Extrémni nedonosenci - deti pod 1 kg. Ako je to u vás?

kili
6. aug 2008

viem, že je tu už téma o nedonoseňátkach, ale je tam veľa takých, čo sa im narodili deti trebárs len o mesiac skôr a to sa nedá porovnávať s problémamy takto predčasne narodených detí a mne sa tam jaksi nechce vyhľadávať a ani neviem, komu sa s akou váhou narodili deti. Tak zakladám novú tému, zaújma ma totiž, ako sa vám deti vyvýjali na mentálnej úrovni, čo dokázali napr. v rok atď.
Naši totiž ešte nevedia skoro nič, vôbec nereagujú ja žiadne ťapi ťapi, síce sa na tom rehocú, ale sami to nespravia. Ukazovať na niečo to ani náhodou, dávať hračky do niečoho tiež nič, ani ničomu nerozumejú. Ako takýmto deťom dlho trvá, než niečo pochopia? Ja nie som moc trpezlivý človek a keď mu niečo ukážem aj 10x za sebou, tak ani náznak, že by nad tým uvažoval, tak fakt ma to potom odradí a do ničoho sa mi nechce.
Ako je to u vás?

kili
autor
16. sep 2008

jani, tebe už stavia komíny? to je u nás ešte ďaleká budúcnosť.
ale Adamko už vie krásne tlieskať, mu poviem pacipaci a on hneď začne 😵 , šikulka moja. A to som sa to viac snažila naučiť Samka, pretože som mala pocit, že keď sa to naučí on, tak až potom Adamko. Je úplne jedno, ako sa snažím, musí proste nastať ten správny čas.

janina77
16. sep 2008

kili, ale kdeze by staval komin!!! Ten staviam JA. Ale dnes som vyskusala dat tie kocky do kosika, a vyberal 🙂. Vyberal po jednej, kazdu ochutnal 😀 a zahodil. Potom vyberal dalsiu az kym tam nic nebolo 😀 .

kili
autor
16. sep 2008

jani, mi robíš šoky 😀

janina77
16. sep 2008

kili, to neeee!!! 😀
A zda sa, ze Adamko sa ti nejak rozbehol, pomaly predbehne aj Samka! To je radost, ked robia tito nasi extremisti taketo pokroky! Adamko uz 4nozkuje?

kili
autor
16. sep 2008

jani, jasné, už niekoľko mesiacov. chodí aj popri nábytku a už aj pekne stojí, že sa len tak pridržiava, do nedávna totiž sa musel riadne podobierať.
tým pacipaci vlastne predbehol Samka, teraz sa to Samka snažím naučiť, tak poviem paci paci a začne Adamko hneď tlieskať 😀

argousek
16. sep 2008

ahoj holky, máme z vás radost, že děláte takové pokrory, tedy vaši kluci 🙂 Adámek taky dlouho nechtěl dávat kostky do kyblíku jen je vyhazoval ven a pak z ničeho nic koukám a dával je do kyblíku, oni sami to udělají až budou chtít oni, ale je dobré jim vše ukazovat pořád do kola, protože oni to ač se zdá, že na to nereagují, tak pozorují. Adámek zkouší stavět komín, ale nejde mu to, protože kostku na kostku dává z velké výšky a vždycky mu to spadne, ale je roztomilej, když se snaží 🙂 Podotýkám ale že mu je už 22 měsíců, takže s námi nesrovnávejte, protože my jsme starší 😉
Jinak se s vámi musíme podělit o radost, protože jsme byli dnes na neurologii a neurolog ho moc chválil. Adámek mu tam taky řádně předvedl, jak umí chodit. Zhodnotil, že postavení nožiček a chůzi má dobrou, že netočí špičky k sobě a nedošlapuje na špičky. On je ale Adámek ještě trochu nestabilní, však začal chodit ani ne před měsícem, takže to nemá tak vypilované. Takže jsme se domluvili s neurologem, že se přijdeme ještě ukázat v květnu, jak se ta chůze vyvinula a že to už asi bude naposledy, že pak už nás vyřadí, tak jsem měla velkou radost. Adámek se mu líbil, ale říkal, že si myslí, že bude možná hyperaktivní, ale to neva, hlavně že jinak je vše O.K. Ale říkal, že se to i věkem a zájmy vytříbí, tak uvidíme. Jinak vám taky musím říct, že jsem byla pěkně nakrknutá na pedopsycholožku, protože jsme k ní byli dnes objednaní a ona mi řekla, že na to zapomněla a že jde nějakam přednášet a že to musí zrušit. Tak jsem jí tam vynadala, protože mi jsme tam jeli 150km a ona mi řekne, že nám zapomněla zavolat, tak jsem jí řekla, že kvůli ní extra tam nepojedeme. Ona si myslí snad, že každej před ní sedne na zadek. Hrůza. Tak jsme se domluvili, že se tam zkusíme stavit, až tam pojedeme na oční, ale to nevím, jak to budeme časově stíhat, protože před tím jdeme ještě na plicní a potom až bude po očním, tak si myslím, že toho bude mít Adámek, tak akorát. Nevím, přijde mi to jako hrozná drzost a kdyby jste jí viděli, ona se nejdřív vůbec neomluvila, až když jsem jí sjela, že to máme daleko atd..... tak se začala teprve omlouvat. Pipina jedna. Nevím, tak to nebudu hrotit, ona nám stejně skoro nikdy nic neřekne a ani neporadí, ale chtěla jsem to mít odbytý.

vladimuraz
16. sep 2008

Argoušku ahoj, já pořád zírám na všechny ty doktory, co všichni chodíte. Co Vám kontrolují na očním? My byli naposled v březnu, protože se Klárce očka vyvíjela nějak pomalu, ale když očař zhodnotil, že očka jsou vyvinutá, už nás vyřadil. Na plicním jsme nikdy nebyly a to měla malá s dýcháním problémy, měla pořád desaturace, na kyslíku byla cca 60 dní. Pojem "pedopsycholožka" jsem tady od Vás slyšela poprvé, co ona zkoumá na takovém miminku? Díky za odpověď. Jinak Vám gratuluju k úspěšné kontrole u neurologa, to vždycky potěší 😉

andulka4
16. sep 2008

Vladi nic si z toho nedělej 🙂 Já na to taky vždycky hledím....já chodím jen na klasické prohlídky k dětské a co 2-3měsíce na neurologii. Na plicním jsme taky nebyli nikdy. No ale ta Dětskápsycholožka ta nás možná čeká.....to ještě nevím...podle toho jak nám půjdou stavět kostky 🙂 🙂 🙂

Jo a blahopřeju všem k úspěchům

kili
autor
16. sep 2008

vladi, my tiež chodíme na očné, ale asi preto, že sú obaja po operácií, tak sa to musí sledovať. chodíme každé 3m.
na plúcne chodíme, teraz sme dlho neboli, ale zas začíname aj kôli synagisu. O pedagogickej psychologičke som tu pred časom písala ja, že ako nás vychválila. Tá sleduje, že čo dieťa vie, teda ako je zružné: vyhadzovanie kociek s krabice, stavanie komínov... proste čo by malo vedieť.

andulka4
16. sep 2008

jo na oční chodíme taky 🙂 To jsem zapoměla byli jsme v nemocnici, ve 3měsících, 6ti měsících a pak jdeme ještě v roce. Měli jsme retinopatii.

susika
16. sep 2008

baby, tak moja tie veci vyberaá odvšadial. a otvorí si spodný suplík a vyhádže všetky veci odtial a ked náhodu nechám pootvorenú skrinku s jej vecami,t ak to vyháže všetkovon, ešte sa aj vtrepe dnu, aby vytiahla aj ten zvyšok.. 😀

naposledy mi urobil parádni bordel s novinami. vyhádzala všetky letáky z košíka na noviny a bolo užasné ju pri tom sledovať, ako to pekne po jednom vyberá 😀 😀

a komíny tiež rada búra ale už aj postaví na seba niečo, ked sa podarí, ale predsa, ta motorika ešte nie je taká jemná.neviem, či to má význam, ale naučila som ju pod kelimok od jogurtu schovávať malé veci a odokrývať. kázali užiť nachádzať a schovávať veci. ked to schovám ja pod niečo, to už vie nájsť a už ju to ani nebaví...ale nevieme vhadzovať. aj by vedela, aj to nad tú krabicu dá, ale nepustí...ked jej to chcem predviezť, tak spustí krik a aj tak mi to odtial vyhodí 🙂 🙂

vladimuraz
16. sep 2008

To oční bych pochopila, kvůli operaci i retinopatii je to asi třeba, to my jsme neměli, akorát ten vývoj oček šel hodně pomalu. Chci se objednat sama ke známé očařce, aby nám řekla, jestli bude Klárka potřeboval brejličky. Ale to ostatní... nerada bych něco zanedbala. I když zase- občas je možná lepší nic nevědět. Náhodou narazím na blbou doktorku, Klára se nevejde do tabulek a já budu depresit, jak nic neumíme a jsme pozadu 😝 Néé, to si dělám srandu, musím se dětské zeptat, jestli nepotřebujem nějak víc zkoumat.

kili
autor
16. sep 2008

susika, tak to je malá moc šikovná 🙂 . V ktorom týždni sa narodila? či to nebude v tom.
keď som bola u tej pedagopsych..., tak tá schovávala hračku pod umelohmotnú šálku, ale Samka zaújmala zatiaľ len tá šálka. Aj doma som sa to snažila, ale jeho furt trápi len to, čo je na vrchu ☹

susika
16. sep 2008

vladi - ja tiež "hovorím" mojej pediatričke do remesla.my chodíme kade-tade a ked tak, jej len pripomínam nejaké odbery, alebo sa jej spýtam, že či by sa nemohlo preveriť. ale ona inak aj sama, lebo hovorí, že také drobca tam ešte nemala a chodím každé 2 týždne prevažovať malú a hned ju aj vyšetrí, popočúva a pozrie hrdielko, popýta sa, čo a ako..takže okrem merania a zisťovania, čo vie a čo nie, máme hned aj malú poradnu🙂

a to s tými tabulkami, na to sa vykašli. nám všade hovoria, čo všetko by mala vedieť a nevie to...ale vidím, že to vie o pár týždnov a lekári, čo ju už poznajú, aj tak hovoria, že to dobehne, tak už to počúvam jedným uchom dnu, druhým von...ani dieť narodené presne na termín nemusí byť tabulkové..som také ešte nestretla

susika
17. sep 2008

ahojte. akurát sme sa vrátili z preváženia. mala cca 7500 (nedalo sa poriadne odvážiť. na tej ležadlovje ukázalo nepribratie a tak sme sa spolu vážili na klasickej digitálnej), prírastok 120 za 2 týždne.tak máme nakázané vziať moč, a budúci týžden jej idú zobrať krv na lepok a kravskú bielkovinu.mám z toho strach, ako to dopadne, ale dokina vraví, že len pre istotu, lebo váhová aj rastová krivka stúpa....no som zvedavá.

ako sa prejavuje alergia na lepok? krvavé "nitky" v stolici som neobjavila, že by to bola alergia na kravskú bilekovinu....

fajn
17. sep 2008

ahoj susika. neboj Dianka taky nepřibírá a taky jí dělali testy a nic nenašli . Teď to zase zkouší jestli nemá velkou madlu prý se taky nepřibírá. Prostě to zkouší ale ona si vždycky veme jenom co chce.Tak držím pěsti

kili
autor
17. sep 2008

susika, už teraz nebude priberať tak veľa, s tým sa treba zmieriť. Proste väčšinu vybehá.

andulka4
17. sep 2008

Tak jsme dneska byli na té neurologii 🙂 Je to stále stejné. Máme pořád silnou hypotonii trupu, hraniční hypertonii na DK a žádný patologický nález na končetinách. Řekla nám že na to že má 6měsíců korigovaně by toho měl zvládnout více.....otáčí se jen na levou stranu a nepivotuje

Objednala nás na nějakou jinou RHB kde nás naučí jiné cviky než Vojtu.

Takže v podstatě to co jsem čekala.

Jo a Vladi retinopatii mají všichni narození pod 34tt, né? Aspoň tak mi to říkali v nemocnici. Sítnice se spojí prý až pak! Nám se spojila sama a na operacio jsme nemuseli.

janina77
17. sep 2008

andulka, netrap sa pre ten nalez z neurologie. My sme na tom boli vpodstate rovnako. Hypotonicky chrbatik - hoci neurologicka ho tak nikdy neoznacila, len na RHB mi povedali za tu hypotoniu. A hypertonus na DK, skor sme mali aj na HK.
A Domi sa neotacal az do 7,5 mesiacov korigovane! A potom urobil zrazu skok a islo to rychlo. A co znamena pivotovat - to neviem.

Vsetko dozenie, neboj, drzim palceky.

andulka4
17. sep 2008

Jani že na bříšku dokáže otáčet za hračkou celý trup
Zatím se pro ně natahuje jen dopředu a do strany jen jednou rukou

A nic si z toho nedělám 🙂

Jo a kdy vám šla ta hlava zvednout z podložky? Pamatuješ si ještě?

vladimuraz
17. sep 2008

Andulko, to je dobře, že Vás objednali na jinou rehábku, víc hlav víc ví, tak tak dokážou vymyslet něco, co by Davídkovi pomohlo. Budeš moc hodná, když se se mnou pak o ty cviky podělíš, já chci zkoušet něco jiného než Vojtovku, tak nám teď už asi moc nedá, není na posilování... Je možné, že tu retinopatii mají všechny děti, já o tom moc nevím. Jen vím, že všechny stejně staré děti měli vývoj oček ukončený ve 3. měsíci ještě před propuštěním z nemocnice a my jezdili na kontroly další 3 měsíce, trvalo nám to dlouho, ale obešlo se to bez operace. V podstatě o operaci nikdy nebyla řeč. Jinak Klárka se taky otáčela jen na jednu stranu, na tu druhou to zvládla snad 2 dny před korigovaným 6. měsícem, takže až v 9m, tak buď v klidu, Davídek to taky zvládne.

andulka4
17. sep 2008

Vladi určitě se na další cviky poptám a hlavně budu chtít vidět Bobatha.Ale jdeme tam až 21.10 :( Jindy neměli volno :( Ach jo......takže budu stále pokračovat Vojtěním 🙂

Mám ale stále lepší a lepší pocit že když ho tak nepřetěžuju tak se mu daří víc...
Myslíte že by to na to mohlo mít vliv? Jako že když ho tolik netrápím cvičením a raději si sním hraju na koberci ....prostě bez pláče tak mi příjde že dělá větší pokroky. Nemůžu sním cvičit víc jak 1x denně a to ráno, protože zkoušíme zase ty příkrmy a máme strach ať nám zase tak neblije tak necvičíme. Na druhou stranu mám podvědomě výčitky ať zase něco nezanedbám :( No prostě je to furt dokola ale to asi všechny znáte.

Dneska se mi začal zas o něco víc vzpírat na ručkách když je na bříšku. No a k tomu nám zase pomohl ten válec. Stačilo mu týden ukazovat že se na ručkách dá i vzepřít a začal to dělat.....jenže abych pravdu řekla "Kdo má ty cviky pořád vymýšlet, že?" To abych si udělala doktorát 🙂

leni96
17. sep 2008

Argousek-,my jsme byli teď na kontrole na Obilním trhu, u dr. Vacušky jsme dostali pochvalu, divil se, že to snad ani není možné, že se malá naroidla v 27 týdnu, že je šikovaná, moc se mu líbila 🙂 . No a představ si, že jsme byli objedaní k té psycholožce a ona nám volala ráno, když už jsme byli na cestě, že prý nám to ruší, že něco má, nám to sice nevadilo, byli jsme jen rádi, jen bych byla naštvaná, kdyby jsme měli jít první na kontrolu k ní a pak až na neurologii a museli tam čekat. No a myslela jsem si, že tam ani nebude, ale viděli jsem ji jak tam poletuje. Stejně se mi zdá úplně zbytečný k ní chodit 😅 . Jo a na plicním nám Rybníček doporučil vyhýbat se kolektivům, máme dávat vit. C a hlavně se nepřibližovat k nikomu nemocnýmu, snad to teda tuto zimu zvládnem. Na očním jsme dopadli dobře, očka máme zdravá.
Já vůbec nestíhám si vás tady pořádně pročíst, malá mi dává zabrat, usne mi jen venku, doma si spolu hrajem a hrajem a nic jinýho nestíhám hrůza 😀 , tak se mějte pěkně 😉 .

argousek
17. sep 2008

leni96 tak to je dobrý to jsme se tam mohli klidně potkat 😉 My jsme tam taky byli teď v úterý a Vacuška Adámka taky moc chválil, psala jsem to tady do diskuse i o té pedopsycholožce, ta mi teda hejbla žlučí 😠 Jinak já si myslím, že je to k ní taky celkem zbytečný, akorát má člověk dobrý pocit, když mu řekne, že je dítě v normě. Ale když něco tak stejně s níčím neporadí, ale mám jednu známou a té doporučila Centrum ranné péče, takže asi to trochu hlídají, když je potřeba a nevědí si rady tak asi pošlou dál, nevím. Jinak my jedeme na plicní až v listopadu, s Adámkem jsem ale začala chodit do mateřskýho centra, tak mám taky trochu strach, ale chodíme tam jen jednou týdně na hodinu až dvě, tak uvidíme. Moc se mu tam líbí, tak by byla škoda, kdyby jsme tam přestali chodit. Tak doufám, že to bude dobrý. Ale tak trochu počítám s tím, že to v zimě budeme muset omezit, aby se nenakazil.

kili
autor
17. sep 2008

ja sa tiež chystám chodiť do MC, tak dúfam, že nič nedostanú 😕 😔

susika
18. sep 2008

killi-ja viem, že teraz nebudem moc priberať.pozerám spätne ešte ked bol, len na MM, že aj vtedy priberala len tak od 150-190 a raz sa jej podarilo 220, tak to sme s dokinou kukali.teraz sa stále drží okolo priemeru 150 za týžden, no toto bolo ovela menej, ja sa na to nepozerám som ejj povedala, že je váha zle váži, tak sme sa pobavili, sme prevažovali kadejako a všade inak.)))tak som fak zvedavá.dnes som bola s močom, vycikala sa mi pekne do misky, nočník ešte nemáme🙂)bola podarená ako na nej sedela a zadok skoro na dne🙂)

Killi - Zuzka bola narodená v 32tt, ale vo vývoji mi povedali, že 4 týždne pozadu, alebo to bolo len vo velkosti? tak to fakt neviem, lebo miery presne sedia na 28tt. a tiež ju najprv zaujme to na vrchu a potom až ide dnu. ale ona je zvedavec. skus mi pod tú šialočku schovať nejakú dobrotu, chrumku.

ozaj s tými chrumkami, že ay som ju naučila vyberať dvoma prstíkmi, tak vraj z obalov na vajíčka. ona bola prefíkaná, chytila to a vysypala. a vlastne ani neviem, kde sa ten pinzetoý uchop naučila, ale vie ho 😀 😀

aj ja rozmýšlam nad MC, lebo malá má horzne rada ludí a ked sem aj niekto príde, tak je horzitánsky vytešená a ked odchádzajú, nomrálne na nej vidno sklamanie.tak dúfam, že bude v pohode.

andulka -malá bola narodená pred 34tt. a očká im chodili na JISku kontrolovať tuším 2x do týždna a boli OK, tak snád niečo nezanedbali, inak vyzerá, že vidí dobre, dokonca aj to čo nemusí a všíma si dosť aj malinké veci.prštekom ukazuje aj drobné bodky....a z neurologičky si nič nerob. nás síce vždy vychváli, ale odpočítava jej 2 mesaice o ktoré bola skor narodená, takže podla toho sedí, ale inak vraj nie...a oni to všetko dobehnú do 3. rokov veku, neboj, aj malá mala hypertonus na DK aj na HK.a na rizikovej poradni dokina povedala, že to má stále, tak prečo potom tak krásne kráča, na rehabke jej protirečili, doslova povedalai, že "ona nie je tuhá, ako ich deti" (ako deti, ktoré to riadne potrebujú rozcvičiť)

Fajn - čo je to "velká madla"?

andulka4
18. sep 2008

Susi Davídek měl taky očka OK, ale přesto jej chce očařka ještě vidět v 1roce ať prý může vyloučit vrozené vady :( Tak nevím....možná je to doktor od doktora (a děkuji za SZ)

fajn
18. sep 2008

susika mělo to být mandla.až dám Dianku spát tak něco písnu. Vždycky jenom nakouknu ,tak zatím pa

fajn
18. sep 2008

Tak ahojte. Dianka už chrupká tak už můžu něco písnout. Stačím vás jen tak letmo přečíst . Jezdíme s Diankou každý den na toho Bobatha no hrůza . Denně 100 km a ještě musím jezdit sama . Myslela jsem si že u toho nebude ječet ale řve stejně jak u Vojty. Ruku máme už bez Desaultu tak teď musí být opatrná aby nikde nespadla. Pořád za ní chodím aby nezakopla a nezlomila si to znovu.
Jinak ten Bobath jsem si fakt představovala jinak je to cvičení na balonu a na válci,ale jak ju někdo drží a chce ju dostat do určité polohy tak ječí jak o život. Asije to taky i potom co si tu ruku zlomila aspoň to tak na mě působí má ze všeho strach chce pořád držet za ruku a nechce nic sama.
Jinak na neurologii jsme dopadli asi dobře ,protože když si čtu tu zprávu tak je vše v pořádku až na jemnou motoriku ale to bude náš problém celej život aspoň si myslím. Jinak ti psychologové jsou asi na nic kamarádka taky jezdila s klukem a vždycky byla naštvaná že tam tam nebyla a ani jí nezavolala.


argošku v rané péči jsme byly taky bylo to fajn ,ale už nás vyřadili to je mi jediné líto . Kdyby to byla jakákoliv jiná poradna ale zrovna to. Jezdila k nám vždycky hrozně fajn paní zhodou okolností žena od našeho neurologa. Vždycky přivezla spoustu hraček a pak za dva měsíce si to vzala a přivezla jiné. Takže jsem nemusela nic kupovat a vymýšlet . Mají hračky hrozně fajn a hlavně na motoriku a na procvičování a namáhání si dětského mozečku. Dali jsme si kafčo pokecali ona vždy poradila co dělat a taky po psychické stránce (mojí) mi hodně pomohla. Mohla jsem jí říct cokoliv a ona mě vždy vyslecla a nemusela jsem se přetvařovat jako že mě nic netrápí. Někdy musím před lidma vypadat statečně a jako že tě nic nerozhází ale uvnitř to vše hrozně bolí. Tak jsem si tady zase vylila srdíčko a řvu tady jak osel tak já radši končím. Tak se mějte všechny moc hezky a ať nám ta zima rychle uteče. Začínám nám tady vykukovat sluníčko tak půjdem asi odpoledne chvilku ven . Tak pa pa pa 😉

susika
19. sep 2008
https://www.youtube.com/watch?v=JsFT1xEIHzM

- tak toto som vyhrabala na nedonoseniatkach...teda, riadne som si poplakala..je tam kopu dalších videí,aj s takým drobčekom Jackom, nemal ani pol kila.ozaj bábätko do dlane.