Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

argousek
11. máj 2011

@bera28 to jo, taky jsem na Simču myslela, už se neozývá, tak asi vyrazili 😉

a jak to vypadá s nanyou??

argousek
11. máj 2011

@leeenka26 to bohužel nevím, raději se zeptej svého gynekologa, i když pokud si myslíš, že udělal chybu, tak bych ho změnila 😒 Jinak já myslím, že říkají minimálně 6 měsíců, ale fakt nevím 😕

leeenka26
11. máj 2011

@argousek ja som uz gynekologicku zmenila samozrejme, lebo hentej by som sa ani do oci nevedela pozriet za to, ze mi stanovila zlu dg a este k tomu ma aj s priznakmi predc. porodu poslala domov. Mozno by mi uz ani v nemocnici nevedeli ten porod zastavit, ale ona si mala splnit svoju povinnost a nie to takto odflaknut. Boze 6 mesiacov sa mi zda strasne vela ale ak to bude potrebne tak radsej naozaj pockam, pretoze toto znova prezit, asi si dam radsej gulku do hlavy. Uz stacilo, pohar trpkosti som si vypila do dna.

argousek
11. máj 2011

@leeenka26 Leni já tě něchci nijak zbytečně 😉 strašit, raději se na to ještě přeptej

maria30
11. máj 2011

@leeenka26 ahoj.. ja som Ti už raz písala..viem, že je to veľmi ťažké.. hlavne, keď si si dnes pochovala vlastné dieťa.. aj pre mňa ten okamih - pohreb bol jeden z najhorších.. ale tým sa vlasnte môžeš posunúť ďalej.. ak si na kontrole po šestonedelí mala všetko v poriadku a mala si spontánny pôrod ( nie cisársky), tak nemáš načo čakať.. ja som sa nato pýtala viacerých doktorov gynekológov a obrazne- 4 z 5 dr. mi povedali, že nie je načo čakať.. ten jeden povedal, že počkať aspoň tri mesiace.. ja som tiež porodila v 25+5 tt - dvojičky a obe mi zomreli.. a tiež ako ty som cítila, že by som chcela čím skôr znova otehotnieť.. otehotnela som znova po dvoch menzesoch a dnes som v 32tt a všetko je zatiaľ ok.. ako som Ti minule písala, Samka Ti ďalšie bábo nikdy nenahradí, ale určite Ti pomôže zmierniť tú bolesť.. viem to aj z vlastnej skúsenosti.. veľmi moc Ti držím palce, aby si sa aj Ty čím skôr tešila z ďalšieho tehulkovania a následne zo zdravého bábätka.. 😉

argousek
11. máj 2011

@maria30 super, držím palečky, 32. týden už jsi za vodou 😉

@leeenka26 Leni tak vidíš, nejlepší jsou zkušenosti ostatních maminek 🙂

maria30
11. máj 2011

@argousek ďakujem 🙂 to si aj ja hovorím.. ale ten strach tam je vždy po takýchto skúsenostiach.. ale treba si hovoriť, že to zlé sme si už prežili a už bude len to dobré 🙂

fajn
12. máj 2011

ahoj ,už je mi dobře ale jsem jak praštěná,tady prej řádí nějakej 1denní bacil.

Jinak včera ve školce super,když se otevřela opona a děti vešli tak Didka povídá Ježíš tady je tolik maminek to jsem ještě neviděla 😀 Byla první kdo říkal básničku a pak tancovala i na písničku 4ervený šátečku kolem se toč. Byl se tam podívat i chlap ale přišel v půlce kdy už to Didku nebavilo a pořád na mě volala. Tak jak jsme došli dom tak měl keců že nemůže jít do školy protože vyrušuje a vykřikuje. no prostě nic pozitivního z něho nevypadlo,tak jsem se na zahradě vybrečela protože místo toho aby byl rád co všechno už dokázala . Kluci tam dělali větší bordel ale to on neviděl ,jistě nejsou jeho že.Až stáhnu fotky tak sem vložím
Zuzko oslava hezká dala bych si toho dortu teď když už mi je dobře 😀
@leeenka26 myslím si že tak půl roku bych počkala a zkusila to znovu

simicak
12. máj 2011

Ahoj holky,tak ja jsem doma ☹ Jak jsem lezla uz do letadla,tak jsem se otocila,neslo to vydrzet,zuby me chytly uplne hrozne. Nechteli me uz z letiste pustit,nakonec jsem prosla. Kamoska me vyzvedla a odvezla k zubari. takze mam vytahane nervy,infekci v dansnich,dala mi antibiotika,nekay lek do dasna a prozatiimni plombu. Dokonce i jak mi umrtvila pul hlavy,tak zub boli,jim dva kodainy a porad to boli,nic nezabira. Nejhorsi je,ze me boli zdravy zub. Ten s infekci vubec necicitm. Pry se mi ta bolest pohla vedle,takze nekousu,nejim a dneska konecne trosku spala.
Holky si uzivaji plaze s tatkou,vcera psal,ze viki krasne papa a jsou uplne nadsene,jsou hned na hotelu na plazi,tak to maji kousek a jezdi tama vlak,tak viki je z neho hotova. Rano me mamka sokla,ze tam bylo zemetreseni,ale pry o nicem oni nevi,tak se modlim,at se jim tam nic nestane ☹

adra22
12. máj 2011

@argousek jej parádane fotky , no ja sa chválim dnes to konečne s kaderníčkou vyšlo som zafarbená a ostrihaná konečne si pripadám ako človek 🙂 poobede prídu kolegyne z práce tak vypadneme niekde na kávičku
@fajn som rada že už je fajn

@simicak tak to ma mrzí , prajem skoré uzdravenie zuby vedia poriadne potrápiť

@leeenka26 no ja si myslím že asi by som tiež radšej počkala aspoň pol roka ale tak radšej sa popýtaj

bera28
12. máj 2011

Simi, dobře jsi udělala. Se zubama bys tam stejně trpěla. Já na tvém místě bych teď byla blahem bez sebe - sama doma, to je bájo 🙂 🙂 🙂 Za pár dní už budeš fit a můžeš si užívat klidu 😉 Taťka je dobrej, když to takhle krásně s holkama zvládá. Ten můj to zvládne jen doma, ale když chci, aby s nima někam na týden odjel, tak ani prd 😠 😠 To má furt plnou pusu keců, že až budou větší.

Fajn, krásná besídka to musela být 😵 😵 Z chlapa si nic nedělej, já ho chápu, jsem stejná. Nevidím to, co už dokázali, ale to, jaký to ještě může přinést komplikace.
Hlavně že už je ti líp😉

Holky, já se s vámi loučím, dneska musím balit a obíhat ještě nějaké restíky a zítra nejsem celý den doma, tak už se na net nedostanu. V sobotu razíme. Snad nebude celý týden pršet, abychom mohli prohánět ty kobyly🙂 Ukážu se tu, až se vrátíme do Prahy. Tak se mějte krásně😉

olcana80
12. máj 2011

leenka26 Neprispievam do tohoto fóra, ale rada sledujem vaše príbehy, pretože mi pripomínajú ten môj. Je mi veľmi ľúto, že si prišla o bojovníka Samka.Tiež som si poplakala. Viem ako sa cítiš, pretože aj ja som pochovala svoju dcérku pred polrokom a tá bolesť je neopísateľná. Narodila sa v 25tt a druhá dcérka tiež bojovala o život takmer 3mesiace.Boli to dlhé mesiace stresu a strachu, ale ten boj zvládla a tešíme sa z nej. Veľmi na teba myslím.
Ja si myslím, aj keď viem, že je to nesmierne ťažké, aby si si naplánovala nejakú skvelú dovolenku, dôkladne zrelaxovala, nabila sa pozitívnou energiou a od septembra sa do toho pustila. Veď ak otehotnieš a staneš sa mamičkou na dovolenku sa tak skoro nedostaneš 🙂. Sesternica otehotnela po predčasnom pôrode dvojičiek do troch mesiacov,ale telo potrebuje zrelaxovať a tiež psychika. Držkaj sa.

denisee
12. máj 2011

@bera28 : tak krásný týden u koníků 🙂
@fajn : a co ses odřela, o zeď??Tak ať je líp 😉
@simicak : to je mi líto, že tak trpíš, zuby to je noční můra snad všech co znám. A tatínek je borec, že jel s holkama sám.

fajn
12. máj 2011

@denisee nevím ale myslím že to chytl schodek do sprchy a radiator
@bera28 hezky si to užijte

leeenka26
12. máj 2011

@olcana80 Tvoja strata ma takisto velmi mrzi, vies teda o com to je :( ono jasne ze sa do toho ihned nevrhnem, to by som radsej fakt neriskovala, pockam este tak mesiac dva, ved rodila som v marci. Ak bude vsetko v poriadku fyzicky. Psychicky ma da dokopy hlavne tehotenstvo, ale u kazdeho je to inak, chape aj tie zeny, ktore nechcu a nemozu hned, ale ja to takto citim, beriem to ako jeho navrat. Mozno pre niekoho chore, pre mna jediny sposob utechy...Na dovolenku asi tiez pojdem, dam si nacas, trochu si oddychnem, pokusim sa nestresovat, po materskej ani nenastupim do prace, mam na to prilis vela dovodov, ktorymi vas ani nebudem zatazovat...Takze tak.

oktavia
13. máj 2011

@leeenka26 Lenka, to záleží od toho, čo bolo príčinou predčasného pôrodu. Ja som rodila predčasne kvôli skrátenému krčku , ten sa postupne ako rástla maternica otváral, a tiež si to môj gynekológ nevšimol. To sa mi môže stať aj pri druhom tehu, aspoň tak mi to bolo povedané. Ak je to kvôli preeklampsii, tak to sa zopakovať nemusí.Takže asi záleží od toho, čo bolo príčinou pôrodu.

leeenka26
13. máj 2011

@oktavia pricinou bola infekcia vagin. povodu???!!!. Doteraz neviem aka, lebo som nemala ziadne take problemy, ktore by ma pritiahli k doktorovi. Druhy krat uz by som bola o dost opatrnejsia. Kolko krat si aj poviem hento som mohla tak, hento onak, ale je pravda ze ja som nikdy svojej gyn nic nezatajila, chodlila tam pravdielne, este aj v den porodu som tam bola, stazovala som sa jej na bolesti a spinenie. U nej som bola okolo 10:00 rano a o 21:00 som porodila. Je mozne, ze ak by ma lekarka poslala do nemocnice, alebo mi aspon povedala, ze ak sa mi bude stav zhorsovat, mam ist na pohotovost, dalo by sa tomu zabranit? Lebo ja netusim ci sa infekcia da za par hod zvratit atb. Riesim stale tuto dilemu. Ona mi naopak povedala, ze mam prist ku nej na druhy den, ak by sa to nelepsilo. No maximalne to zanedbala a ja som ani vo sne netusila vtedy, ze mam priznaky predc. porodu, ani by ma v ten den nenapadlo si to hladat na nete ze ci mam priznaky, lebo na to som ani nepomyslela, asi ako kazda neskusena prvorodicka. Od priznakov klasickeho porodu mi to prislo totalne vzdialene, lebo som mala vselico len nie odtecenie plod. vody, kontrakcie, bolesti brucha, nic z toho. Preto by ma toto ani vtedy nenapadlo, ale osobne si myslim, ze asi by uz bolo aj neskoro, keby som prisla skor do nemocnice, lebo ta infekcia by mohla samka aj tak zabit, lebo ja som ju nanho preniesla nevedomky. Musism pozistovat, aku infekciu som mala a odkedy. Ak sa mi to nepodari naopriek vsetkemu zistit, budem prevent. navstevovat lekarku aby mi robila stery a krv brala pravidelne. No a moja nova gyn ma este poposiela na rozne vysetrenia ako mi uz slubila, dokonca sa ma pytala, ci sme v rodine nemali nejake infarkty alebo cievne ochorenie, aj ked neviem co to s tym ma spolocne.

bubu4125
13. máj 2011

ahojte...nerada, ale pridávam sa k vám!

leeenka26
13. máj 2011

@bubu4125 ahoj, teba si pametam ze si sem trochu prispievala. Co sa stalo? Predcasny porod? :(( Ach jaj, a tak si sa toho bala :(

simicak
13. máj 2011

Ahoj holky,tak zuby uz neboli,me je po nich taaaaak smutno ☹ 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 😢 Ale maji krasne,holky uzivaji a tatka s nema. Ja jem u kamaradky,ona me vyzvedla na letisti,vzala k zubari a pak k nim domu,tak mam spolecnost,ale zitra uz asi pojedu domu. Jinak bych to asi obrecela,byt sama doma s bolestmi atd. Fakt smula ☹ Ale vim,ze bych si to tam neuzila a neprezila to bez zakroku zubare. Mela jsem bolesti v pul hlavy a nemohla ani mluvit a ani kodain mi nezabrala a to brala dva naraz. Vcera ale uz vse dospala,s kamoskoku do noci cumeli na film. Dnes manzel volala,tak mluvila i s holkama. Verunak tam sbira kakminky a musel a vzala radkovi vcera fotak a vyfotila pry sedesat fotek,sileny turista 😀 Vikous miluje restauraci tam,vzdycky si nabere neco an talir,vsichni tam jsou z ni hotovi a pak pres celou restauraci rve,ze to je nechutne 😀 😀 A uz nemaji penize,bo to prozrala na zmrzlnach,ale zitra jim prijdou na ucet dalis. chcou porad chodit do mesta na zmrzku a libi se jim tam,ze tam hraje hudba atd. Viki uz i ma rada plaz,prvni byla protina,bo mela spinave ruce a nozky,tak z toho byla na nervy. Si ji umim predstavit,ona tak vyvadi i jak ji cokoladu a musi se porad umyvat u toho 😀 TAtka je zvlada krasne,jsou pry hodne a poradn nekde venku a hrajou si cele dny. Tak aspon si to uziji. Prujem uz nema,ale plena je porad trosku takove madlava,ale dobre,snad neco navere tam. Radek rikal,ze hodne vymysli a zobe od kazdeho cosi,ale papa krasne pry.

oktavia
13. máj 2011

@leeenka26 Leni, ja som porodila ani neviem ako. Bez kontrakcií, bez bolestí, mesiac som ležala v nemocnici, a jedného krásneho dňa sa ma chystal primár vyšetriť, a už aj mi volal rýchlu do Martina. Tak som porodila na druhý deň, síce cisárskym, vraj je to lepšie pri takýchto malých bábätkách, ale otvorená som bola na 7, a bolesti nikde, dokonca ani kontrakcie na pásoch.
A nevyčítaj si, že to si mohla inak a podobné veci. Viem, že to bolí, ale určite príchod aj odchod Samka mal nejaký význam, ktorý pochopíš neskôr. Pri druhom dieťatku môže byť úplne bezproblémové tehu s úspešným koncom.

bubu4125
13. máj 2011

@leeenka26 ahoj...no trochu prispievala! a bála strašne! no, nakoniec som tu!
malinká sa začala pýtať skôr a nevedeli to absolútne zastaviť ani tými najsilnejšími infúziami!
udržali to 3dni, ale aspoň mi stihli pichnúť tie 4injekcie na plúcka!

simicak
13. máj 2011

@leeenka26 infekci vaginalniho puvodu vubec nepoznas nekdy!!! A je to casty duvod,k predcasnemu porodu . Ja byla jednou an gynde,kvuli necemu jinemu a museli mi delat vsechny testy a vyslo mi,ze mam infekci a ja oni nekolik mesicu nevedela!!!!!! Zadny vytok,bolesti,svedeni nic. Proste jen diky tem testum nato prisli a to hledala dok.necoj ineho. Pak mi manzel rekl,ze se mu zdalo jednou,ze dole mi to nejak zapacha trosku a to bylo prave ono. Jsi moc statecna,jak to cele zvladas,drz se holka!!!!!!!!!!

@bubu4125 a malicka je v poradku? Drzim vam moc palecky!!!

bubu4125
13. máj 2011

@simicak maličká je zatiaľ v poriadku! občas to dýchanie jej vypadne, ale potom sa spamätá a dýcha ďalej! už piaty deň je bez hadičiek!
a črievka sú ok, prijíma potravu, takže aj kaká a ciká pekne! 😀

denisee
13. máj 2011

@bubu4125 : gratuluji k holčičce 🙂 Podle toho co píšeš, si vede dobře. Mám podobně narozeného syna 26+3tt a 970g 🙂 . Ať je vše v pořádku!!!!

simicak
13. máj 2011

@bubu4125 tak to gratuluji,mas teda bojovnika!!!!!!! Dychani ze pada je normalni,podle toho jak pises,tak se ji dari uplne vyborne 😵 Drzim palecky,at jste co nejdriv doma a mate co nejmin komplikaci 😉

leeenka26
13. máj 2011

@bubu4125 velmi sa tesim ze je malinka v poriadku. Neboj sa, ked to takto vsetko pekne prebieha od zaciatku, bude to dobre, velmi vam drzim palceky nech sa dari aj nadalej, ale ja som silne presvedcena o tom, ze bude. Zial, nam nebolo dopriate, ale Samko bol od zaciatku velmi chorucky, takze tam to bolo uplne o inom ako u vas. Zasluzis si, aby ste nemali ziadne komplikacie, ty si si uz toho tiez dost vytrpela a velmi vam to zelam. Mala je nadherna, cela mamina :D Mate pred sebou dlhu cestu, ale ta cesta bude stat za to ver mi. Ja som si tolko krat hovorila, ze by som Samka brala hocijakeho, aj bez ociek, bez noziciek, to je jedno ako choreho, len keby tu bol, a zial odisiel, ale verim, ze to mozno malo predsa len nejaky dovod, ktory mozno teraz nevidim a nikdy vidiet nebudem, ale Samko sa mi vrati v podobe druheho dietatka, ja tomu verim a bude zdravucky a ked nie, aj tak ho budem lubit najviac na svete.

@simicak trosku si ma ukludnila 🙂 dakujem, lebo hlavou sa mi prehana 1000 otazok...Fakt som tiez nic take necitila, ale je to svinstvo potom ta infekcia, si zober ze kolko zien takto o tom nevie, porodi, prejde infekcia aj na dieta, mne dieta kvoli tomu zomrelo...mali by sa robit nejake vysetrenia na preventivne zistenie. Preco sa napr. robi kultiv. vysetrenie az v 28.tt?!! :( Som z toho celeho smutna...Tazko sa mi s tym vyrovnava. Niekedy si hovorim ze som vlastne zabila svoje dieta, viem je to krute tvrdenie odo mna, ale aj tak pocity su teraz vselijake:(( a hlavne ze mi chyba samko strasne...o mesiac som mala rodit....na dietatko a hlavne chlapceka sa ani pozriet nemozem :(

oktavia
13. máj 2011

@bubu4125 gratulujem k malinkej a veľa, veľa zdravíčka a síl jej prajem...

irsina83
13. máj 2011

@bubu4125 ahoj neboj vsetko dobre dopadne aj my s Eluskou Vam velmi drzime palce 😉 pamatam si ta tu z konika a velmi som ti drzala palce 😉 a podla toho co citam neboj sa malicka bude v poriadku..viem co prezivas a je to tazke ale hovori sa ze baby su velke bojovnicky... a to je super ze je bez hadiciek, to je dobre znamenie...my sme mali podobny priebeh na to ze moja mala bola v kritickom stave ked sa narodila a moja dr. povedala ze zenu boh stvoril na to aby zdolavala vacsie prekazky a zataze ako muzi ze muzi to skor zdaju...drzim Vam velmi palce 😉 a kde si rodila??

argousek
13. máj 2011

@simicak týýýjo tak to je manžel fakt dobrej, tohle kdyby se stalo u nás, tak by beze mně manžel s dětma určitě neodcestoval 😀 U nás by to bylo tak, že buď by jsme jeli domu všichni 😝
Jsem ráda, že je Vikulce už dobře 😉 U nás je Adámek to samý, nemá rád špinavý ruce, jakmile se umaže, tak se jde hned umýt. Štěpánek je zase hrozný prase, jak jsem na to nebyla u Adámka zvyklá, tak teď nevycházím z údivu, jak se dovede dítě zprasit 😀

@bubu4125 my máme taky kloučka 26+0, jsou mu 4roky a je zdravej. S dýcháním jsme měli taky potíže, žádné jiné problémy neměl. Asi po 3 měsících nás propustili domů s váhou 2650g.

@leeenka26 já jsem taky porodila díky infekci a při druhém těhotenství už mi to hlídali a brala jsem preventivně tablety do pochvy na noc, jmenovalo se to macmiror. Nevím, jestli to pomohlo, ale každopádně jsem si byla pak jistější, když jsem věděla, že když to preventivně beru, tak nemá infekce šanci.