu nalepí aj na riťke lebo budem nútená kupovať plienky na 4-9 kíl znova, lebo do tých na 9-18 kg jej chýba ešte polovica zadku 😀 😀

adajar
16. aug 2009

Ahoj holky tak dneska jsme klokankovali a na poprve jsme zvladli cele 3 hodiny. 😵 😵 😵 A poprve mamka i prebalovala. No jako zvladli jsme toho 😵 dneska moc. A jinak v noci nam daji posledni ATB a kakani se rozjelo. A tak uz dostava 4ml mlika po 3 hodinach. jinak jsme se dneska nezastavila.

jo a videohttp://uloz.to/2268180/mvi-1560.avi

kikimaruska
17. aug 2009

Ahojky, koukám že nám přibylo nové miminko, Tak přejeme mooooc zdravíčka malému Danielkovi 😵 😵 😵 . je to šikulínek, že už tak pěkně papá...to my s tím měli problémy...a první klokánkování tak brzy a na tak dlouho, to je opravdu pokrok 🙂 , tak už aby bylo jen líp a líp 🙂

kikimaruska
17. aug 2009

Holky tak mě napadlo, až budou miminka trochu větší a budete mít některá z Vás chut, co udělat nějaký srazík, abychom se poznaly a popovídali osobně? samozřejmě s miminkama (batolátkama, dětičkama...) 🙂 , docela ráda bych Vás někdy poznala osobně...

sorbona13
17. aug 2009

ahoj holky, hlásím se zase po víkendu nabitá energií. Odjeli jsme z Prahy k našim na chatu a tak se mi tam zalíbilo, že jsem zůstala i přes týden a taťka za námi bude dojíždět 🙂 Navíc je tady s námi děda, takže venčí kočár a já mám aspoň hodinku čas na sebe 🙂
Předvčírem jsme kluky vážili a mají 2515g a 2305g 😵

Adjar: strašně ti držíme palce. My jsme šli domů přesně 2 měsíce po porodu, kluci se narodili ve 29+1tt, 980g/38cm a 975g/37cm. Je fajn, že to bereš s optimismem, to hodně pomáhá a Danielek bude určitě bojovník. Je úžasný, že takhle brzy klokánkujete a můžeš i přebalovat, my jsme začali klokánkovat až týden po porodu.

Petrach: já už kluky nebudím, čekám, až se vzbudí sami a většinou stejně víc jak 3 hodiny od začátku posledního kojení nevydrží. Dnes tedy v noci trhli 4 hodinový rekord, taky pak Honzík vypil 105ml 🙂

sorbona13
17. aug 2009

adjar: četla jsem tvé album a musím říct, že jste všichni velcí bojovníci. Já jsem si prošla něčím podobným, od 16tt mi tvrdlo břicho a zkracoval se čípek, od 21+5tt jsem už ležela v nemocnici až do porodu. Naštěstí jsme vydrželi až do toho 30. týdne, ale byly to hrozné nervy. Mám také vrozenou nedostatečnost děložního hrdla a je zázrak, že jsem dvojčata donosila až takhle dlouho. Když jsem přišla do porodnice, tak mi řekli, že to bude nejspíš potrat 😔

susika
17. aug 2009

ahojky babulky. vonku riadne prikurili, že? teda aspon tu u nás, tak si to malá riadne užíva🙂 kikimaruš, inak beriem ťa za slovo, už ked som sa neskontaktovala s junovčatkami, tak aspon vás by osm rada postretala🙂)čo tak niečo dohodnúť🙂

sorbona supeeer. nám trvalo skoor tri mesiace dosiahnuť váhu 2600 g a to stále hovorili, že pomaly priberá. 😀 😀

adajar-je to úžasné klokankovať takého drobčeka, že? ja si presne pamätám, ked mi dali malú klokankovať.bolo to na moje meniny a vlastne aj jej a mala presne 13 dní. cítila som ju ako také malé mačiatko, ekd držíš na rukách a tichúčko na mne oddychovala.veru som si aj poplakala, taká som bola naradostená 😀 😀 😀 ale prebalovala som si ju prvýkrát až 2 týždne pred prepustením a to už mala skoro 2 mesiace a 1700g 😀 .

fajn
17. aug 2009

tak já se taky přidávám

petrach
17. aug 2009

Danielkovi přejeme se Šimonkem do života plno zdravíčka,at rychle roste a muže domu k rodičum 😉
Adajar tobe gratuluju k miminku,je nadhernyyyyy 🙂 🙂
držse s nama to zvladneš,zažili jsme to všechny

mila01
17. aug 2009

Ahoj holky,tak jsem tu na skok a koukám,samé dobré zprávy. 😉

Susika - já si taky nemyslím,že to s tím nečůráním v noci bude tak honem,dneska měla počůranou plínu i při odpoledním hodinovém spánku - někdy sezadaří,někdy ne.Ale jsem šťastná,že už jsme bez plínek přes den,řiká si už i venku,dávám jí sice natahovací plenkové kalhotky,ale řiká si a máme je suché.Nejlepší je,když si řiká v autě - hrozně jí to baví a my pořád zastavujem. 😀 😀 V pátek jsme jeli lodí do Hřenska a zy tu hodinu plavby jsme byli 6x čůrat - hrozně se jí líbilo podpalubí.Nečůrala samozřejmě ani jednou,ale vybíhám vždycky,ikdyž si myslim,že si vymýšlí,aby to náhodou zrovna nebylo.

Adajar - teda vy už klokánkujete?Takle brzo?To čubrnim,malý je opravdu hrozně šikovný,my klokánkovali až po 10 dnech a jenom chvilku.A krásně papá,ta dávka už je veeeelmi slušná.Jen ať dlabe,čím bude mít větší dávku,tím víc bude přibírat a všechno se začne lepšit.Moc na vás myslíme.Jak psala Petrach,s náma to zvládneš,prožili jsme to všechny a spoustu miminek tu známe opravdu od narození a prožívali jsme každý gram,co přibírali - třeba zrovna šikulku Šimonka od Petrach.

Tak holky,běžim ven,holky se cákaj v bazénu s babí a dědou.Mějte se a neuvařte se,tady je vedro.

adajar
17. aug 2009

kiki no dneska jsem ho krasne prej zahrala rikala sestricka a byl strasne klidnej. Jinak je to vtipalek jsme ho vazili a cural si az na oblicej. A jen co jsme mu dali novou plinu hned se znova pokakal asi se mu libi ze ho mamka prebaluje. sobro no me to rekli doktori jak ja tobudu brat tak to vezme i ten malej a ja jsem chtela aby byl v klidu a bojoval. 😀 😀 No ja letos nastesti vydrzela az do toho 24+ neco nevim presne uz. Jinak by to skoncilo stejne jako loni, ale nastesti je to takhle.- 😵 😵

susi je to uzasne a uzivame si to asi oba dva protoze je uplne spokojenej u me. A prebalovani je taky fajn u takoveho drobecka.

petr no necekala jsem ze skoncim u vas kdyz jsem ti tenkrat psala do IP. A dekuji za prani v nic jineho nez ze to zvladnem neresim. 😉

Holky jinak nam ATB zatim nevyexovali takze je porad mame, ale jinak je v poradku a centralu zatim nedostanem ze zustanem na perifernich zilkach.

kikimaruska
17. aug 2009

adajar: je to opravdu šikulka. my jsme prvně klokánkovali až když neměl dýchací přístroje, a to bylo 15 den po porodu a jen na chvilku. Jinak porodní váha byla 950 g/35 cm na 28+3 a nejmín pak 840 g, protože první týden nepříjmal mlíčko....

Holky, tak nejdřív by to asi chtělo stanovit datum (jaký měsíc) a pak místo, někde uprostřed našich bydlišt ap. Odkud jste? A pro jaký měsíc jste? Co třeba někdy v puli září? A jinak já jsem z Ústí nad Labem- Děčín.

adajar
17. aug 2009

kiki no jako i doktorka rikala ze jim dela radost a dneska si nas fotila do nejake knizky. A jinak jsme opet klokankovali a ja dneska i maleho obracela z briska na zada a prebalovala. je to super ze si nepripadam ze nic nemuzu delat.

kili
autor
18. aug 2009

baby, keď som to tu tak preletela, tak si uvedomujem, ako tí moji sú od narodenia (či vlastne ešte aj predtým, keďže boli o dosť menší) boli mimo tabuliek. Vám všetkým aj napriek väčším problémom deti priberali a u nás veeeľmi pomaly a teraz je to furt o ničom. váha sa už pol roka skoro ani nepohla, ale rastú do výšky, teda S. sa za posledné mesiace dosť vytiahol a teraz je medzi nimi rozdiel hádam aj 10cm.
k OH, presne neviem čísla, ale nedávno som im kupovala klobúčiky veľ. 80 a 86, čo je u A. tak na ročné dieťa a u S. na 1,5r dieťa

denisee
18. aug 2009

adajar: Taky bych tě ráda, přivítala, moc gratuluju k chlapečkovi, když koukám na fotky, úplně vidím našeho Vojtíka (26+3). 🙂 Hrozně se mi líbí tvůj pozitivní přístup, taky jsem byla taková a všichni kolem mě jen brečeli......a litovali, to mi bylo nepřijemné, ale chápala jsem to ☹ Je fajn, jak se můžeš od začátku do všeho zapojit, to u nás nebylo ☹

Vojtík se už holky umí sám ze 4 posadit 🙂 , chvilku v sedu vydrží, ale moc dlouho ještě ne. Už jsem z toho byla docela nervózní, tak máme hroznou radost, aspoň se můžem na rehabce v pátek něčím zas pochlubit.

adajar
18. aug 2009

denisee no ono jsme takova rodina nikdo kolem me nebreci a ani manzel ne vsichni jsou v pohode nebo prednama se snazi takze by to melo byt vsechno ok. A taky jsem rada ze to jde, ale je to tim jak moc malej zabojoval my mu porad vypravime o vsem co jde a tak a od zacatku na nej mluvime co bude mit doma a co babicky a tatka taky mluvi a kdyz byl v brisku tak jsem mu rikala ze ted musi pribirat v brisku aby mel silu bojovat no. 😉 😉 😉

denisee ty jo vy sjte sikulove teda Vojtíšek 😵 😵 😵

kikimaruska
18. aug 2009

ADAJAR: jak píše denisee: já jsem malého přebalovala jen jednou a to výjměčně, kdy tam byla taková mladá moc hodná sestřička, jinak nám dávali najevo, že tam překážíme při těchto činnostech....a vždy když se šlo krmit, přebalovat ap.tak jsme tam na 99% být nesměli....bud nás nepustili dovnitř, anebo jsme museli jít ven, pokud jsme tam byli. I klokánkování zprvu bylo jen na pár minutek, nejdýl dvě hodinky, ale to už byl na intermediálu. Taky jsem koukala kolikrát jak si maminky mohli prcky přebalovat a chodit o ně pečovat....to my jsme nemohli... ☹ ....Hned se ta maminka i jinak cítí když může být s miminkem a u něj. Po pravdě já sem si pořádně uvědomila že jsem maminka až když mi ho po těch týdnech poprvé dali na klokánkování....nějak sem ani nevěděla jak a co mám cítit....nebo sem asi nechtěla...bála sem se kdyby to nedopadlo dobře. Před okolím jsem ale taky vypadala silně a mamky se mě ptaly, kde beru ten optimismus, když oni brečely a smutněli. Já sem si smutněla v noci do polštáře, když jsem ležela sama....a navíc nám i doktoři řekli že u něj smutnit nemáme, že to vycítí a to není dobře.

maatkka
18. aug 2009

Joooj baby ako vas ja obdivujem!!! Ja ked si spomeniem aka som bola hotova ked sa Julia narodila... Tak strasne som sa bala ze som nedokazala mysliet na nic ine mala som strasne depky nejedla nespala revala. Kludna a spokojna som bola len pri nej. Ked si citam taky ten dennik (co som si zacala pisat ked som zistila ze som tehotna) z tej doby... ako by som to ani nepisala ja. Nebyt mojho muza a rodiny tak asi scvoknem vtedy. No ale potom ked mi ju dali 1. krat do narucia vsetko sa zmenilo. Len skoda ze to taaak strasne dlho trvalo. A ked sme zacali klokankovat (po mesiaci od narodenia!!!) bola som uz ten najstastnejsi clovek na svete. No a ked nas pustili domov z nemocnice... ani nehovorim 🙂
Niekde som citala ze predcasny porod je len pre silne povahy... mam pocit ze u vas to plati... no ale u mna to nevyslo...
Denisee - sikovnicek sikovny je ten vas Vojtik veru tak 😉
Mali by vam nejake cviky uz zrusit (my pridu take zbytocne) ked uz tooooolko toho vie.
Inak uz aj Lili robi konecne tap-tap lebo do teraz ked som jej povedala aby to spravila tak chytilia moje ruky a nimi tlieskala 🙂 Este nieco trenujeme aby sme sa predviedli na oslave narodenin 😀 Ale strasne ju to bavi ked vidi ako sa tesim 😀