Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

adajar
14. okt 2009

jinak vas Danysek zdravi od mamky s postele. 😉 😉 mame prdiky tak se min certi

bera28
14. okt 2009

Andulko, na MMB jsem našla hopsadla, ale úplně stejné měli na trhu Vietnaci a ty nejsou atestované. Takže sháním pouze ve zdravotnických potřebách.
Fajn, a nezkoušela jsi Hedelix na kašel?
Juli, já jsem vždycky nejprve nakojila Anetku, pak jsem hned vzbudila Kubajze a ten měl odstříkané MM z lahvičky. Ale je pravda, že se mi většinou budili sami po těch 3 hoďkách. I teď jedí nejdřív jeden a hned nato druhý.

denisee
14. okt 2009

Andulko: děkuju moc, za pochvalu, nějak mě to dojalo, člověk moc často neslyší, slova poděkování ..., já k vám občas taky mrknu 😉 a Davídek je nádhernej kluk a krásně mluví, prostě se vám povedl 🙂

Bera: to hopsadlo jsem viděla u nás V Budějicích v obchodě ze sportovníma potřeba, ale toho koníka co jsem si vyhlídla budu muset koupit přes net. Odrážedlo jsem taky viděla kolem 300-450kč, když se to koupí přes net zase je tam skoro 100kč poštovné ne? Zasmála jsem se historce s flaškou 🙂 u nás zas Vojta umí pít jen z lahve s brčkem a když mu dám do ruky něco s pítkem, tak to saje a nechápe, že si to musí naklonit, to zvládne jen v polosedě v kočárku 😒 co byste radili? zase si říkám no hlavně, že mi z ní dost pije a z hrnečku se pak taky naučí, když jsme se naučili všichni..

Jinak tady, taky děsná zima, dopoledne jsme byli venku, ale nedalo se na dlouho jen nakoupit a zpět, a to je děs v obchodě všechno sundat pak zas oblíct ty debilní rukavice, do kterých mi nechce Vojta strčit palec 😀 no znáte to, řve u toho, už nám to začíná.

andulka4
14. okt 2009

Bero tedy já nejsem nějaká obejda že bych chtěla dítě ošidit, to né ,ale to hopsadlo jsem koupila bez atestu

garantuji ti že to nejde poznat a navíc to nepoužívá zas až tak často

koupit ho za 500kč a více.....to se mi zdálo o čertech

andulka4
14. okt 2009

holky já se zimy taky děsím
D zas nesnáší když má něco úplně u krku.....tak jsem zvědavá jak zvládne šálek a o rukavicích ani nemluvím

Denise jojo s mluvením je D neuvěřitelně šikovný, řekne už úplně všechno 🙂 a to měl před nedávnem jako by 18m

moje mamka říká že je to odplata za to jak jsme na všechno dřeli a že mi to teď vrací.....a i u vás mám ten pocit 😀 .....už se ti to začíná taky vracet 😀 Vojta je prostě opravdu překrásné zdravé dítě a nepoznala bych že byl tak hodně nedonošený

fajn
14. okt 2009

tak jsem se teď odzvšdšla že má Didka pipinu na dvě půlky. 😀 😀 😀 😀 😀 Já z ní dostanu mlady. Včera jsem ji řekla že je pecivál a ona co to je tak jsem ji vysvětlila že dřív se spávalo na peci že tam většinou spali děti. No večer za mnou došla a říká: kdes spala kdyžs byla malá?
Říkám v postýlce ....a ona z očima navrch říká a jaktožes nespala na peci? 😀 😀

mila01
14. okt 2009

Ahoj holky.

Jsme doma z Prahy.Jojo,taky chodíme k Malecovi a přesně - světlé oční pozadí.A poprvé za tu dobu,co tam jezdíme,jsem přijela šťastná.Nejdříve jí ukázali obrázky,všechny správně pojmenovala na 5 metrů - a s těma malýma jsem už měla i já co dělat,abych poznala,co to je.Akorát že místo kruh řikala sluníčka,místo kačenka pipina a tak.Pak jí doktor prohlídnul a řikal,že podle toho vyšetření na přístroji to nemá v pořádku,ale podle subjektivního vyšetření vidí absolutně skvěle.A nakonec nemáme ani brejličky - podle loňskýho vyšetření jsme je měli dneska dostat a on zjistil,že bylo minule špatně provedené,že je to naprosto v pořádku.A jdeme až v dubnu.A ještě řikali,že je hrozně šikovná - povídala si tam s nima,zpívala jim písničky,laškovala.No já jsem uplně naměko a byla jsem pyšná jak pávice. 😉 😀

Četla jsem,že tu máme nějaké marody - tak se přidáváme - já mám od včera antibiotika - zánět v krku,Andrejka má teplotu,rýma,trochu kašel.Ach jo,snad z toho nic nebude.To je to počasí.

Fajn - vy si fakt užíváte těch hlášek.U nás je to taky tak,je to sranda.V sobotu jsme se u tchýně pošťuchovali s Vojtou a švagrová řiká Andrejce - teda ty máš rodiče - a ona na to - viď a to já s nima musim žít.Hrůza.Někdy nevim,jestli se mám smát,nebo jí jednu střihnout. 😀 😀

Adajar - vážně žádné nervy,tim si nepomůžeš.Já si narozdíl od Andulky nemyslim,že když se chce,tak to jde.Denně jsem jedla prášky na laktaci,pila čaje,jedla všechny možné věci,co mi radili doktoři i babské rady a nic.Odstříkavala jsem jak divá a když už jsem odsávala krev,sama doktorka mi řekla,ať přejdu na láhev,že to není žádná trága.

Bera - nikdy bych tě neodsoudila za to,že jsi sama ukončila laktaci,hlavní ke být v pohodě.

Já se do pátku zase loučim,pak snad přijede Vojta s noťasem.Mějte se a pevné nervy. 🙂 😀

A dík že jste nám drželi palce - pomohlo to.

jecidlo
14. okt 2009

Julianna: ja jsem dloho kojila vysadne naraz, ted uz kojim naraz jenom kdyz jsme doma a mam tu polstar, jinak to maji singl, v noci jsem je budila naraz asi pul roku, pak uz ne, ted je to spis vyjimecne ze jeden vzdbudi i toho druheho tak jdou naraz, jinak je kojim zvlast.

mila: mooooc gratuluju k dobrym vysledkum! 😵

vladimuraz
14. okt 2009

Ahoj holky, hlásím se ze zasněženého jihu. Tady je dneska naprosto šíleně, celý den poletuje sníh, psa by nevyhnal. Ovšem nám stávkuje náš nový kotel, takže i doma je příšerně. Do toho má Klárka už třetí den horečky, předchozí dva dny jsme se pod 38,5 nedostaly, rekord máme 40,2, hrůza. Dneska to bylo lepší, teploty klesly na těch 38, ale malá je taková zbědovaná, pokňourává a tradičně absolutně nic nejí. Doktorka neví, co jí je, nemá rýmu ani kašel, jen ty horečky. Nevíte někdo, od jaké cifry CRP se nasazují antibiotika nebo je známka toho, že se v těle něco děje? Já jsem našla, že normální hodnoty jsou 0-7, my měly 15 a prý je to v pořádku, tak jsem z toho jelen.

Jinak děkujeme za přání k narozeninám, v neděli jsme si užívali oslavu a během hodiny se Klárka otočila o 180 stupňů a ulehla. Doufám, že zítra už bude líp, nějak tyhle stavy špatně snáším.

Bera,u nás ve zdravotních potřebách (mám to pár metrů od domu) mají za výlohou skákacího koníka, myslím, že se to jmenuje Ronny. Pokud neseženeš, klidně Ti ho koupím. My máme neatestovaného jelena, Klárka to nelíže, skáče na tom jednou za měsíc, tak to neřeším. Vietnamci naproti Zdravotním potřebám prodávají skákadla za pouhých 170,- Kč 🙂.

Denisee, až budeš kupovat odrážedlo- motorku, tak nejlevnější ho mají v Bejbycentru (paradoxně, páč jinak jsou tam celkem drazí), stojí tam 360,- Kč, já ho koupila v hračkách Bambule za 480,- Kč....

Adajar a Aandra, kluci jsou šikulkové, určitě budete brzy doma!! 😉

Mila, gratuluju k super výsledkům z očního, to je fajn, že konečně můžeš být v klidu, co? 😉

My se za týden chystáme k tomu psychologovi, už se fakt těším, včera mi vyprávěla jedna holčina, co tam po dětech chtěli. Její holky jsou o 3 měsíce starší a stejně půlku nevěděly, takže Klárka bude mimo úplně 😖

denisee
14. okt 2009

Mila: taky moc gratuluji!!!! 🙂 a užívej si ten krásnej pocit, určitě ti spadl velkej kámen ze srdce 😉

petrach
14. okt 2009

vladi normalní hodnora CRPje do 5,aspon tak to říkali v porodce,naš malí mel i 126 ☹ ješte že už je to za náma..
doufám že bude Klarince brzo líp,držím pesti..
my taky teplotujem z očkovaní přes 38 jer dost ne?

milo to jsou moooc dobre zpravy.. 🙂 už se vám to holky všechno vrací za ty hruzy po porodu jsou ted odmeny 🙂

denise ja chci takyyyyy video 😉 ja to říkám pořad že je Vojtulka kus šikulky..a moc ti to přeju
adajar co napsat 😀 že jste oba dva ušli kus cety a už bude jen dobře,že jsi super máma a moc gratuluju k váze 🙂

andraa a co u vas? jak se má Maxíček??
fajn tak až budete mát tu střechu,tak promysli i tu pec 😀 víš jak by se na ní ted leželo????teploučko,svařáček 😉 Dianka ma fakt užasné hlašky,sepisuješ jí je? to by stalo za to

bera fusak už vytahuj joo? 😀
holky přemyšlím,není tem prckum v tom sportáku víc zima,než v hlubokém?
jecidlo jezdíš i ted golfkama? daváš nanožník?

juli co vím tak holky ohřejou na noc do termosky a pak ředí studenou..u nas se taky nechce čekat,slyxším ho do kuchyne v přízemí i bez vysílačky 😀

fajn
14. okt 2009

peti no kdybych věděla že bude toužit po peci tak nebudem měnit radiátory . Ty jsme vyměnily před měsícem,no a na pec po těchto dvouch akcích už nezůstane. Andree jsem říkala že 24.12.se půjdem všichni ven podívat na střechu a bude. 😀 😀 😀 😀 😀 nemáme rádi půjčky tak jsme to platili všechno hotově 😢

milo gratuluju super zprávy

Vladi já si myslím že normál je do 8

A co Maxík jak je?Když měla Didka kilo takjsem ji poprve dostala do ruk.

adajar
14. okt 2009

petrach a jeste kus cesty nam zbyva teda. A ted me sestricka nakrkla. Holky uz vime proc neni on proste nechce umelou stravu vubec on ji plive. Moje mliko sni, ale UM vubec nechce

andraa
14. okt 2009

Holky, dnes jsme za Maxíkem nebyli a nevím ani jestli to výjde zítra, ale v pátek pojedeme určitě. Zítra budu volat, jestli je všechno v pořádku. Vím, že pro některé asi budu hrozná mamka, ale to cestování je vyčerpávající, je to prostě 2-hodinová cesta. Stýská se mi to jo. Už se taky těším, až si ho poprvé pochovám a budeme klokánkovat. Možná v ten pátek.

petrach
14. okt 2009

andraa ja si to nemyslím,ono to i časove a fizicky moc nejde,je to desne daleko a penez to taky stojí..prave proto jsem se ptala kde leží,zarazilo me že tak daleko 😒 musíš se poptat,kdyby bylo blíž misto na převoz
a držím palečky bojovníčkovi i tobe 😉

andraa
14. okt 2009

Peti oni nám řekli, že nám ho převezou, ale nejdřív myslím tak za měsíc, takže to musíme ještě nějak vydržet. Taky tím, že jezdíme za malým, tak to špatně nese i malá, protože vždycky přijedeme až kolem 21 hod a to už malá spí.

petrach
14. okt 2009

musí byt stabilizovany myslím,neboj dočkáš se a pak mu to i sobe vynahradíš 😉
stejne ted v šestinedelí se musíš šetřit,ješte si pamatuju jak mi bylo po císaří,ja nechapu ženske co ho chtejí místo přirozeneho,to je sakra rozdíl 😠
uživej si i malé,ona vycíti když budeš smutná,naše Eliška pak hodne plakávala,byla smutná kvuli me ☹

andraa
14. okt 2009

vidíš já taky nechápu ženský co chtějí císaře, já mám za sebou dva a dala bych cokoliv, abych mohla rodit normálně v obouch případech, ale nevyšlo to. Po tomto císaří mi řekla doktorka, která za mnoou přišla na JIPku, že už mi nedoporučuje být těhotná a už vůbec by mi nedoporučovala třetího císaře. Moje vidina ještě jednoho dítěte se rozplynula a docela mě to mrzí. Ale zase zdraví je přednější a tak si myslím, že by jako doktorka měla něco vědět.
Malá taky někdy brečí, ale spíš si chce získat moji pozornost a tak neustále vysvětluji, že ji pořád mám ráda stejně, ale že mě taky potřebuje i Maxík a pořád dokola. Ale jinak je zlatíčko, snaží se mi pomáhat a dokonce si teď chce i sama chystat večeře a nebo svačinky.

jecidlo
15. okt 2009

holky k tomu CRP jsem nasla tohle http://www.tomsej.cz/poradna/nejcastejsi-dotazy

jecidlo
15. okt 2009

jo jinak my jsme tu totalne zapadli, a to s nima mam jet k doktorce na 3.hexu + synflorix, ale s tim golfacem nevim nevim, sice ma teplu fusak a nanoznik to se nebojim ze by zmrzli, ale ze se mi nalepi snih na kolecka a slus. No uvidime, velky kocar tu nemam, takze asi budu muset 😠

maartinkaa
15. okt 2009

ahoj dievcata, dneska je hrozne rano ani vstat sa mi nechce ☹

andraa, vobec nie si zla matka, aj my sme za chlapcami cestovali kazdy druhy a niekedy aj treti den, bolo to vycerpavajuce, financne aj psychicky
a pre mna o to horsie, ze som tam nemohla byt s nimi, lebo nebolo miesto 😢

teraz prechadzame nejakou fazou nechutenstva, ledva mi vytiahnu 60 ml, stalo sa vam to? pred vyse mesiacom mi pili 100-110 ml a teraz ani tolko, co mam robit?

fajn, ked sa bavime o tych hlaskach nasich deti: matejko sa raz kupal a vymenovaval: ocko ma pipika, martinko ma pipika, ja mam pipika. a ocko sa ho na koniec spytal, a co ma mamicka? " no mamicka ma iba rit"!!!! 😀 😀 😀

fusak sme vytiahli aj my, lebo to je uz riadna zima, ale vam poviem, ze ani velmi teraz von nechodime

aj ja som mala pred tym normalny porod a dvojicky cisarskym, a nikdy viac 😝 😝 bola som ako zdochnuty pes, po normalnom porode mi nic nebolo, ja tiez nechapem zenske ktore si praju takto rodit, ja som aj dvojicky chcela rodit normalne, ale nemohla som ☹
andraa, neboj este mozes byt tehotna, ale dva roky by si mala mat pauzu, poznam zeny co maju za sebou aj stvrty cisarak a v pohode

mispuli
15. okt 2009

andrra:my za honzíkem jezdili jen občas o víkendu,byl v praze a jezdit tam denně z protivína se nedalo a stejně ty první 3 měsíce na tom byl zdravotně tak,že jsme ani klokánkovat nemohli,mlíko jsem neměla,takže pro mě nebylo místo a stejně bych tam byla zbytečná,takže si nic nevyčítej,už takhle pro maxíka děláš neskutečně moc a až kto k tomu bude,tak ti ho převezou 😉 😉

jecidlo u vás na severu musí bejt docela frišno,co,takhle brzo 0000sníh00000000,i když koukám tady taky ted začíná poprašek,jakmile napadne víc sněhu,tak vytahuju zpátky velkej kočár,my máme na golfáčích malý kolečka a nikam bysme neprojeli ☹ ,ty nuly jsou pozdrav od míši,je děsně šikovná,občas mi natvrdo vypne pc nebo změní velikost písma nebo vymaže celej text 😀 😀

vladi to mě mrzí,že je klárka nemocná,snad se ztoho brzo vyhrabete,jedeme na víkend do tábora,v sobotu odpoledne,bych měla čas,kdybys chtěla zajít na kafčo nebo třeba do špáru na nákupy a v kavárničce chvilku pokecat

pavcik
15. okt 2009

Ahoj holky...
když tu tak píšete občas o vojtovce tak se chci zeptat. Cvičím s Matějem takový ten cvik jak má zvednout pánev a kopat nožičkama. Mačkám mu jakože do tvaru C hrudníček jestli chápete co myslím.
Jenže se mi zdá že Matýsek tu pánev nezvedá ale jen kope ☹ co dělám špatně ☹

A pak máme další cvik jak mu na bříšku mačkám ten bod na lokti a pak ještě do kříže nožičku na patičce. Máme línou levou stranu ( jak bylo krvácení do mozečku na pravé straně tak je to prý křížem) a taky u toho cviku ani náznakem nepohne levou packou jako že jí ani neotevře.

Jsem z toho fakt špatná 😢 ten cvik s pánví cvičím u každýho přebalování a ten s tou packou minimálně 3-4 denně jinak se snažím před každým krmením páč jak ho to rozčílí a pláče teda spíš řve jak tur tak ho tou flaškou aspoň ukonejšim 😒

Jinak mě napadlo jestli nevíte jestli třeba neexistuje nějaký centrum kam se může chodit s děckem cvičit navíc. Jako myslim mimo rehabilitaci. Klidně za poplatek ale ráda bych chodila i někam kde na mě jiný odborník bude dohlížet a nebudu čekat jednou za týden nebo 14 dní kdy jdu na rehabilitaci a tam mi to jednou předvede a pak já jí to ukážu a tim to hasne.

petrach
15. okt 2009

no s tím snehem je to hnus fuj..u nas to hned taje,ale taková zima v říjnu 😝 mame tu dnes drakiadu 😀 no nejdem,nejsem blazen..
jecidlo ja na tebe tot myslela,když jsem od auta tahla maleho ze sedačkou na rhb a říkala si jak to proboha zvladaš ty?? nebo bera..taky tech starostí mate dvojmo..a s tím kočarem to bude blby 😒

marti neporadím,ale holky asi ano,občas se tu řeší nechutenství,to u nas nehrozí 😉 ale doufám že se to u vas brzo spraví..

bera28
15. okt 2009

Ty jo, to je zima!! I u nás sněží 😝
Denisee, jo odrážedlo je přes net v Mostě a tam mi ho vyzvedne švagrová a bude to bez poštovného 😉
V
Vladi, moc děkuji za nabídku na koupi koníka. Já ještě budu obíhat nějaké prodejny, přeci jen je do Vánoc ještě trochu času🙂 Ale když ho neseženu, tak asi Tvé nabídky využiji. To máš dobrý, že ho Klárka neolizuje. Jak znám ty moje, tak ty ho budou chtít sežrat. Když jsou schopný si rvát do pusy i ocas našeho psa (živého, neatestovaného) 😀 😀
Ať je Klárka brzy fit! A co tatínek??

Mila, velkáááááááá gratulace!! Zasloužíte si to.
Fajn, když mám blbý den, tak 100% stačí přečíst hlášky od Didky a hned je vesele. 🙂
Petrach, no asi ve sporťáku větší zima bude, přeci jen není tak chráněný, jako v korbičkách. Ale zase už jsou děti větší a odolnější. A už jste bez teplot?
Adajar, a nemůžou mu dát jinou UM?? Našim chutná HIPP, na ostatní se taky ofrňovali. A teď má Anetka ten nechutný Nutrilon Allergy Care. Ještě že jí z toho dělám kaše, samotné bych to do ní nedostala ani náhodou.
Andraa, máš úžasný dětičky! A s tím cestováním, to naprosto chápu. Je to úmorné. Musíš si taky někdy odpočinout.
Maartinka, taky dobrá hláška 😀 A s tím nejezením, to bych mohla psát romány. Zkus chvíli vyčkat, hlavně jim to nenuť.
Pavcik, dej malému čas. Oba cviky jsme měli taky, krvácení vpravo Kuba taktéž. A vše je OK. Vždycky mi na RHB říkali, že zpočátku jsou první výsledky viditelné až po 6týdnech!!! Takže hezky cvič a nestresuj 😉
A kam chodíš s malým na RHB? Do Podolí?? Já jezdím s Kubou do Motola a věnují se nám tam maximálně. I když jsem chtěla mimořádnou konzultaci, tak nebyl problém přijet. Jinak v Lípě je jedna ženská, co cvičí Vojtu, je to za poplatek, ale nic víc ti neřekne. Chodila k ná kámoška s malým a probíhalo to stejně, jako u nás. Jinak ty ho můžeš stimulovat při hraní. Ale to by ti taky měli ukázat na RHB. Vím, že u takových maličkých se často používá dětský míč (ten plážový nafukovací). Na tom jsem se s Kubajzem vyblbla.

Když jsem si prohlížela videa vašich prcků, tak jse se taky pochlapila🙂 a včera jsem přetáhla všechno z kamery do PC. Tak teď z toho něco vyberu a šupnu to na YouTube.
Tak se zatím mějte hezky a nezapadejte.

mispuli
15. okt 2009

bera u koho cvičíte v motole? Když byl honzík po tom úraze,tak jsme tam taky cvičili a ty ženský byly fakt skvělý my chodili k janě válkový,shodou okolností to byla bráchova kamarádka 😉

a jídlo,honzík se rozjed jakžtakž až ve 4 letech,ted většinou jí,ale něco taky ne

bera28
15. okt 2009

Mispuli, Janu Válkovou známe, má společný box s naší rehabilitační - Světlana Prokoschová. Já si myslím, že Pavel Kolář je tam má dost vycepovaný a hlavně se učí od největšího odborníka na fyzioterapii, a to taky dělá své.

petrach
15. okt 2009

pavcik nemusíš nic dwelat špatne,spíš by ti mela poradit rhb,když se na nej dívá co a jak..to že cvik nezacvičí neznamená že nezapojí svalíky,skus vydržet..je to morda,ale stojí za to.. 😉
a jak se jinak máte,dlouho ses neozvala...

u nas pořadf teploty,ted jsem došla z lekarny,docházeli nám čípky..a to mame zítra mít rhb..no jestli budou teploty,tak asi nepojedem

jecidlo projelas??? nezapadli jste?

jecidlo
15. okt 2009

petrach: jako silene, Liberec je totalne pod snehem vsude polamane stromy, ale strasne moc, mokry tezky snih, troufam si rict az 30 cisel, MHD si jezdila jak chtela a v tech zavejich ja s dvojityma golfkama. Misty jsem je proste tahla jako sane nebo jsem holt jela po silnici, aut nastesti moc nebylo, k doktorce jsme se nemohli dostat, protoze tam padl na cesticku strom, ale ja jsem odmitla to obchazet, uz jsem na to nemela silu, tak jsem vlezla pod to a bylo to presne na vysku kocarku, zpatky uz jsme to museli obejit, klesl jeste niz.
Deti v pohode, byli pochvaleni ani moc nervali, ja promocena nahy durch nahore spocena z tahani toho kocarku.
A jeste porad snezi. Ted zas trnu jestli dojede dom pritel, jel na barak a ma samozrejme letni gumy. Bojim bojim

mispuli
15. okt 2009

jecidlo,to věřím,že to musela bejt síla,mě sem jela mamka,čekala v táboře na autobus z brna a prostě ani za hodinu nepřijel,tak musela na vlak,tady taky pořád sněží,ale tím jak jsme nízko,tak to hned taje

za chvíli jdu k zubařce,bude mi trhat osmičku,bojím,bojím