Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

mata299
29. apr 2011

čaute kočky, mám na vás prosbu, nestíham byť často na nete, takže nemám ani čas prebehnúť všetky príspevky, chcem vás poprosiť, či by ste mi nenapísali ako to bolo u vás s psychomotorickým vývojom....malý bude mať v máji rok, ešte stále neštvornožkujeme, vie sa pretočiť len na ľavú stranu na bruško a späť, nesedíme, sem tam urobí ťapušky, príkrmy nula bodov...viem, že u nás veľa zabrzdila epilepsia a určite aj to, že s tou fixáciou zraku máme stále problém, ale aj tak...cvičíme, hráme sa...ja už neviem

argousek
29. apr 2011

@simicak ono je to docela složitá věc a závisí to na hodně věcech, ono je to třeba těžké v tom těhotenství říct, protože ono je to ještě tak že každá duše tady má nějaký úkol a ten její úkol spočívá jen v tom, že ti měla přinést nějaké ponaučení a pak zase odejít. 🙄 Vím, že si spousta z vás třeba ťuká na čelo, ale já si opravdu myslím, že na tom prostě něco je. Myslím si, že na to ale člověk nepotřebuje nějaké knížky. Když se nad tím člověk zamyslí selským rozumem, tak mu dojde, že spousta věcí prostě tak funguje, akorát nad tím nepřemýšlíme. Když budeš nemocná a budeš se v tom utápět, jak si strašně nemocná a co ti všechno je, tak se stav jen zhorší. Když se na to ale budeš dívat pozitivně, že to prostě přemůžeš a zase bude dobře a budeš si vnitřně věřit, že to zvládneš, tak to zvládneš. Já si osobně myslím, že síla myšlenek je opravdu veliká. Spousta dětí je tady toho důkazem. Pro mně velkým důkazem je třeba Lilinka s maatkou. Vždyť IV. stupeň krvácení do mozku a jaká je z ní krásná šikovná holka bez následků, to by doktory určitě nenapadlo 😉
Já když se třeba zamyslím poctivě nad svým prvním těhotenstvím, proč se to stalo nám, tak mi přijde, že jsem na příčinu přišla. Tenkrát jsem byla na amniocentéze a nevěděli jsme jestli nám dobře vyjdou testy a já začala pochybovat a bát se, jestli to dítě budu chtít, když by měl mít problémy. A tak jsem prostě měla negativní myšlenky a dal jsem mu najevo, že ho nechci. ☹ A proto se nám to určitě stalo, protože on měl být pro mně prostě poučením a životní zkušeností, že milovat se má bez nějakých podmínek 🙂 Já tu teorii nikomu nenutím, já osobně si prostě myslím, že na tom něco je a myslím si, že pokud se o tom někdo dozví víc, může mu to pomoct změnit pohled na život

argousek
29. apr 2011

@mata299 a cvičíte něco?? Je pod dohledem neurologa a rehabilitační sestry? My jsme vždycky odpovídali korigovanému věku, takže to co dělali děti v určitém věku podle tabulek, tak my jsme to začli dělat plus mínus za 3 měsíce. Ale každé dítě je jiné. Rozhodně si myslím, že pokud byl malej takhle nedonošenej, tak by jste měli cvičit 😉

argousek
29. apr 2011

jaj holky ještě jsem zapomněla na to nejdůležitější: Tak zub už je venku, zubařka ho musela vytrhnout. Řevu a krve, hrůza. Ale už to má zasebou, tak snad už bude líp 🙄

kmoor
29. apr 2011

@leeenka26: teda, já po tom, co jsem četla včera a co jsem zažila já, tak jsem nemohla ani nic napsat...ale čekala jsem, co se teda stane. ale tomuhle bych fakt asi nevěřila...opravdu,je to zázrak! určitě tě to nakoplo a dodalo další energii, říkám ti na rovinu, budeš to potřebovat...ale když si zvládla tohle, tak zvládneš všechno 😉

@argousek: já teda nevím, páč já jsem celkem pořád pozitivní člověk, v těhotenství jsem byla úplně happy, dokud jsem neporodila a když kubíček přežil operaci, taxme jásali a do 24h zemřel...tak my to teda vysvětli... 😒

@nanya: simicak má pravdu, nemusí to s tím souviset...já jsem v prvním trimestru taky krvácela a nakonec se ukázalo, že tam bylo ještě trojče, který se prostě nechytlo... dr. by ti měl říct víc....

mata299
29. apr 2011

@argousek cvičíme vojtovku asi od 3 mesiacov...zaostávame aj za korigovaným vekom

kmoor
29. apr 2011

@mata299 my taky zaostáváme a hodně, vlastně skoro o rok, malýho zbrzdili operace...ale nevzdáváme to a cvičíme a cvičit ještě hodně dlouho budeme... 😅

leeenka26
29. apr 2011

@simicak musim trosku suhlasit aj s tebou, presne ja som tiez cele tehotenstvo myslela pozitivne a ani by ma nenapadlo ze sa toto stane. Ono je to diskuabilne, treba samozrejme mysliet pozitivne, ale niekedy to nevyjde ani tak...ale pradva je aj to, ze negativne myslienky este nikdy nikomu nepomohli..prave naopak, zbytocne nam stazuju zivot.

mata299
29. apr 2011

@kmoor tiež to nevzdávame, bojujeme, tak ako všetky, ktoré sme v tejto téme...keď nám konečne ustúpili záchvaty, tak máme zas zlé pečeňové testy...stále čosi, a ako ste zvládali príkrmy?...inak je mi úplne nanič, písať tu o svojich problémoch, keď som si spätne teraz prečítala príspevky leeenky ☹

kmoor
29. apr 2011

@mata299 my jdeme teda příští týden na eeg, páč z tý epilepsie mám taky hrůzu 😒 zatím teda jako záchvaty nemá, ale dr. ho radši natočí...mě dr. řekla, že s příkrmama můžu začít, když bylo malýmu normálně půl roku, korigovaně vlastně jenom 3měsíce, ale to se mi zdálo moc brzo, taxem ještě počkala, tak měsíc, dva a začla jsem pak dávat tu mrkev no..my s příkrmama žádný problémy neměly, dneska nejí, ale rovnou žere 🙂 a buď ráda, že nemáš takový problémy jako lenka, opravdu není o co stát, každý máme svý...

leeenka26
29. apr 2011

@kmoor ano, horsie to uz aj tak nemoze byt..uz som preskakala rozne rany z ich strany...3 krat samka ,,pochovavali" mozno sa este nieco skazi, ale to uz je nepravdepodobne, pretoze ked uz sa mu rozbehli crievka, tak to je obrovsky zlom..aj keby prisli este nejake komplikacie, da sa mu pomoct v roznych smeroch, pretoze ked crevo pracuje, daju sa obit divy, ale ak nie...je to jasne...nepomoze vtedy nic a nikto, presne nas pripad to bol, preto nechceli uz nic robit...ale urobili aspon to ze mu dali tu kontrastnu latku aby zistili ci tam este nie je prekazka ( vysledok sa dozviem dnes) a keby tam nejaka bola odsrania ju a bude uz dobre. najdolezitejsie je, ze crievko zacalo pracovat a odvadza obsah von prec a nehromadi sa to tam, pretoze by ho to zabilo, bakterie by sa mnozili, presli do krvi, do celeho tela, obrovske brusko zacalo tlacit na cievy a organy, no vyzeralo to zle, az nastastie konecne sa to zacalo dostavat von cez tie stomie, to je strasne velky pokrok. uvidime co bude dalej, ale ja verim ze sa uz nic nepokazi, nesmie, samko vsetkym nakopal zadok co mu nedavali nadej a mysleli si ze to nezvladne...hlavne tomu hnusnemu zastupcovi, ktoreho nechcem uz ani vidiet, cynik nechutny 😠

mata299
29. apr 2011

@leeenka26 snímam klobúk, pred tvojou silou, odvahou, no najmä pred obrovskou túžbou tvojho samka ukázať všetkým, ako zabuchne dvere, keď odídete z nemocnice a čo si o nich všetkých myslí, ste skvelí, obaja...a čo sa týka našich lekárov, z osobných skúseností môžem povedať, že tých cynikov je u nás strašne veľa...minuli sa povolaním, mne očná lekárka oznamovala, že malý nevidí ako predpoveď počasia na zajtra...a keďže mala veľa pacientov v čakárni, uplakanú ma vypoklonkovala von...bez možnosti spýtať sa na čokoľvek...našťastie to nie pravda, takže mnohých ,,odborníkov" beriem z rezervou

leeenka26
29. apr 2011

@mata299 tak to je pekna sila 😠 fuj niektori sa mozu hambit. Hamba im!!! Vsetko sa kazdemu raz vrati aj s urokami!!!

leeenka26
29. apr 2011

ahojte ☹ vcera co som napisala ze Samkovi sa pohli crievka tak nie je to tak, to len tlak vytlacil obsah von cez tu stomiu ale nehybu sa stale..pevne dufam ze sa to konecne rozbehne, lebo uz som z toho fakt na dne.Uz je toho na mna moc. Jedno jedine pozitivum na tom je, ze creva ma prechodne, nema tam perforacie ani prekazku. Creva ma tenucke a rozsirene :( Zajtra sa nanho ide pozriet chirurg primar tak uvidime co potom.

simicak
29. apr 2011

@leeenka26 ☹ ☹ drzim palecky,moc moc je drzim!!!!

argousek
29. apr 2011

@leeenka26 taky držím !!!!!!!

adra22
30. apr 2011

Ahojte @leenka26 moc držím palčeky nestíham sem veľmi chodiť len sa sa chcela opýtať baby ako ste zvládali vojtovku? My sme začali cvičiť a mám pocit že to vobec nezvládam. Nezvládam ten jeho plač ja viem snažím sa vsugerovať že to robím pre Dávidka pre jeho dobro ale aj tak to nejak nezvládám. v kuse plačem s ním. Možno je to tým že sme na začiatku že si postupne zvyknem ale dá sa na to zvyknúť? Bojím sa že ma bude neznášať lebo s ním cvičím iba ja .Poradte ako ste to znášali ako sa dá od toho plaču odosobniť? Niekedy mám pocit že som naprd mama že to proste nezvládam. Ďakujem za každú radu. A prajem pekný slnečný den.

maatkka
30. apr 2011

@leeenka26 tak co??? uz ste sa rozpravali s tym primarom? ja som sa strasne bala toho ze sa mu to crevo pohlo len napr. kvoli tej kontrastnej latke - ze nejako vytlacila ten obsah alebo tak ☹ je mi to hrozne luto a nechapem - ti dr. to nevedeli hned? lebo toto je nenormalne skakat z uplneho dna dostat taku nadej a znova padnut na dno... mne uz je to vsetko tak strasne luto... neviem si ani predstavit ako sa citite vy...
myslim na vas a drzim palce z celej sily!!!

@nanya je mi strasne luto ze teraz ked by si mala prezivat tak nadherne obdobie a radost sa takto trapis ☹ ja si viem uplne predstavit tvoj strach - hlavne ked to krvacanie beries ako opakovanie sa priznakov predcasneho porodu... u mna bol napr. jediny priznak ze som opuchla a viem ze keby som zacala opuchat v dalsom tehu znova tak by som sa tak bala ze by som si asi nedala ani vysvetlit ze je to casto v tehotenstve normalne...
aj tak dufam (aj ked ma teda do toho absolutne nic nie je) ze nerozmyslas nad interupciou?
lebo ak nie tak ti uz neostava nic moc ine ako sa na babo tesit a verit ze vsetko bude o.k. 🙂
niekedy to mozno vyznie ako len tak napisane ze obdivujem baby co sa dali na druhe tehu "v pohode" ale ja to myslim uuuplne uprimne lebo ja sa este NAOZAJ bojim a tak viem ako sa citis... ja preto chcem pockat az ked sa budem citit na to viac pripravena...

@argousek teba musim trosku opravit Lilinka mala krvacanie do mozgu "len" III. st. no a musim teda povedat ze som nenormalne stastna ze jej stav nezalezi od mojho psychickeho stavu a "pozitivneho" myslenia ked som sa to dozvedela... ja som to tu uz vela krat pisala ze ja som to absolutne nezvladla... bola som uplne hotova...
zato cele tehu som bola moc optimisticka spokojna tak sme sa tesili - bolo to najkrajsie obdobie v mojom zivote dovtedy... a z nicoho nic...
navyse mam take skusenosti ked sme chodili na to sono mozgu tak to bolo pravidelne vzdy tak ze ked som sa velmi bala nespavala nejedla a pod. tak boli vysledky lepsie... ked zo mna ten strach opadol a zacinala som naozaj verit ze to uz bude dobre tak bolo zase nieco zle...
ono to teraz urcite nevyznie tak ako to myslim lebo internetova komunikacia je uplne o inom ako ked sa bavis normalne... ale zase aby to nevyznelo nemyslim si ze je to blbost... ja si napr. tiez davam niekedy pozor aby som ani zo srandy nepovedala alebo nenapisala nieco co by som "mohla lutovat"... alebo ked sa pristihnem ze myslim na nieco zle hned sa snazim nad tym ani nerozmyslat a tak...
no a negativne naladeny clovek vascinou hlada priciny preco sa nieco neda zatial co pozitivne naladeny hlada moznosti ako sa to da - preto je uspesnejsi 🙂
ja sa nepokladam za velmi optimisticku (na to mam mm 😀) ale urcite nechcem byt pesimista - som skor realistka 😀
@adra22 nooo tak to ta aspon mozem uistit ze som to cvicenie prezivala veeelmi podobne... stale som si vtlkala do hlavy ze to robim pre nu ze ju to neboli len jej to je nepohodlne a preto place... na druhej strane sa mi stale myslou premietalo co vsetko ma uz za sebou a ze jej to chcem vynahradit a ze chcem aby sa uz len smiala a bola spokojna a robim jej nieco co preziva takto zle... tiez som rozmyslala ci ma nebude neznasat a podobne blbosti... a nikdy som si na to nezvykla... lenze najdolezitejsie je ZDRAVIE... najdolezitejsie je aby na tom nase deti boli po vsetkych strankach nejlepsie ako je len mozne... takze som rada ze nieco ako vojtovka existuje... no a nikdy by som si neodpustila ze som nespravila pre nu vsetko co sa dalo...

jecidlo
30. apr 2011

adra22: my jsme zacli s vojtovkou az ted po roce a pul, da se rict az ve 2 letech, priserne breci, ja nejsem zadne vechytko, ale nemuzu ju obcas vubec udrzet, ale kdyby jen brecela, ona krici, maminko ne, maminko nechci, au, pomoc, pak se dozaduje svych obvyklych veci jako je dudlik a panenka, tak si to predstav! Holky rikaji, ze kdo cvici od mala, tak to potom bude snazsi pozdeji a hlavne je to ted nejucinnejsi. my jsme doma z lazni 3 tydny, uz ju netrapim tak intenzivne a je videt, ze uz zase chodi hur ☹ tak vydrz. Ja vim, ze je to hodne narocne na psychiku, ja taky kolikrat brecim. bala jsem se stejne jako ty, ze me mala nebude mit rada, ale jakmile skoncime, ja reknu hotovo, konec a ona prestane plakat, pomazlime se, obcas byva chvili potom takova plactivejsi, ale vetsinou je to dobry. tak vydrz!

argousek
30. apr 2011

@adra22 já teda musím říct, že já jsem byla odmala nekompromisní, i když plakal, tak se prostě nedalo nic dělat. Říkala jsem si, že to dělám pro jeho dobro a hotovo, že to prostě musí být. ☹ Pro mně bylo strašákem, že by pak třeba nemusel chodit. To nám říkali, že to se může u takhle extrémních nedonošenců stát. 🙄 Takže já jsem se tak bála, že jsem poctivě cvičila. A jak píše jecidlo, čím dřív tak je to nejúčinější. Každopádně když jsme pak přestali v 15. měsících cvičit, hrozně jsem si oddechla. Já jsem teda i hodně cvičila na tom velkém gymnatisckým míči a to se mu líbilo 😉

bera28
30. apr 2011

ahoj ženský 🙂
čtu, že probíráce cvíčo. @adra22, tak já jsem na tom byla stejně jako argousek. Prostě cvičit se musí a basta. Pro mě byl největší opruz to, že jsem 7 měsíců cvičila s oběma. To jsem celé dny nedělala nic jiného, než cvičila a krmila. Je pravda, že Aneta u cvíča nijak zvlášť nebrečela, jenže ona jako malá nebrečela snad vůbec 😀 Kubajz jo, ten se vztekal, ale mě to bylo vážně jedno. Prostě tím vyjadřoval svou nespokojensot, jakmile jsme docvičili byl v poho. Pro mě byl největší strašák to, že by nemusel být motoricky v pořádku a měl by nějaký handicap. Takže jsem fakt dělala všechno pro to, aby byl v poho. Dokonce si vzpomínám, jak jsem se na RHB dožadovala, že je třeba, aby cvičil víc a víc 🙂 🙂 A když pak přešel na cvičení na balonu, tak jsem s ním stejně cvičila (a i teď cvičím) tak 5x víc, než by měl. Ať se naučí makat hezky od mala 😀 😀 A hlavně vydrž, stojí to za to. Ten pocit, když ti řeknou, že je OK, to je k nezaplacení.

adra22
30. apr 2011

ďakujem , ja viem že proste cvičiť musíme pre mňa je tiež strašiak čo všetko mu môže byť, ja viem že to musime len nejak sa s tým neviem stotožniť možno časom to bude lahšie viem aj to že ho to nebolí len sa mu nepáči ta poloha. Samozrejme že chcem pre neho to najlepšie a viem že budem musieť vydržať samozrejme že to pre neho urobím len som chcela vedieť ako ste to prežívali.Baby a na balone ako cvičíte? Či to máte v rámci RHB? Teda presne stanovené Rehabilitačnou?

bera28
30. apr 2011

Adra, do roku věku se preferuje Vojtovka, na balonech se cvičí až poté, když už není k Vojtovce indikace. Já jsem pár stránek nazpět popisovala naše aktuální cvíčo na balonu, tak si to zkus dohledat. Ale to už je fakt pro starší děti 😉

Vy jste asi všechny na čarodějnicích, co? Já si užívám klidu bez dětí. Šoupla jsem je na víkend k babičce, protože jsme potřebovali dnes vymalovat. Takže vymalováno máme, už jsem i znovu umyla okna, vyprala záclony a dala oživit kytky. No a teď jsem se dohodla s mámou, že si sviště nechá až do středy (hurá, hurá, hurá 😀 😀 ), protože tady už není ani na čem vařit. Ale za týden už by měla být kuchyň funkční, já se taaaak těším 🙂
Holky, tak pokud máte nějaký moc dobrý recept na jídlo v troubě, tak sem s ním. To vám budu fakt moc vděčná, páč já jsem odmítala dělat cokoliv v plynové troubě, takže jsem všechno to, co jsem dřív ráda pekla, zapomněla. A takové zapečené těstoviny s něčím, joo to by byla mňamka 🙂
Tak hezký večer, doufám, že se tu všechny zítra ve zdraví setkáme 🙂 🙂 A nezapomeňte na polibek pod rozkvetlou třešní 😉
Goooool 😵 😵 😵

bera28
30. apr 2011

Aha, tak to nebyl náš gooool 😠 😠 😠

denisee
30. apr 2011

Ahoj 🙂 jdu pro radu.
Co kupujete dětem za tenisky na léto, mám na mysli takový ty pláťenky, aby v tom v létě nebylo teplo. Nejlépe kotníčkový. Já kupovala ty Befado, ale ve velikosti 27 je na MMB už nemaj a nebo nějaký bláznivý barvy 😠
Češi, češi!!!!!!!!! 😀

denisee
30. apr 2011

góol,góól!!!
Těším se,až budu fandit s těma mýma klukama 🙂

kamka123
30. apr 2011

Ahojte kočky, mám dcérku 21 mesiacov, cvičili sme vojtovku, lebo má tonusovú poruchu. Teraz už ale necvičíme, už sa to s ňou nedá a neurologička nám doporučila neurorehabilitačné centrum v Maďarskom Soproni. Nemáte s tým niekto skúsenosti, neboli ste tam?

argousek
1. máj 2011

@denisee Jééé Denis ten je tááááák kráááásnej,zlatíčko 😉 Jinak já na plátěnky taky koukala, ale jelikož tam kde jsem na ně koukala byly pěkný, ale za 500,- tak jsem raději koupila kožený sandálky a když bude chladněji nebo pršet, tak máme kožený botky od essi.

@bera28 taky bych děti někam šoupla a v klidu si poklidila 😝 Já pořád uklízím za provozu, ale Štěpán mi visí furt na noze a to mi to všechno trvá 2x déle. Jinak vymalovat bych potřebovala taky, zatím jsme se s manželem dohodli na chodbě a ložnici, obývák a kuchyň by to taky potřebovaly, ale to by byl s děckama nadlidskej výkon

bera28
1. máj 2011

Denisko, a Vojtík má už nohu 27?? 😕 😕 Já je totiž taky kupuju, ale vel. 25, protože jsou o něco větší. standardní kožené boty mají svišti 26.

Argousek, to mi povídej o uklízení s dětma. Hlavně tady bylo extrémně prašno, já si musela brát každý den prášek na alergii a stejně jsem kašlala. Svišti naštěstí ne, ale nechat je v tom, to už vážně nešlo. Navíc jsme měli takového velmi precizního obkladače, který přestože dostal za úkol udělat jen nové obklady, tak nám zároveň i zbrousil podlahu 😀 😀 A to jsem den před tím myslela, že už jsem z nehoršího uklidila. Takže to začalo nanovo 😖

A co ty recepty, nikdo nic??? My neříkejte, že mi tu ta trouba bude ležet ladem 🙂

mila01
1. máj 2011

Ahoj holky,jdu vás jen v rychlosti pozdravit a popřát krásný 1.Máj,ať se vám láska nevyhýbá a najděte dneska tu nejlíp rozkvetlou třešeň. 😀 😀 Já mám smůlu,táta je v Belgii,tak se olíbám s holkama. 😀 😀

Nestíhám dočíst,omlouvám se,že nebudu reagovat - jen ten konec :

Denisse - teda krásní kluci,můžeš být pyšná.Kdeže to bydlíte?Možná by se holkám líbili 😀 😀 😀

Bera - koukala jsem,že řešíte velikost bot - tak pro zasmání - Karolíně budou za měsíc a půl 4 a máme velikost nožičky 24 - 25,boty kupujem 25 nebo 26.A to není žádný trpaslík,ale má fakt směšně malou nohu. 😀 😀

Užijte si dneska krásný den plný sluníčka a lásky. 🙂 😉 🙂 😉