Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

tinuskaha
3. jan 2010

peti nerozculuj sa to poznam.aj mne sesternica vravi co a ako mam robit ☹ mna ide rozhodit darmo jej vysvetlujem ze je 3mesiace skor narodeny a nemoze ho porovnavat so svojim donosenym.keby preskakal to co my neviem co by rozpravala vtedy.ja to proste uz nekomentujem nech si kazdy rozprava co chce.ja robim pre nho maximum cvicim venujem sa mu,motivujem.ked to ma prist tak to pride nie?hlavu hore 😉

denisee
3. jan 2010

Petrach: moc gratuluju k prvním pokusům o plazení. Pokud to zkusil, tak už to prostě v tý hlavičce má, to už nezapomene, teď to jen začne víc a víc zkoušet 🙂 pak přjde na to, že to je super dostat se kam chce on 😀 a už ho neuhlídáš.

Včera jsme se vrátili a bylo to už potřeba, začla být trošku ponorka, ale jinak jsme se super bavili, byla tam sposusta známých s dětma 🙂 🙂 domluvili jsme si i na jarní prázdniny hory v jizerských horách. Tak jdu hledat na MMB zimní kombinézu 🙂 . Zatím se s Vojtou, ale nedá jít ven bez kočáru ☹ , on chce chodit jen podle sebe, točíme se pořád v jednom kruhu a leze tam kam nemá(křoví, kameny, louže...)
Jo a už jsme ostříhali strojkem 😀 zkusím dát fotky do alba.

nanya
3. jan 2010

Ahoj holky moje. Tak se zase po delší době hlásím. Zase něco řeším. Nedávno jsem si Daňulku doma změřila krejčovským metrem, neboť ho dr. v poradně vůbec neměří. Měří pouhých +- 63-65 cm. Není to málo? Po odečtu o to, co se dříve narodil, mu bylo 28.12. 6 měsíců korigovaně. Kolik měřili prcci vám? ☹

argousek
3. jan 2010

Nanya pošli mi do IP tvojí emailovou adresu, pošlu ti tabulku jaké by měly být míry u kluků od narození do 5Let 😉

andulka4
3. jan 2010

Nanya D měl v necelých 6ti měsících korigovaných 73cm a 8050g, OH měl 46cm
(66cm měl když měl 3měsíce korigovaně)

argi pošleš mi to taky pls?

argousek
3. jan 2010

andulko tak mi pošli tvou adresu do IP, ono je to ve wordu, tak to musím poslat emailem jako soubor 😉

petrach
3. jan 2010

nanya Šimula má 66cm 😀 a 44cm obvod hlavy 😉

tinus přesne,jen nechápu když ví čím jsme si prošli,.že to tak řekne..oni fakt ti druzí nepochopí o čem my mluvíme..
dense doufám že je fotečka,už tam jduuuuu 😉

petrach
3. jan 2010

ty jooo,sluší mu to..jak jsi psala,že jde na ten strojem,tak jsem si říkala,že je to veliká škoda,ale sedne mu to..ale teda je celí po Tobe 🙂 ta pusina

leni96
3. jan 2010

holky děkuju, docela jste mě uklidnily , zítra jdu přece jenom k dr. abych měla klid a taky mu řeknu o magnézko, snad mi ho napíše
kéž bych se ještě zbavila toho streptokoka agalactiae ☹, uvidím po kultivaci, ach jo 😒
jo a jinak už víme, že bude mít Lenička brášku 🙂

maatkka
3. jan 2010

jeeej leni tak gratulujem k chlapcekovi - budete mat parik 😉 🙂

argousek
4. jan 2010

fajn všechno NEJ Diance k dnešnímu svátku 😀

leni tak další kluk do party, gratulujeme 😀
já jdu také zítra k doktorce a jsme domluvený, že i když nemám žádný potíže, že mi pro klid udělá stěry, jestli tam náhodou nemám přemnožené nějaké bakterie a jestli je všechno tak, jak má být, tak jsem taky zvědavá 😕

fajn
4. jan 2010

arg. děkuju.
Držím všem co jdou na kontrolu pěsti ať to dopadne na 1*.
Vojtíškovi tak fakt sluší ,ty jeho oči to je fakt kočkolap.Jinak po vzoru Vojtíška pokračujem v krmení dravé zvěře furt dál. Vždycky když dojí se zeptá jestli jsem mu to napsala.
Leni gratulace ke klučíkovi

andulka4
4. jan 2010

holky já chodím na kontroly co 3 týdny a jdu 15.1 na velký UTZ a pak 19.1 taky na ty stěry. Taky nemám potíže ale pro jistotu 😝

Leni blahopřeji k chlapečkovi....já chcu taky pááreček 😀

Diance 100mil. pusinek k dnešnímu svátečku 😉

andulka4
4. jan 2010

Denise malý je fráááája 🙂 má to super 😀

tinuskaha
4. jan 2010

ahojte,
tak my sme dnes boli u noveho neurologa,neda sa ani porovnat s predchadzajucou starou....
vsetko mi vysvetlil USG ma v poriadku cudoval sa ze ked bol tak dlho na UPV tak mozog je v celku ok.odporucil malemu injekcie cerebrolyzin na nastartovanie motoriky.vravel ze on s tym ma len dobre skusenosti.chcem sa vas opytat ci nema niektora z vas s tym nejake skusenosti.rozmyslam ze 19.1.ideme do rizikovej poradne ze sa este poradim tam s lekarkou.
budem rada ak mi poradite ked ste mali alebo niekto vo vasom okoli s tym skusenost.dakujem

adajar
4. jan 2010

leni gratuluji ke klukovi.

Holky tak dneska rano byl Danysek dusny. popral se s tim sam, ale dostali jsme na doma ventolin kdyz bude zase dusny.

maatkka
4. jan 2010

tinuska a co by si chcela asi vediet? my sme vybrali 70!!!!! injekcii cerebrolysinu ☹ pichali sme ho doma...

denisee
4. jan 2010

Holky, trochu jsem měla obavy s tím stříháním, ale taky se nám to líbí 🙂

fajn: to jsem fakt ráda, jestli vám to naše video takhle pomohlo 😉 , Diance vše nej k dnešnímu svátku, až bude umět Vojta mluvit natočíme pro Dianku pozdrav 🙂 . Jinak, jemu jde krmení dobře hlavně levou rukou. Nevíte kdy se to začne rozlišovat, jestli bude pravák nebo levák????

leni: gratuluju k chlapečkovi 🙂 a jak píše Andulka, tak bych strášně ráda jednou tu holčičku, i když jsem se zařekla, že na tom nesejde, tajně si jí moc přejem. Ale taky bsme pro to měli už něco dělat 😀 😀

Všem marůdkům brzké uzdravení

tinuskaha
4. jan 2010

maatka chcela by som vediet ci mu to pomohlo v tej motorike,boli nejake vedlajsie ucinky a podobne?neobjavila sa epilepsia?dakujem

argousek
4. jan 2010

denisee mně psycholožka říkala, že do 5 let by děti neměly upřednostňovat žádnou stranu, oběma by měly pracovat stejně. Adámek zase upřednostňuje zase pravou stranu

maatkka
4. jan 2010

tinuskaha neviem moc posudit do akej miery jej to pomohlo lebo prvych 30 injekcii dostala uz mesiac po narodeni - kvoli krvacaniu do mozgu (1. kura 30-dnova) ale na USG to bolo hned viditelne lepsie... no a mala robila vzdy vsetko podla korigovaneho veku - mozno aj prave vdaka cerebrolysinu (?)
2.kuru (20 injekcii 2x do tyzdna) mala v cca 3 mesiacoch (korigovanych 2 tyzdnoch) takze to tiez bolo vidiet skor na USG ako v nejakych pokrokoch
3.kuru (20 injekcii 1x do tyzdna) mala od nejakych 11-tich mesiacov (korogovanych cca 8-mich) do tohto decembra - t.j. asi 5 mesiacov pichania injekcii
no ako pisem vsetko robi +/- podla korigovaneho veku a to mala silne krvacanie do mozgu takze si myslim ze nam to pomohlo - motoricky je sikovna - ved uz paradne chodi beha 🙂
vedlajsie ucinky sme si mysleli ze nema ziadne (cer. je vraj vseobecne tolerovany velmi dobre) ALE ked sme teraz boli na EEG a vysledky neboli dobre (ale na malej sa to nijako neprejavovalo) dr. to "hodila" zatial na cerebrolysin - uvidime po kontrolnom EEG ak bude vporiadku tak to zrejme bol vedlajsi ucinok tohto lieku... ale ak to bol naozaj vedlajsi ucinok tak len docasny a ko EEG by malo byt o.k. (veriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim straaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaasne moooooooooooooc ze bude)...
epilepsia je kontraindikacia - pri nej sa pichat nesmie
inak este uzivala aj sirup Encephabol - je tiez na podporu mozgovej cinnosti
no a injekcie naucila mm pichat nasa sestricka aby sme kvoli tomu nebehali hore-dolu kazdu chvilu k nej medzi chore deti a tak... este nam poradila suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper vec - striekat pred pichanim lydocain na znecitlivenie - takze mala pri tom ani nezaplakala bez toho by to bolo pre nas ooovela tahsie (neviem si to predstavit 70 injekcii s placom) - hlavne pre mm lebo on to pichal ale aj pre mna lebo ja som jej nozicku drzala aby nou nahodou nepohla
no a nozicky sme samozrejme striedali - raz do jednej raz do druhej
inak k tomu ano-ci nie... ja som tiez rozmyslala casto ci je to nutne a ci nam to naozaj pomoze atd.atd. aj tu na MK mi niekolko bab (do IP) napisalo ze oni by svojim detom "lieky na mozog" nedali alebo ze ked im ich dr. predpisal len sa tvarili ze ich beru a on ich vychvaloval ake vdaka nim robia pokroky... ja osobne by som toho nebola schopna nedovolila som si to. straaasne som sa bala ze by som si mohla neskor nieco vycitat... lekari narozdiel odo mna vystudovali predsa medicinu a maju skusenosti... ja si myslim ze ak to povie dr. ktoremu doverujes (pripadne ti to potvrdi aj iny neurolog ako nam) tak nie je co riesit...
joj som sa akosi rozpisala 🙂 viac ma k tomu teraz nenapada - dufam ze som ti aspon trosku pomohla
😉

fajn vseeeetko naj naj naj sikulke Didke k sviatku (asi ma meninky ze? 😀 )

tinuskaha
4. jan 2010

maatka straaaaaaaaaaaasne moc ti dakujem,tiez rozmyslam ci ano alebo nie preto sa pytam na viac nazorov nechcem si v buducnosti vycitat,ze som nieco zanedbala.
maly nerobi nic ani podla korigovaneho veku tak asi preto mi to odporucil.
mati a ten sirup Encephabol je na predpis pravda?predpisal ti neurolog?dakujem este raz

maatkka
4. jan 2010

ano tinuska encephabol nam predpisala neurologicka - inak ked sme boli este v nemocnici dost deticiek ho tam bralo - my nie lebo my sme mali uz ten cerebr. kvoli krvacaniu do mozgu ale deti co boli napr. velmi hypotonicke adt. tak ho uzivali
fakt neviem ci by sme na tom boli takto aj bez tych injekcii a cvicenia... tinus a vy cvicite vojtovku?

tinuskaha
4. jan 2010

ano cvicime teraz sme mali mesiac pauzu kvoli operacii.neurolog mi povedal ze ked sa mu bude pichat ten cere.tak s nim MUSIM cvicit.nevravim ze cvicenie flakam to nie,ale napr.v nedelu som cvicila len 2X inak cvicim 4xdenne

bera28
4. jan 2010

Ahoj holky😉
Diance vše neeeeej k svátku, hlavně zdravíčko!
Nanya, neřeš délku Danýska. To máš stejné jako s váhou, taky je každé dítě jiné. Důležité je, že roste a roste mu i hlava. Kdyby byl nějaký problém věř, že by se ti pediatr zmínil.
Leni, gratuluji k očekávanému chlapečkovi. Až teď jsem si všimla, že máte s Argouskem uplne stejný termín porodu 🙂
Adajar, ať je Danýskovi brzy dobře. Ten Ventolin používá více miminek. My máme pro Kubu Berodual, když kašle.
Denisee, Vojtík je fešák.
Andulko, Tobě budu taky držet palečky na UZ.

Jinak u nás nic nového, Kuba piluje chůzi, tak se bude mít ve čtvrtek na RHB čím pochlubit. A to jsem si fakt myslela, že to do roku a půl korigovaně nestihne a stihl 😉 Taky se chystám, že zase po půl roce napíši nějaký textík na Cpapík. Tak jsem zrovna včera rekapitulovala co svišti umí a neumí a došla jsem k tomu, že Anetka je borec, protože zvládá fakt vše co by měla a myslím, že něco i víc (třeba teď mě překvapila, že krásně chodí pozadu, jako couvá). A rozumí všemu, co jí řekneme, aniž bychom jí to museli učit. prostě si to jenom odposlouchala z řeči. Kubajz zatím taky zdárně dohání, co má. Jediný problém, který u obou přetrvává, je ten jejich odpor k pití tekutin. Teď už jsou teda schopní tekutinu spolknout, ale za den dají tak 50ml, takže pokud chci, aby se pořádně napili, tak jedině zahuštěné po lžičkách 😝
Tak to je zatím od nás vše. Mějte se krásně.

petrach
4. jan 2010

Diance všechno nejlepší k dnešnímu svátku 🙂 hlavne hodne zdraví a štestí..Šimonek posílá pusinku
Leni jé páreček 🙂 tak se hlavne šetři,držím pesti 😉

tinus takže neurolog je lepší? to je dobře a jde vydet,že má zájem pomoct...skus si zjistit co nejvíc informací..my ho nebrali,ale myslím že jak psala mattka,že to bude dobrá vec

adajat to je mi líto.. 😒 to má jen ted z nachlazení,nebo už dýl?

leni96
4. jan 2010

ahoj holky, moc vás všechny zdravím a děkujeme za gratulace
tak dneska jsem byla u dr. říkala jsem mu o tom tvrdnutí, říkal, že nejraději by mě nechal na týden v nemocnici a to magnézium by mi dávali přes infuze ☹ , ale já chtěla raději tablety, tak snad to bude dobré, mám užívat 3xdenně 2 tablety. Jinak mi kontroloval čípek ten je v pořádku, nezkracuje se. Ještě mi dělal stěr na kultivaci, tak ve čtvrtek uvidím a řekl mi, kdyby tam ten streptokok agalactiae byl, tak by mi ho přeléčil ATB, že by mi mohl zapříčinit nějakou infekci. No a mám odpočívat, jemu se moc nelíbilo, že jsem nesouhlasila s tou nemocnicí, ale slíbila jsem, že budu odpočívat, tak snad to bude v pořádku.
Taky jsem byla dnes u jiného dr. než chodím obvykle a jsem z něho nadšená, protože nic nepodceňuje a radši dělá i preventivní kontroly.
JO a ať se vám broučci brzo uzdraví 😉 .

tinuskaha
4. jan 2010

peti je lepsi,vela sme rozpravali,vela som sa pytala na vsetko odpovedal.neda sa ani porovnat s tou starou

petrach
4. jan 2010

tinus to je super 🙂 tak by to melo byt,kor když se tak bojíme a máme milion otázek...
ty injekce promýšlíš? je to težké se rozhodnout 😒

tinuskaha
4. jan 2010

premyslam nechcem si v buducnosti nic vycitat.pockam do 19.ideme na rizikovu poradnu k lekarke ktora sa o maleho starala ked bol v inkubatore.
neurolog mi povedal ze maly ma narok na plavanie,tiez mi odporucil zmenit rhb,vzhladom nato ze tu kde byvame su 2 ale ma to jedna dr.pod zastitou tak budem zajtra volat znamej na JIRS kde maly lezal nech mi vybavi nieco u nich.budeme musiet sice dochadzat vyse 30km ,nemame ani auto ale co uz.pre maleho urobim aj nemozne