Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petraguerra
3. dec 2010

simco bych ji koupila az po novem roce 🙂

denisee
4. dec 2010

susika: koukala jsem na fotky, Samko je nádhernej!!!!! Napiš něco víc, jak to probíhalo..... Koukala jsem, že si měla v 19tt bříško jako mám teď já, pořád se mi zdá malé 🙂 , ale ve 25tt ti pěkně vyrostlo 🙂

kikimaruska
4. dec 2010

@simicak Ahojky, nějak nestíhám, tak píšu:
Pudinkové banánky
60 dkg hladké mouky
1/4 kg práškového cukru
1,5 Hery nebo másla
5 sáčků vanikových pudinků
1 sáček prášku do pečiva
3 celá vejce
Marmeláda na slepování
Čokoláda na vaření

Ze všeho zpracujeme těsto a dáme do lednice nebo chladné spíže odpočinout, aspon na hodinku dvě. Pak strojkem (mlýnek s tvořítky) meleme- vytlačujeme banánky. Pokud možno stejně dlouhé. Dáme péct. Po upečení je skládám na mísu a po vychlazení uklidím, než je poté slepujeme marmeládou (nejlepší je jahodová, rybízová...nebo i linecká) a konce slepených banánku nakonec namáčíme do čokolády.

Jinak banánky neslepený sami o sobě moc sladký nejsou...ale když se slepí a očokoládujou, tak jsou výborný. A doporučuji aspon týden uležet, aby pak slepený pěkně změkly. 😉

kikimaruska
4. dec 2010

Jo...my to vše děláme každoročně s dvojité dávky...je toho dost, ale i tak se to jako první sní 🙂

zabka85
4. dec 2010

@majucha Dokud není venku nikdo neví to si aspon myslím já.Nám tvrdily že bude mít přes kylo tři doktoři z toho dva s 3D a stejně malá neměla ani 800g.jedinej muj dr. mi tvrdil že sice doufá aspon v 1kg ale myslel si že to spíš mít nebude a jediný měl pravdu.Do |Mostu nás svážely ruzně a nikomu se nijak zvlášt netrefil žádnej dr..MOOOOOC na vás vzpomínám a držím palečky aby všechno dobře dopadlo a mimís bylo o mnoho větčí než se zdá.Ale i kdyby přece tak nezoufej je to zvláštní ale malá se narodila sice 28+5tt ale váhově prý bylana spodní hranici 26tt a vývojově odpovídala na 31tt a přitom i přes pohyby sem měla rodit na silvestra 🙂 .
@karmenta Gratuluju k odpojení to je supr zpráva.A taky neboj první druhej den bez přístrojů sme byly nervní asi všechny aspon u nás v nemocce to měly všichni.
A tady se potvrzuje že každý to dělá jinak 😖 a chtěla sem ty malou ani nepřebaluješ?to já přebalovala poprvé asi po týdnu cca druhý třetí den na plíně.Asi bych zkoušela hučet hučet a hučet.

A jinak u nás změna malá chodila kolem obýváku a šlo jí to dobře dokonceš se chvílema držela jen jednou rukou tak sem pomalu zajásala a ona ted už týden nechce chodit a jen leze po4 😢 😢 😢 štve mě to.

zabka85
4. dec 2010

@karmenta Ještě mě ted napadlo že mezi náma holkama kolovaly zkušenosti jako tahle tě nechá klokánkovat támhleta tě nechá vykoupat....zkus rozhodit sítě já je rozhazovala nejvíc ve sprchách a mlíkárně(teda místnosti na odsávání mléka nebo ve sterylu. 😀

kikimaruska
4. dec 2010

@zabka85 V mlíkárně nebo ve sterylu? Jé, o tom slyším prvně. My mlíčko nosily vždy schlazené nebo zmražené v lahvích a předávaly sestrě...když jsme pak až na Krčku byly s malým a odsávaly, tak jen na pokoji. Nikde žádná místnost na to nebyla. Na rizikovce po porodu, kde jsme právě odsávaly nejvíce opět vše jen na pokoji...a lahvičky jsme pak dávaly do chladničky nebo mrazáku na chodbě, určené pouze na odstříkané MM pro nedonošenečky. Do 24 hodin se to odneslo na Jirp. a sestry uložily.

simicak
4. dec 2010

My taky meli mistnost na odsrikavani a pak to sestry davali do mrazaku.

Holky,my dnes byli akcni!!!!!!!!! Rano jsem zkousela mixer a kupodivu se mi zzapl a rozmixovala jsem si kus vyka z mixeru,pak jsem nerozslehala bilky na pusinky,tak to slo do kybla,upekli kokosove delobuchy,nachystali testo na linecke na zitrek a pak pekli ruzove kyticky a srdicka na stromecek a ty posledni mi zhoreli,tak vetrame 😀 Nic mene mi naladu nic nezkazilo,budeme mit prekvapive ruzovo bily stromecek - manzela asi trefi slak,ale verunka si cely den delala ozdoby z toho nejedleho testa na stromek ( fakt skarede,ale proste sladke 😵 ) a retezy na stromek vyrobim z popcornu a rozinek a jeste udelame z papiru nebo z neceho nejake zvonecky. Uplne me ty vanoce bavi,kdyz si vse delame sami s holkama 😵 😵 Hlavne ty darky a vse budou mit pak zaslouzene. Navic jsou obe moc hodne a spolupracuji,bud si hraji samy,kdzy nemuzou asistovat a nebo obe pekne sedi u stolu a pracuji se mnou 🙂 No fakt letos jsou nejlepsi svatky 😵 😵 😵 😵

kikimaruska
4. dec 2010

@simicak jé to je pěkné. To nám pak ten váš stromeček taky ukážeš, vid 🙂 , určitě bude krásnej. Já jednou jako malá dělala ozdoby z kaštanů a kukuřice a jednou sem taky dělala stužky, bílé a fialové a doted je máme uklizený. Perníčky nejedlý jsme zkoušely též. Simi, jak je to nejedlý těsto...to si koupila, nebo máš recept na domácí výrobu? Docela bych se do toho po letech taky dala, Kuba rád pomůže, musí s náma pořád vařit, tak bychom vykrájeli něco pěkného na stromek 🙂 , pokud máš receptík, dej prosím.Díky 🙂 K Mikuláši dostane zítra mj. vykrajovátka autíček a sadu pro malé kuchařky...je to vál, váleček, metla, vařečka...vše dřevěný, malý, moc hezký 🙂.

karmenta
4. dec 2010

Holky POMOC!!! Nevím co mám dělat. Dneska na návštěvách se Viktorka pokakala - bylo 14:05hod. Přebalují a krmí ve 12:00 a pak 15:00. Šla jsem tedy za sestřičkou jestli by byla tak hodná a Viktorku nepřebalila, že se pokakala. Ta mě doslova sjela jak malou holku že mají přebalovací časy a že to takhle nejde přebalovat kdy si usmyslím, že není dobré děti budit. Tak jsem jí řekla že malá teda rozhodně nespí, že se tam vrtí a brečí že je pokakaná. Tak řekla at počkám. Došla za 10minut, zas na mě bafla že minule jsem sestřičku "zaměstnala" 2x že ji má jít přebalit (je to pravda, 2x se za návštěvy pokakala tak jsem šla 2x pro sestřičku) a že to takhle nejde, že mají ty zmíněné přebalovací časy a že tímto spotřebují moc plen (kupujeme je my každý týden!!!!).
Nevím co mám dělat!!! Jak si mám tedka myslet že se o Viktorku starají když mi vynadá že ji chci přebalit v době kdy tam jsem? Jak můžu vědět že ji ted nenechají já nevím 8hodin v posraný plíně pač nechtějí spotřebovávat mé vlastní koupené plenky?
Nevíte jak požádat o překlad jinam? Udělali byste ostudu někde na vyšších místech? Podali byste nějakou stížnost?

Díky za rady!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

@kikimaruska
@simicak
@zabka85
@petraguerra

simicak
4. dec 2010

@karmenta sla bych delat kraval za priimarem a vrchni sestrou,sjela bych tu sestru,ze to jsou vlastni pleny ze ji se taky nebude libit,jak bude stara v chudobinci posrana,protoze kadi v blby cas a maji malo plen. Taky bych si ji vytahla z inkkubatoru a prebalila bych si ji sama,kdyby odmitla - je to tvoje dite,navic Viki je zdrava,enni na pristrojich,takze ji neohrozis nicim. No a rozhodne bych napsala i stiznost na vedeni nemocnice!! protoze to jsou fakt hova...co tam delaji!!!!!! Navi kdyz udelas ostudu,nic se nestane,maimalne vas prelozi a nikde hrosi uz to byt nemuze nez tam,kde jste ten!!!!!!!!!

simicak
4. dec 2010

@kikimaruska 2 hrnky polohrube nebo hl.mouky,1 hrnek soli, a necely hrnek vody ( ja prilivala postupne,tak az z toho mas to testo takove) No a pak si vysypte stul moukou,vyvalte placku a vykrajujte. Dej to na talir,udelej si spejlema diru at maji dirky na ztuzky a do mirkrovlnky 3min. mozna vic,az dokud jsou tvrde. Ne vic jak na 4min.to uz mi zhorelo. Asi zalezi na sile mikrovlnky. Je to fakt lehke a levne to testo udelat 🙂 🙂

simicak
4. dec 2010

@karmenta a o preklad asi zadat u primare?? To netusim,ale rrekla bych mu,ze to je tvoje dite,ze se ches starat,chovat ji............a kdyby ti rek,ze nato nema zdrav.stav,tak bych rekla,ze ma,ze kdyby nemela,byla by na pristrojich 😉 A ze pokud jsou lini,tak ze zadas o preklad do jine nemocnice,jinak z toho udelas velky rozruch,ze uz toho mas plnou prd..... Jo a nebyla bych slusna,musis si fakt stat za svym a zarvat si,protoze jak jde videt,tak domluva a slusne slovo tam neplati

karmenta
4. dec 2010

@simicak Díky moc!! Vyrazím v pondělí za primářem a udělám takovou ostudu že to vživotě nezažili. Nejhorší je že nevím jak žádat překlad, Brno je zabitý, tu je jen Obilnák, kde leží :( Ale radši budu dojíždět 1xtýdně např. do Zlína, když budu vědět že se o ni dobře starají, než každý den dojíždět na necelé 2hodky tam, kde jsem teda definitivně ztratila důvěru.
Ale nevím jak přežiju do pondělí. Ta bezmoc je hrozná ☹ A hlavně že do mě všichni hustí že mám být hlavně klidná at je pak klidná i malá. A jak to mám jako udělat? Nejsem z kamene ☹

petraguerra
4. dec 2010

Karmenta ja by jsem tam udelala dusno,plenky si kupujes a pokud je jim zatezko ti malou prebalit tak rekni,ze si to udelas sama.Ze tedy at ti to nekdo ukaze a muzes jim klido pomoct s tim,ze pokud budes u Viki ,ze si ji muzes sama prebalit a nakrmit pokud pije sondou neni to vubec nic tezkeho+my vzdycky pred jidlem vytahovali strikackou trosku stavy z zaludku a kapali to na papirky,ja jsem to z pocatku nosila sestrickam-jsem si nebyla jista.To se dela proto,ze nekdy ta sonda vyleze ven a jestli sedi v zaludku 😉 A myslim,ze muzes rict klido dr ze ta sestra ti delala dusno kvuli tomu,ze jsi chtela aby malou prebalila pokud je pokakana. 😠 My jsme to tam meli fakt zlate dr i sestry,vubec si neumim predstavit jak strasne se tam musis citit,kdyz tam ani nemuzes jak by jsi chtela+vubec nic si okolo male udelat ☹ Je me to moc lito,ale hlavne,ze se male dari dobre a uz brzy snad pujdete domu.

Simco ja uz se nasmala na fb jak jsi psala 😀 😀 Ty jses talent!!!My jsme delali kdysi vizovicke testo na ozdoby a myslim ,ze bylo take takhle nejak,ale peklo se v troube a bylo krasne hnedoruzove.Mates taky vali jsem delala langose tak valel placky 😀 Zitra mame jit na Mikulase do Aberdeenu moje kamoska tam porada Mikulase pro ceske a slovenske deti-se strasne tesim 🙂 🙂 Mates videl zatim jen Santu,ale Mikulas je Mikulas 🙂

Jinak snih uz trosku odtal ,ale nic moc porad je ho hodne.Jsme byli dnes na vzduchu a zitra frcime na nakupy nez mati odjede.Ja balim mam obyvak a umytou kuchyn-my toho mame jsem vubec netusila. 😒

argousek
4. dec 2010

@karmenta nevím, co říct, jak jsem psala, já jsem taky Obilňák zažila. Mně se to taky stalo, ale nakápla jsem na hodnou sestru a ta bez řečí přebalila. Jinak možná by si mohla zkusit nejdřív tu vrchní sestru Ferdusová se myslím jmenuje a ta je moc hodná, je s ní řeč, řekla bych, že si to tam jako vrchní sestra ošéfuje. Primářem je tam asi ten Ivo Borek, že. To nevím, toho jsem viděla akorát na vizitě, ale nikdy jsem s ním nemluvila, tak nevím, jaká je s ním řeč. Každopádně nejsem si jistá, jestli by tvé malé převoz prospěl, já bych zkusila tu Ferdusovou a kdyby jste se nedomluvili, tak bych zkusila toho primáře. Ale řekla bych to takovým stylem, aby se bál a snažil se ti to vymluvit a postoral se o nápravu, protože převoz může být pro malou zátěž a nevíš, jaké to bude jinde. Jinak nechci tě strašit, ale Jipka je slabý odvar. Sestry na intermediálu jsou horší ☹ Taky jsem se tam s jednou pohádala, až mi bylo do breku. Tam byl Adámek naštěstí jen týden a pak jsme šli domů 😒 On měl v inkubátoru na Jipce plyšovýho medvídka usínáčka a nebyl to problém a když jsme přešli na intermediál tak mi to hned sestra vrazila, že to tam mít nemůže, že to není sterilní a ať donesu plastovou hračku. Bylo mi to tenkrát hrozně líto, protože to byl takovej jeho talisman a měla jsem pocit, že díky tomu se z toho všeho vyhrabal a tady mu to vzali, fakt šílený 🙄

simicak
4. dec 2010

@karmenta asi jak pise argousek,prvni vrchni sestru,ta ma na starost chod oddeleni,takze delat krvala tam. Jak je mozne,ze nachavaji malou pokadenou,urvanou,protoze neni cas na prebaleni a hlavne ta hlaska,ze by byla velka spotreba plen. Musis si zarvat. Za malou budes v zivote jeste hodnekrat bojovat,at uz skolky,skoly.......ne jen v nemocnicich jsou idioti ☹ A proc cekat do pondeli????????? Ty nesmis o vikendu na navstevu??? Normalne jdi zitra,navseva nenavsteva,jdes za vrchni,ty ta jsou kazdy den a kdyz reknou,ze nema cas,si sedni,ze pockas. Kdyz te nechaji na chodbe,tak co 20min.zvon,jeslti uz ma cas. Nenech se odbyt!!!
Ale ja si pamatuji,jak u nas vrchni porad drbala a zapomenla malou na krmit a ta rvala hlady aona porad drbala a jednou ji zapomnela prebalit 😖 Je to hrozne!!!

simicak
4. dec 2010

@karmenta co takhle napst nekde do tv nebo do novin??? Treba by to zvverejnili,zacli se stourat a bylo by hotovo 😉

argousek
4. dec 2010

jojo jak píše Simča musíš se za malou prát, já jsem to pochopila až později. Předtím jsem si taky několikrát pobrečela, až s Adámkem mně to naučilo, že je to prostě moje dítě a nesmím ho dát a nenechat si všechno líbit.

karmenta
4. dec 2010

@argousek my jsme na intermediálu, na "12". Na jipce byly sestry oproti tomuhle doslova zlatý. Jinak jsme koupili malé i vlastní dudlík, protože pořád by dudlala, tak aby měla.. a ani jí ho nedávají, má bud jiný nebo nemá nic. Koukám že taky máš dobrý zážitky, to nám malé toho muchlánka v inkubátoru nechali, ale hodili ho do kouta, já ji tím přikreji když jsou návštěvy ale když přijdu tak ho má vždycky hozenýho pryč.

@simicak díky, já jsem z toho úplně mimo. Půjdu v pondělí za tou vrchní, jen nevím kdy, asi bude lepší dopoledne, že? to tam tak bývají.. Zítra je to asi na houby, není tam ani pořádně doktorka a chci kdyby se něco dělo at jsou tam všici, at jim to můžu říct naráz.

@petraguerra zkusím zjistit co a jak, ale tady tě nenechají ani plenu vyměnit, natož krmit.. Ani vidět to nesmíme, nenakrmí dítě než odejde návštěva, nevím čeho se bojí že by člověk viděl.. To taky na klidu člověku moc nepřidá. Na jipce normálně nakrmili před náma.

Co se týče přeložení tak radši se nechám přeložit na druhý konec republiky do nemocnice kde s malou budu moct být než zůstat tady.

simicak
4. dec 2010

@karmenta bez zitra,vrchni sestra je tam kazdy den a vzdycky musi byt i jeden lekar!! Navic vikendy jsou klidnejsi,protoze nemate navstevy!! Udelej kraval s vrchni sestrou,lpak si zajdu na informace a vyzadej si adresu a nebo c.kancelare,jmeno cloveka,kde se posilaji stiznosti,tu dej dokupy do pondeli a hned to tam zanes. Ja byla jak argousek,ja jsem drzela hubu,ale ja z toho duvodu,ze jsem tam sedela se sestrama pak uz i 8hod.denne,tak jem enchtela konflikt a vim co se tam delo,proto jsem tam takky sedela porad 😖 Nenechavej to na pondeli. Navic by jsi mela mit pristup k tomu,jak se mala prebaluje. Ja vubec nechapu,proc nesmite?????? To jako ze ji zlomis hlavu nebo co? A vem si manzela s sebou nebo tatinka....nekoho kdo ti bude oporou 😉 A hlavne se nenech nicim odbyt a priprav si argumenty na kazdou hovadinu,co natebe muze vrchni vytahnout a taky mas prave si rict,ze ta sestra,co ji nechala pokadenou,ze si neprejes,aby u tveho diete delal sluzby,ze je nekompetentni,sprosta........a podej stiznost nejen na oddeleni,ale i primo natu kravu. Treba prijde o premie a nebo dostane zdupa apson.

argousek
4. dec 2010

@karmenta aha tak ona už je na 12, tak tam nevím jaká je vrchní, já myslela, že jste ještě na Jipce. Tak uvidíš, hlavně se nenech odbýt. Jinak s tím převozem si to ještě rozmysli, opravdu si myslím, že je to pro mimi zátěž. Adámek byl přeloženej na 12 a vrátili ho na Jipku, protože začal opět kolabovat s dechem.

petroska
4. dec 2010

Ahoj holky.občas na vás nakouknu protože mám taky nedonošenýho chlapečka.sice všechno dohnal parádně.měl 1900g a pak zhodil na 1670 a ted už je ve 4 měsících 6 kylový cvalík ale chci se jen zeptat maminek co už mají dětičky větší.chodíte někdo skrz předčasnému narození na neurologii nebo neonatologii:musíme tam docházet co 14 dní nebo po měsíci .tvrdí nám že je u něj jakž takž vše v pořádku a dohání rustem a šikovností všechno ale furt nás tam chtějí prostě vidět.tahají ho za nožičky.ruky a dělají s ním pomali akrobacii až se nám to nelíbí tak se chci zeptat je to nutné tam furt chodit?nemužu si prostě zvolit že chci chodit na kontroli jen k obvodačce a tam k nim ne?je to snad náš zájem aby byl malý v pořádku né a ne furt poslouchat je ,že je vše dobré ale furt knám budete dojíždět?

argousek
4. dec 2010

@karmenta koukla jsem k tobě do albíčka a přesně takového méďu usínáčka modrého jsme měli 😉

simicak
4. dec 2010

@argousek,ale jeji mala uz neni na zadncyh pristrojich,ani kontrolnich. Nas prevazeli 10hod.po porodu,to je spis riziko. U nich se jen ceka na krmeni a 400g se dostat do postylky.
@karmenta,za chvili budete doma,moc vam drzim palecky,at uz to je za dva tydny!!

argousek
4. dec 2010

@petroska já myslím, že pokud je vše v pořádku, že vás brzy vyřadí. Někde vyřazují v roce, někde až ve dvou letech. Je to pro jistotu, aby se v případě nějakých vývojových odchylek, vše včas podchytilo. Já bych to teda vydržela, dokud nevyřadí sami. Nechci nikoho tady strašit, ale myslím si, že v 6 měsících se nedá ještě poznat, zda máte vyhráno. Podle mně většinou vyřazují až když dítě bez problémů chodí

petroska
4. dec 2010

@karmenta jak holky radí ,dupni si po svém když se ti nelíbí přístup!je to tvé dítě a mužeš si sama říct co se ti líbí nebo nelíbí a oni se podle toho musej starat!a ne že budou na miminka kašlat!já teda měla malého ve zlíně a nemužu si stěžovat,fakt spokojenost ale taky tam byla jedna mura a řekla sem ji že chci to a to at dělá a musela pak změnit přístup k Filípkovi .A pak se teda snažila jak sem si s ní promluvila ale šlo vidět že ji ta práce o taková malá miminka fakt zajímá 😠

petroska
4. dec 2010

@argousek ach jo ☹ .tak rači teda vydržíme.pro mě je to děs na to koukat jak ho tahají ☹

simicak
4. dec 2010

@petroska co ja vim,tak se vyrazuje dokud dite chodi bez jakychkoliv problemu a ma vahu a vysku v poradku,do to doby si vas budou hlidat. My meli vyvoj perfektni a az v roce nas fyzio propustila,jak mala zacla chodit,tak rekla,ze uz nema co nani vykoukavat,ze je perfektni,dote doby proste preventivne koukali co dela a jakym stylem to dela. Ted chodime kvuli vahy kazdy mesic,protoze tu mame blbou.

simicak
4. dec 2010

akorat nas teda nikdy za nic netahali a nic s nama nedelali,takze me to nevadilo. Jen koukala,jak uchopuje hracky,jak se pretaci,jak se plazi,jak si seda atd. Ale nikdy ji netahali a kdzy zacala plakat,tak rekli,at ji drzim,ze ji nechco stresovat a dali ji pokoj a koukali,co dela,kdyz sedi treba u me na kline a mezi tim jsme se spolu bavili