Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

denisee
28. jan 2011

vladimuraz: a kdy jdete na nějaké testy a budeš vědet víc? Ať už to máte co nejdřív za sebou a můžete si oddechnout.

bera28
28. jan 2011

@vladimuraz, tak to teda strašně moc držím palečky, ať se podezření nepotvrdí. Hlavně ať máte už vyšetření za sebou. Kdy jdete??

@adra22, takové to základní vyšetření sluchu proběhne ještě v porodnici před propuštěním. Je to nějakým přístrojem, ale úplně v poho. A pak tady v ČR chodí všichni nedonošenci cca v 9 měs. koroigovaně na speciální vyšetření sluchu - měření otoakustických emisí.

Simi, Kubajz má stejnýho bacila jako jsem měla já. Probíhá to jako přes kopírák, jenže u něj to trvá všechno o něco déle. Já měla horečku 4 dny, on už jí ma 6 dní a poslední dva dny, když už jsem byla bez horečky, tak jsem taky lítala na záchod, ale nic hrozného to nebylo. On by se teda už měl blížit do finále, když dneska tráví většinu času na nočníku 😀 Žádné vyšetření ani odběry mu nedělali. Já jsem jim v nemocnici i u pediatričky řekla, že jsem měla pár dní předtím to samé, takže by bylo zbytečné ho ještě nějak trápit odběrama. Navíc v úterý máme jít na alergo testy, tak kdyžtak poprosím doktora, ať mu zkontroluje i KO.
Aneta je dobrá, bez teplot i kašle, a i ta rýma už přechází. Tak teď jsem jenom zvědavá, jestli bude v závěru taky průjmovat nebo ne. No a teda nejí, ale to nechávám být. Ráno snědla 150 kaše a od té doby nic. Ale oba pijí, tak jsem v relativním klidu.

Tak snad odjedeme.

argousek
28. jan 2011

@jecidlo super gratuluju k lázním a kdy vyrážíte? Ještě si to s tím doprovodem rozmysli, jestli by třeba někdo nejel s tebou, aby to nebylo tak náročné.

@vladimuraz neboj, nemysli na nejhorší, určitě to bude v pořádku, budu držet palečky, co budu moct 😉

@kmor super, že je Honzík v pohodě, bude to lepší a lepší 😉 když teď pravidelně cvičíte

Teda holky to je teda hrůza s těma vašima nemocema, já musím zaklepat, my jsme zatím všichni zdraví. Se divím, že je teda Štěpánek zdravej, kdyby jste holky viděly, co mu všechno tou pusou projde, to je hrůza. Ten kdyby našel na zemi ho...., tak ho tam strčí taky. Jinak já už se pár ní trápím s vaginální mykózou, vždycky se to u mně objeví, když mám oslabenou imunitu. Je to pěkně protivný.
@adra22 sluch nám vyšetřovali v roce - říká se tomu okoakustický emise.

andulka4
28. jan 2011

Argousku kdy jsete k tomu psychologovi???

nanya
28. jan 2011

@vladimuraz - myslím na vás a držím palečky, aby se to podezření nepotvrdilo 😢

bera28
29. jan 2011

Dobré ráno 🙂

Argousku, jen nech Štěpánka, ať "ochutná" třeba i to h...o 🙂 Víš jakou bude mít imunitu? To bude kluk zdravý jako řípa.

My zase měli noc, chrchel, že se nedalo spát. Tak jsem ráno poslala chlapa do lékárny pro Psí sádlo (pro sviště) a špunty do uší (pro mě).

@fajn, jakou máš zkušenost s psím sádlem? Je to k něčemu? Mně ho máma dávala, když jsem byla takový malý chcípáček uchrchlaný a prý fakt pomáhalo. Ale to bylo opravdové vesnické sádlo ze psa, ne to bylinné co teď prodávají.

U nás jak na houpčce, když už si myslím, že bude líp a odjedeme, tak zase nějaký zádrhel. Na to, že máme na vyléčení 3 dny, to teda moc dobře nevypadá.

maatkka
29. jan 2011

vladi ja teda tiez pevne verim ze to tak nie je!!!!!!!!!!!!!! a drzim vsetko co sa da aby sa to vyvratilo... kedy idete na ake vysetrenia??? moooc na vas myslim... to bude dobre... MUSI BYT!!!
a nerobi sa na toto ochorenie nahodou skriningove vysetrenie uz u novorodencov?

fajn
29. jan 2011

@bera28 já mám právě to vesnický ze psa.A zkušenosti dobrý,ty průdušky se promastí a dobře se to odhleňuje. Jestli nemáš opravdický psí sádlo tak kup normální špek a ten nahřej a ty plátky toho špeku mu dej na prsa a rychle zabal a na kapesník trochu slivovice nebo Alpy a na noc ho do toho zabal a uvidíš jestli mu to pomůže.Ale já to dávám tak dva až tři dny aby to zabralo. Na noc dávám Stoptusin nebo Tusin aby nechrchlala .Drž se . a byly jste u mudry ?

argousek
29. jan 2011

@andulka4 jdeme teď v úterý, tak pak dám hned vědět, co a jak 😉

fajn
29. jan 2011

@argousek budu na vás myslet

bera28
29. jan 2011

@fajn, díky za info. Tak to se máš, když se ti podařilo sehnat origoš sádlo ze psa. My máme teda ode dneška to bylinné z lékárny, tak jsem zvědavá, jestli to k něčemu bude. No smrdí parádně. U dr. jsme byli v úterý, jenom oba prohlídla, zkonstatovala, že je to klasická viroza, kterou chytili od mě. Aneta dostává sirup Prospan, to je bylinný na kašel. Kuba má Berodual a sirup ani kapky mu žádné dávat nemám. Navíc když mu fouknu Berodual, tak je to ještě horší 😖 Což teda nechápu. Včera po fouknutí chrchlal půl hodiny v kuse, až pak už místo kašle štěkal. Musím to v úterý probrat s alergologem a třeba mu to bude muset vyměnit za jiný přípravek.

simicak
29. jan 2011

@bera28 drzim palce se zabaly. Ja byla taky odjakziva tuberak a babicka mi delala zabaly,ale ne ze psiho sadla,ale neceho jineho a vzdycky zabralo 😉 A taky je na prudusky tusim lipovy caj dobry.

@argousek drzim palecky na utery 😉 Sama jsem moc zvedava,co vam ta psycholozka nakonec rekne!
@vladimuraz nevim jak se delaji testy u miminek,ale vim,ze m rikali v nemocnici,ze se to dela jen z potu a pak se to posila do laborky,kde se vse dela rucne,ruzne se to pocita a trva jeden test vyhodnotit dva dny. Viki pousteli elektriku do ruky,jen slaboucky proud,pry to vubec neboli a pak ji jen zabalili ruku aby se ta ruka poradne spotila a nakonec z te kuze vzlaa vzorky toho potu. Ten proud pousteli 5min. a pak jsme 20min. cekali venku se zabalenou rukou. Vikous rvala jak tur,sotva se ji ta chemicka dotkla,ale ona je hysterka,ostatni deti co byi na tom testu ani nekvikli,takze to vysetreni fakt neboli. My meli vysledky za dva dny hotove 😉 Moc,moc drzimi palecky!!!!

simicak
29. jan 2011

@vladimuraz ted jsem si vzpomnela,tady se to dela i u miminek tak,protoze po nas slo male miminko na ten test a delali mu to stejne jak Viki

tanav
29. jan 2011

@bera28 po vstreknutí Berodualu dôjde k ešte k väčšiemu zahlieneniu. Mne to tak vysvetľoval primár na pneumológii.
Alex pri kašli tiež užíva Berodual. Viróza mu spôsobuje opuch priedušiek, ktorý sa javí ako zápal priedušiek, ale zápal to nie je. Po vstreknutí sa mi zdá, že ho viacej zahliení a potom sa to upraví. Už sme to tak prekonali 3 - krát.
Inak minulý víkend, Alex v teplote 37,6 st. - 38,4 st. dva dni, bez kašľa ale sople až po kolená. Prešlo to, ani sme neboli u lekára. Berie iba Ecobec, ale ten dlhodobo.
Ochoreli sme obaja, ja v tom čase tiež nachladenie, opar na nose. Hrúza.
Včera som skončila zimný semester, posledná skúška za A. Tak som konečne vydýchla, dnes som ešte nič neurobila, flákam sa po byte, neviem čo so sebou. 🙂

bera28
29. jan 2011

@tanav, moc děkuji za vysvětlení. U nás to bylo vždycky v pohodě, když kašlal, foukla jsem Berodual a kašel se zklidnil. To až tento týden je to takhle naruby 😖 😖 KOukám, že jste si taky užili virozu. tady to teď řádí šíleně, Praha je prý těsně pod hranicí chřipkové epidemie. Prosím tě a ten Ecobec, to jsou kortíky??
Velká gratulace k zakončení semestru 😉 🙂 Tak nic nedělej, flákej se a odpočívej 🙂
Já od rána peru a žehlím, abych to měla všechno připravené. Bože, ať odjedeme.

bera28
29. jan 2011

Holky, to je prča - svišti jsou nadšení z psího sádla a musím je mazat oba. Celý hrudník a záda 🙂 🙂 Smrdí jak chodící kafr, tak snad to k něčemu bude.

tanav
29. jan 2011

Ecobec je kortikoid, berie ho aj Peťko kvôli astme a má veľmi dobré spirometrické vyšetrenia, je takmer bez dráždenia.
Antibiotiká už nebral 4 roky. Pri virózach zvýšime vstreky na 3-4 - krát denne a do troch dní je OK. Vyžaduje si to, ale
pravidelné užívanie.
Adík berie Flixotide, kvôli alergii na prach a roztoče. Nie je astmatik. Tiež má dobrú spirometriu. Chodíme na kontroky každé tri mesiace.
Dohodli sme sa s primárom, žej aj Alexíka necháme ešte na Ecobecu 3 x denne a postupne budeme znižovať na 2 x.
Berie to aj kvôli BPD. Má ľahkú formu.
Primár mi vysvetľoval, že je veľmi dôležité, ak takéto stavy s opuchom priedušiek vedia obvodný pediatri rozlíšiť, pretože tie detičky vôbec nemusia brať antibiotiká.
Určite tie kortíky majú aj vedľajšie účinky, tiež to nie je sranda. Ja momentálne inú možnosť nemám.
Držím Vám palce, aby ste v pohode mohli odcestovať do ozdravovne. Ja chcem ísť s Alexíkom tiež.
Ja do podobnej ozdravovne chodím na pneumológiu. Tá je ale vzdialená asi len niejakých 7-8 km od Popradu.
Bery napíš mi prosím do akého hotela idete na dovolenku do Grécka. Tiež sa obzerám po niečom, len neviem či je to vhodné pre Alexíka. Vy ste boli s Anetkou a Kubíkom na Kanároch keď ma 1,5 roka však ?

bera28
29. jan 2011

@tanav, já teda v úterý proberu s alergologem i ty kortikoidy Budiar, které Kuba v listopadu dostal, ale zvracel po nich jak divý. Třeba by mu sedly nějaké jiné. O vedlejších účincích kortíků nám taky Dr. ještě na RESu říkal, takže já se k nim nijak moc nepřikláním, navíc když je stejně nesnášel. ale třeba se něco na přechodnou dobu najde, co by toleroval.
A moře ti schvaluji, vážně se neboj a vyražte. Svišti byli v 1,5 roce a moooc jim to prospělo. Vem si, že jsme se vrátili počátkem prosince a až do loňského konce října nezamarodili, neměli ani rýmu, žádný kašel, prostě nic. A jsem přesvědčená, že to bylo tím mořem. Navíc tam Kubajz odlétal se srovnatelným kašlem jako má teď a úplně mu to tam přestalo.
Jedeme na Rhodos, Kolymbia: http://dovolena.zasluncem.cz/recko/hotel-alfa_k...

mila01
29. jan 2011

Ahoj holky.Teda koukám,že tady se pořád marodí,to je děs.Je mi to moc líto. ☹ ☹

Vladi,budu strašně držet palce na to vyšetření.Mám tu kamarádku,která má syna s touto nemocí,je mu už 18 a dost s tím bojují.Taky se několika kamarádkám stalo,že jim doktor řekl tohle podezření,jeli na ten solný test ( někdo tu o něm psal ) a u nikoho se to nepotvrdilo.Fakt na vás budu hodně hodně myslet,ať je to i váš případ,tahle nemoc je děsnej prevít.Dej vědět,kdy na ty testy jdete,nikde jsem to tu nenašla.( pokud jsem to přehlídla,tak se omlouvám ).

Bera - na to vyšetření oušek mají chodit všichni nedonošenci?My jsme nebyli. 😕 😕To jsme zas něco propásli. 😕Tak už aspoň vim,proč mám občas pocit,že mě neslyší. 😀 😀 😀Snad už se u vás ten kašel zklidní,ať v klidu odjedete.U nás je to přesně jak píše Tanav.Nejdříve byl Ecobec,teď stříkáme 2x denně Flixotide,dávku si určuju sama,když je bez obtíží tak jeden střik,když kašle tak 2 a nasazujeme Berodual.Teď jsme ve stadiu,kdy už zase 14 dní kašle,ale není to zas tak hrozný.Ale díky všem za typy na ty průdušky,hlavně Fajn,budu si to muset napsat,určitě to vyzkoušíme,až to na ní zase přijde.

Bera - s Rhodosem tě obdivuju,já tam byla před několika lety,bylo to v srpnu a bylo tam tak neskutečné vedro,že už nikdy víc. 😀 😀Sice teplo miluju,ale přes 30 stupňů v noci mě naprosto odrovnalo ( a hlavně ta rozbitá klimoška v hotelu 😀 😠).

bera28
29. jan 2011

Milo, a Kája na ty kortíky nijak negativně nereaguje?? Kubajz to fakt snášel hodně špatně, říkala jsem to pediatričce, ta mi řekla, že to určitě není kortíkama, ale kyž jsem se na ně vyprdla a přestala mu je dávat, tak přestal i zvracet a vztekat se. Takže mi nikdo nevymluví, že to nebylo po nich. Koukám, že tu skoro kařdý nějaké má, tak jsem zvědavá, jak uspějeme v úterý.
No já bych taky v létě za teplem nejela, to s tebou naprosto souhlasím. To nesnáším ani já, natož prckové. Taky proto letíme už 10. června 😉 🙂
A s těma ušima, opravdu všichni nednošenci chodí v 9 měs. korigovaně. Přišla nám pozvánka na vyšetření přímo z Motola. Z Podolí posílali do Motola zprávu a na základě toho nás pozvali. Tak to měly i ostatní děti-nedonošenci. Akorát vás by asi nezvali do Motola, ale někam poblíž. No i když kámošku z Karlových Varů taky zvali do Motola, tak teď nevím. Ale teď už to je fuk 🙂

simicak
29. jan 2011

@bera28 my taky mame kortikoidy od jara lonskeho roku ( myslite ten inhalator s kortikoidy a sterodidy?? ) a odte doby mala nebya ani jednou nemocna,zadna antibiotika a zadny kasel a uz to je skoro rok!!!!!!!!!! Pred tim jestli pamatujes byla vkuse,max.tyden byla ok. a to i tak desne chrcela jak dychala. Jednou nam je doktor vysadil a do dvou tydnu zacala kaslat,snoplit,zas nam je nasadili a do 2,3tydnu ok. a odte doby nic,takze my na nich budem dlouho.

My meli usi jen pri propusteni z nemocnice a prosli jsme ok., a dok.rikala,jen kdyby byla neco blbeho nebo se jiim to nezdalo,tak se to dela znova pozdeji.

@tanav my byli u more a Viki mela 9 mesicu a krasne si to tam uzila!!! A hlavne ji prospela v 8 mesicich Ostrava se smogem a zachazenim ven 😀 😀 Tam se ji po 6 tydnech vylecila bronchitida 😀 😀 Nevim,jak je to mozna,asi ma rada smrad 😝

tanav
29. jan 2011

Baby, ja viem, že mu pobyt pri mori iba pomôže, my sme s chlapcami boli 5- krát za sebou Taliansko, Tunisko, Chorvátsko. Len ja sa bojím ako by Alexík zvládol let, či by nemal problémy s dýchaním a ako píše Mila, aj tie teploty.
Aj keď by som s ním chodila vonku len z ráno a popoludní. Veď inak to ani nejde.

bera28
29. jan 2011

Táni, my letěli 5,5 hodiny a co se týká dýchání, tak žádný problém nebyl. Sice je to v letadle nebavilo, ale to je jiná 🙂 🙂 V sezoně bych teda taky na jih neletěla, v těch vedrech je to o ničem. Já si teda nedokážu představit, že bych s nima přes den nebyla venku, my byli pořád u moře, vlastně byli venku od rána až do večera, kromě poledního spánku. A nemohli byste v červnu? To by kluky mohli pustit ze školy v pohodě, ne? My loni u moře nebyli a teď takhle haprujeme 😖 😖 Takže můj závazek je: 1x ročně ozdravovna, minimálně 1x ročně moře 🙂 Teď jenom kdo na to bude vydělávat 😀

kikimaruska
29. jan 2011

@bera28 ahojky. Beruško, tak at uspěšně odjedete! 😉 .Psí sádlo mi tu někdo z Vás doporučil...taky jím mažu Kubulu, když je nemocnej a kašle a je taky spokojenej...sám by se chtěl mazat...ale to mu nedovolím. Pamatuju si, že sem to sádlo doporučila dál jedný mamině a ta mě osočila, že ze psa teda nic kupovat nebude a já ji nemohla prostě vysvětlit, že to ze psů není 😀 .

bera28
29. jan 2011

Kiki, tak to ta mamina asi nemá zas tak kašlací dítě. protože kdyby měla takovýho tuberáka, jako já, tak by ho mazala klíďo sádlem z domácího mazlíčka 😀

Jsem koukala na krasobruslení a hned jak Březina upadl, tak jsem to vzdala. Ach jo, to zas budeme bez medaile 😖

tanav
30. jan 2011

@bera28 V júni ísť nemôžme, lebo ja mám štátnice a promócie. Večer sme rozmýšľali, že možno by sme išli aj koncom augusta, tak aby sme stihli vrátiť do začiatku školského roka, to zas bude Peťko nastupovať do prvého ročníka na gymnázium.
Ja som myslela, že s ním nebudem chodiť vonku cez obed, keď bude slnko tak kulminovať.
Ten hotel a to prostredie na Rodose to vyzerá veľmi pekne. Myslím, že si dobre vybrala. V Kolymbii bola aj moja kolegyňa a veľmi si pochvaľovala.

fajn
30. jan 2011

@bera28 tak jak je ? U nás už se pomalu přestává chrchlat ťuk ťuk,ale pořád se mi zdá taková začuchtaná.
No tak mi na nějakym přezkoušení sluchu taky nebyly,ale ta slyší i za roh.
A s tím ňufátkem tak to ňufáme už 5 let Seretide a teď máme asi rok Flixotide máme jedem ňufanec denně .Pneumolog ji to chce pořád vysadit ale nějak se nedaří.Když ji to vysadím tak jak to odezní do 14 dnů je nemocná,takže zase nasadit a tak to jde pořád. Už jsem to vzdala a nevysazuju,prej ten jeden vdech je tak strašně máličko že to nijak neubližije.
Moře závidím ,my zase budem letos na maltě.

bera28
30. jan 2011

Táni, ten konec srpnu by už mohl být na počasí lepší. Každopádně bude krásně prohřáté moře 🙂 Já mám na Kolymbii také dobré reference, tak doufám, že se to vydaří. Hlavně teda sehnat menší hotel, kde by byl 4 lůžkový pokoj a zároveň i all inclusive bylo doooost náročné.

@fajn, u nás asi pořád stejné - když spí je klid, když je vzhůru chrchlá 😖 😖 Ale naštěstí už bez teploty. S kašlem věřím že odjedeme. Proto se tam přeci jedeme léčit 😉 🙂 A kdy vy plánujete lázně? A zase Klimkovice?

simicak
30. jan 2011

@tanav ja se na to dychani v letadle ptala doktora,protoze zrovvna mela bronchitidu a plicni infekci,kdyz leteli do Cr a ubezpecili me pediatri,ze let nema na dychani u ditete vliv,jen dat dudlik pri vzletu a prisani aby nebolely usi. A s teplem,my leteli v kvetnu a jak byla Verunka mala tak na konci zari. Nas by horka porazili,jelikoz nejsme zvykli. Kdyz jsme byli v Cr jak mela veru 7mesicu a byli tam horka,tak mi blila a mela prujem prvni tri dny nez si zzvykla a pak uz bylal ok. Ale my fakt uz nejsme zvykli,my snesem maximalne 25stupnu s vetrikem 😉

Ja tu vcera psala,jak uz rok nekaslem a buch,sr rano vzbudim a Vikous zelene snople a chrchle 😖 Ze jsem to vubec psala.

fajn
30. jan 2011

@bera28 jo jedem do Klimkovic,ale ještě nevím kdy musím tam příští týden zavolat. Volala jsem tam ve středu ale ještě neměli ani papír od pojišťovny. Chtěla bych jako loni březen,duben abychom byly na jaře pěkně doma