Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

petrach
1. apr 2009

jen se chci zeptat k tomu kojení,sestřičky se snaží,ale Šimonek nema silu s to mliko vytahnout,tak si řikam,že bude lepši flaška a odstřikavat,jak jste tohle řešili? je to tak neobvyklé?

denka28
1. apr 2009

ahoj petrach, mojho synceka mi nedali kojit, leboeste zevraj nevladal jest z flasky, tak som mu 8 tyzdnov odsavala mlieko a davala mu pit z flasky

andulka4
1. apr 2009

Petrach Davídek byl taky hrooozně moc slabý a trvalo mi to 6týdnů než jsme se rozkojily a on se pěkně přisál (a to měl už 3,5kg)

přes přísný zákaz sester jsem mu moje OMM dávala do flašky....nebyl totiž schopný to vysát ani stříkačkou....dokonce mu to nešlo ani z té flašky(musela jsem mu mačkat dudlík) no prostě hrozné....

už ale víc jak 14m kojím 🙂 🙂 🙂 takže neboooj to zvládnete 🙂

petrach
1. apr 2009

denka diky za odpoved,prosim te a potom už jste kojili,nebo mel flašku pořad?
ja to asi nezvladnu se stresovat a ho tim ješte vic unavovat,zatim odstřikavam a mlilka je dost

petrach
1. apr 2009

andulko diky za podporu,tak snad to zvladnem a když ne tak holt zbyde odsavačka..
dneska pil flašku 45 minut a byl pak uplne hotovy,sotva dychal,zničilo ho tak to kojení 😒
naštestí tam flašku davají,když nejde jinak,pořad lepší než sonda..

už ted me mrzí,že není v nemocnici net,nebudu si s vama moc psat a radit se

petrach
2. apr 2009

teda holky ja jsem uplne na nervy,nejak mi to teprve všechno dochazí,hrozne se teším,ale mam i strach..
jak to zvladnem,to jidlo a dech,a jak potom doma,abych mu neubližila,neco se mu nestalo,ze me bude fanatička,
to jspu hrozne nervy..navic zas Elin stehujem ke švagrove,jinak to nejde,manža za ni bude chodit,ješte že nam ji pohlida

mispuli
2. apr 2009

petrach,neboj to všechno zvládneš,ono to přijde tak nějak samo,přirozeně,však uvidíš,Honzík taky ze začátku pil strašně dlouho a ještě ke všemu málo,takže jsem měla pocit,že pořád jen pijeme a nakonec se to taky naučil pořádně 😵 ,Míšu jsem částečně kojila a pak dokrmovala z flašky,dokud byla v inkubátoru,tak jsem jim tam vozila odstříkaný mlíko a oni jí to dávali z flašky,14 dní uteče,a pak si najedete na svůj režim,moc ti přeju,že můžeš byt s ním,oběma vám to pomůže,Eliška už je velká holka,i ona to nějalk zvláde 😀 😀
Vladi,budeme se muset v Táboře sejít a poklábosit,jinak my jsme případ,kdy se nám to přestání cvičení po určitý době zhoršilo,a tak jsme u tý fanatičky taky

mila01
2. apr 2009

Ahoj holky.

Petrach - super super zprávičky.A neboj,všechno zvládneš.Teď až budeš pár dní s malým,tak poznáš,že je to absolutně normální miminko a myslím,že se toho strachu zbavíš.Já měla také strach,pouštěli nás domů,když měla Kája přesně 2000g,takže byla vlastně takový obřík,jako je teď tvůj prďolka.Kája se také u flašky hrozně zadýchávala a občas se i zalkla,ale to se hodně brzo srovnalo,vážně byl pokrok každým dnem.

A k tomu kojení,já si myslim,že hlavní je,abys byla v klidu a netrápila se.A že je pak uplně jedno,jestli ho kojíš,nebo dáváš flašku.Já jsem Káju nikdy nekojila,7 týdnů měla moje odstříkané mlíko a pak přešla na umělé,prostě u mě už nic nebylo,nikdy jsem si z toho nedělala výčitky,prostě nebylo tak nebylo.Malého miluješ a všechno zvládneš.Tvé obavy jsou normální,doteď jsi ho viděla jako drobečka a mohla si na něj šáhnout,jen když ti to dovolili,navíc ty hadičky a přístroje.Ale teď už budete spolu a vážně to bude dobré.Je to uplně stejný,jako donošené dítě.Fakt.Držte se,s malým si užívej jen a jen radosti a ozvi se nám,hned jak to půjde.Myslíme na tebe a držíme pěstičky,ať jste co nejdříve doma.

Jo a ta vyšetření jsou super. 😀 😀 😀 😀 Vyřiď mu,že tety z koníka na něj moc myslej a těšej se na fotečky,jak odchází s maminkou domu. 🙂

vladimuraz
2. apr 2009

Petrach, neboj, všechno zvládnete, Šimonek je fakt super bojovník. Já bych zkoušela přikládat vždy před jídlem, většina dětí na neo pila ze začátku jen 5 ml a pak se dokrmovaly. Klárka ne, ta měla hlad jak vlk, začaly jsme při 1600g a hned pila 20 ml sama, za 3 dny už 60 ml. Škoda, že jí to nezůstalo a další rok jsme jí musela kvůli každému soustu honit. Tak se mějte a ať jste brzy doma!!!

Mispuli, to jsi mě teda nepotěšila 😝 , sejdem se určitě a proberem to, myslím, že v názorech na fanatičku se určitě shodnem 😉

petrach
2. apr 2009

potešili jste me že to jde i kojit,tak uvydíme,už to nejak dopadne,budu vas informovat přes fajn,dala jsem ji čislo.

ješte nam našli kylu,pokud se bude zvetšovat,tak ho nemine operace,ale snad nebude potřeba a očička pořad stejne,uvydí se v pondeli co a jak,tohle už zvladnem,veřim že to dobře dopadne a operace nebudou potřeba,teda pry se to dela lejzrem

ješte jednou diky za odpovedi

argousek
2. apr 2009

Petrach to jsou úžasný zprávy, tak ať jste už brzy všichni doma pohromadě 😉

Jinak holky to mně překvapuje, že je taky možný, že nedonošenec nedostane prevenar, u toho synagisu jsem si myslela, že to je opravdu tak, že to každý nedostane, ale na ten prevenar jsem myslela, že rizikový kojenci mají nárok. 😉 My jsme ho dostali automaticky, když přišel z porodnice. Bylo to snad naše první očkování. Zato TBC ještě nemáme, to nás čeká až na podzim, až bude mít prý doočkované základní očkování 😅

mispuli
2. apr 2009

argousek já nemám očkovaný prevenarem ani jedno,nezajímala jsem se o to,tak ani nevím,že bysme to měli zadarmo ☹ ,Honzík byl na TBC očkovanej až ve 4 letech,dřív byly pořád nějaký komplikace
ale pokud to uzákoněj a bude to zdarma pro všechny tak jen dobře

petrach
2. apr 2009

tak holky hlasim odjezd 🙂
opatrujte všecky ty vaše poklady,at jste zdraví
mejte se,přište se ozvu už se Šimonkem,ahojky

mila01
2. apr 2009

My taky za prevenar vysolili spoustu peněz,zjišťovala jsem si to a fakt nám to nedali.Nechala jsem to prdnout i starší dceři,ať to maj nastejno.To byla naštěstí už jenom jedna dávka.My jdeme v květnu na druhou dávku 4 vakcíny - spalničky,příušnice,zarděnky,neštovice a máme základní očkování za sebou.Řikala doktorka,že pak půjdem na to TBC,ale že to necháme na září,že to v létě neradi očkujou.Taky jsem se jí ptala,jestli můžu jít s Kájou k zápisu do školky ( je to za měsíc ),chci jí přihlásit,aby začala chodit příští březen - duben na 5 dní do měsíce,ať je tam chvíli se ségrou,ta pak už půjde do školy.Prý není žádný problém,stejně máme doma školkové dítě,Kája je každý den na školkovém hřišti s dětma a ještě chodíme do mateřského centra,takže můžem.Prý se uvidí,jestli nezačne víc stonat,ale to se projevuje u všech dětí.Taky už uvažujete o školce?

tamia
2. apr 2009

petrach,
držte sa a opatrujte sa... 😉

argousek
2. apr 2009

hmm tak já školku ještě neřeším, chtěla bych tam zkusit Adámka dát až příští jaro na pár hodin a pak od podzimu na tvrdo, protože půjdu už do práce. A Mila01 Kája už je bez plenky?? Já jsem si právě dala mateřskou na čtyři roky, protože mi plicní řekl, že nedoporučuje dávat dřív Adámka do kolektivu, ale my tady máme školku asi o pěti dětech, tak to snad nebude tak hrozné 😀 Ale mám právě hrůzu z toho aby Adámek už byl bez plenky a byl víc samostatnej, uměl se najíst a obléci se a to zatím neumí.
Holky napište mi zkušenosti s odnaučováním čůrání do plen, Adámek si tak hezky říkal a pak jak byl nemocnej, tak to zapomněl a od té doby ne a ne si říct. Když ho posadím na nočník, tak se většinou vyčůrá i vykaká, ale čůrání mezitím nehlásí. No uvidíme až bude lepší počasí, tak ho začnu nechávat bez plenky.

fajn
4. apr 2009

Ahoj holky,pozdravuje vás Peťka . Šimonek je na mediálu a baští z flašky a dnes už byl bez sondy . Je to šikulka šikovná akorát se zadýchává. Ale to Didka dělá dosud u pití a při běhání.,ale to bude tím BPD. Holky my jsme od rána do večera venku na zahradě a na dvoře. Mě ty dva dny úplně dobili baterky to sluníčko je fakt zázrak. Ale dnes nám to pokazil tchán byl nemocnej a dnes umřel. ☹ Ale měl hezkej věk měl 75 . Andrea od rána brečí tak utěšuju a poád o něm vykládáme. On se o ňu staral od roku a já chodila do práce ,tak to bylo velky pouto. Každej rok spolu jezdili na dovolenou tak je to pro ňu šok. Ještě nikdy ji nikdo neumřel . Tak to musíme nějak vydržet než to přebolí.

tak si užívejte sluníčka a budťe v pohodě

argousek
4. apr 2009

fajn tak to je mi líto. Přijmi upřímnou soustrast ☹ Andrejka teď bude třeba smutná, ale hezký vzpomínky zůstanou, ty jí nikdo nevezme 😉 Je to moc hezký, že se oni takhle staral a měli spolu hezký vztah.

jinak my jsme taky pořád venku, Adámek má pořád co objevovat a řekla bych, že každý den je na něm znát, že chodíme na procházky, že je tak chůze lepší a lepší. Taky je super, že se utahá a je od něj večer klid 😅

Šimonek bude zachvilku doma 😀 Super zprávy 😉

kikimaruska
5. apr 2009

Ahojky. fajn: taky přejeme, ať to brzy přebolí... Jinak my Prevenar platili plně , ještě nás pak čeká další dávka. TBC taky nemáme, též nám řekli až bude hotové základní očkování, prý až ve dvou letech. Jinak petrach: my měli taky bříšní kýlu, pořád se zvětšovala (mneustále plakal a vztekal se)...až jsme ji měli 5 cm vysokou a tvrdou...fakt ošklivou...nevěřila sem a nakonec jsme ji vyléčili...nepomáhali žádné rady (lepení náplastí ap)...pomohl až kýlní pás (a to jsem ho nedávala pořád, jen na pár hodin/den). Jinak ikdyž se nerozkojíš, nic se nestane. Já 2,5 měs.odstříkávala, pak ještě měsíc...a malého krmila z lahvičky (Kuba se pak už nikdy nepřisál (krom asi 3x v nemocnici), neměl sílu, pouštěl se, vztekal se a navíc jsem měla špatná prsa, které jsem ani já sama nebyla schopna odstříkat (zlatá odsavačka, to je věc).
Jinak my jsme taky skoro celé dny na zahradě, je krásně. Kubík je v kočárku, když nespí tak kouká sítkou ven, hraje si a dělá blbinky... Taky uvažuju, co bude až bude čas nastoupit do školky...když jsou přeplněné...a pokud náhodou nebude umět to, co se od dětiček očekává (to oblékání, jídlo, wc...). Navíc mám práci, o kterou můžu hned přijít, pokud se nepřizpůsobím (a dělat 12,16-ky a noční, víkendy, svátky...a nakonec ještě samoživitelka...no je mi špatně jenom na to pomyslím....jestli mi ho nevezmou do školky - jedna babi nežije v ČR, druhá má do důchodu ještě asi 5 let 😕 😒 )...no bude to asi "sranda"

fajn
6. apr 2009

Ahoj holky pozdravuje vás Peťka a asi půjdou už domů ,jestli bude mít malej dobry odběry tak asi tento týden. Tak jim budem držet pěsti že jooooo 😉

mispuli
6. apr 2009

jéé 😀 😀 😀 ,tak to jim moc přejeme a držíme pěsti i palce 🙂

mila01
6. apr 2009

Ahoj holky - konečně jsem vás dočetla - uff.Venku je krásně,snažíme se být co nejvíc na zahrádce. 🙂 🙂

Fajn - upřímnou soustrast,je mi to líto.Andrejku za nás pohlaď,ať se drží.Je to takové první kruté setkání se životní realitou,co?Doufám,že už je na tom trošku líp.Aspoň že má ty krásné vzpomínky,někdo má dědu,kterej se mu ani nevěnuje a třebas ho ani nezná - ona si ho aspoň užila.Já vim,že je to malá útěcha - lepší nemám. 😢 😢 ☹

Petru moc pozdravuj,že nám dělá velkou radost,strašně na ní myslíme a držíme palečky.Hodně hodně hodně.A kdyby jim to vyšlo do těch velikonoc,no to by byla uplná paráda.Já si typovala,že by na velikonoce mohli být doma.Náááádhera.

Jo holky,mám výborný typ na rehabilitaci pro ty naše chodící prcky.Tchán loni koupil holkám na zahradu trampolínu,má necelé 3 m v průměru a vysokou ochrannou síť ( pro děti je fakt vymakaná ) a zjistila jsem,že na to vyrovnávání rovnováhy,je to naprostá paráda.Když je tam sama,tak vyloženě trénuje stabilitu a když jsou tam s Andrejkou ( ta má zakázáno skákat ),stačí,aby se Andrejka pohupovala a Kája má plné nožičky práce a navíc jí to děsně baví.Takže kdo máte tu možnost,můžu vřele doporučit.

mila01
6. apr 2009

Jo jinak jak jsme psali o té školce - Kája má ještě pořád plíny,dokonce nočník ani ještě nezkoušíme,nechávám to vyloženě tak na květen,až bude běhat nahatá nebo jen v kalhotkách.U Andrejky jsem to udělala taky tak a naučila se to během týdne.Já jí do té školky chci přihlásit,ale chodit začne až příští jaro ( ale to už musí být přihlášená,další zápys je pozdě ) a to už doufám ty plíny zvládneme. 🙂 😀 .Já mám mateřskou na 3 roky,ale snažim se sehnat si práci na doma ( dělám si kurz účetnictví a pokusim se sehnat si na doma klienty ),abych mohla zústat ještě aspoň 2 roky doma.Já jsem na holky více méně sama,manžel jezdí kamionem a je doma jen so+ne a to ještě ne pokaždé a když bych šla za rok do práce,Kája půjde do školky a Ája do první třídy,bojim se,jak bysme to zvládali.

mispuli
7. apr 2009

ahojky,mila,taky nočník nechávám na hezké počasí 😉
vladi,na víkend jedeme k našim do tábora 😉

mila01
7. apr 2009

Ahoj holky,kdepak jste všechny?To jste se ještě nevrátili ze zahrádek a z procházek? 😀 😀 U nás nic moc - Kája má zánět průdušek,naštěstí bez antibiotik,chytla jsem to brzo,ale i tak sýpe jak starej kuřák. 😠 😠 😠

fajn
7. apr 2009

ahoj já se dívám na ordinačku a mezi tím mě ta moje kočička stokrát volá z postýlky. 🙂 . Jinak u nás nic ,akorát teď jsem říkala že ať už je čtvrtek večer a máme po všem ☹ .
Ať se Kája brzo uzdraví teď když je tak hezky tak je chudinka nemocná.
Skolku -tak Didka je od září přijatá

argousek
7. apr 2009

Ahoj holky, my se máme dobře 😉 Jsme pořád venku a užíváme sluníčka. Chodíme na procházky 2x denně a je to na Adámkovi opravdu vidět, dost se zlepšil a je si venku už víc jistej. Už nám kopeček nedělá takovej problém 😉 Akorát mi to teď začal bojkotovat, sedne si na zem, přebírá kamínky nebo trhá travičku, tak ho pak musím kousek poponést na ramenou, abychom vůbec něco ušli. Adámek jezdí s dědou na traktoru a je z toho úplně paf. Také nám pomáhal hrabat zahradu 🙂 Je to s ním už zábavnější 😀 Ve čtvrtek jedeme do Brna na neurologii a pedopsychologii, tak pak dám vědět, jak jsme dopadli.
Jinak já musím taky až bude hezky trénovat bez kalhotek, abychom byli alespoň do těch třetích narozenin bez plenky 😒
Tak se mějte krááááásně a užívejte sluníčko 😉

argousek
8. apr 2009

mila tak až budeš mít nějaké fotky té trampolíny, jak tam holky skáčou, tak je vlož do alba 😉

argousek
9. apr 2009

Ahoj holky, tak my jsme byli dnes v Brně na kontrole na neurologii a pedopsychologii a nedopadli jsme nijak valně. ☹ Tak mám totální depku 🙄
Na neurologii nám řekl, že na vyřazení určitě nejsme, že doporučuje naopak dlouhodobé sledování. Že Adámek chodí a došlapuje pěkně na celou plosku ale je ještě trochu nestabilní. Jak už jsem tady možná psala, když je rovina schod a zase rovina, tak on ten schod nesejde 😒 No a tak nám doporučil ještě nějaké kolektivní cvičení formou nějakých těch opičích drah a tak, ale to vůbec nevím, jestli tady něco takového je, musím se zeptat doktorky. No a jinak nám doporučil šlapat na tříkolce a chodit po nerovném povrchu, aby musel pořád cvičit rovnováhu.
No a na pedopsychologii taky nic moc. Dělala s ním různé věci jako vkládání tvarů, což ho vůbec nezajímalo, stavění kostek, kreslení, ukazování obrázků, atd. Něco mu šlo a něco ne. Mně se zdálo, že už byl takovej vovrněnej, protože to bylo před obědem a něco prostě dělat už nechtěl. Co mně ale překvapilo a to jsem si myslela, že dělat nebude. Bylo, že ona mu tam dala desku v té byly dírky s kolíčkama. On je vyndal a ona po něm chtěla, aby je tam dal zpátky a to jsem si myslela, že nebude chtít dělat a krásně to vzládnul. No ale pak se ptala na mluvení a to zatím nic moc. Tak si nás tam pozvala za 2 měsíce znovu a když se nerozpovídá a ten vývoj nepůjde víc dopředu tak nás doporučí na logopedii a to centrum ranné péče. Fajn napiš mi o tom prosím víc do IP, jak to probíhá a jestli si viděla u Dianky nějaké výsledky, že by ji to nějak pomohlo, už si o tom tady něco psala. Takže totálka. Já vidím, že ještě srovnaný není a že nedělá ještě spoustu věcí, ale člověk to tak nějak vnitřně ví, ale když mu to někdo řekne, tak ho to totálně sejme.

kikimaruska
9. apr 2009

argousek: ani nevím co napsat, snad to bude časem určitš lepší...ikdyž mě se to povídá. Ani se mi sem nechce psát výsledky našeho EEG a neurologie...když čtu tvé řádky... Posíláme pusinku a pohlazení...tobě i dětičkám 😉

Jinak my máme 11 měs, korigovaně 8,5 měs. Odpovídáme vývojově na konec 3 trimestru, máme stále nějakou prý nevýznamnou cystičku na mozku, a máme hlavičku na spodní hranici normy. Další kotrola za 3 měs. Celkově se jí ale moc líbil a dr.se mě ptala, zda je levák či pravák??? Tak jsem řekla že nevím, že to nepoznám, ale že lžíci chce vždyvky brát do pravé a ona - že to je dobře, že to nevím...? To by se už jinak dalo tak brzy poznat... 😕 . Jinak tam máme pořád hranici na hypotonii a nějakou MESOCEFALII, to netuším co znamená...